ONS BLAD Nazi’s ter dood veroordeeld H z O VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS heden Het nieuws van De „eer” van Hitler I Gezag of genade? OM DEN GOUDEN STANDAARD Frankrijk speelt oorlogje Gevangenisoproer te Oslo DE BAROMETER JOH. LAUWERS WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1932 Het Weer DE LANDING VAN PROF. PICCARD Montangu Norman te New-York Dr. Bracht naar den Katholiekendag Tegen speculatie Maatregelen in Sovjet-Raslana Duitsche werkloosheid En Ierland Hoogleeraar afgezet De verdragen OPSTAND IN RIO De Dominion» tevreden Wegens ambtenaars-ontslagen Oceaansprongen VIT HET LAND DER VERSCHRIKKING Het monsterconflict in Lancashire De strijd om de Chaco JVog Si Na de conferentie van Ottawa Sociaal-democraten bij Von Papen Disconto-verlaging in Oostenrijk Boerenfamilies, wien het gelukt is aan de verbanning naar Siberië te ontsnappen Verscheidene dooden gevallen bij straatgevechten DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN EUROPA-RONDVLIEGERS VAN ROME GESTART PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers Prof. Piccard en zijn assistent, ir. Cosyns, eenige minuten na de landing, te midden van inwoners van Desenzano en Italiaansche vliegers. ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 C. p. regel; idem op pag. één 55c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Ten man van „eer” een bemiddelingspoging NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 200 i Laatste en over bet rfewi Heats*- ▼an Prinses Juliana te Roermond. Uitvaart van dr. Schober. Staat van beleg te Rio de Janeiro. Montagu Norman te New York. O O l De stand van de landb algemeen gunstig. Luchtmanoeuvres jn Lotharingen. Russische maatregelen tegen speculatie. WeeNEN, 23 Aug. (Reuter). De OostenrUksche Nationale Bank heef, met ingang van morgen het disconto van 7 op 6 procent verlaagd. BERLIJN, 23 Aug. (V.D.). Het aantal werk- loocen per 15 Augustus j.l. bedroeg 5.383 000, dw.z. dat het aantal in het tijdvak "an 1 tot 15 Augustus met 10.000 Is teruggeloonen. t i i Auto nabu Well verongelukt. Een doode, drte gewonden. De Regeering sa! spoedig een beslissing ne men inzake steun aan den tuinbouw. Hoogst* stand op Woensdag S uur VJS.S 771 Vooruit Autotocht van Z. Em. Kardinaal van Ronsiim naar Bergen. Dr. Goebbels, de genadige genadeloos* »<*-v* ALKMAAR f—n Begrafenis van een aantal „Niobe"-slachtofren te Kiel. Manifest der Duitsche regeering aangaande de doodvonnissen van Beuthen. NEW-YORK, 23 Aug. (Reuter.) De vlieger^ Lee en Bochkon zijn om 10.15 uur op hun eerste etappe naar Oslo, vertrokken naar Har bour Grace (New-Founland). Te gelijker tijd is een tweede Oceaanvlucht ondernomen en. wel door de familie Hutchinson, die naar Engeland zal vliegen en wiens eerste etappe Is St. John In Nieuw Bronswijk. DUBLIN. 22 Aug. (Reuter) Naar men weet, heeft Engeland te Ottawa geen enkele over eenkomst getroffen met Ierland. In politieke kringen wordt nu de bewering, dat Ierland met leege handen uit Ottawa la terug gekeerd, beschouwd als een uitmuntend voorwendsel voor de oppositie, om de regeerlng-de Valera te bestrijden. HeIUeLBERO. 23 Aug. (VB) Sedert eenlgen tijd was een onderzoek aanhangig tegen den buitengewonen hoogleeraar in de statistiek aan de Universltelt te Heidelberg, prof. Gumbel. die zich eenlgen tijd geleden de uitlating had laten ontvallen, dat het eenige juiste oorlogs- gedenkteeken eigenlijk een reusachtige koolraap zou moeten zijn. Officieel wordt thans medegedeeld, dat het onderzoek Is beëindigd, en dat Senaat en Philo- sophlsche faculteit unaniem hebben voorgesteld, dat den hoogleeraar de bevoegdheid tot het do- ceeren aan de Universltelt zal worden ontno men en dat hjj terstond uit het hoogleeraren- corps zal worden ontslagen. Het requisitoir van den advocaat-gennraal Inzake het drama te Putbroek. BERLIJN, 23 Aug. (W.B.). Naar wij ver nemen, zal de „commlssarlsche” Pruisische mi nister van Binnenl. Zaken, dr. Bracht, Donder dag aan de hoofdvergadering van den Katho liekendag te Essen deelnemen, om na afloop terstond terug te reizen. RUkskanselter Von Papen zal