Het drama van Put broek Het Nijverheidsonderwijs Schoten en hulzen verraden de daders 4 En het Rapport- Welter ER VERZOEK 58 WEDER ZWARE STRAFFEN GEEISCHT MARKTEN Adverteerder» WOENSDAG 24 AUGUSTUS Katholiekendag n n. Duitsche werkloosheid Port Hoogleeraar afgezet Wegeng ambtenaars-ontslagen Protocol van Lausanne Thans definitief aangenomen PROVINCIAAL NIEUWS BERQEp De strijd om de Chacö i Sociaal-democraten bij Von Papen Beide verdachten betuigen nogmaals hun onschuld Dr. Bracht naar den BERKHOUT OBDAM Disconto-veriaging m 'Oostenrijk Iedereen zocht naar de verloren jonge menschen, behalve de twee verdachten De paters maken zoo’n lawaai Het verbergen van de lijken 'Het requisitoir Car- in den >gen geen ten rela, DE DIRECTIE te VCT- Aug. Zangvereenlging 1932: Gem. Ja- Vereenlging 1932: Tooneel ler- Vereenlging Tooneel Vereenlging Tooneel iga- be- Koster Kz.. o. gende mededeelde van Mig. >tet- draad 0.50—1.40, 050—0 70, 1 rtta 9b van van voor een uur aten aan den het houden van zijn oog; dat ten opzichte van het Nijverheids onderwijs bijzondere mi voorgesteld en dit ondei :t men dit met het „ie voorgesteld ten dus niet Tegen den zoon neemt de advocaat-generaal aan, dat poging tot doodslag bewezen Is: hij elacht tegen den 22-Jarigen jongen een gevan genisstraf van vier jaren. BERLIJN, 23 Aug, (W.B.). Naar wü- ver nemen, zal de „commlssarlsche" Pruisische tnl- Het Hoofdbestuur der R.K. Ver- eeniging van Leerkrachten bij het N.O. ,J3t. Bernardus". een de Commissieleden hun i’n onderwijsinrichting wil- st L be. naar L nhu. moet bedreven zU«- Hij heeft den kuil in het oog gehouden welke dienen moest toor het verbergen van lijken, wanneer weer eens zoo n drama zich zou voordoen. Het moest dan ge- makkelijker gaan dan met bet lijk van Rou broecks Spr. gaat dan na, welk bewijsmateriaal ge legen is In het hooren der schoten, het vinden der hulzen enz. en dan deelt spr. volkomen de —0.80, 0.50, zakje. boul. 58-59 53-55 45-49 Aug. ^De w. OM, ynia. 'ork. lerto Uitvoeringen. Van de gemengde zangver eeniging TOP. Is het Initiatief uitgegaan om met de andere plaatselijke vereenlglngen tot een gemeenschappelijke regeling der ultvoerin- Vandalenwerfc In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben baldadigen met een straat steen een groote spiegelruit van de woning van den heer B. Strooker aan de Breelaan Inge gooid. De bewoner ontdekte het eerst in den morgen. De politie stelde direct een onderzoek in, doch het mocht haar nog niet gelukken den dader op te sporen. nister van Blnnenl. Zaken, dr. Bracht, Donder dag aan de hoofdvergadering van den Katho liekendag te Essen deelnemen, om na afloop terstond terug te reizen. Rijkskanselier Von Papen zal daarentegen waarschijnlijk verhinderd zijn. BtK. Fanfare „Muzieklost Dezer dagen bedankte een achttal leden van het fanfare korps. in verband waarmede men ons het vol- Reeds langen tijd waren verscheidene leden niet tevreden over de lei ding. Deze leden zijn er van overtuigd, dat bet korps onder de tegenwoordige leiding niet voor uit kan komen. Vooral ook de slechte resultaten welke tijdens het concours te Haarlgm werden verkregen, zijn oorzaak geworden dat een ern stig «neenlngsverschll Is ontstaan. De thans uit getreden leden hebben destijds nog op de mo gelijkheid gewezen, door b.v. eens per maand een erkend musicus uit Alkmaar te laten ko men. Dit werd door de andere partij toen niet gewenscht. Zoo Is het tenslotte tot een ernstig conflict gekomen en zag een groot aantal leden zich genoodzaakt te bedanken. Persoonlijke redenen of overwegingen spelen In deze waar schijnlijk ook wel een rol. Dat een en ander zeer jammer is voor de geheele getpeenschap van Obdam. leidt geen twijfel. wy willen ech ter de hoop uitspreken, dat alsnog door belde partijen getracht zal worden tot een overeen komst te geraken. WEENEN, 23 Aug. (Reuter)De Oostenrjjksche Nationale Bank heef-, met Ingang van morgen het 'disconto van 7 op 6 procent verlaagd. HEIDELBERG, 23 Aug. (V.D Sedert eenlgten tijd was een onderzoek aanhangig tegen den buitengewonen hoogleeraar In de statistiek aan de Unlversltelt te Heidelberg, prof. Gumbel, die zich eenlgen tijd geleden de uitlating had laten ontvallen, dat het eenlge juiste oorlogs- gedenkteeken eigenlijk een reusachtige koolraap zou moeten zijn. Officieel wordt thans medegedeeld, dat het onderzoek Is beëindigd, fcn dat Senaat en Phllo- sophische faculteit unaniem hebben voorgesteld, dat den hoogleeraar de bevoegdheid tot het do- ceeren aan de Unlversltelt zal worden ontno men en dat hij terstond uit het hoogleeraren- corps zal worden