De toekomst het kapitalisme van i Van de Perstribune Voor den vrede? Een merkwaardige brochure Auto verongelukt Prinses Juliana te Roermond 4 WOENSDAG 24 AUGUSTUS E«n jubileumnummer Chauffeur gedood LANDBOUWGEWASSEN De weersgesteldheid Plechtigheid te Batavia EEN HANDIG DIRECTEUR Inbraak te Breda LEGER-INKRIMPING Tijdens ’t 7e Eeuwfeest PAARDEN OP HOL De Leipziger Najaars-M Oogst van Ottawa ls v. HEUTSZ-MONUMENT ONTHULD Een S.D.A.P. betooging te Maastricht Tegen een boom gebotst en in brand gevlogen UIT DEN TREIN GEVALLEN Acht regimenten infanterie, acht batterijen artillerie minder Nederlandsch Oost-lndië moederland luisteren geza menlijk naar de rede van den Coavernear- Generaal De stand der gewassen en het Overreden en gedood Wandelaar om ver gereden en kort daarop overleden Ontvangst door burgemeester mr. Waszink aan de grens en door Z. H. Exc. Mgr. dr. Lemmens voor de Munsterkerk Do tweede mogelijkheid, te; de film i I nog de met men denke d i V wijd-open ES Aan de gevolgen overleden een es sr- nlet Naar de Missie Boerderij afgebrand ie De failleerden. De ineenstorting moderne groote bank echter te meene calamiteit. Zoo staat het den met de bet De 87-Jarige heer J. te Schayk, aan de Maas, is door een auto aangereden en gedood. Op verzoek van het Leipziger Messamt heeft het rUksminlsterie van economische zaken toe gezegd. dat bultenlandsche bezoekers, die van 28 Augustus tot 1 September op de Leipziger Van de Missionarissen van de H. Familie zul len 9 September a-S. per ma. .P. C. Hooft" uit Genua vertrekken de seereerw. paters Th. Jan-, sen en P. Schoone en de eerw. broeder Cephas. Alle drie sjjn bestemd voor Ooet-Bcraeo. den „Wy- 'fi dat de toestanden', en België als Dultschlai waren, deze vreemde trlcht saam te lately Al moge de demor der 8.D-A.P. eenig pi sorteer en, aan wie oi toestemminggevers maat de verantwoordelijkheid toe te meten geweest, indien zekere elementen roetlln het eten waren komen gooien? wordt teruggedraaid. Wij keeren weer terug naar het vrljheldssysteem, naar het echte, onvervalschte kapitalisme met onbeperkte venhonderd-jarig bestaan van Roermond In de buurtschap Reutum, onder de gemeente Tubbergen, is de kapitale boerderij van de Er ven Deperink op Lammerink tot den grond toe afgebrand. Van den Inboedel kon weinig wor den gered. De geheele hooi- en roggevoorraden werden mede een prooi der vlammen De oor zaak van den brand is niet bekend. Een aan grenzende schuur kon gespaard blijven. Ver zekering dekt de schade. 50 mill. k.g. '4 9 26 9 10 6 condens in- 1931 Het onderstaand overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 18 Augustus 1932 is. onder medewerking der RJjkslandbouw- consulenten. samengesteld naar gegevens, ver strekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw, en wat de weersgesteldheid be treft, door het Koninklijk Nederlandsen Me teorologisch Instituut. vonden van den koolzaadglanskever De op brengst kan normaal worden genoemd. De oogst van het blauwmaanzaad beloc tot vrb goed. De opbrengst van de karwU varieert sterk ten gevolge van de beschadiging door de rups van de karwijmot en Is gemiddeld slechts matig tot vrij goed. Het mosterdzaad belooft goed, splnaziezaad goed tot vri) goed en suikerbietenzaad goed tot zeer goed. De stand van de consumptie- en van de fabrieksaardappelen Is goed. In Groningen en Drenthe is het gewas in hevige mate door de aardappelziekte aangetast. In andere