het kapitalisnrë9 De toekomst Vrucht der Arbeidsinspectie van I I Van de Perstribune Weer Sombarts Plauwirtschaft r Grootsch programma De heer Zaalberg vertelt DE HAARLEMSCHE HANZE JUBILEERT WOENSDAG 24 AUGUSTUS Zijn heengaan als leider ZILVEREN PROFESSIEFEEST DÉRAILLEMENT TE UTRECHT Conducteur op slag gedood ARTIKEL 177 R.R. I Geheime zender» Schatk istpapier Zilveren bondsfeest te Haarlem op 7 September Zondag passeerden in één uur 668 auto's en 2855 rijwielen VERKEERSTELLING TE HALFWEG Winst en verliet I 28 het 8-urenlled Zuster M. Clémence ontslagaanvrage Arbeidsinspectie meer dan eeriig ander Arbeidsinspectie :(jk dan nog iets Onrechtmatig Zondag Voor veilig verkeer Miutlyke taktiek Het volhardt bij de eenmaal aangenomen i ft ■- tt vervolgens dat het le touringcars of auto- Achturendag grootste verbetering in den itryd om het levens geluk der arbeider» itoogi t alle die bulten geregelde diensten iring wor- looft vaak strenge autobuskeuringen en waant derhalve In elke bus en touringcar Op Donderdag 25 Aug hoopt de Eerw. Zuster M Clémence (In de wereld mej. Th. Kemna) in het klooster der Zusters van O. I». Vrouw te Dordrecht haar zilveren professie- teest te vieren. Zr. CÏé- mence was achtereenvol gens hoofd der R.K Meisjesscholen te Ensche de en Hlllegom en staat .hans aan het hoofd der R. K Meisjesschool aan de Vrlesestraat te Dor drecht. Een vluchtige blik in een of ander dag blad geworpen Is reeds voldoende den lezer er van te overtuigen, dat er in Nederland dagelijks talrijke auto-ongelukken gebeu ren. Op dit gebied is ons vaderland zelfs de baas van andere landen, zooals wel blijkt uit een overzicht In het tijdschrift „We gen”, waarin wij de volgende cijfers (per 100.000 voertuigen) aan doodelijke ongeval len genoteerd vonden: Nederland 510, Oroot-Brlttannlë 301, Bel gië 279 en Frankrijk 208. In verband hiermede betoogt de heer Th. van Swieten in de jongste aflevering van „De Auto”, dat er in ons land te weinig verkeerstoezicht is, waardoor aan de non chalance op het gebied van remafstelling geen paal en perk wordt gesteld. Schrijvend over de genoemde doodencijfers zegt hij: In l gang der publicatie van een c.*—**— - eenstemmend met de korting op de sala rissen van het overheidspersoneel. Ook hebben wil uit de bewoordingen van De Minister van Financiën maakt bekend, dat voor het schatkistpapier, ten beloope van ten hoogste 75 000 000 is ingeschreven voor een totaalbedrag van 188 731 000, waarvan ƒ58.120.000 voor schatkistpromessen. vervallende tegen den prijs van 997,48 per 1000. 1 Dec. 1932, ƒ59 520 000 voor schatkistpromes sen, vervallende 1 Maart 1933, en ƒ73.001.000 voor schatkistbiljetten, vervallende 1 September 1933. Van de schatkistpromessen wordt toegewezen: schatkistpromessen, vervallende 1 Dec. 1932, een bedrag van 19.080.000, tegen den prijs van ƒ999,40 per 1000; schatkistpromessen, verval lende 1 Maart 1933, een bedrag van 10310.000. Van de schatkistbiljetten wordt toegewezen een bedrag van 45.710.000, tegen den prijs van 1.015,25 per 1000. publicatie zal de handelen, wil ze niet In conflict komen met de leiding der Staatspartij en met de Staatspartij zelf. Dat is duidelijk, maar het is zoo. Hedenmorgen te ongeveer half 6 heeft op het Centraal Station te Utrecht een ernstig treln-ongeval plaats gehad. Een uit Amsterdam binnenkomende goede rentrein reed, geheel buiten schuld van den machinist, langs een goederenwagon, die op een wisselpunt over de lijn heenstak. Van den goederenwagon, die op de locomo tief volgde, werd een uitstekend gedeelte, waar in zich de conducteur bevond, tezamen met den geheelen zijwand, weggeslagen. De con ducteur, Kloeke uit Amsterdam, viel uit den wagen en kwam onder een kantelenden goede ren wagen terecht. De man was op slag dood. r Om ongeveer 10 uur is men er eindelijk in geslaagd het lijk onder den wagen vandaan te halen. Onvermoeid gaat de P.T.'l’. voort om het telkens weer opduiken van geheime radlo-zendstations den hardnekkigen kop In te drukken. Het luisterend publiek, dat her haaldelijk voor deze clandestiene zenders belangstelling toonde, omdat het nu een maal niet mag en er dus een sensationeel kantje aan vastzit, vergeet de nadeelen, die meer dan het plezier aan dergelijke experi menten inhaerent zijn. De heer O. Emmerik, chef van de afdee- llng „Radio-Contröled lenst”, deelde in dit verband o.m. het volgende aan „De Tele graaf” mede: tenland- De geheime zender levert voorts ook gevaar op van storing te