ontslagen. BERLIJN, 23 Aug. (V.D.). Naar der „Abend" mededeelt, vond heden In de rykskanselary een onderhoud plaats tusschen eenerzljds de sociaal democratische RUksdagleden Wels en St ampler en anderzijds Rijkskanselier Von Papen, dr. Bracht en staatssecretaris Planck. De so ciaal-democraten verklaarden, dat de voort durende ontslagen van sociaal-democratlsche ambtenaren gelijk staan met een verregaande infame bejegening der sociaal-democratlsche party, terwijl een en ander in stryd Is met den geest van de grondwet. De Pruisische tegeering heeft niet het recht tot een dergelUke handel wijze. De vertegenwoordigers brachten daarna ook de vonnissen van Brieg ter sprake en ver klaarden, dat deze slechts tot stand zyn ge komen, doordat de beklaagden wederrechtelijk aan hunne bevoegde rechters onttrokken zyn Ook de Ryksbanler protesteert In een pers verklaring tegen het vonnis tegen enkele harer leden te Brieg. Op het vonnis van Beuthen wordt geen kritiek geleverd. 's-HERTOOENBOSCH. 23 Aug. Botermarkt. Heden'werd aangevoerd 21900 K.O. Hoogste prijs 1.32,- laagste prys 1.12, mlddelprys f 1.30. MEDEMBLIK. 23 Aug. Marktvereenlging ,J3t Joseph" Aardappelen: Groote Muizen 050 Kleine Muizen f 0.85—1.10. Witte Due per baal. Slaboonen f 0.35—050 per Na het hltspreken van den ëisch bleef het een wijle doodstil In de zaal. Weldra verbrak een geroezemoes van stemmen deze drukkende stilte. Hét slotwoord was, zooals’dft gebruikelijk Is. aan de beide verdachten, die met eenlge breed sprakigheid volhouden onschuldig te zyn. De verdediger, Mr. Paul Tripels, had met het oog op het vele materiaal, dat tijdens de zitting naar voren was gekomen, verzocht zjjn pleidooi op Maandag 29 Augustus as. te mogen houden. De president tot de beide verdachten: „Gü hebt tjet verzoek van den verdediger om zyn pleidooi later te houden gehoord, hebt gü daar bezwaar tegen?” De belde verdachten hebben hli bezwaar. Het Hof besluit dan aan den blliyken wensch van den verdediger tegemoet te komen en de verdere behandeling van de zaak wordt ge schorst tot Maandag 29 Augustus te 10 uur, alsdan zal de verdediger zyn pleidooi houden en zal gelegenheid voor re- en dupliek zyn. De zetting wordt hierop gesloten. De verdachten worden naar hun cellen In het Huls van Bewaring teruggebracht. Het publiek heeft spoedig de rechtszaal verlaten. Buiten het' Paleis van Justitie bespreken zij in groepjes de eischen van het Openbaar Ministerie en groote groepen verdringen zich voor de bulle tins, die op vele plaatsen In de stad zijn op gehangen. BERLIJN, 23 Aug. (VD). Het aantal werk- loozen per 15 Augustus j.l. bedroeg 5 383 000. dw.z. dat het aantal In het tyjjvak v^n 1 tot 15 Augustus met 10.000 Is teruggeloonen. de bezuiniging te dragen. Tegen een dergelljk* on-ChristeUjk be ginsel, waardoor de arbeid der Commissie - Welter zich ten opzichte van het onderwijs land, waar men in vele gevallen met een tweejarige vakopleiding volstaat, dan kun nen wij omgekeerd constateeren, dat daar bij een leerplicht tot veertien Jaar de vak opleiding In de school begint op een leeftijd, waarop men hier in Holland de leerlingen reeds van de school naar de fabriek wil overpkxatsen. Juist het darde jaar, waarin de leerlingen het geleerde zelfstandig be ginnen tóe te passen, het jaar, dat bezon kenheid en zelfstandigheid aanbrengt, wil men hun nu gaan ontnemen. Een bezuini ging, als hier wordt voorgesteld, Is zelfs In dezen tijd van depressie niet goed te praten en waar de statistieken uitwijzen, dat onge veer 50 pCt. der bevolking van ons land zijn brood verdient in de Industrie, mag een be-' zuiniging van 20 pCt. op de opleiding van deze werkkrachten toch zeker wel geacht' worden de vitale belangen.van dit onderwijs aan te tasten. Maar nog erger zijn de maatregelen, welke de Commissie meent te mogen voorstellen ten opzichte van het melsjesnljverhelds- onderwijs. De Commissie meent, dat dit onderwijs „in veel sterker mate dan dat voor jongens is uitgegroeid boven de werkelijke behoeften als bedoeld In art. 1 der Nijver- heidsonderwljswet, omdat voor het aller grootste deel de leerlingen niet bestaan uit meisjes, die het huishouden, de vrouwelijke handwerken enz. als vak gaan beoefenen." Zou dit werkelijk de bedoeling zijn van art. 1 der Nijverheidsonderwijswet? Zou niet veeleer de bedoeling voorgezeten hebben, de meisjes klaar te maken voor haar taak In het gezin, In haar eigen gezin, daar tóch algemeen erkend wordt, dat het goed ge ordende gezin de grondslag Is van een goed geordende maatschappij? Zou dit onderwijs niet de rente opbrengen van het bedrag, dat