gebieden wordt de ziekte slechts hier en daar verspreid aangetroffen. Uit het midden en het Zuiden van het land wordt het voorkomen van de aard appelziekte niet gemeld. De suikerbieten zullen ongetwijfeld een beste opbrengst leveren. De stand is 'goed tot zeer goed. De droogte in den voorzomer heeft de bleten den grond doe-, '-’gaan, daarna deden de Jull-reggens een gunstigen Invloed gelden. De stand van de uien Is niet onbelangrijk verbeterd, doch loopt in de onderscheiden stre ken nog vrij sterk uiteen. Gemiddeld is de stand goed tot vrij goed. De door warmte af gewisselde regens hebben zeer veel goed gedaan aan de na welde. In vele streken was de grasgroel in den laatsten tijd aanmerkelijk beter dan In het midden van het ^ar. toen veel over droogte geklaagd werd. De stand van de welden is goed tot zeer goed. Op de Rijksconferentie te Ottawa heeft Engeland gelijk wij bereids berichtten verdragen gesloten met Zuld-Afrika, Australië, Nleuw-Zeeland, Canada en Zuid- Rhodesië, waarbij aan deze landen gedu rende drie jaar vrije invoer in Engeland is toegestaan van eieren, boter, kaas enz. Op grond van deze overeenkomsten zal de Engelsche regeering aldus een Reuter- telegram een wetsontwerp Indienen, be- oogende het treffen van invoerrechten op melkproducten. Dit is dan voor. Neder land de „oogst van Ottawa”, zegt sma lend het „Handelsblad’’: De weersomstandigheden zUn voor de ont wikkeling der verschillende gewassen In het algemeen niet ongunstig geweest. De schade, door* regenbuien aan de legerende granen toe gebracht, Is voor een belangrijk deel door de laatste warme periode weder goed gemaakt. De oogst van de tarwe Is over het algemeen goed; in verschillende streken goed tot zeer goed In het Noordoosten des lands worden veel klachten vernomen over het optreden van voet- zlekte In de tarwe. In de Veenkoloniën is het gewas slechts vrij goed. Vele perceelen bleken daar tegen het rijpen een hoog percentage looze aren te bezitten, vermoedelijk ten gevolge van bet optreden van bodem- en schimmelziekten. Rogge, haver en gerst leveren een goeden oogst. Vooral waar de rogge reeds vóór den bloei gelegerd was, verwacht men echter lage opbrengsten. - Het gewas van de veldboonen wisselt van goed tot vrij goed. De erwten hebben gedurende den oogsttijd veel van den regen geleden; bovendien Is de qualitelt slechts matig door vreterfj. Slechts in enkele streken Is het gewas goed; veelal varieert zijdlg instellen op bestrijding monistische gevaar, wat reed maanden tljds voor den gr communisme bevorderlijk ble Dinsdagmiddag te ongeveer 1 uur 15 is op de spoorlijn tusschen Tie Klomp en halte Heuvel- schesteeg. onder de gemeente Amerongen, een man van middelbaren leeftijd uit den trein ge vallen. De machinist, waarschijnlijk gewaarschuwd, stopte en reed onmiddellijk terug naar de plaats, waar de man was gevallen. Een geneesheer, die toevallig in den trein zat. kon bij het slacht offer niets anders dan den dood, tengevolge van een schedelfractuur. constateeren. De man bleek te zijn de schipper W. van Schaick to Rotterdam. De trein, welke van Arnhem kwam, had een kwartier vertraging. De stand over het algemeen goed In den nacht van Zaterdag op Zondag werd Ingebroken en gestolen In de kantoren Valide N V. London Caramel Works te Breda. De di recteur moest Zondag morgen al vroeg op reis met z’n auto. Onder Tilburg bemerkte hij een viertal jonge mannen. die er vrij haveloos uitzagen