daarentegen waarschijnlijk verhinderd zijn. Onthulling van het Generaal monument te Batavia. LONDEN, 23 Aug. (Reuter) Men verwacht, dat de op de RUksconfcrentle van Ottawa ge sloten overeenkomsten zeer spoedig door de Brltsche parlementen zullen worden aangeno men. Het Lagerhuis zal waarschijnlijk reeds voor om over de nieuwe op bultenlandsche goederen te be- OSLO. 23 Aug. (V. D.) Onder de gestraften in de Akershus-gevangenis te Oslo ontstonden Zondag ernstige onlusten, terwijl het ook giste ren den geheelen dag onder de gevangenen zeer onrustig was. Voortdurend wordt door de gevan genen luid geschreeuwd en geroepen. In het ge- heele gebouw Is geen ruit meer heel en In alle cellen zijn de meubelen door de gevangenen ka pot geslagen Men was Zondag het oproer vrij spoedig meester, doordat drie gevangen^g, die zich er niet bij aansloten, den leider dei^Bwe- glng neersloegen en hem In een cel opsloten, waarna zU de bewakers alarmeerden. Niettemin worden In de directe nabijheid van de,gevange nis militairen gereed gehouden. r 1 Verwachting: Zwakke tot matigen Noord westelijken tot Noordoostelljken win* meest half bewolkt, waarschijnlijk droos weer, iets warmer overdag. Verdere vooruitzichten: lets Zon op 540, onder 8.M. Kwartier v.m. 8.41. BERLIJN, 23 Aug. (V.D.). Naar der „Abend’ mededeelt, vond heden In de rUkskanselarU een onderhoud plaats tusschen eenerzljds de sociaal democratische RUksdagleden Wels en Stampfer en anderzijds Rjjkskanseller Von Papen, dr. Bracht en staatssecretaris Planck. De so- claal-democraten verklaarden, dat de voort durende ontslagen van sociaal-democratische ambtenaren gelijk staan met een verregaande infame bejegening der sociaal-democratische partij, terwijl een en ander in strijd Is met den geest van de grondwet. De Pruisische regeering heeft niet het recht tot een dergelijke handel wijze. De vertegenwoordigers brachten daarna ook de vonnissen van Brleg ter sprake en ver klaarden. dat deze slechts tot stand zijn ge komen, doordat de beklaagden wederrechtelijk aan hunne bevoegde rechters onttrokken zijn. Ook de Rüksbanler protesteert in een pers verklaring tegen het vonnis tegen enkele hand leden te Brleg. Op het vonnis van Beuthen wordt geen kritiek geleverd. MOSKOU 23 Aug. (Reuter) De Sovjet regeering heeft tot bestrijding van de specu latie krachtige maatregelen genomen. Volgens een offlcleele mededeeling van het agentschap TASS zullen speculanten en tus- schenhandelaars gedurende 5 11 10 jaar In een concentratiekamp worden opgesloten. Tot dezen maatregel is besloten, wijl de* in de maand Mei van dit jaar 'genomen bestrijdings middelen geen resultaat hebben gehad doch In tegendeel de speculatie, vooral In massa-artl- kelen, sterk is toegenomen. De luchtpest over Lotharingen et heeft lang geduurd, vóórdat de Rljksregeerlng In Dultschland» den moed vond een strenge noodverorde ning uit te vaardigen ter beteugeling van de politieke terreur. Zóó lang, dat menig een In Dultschlan^ zich niet zonder reden afvroeg, of de afkondiging dezer oog om oog en tand om tand eischende noodver ordening niet te laat kwam. Het zijn vooral de Nazi's geweest, die op alle moge lijke manieren pressie op de Rljksregeerlng heb ben uitgeoefend om een einde te maken aan d£ terreur door krachtige regerings maatregelen. Natuurlijk stelden zij het in hun hetze-pers voor, alsof slechts de Marxistische partijen zich aan politieke gewelddaden schuldig maakten. Elke 8.8.- of S_A.-man, die tengevolge van een poli tieke kloppartij of aanslag viel, werd on- middellijk met ontbloote wonden gefoto grafeerd. De gruwelijke doodsportretten moesten op de eerste pagina van hun par tij-organen, voorzien van opruiende op schriften 4n bloed-roode letters, dienst doen als wansmakelijk bewijsmateriaal tegen de ^roode” moordenaars. Wanneer zich echter een nationaal-socialist aan het leven van een politieken tegenstander had vergrepen, werd dit door diezelfde organen óf wel ver zwegen óf wel als een daad van noodzake- Ujke zelfverdediging uitgelegd. Terwijl de Republikeinsche partijen bij de Rijksregee- ring slechts aandrongen op een weder