het kost? De Commissie wijst dan, tot staving van haar beweringen op het feit, „dat er naast het door Rijk en Gemeente betaalde vak onderwijs, geheel ongesubsidieerde onder wijsinrichtingen bestaan, die zich in grooten toeloop mogen verheugen en voor haar dl l' eeftMjfilifiérlljk bestaan opleveren.” ingewijde kent evenwel het verschil len de industriescholen en de genoem- ■ichtlngen, die dank zij een grootsch rectlq Ieder tussol de lij opgezette reclame-campagne zich In dezen grooten toeloop van leerlingen mogen ver heugen. Menig ouder, die reeds na een jaar zijn dochter gediplomeerd terug kreeg, ver wonderde zich erover, dat deze met dit diploma geen leerares aan een Vakschool kon worden en voelde zich hevig veronge lijkt. En over eenlge weken adverteeren deze schoten waarschijnlijk met het nieuw ste argument: Laat U inschrijven als leer lingen van onze schoten, ze zijn door de Commlssie-Welter in het bijzonder aan bevolen. Het ergst evenwel Is de maatregel, dien men voor het meisjesonderwijs voorstelt ten opzichte van de z.g.n. Volkshulshoüdscholen. De Commissie adviseert n.l. deze ■Scholen van tweejarige om te zetten in één-jarige en dan het aantal lesuren op te voeren van 25 tot 38 uren per week. Ieder, die weet, wat er In een gezin omgaat en welke taak de grootere meisjes in een gezin nog na haar schooltijd te verrichten hebben, zal toch verhoor van getuige Timmermans die niet Is verschenen en voor wlen de geheele zitting zou moeten worden geschorst, indien de verdedi ger persisteerde by het hooren van dezen ge- tuige. GENEVE, 23 Aug. (V.D.). De gedelegeerde van Bolivia by den Volkenbond heeft een brief gericht aan -den secretarls-generaal, waarin wordt medegedeeld, dat op 17 Augustus J.L Pa- raguaansche troepen, ondersteund door drie vliegtuigen, een aanval hebben gedaan op den Bollvlaanschen post by Caraya. welke verster king na een verdediging van drie uur moest worden qpgegeven. De Inhoud van dezen brief is tevens ter kennis gebracht aan den Volken bondsraad en van de leden van den Volken bond. niet malsch zün In Roermond met de straf, maar voegde hü er by, mijn zoon heeft geerf schuld. Van zyn eigen schuld of onschuld Sprak de vader niet. Getuige pater Adalbertus, Passlonlst. destijds te Marie Hoop, thans te Haastrecht, wandelde wel eens in de Annendaalsche bosschen. doch vader v. d. E. verbood hem daar te komen. Verdachte, V. d. E. beweerde dat de paters met zoovelen kwamen en omdat er drijf Jachten moesten gehouden worden, behoorde iedereen uit de bosschen te blijden. de vitale belangen van ‘aft onderwijs woe den aangetast. De Commissie stelt n.l. voor: opheffing van cursussen en opleidingen. Inperken en afschaffen van leervakken en ten slotte omzetting van de driejarige scholen in tweejarige. Zij grondt dan dit laatste voorstel op het feit, dat in sommige plaatsen al tweejarige cursussen bestaan. Zouden zulke harde maatregelen nu werke lijk noodig zijn? Men heeft in het laatste jaar cursussen opgericht om het vraagstuk van de ongeschoolde arbeiders te trachten op te lossen. Zou men nu door de inkrimping van het vakonderwijs het aantal onge schoolde arbeiders niet veel grooter gaan maken? De ambachtsschool behoort toch den arbeider te vormen voor het veile leven en niet op te lelden voor den arbeid in de een of andere groote fabriek, haar doel ligt dus verder dan de belangen der groot industrie. Een arbeider, voor die industrie klaargemaakt, zal staan of vallen mét de fabriek, waarvoor hij is opgeleid. Op het oogenbllk ziet men, dat in Rotterdam op verzoek van de ouders der leerlingen van de tweejarige ambachtsschool voor deze jon gens, die in de fabrieken, waarvoor zij waren opgeleid, geen werk konden vinden, aan andere scholen de gelegenheid ge opend wordt nog een derde leerjaar te vol gen. Is dit niet het sterkste argument tegen het plompverloren invoeren van een twee jarigen cursus? In „De Nijverheidsschool", het orgaan der Ver. van R.K. Leerkrachten bij het N.O., ontketende zich eenlge maan den geleden naar aanleiding van deze kwestie een debat over het aandeel, dat de groot-industrie in het tot stand komen van de tweejarige scholen gehad heeft, daar zij de jongens liefst pasklaar had voor haar bedrijf. a Maar al moeten we dan voor de groote Industrle-centra de tweejarige school aan vaarden, omdat deze plaatsen met een min dere vakbekwaamheid van haar arbeiders kunnen volstaan, goedkeuren kunnen we deze school niet, nog veel minder toe juichen. Unaniem werd deze tweejarige school eenlge jaren geleden onder minister Waszink’s regeeringsperiode, zoowel door werkgevers