Het drama Putbroek van I Schoten en hulzen verraden de daders Alkmaarsche Kermis WEDER ZWARE STRAFFEN GEEISCHT Het zweefvliegen Markten I 4 WOENSDAG 24 AUGUSTÜS aan PROVINCIAAL NIEUWS HOORN Het requisitoir Het verbergen van de lijken 't Zweef vliegkamp te Egmond Zee ie een groot succes geworden Iedereen zocht naar de verloren jonge menschen, behalve de twee verdachten I I J I I De patere maken zoo*n lawaai SCHAGEN Beide verdachten betuigen nogmaals hun onschuld O.m. MALOïTZ met het aller nieuwste experiment „blintl- lezen”. URSEM ENKHUIZEN Goede reeultaten Eg- dat O „Afslagvereeniging Doffe echoten ge- P. I de blai GEMEENTERAA.D Deraadsvergaderlng. die gisterenavond werd gehouden kenmerkte zich nu niet direct door haar rustig en onbewogen karakter. onderwijs er zich wel gelukkig mee acht. Als het bijzonder onderwijs aan de mentaliteit van sommige gemeenteraden was overgelaten, zou het er droevig uitzien. Voor deze gemeente heeft men >maar te zien naar het nog niet wetteiyk geregelde voorbereidend onderwijs. Met groote moeite heeft men de subsidie voor dezen tak van bijzonder onderwijs tot 10 per kind per Jaar weten te verhoogen, terwijl voor het open baar onderwijs 45 wordt uitgegeven. (Applaus bij de katholieke fractie). Spr. wijst nog op de mlllloenen. voor het katholiek onderwijs geof ferd. De vergadering wordt nu zoo rumoerig, dat de voorzitter met moeite de orde kan hand haven. Wat betreft de aangekochte perceelen merkte de heer Stumpel op, dat hier geen halve cent gemeenl lende re Jaren mum) Clapps ,6 boonen 5 kocht, die haar vader den dag tevoren ge schoten had. Vader v. - politiek heeft gevoerd, de raad „slechts" kan kenhulskwestie. dezen al direct In het verkeerde keelgat waren geschoten. De houding van den voorzitter tegenover den heer Baesjou. die niets anders voorstelde dan in de te benoem-n Com missie ook een medicus te verkiezen, leek ons wel wat overdreven. Zoowel Dr. Baesjou als de heer Plomper ga- belden uiting aan hun vreugde, dat nu gelukkig de plannen tot verbetering gereed zijn. De eer ste toonde aan, dat deze barakken in een me disch centrum als Hoorn Is. geen overbodige weelde mogen genoemd worden, terwijl het te vens van groot belang is voor de volksgezond heid. Voor de taak, die de Commissie te ver- vullen heeft, achtte dr. Baesjou bet zeer wen- scheiyk. dat een medicus daarin zitting heeft. Tegen den zoon neemt de advocaat-generaal aan, dat poging tot doodslag bewezen is: hjj eischt tegen den 33-jarigen jongen een gevan genisstraf van vier jaren. Na het uitspreken van den eisch bleef het een wijle doodstil In de zaal. Weldra verbrak een geroezemoes van stemmen deze drukkende stilte. R. K MMAenstandsvereeniging „de Ranze” „De Hanze” houdt as Donderdag 25 Juli een algemeene ledenvergadering. Op de agenda komt o m. voor bespreking viering Hanae-jubi leum op 6 en 7 September aa. te Haarlem. Wjj wekken de leden tot een druk vergaderingbezoek op, opdat ook Behagen by de viering van dat jubileum flink vertegenwoordlgd zal wezen. Het slotwoord was, zooals dit gebruikelijk la. aan de belde verdachten, die met eenlge breed sprakigheid volhouden onschuldig te zijn. De verdediger, Mr. Paul Tripels, had met het oog op het vele materiaal, dat tijdens de zitting naar voren was gekomen, verzocht zijn pleidooi op Maandag 39 Augustus te mogen houden. De president tot de belde verdachten: „Gij hebt het verzoek van den verdediger om zijn pleidooi later te houden gehoord, hebt gij daar bezwaar tegen?” De beide verdachten hebben hiertegen geen bezwaar. Het Hof besluit dan aan den billijken wensch van den verdediger tegemoet te komen en de verdere behandeling van de zaak wordt ge schorst tot Maandag 39 Augustus te 10 uur. -- alsdan zal de verdediger zijn pleidooi houden erin hU Kest*und door de heeren Plom- en zal gelegenheid voor re- en dupliek zijn. De zitting wordt hierop gesloten. De verdachten worden naar hun cellen In het Huls van Bewaring teruggebracht. Het publiek heeft- spoedig de rechtszaal verlaten. Bulten bet Paleis van Justitie bespreken zij In groepjes de elschen van het Openbaar Ministerie en groote groepen verdringen zich voor de bulle tins. die op vele plaatsen In de stad zijn op gehangen. GROOT CABARETGEZELSCHAP in CENTRAL, HOFPLEIN Zie Advertentie Vrijdag a.s. Ongewenacht bezoek. Maandagmiddag liep een os de garage binnen van den heer C. Boon tjes op t Noord. Toen het beest door een der groote* spiegelruiten naar buiten keek zag het de andere ossen buiten staan en wilde toen liefst zoo spoedig mogelijk zich weer by zijn dierenvrienden voegen. De zware spiegelruit was geen bezwaar en brak als koek. Naar wy vernemen Is de heer Boontjes verzekerd Vader v. d. K bevestigt, dat hij op Dinsdag en Woensdag een aantal konijnen in de bos schen heeft geschoten en de hulzen op den grond heeft laten liggen. Een geagiteerd onderwijsdebat, vermeden had kannen worden. Dan kwam aan de orde het bovenvermelde verzoek van het R.K. Schoolbestuur. De veront waardiging van de raade