veroorzaken bij den „gewonen”, Nederlandschen luisteraar, vooral als deze dicht in de buurt van den experjmenteerenden liefhebber woont. Ook Is het den clandestlenen omroeper maar al te dikwijls te doen om materleele voordeelen. Dat „zenden" levert soms nog heel wat op, aan vrijwillige bijdragen In na- tura en In geld. Vraagt men nu of er tegenover al deze nadeelen eenig nut staat, dan moet het ant woord zijn: geenerlel. Men schermt wel met „nieuwe vindingen”, het vragen van „rap porten” enz., doch het is geenszins noodlg daarvoor clandestien te gaan zenden. Voor lederen serieuzen experimentator be staat Immers alle gelegenheid om een zend vergunning te verkrijgen. De Radio-contröle-dienst, die er op Inge steld Is om de geheime zenders te „vangen”, Is nagenoeg dag en nacht In touw. Op de vierde verdieping van het groote gebouw van het hoofdbestuur van P. T. en T. aan de Kortenaerkade te ’s Gravenhage, zitten in een ruime zaal de ambtenaren ten behoeve van een grove plaatsbepaling te luisteren naar clandestiene zenders. Een meer nauw keurige plaatsbepaling geschiedt met draag- baft raamontvangers. Die hebben de eigen schap dat de ontvangst het scherpst Is als het raam gericht is op den zender. Zoo doende kan men een denkbeeldige lijn trek ken, van de antenne In de richting, waar zich de zender moet bevinden. Herhaalt men het experiment van een andere zijde, dan moet de geheime zender zich bevinden on geveer op het punt, waar deze denkbeeldige lijnen zich kruisen. Zoo eenvoudig als het hier aangedulde principe is de uitwerking natuurlijk niet. Kruisende telefoonlijnen kunnen afwijkingen geven, terwijl men een andere maal weer eens terecht komt in een huizenblok, waaruit men het perceel weer moet opzoeken. Ook komt het voor, dat de expeditie „verraden" wordt. Met eenfge<*noelte en kosten worden ech ter op den duur alle clandestiene zenders ontdekt, of wel men weet hun het vuur zoo na aan de schenen te leggen, dat zij hun uitzendingen staken, hetgeen vrijwel op het zelfde neerkomt. De opsporingsdienst wordt bijgestaan door luisterposten over het geheele land, die In lichtingen geven en ook bijzondere opdrach ten krijgen. De ambtenaren van den dienst zijn „opsporingsambtenaren” In de straf- rechtelijke beteekenls van het woord. ZIJ kunnen proces-verbaal opmaken en beslag leggen op ontdêkte zenders. De gewoonte Is echter, dat zij optreden in samenwerking met de plaatselijke i>olltie. De hier door een bij uitstek deskundige met redenen omkleede uiteenzettingen mo gen het luisterend volksdeel In den lande er van overtuigen, dat Ingrijpen in het clan destiene zendbedrljf metterdaad noodzake lijk is. Geschiedenis der arbeidt- wetgeving naar voren halen, n.l. de Invoering van den achturendag in de arbeidswet-Aalberse. Ik ver klein de groote beteekenls van andere sociale rekening hebben te houden met het naast elkaar bestaan en het In elkander grijpen van een bonte menigte van economische vormen en van economische systemen. Daarom zal ook in de Planwlrtschaft de kapitalistische onderneming niet kunnen ontbreken met vérgaande zelfverantwoorde lijkheid harer leiders. En zeker zal ook niet alle concurrentie kunnen worden uitgeslo ten. Zoo zal ook privaat-elgendom naast publieken eigendom moeten blijven bestaan. Het Is niet: óf dit, óf dat, maar: zoowel dit, als dat. Veelvoudigheid zal er ook moeten zijn In de middelen, waarmee het plan doorgevoerd zal worden. Zoo zijn daar moreele en opvoe- dlngs mlddelén, die vooral te pas komen bij het plan vóór het verbruik. Een autocratie! ingrijpen door de overheid, speciaal door den Staat, zal evenmin kunnen worden ge mist. Dat ingrijpen kan vèr gaan: het aan Staat of stad trekken van een tak van bedrijf (overhelds-exploltatle), en min der ver: monopollseerlng, controleerlng en concessloneerlng van bepaalde economische werkzaamheden. En het minst ver: het on dersteunen van een of anderen tak van productie, van een verkeersonderneming, van een goederen-verdeellngs-bedrljf. Ander zijds: verbod om sommige schadelijke be drijven uit te oefenen. Door nijverheids- en landbouwonderwijs kan ook op de productie Invloed worden uitgeoefend. Ook de belastingpolltiek van den Staat, zijn doelbewuste handelspolitiek, zijn geld- wezenpolltlek, kunnen grooten invloed op de volkshuishouding uitoefenen. Uit dit alles blijkt wel, dat wij bij Plan- wltschaft niet te doen krijgen met vele nieuwe vraagstukken, maar met de oude, bezien uit het oogpunt van een