als werknemers afgewezen als onvoldoende opleldende voor het ambacht. Nog steeds is het aantal arbeidérs, dat in de verschillende ambachten werkzaam is, eenlge malen grooter dan het aantal arbei ders, dat in <fe industrie zijn brood verdient. Het ambacht en de kleinere industrie eischen een vollediger opleiding dan de in dustrie, die opleiding zal dus van zelf langer moeten duten en waar de gelegenheid om ambachtsonderwijs te ontvangen, hier In Nederland voor de leerlingen reeds met hun twaalfde Jaar openstaat, zou men met een tweejarige school de Jongens reeds op hun veertiende Jaar de werkplaats of de fabriek in willen sturen, dus op een leeftijd, waarop zij nog niet in staat zijn den zwaren licha- melfjken arbeid te verrichten, dien men van hen verlangt. En wijst men dan op Dultsch- aan Beleefd verzoeken y de medewerking van onze HJL Adverteerders inzake net vroegtijdig toezenden van de voor de Zaterdag-nummers bestemde adver- tentlën. Wü zullen bet «eer op prijs stellen Indien wij de annonces, be stemd, voor Zaterdag, reeds Donder - dags of ulteriyk Vrjjdagsmorgens ont vangen. Door het vroegtijdig tn renden van ad- vertentlèn kunnen V ook aan de eit- voering. dus aan het zetten van de ad- adverenUe. meer aandacht schenken, hetgeen vanzelfsprekend do reclame- waarde van de annonce ten goede zoent. Mede in Uw eigen belang vertrouwen wü op Uwe medewerking Inzake een en ander te mogen rekenen, waarvoor by voorbaat onzen dank. WEENEN, 23 Aug. (W.B.) «e Nationale Rsttd heeft heden na lange debatten met 8280 stemmen het reeds genomen besluit over het leeningsprotocol van Lausanne goedgekeurd. Daardoor wordt het protocol van kracht niet tegenstaande het protest van den Bondsraad. Met geiyke stemmenverhouding werd een voor stel der Groot-Dultschers verworpen, om op nieuw over het protocol te stemmen. gen in het aanstaand winterseizoen te komen. Deze poging leidde tot het gewenschte succes. De uitvoeringen zullen nu plaats hebben als volgt: 23 October T.OJ».; 9 November D.H.V.; 20 November 1932: „Kunst naar Kracht 12 Februari 193»: Tooneel Vereen. DMV.; 26 Februari 1933: Tooneel ’’’zzz z‘~' .Xunst naar Kracht." Voor de tweede uitvoering der Zangvereeni ging ts nog geen datum vastgesteld. Een gecombineerde uitvoering van alle drie vereenlglngen zal op een nader te bepalen datum ‘in April 1933 worden gegeven. Voorlooplg zal het combinatie-bestuur staan uit de heeren W. Barmentloo. voorzitter; P. Uilenhuis, secretaris en Jac. penningmeester. broek OP LANGENDIJK, !l0 Aug. Vei ling van leverbaar, geh'ouden op 20 Aug. 1932 Azalea 125. Böllant Star 0.85, Bartlgon 0.85, .Cramolsie Bnllfint 0.60. Couleur Cardinal 1.05, Clara Butt 1.10, Due de Berlin 105, Electra 1.75, Generaal de Wet 095 tSt 1.45, Ibis 1.15 tot 1.55, Ingl. Combe Yellow* 130, La Reine 0 40 tot I 90., La Reine Max 1.35 tot 2.00, Mu rillo 1.65. Majl. Krelage 1.30. Prinses Elisabeth 1.35, Proserpine 1.15, Prosperity 0.60, Prins van Oostenrijk 1.55, Peach Blossom 2.55. Pt’lk Beauty 1.60. Rev. Ewbank 0.95. Ryzende Zon 1.30, Rose La Reine 0.60 tot 0-65, Rose Lulsan- te 0.68 tot 1.15, Scarlet Due 0.75, Theeroos 0.75 tot 2 25, Vuurbaak 0.90, Will. Pitt 1.75, Witte Due Max 1.30, Witte Zwaan 1.85, Witte Cop land 1.20. Zwanenburg 2.45. f Alles per 100 stuks. Aanvoer 2.200.000 stuks. Pater Adalbertus zegt hierop, dat tot 1931 floor vele studenten daar gewandeld werd. La ter werd er met tien personen en nog later met nog slechts zeven gewandeld, zy hadden geen speciale vergunning'' daar te wandelen. Getuige Jhr. A. van Aefferden zegt, dat rondom *de plaats waar Roebrocks gevonden Is, In geen drie jaar meer een dryfjacht Is ge houden. Pater Adalbertus wijst op de kaart aan, dat het hem en zyn ordebroeders verboden was te wandelen rondom en in de richting van de plaats waar later Roebroeks werd gevonden. Getuige van Aefferden herinnert zich, dat een Jaar geleden nog eens door hem gejaagd is in dat bosch. Getuige ontkent dat hy ooit verboten heeft dat de paters daar zouden wandelen. .Dus het is niet waar," zegt de president, J wat v. d. E. aan de paters, zelde, als zouden de „heeren" verboden hebben daar In de bosschen té wandelen.” Jk gaf geen bijzondere instructie*.” zegt Jhr. van Aefferden. „als Jan en alleman daar liepen dan werd aan den Jachtopziener overge. laten wie hü al dan niet In" de bosschen wilde laten wandelen." Vader v. d. E. zegt: ,De paters maken zoo’n lawaai, zij klopten tegen de boomen en der- gelijken meer en daarom meende Ik dat zy uit de bosschen moesten wegblijven.