fractie over het besluit van de vorige raadsvergadering, waarby op het openbaar onderwys wordt bezuinigd, was blijk baar nog niet veel verminderd, althans daaraan is wellicht toe te schrijven de heftigheid, waar, mede zij dit voorstel van B. en W of liever het verzoek om verbouwing en uitbreiding der R.K. UL.O. school, hebben bestreden. Uit de gepubliceerde ondèrhandelihgen tus schen B. en W. en het schoolbestuur is gebleken, dat dit bestuur niet veel gevoelt voor den bouw van een geheel nieuwe school, omdat dan de gebouwen, waarin de school thans is gevestigd, en die, welke zijn aangekocht voor de uitbreiding, voor dat bestuur waardeloos zouden worden. B. en W zyn echter van oordeel, dat de bouw van een geheel nieuwe school voor de gemeente vee voordeellger Is, hetgeen door het school bestuur wordt toegegeven. Vanzelfsprekend kreeg de Katholieke fractie hierover van roode zijde de wind van voren. Toch had heel dit debat voorkomen kunnen warden, als de voorzitter vermeden had. dat* de raad In kennis werd gesteld met de gevoerde briefwisseling. Zeer terecht zeide de heer Stum pel, die In deze zitting een stukje orMerwfls». arvoor alle hulde, dat -- -- „_lgeren mee te werl^ep. als niet aan art. 73 der L. O. wet Is voldaan. Nc de goedkeuring van den raad volgt het over leg met B. en W., wier bevoegdheid volgens art. 77 zeer groot is. De heer zyp verweet het schoolbestuur, dat het roekeloos had gehandeld door zooveel perceelen te koopen en In den tyd der hoogconjunctuur, natuurlijk te duur. De grond kost hier nu 34 per M2. terwijl de gemeente toch wel een stuk grond voor b.v. 10'per M2, zal hebben. Aller- wege moet worden bezuinigd, dus ook hier. ’t Was voor den heer Stumpel hierna niet ge. makkeiyk om het woord te voeren. De interupties uit den rooden hoek waren niet van de lucht. Spr. wilde, hoewel hy het formeel juister achtte, als deze discussie niet in den raad waren ge komen, een debat toch niet ontwyken. Een roe keloos doorgaan van het schoolbestuur zal niet mogeiyk zyn, als straks het overleg wordt ge voerd In een gees van vertrouwelykheid en goed willendheid. Had men in den tyd der hoogconjunctuur een nieuwe school moeten bouwen, hetgeen toen nog overwogen werd, dan zou dit 100.000 hebben gekost. In overleg met de Inspectie Is toen dit bestaande gebouw Ingericht voor 48.000. Dit heeft de gemeente in de jaren der pacificatie veel geld bespaard. Er Is door het schoolbestuur niets verkeerds gedaan. Er zyn dure perceelen aan gekocht, dat is zeker, maar in dien tyd heeft het gemeentebestuur toch ook veel gedaan, dat men thans wel achterwege zou laten. Overtuigend toont spr. aan, dat de legende, als zou het byzonder onderwys duurder zyn. niet juist is. Spr. acht Hoorn ook op onderwys-ge- bled een beteekenend centrum. De heer Zyp: Dan moet je beginnen twee onderwyzers te ontslaan. De heer Stumpel: Dat is nle de schuld van het byzonder onderwys. maar van de wet zelf. Mevr. Machielse valt hierna heftig uit en zegt alleen e willen meewerken aan de stichting van een nieuwe school. De heer Hendrik dreigt zelfs steun te zullen verleenen aan een neutrale byzqndere school, waarvoor men hier biykt te yveren. De heer Spaander heeft voldoende vertrou wen In B. en W„ dat ze deze zaak tot een ge rust einde zullen brengen, als is hy het In groote Hjnen met den heer zyp eens. De voorzitter verklaarde weinig respect te hebben voor de onderwyswet, hetgeen hem. als gezagdrager, een zeer onaangename opmerking van den heer Stumpel bezorgde. De voorzitter was overtuigd, dat het noodza- keiyk was den raad In dezen de gegevens wel te verstrekken. Als de voorzitter dan verklaart, hoe het schoolbestuur langzamerhand perce-len heeft gekocht tot een bedrag van 56.480(2312 M2) merkt de heer Stumpel op. dat dit geheel ten onrechte in het debat wordt betrokken. De voorzitter is ook van meenlng, dat het schoolbestuur toen veel te ver gegaan is. Overleg verdient dan ook thans dringend aanbeveling. Mevr. Machielse verwyt het schoolbestuur, dat het de kinderen van buiten de gemeente er met de haren heeft bygesleept. De heer Stumpel merkt op. dat. al Is de voor- van de gemeente by is. Aan mevr. Machielse, die nydlg had opge merkt. dat het vroegere schoolbestuur niet zoo'n erg verziende blik had gehad, omdat ook de R. K. lagere achnten te klein bleken, merkte spr. op., dat dit verheugenswaard is Juist na de moeliyke Jaren. die men heeft doorgemaakt. De heer zyp wees den katholieken er op. dat ze veel meer dankbaarheid moesten toonen te genover de llnkache mannen, die destijds de pa cificatie mogelyk hebben gemaakt!!! De paci ficatie wordt misbruikt tegen het openbaar on derwys I By de stemming verklaarde zich de roods fractie, uitgezonderd weth. Betlem tegen hat voorstel van B. en W. Voor de feesten op de Veemarkt op 3. 4 «i 5 Sept, werd 350 subsidie verleend. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Ursem op Donderdag 35 Augus tus 1933, des voormlddags 10 uur o. L De agenda luidt: 1. Opening. 