Hij dacht onmiddellijk aan den in braak en deelde een agent het gebeurde mede, hem opmerkzaam makende op de vier Indivi duen. Deze werden daarop aangehouden en gefouilleerd en werkelijk kwamen daarbij tal van voorwerpen te voorschijn, die uit de fa briek waren ontvreemd. In minder dan geen tijd werden de 'heeren daarop naar Breda op transport gesteld. Op het politiebureau al daar legden ze een volledige bekentenis af. Een der vier Is afkomstig uit Venlo, twee zfjn Bos schenaars en de vierde is een Hongaar Gemiddeld over de geheele maand Juni waren de overdagtemperatuur. het gemiddelde dagelijksche maximum en minimum achtereen volgens 0.7 gr. C. 05 gr. C en 1.0 gr. O. boven normaal. In de eerste dekade van Augustus was de ochtendtemperatuur 0.5 gr. C. beneden nor maal. daarna tot en met den ISden op alle dagen boven normaal, gemiddeld 4 gr. O. De gemiddelde maximum temperatuur was van 1 tot 10 Augustus ongeveer normaal, van 11 tot 18 Augustus 7 gr. C. boven normaal; voor het gemiddelde minimum waren de afwijkingen in dezelfde tijdvakken 05 gr. C. en 5 gr. C. boven normaal. De maximum temperatuur was van 10 tot en met 18 Augustus alle dagen boven 25 gr. O., terwijl het normale aantal dagen, vw- op het maximum genoemde temperatuur pleegt te overtreffen, voor de geheele maand slechts 4 bedraagt. 4 In Juli bedroeg de hoeveelheid neerslag ge middeld over het geheele land 93 m m. tegen 71 mm. normaal. In Zuld-Limburg viel onge veer 10 pCt. minder dan de normale hoeveel heid; overigens was de hoeveelheid neerslag boven normaal, namelijk 5 tot 25 pCt. In de oostelUke provincies en in Zuld-Holland. onge veer 35 pCt in Utrecht en op de Veluwe en elders 40 tot 85 pCt. Van 1 tot en met 18 Aug. was de neerslag over het geheele land be rekend. slechts ongeveer gelijk aan de helft van de normale hoeveelheid. Plaataelljk traden sterke verschillen op ten gevolge van locale onweersbuien. In Zuid-Holland en het midden van het land was de neerslag naar verhouding het geringste; daar viel 75 pCt. minder dan normaal. In het Noordwesten 40 tot 80 pCt. minder en In het Oosten 20 tot 40 pCt minder dan het gemiddelde. Het aantal uren zonneschijn bedroeg in Juli 182, tegen 196 normaal, en van 1 tot 18 Aug. 130, tegen 110 normaal. |<aandagmiddag is op den weg Nijmegen— Vdtüo nabij Well een auto, waarin vier personen gezeten waren, door tot nu toe onbekende oor zaak In volle vaart tegen een boom gereden en vervolgens In brand gevlogen. De chauffeur, die ernstige verwondingen had bekomen, kon niet tijdig den auto verlaten. Ook de andere Inzittenden waren niet in staat den ongeluk kige hulp te bieden, daar zij zelf verwondin gen bekwamen. Toen toegeschoten hulp er in geslaagd was den chauffeur, zekeren De Wit 3>T'ifenlo, uit den auto te halen, bleek deze zoodanige brandwonden te hebben bekomen, dat hij vrijwel direct overleed. Het lijk van den man, die gehuwd was, is naar Venlo vervoerd. Van de overige inzittenden was een persoon zoo ernstig gewond, dat hU naar het zieken huis te Nijmegen moest worden overgebracht. De andere personen werden minder ernstig gewond en konden, nadat hun ter plaatse hulp was verleend, naar hu" w'ningen worden ver voerd. Gistermorgen heeft te Batavia plechtige onthulling plaats gehad van Van Heutsz-monument door den Gouverneur. Generaal van Ned. Indlë, Jhr. mr. B O. de Jonge. De Gouverneur-generaal gaf een overzicht van het leven en werken van Van