* Pater Adalbertus antwoordt hierop, dat de paters voor studie wel eens planten en boomen onderzochten. Getuige tL. Gerrits, tendbouwer te Echt, beeft de .bloedvlekken op den grond gezien, ■ooals de 'situatléteekening aangeeft. Getuige Th. Grouchs, jachtopziener te Echt- Putbroek, was ’s avonds om negen uur thuis gekomen en toen ter ruste gegaan en hy heeft in den moordnacht niets gehoord. HU kan het flus niet zijn die ’s nachts geschoten heeft. By de voortgezette behandeling voor bet Ge rechtshof te ’s-Hertogenbosch van het drama te Putbroek heeft voor-de pauze de doenter van den vader-verdachte nog enkele „verklarin gen als getuige onder eede afgelegd. ZU zelde te weten dat Timmermans, bijgenaamd t Klts- ke, op Woensdag konUnen van haar heeft ge kocht, die baar vader den dag tevoren ge schoten had. Vader ,v. d. E. bevestigt, dat hü op Dinsdag en Woensdag een aantal konünen in de bos schen heeft geschoten en de hulzen op den grond heeft laten liggen. De president laat de verschillende jaebtop- -Steners, die aanwezig zyn, naar voren komen en vraagt bun naar de gewoonte over het al dan niet oprapen van hulzen. (Vervolg). Getuige ontkent, dat zün vrouw hem in Roer mond in de rechtzaal een knipoogje gegeven heeft om niet te veel te zeggen. Getuige heeft zestien schoten gehoord. Hy dacht, dat de twee voorbygangers werklieden waren. .Mocht je van je vrouw niet naar bulten?", vraagt de president. Get geeft een ontwykend antwoord. De scho ten vielen binnen weinige xminuten. Getuige hoorde een en ander vervolgens vanuit zijn bed. dat aan het raam staat Het was midden in den nacht. Getuige P. J. Claessen. bezembinder te Echt- Putbroek werd *s nachts door zijn vrouw ge wekt ZU merkte hem op. dat er toch zoo ge schoten werd. Getuige hoorde, In het holst van den nacht, nog zeven schoten. De oude v. d. E. had ook getuige gedreigd omdat hü heide ge sneden had. Bü een onderzoek op getuige door vader V. d. K had deze gezegd: „WU geven er niets om iemand neer te slaan." Getuige ont kent in Venlo over de zasdr gesproken te heb ben, noch op een andere keer. Reeds 10 of 15 d. E. Geslaagd. De dames C. de RooU. E. v. Ette en W. Castricum, alhier, slaagden te Haarlem voor het examen hoofdakte. Twee der jachtopzieners verklaren, dat de hulzen steeds worden opgeraapt, als zü in de bosschen op jacht zün; een andere zegt dat bU de hulzen wel eens liet liggen. De verdediger, mr. Tripels, staat er op, dat de getuige 4 décharge Timmermans zal worden gehoord, en daarom vraagt hü uitstel van de Mak. De president verzet zich hiertegen, opmerken de. dat het nu al lang genoeg geduurd heeft. De vacantle Is er ook al tusschen gevallen. Vader v. d. E. wordt dan nogmaals opnieuw door den president gehoord. Hü houdt vol, dat bü slecht geslapen heeft en dat zün zoon wat eerder dan hü naar bed Is gegaan. Hü ontkent verder pertinent alles wat tegen hem, en wel *eer bezwarend, Is Ingebracht In verband met den moord op Roebroeks. Ik ben onschuldig segt hü en van de gevonden hulzen kan ik •een verklaring geven. De zoon V. d. E. zegt met stemverheffing, dat het vaststellen der schoten. Spr. had het nis Jlever wat uitvoeriger gezien. Niet omdat er nog Iemand twüfelt aan de schuld van de verdachten, maar om der wille van de Juistheid der feiten. Spr. gaat dan na hoe geweer en parabellum moeten gebruikt zün. Iff*spr.'s gansche praktük werd nimmer z<y n gruwelijke zaak behandeld, was er nim mer zoo’n afschuwelijke verberging en behan deling van lüken, zelfs niet bü den moord op den zwerver Tap In Cüyck, wiens lük door den moordenaar met een kruiwagen naar een sloot werd gebracht. Het verbergen van de lüken Is voor de verdachten vooral van belang ge weest. De daders moeten zich bewust zün ge weest dat het vinden van de lüken hen als de daders moest aanwijzen. Het was de zaak, de lüken te verbergen. Voor niemand anders voor verdachten was er aanleiding om In de An nendaalsche bosschen te zy/fS Iedereen moest direct er aan denken dat niemand dan de jachtopziener de dader kon zün en daarom werd hü ook dadelük gevangen genomen Nie mand’ verdacht anderen. De lüken werden verborgen, opdat de jachtopziener zich zou verraden. De kuil moest er reeds aanwe zig zün geweekt, want er ging te veel tijd heen, met een zoo grooten kuil te~ graven. Wie be ter dan verkrachte kent de kuilen in het bosch en hü wist waar hü spoedig een lijk kon ver bergen. In het feit van het begraven der1 lü ken ziet spr. al reeds een gedeelte van bewijs tegen verdachte. Spr. betoogt dat de moord an'de verschillende maatregelen, door de Commlssf^l^elter vodrgesteld, om tot een blijvende verlaging van 's lands uitgaven te komen, zijn