2 Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededeelingei. 4. Wijziging gemeen te-begrootlng 1932. 5. Aanbieding gemeente-rekenlng 1931. reke ning Q. E. B. en rekening Alg. Burger lyk Arm bestuur. 6. Benoeming van leden commissie van toe zicht Arbeidsbemiddeling en werkverschaffing. 7. Adres van den heer J. Jonker, om zyn si garenzaak op Zondag eenlge uren geopend te mogen houden. 8. .Wijziging veeoedentng op da hetttng van besmettelyke ziektengelden. 9. Vaststelling steunregeling voor wvrkloozen. 10. Vaststelling suppl. begrootlng 1932. 11. Bespreking werkverschaffing. vyf jaar geleden heeft de oude v. d. E. „Ik heb „„Zoo schooier, ga je De advocaat-generaal mr. Couvée Is nu aan het woord voor het houden van zyn requisitoir Een doodsche stilte valt In de tot de uiterste Verd., vader v. d. E., ontkent dit. Wél heeft Mj hem gedreigd met een pistool. Get. J. Graus, mynwerker te Echt, heeft va der v. d. E. eens op een strooper zien schieten. Get., bang geworden, maakte dat hy wegkwam Het schot kwam terecht In de dennen. Vader v. d. E. herinnert zich het geval en “eweert op de dennen geschoten te hebben. hoeken gevulde zaal als ds vertegenwoordiger van het OM het woord neemt. Uitvoerig re leveert hy de lugubere feiten en bet gebeurde in den moordnacht. Heel de bevolking al dus spr. toonde deelneming en iedereen beyverde zich om de verloren jonge menschen te zoeken Iedereen behalve deze twee verdach ten. Zy ontbraken by de schare die de bos- schen in de omtrekken afzochten. Zy bemoei den zich met niets. Weldra begonnen de ge ruchten! te loopen. Namen van mogeiyke ver dachten werden genoemd en de verdachten In den volksmond waren deze beide mannen, die hier thans terecht staan. Hevig waalde de haat der bevolking op om alles wat deze belde men schen tegen de bewoners van de bosschen rond Putbroek hadden gedaan. De zwaarste vermoe dens rusten op hen toen de justitie tot arres tatie overging. Weldra werd ook het lyk van Roubroecks gevonden en de vermoedens tegen deze belde mannen namen steeds vasteren vorm aan. De verdachten hebben er de voor keur aan gegeven het stllzwygen te bewaren. Maar dank zy de uitstekende rapporten van de deskundigen stapelde het bewys zich tegen hen op. Met veel lof gewaagt de advocaat-ge neraal van het werk der deskundigen. Vooral het rapport van den beer Van Waegeningh was uitstekend. In den breede releveert spr. het Roermond - sche vonnis. Evenmin als de rechtbank durfde de advocaat-generaal bewys putten uit de ge vonden bloedsporen. De rechtbank beeft het zich met verschillende moeliykheden wel wat gem^kkeiyk gemaakt. Vooral ten opzichte van het vaststellen der schoten. Spr. had bet von nis liever wat uitvoeriger gezien. Niet omdat er nog Iemand twyfelt aan de schuld van de verdachten, maar om der wille van de juistheid dér feiten. Spr. gaat dan na hoe geweer en parabellum moeten zyn. In spr.'s gansche praktyk werd Kilogram. WOGNUM. 23 Aug. Aardappelen kl. Muizen ƒ1.03: Komkommers 2.10—3.50; Slaboonen ƒ2.80; Snyboonen ƒ2—5.80; Meloenen 14—44; Peren f 8.10—7.20. ZWAAG. 22 Aug. Tomaten A ƒ350; B ƒ320; O ƒ2.30: Slaboonen /3—12; Snyboonen 13—9. Roode Bessen 14—33; Witte bessen ƒ8; Prolefto 3652; Druiven 5164; Suikerperen f6.5010; Dirkjes 420—6 80; Claps 16—40; Advocaat 4.70 7.40; Goudbal 520—6.80; BI. Pruimen 27—37; Victoria 3558; Noten 2935; Bloemkool ƒ7— 11, Sla 120—3.20; Komkommers 2.60-5.50 Perziken ƒ2.10—12.10; Wortelen ƒ2.70—6.90. nagels Getuige J. Jeurlssen. c heeft In den bewusten nacht teld. die uit de richting Putbroek kwamen. Er klonk geen echo door. Direct na bet eerste schot hoorde get. kennen en schreeuwen als van een tnensch, die verschrikkeiyke „plen haal", zegt hy op z’n Limburgsch. Get. dacht eerst, dat de douane iemand aangeschoten had, maar toen hy hoorde van de vermissing der jongens, dacht hy aan het kermen en schreeuwen van dien nacht, toen hy stellig meende, dat hy een schel menschengeschreeuw hoorde. Get. heeft nooit het schreeuwen van een haas gehoord, dus kent hy een dergeiyk schreeuwen niet. De president laat de verschillende jachtop zieners. die aanwezig zyn, naar voren komen en vraagt hun naar de gewoonte over het al dat de steeds' worden opgeraapt, als zy in de andere zegt dat Get ReyntJers. landbouwer te Echt-Put- j»hoek. *vö»t in het laatste huisje van Put broek. Hfj wist van het verhaal over het Ver dwijnen van Roebroeks die wel in de hel sou Hfféen. Hij werd in den bewusten nacht wakker door het geluid van schoten. Zyn kleinste wk- hond, die losliep, blafte den ganschen nacht en de groote hond, die vast lag. blafte ook. doen minder. Get. stond op, keek uit en zag door het venster twee mannen gaan, die uit de rich ting Roermond kwamen. Zwemwedstrijd van de Bad- en Zwesnveree- niging „de Wiel" Ar Zondag. 