invoering van het zoo heilzaam gebleken uniform verbod, elschten de Nazi’s van de regeering-von Papen de krachtigste maat regelen ter handhaving van het staatsge zag en dreigden zelfs eigenhandig den dood van hun kameraden te zullen wreken, in dien zij in gebreke zou blijven. Zij bleken te zeer verblind door hun politieken haat om in te zien, ten eerste: dat verschillende leden van hun partij door ergerlijke pro vocaties zelf de oorzaak waren van hun gewelddadigen dood, en ten tweede dat de gestrengheid, welke zij van de Rijksregee- ring afdwongen, zich wel eens tegen hen zou kunnen keexen. uilen Hindenburg en Von Papen voor dit dreigement zwichten en het staatsgezag, dat zij door de noodver ordening tegen de politieke terreur wilden herstellen, opnieuw afbreuk doen door ge nade voor recht te laten gelden tegenover de laffe Nazi-helden van Broslawitz? Door het afkondigen der noodverordening heeft de Rljksregeerlng de eerste letter van het gezagsalphabet uitgesproken, zal zij den moed hebben nu ook ondanks alle intimi datie zonder aanzien des persoons te zeggen? Of zal zij zich trachten te redden in een compromis door genade te verleenen voor dezen éënen keer, onder bijvoeging van de verzekering, dat in de toekomst van geen gratie meer sprake zal zijn? Een der gelijk compromis zou het rechtsgevoel in breede lagen van het Duitsche volk maar weinig bevrediging schenken, want ten eerste is de kans op een herhaling van de te Broslawitz betoonde beestelljkheid gering en ten twee de zou men bij gratle-verleening in dit ge val het volvoeren van een doodvonnis in andere gevallen moeilijk nog kunnen moti- veeren. zal het hoogtepunt van de manoeuvres worden 27 October bijeenkomen, ---- ----d” Urteven c- slissen. NEW YORK. 23 Aug. (VB.) Uit Rto de Ja neiro wordt gemeld, dat aldaar een opstand is uitgebroken van aanhangers der opstandelin gen In den staat Sao Paulo. De Brazillaansche regeering beeft den staat van beleg afgekon- digd en na eenige felle straatgevechten, waar bij verscheidene personen werden gedood, zou zij erin geslaagd zijn den opstand voorloopig neer te slaan. Een gedeelte van de marine zou naar de opstandelingen zijn overgeldbpen, terwijl het leger de regeering trouw is gebleven. Het za kenleven ligt geheel stil. De opstand begon met een demonstratie, die door het centrum van de stad marcheerde, achter de vlag der opstandelingen van Sao Paulo. Voor het Mi nisterie van Arbeid werden twee bommen ge worpen, waardoor echter niemand gewond werd. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, Par kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem De Duitsche communiste Klara Zetkln zou geen toestemming krijgen het anti-oorlogwcon- gree te Amsterdam te bezoeken. LOND1SN 23 Aug. (VJ>.) „Financial News' verneemt uit New-York, dat de gouverneur van de Ban kof England, Montagu Norman, Maan dag een onderhoud had met den Amerikaan- schen financier Eugene Meyer en den gouver neur van de Federal Reserve Bank, Harrison. In Amerikaansche bankkrlngen verluidt, dat de bespreklsgen o.a betrekking hadden op de kwes tie der oorlogsschulden, de aanstaande economi sche wereldconferentie en de resultaten van de conferentie van Ottawa. Men meent te weten, dat Montagu Norman zich voorstander ver klaarde van een bepaalde periode van prijsstij ging in de landen met papieren valuta, welke periode gevolgd zou moeten worden door een periode van stabilisatie en terugkeer naar den gouden standaard. De landen, die den gouden standaard gehandhaafd hebben, zouden aan dit plan moeten meewerken. Als commentaar op dit bericht uit New-York schrijft „Financial News”, dat men, ondanks de verre strekking van dit bericht, de beteekenls van Norman’s bezoek aan Amerika niet moet overdrijven, vooral ten aanzien van den terug keer tot den gouden standaard. Alvorens her stel- en oorlogsschuldenkwestle definitief is ge regeld, en voor het einde der Economische We reldconferentie kan van terugkeer naar den gouden standaard geen sprake zijn. p-v-qhans echter, nu de bij noodverordening ingestelde snelgerechten na tal van communisten en enkele Reichsbanner- leden