algemeen plan. Wat nu van dit alles te zeggen? het record-aantal bereikt des avonds tusschen 7 en 8 uur; in dat uur passeerden daar oa. 688 luxe auto’s en 2855 rijwielen. Bovendien werd hier nog een s.gr nachttelllng gehouden, welke duurde van dee avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur, zoodat op de zen post een vol etmaal achtereen werd geteld Volledigheidshalve laten wjj hierna ook nog de uitkomsten der z.g. nachttelllng vonlgen, nl: 2015 luxe auto’s; 42 touringcars; 97 vracht auto’s; 400 motorrijwielen zonder zijspan; motorrijwielen met zijspan en 3043 rijwielen. Allereerst dreigt het gevaar, dat het ter rein open zou komen te liggen voor allerlei ongewenschte doeleinden. Verder zijn wij krachtens Internationale overeenkomsten verplicht, om maatregelen te treffen tegen storingen. Ook amateur-zendlngen beperken zich niet altijd tot bepaalde grenzen. Door het verschijnsel van het „overspringen” van bepaalde afstanden kan n.l. een zender hier te lande ook last veroorzaken In het bui- de rechtschapen mannen, die de lei ding der Staatspartij vormen, r sparen: verschil van meenlng, l anders inzicht zooveel ge wilt, Op den Rljksstraatweg tusschen Amsterdam en Haarlem is dezer dagen een verkeerstelling gehouden. De telling had plaats op twee verschillende punten van dezen weg en aangezien het eene punt was gelegen in het gedeelte Amsterdam— Halfweg en het andere in het gedeelte Halfweg Haarlem, krijgt men door de uitkomsten van deze telling een vrij nauwkeurig overzicht van het doorgaand verkeer te Halfweg en van het geen er al zoo het dorp passeert op een gewo nen werkdag en des Zondags. De telling heeft n.l. twee maal plaats gehad, de eerste maal op een gewonen werkdag en de tweede maal op jj. Zondag 21 Augustus, telkens van des voor- mlddags 6 tot des namiddags 8 uur. Wij laten hierna de uitkomsten der tellingen volgen. Op den gewonen werkdag pas seerden langs den waarnemingspost in het ge deelte AmsterdamHalfweg. 4816 luxe auto's; 87 touringcars; 1250 vrachtauto's; 702 motor rijwielen zonder zijspan; 72 motorrijwielen met zijspan en 7540 rijwielen. -e JX Zondag passeerden langs den waarne mingspost in het gedeelte AmsterdamHalf weg: 8155 luxe auto’s; 93 touringcars; 16? vrachtauto’s; 1551 motorrijwielen ponder zij span; 172 motorrijwielen met zijspan en. schrik niet lezer, 18930 rijwielen. Langs den waarnemingspost in het gedeelte Halfweg-Haarlem passeerden dien dag5955 luxe auto's; 95 touringcars; 283 vrachtauto’s; 1408 motorrijwielen zonder zijspan; 194 motor rijwielen met zijspan en 18048 rijwielen. Ik verlaat de Arbeidsinspectie in een critle- ken tijd. ZU. die mijn ontslagaanvrage gelezen hebben, weten dat ik dit een voordeel vind voor de arbeidsinspectie en vopr ahdere belangen, die ik dan beter zal kunnen dienen. Insiders weten, dat het werk, dat ik in toenemende mate naast mijn Ambt heb moeten verrichten mij belemmerde om te -doen wat ik voor de Arbeidsinspectie noodzakelljk acht. Het is wel een eigenaardig spel van het noodlot, dat ik, die steeds en overal, ook te Genève, heb ver kondigd. dat er een arbeidsinspectie moet zijn, die uitsluitend de arbeidersbes<^iermlng tot taak heeft, sedert 1914 overladen ben geweest met ander werk, niet alleen z.g. crislswerk, doch ook geheel andere zaken, zooals afval water. ambtenarenzaken, statistiek, hlnderwet- beroepen. organisatie van den Staatsdienst en verschillende technische vraagstukken. Het was gevoIg van de omstandigheid, dat de over- onder- itjen- Met het oog op het aanstaand aftreden van den heer C. J. Ph. Zaalberg als dlrecteur-gene- raal van den Arbeid en diens te verwachten benoeming tot directeur van de „Maatschappij ter behartiging van de Nationale Scheepvaart- belangen de in oprichting zijnde financie ringsmaatschappij, waarvan de meerderheid der aandeelen in handen der Regeerlng zal zijn en welke in het bijzonder zal werken met voor schotten uit 's Rijks kas had een redacteur van het Ned. Correspondentiebureau voor Dag bladen een onderhoud met genoemden heer, die zich op het tot hem gerichte verzoek wel bereid verklaarde, een en ander over zijn ervaringen als directeur-generaal en over zijn opvatting van de hem wachtende taak mede te deelen. WIJ vroegen den heer Zaalberg allereerst of er wellicht verband bestaat tussehen diens het stuk afgeleid dat het dagelijksch be stuur der Staatspartij zich tegen de verla ging van den werkloozensteun verzet. „Het Volk” geeft te verstaan dat het