28 Aug., des namiddags om 2 uur. houdt bovengenoemde vereeniging zwem wedstryden voor meisjes tot 14 en voor Jongens tot 15 jaar (voor leden) en voor dames en heeren.' Aan deze laatste wed strijden kunnen pok leden van andere zwemver- eenigingen deelnemen. hy maar naar de politie moeten gaan, die ais musschen na de Jacht was komen opdagen. Verd ontkent. Schmitz toen ook met een revolver gedreigd te hebben. Vier of v. d. E. getuige ook te na willen komen. ,Nlei waar", zegt vader Schmitz toegevoegd: weer stroopen? Moet Je weer om soep by de zusters van Posterholt komen?" De getuigen liegen hier maar raak meneer de president" De moeders van de vermoorden worden ge roepen en verklaren op de vraag van den pre sident dat Frans Wehrens zyn klompen in den nacht vóór zy uitgingen by tante Kersten heeft verwisseld voor schoenen met hoefyzers onder de bakken en nagels onder de zolen. Moeder Kersten zegt, dat allen de vermoorden schoenen van haar jongens droegen. Onder één paar schoenen hadden noch nagels noch hoefyzers gezeten en het derde paar schoenen had alleen houder te Echt, >tlen schoten ge- gebruikt nimmer zoo'n gruweiyke zaak behandeld, was er nim mer zoo'n afschuweiyke verberging en behan deling van lyken, zelfs niet by den moord op den zwerver Tap in Cuyck, wiens lyk door den moordenaar met een kruiwagen naar een sloot werd gebracht. Het verbergen van de lyken is voor de verdachten vooral van belang ge weest. De daders moeten zich bewust zyn ge weest dat het vinden van de lijken hen als de daders moest aanwyzen. Het was de zaak, de lyken te verbergen. Voor niemand anders voor verdachten was er aanleiding om in de An- nendaalsche bosschen te zyn. Iedereen moest direct er aan denken dat niemand dan de Jachtopziener de dader kon zyn en daarom werd hy ook dadeiyk gevangen genomen. Nie mand verdacht anderen. De lyken werden dus verborgen, opdat de Jachtopziener zich niet zou verraden. De kuil moest er reeds aanwe zig zyn geweest, want er ging te veel tyd heen, met een zoo grooten kuil te graven. Wie be ter dan verwachte kent de kuilen in het boech en hy wist waar hy spoedig een lyk kon ver bergen. In het feit van het begraven der ly ken ziet spr. al reeds een gedeelte van bewys tegen verdachte Spr. betoogt dat de moord op Roubroecks door verd., den jachtopziener, moet bedreven zyn. Hy heeft den kun in het oog gehouden welke dienen moest voor het verbergen van lyken. wanneer weer eens zoo'n drama zich zou voordoen. Het moest dan ge- makkeiyker gaan dan met het lyk van Rou broecks Spr. gaat dan na, welk bewysmateriaal ge legen is in het hooren der schoten, het vinden der hulzen enz. en dan deelt spr. volkomen de conclusie getrokken uit het zoo uitvoerig en nauwkeurig onderzoek van de schietwapenen van verdachte en alles wat op het terrein van het drama gevonden werd. Het gebruik van het^gqweer van verd., vader v. d. E-, wordt ver volgens‘door dén advocaat-generaal uitvoerig besproken, evenzoo het uitwerpen van de hul zen uit het parabellum van i zoon d. B. Spr. aanvaardt volkomen, wat ook, ten aan zien van het onderzoek door den heer Van Wae geningh, door dezen werd geconcludeerd. Het is mogelyk. dat er meer schoten dan drie door zoon van den E. zyn gelost. Getuigenverklarin gen wyzen op een groot aantal schoten, doch dank zy het politieonderzoek is nog een flink aantal hulzen gevonden. Er werden op de lyken twaalf schotwonden aangetroffen, waarvan eenlge doodeiyk; drie genadeschoten, die zullen gelost zyn, toen de slachtoffers reeds op den grond lagen. De persoon, die met het parabellum schoot, heeft zyn slachtoffer doodeiyk willen treffen zooals, uit de door spr. opgesomde aanwyzlngen biykt. Zyn beide verdachten in staat te bedryven wat hen ten laste is gelegd?, vraagt de advo caat-generaal, en toont dan uit een reeks van gebeurtenissen aan, dat verdachten voor geen kleintje vervaard waren, doch steeds maar dreigden, schoten en aanvallend optraden. Tal van dergeiyke aanslagen op menschen uit de Omgeving somt spr. op. Het is een bewezen feit, dat beide verdachten en vooral de vader uit stekende schutters waren. Door hun lange praktyk in de bosschen waren zy zeer goed met de moderne vuurwapens vertrouwd. Als er gezwegen moest worden, dan kon dit biykt wel uit dit proces de vader op zyn zoon rekenen. Uit de verschillende gegevens, verzameld by het getuigenverhoor, concludeert de advocaat-generaal, dat zoowel de vader als de zoon in den bewusten traglschen nacht In de bosschen zyn geweest. Verdachten, die uit hoofde van hun ambt zeer goed op de hoogte zyn van de maatrege len. die de justitie pleegt te nemen, en die er wel aan gedacht kunnen hebben, dat in Maas tricht een uitstekend wapendeskundige woont, die een onderzoek zou Instellen naar de gevon den hulzen, kunnen de gelegenheid wel hebben waargenomen om de Justitie op een dwaalspoor te brengen. Spr. maakt deze opmerking in ver band met het pleidooi door den verdediger voor de Roermondsche rechtbank gehouden De advocaat-generaal acht het uitgesloten, dat de schietwapenen uit het huls van belde ver dachten zyn gestolen. De beide verdachten verwachtten de Jongens, die naar de strikken gingen kyken; zU zyn er op uit gegaan om de jeugdige stroopen op te wachten. By hun