de bezuinigingen, welke zij wil toepassen op de onderdeelen van het Nijverheidsonderwijs, wel de meest ingrijpende. Op een begrooting *van 15 mll- lloen wil de Commissie een bedrag bezui nigen van 2.6 millioen of ongeveer 17 pCt. der begrooting. Vergelijkt bedrag, door de Commissii opzichte van het M.O. en V.H.O., n.l. 8 ton op een begrooting van 14 millioen of onge veer 6 pCt., dan springt wel dadelijk in het laairegelen worden ïrwijs een oneven redig deel in de bezuinigingen te dragen krijgt. De Commissie grondt haar besluiten ten ie. op het feit, dat het Nijverheids onderwijs eindonderwijs is en door zijn ver houding tot de andere deelen van het onderwijsstelsel bij wijziging der leerstof geen invloed zal hebben op het onderwijs in zijn andere geledingen; en ten 2e., omdat het vrijwel nergens het karakter draagt van onderwijs volgens een bepaalde rich ting, zoodat best personen vam uitgesproken verschillende levensrichting in net algemeen belang op dit gebied kunnen samenwerken om tot bezuiniging te komen. Zou de Com missie hier iitTHfct kennis van zaken spre ken en werkelijk meenen, dat vrijwel nergens het Nijverheidsonderwijs het ka rakter van onderwijs volgehs één. ‘Bepaalde richting draagt? Werd reeds met ingang van 1 Januari 1931 op hei avondnijverheidsonderwijs een korting van lesuren toegepast, in de ver schillende plaatsen varieerende van 20 tot 42 pCt. der voor dien datum gegeven les uren, de maatregelen, welke nu ten opzichte van het Nijverheidsonderwijs in al zijn ge ledingen in uitzicht worden gesteld, zün van zulk een ingrü penden aard, dat wij Biet kunnen nalaten, daaraan een grootere be kendheid te geven. Het zwaarst worden door de voorgestelde maatregelen wel ge troffen het ambachtsonderwüs en het melsjesnüverheidsonderwüs, welke resp. mét de korting op de salarissen 1.150.000 en 950.000 gld. in dé bezuiniging te dragen krügen, of 20 en 23 pCt. van de bedragen, die voor deze takken van onderwüs op de begrooting zijn uitgetrokken. Hoewel de Commissie zelf vooropstelt, dat „in verband met de toenemende industria- Üseering van ons land het ambachtsonder- wüs ongetwüfeld van vitaal belang is voor groote deelen van ons volk, dus ten opzichte van dit onderwas omzichtigheid bü het toe passen van bezuinigingen geboden acht,” aarzelt zü toch niet het bezulnlgingsmes zoo diep in dit onderwüs te zetten, dat we moeten constateeren, dat hier wel degelijk De zoon v. C. Z. ook hü onschuldig is en van niets weet. Hü ontkent al de wreedheden, hem door getuigen •angewreven. Te één uur wordt de zitt •techort, om dan het woord advocaat-generaal voor requisitoir. Gedurende de pauze groeide de belangstcl- ™8 nog aanmerkeiyk, want het requisitoir van advocaat-generaal werd verwacht, '-'óór •n aanvang der genat wordt afgezien van het PURMEREND 23 Aug. ,-AfslagvereenigIng Beemster. Purmerend en Omstreken”. Aardap pelen Schotsche muizen 0.440.86 per zak van 25 K.G., BI. Eigenheimers 0.310.60, Sla boonen Dubbele 0 50—126 per zak van 15 K.G.. Idem z. draad 0.50—1.40, Enkele 050—0 70, Idem s. dr. 0.501.Snijboonen Stok 025— 0.86, idem .Stam breede 0.300 44. Perziken 611 per JjjO. Sla 1.00230 per 100 krop. Wor telen 2.40—4.60 per 100 bos. Uien 0.65—0.75 p. 25 K G. Appels: Godlln Keswick 717, Prinses Ma de 8—21, Tulpappel, roode 16—26 per 100 K.G. Peren: Clapp’s Favorite 12—34, Dirkjes 3—8, Juttepeer 1230. Suikerpeer 61050 per 100 Kilogram. WOGNUM. 23 Aug. Aardappelen kl. Muizen ƒ1.03; Komkommers ƒ2.103.50; Slaboonen ƒ2.80; Snüboonen ƒ3—5.80; Meloenen 14—44; Peren f 6.10—7.20. ZWAAG. 22 Aug. Tomaten A ƒ350; B /320; O ƒ2.20; Slaboonen ƒ212; Snüboonen f39. Roode Bessen 1433; Witte bessen Prolefic 36—53; Druiven 51—64; Suikerperen f6.50—10; Dirkjes 4206.80; Claps 1640; Advocaat *<.70 7.40; Goudbal 520—6.80; BI. Pruimen 3737; Victoria 3558; Noten 2935; Bloemkool ƒ7 11, Sla ƒ1203.20; Komkommers ƒ2.60—5.50 Perziken ƒ3.10—13.10; Wortelen ƒ2.70—8.90. BOVENKARSPEL (Station). 23 Tuinbouw” Aardappelen: Due Schotsche 0.500.95. Kleine f 1.20, Blauwe 1.051.20, Eigenh,1/ 0.850.95 per baal. Aan voer 3740 baal. Uien: Groote gele 0.901.05, Drielingen 0 70—0.85, Nep 125—1.45, per baal. Aanvoer 160 baal. Bloemkool: le 5.90 920, 2e 1.806.50, per 100 stuks. Aanvoer 415 stuks. Roode kool 0.600.80 per 100 K.G. Aanvoer 18575 K.O. Gele kool f 1—130 per 100 K.G. Aanv. 5450 K.G. Witte kool 0.60 per 100 PURMEREND 23 Aug Coöperatieve Centra le Eierenvelllng Purmerend G. A. Op de ge houden Eierenveiling op Dinsdag waren aan gevoerd 29655 stuks eendeneieren. Prüs 2.05 325 per 100. 70.000 stuks kippeneieren 70-80 KG.G. 4.00—5.