daar niets van gelooft: het partijbestuur heeft enkel het register der heilige begin selen uitgetrokken en het partij-orgel be speeld om de ontevredenen te kalmeeren. Voelt „Het Volk” niet, dat, afgezien van de onoprechtheid welke het de partijleiding aan wrijft, deze bedrogen zou uitkomen, wanneer de ontevredenen straks tot de ervaring zouden geraken dat ze om den tuin geleld waren: de ontevredenheid, een oogenbllk gesust, zou zich dan op een wijze lucht geven, welke de Staatspartij bij de verkiezingen tot groote schade zou strek ken. „Het Volk" moge dit van ons aannemeft: de leiding der Staatspartij bestaat niet uit domooren of politieke sllmmellngen. Zij kennen en dragen hun verantwoorde lijkheid, en omdat zij die beseffen, hebben ze de publicatie in het licht gegeven, welke voor wie lezen willen wat er staat, duide lijk Is. In den geest van deze Kamerfractie hebben te Uitvoerig is in dit blad geschreven over de beschouwingen van het dagelijksche be stuur der’R. K. Staatspartij ten aanzien van het rapport-Welter, getoetst aan het daaraan voorafgegane ontwerp-program der partij. En daar stond toch wel zeer dui delijk in te lezen, dat de conclusies der commissie niet klakkeloos werden 'aan vaard, vooral niet, wat betreft de verlaging der steun ui tkeerlng aan werkloozen. „Het Volk” heeft lederen schijn van Ingenomen heid met deze publicatie angstvallig ver borgen. Het volgt een andere tactiek schrijft „Het Huisgezin”; Pater W. van Opstal, missionaris van het H. Hart, leeraar aan het Seminarie te Woloan, schrijft In het Koloniaal Missietijdschrift over de Missie op Celebes: Zich op het vasteland vestigen mag men eenvoudig niet, omdat de regeerlng er geen verlof voor geeft. Meer dan van Celebes is nu nog ontoegankelijk gebied voor ons, van wege het onrechtmatige artikel 177 R. R. Zoo werd bij de toelating voor den Banggal- archlpel duidelijk bepaald, dat deze geen toela ting voor den vasten wal inhield, waar de pro testanten werken. Zoo zit dat artikel ons zelfs dwars in de Minahassa op plaatsen waar we gevestigd zjjn. Een pastoor mag geen menschen doopen in een dorp, waar nog geen katholieken zijn; en als hij dat wel doet, kan men hem aanklagen, (wat kleingeestige pandeta's ook doen, zelfs al is het niet gebeurd), maar de regeerlng is gewoonlijk zoo verstandig zulke zaken op zU te leggen. lijk als feestredenaar zou optreden, moest be richt van verhindering zenden. In zijn plaats zal thans het woord voeren de weleerw. heer W. Bosch, kapelaan van St. Wll- librord bulten de Veste te Amsterdam. Kapelaan Bosch, de geestelijk adviseur van de Propagandaclub te Amsterdam, de gevierde con ferencier en radio-spreker, zal als onderwerp behandelen: „Onze taak nog niet volelndi”. Het zal den katholieken middenstand goed doen te vernemen, dat de jublleum-commissie ook met de keuze van dezen spreker bleef bin nen den kring der naaste verwanten van wijlen den onvergetelljken directeur van het Bondsbu- reau? den heer Chris Jansen. Het hoofdbestuur besloot de viering van het zilveren feest op bijzondere wijze te wijden aan de nagedachtenis van dezen grooten katholieken strijder en mlddenstandsapostel. Het wekt nauwelijks verwondering, dat de naaste familie van den redenaar bU Gods ge nade, die Chris Jansen was, bij verhindering van pastoor Jansen een tweeden, evenwaardi- gen feestredenaar kon aanwijzen. gedragslijn dat enkel de 8. D. A. P. de be langen van de groote volksmassa behar tigt; dat zij feitelijk alleen crltiek oefent en voor het afgekeurde beters In de plaats weet te stellen; dat Indien ook een ander dit of dat afkeurt het geschiedt onder den drang der sociaal-democraten en, vooral, dat men er geen staat op kan maken, ver mits de „burgerlijken" ook na en met hun erttiek alle kanten uit kunnen. Met grooten nadruk getuigt „Het Volk” zulks van de publicatie der Staatspartij: het spreekt van een „rookgordijn”, dat zij gehangen heeft tusschen het katholieke volk en de daden van zijn vertegenwoordi gers; een rookgordijn, een opzettelijke poging nog wel om de massa te misleiden en In de luren te leggen. Zulk een verwijt althans had „Het Volk’ aan ------- moeten be- bëstrljd een maar laat de'onkrelikbaarheid van“het karakter uwer tegenstanders onaangetast. De leiding der Staatspartij heeft zich verzet tegen afbraak van ons volksonder wijs: wij hebben daaruit gelezen een ver zet tegen de slecht betaalde hulpjes voor de laagste klassen der lagere school. Uit de „schoone” volzinnen