moorddadig bedfyf hebben zy gebruik gemaakt van twee vuurwapens. Uit het deskundig onderzoek is vast komen te staan, dat niet door één man, doch door twee personen minstens moet zyn geschoten. Vader en zoon v. d. E. zyn er samen op uit gegaan om te voorkomen, dat één van de drie aan staande slachtoffers zou ontsnappen. Uitvoerig bespreekt de advocaat-generaal hierop de genomen schietproeven. Verdachte vader v. d. E. heeft den advocaat-generaal ge zegd. hoe hy gewoon was z'jn wapen af te vuren. Vader v. d. E. heeft dien nacht schoten gelost, zooals biykt uit het deskundig onder zoek van de hulzen. Verdachte is op zyn oor spronkelijk uitleg, hoe hy placht te vuren, te ruggekomen. doch de advocaat-generaal houdt hem aan zyn eerste verklaring. Het vervolg van sprekers betoog gaat over het aantel verschoten patronen. Er zyn waar schijnlijk niet meer dan drie revolverschoten gelost. De vader is naar de meenlng van de advocaat-generaal de hoofdschuldige. Geen en kele verzachtende omstandigheid is voor hem aanwezig. Beestechtig is het in den fatalen moordnacht in het bosch by Putbroek toege gaan en op afschuweiyke wijze heeft vader v. d. E. zyn zwaar mlsdryf gepleegd. BOVENKARSPEL (Station). 23 At«. „De Tuinbouw" Aardappelen; Due w. 0.50, Schotsche 050—095, Kleine 120. Blauwe 1.05—120. Elgenh. 0.85—0.95 per baal. Aan voer 3740 baal. Uien: Groote gele f 090—1.06, Drielingen ƒ,0 70—095, Nep 12%—1.46, per baal. Aanvoer 160 baal. Bloemkool: le 590— 920. 2e 1.80650, per 100 stuks. Aanvoer 418 stuks. Roode kool f 0.60—090 per 100 K.G. Aanvoer 18575 K.G. Gele kool 1130 per 100 K.G. Aanv. 5450 K.G. Witte kool 0.60 per 100 K.G. Aanvoer 7500 K.G. Augurken: fyn f 523 per 100 K.G. Aanvoer 10130 KO. Slaboonen f 0300.86 per 15 K.G. Aanvoer 140 zak. Bie ten, groote 3 per 1000 stuks. Aanvoer 4000 st, ENKHUEóEN. 23 Aug. Groenten: Eigenhei mers 1.10125; Fruit: Dirkjesperen 6.— 3.50—9.90; Snyboonen 6—8 ct„ 80a- l ct. Harddravery Het bestuur der Harddravery- vereeniging heeft den datum der groote dra verij om den grooten prys van West fl tesla 11 d bepaald op 22 September as. Evenals voorgaan de jaren aal er 's morgens een concours-hlppi- que worden gehouden en wel een open klasse: Pryaen f 100—, f 75.—, f 40—, f 30.— en f 10.Westfrieache landbouwtulgpaarden f 80.—, f 40.—. f 20 en f 10.—. Schoonste ge heel en fraai sporttableau. Voor de dravery zyn als prijzen uitgeloofd: f 500.—. f 200 f 100— en f 50.—. De paarden uit de noordeiyke provinciën die geen prijs win nen. ontvangen f 10.vergoeding. Handicap alleen tusschen 280 en 300 M Handicapper te de heer F. Oly. secr der Kon. Ned Harddraver-- en Renvereeniglng te 's-Gravenhage Starter de heer Vaandrager te Rotterdam. Alleen geregis treerde paarden mogen meedingen. De feesten zullen weer met een groot vuur werk worden besloten. per en Smits. De heer Plomper. die het betreurde, dat er 3 barakken komen, vroeg nu. of bét aeker was, dat alle gemeentebesturen twee contracten af sluiten. De voorzitter stelde hem gerust en zeide. dat de heele regeling daarop is gebaseerd. Niets is zoo moeilijk, aldus de voorzitter, als een regeling te treffen tusschen verschillende vooral in deze streek. Om verschll- en achtte de voorzitter bet niet noo- dig. dat in de Commissie een medicus zitting neemt, vooral niet, omdat zj. de Commissie niets met de medische aangelegenheden te ma ken heeft. Alles wordt geregeld door den In specteur der Volksgezondheid. „En ie zit ver weg meende Dr. Baesjou. Toen de voorzitter echter opmerkte, dat dit alles maar noodeloos oponthoud zou veroorza ken, achtten de heeren Stumpel en Plomper het niet gewenscht het amendement-Baesjou te ondersteunen. Daar de voorzlter er In toestemde op de vol gende vergadering met de Colleges van Regen ten e.a. deze zaak ter sprake te brengen, hield Dr. Baesjou zyn amendement aan. De voor stellen "werden toen z.hst. aangenomen. v. d. E. een pistool EUaessen. Deze had toen een scherpe sikkel in de hand. Vader v. d. E. staat op en zegt: „Die Klaes sen was een vieze. Hy kon my wel eens mis handeld hebben met zyn wapen. Daarom dreigde ik, zonder te schieten." Zoon v. d. E bekent, dat hy op get. Willem Schmlu een knuppel heeft kapot geslagen teen Schmitz op den weg stend. Hy is een beruchte strooper en ik heb hem gezegd: .Als je niet heen gaat, dan zal ik Je wel eens anders kry- gen.” Verd. vondT dat Sctenitz wel wat toe kwam en als hy ziek te beklagen bad gehad, dan had Het liep Dinsdag in de vroegte reeds zeer druk, maar bet ging niet zoo gejaagd toe als Maan- yag. Te half tien, een half uur vóór den aan vang der zitting, vult zich de Bossche recht zaal weer tot in gangen en hoeken. Verschil lende advocaten van bet Arrondissement Den Bosch en uit de omgeving zyn aanwezig. Als de verdachten worden binnengeleid valt het op, dat zy er nog onverschilliger uitzien dan gisteren. Zoon v. d E. monstert de zeer tenge rij van verslaggevers, als vindt hy dit alles wel interessant en gaat het hem niet aan. De moeders van de drie