tot zware tuchthuisstraffen veroor- ,deeld te hebben, eindelijk de eerste Nazi's hebben gevonnist, schreeuwen de Hitleria- nen moord en brand over deze grenzenlooze onrechtvaardigheid. Zeker, tot nu toe heb- ben de snelggchters nog geen doodvonnis uitgesproken over communisten of Relchs- bannerleden, die zich aan gewelddadighe den hadden schuldig gemaakt. De vijf Nazi’s die thans te Beuthen ter dood zijn veroor deeld, zijn de eersten, op wie de noodver ordening in haar maximale strengheid wordt toegepast. Doch het geldt hier ook een vuige misdaad, zoo walgelijk lafhartig en beestachtig wreed, dat zij een unicum vormt in de serie politieke aanslagen. De 8. 8.1 en 8. A.-leden, wier dood thans door het gerecht wordt geëischt, hebben, na zich in een kroeg met bier en Jenever moed te hebben ingedronken, den communlsti- achen arbeider Pietrzuch zonder eenige onmiddeliijke provocatie zijnerzijds des nachts overvallen, toen hij in bed lag. Ais een horde dronken bandieten drongen zij zijn kamer binnen en schoten hem voor de oogen van zijn moeder en zijn broer neer In gewone tijden zouden de Nazi’s geen kik hebben gegeven, indien een dergelijke slachtpartij, waarbij de daders een ontstel lende afgestomptheid van alle menschelljke gevoel aan den dag legden, met den dood zou moeten worden betaald, maar nu deze gewelddaad in tijden van politieke onrust Is gepleegd, komen zij tegen het vonnis in verzet als tegen een wëergalooze ongerech tigheid. Het verweer van den verdediger der beklaagden, dat het misdrijf vóór de afkondiging van de noodverordening tegen de politieke terreur is gebeurd, werd door den snelrechter niet aanvaard en terecht, want de afschuwelijke sluipmoord op Pietr- ruch is zoo weerzinwek kend, dat ook bij ontstente nis van de noodverorde ning de dood- itraf daarvoor sou zijn ge- eischt. Wij vragen ons at. of de Nazi’s de moordenaars ook in be scherming zouden hebben genomen, in dien zij tot de Reichsbannei of tot de com munisten zou den hebben behoord en hun slachtof fer een 8_A.- man zou zijn geveest der conferentie door het Australische volk met voldoening worden begroet. Het Ministerie van Handel rekent In verband met de aan Austra lië toegekende preferentleele tarieven op een bedrag van 2y. millioen pond sterling De Minister-President van Nieuw-Zeeland. Forbes, is eveneens tevreden. De overeenkom sten zijn veelbelovend voor de toekomstige nauwere samenwerking tusschen de deelen van het Brltsche wereldrijk. In Burma is men teleurgesteld, dat Burma geen preferentleele tarieven heeft verkregen voor zijn hoofdproduct, de rijst. De Canadeesche pers schrijft, dat de resul taten, welke men redelijkerwijze van de con ferentie had kunnen verwachten, ook ver kregen zijn. Nochtans vreest men te Ottawa, dat Amerika tegenmaatregelen zal gaan nemen in verband met de overeenkomst tusschen Canada en Engeland. hans echter heeft het doodvonnis te Beuthen een geweldige beroering ge bracht in de gelederen der natlo- naal-socialisten. ZU, maakten aanstalten om de gevangenis te bestormen en de ver oordeelden te bevrijden, doch de politie wist deze pogingen te verijdelen. Dr. Chöbbels beweert in de „Angriff”. dat deze*iood- vonnissen een vuistslag zijn in het gelaat van het nationale Dultschland, en zweert verbitterd ze te zullen vergelden, indien zij worden uitgevoerd. Hij schijnt dus de moor denaars van Pietrzuch te beschouwen als de offlcleele vertegenwoordigers van het nationale Dultschland. Een wonderlijke op vatting van iemand, de er prijs op stelt te verklaren, dat hij noch zijn partij geïdenti ficeerd wenschen te worden met ’n beweging tot t plegen van gewelddaden. Nog leelijker dan de giftige Oöbbels heeft heer Adolf Hitler zelf zich In de kaart laten kijken In een telegram aan de ter dood veroordeelde „kameraden” verklaart hij zich met hen in „onbegrensde trouw verbonden”, en noemt hij hun invrijheidstelling een „eerezaak” voor hem en zijn partij. Dit zich ondubbel zinnig persoonlijk solidair verklaren van heer Adolf met de dronken slachters, die hun bloeddorst botvierden op een weerloos, in den slaap overrompeld