over de loon- en salarisverlaging hebben wij besloten tot een korting met een geringer percentage voor de lagere Inkomens. overeenstemming met den gedachten der publicatie hebben wij gesproken een extra-lnkomstenbelastlng, over- Zeer eigenaardig zullen deze cijfers ook velen automobilisten aandoen, die rij ervaringen In Frankrijk, België en Enge land opdeden en steeds van meenlng waren, dat In Frankrijk en België woest en In Engeland daarentegen zoo rustig, veilig en correct gereden werd. De „dfloden”- cljfers geven ook hier zulk een heeFander beeld te zien, dat tot nadenken stemt. Al dat gerij volgens op papieren mooi uit geknobbelde regels en voorschriften, al dat onderlinge geschoolmeester van rechts gaat voor, al dat maxim um-snelheidsgedoe geven naar onze overtuiging maar matige resultaten voor de algemeene veiligheid van ons verkeer. In schijn moge het waar zijn, dat In Bel gië en Frankrijk woester gereden wordt, er wordt zeer zeker meer met het hoofd en het gezond verstand gereden, anders zouden de doodencijfers niet zoo gunstig kunnen zijn voor de landen, die juist bij ons Nederlanders In zoo’n kwaad gerucht staan. DA schrijver bet wenfchelljk is, dat bussen, rijden, ook aan een geregelde keurl den onderworpen. Het publiek hc. van zich veilig. Kunnen leiders van relsvereenlgingen, clubs en vakvereenlglngen, die voor hun leden autobussen en touringcars huren, zich In ’t vervolg, nó het beruchte ongeval met de Utrechtsche autobus bij Beek, onttrek ken aan hun groote verantwoordelijkheid, zonder dat de verhuurder hun een keu- rlngsattest van den goeden toestand van het stuurmechanisme, de remmen en de banden, niet ouder dan één maand, zal kunnen overleggen? De bouw van onze katholieke middenstands bonden meerendetJs bonden van vereenlgin- gen brengt mede, aat de diocesane organisa ties zich over het algemeen niet rechtstreeks tot haar leden wenden. Slechts bü hooge uitzondering pleegt dit te gebeuren. Maar zoo’n uitzondering Is thans aanwezig, nu de Middenstandsbond in het bisdom Haarlem zich gereed maakt om zjjn 25-Jarig bestaan te gaan herdenken. Nu roept de Haarlemsche Bond al zijn leden op om In de bisschopsstad dit bondsfeest te komen vieren. Iedere georganiseerde R.K. middenstander In het Haarlemsche bisdom herinnert zich nog le vendig de prachtige oogenblikken van de vie ring van het 3e lustrum te Haarlem in 1922. toen in de nieuwe St. Bavo-Kathedraal het Hanze-altaar werd ingewijd, het eigen altaar van den bond in de hoofdkerk van het bisdom, het eerste Gilde-altaar na de hervorming (pas bU de voltooiing van de Kathedraal in 1930 werd door andere organisaties het besluit geno men dit voorbeeld te volgen). Natuurlijk zal de herdenking van het zilveren bondsfeest een aanvang nemen rond het Heilig Hart-altaar in de Kathedraal. Daar zal te 10 uur Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Aengenent een H MIs met zang opdragen tot intentie van den bond en van zijn levende en overleden leden en werkers. Ingeleld door een toespraak van den bemin den geestelijken adviseur van den bond, rector Bots, zal vervolgens de hernieuwing plaats vin den van de opdracht van den bond aan het Heilig Hart door den bondsvoorzitter en door alle aanwezigen. De jubileum-cotnmlssle heeft getracht van de plechtigheid In de Kathedraal iets zeer bijzon ders en aangrijpends te maken. Niet alleen-zul len de vaandels der afdeeltngen In de Kathe draal worden opgesteld, maar ook zal het H. Hart-altaar worden omgeven door een groot- sche bloemenhulde, waarvoor door alle afdee- lingen bloemstukken zullen worden gezonden. In het middaguur vindt ten raadhulze de of- flcieele ontvangst plaats vssi hoofdbestuur, ju bileumcommissie en HH geestelijke adviseurs en bestuursleden der afdeeltngen door burge meester en wethouders van Haarlem. Het hoogtepunt van den dag zal zijn de groote feestvergaderlng. des middags te 3 uur in het Gemeentelijk Concertgebouw in de Begljne- straat. In deze vergadering, die zal worden geleid door den voorzitter der jubileumcommissie, den heer P. J. M. van Teterlng, zal een herden kingsrede worden uitgesproken door den bonds voorzitter, den heer C. J. G. Struycken, terwijl als feestgave aan den jubileerenden bond zal worden aangeboden het stamkapitaal voor een diocesane stichting tot oprichting van plaatse lijke voorschotfondsen voor middenstanders, die in moeilijkheden verkeeren. Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Aengenent heeft toe* gezegd de vergadering te zullen bezoeken en het zal ongetwijfeld een Indrukwekkend oogen- blik opleveren, als Haarlems sociale bisschop, te midden van zijn georganiseerde katholieke middenstanders zal getuigen van zijn gevoelens na 25 jaren principieelen middenstandsstrjjd en van zijn visie op een katholieke sociale be weging in dit tijdsgewricht. In den persoon van den feestredenaar is een wijziging gekomen. Pastoor J. O. Jansen te ’s-Gravenhage. oud- Op dezen waarnemingspost werd J.L Zondag geestelijk adviseur van den bond, die aanvanke- en het rapport van de commissie-Welter, waar van de heer Z. lid is en volgens welk rapport ook de arbeidsinspectie eenlge veeren zal moe ten laten. De heer Zaalberg'antwoordde ontkennend eh voegde eraan toe. dat zijn ontslagaanvrage bU den Minister reeds in Maart j.l. Is ingediend, dus lang voor de verschijning van het rapport. Echter; .Mijn opvatting is. dat men beter een aantal 60-jarigen op wachtgeld kan stellen dan de toetreding van jongere krachten tot leiden de functies tegenhouden. In dien zin heb ik mU dan ook in de op 9 Maart Ingediende ontwerp- begrooting van de arbeidsinspectie uitgelaten, en daarbij met een tweetal districtshoofden mij zelf als derde voorgedragen, nu de wachtgeld regeling zoodanig vervroegd heengaan heeft mogelijk gemaakt. Evenmin staat mjjn voorgenomen aftreden In verband met de te verwachten benoeming van directeur der scheepvaartbank. die eerst on langs aan de orde Is gekomen.” Wat zjjn ervaringen betreft als leider van de Arbeidsinspectie, verschafte de heer Zaalberg ons Inzage van zijn op 4 Augustus in de perio dieke vergadering met de districtshoofden, ad viseurs én hoofdinspecteurs gehoudeen af scheidsrede. met machtiging, daarvan thans *t een en ander te publlceeren. Wy lazen daar: „In de volle overtuiging, dat ik in de Ar beidsinspectie mjjn levenstaak zou vinden, ben ik 32 jaar geleden in Gelderland mijn werk begonnen en altijd heb Ik mj] gelukkig gevoeld ml) geheel te mogen en te kunnen geven aan de 'belangen der arbeiders. Het was voor mij een groot offer, om uit den buitendienst, waar in ik mil geheel kon uitleven, over te gaan naar den centralen dienst, die zooveel verder afstaat van het bedrijfsleven en de menschen in dat bedrijfsleven.” En verder: „Ik behoef in dezen kring zoen overzicht te geven van de groote wijzigingen in het leven der arbeiders, die sedert het begin dezer eeuw hebben plaats gehad. Tot veel daar van heeft de Arbeidsinspectie het initiatief ge nomen. voor nog meer heeft zij den weg ge baand en met taaie volharding heeft zU ge waakt voor de handhaving van het eenmaal verkregene. Toch wil ik een der allergrootste gebeurtenissen in de Rapport-Welter betreft, gaf de heer Zaalberg als zjjn volle overtuiging te kennen, dat de daarin voorge stelde maatregelen noodzakelljk zijn en dat hij den heer Welter beschouwt als iemand, die zich in het afgeloopen jaar In zeldzaam groote mate verdienstelijk heeft gemaakt in het pogen zooveel mogeljjk ellende af te wenden van ons volk, speciaal van hen. die uit hun arbeid hun bestaan moeten verwerven. Thans restte ons nog eenlge vragen te rlch- ton tot den aanstaanden directeur der N. V. MaatschapnU ter behartiging van de nationale Arheepvaartbelangen, omtrent zjjn verwachtin gen ten deze. Welken omvang denkt u. dat de te ver- leenen credleten zullen aannemen? w Daar valt nog weinig of niets van te zeg gen. Zooals u weet, zijn in het wetsontwerp alleen de zes ton dit jaar voor den Kon. Holt Lloyd opgenomen en geregeld. Overigens is nog geen enkele rechtstreeksche aanvrage ingekomen. De reederjjen hadden wel om subsidie gevraagd, doch dien weg is de Re- geering met haar wetsontwerp niet opgegaan. Van credieten met daarin te verbinden strenge voorwaarden wilde de Reedersvereeni- gtng althans aanvankelijk niet weten. Eerst tij dens de behandeling van het wetsontwerp door de Staten-Generaal is van enkele reedertfen instemming betuigd met dezen vorm van hulp. Doch zooals Ik reeds zeide. rechtstreeksche aan vragen om crediet zjjn. buiten den Holl. Lloyd, nog niet ingekomen. Gaf de Regeerlng subsi die zooals verschillende andere mogend heden in Europa dan zou aan bet loket van de nieuwe bank wel gauw een file ontstaan. Wat denkt u van de door de N. V. te stellen voorwaarden? Die zullen streng zijn. De N. V. is een gemengd bedrijf, waarin de Regeerlng de over wegende meerderheid der aandeelen zal bezit ten en waarvan de credieten uit ’s Rijks kas