vermoorde jongemannen nemen plaats en de aandacht van het publiek richt zich naar deze arme, eenvoudige vrou wen. Er wordt verwacht, dat de strafzaak van daag niet beëindigd wordt, doch zekerheid daaromtrent is er niet. Weer klinkt de stentorstem van den deur waarder: „Het Hof!” en als dan het Hof bln- Ondanks de groote hitte heeft men te Eg mond aan Zee in het Kamp der Zweefvliegers de laatste weken met groote animo geoefend De eerste twee weken van Augustus waren er gemiddeld 23 leerlingen. In het geheel hebben nu ongeveer 70 deelnemers het kamp bezocht waarvan verschillenden langer dan een week. De leeftyden verschillen ook aanmerkelyk. Zoo was de oudste der leerlingen ongeveer 53 jaar en de jongste, een meisje, juist zestien Jaar ge weest. Het is te begrijpen dat een leerling van 50 jaar niet meer die werkkracht geven kan als een jongeman van 20 Jaar. maar g-noemde oudste leerling heeft op andere zeer sympa thieke wijze zyn werkkracht vervangen en op een andere manier zyn gewaardeerde medewer king verleend, terwyi het een lust is, om te zien hoe de jongste leerling niet onder doet voor haar oudere sportkameraden, en mede trekt en sjouwt. Is er wat bereikt in den tyd dat het kamp gehouden wordt? Wanneer wy dit met het vorig jaar vergelyken. dan moet men zeggen ..Ja” en zeer veel. Onder de rustige Instructie van den heer Wendling zyn de resultaten bereikt. Altyd even kalm wyst hy zyn leerlingen hoe zy de .Jrist” kunnen vliegen. Altyd even kalm volgt hy hun sprong, en hoe moeten wy hem be wonderen, als we weten dat er dagen zyn ge weest van ongeveer 10 sprongen per dag. Denkt u dit eens in 100 maal per dag aanwyzlngen en 100 maal pe? dag den sprong volgen, terwyi hy van die 100 niaal vele malen de haren onder zyn groote pet ten berge voelt ryzep. Welke resultaten of er bereikt zyn? Het is aan den algeheel leider van het kamp, den heer L. C. Kruithof uit Garderen, te danken dat er dit Jaar te Egmond resultaten bereikt zyn, die nog nooit in de zweefvliegsport in ons land be reikt waren. Als we dan bedenken dat er in ons land vereenigingen zyn. die reeds meer dan twee jaar oefenen, en slechts een paar A-bre- vetten uitgereikt hebben, en als men dan weet dat er te Egmond op één dag 4 B-brevetten gevlogen zyn, dan vragen we ons ook af. hoe kan dit nu te Egmond Ineens? Het is de heer Kruithof, die den hoogstart met 200 M. jtabel en den auto-start met 100 M en 200 M. kabel hier te lande voor het eerst invoerde. Met deze start-methode heeft hy een hoogte weten te bereiken van 100 Meter en meer. Hy is het die zich vasthoudt aan de Duiteche examen-elschen alhoewel hy de leerlingen ook in de gelegenheid stelt, om hun brevet te vlie gen naar de lichtere Hollandsche elschen, geven zy voor het B.-brevet allen de voorkeur nu aan de Dultache elschen, omdat zy voor elkaar niet onder willen doen. Is deze start-methode ge- vaariyk? Deze vraag hebben wy den heer Kruit hof gesteld en zyn antwoord was volmondig ..neen." Doch hy voegde hieraan toe: laat een ieder, die niet goed op de hoogte is met deze methode van starten met zyn handen er af biyven. Er schuilen by deze methode van star ten zoovele voetangels en klemmen, dat hy het absoluut onverantwoordeiyk vindt, deze me thode toe te passen op een vliegveld met min dere afmetingen dan 800 Meter by 800 Meter en hy hoopt dat van overheidswege het toe zicht op de instructeurs die deze methode mo gen toepassen, zeer streng zal wezen. Het af leggen van een examen voor deze startmethode stelt hy daarom voor als een eerste verelschte Wanneer iedere club zoo maar zonder meer deze startmethode mag toepassen,, is hy van oordeel dat zeer vele en ernstige ongelukken het gevolg kunnen ^yn. Hier Is dus zeer zeker streng toezicht noodig; de burgemeester der gemeenten, alwaar in het zweefvliegen oefend wordt, kunnen als eisch stellen, dat wanneer er gestart wordt onder leiding van een bevoegd instructeur, deze persoon op zyn Be wys van Bevoegdheid wel degelyk een aan- teekenlng moet hebben, die hem de bevoegd heid geeft tot starten met auto. Op het oogenbllk is het leerlingen-aantal te Egmond van dien aard dat de heer Kruithof er over begint te denken het kamp op 1 September te sluiten. Hy hoopt echter nog steeds, dat leer lingen zich zullen’ aanmelden. Get. A. A. Naaktgeboren, commies der directe belastingen te Posterholt, was in den moord nacht met een collega op surveillance. Hy boor de eerst twee, daarna vyf en vervolgens enkele en nog eens enkele Schoten. Het laatste van een paar doffe schoten klonk alsof iemand van zeer dichtby in de borst geschoten werd. „Hoor, er wordt er een op de borst geschoten,” merkte getuige toen tegen zyn collega op. Get., zeil goed schutter, had den indruk dat één man schoot, eerst met een geweer en toen met een revolver. Misschien was het geweer leegge schoten. dacht get., waarna dan een revolver genomen werd. De Duitsche douane schoot in dien tyd erg veel, dus dacht get. eerst, dat de douane weer aan den gang was. Later werd duldelyk