—, 65-66 K.G. 3.70—4.—, 63-64 K.G. 3.70—3.80. 60-62 K.G. 3.40—3.70, - K.G. 340—360, 56-57 K.G. 3.30—330. K K_ 3.10—3 40, 50-52 K.G. 3.00—320, K.G. 2.40—280. f Aug. jaar geleden werd getuige door vader v bedreigd. .Waarom beklaagde Je je niet bü de mare chaussee of bü de politie, als Je zoo vaak be dreigd werd?” vraagt de advocaat-generaal. Getuige antwoordt dat hü door het heidesnü- den en een keertje stroopen zelf ook op het verboden pad was en hü dus belang er bü had de aantijgingen van de v. d. E. maar blauw blauw te laten. Ook was er vaak geen bewijs aan te roeren tegen de jachtopzieners. Getuige J. Catsman, wachtrqy^tcr te Roer mond heeft met vader v. d.^^^er de misdre ven gesproken toen belden In voorarrest in Roermond waren. Verdachte zei toen, dat.zü moeten toegeven, dat het opvoeren van het aantal lesuren tot een getal van 38 per week, absoluut te veroordeelen/s. Wat moet er ten slotte van het onderwijs en de op voeding qp zulk een jaarcursus terecht komen? Zoudtm dochters aan zAo' len toe vertrouwen? En als dan de Commis sie ten slotte tot de conclusie komt, dat „vooral nu alle overheidsorganen tot groote bezuinigingen worden gedwongen, waarin zoo noodig zelfs vitala belangen zullen moeten worden aangetast, het onverdedig baar schünt ten aanzien van het melsjes- nüverheldsonderwüs den tegenwoordigen bpzet te handhaven,” dan vrafcen wü ons af: Zün er dan bü andere takken van voort gezet onderwüs ook geen meisjes-leerlingen of is dat weer een ander soort meisjes? Wreekt zich hier weer niet de zeer eenzü- dfge samenstelling der Commissie, waar hier meenlngen gelanceerd worden, gespeend van elk gevoel van Christelüke naasten liefde? Waar de Commissie verder beweert ,;dat voor dit onderwüs, dat in hoofdzaak be oogt de waarde van de leerlingen op de arbeidsmarkt te verhoogen, een passende schoolgeldregeling alleszins verantwoord te achten is,” daar moeten wü tegenwerpen: Wat verstaat gij onder passend? En ver hoogt dan het onderwüs aan de andere inrichtingen van voortgezet onderwüs, aan de middelbare en hoogescholen, dan niet de waarde der leerlingen op de arbeids markt, onderwüs,. datzün leerlingen in staat stelt hooge maatschappelüke posities te verwerven, of verricht men alleen maar arbeid als men den hamer zwaait of dagen lang met naald en draad over de toiletten van beter gesitueerde medeburgeressen ge bogen zit? En als we dan ten slotte zien, dat cp de voorstellen der Commlssie-Welter tot ver- hooging der schoolgelden bü het N.O. reeds door het Departement geanticipeerd is, dan vragen wü ons voor de zooveelste maal af: Waarom weer deze leerlingen? Voor de cursussen voor voortgezet N.O., welke op leiden voor de Middelbare Technische School, werd het schoolgeld per cursus van 4 op 30 gld. verhoogd. Men heft deze cur sussen niet op, maar door dé verhooging van het schoolgeld zullen heel wat ouders niet meer in staat zün, hun kinderen in dezen voor velen van hen slechten tüd, zoo’n cursus te laten bezoeken. Terwül deze cursussen hierdoor waarschünlük ten doode zün opgeschreven, blüft de toegang tot de M.T.8. voor -leerlingen van de middelbare scholen onbelemmerd dpenstaan. Hun on derwüs mag naar believen profiteeren van de staatsgelden, maar het onderwüs aan het volkskind krügt hier het volle ix>nd van conclusie getrokken uit het zop uitvoerig en nauwkeurig ondersoek van de scbietwapênen van verdachte, en alles wat*Bp het terrein tan het drama gevonden werd. Het gebruik van het geweer vanzverd., vader v. d. E-, wordt ver volgens door den advocaat-generaal uitvoerig i besprokoB, evenzoo het uitwerpen van de hul- i zen uit Jiet parabellum van soon v. d. E. Spr. aanvaardt volkomen, wat ook, ten aan zien van het onderzoek door den heer Van Wa» geningh, door deaen werd geconcludeerd. Het Is mogelük, dat er meer schoten dan drie door zoon van den E. zün gelost. Getuigenverklarin gen wüzen op een groot aantal schoten, doch dank zü het politieonderzoek is nog een flink aantal hulzen gevonden. Er werden op de lüken twaalf schotwonden aangetroffen, waarvan eenige doodelük; drie genadeschoten, die zullen gelost zün, toen de slachtoffers reeds op den grond lagen. - De persoon, jpe met het parabellum schoot, beeft zün slagtoffer doodelük- willen treffen zoóals, ailt de door spr. opgesomde aanwüzingen blijkt. Zün beide verdachten in staat te bedrüven wat hen ten laste is gelegd?, vraagt de advo caat-generaal, en toont dan uit een reeks van gebeurtenissen aan, dat verdachten voor geen kleinste vervaard waren, doch steeds maar dreigden, schoten en aanvallend optraden. Tal vatf dergelUke