zullen moeten komen, na machtiging door de Staten-Generaal. En blijkens de toelichting, die het wetsontwerp tot voorbereiding dezer N. V. vergezelde, zal Immers in het algemeen geen steun worden verleend dan nadat de betrokken onderneming een behoorlijk reorganlsatle-plan zal hebben overgelegd, dat een voldoende be zuiniging waarborgt, terwijl van geval tot ge val zal moeten worden nagegaan of fusie dan wel nauwe samenwerking tusschen de hulpbe hoevende maatschappijen mogelljk is. En ten slotte zal er zakelijk onderpand moeten zijn. Dat daarbij wel eens aan te hooge directie salarissen en ook aan de personeelsloonen zal moeten worden getornd, zal wel te verwachten zijn, te meer waar de Nederlandsche scheep- vaartondernemlngen met haar loonen. ook al tengevolge van den val van het Pond en de Scandinavische kronen, aan den top zijn geko men. Tenslotte zelde de heer Zaalberg, dat de op zet van het nieuwe bureau zéér bescheiden zal zijn. HU hoopt met weinig menschen het werk te kunnen verzetten. heidsorgaan het bedrijfsleven in al zijn deeleji kent en in staat is. de meest ultAen- loopende werkzaamheden te verrichten. Het zal spoedig genoeg blijken, dat uit mlin heengaan de winst voor de Arbeidsinspectie grooter is dan het verlies. Ik kijk dan nog ieta verder dan de naaste toekomst, die de Arbeids inspectie toch al voor moeilijke vragen zal stel len en wel naar den tijd die komen moet, waar in het weer mogelljk zal zijn? het wellicht ver loren gegane te herwinnen en voort te bouwen' aan de arbeidersbeschermlng. Want de ver dwazing die de voortbrenging doet (Stilstaan, terwijl de behoeften toenemen, zal eens een einde nemen en het menschdom zal zjjn onbe grensde productieve krachten in het werk stel len om door arbeid, die in zich zelf vreugde za! zijn, aan allen de stoffelijke welvaart te doen deelachtig worden die het mogelljk maakt het geestes- en zieleleven zich te doen ontplooien in overeenstemming met den aanleg voor hooger ontwikkeling, die den menschen is ingescha pen.” a Wat het wetten, zelfs van de verzekeringswetten, niet, wanneer ik den achturendag de grootste ver betering noem in den strijd om levensgeluk 1 voor de arbeiders. Een gelukssensatie maakte zich van mij meester bij de aanneming dier wet, waarop In de Tweede Kamer het 8-urenlied lulde weerklonk.... ....WIJ allen hebben de zekerheid, dat In geen land ter wereld zooveeL zorg aan de handhaving van den 8-urendag wordt besteed als in Nederland en ik ben ervan overtuigd, dat de arbeidsinspectie geen vuriger wensch heeft dan om dezen zegen zoo spoedig het kan te doen deelachtig worden aan alle arbeiders, die er nog van verstoken zjjn. De groote vooruitgang, die in deze periode op het gebied der arbeidshygléne en veiligheid is tot stand gekomen, is mede de vrucht van ons aller werk en ik prijs mij gelukkig, dat Ik daar in mijn deel heb mogen bijdragen. BU mUn werk heb ik het groote voordeel ge had. in ganraking te komen met zeer velen die ■mUn legen hebben verrUkt door het licht en de kracht, die van hen.uitstraalden en door de vrlendelüke. somstUds vriendschappelUke ge voelens, die zü mU toonden. Van de groote werkers en denkers op sociaal gebied, wier in vloed ik in sterke mate heb ondergaan, noem ik slechts hen, die niet meer in leven zUn. de vUI T.’s: Tak. Talma, Troelstra. Treub en Thomas en bovenal dr. Nolens, de groote fi guur. met wien Ik vele maanden tUdens de in ternationale conferenties mocht samenzUn en Samenwerken en met wien ik hier te lande in tal van commissies en op andere wUze aan een zelfde werk heb mogen deelnemen. i het heden; planlooze gebondenheid en reglementeerlng. In het verleden: plan looze vrijheid en indlvidueele willekeur Wanneer wij het heden afkeuren en het verleden niet terugwenschen, dan schiet cr niets anders over, dan dat de toekomst ons brengt: Planwlrtschaft. Maar wat zegt ons dit woord? De een verstaat er heel Iets anders onder dan de ander. Planwlrtschaft staat in tegenstelling niet noodzakelljk en zonder meer tot vrij individueel economisch leven maar wel tot wild, chaotisch, ongeordend, plan- en sinloos economisch leven, dit natuurlijk be zien uit het oogpunt der totale volkshuis houding, waarbinnen dan ontelbare goed geordende afzonderlijke economische huis houdingen kunnen bestaan. Het kenschetsende toch van het tijdperk van het kapitalisme is juist de opvallende tegenspraak tusschen de op de spits ge dreven planmatigheid in de afzonderlijke economische huishoudingen en de planloos held van de totale economische huishou ding. Juister daarom zou^men kunnen spreken van geordende, getemde, verstandige huis houding, desnoods: organische huishouding. Wil er een werkelljken planwlrtschaft zijn, dat moet men drie kenteekenen kunnen aanwijzen: omvattendheld, eenheid, veel voudigheid. Wat daaronder te verstaan? 