waargenomen, dat de schoten uit de Annadaalsche bosschen kwamen. Alle schoten klonken In een tydsverloop van tien minuten. Het viel get. op. dat de schutter zeei regelmatig schoot. Omdat de douane zeer vlug moet schieten, kon die het dus ook niet zyn. Get. L. Reynders, landbouwer te Echt-Put- broek, had den avond voor de moorden eer. man zien staan en in den nacht hoorde hy schoten, zyn hond heeft dien nacht niet ge blaft. De schoten kwamen in eenlge seconden na elkaar. De verdediger zegt, dat get vroeger ver klaarde eenlge schoten gehoord te hebben, nu worden het er positief drie. .Nu, eenlge of drie”, zóó positief weet get. het niet Getuige H. Peusen. chauffeur te Echt heeft Roebroeks kort vóór diens dood gesproken eu hem gevraagd, hoe het met stroopen ging. »Af en toe nog een konUntje" zei Roebroeks -Maar ik durf niet meer, want de oude v d. E. «al my doodschieten. Hy heeft my al eens ge- schoten”. Verd., vader dan niet oprapen van hulzen. Twee der jachtopzieners verklaren, hulzen --„ bosschen op Jacht «yn; een hy de hulzen wel eens liet liggen. De verdediger, mr. Tripels, staat er op, dat de getuige i décharge Timmermans zal worden gehoord, en daarom vraagt hy uitstel van de zaak. De president verzet zich hiertegen, opmerken de. dat het nu al lang genoeg geduurd heeft. De vacantle is er ook al tusschen gevallen Vader v. d. E. wordt dan nogmaals opnieuw door den president gehoord. Hy houdt vol. dat hy slecht geslapen heeft en dat zyn zoon wat eerder dan hy naar bed is gegaan. Hy ontkent verder pertinent alles wat tegen hem. en wel zeer bezwarend, is ingebracht in verband met den moord op Roebroeks. Ik ben onschuldig zegt hy en van de gevonden hulzen kan ik geen verklaring geven. De zoon v. d. E. zegt met stemverheffing, dat ook hy onschuldig is en van niets weet. Hy ontkent al de wreedheden, hem door getuigen aar) ge wreven. Te één uur wordt de zitting voor een uur geschort, om dan het woord te laten aan den advocaat-generaal voor het houden van «yn requisitoir. Gedurende de pauze groeide de belangstel ling nog aanmerkelyk. want het requisitoir van den advocaat-generaal werd verwacht. Vóór den aanvang der pauze wordt afgezien van het verhoor van getuige Timmermans die niet is verschenen en voor wien de geheele zitting zou moeten worden geschorst, Indien de verdedi ger persisteerde by het hooren van dezen ge tuige. Getuige ontkent, dat zyn vrouw hem in Roer mond in de rechtzaal een knipoogje gegeven heeft om niet te veel te zMgen. Getuige heeft zestien schoten gehoord. Hy dacht, dat de twee voorbygangers werklieden waren. „Mocht je van je vrouw niet naar buiten?”, vraagt de president. Get. geeft een ontwykend antwoord. De scho ten vielen binnen weinige minuten. Getuige hoorde een en ander vervolgens vanuit zyn bed, dat aan het raam staat. Het was midden in dep-nach». Getuige P. J. claessen, bezembinder te Echt- Putbroek werd 's nachts door zyn vrouw ge wekt, «zy merkte hem op. dat er toch zoo ge schoten werd. Getuige hoorde, in het holst van den nacht, nog zeven schoten. De oude v. d. E. had ook getuige gedreigd omdat hy helde ge sneden had. By een onderzoek op getuige door vader v. d. E. had deze gezegd: „TVy geven er niets om Iemand neer te slaan.” oetulge ont kent in Venlo over de zaak gesproken te heb ben. noch op een andere keer. Reeds 10 of 15 jaar geleden werd getuige door vader v. d. E. bedreigd. „Waarom beklaagde Je Je niet by de mare chaussee of by de politie, als Je zoo vaak be dreigd werd?” vraagt de advocaat-generaal. Getuige antwoordt dat hy door het heldesny- den en een keertje stroopen zelf ook op het verboden pad was en hy dus belang er by had ityglngen van de v. d. E. maar blauw te laten. Ook was er vaak geen bewys aan te voeren tegen de jachtopzieners. Getuige J. Catsman, wachtmeester te Roer mond heeft met vader v. d. E. over de mlsdry- ven gesproken toen belden al in voorarrest in Roermond waren. Verdachte zei toen, dat «y niet malsch zyn in Roermond met de straf, maar voegde hy er by, myn zoon heeft geen schuld. Van zyn eigen schuld of onschuld sprak de vader niet. Getuige pater Adalbertus, Passionlst, destyds te Marie Hoop, thans te Haastrecht, wandelde wel eens in de Annendaalsche bosschen. doch vader v. d. E. verbood hem daar te komen. Verdachte, v. d. E. beweerde dat de paters met zoovelen kwamen en omdat er dryfjachten moesten gehouden worden, behoorde Iedereen uit de bosschen te biyven. Spr. kwalificeert tenslotte het mlsdryf van vader v. d. K als het voortgezet mlsdryf van doodslag en hy eischt tegen den man v y f 11 e n gevangenisstraf (het maxl- X Waren in hoofdzaak twee agendapunten, zltter dan zoo tegen de L. Ö.