slachtoffer, klinkt oprechter en overtuigender dan zijn tot in den treure herhaalde legaiiteltsverklaring De geheele partijleiding der Nazi’s heeft zich telegrafisch tot den Rjjkspresldent Von Hindenburg en den Rljkskanselier Von Pa pen gewend, om te protesteeren tegen de „onbegrijpelijke” uitspraak van den snel rechter te Beuthen en de verwachting uit te spreken, dat gratie zal worden verleend. ZIJ voegt er zelfs de bedreiging aan toe, dat gratleverleening een noodzakelijkheid is voor de handhaving van den blnnenlahd- schen vrede. f PARUS, 23 Aug. (V. D.) Heden beginnen In het Fransche grensgebied in den vierhoek Ma lingenDiedenhofenBerry-au-Bac Epernay, de grootste luchtmanoeuvre*, die tot nog toe in Fr mil Ijk zijn gehouden. In het gebied waar de manoeuvres gehouden zullen worden, treedt vanaf Dinsdag de „oor logstoestand" in en reeds Dinsdagmorgen vroeg vlogen ontelbare „vijandelijke” vliegtuigen van allerlei type over bet gebied. Hoofddoel van deze vliegtuigen zijn de electriciteltswerken van Metz, de hoogovens van Diedenhofen, de sta tions van Rheims en Verdun, tal van industrle- ondememlngen en tenslotte de op bet gebied der manoeuvres liggende vliegvelden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag as GENEVE, 23 Aug. (V.D De gedelegeerde van Bolivia bij den Volkenbond beeft een brief gericht aan den secretaris-generaal, waarin wordt medegedeeld, dat op 17 Augustus j.l. Pa- raguaansche troepen, ondersteund door drie vliegtuigen, een aanval hebben gedaan op den Bollvlaanschen post bij Caraya. welke verster king na een verdediging van drie uur moest worden opgegeven. De inhoud van dezen brief is tevens ter kennis gebracht aan den Volken bondsraad en van de leden van den Volken bond. MANCHESTER, 23 Aug. (VB.) In belang hebbende kringen in de Lancashire katoenindu strie koestert men nieuwe hoop, dat het reus achtige conflict, dat sedert het afbreken der onderhandelingen tusschen werkgevers en werk nemers dreigt, vermeden zal kunnen worden door de nieuwe bemiddelingspoging, die thans Is gedaan door den waarnemenden burgemees ter van Manchester, den wethouder Titt, die de vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties m der werkgevers heeft ultgenoodlgd voor een conferentie, die morgenochtend op het Stadhuis zal worden gehouden. Naar erluvldt heeft wethouder Titt dezen stap gedaan op Instigatie van twee groot* textiel fabrikanten. Sir Amos Nelson en Sir Georgi Holden, die hem een uitvoerige ulteenzettln van den stand van zaken hebben gegeven er een beroep op hem hebben gedaan om te voor komen. dat aanstaanden Zaterdag bet conflict in zijn voUe scherpte zal uitbreken. Zooals men weet, zijn bij het textlelconfilet m Lancashire een kwart millioen arbeiders betrok ken. ROME, 23 Aug. (Reuter) Vanmorgen tus schen 6 uur en 6.40 heeft de start plaats ge had voor de tweede etappe van de rond vlucht over Europa. Gestart zijn 32 toestellen, waarvan 12 Duit sche, 6 Italiaansche, 5 Fransche, 5 Poolsche. 3 Tjecho-Slowaaksche,en een Poolsch. De Helnckel-machlne van Freiherr von Mas- senbacb ging het eerst de lucht In. De Duit- scher Junck kan. wegens een defect, pas vanmiddag starten. LONDEN. 22 Aug. De resultaten van de con ferentie te Ottawa zijn, voor zoover thans reeds te overzien. In de Dominions en de Koloniën met bevrediging ontvangen. Het leidende Zuld-Afrikaansche blad .Gape Times” schrijft: de resultaten van Ottawa zul len weliswaar moeilijk direct in klinkende munt omgezet kunnen worden, doch zij betee- kenen zeer zeker ook een verderen stap in de richting van het te Lausanne aangevangen werk, het vertrouwen en den ondernemings geest te herstellen. De Australische Minister- President Lyons verklaarde, dat de resultaten bereikt en zal het geheele gebied „verduisterd" worden, zullen er namelijk alle naar bulten schijnende lichten en alle straatverlichtingen worden gedoofd. Aan de manoeuvres wordt deel genomen door alle vllegformaties der Westelijke Fransche garnizoenen, die gesteund worden door luchtvaartreglmenten uit andere deelen van het land. l

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1