1. Omvattendheld, men kan ook zeggen: totaliteit, algeheelheid. Derhalve: er is alleen dan planwlrtschaft aanwezig, wanneer het plan, het bestek, betrekking heeft op de geheele volkshuishouding, dus omvat: voortbrenging, ruil, verdeeling en verbruik. Tot alle vier moet het plan zich uitstrekken, dus ook tot het verbruik. Een gedeeltelijk plan Is een contradictie in zichzelf. Alleen als alle gebieden van het economisch leven door het plan beheerscht worden, kan men van een geordend econo misch leven spreken. Organisatorisch zal het niet gaan zonder een oppersten econo- mischen Raad, die het plan opstelt, de uit voering ervan leidt en er toezicht op houdt. Nu moet men dit echter ook weer niet gaan overdrijven. Niet elke lepel soep kan volgens naawkeurig omschreven plan wor den toegedeeld. Het vaststellen en uitvoeren van een plan wil niet zeggen het contro- leeren, regelen en vaststellen van alles voor allen. Planwlrtschaft kan zeer goed samen-' gaan met een groote mate van vrijheid. 2. Eenheid. Daarmee wordt tiedoeld, dat het plan van één punt moet uitgaan. Zoo niet, dan kunnen er verschillende plan nen komen, die met elkander In strijd zijn. Waar en wat moet dan dat ééne punt rijn? Een internationale Raad zooals b.v. de Volkenbond is hier In de gegeven om standigheden en bij de tegenstelling tus schen de verschillende naties eenvoudig ondenkbaar. Er zal dus in elk land een nationale Raad moeten komen. Plan-eco- nomie zal wel altijd moeten zijn en blijven nationale economie. Zal daardoor de persoonlijke vrijheid niet al te zeer ingeperkt worden? Men bedenke, dat ook thans reeds die vrijheid tamelijk beperkt is. 3. Veelvoudigheid. Rekening zal moeten jvorden gehouden met de eigen aardige levensgewoonten en behoeften van groote volksgroepen. Hierdoor zullen doel en richting van het plan noodzakelljk be heerscht worden. Het ware waanzinnig, voor alle volkshuishoudingen een eenheldsplan te willen opstellen. Men zal het oog moeten houden op de absolute en relatieve grootte der economische gebieden. De volkshuis houding van kleine landen, als Zwitser land, België, Nederland, zal volgens een geheel ander plan geordend moeten worden als die van reuzenrijken als Rusland, Chlnri enz. Anders zal het plan moeten zijn In de volkshuishouding van een dicht, als In die van een dun tjevolkt land. In Engeland wonen 284, in Dultschland 134 inwoners per vierkanten kilometer. Maar in Rusland 15, In Flland 9, In Argentinië en Brazilië 4! Voorts zal ook de sociale structuur van een land op hét op te stellen plan van Invloed moeten zijn. Men kan Bulgarije, Rusland, Turkije, met 8085 pCt. boerenbevolking, niet op gelijke wijze behandelen als Enge land met 8 pCt. of Dultschland met 30 pCt. In deze gevallen zullen dus reeds de grond trekken van het plan zeer verschillend moe ten zijn: hier industrialiseering, daar agra- riseerlng. Welk een verschil voorts tusschen een land als Dultschland met zijn breeden nljveren middenstand, en landen als Rus land en de Vereenlgde Staten, welke nim mer een middenstand In West-Europëeschen «in gekend hebben! Niet minder zal gelet moeten worden op het volkskarakter, het kultuurniveau en de geschiedenis van een land. Een jong en frisch, en een oud en moe volk, een actief en een passief volk, een hoog beschaafd en een halfbeschaafd volk dit alles zal aan het plan voor de verschillende volkshuis houdingen een anderen vorm geven. Maar nog In geheel ander opzicht zal veel voudigheid dienen nagestreefd te worden, n.L in de keuze van de economische vormen •n systemen. Men moet daarom Planwlrt schaft niet vereenzelvigen alleen met Btaatswlrtschaft, ook niet met Staatskapl- talisme en ook niet met collectivisme. Dit «Hes wijst op utopisme van werkelljkhelds- bllnde doctrinalren. Tegen dit utopisme l^Pt de Russische Planwlrtschaft zich thans reeds te pletter. Hoe gecompliceerder het economisch leven ?«n een volk is, des te rijker zal zijn econo misch apparaat moeten zijn. Dit leert ons ook de economische geschiedenis van luropa. len volmaakte Planwlrtschaft zal dus

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 12