-wet. het byzonder die tot debat aanleiding gaven. Allereerst de voorstellen in verband met de oprichting van twee barakken voor patiënten, lijdende aan besmettelyke ziekten, en vervol gens het prae-advles nopens het verzoekschrift van het bestuur der R.K. Sc hooi vereeniging „8t. Aloysius” om de benoodlgde gelden uit de gemeentekas beschikbaar te willen stellen voor den verbouw err uitbreiding van de R.K. U LO. school, de aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen en de huisvesting van de school tydens de verbouwing. De barakken voor besmettelyke zieken. "t Leek wel of de levendige herineringen, die Dr. Baesjou by den voorzitter wakker riep aan de gehouden begrootlngsdebatten inzake de zie- I nenkomt, wordt het doodstil. Het getuigenverhoor wordt hervat. Oetuige Schmitz, arbeider te Poeterholt, was om 12 uur in den moordnacht op strooptocht Hij ontmoette drie wielrijders, van wie hy va der en zoon v. d. E. beslist herkende. De andve kan misschien Ternot geweest zyn. Get. weet het niet zeker, wat later hoor, de get. een geweerschot. Hy dacht, dat het stroopers waren. Er vielen meer schoten en get. begon ze te tellen. De laatste van de vele schoten klonken doffer dan de eerste. Get on derscheidde niet of het alleen geweerschoten waren of ook van een pistool. Er vielen negen, zeven en drie na elkaar. In den winter van •30 op 31 is er ook wat met get. voorgevallen op een drijfjacht op AnnadaaL Zoon v. d. E heeft toen een knuppel onder z(jn kleeren uit gehaald en sloeg er get. mee. Get. heeft ook eens gezien dat de oude richtte op de borst van BROEK OP LANOENDUK. 20 Aug. Vei ling van leverbaar, gehouden op 20 Aug. 1932 Azalea 1.25; Brillant Star 0.85, Bartlgon 0.85, Cramolsie Brillant 0.60, Couleur Cardinal 1.05, Clara Butt 1.10. Due de Berlin 1.06, Electra* 1.75, Generaal de Wet 095 tot 1.45, Ibis 1.15 tot 1.55, Ingl. Combe Yellow 1.30. La Reine 0.40 tot 190. La Reine l^ax 1 35 tot 3 00, Mu rillo I 65. Mad. Krelage 1.30. Prinses Elisabeth 135. Proserpine 1.15, Prosperity 0.60, Prins van Oostenrijk 1.55. Peach Blossom 2 55. Pl ft Beauty 1.60, Rev. Ewbank 095, Ryzende Zon 130, Rose La Reine 0.60 tot 0.65, Rose Luisan- te 0.68 tot 1.15. Scarlet Due 0.75, Theeroos 0 75 tot 225. Vuurbaak 090, Will. Pitt 1.75, Witte Due Max 130. Witte Zwaan 1.85. Witte Con- land 120. Zwanenburg 2.45. Alles per loo stuks. Aanvoer 2200.000 stuks. 's- HERTOG ENBOSCH. 23 Aug. BotermarKt. Heden werd aangevoerd 21900 K.G. Hoogste prijs f 132, laagste prys 1.12. mlddelprijs 130. MEDEMBLIK. 23 Aug. Marktvereenlging .JBt. Joseph" Aardappelen: Groote Muizen 0 50 —0.80. Kleine Muizen 095—1.10. Witte Due f 0.50. per baal. Slaboonen f 0.35—030 per zakje. PURMEREND 23 Aug .Afslagvereeniging Beemster. Purmerend en Omstreken”. Aardap pelen: Schotsche muizen 0.44—0.86 per zak van 25 K.G.. BI Eigenheimers 031—0.60, Sla boonen Dubbele 0 50126 per zak van 15 K G„ idem z. draad 050—1'40. Enkele 030—0.70, idem z. dr. 030—1.— Snyboonen Stok 035— 0 86. ipern Stam breede 030—0.44. Perziken 6—11 per 100. Sla 1 00—2.30 per 100 krop. Wor telen 2.40-4.80 per 100 bos. Uien 0.65—0.75 25 K.G. Appels: Godlin Keswick 7—17. Prinses Ma, rie 8—21, Tulpappel. roode 16—26 per 100 K G,' Peren: Clapp's Favorite 12—34, Dirkjes 3—8, Juttepeer 12—30. Suikerpeer 6—1030 per 100 Pater Adalbertus zegt hierop, dat tot 1931 door vele studenten daar gewandeld werd. La. ter werd er met tien personen en nog later met nog slechts zeven gewandeld, zy hadden geen speciale vergunning daar te wandelen. Getuige Jhr. A. van Aefferden zegt. dat rondom de plaats waar Roebroeks gevonden is. in geen drie jaar meer een drijfjacht is ge houden. Pater Adalbertus wyst op de kaart aan. dat het hem en zyn ordebroeders verboden - was te wandelen rondom en In de richting van de plaats waar later Roebroeks werd gevonden. Getuige van Aefferden herinnert zich, dat een Jaar geleden nog eens door hem gejaagd is in dat bosch. Getuige ontkent dat hy ooit verboden heeft dat de paters daar zouden wandelen. JTus het is niet waar," zegt de president, wat v. d. E. aan de paters zeide. als zouden de .heeren” verboden hebben daar in de bosschen te wandelen.” „Ik gaf geen byaondere instructies.” zegt Jhr. van Aefferden. „als Jan en alleman daar liepen dan werd aan den jachtopziener overge laten wie hy al dan niet In de bosschen wilde laten wandelen." Vader v. d. K zegt: paters maken zoo'n lawaai, zy klopten tegen de boomen en der- geiyken meer en daarom meende Ik dat zy uit de bosschen moesten wegbiyven." Pater Adalbertus antwoordt hierop, dat de paters voor studie wel eens planten en boomen onderzochten. Getuige L Gerrits, landbouwer te Echt, heeft de bloedvlekken op den grond gezien, zooals de sltuatleteekenlng aangeeft. Getuige Th. Grouchs. jachtopziener te Echt- Putbroek, was 's avonds om negen uur thuis gekomen en toen ter ruste gegaan en hy heeft in den moordnacht niets gehoord. Hy kan het dus niet zyn die 's nachts geschoten heeft. By de voortgezette behandeling voor het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch van het drama te Putbroek heeft voor de pauze de doenter van den vader-verdachte nog enkele verklarin gen als getuige onder eede afgelegd. Zy zeide te weten dat Timmermans, bygenaamd X Klts- ke. op Woensdag konynen van haar heeft ge-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 3