aanslagen op menschen uit de omgeving somt spr. op. Het is een bewezen feit, dat belde verdachten en vooral de vader uit stekende schutters waren. Door hun lange -praktük In de bosschen waren zü zeer goed met de moderne vuurwapens vertrouwd. Als er gezwegen moest worden, dan kon dit blükt wel uit dit proces de vader op zün zoon rekenen. Uit de verschillende gegevens, verzameld bij het getuigenverhoor, concludeert de advocaat-generaal, dat zoowel de vader als de zoon In den bewusten tragischen nacht In de bosschen zün geweest. Verdachten, die uit hoofde van hun ambt zeer goed op de hoogte zün van de maatrege len, die de Justitie pleegt te nemen, en die er wel aan gedacht kunnen hebben, dat in Maas tricht een uitstekend wapendeskundige woont, die een onderzoek zou Instellen naar de gevon den hulzqn, kunnen de gelegenheid wel hebben waargenomen om de justitie op een dwaalspoor te brengen. Spr. maakt deze opmerking in ver band met het pleidooi door den verdediger voor de Roermondsctae rechtbank gehouden. De advocaat-generaal acht het uitgesloten, dat de schietwapehen uit het huls van beide ver dachten zün ge&tolen. De belde verdachten verwachtten de jongens, die naar de strikken gingen küken; zü zün er op uit gegaan om de jeugdige stroopers op te wachten. Bü hun moorddadig bedrüf hebben zü gebruik gemaakt van twee vuurwapens. Uit het deskundig onderzoek Is vast komen te staan, dat niet door één man, doch door twee personen minstens moet zijn geschoten. Vader en zoon v. d. E. zün er samen op uit gegaa"h «om te voorkomen, dat één van de drie aan staande slachtoffers zou ontsnappen. Uitvoerig bespreekt de advocaat-generaal hierop de genomen schietproeven. Verdachte vader V d. E. heeft den advocaat-generaal ge zegd, hoe hü gewoon was zün wapen af te vuren. Vader v. d. ^ieeft dien nacht schoten gelost, zooals blükt uit het deskundig oqder- zoek van de hulzen. Verdachte is op zün oor- spronkelük uitleg, hoe hü placht te vuren, te- ruggekomejfc doch de advocaat-generaal houdt hem aan zün eerste verklaring. V- Het vervolg van sprekers betoBg gaat ovér het aantal verschoten patronen. Er zün waar- schijniyk niet meer dan drie revolverschoten gelost. De vader is naar de meenlng van de advocaat-geneeml de hoofdschuldige. Qeen egt- varvanhtaudo nwtefnndtokold ie aanwezig. Beestachtlg is het In den fataleh De advocaat-generaal mr. Couvée is nu aan het woord voor het houden van zün requisitoir. Een doodsche stilte valt In de tot de uiterste v™kln-t8^«d€..zaal als de vertegenwoordiger het woor<l neemt. Uitvoerig re leveert hü de lugubere feiten en het gebeurde in den moordnacht. Heel de bevolking al- 5^® s5r’ toonde deelneming en iedereen twüverde zich om de verloren jonge menschen te zoeken. Iedereen behalve deze twee verdach ten. ZU ontbraken bü de schare die de bos schen in de omtrekken afzochten. Zü bemoei den zich met niets. Weldra begonnen de ge ruchten te loopen. Namen van mogelüke ver dachten werden genoemd en de verdachten In deu volksmond waren deze belde mannen, die Wier thans terecht staan. Hevfg waaide de haat der bevolking op om alles wat deze belde men, schen tegen de bewoners van de bosschen rond Putbroek hadden gedaan. De zwaarste vermoe- dens rusten op hen toen de justitie tot arres tatie overging. Weldra werd ook het lük van Roubroecks gevonden en de vermoedens tegen deze beide mannen namen steeds vasteren vorm aan. De verdachten hebben er de voor keur aan gegeven het stilzwijgen te bewaren. Maar dank zü de uitstekende rapporten van de deskundigen stapelde het bewüs zich tegen hen op. Met veel lof gewaagt de advocaat-ge neraal van het werk der deskundigen. Vooral het rapport van den heer Van Waegeningh was uitstekend. In den breede releveert spr. het Roermond- sche vonnis. Evenmin als de rechtbank durfde de advocaat-generaal bewüs putten uit de ge vonden bloedsporen. De rechtbank heeft het zich met verschillende moeUükheden wel wat gemakkelük gemaakt. Vooral tèn opzichte van het vaststellen der schoten. Spr. had het von- in al zijn geledingen kenmerkt, te protestee- ren, was het doel, waarmee wij deze regelen schreven. Den lezer het oordeel. kele verzachtende omstandigheid is voor hem uat UC unnnu --- op Roubroecks door verd., den jachtopziener, moordnacht in het bosch by Putbroek toege- gaan en op afschuwelijke wijze heeft vader v. d. E. zün zwaar misdrijf gepleegd^ Spr. kwalificeert tenslotte het mlsdrüf vader v. d. E. als het voortgezet mlsdrüf doodslag en hü eischt tegen den man v f 11 e n jaren gevangenisstraf (het maxi mum).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 11