Heutsz. Bpr wees erop dat van Heutsz al de grondslagen heeft gelegd, waarop thans nog wordt voort gebouwd. Met den wensch, dat tot in lengte van da gen dit gedenkteeken van zijn grooten voor ganger van Heutsz er toe moge bijdragen om zijn korten naam levendig te houden en zijn groote beteekenls steeds beter te doen begrij pen en dat het tot in ‘lengte van tijden mag ujteten op een welvarend Indië. aan welks voorspoed het leven van van Heutsz was ge wijd. ging de gouverneur-generaal tot de ont- hulling van het imposante monument over, waarna hij aan den voet ervan een krans leg de. Achtereenvolgens werd nu het woord ge voerd door den voorzitter van den Volksraad, den heer J. W. Zeger Ranneft; lultenant-ge- neraal H. A. Cramer, commandant van het leger; schout-bij-nacht J. F. Osten. vloot voogd; den voorzitter van het hoofdcomité van de Van Heutszherdenklng. den heer van 8an- dlck. lid van den Raad van N.I.. waarna bur. gemeester Ir. Meyroos van Batavia het monu ment namens de gemeente in ontvangst nam Door zeer vele corporaties en vereenlglngen werden vervolgens kransen neergelegd, waar na de gouverneur-generaal en diens echtge- noote. terwijl het muziekkorps het „Wllhel mus” speelde, het terrein verlieten. De uitzending, vu de Indische zenders, door den K. R. O. was dermate, dat de plechtighe den goed konden worden gevolgd. andere paard en den vragen met zich trekkend. De voerman viel van de kar af, werd niet zwaar gewond. Het stad tijdens de rondritten van H. K. H muZ- kale hulde aan de hooge bezoekster. De dag werd besloten met een concert op het Munsterpleln door de Kon. Harmonie van Th$rn, onder directie van den heer Max Guil laume. toet van matig tot vrij goed. Het standcijfer voor de bruine boonen over treft het gemiddelde niet onbelangrijk. Y De opbrengst van het vlas is In Zeeland en and goed, elders vrij goed te noemen. Het ite gedeelte van het gewas heeft het veld geruimd. oogst van het kanariezaad is goed. koolzaad heeft in Zeeland schade onder- Roermond blijft de geheele week feesten. De dag van gister was een der gewlchtlv—a van het feestgetij aangezien H. K. H. Prinses Julians Roermond kwam bezoeken om met gemeente bestuur en burgerij het zevenhonderdjarig be staan der stad te gedenken. Te één uur werd H. K. H. de Prinses aan de versierde grens der in feesttooi prijkende ge meente begroet door burgemeester mr. M. A. M. Waszink Er was ontzettend veel volk op de been om de hooge bezoekster te begroeten. Na de offlcleele ontvangst werd langs Ven- loecheweg en Venlosche Poort vU de Steeg- straat naar de Swalmerstraat gereden, waar ten huize van burgemeester Waszink in intie- men kring de lunch werd gebruikt. Te kwart voor drie zou vervolgens de opening van het museum door de Prinses plaats vin den. De stoet der autoriteiten reed vla de Markt, Marktstraat. Heerstraat, Minderbroeder straat. Swartbroekstraat en Kaqpllerpoort naar het museum. In het museum volgde alsdan een kleine plech- t'gheid waarbij Prinses Juliana het museum voor geopend verklaarde. Om. waren hierbij aanwezig de Commissaris van de Koningin; dr. F. Schmidt Degener hoofd-directeur van het Rijksmuseum te Am sterdam als vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: de gemeenteraad van Roermond, welks leden door den burgemeester aan H. K. H. werden voor gesteld en een groot aantal genoodigden. Burgemeester Waszink hield een begroetlngs- rede. waarin hl) om. een overzicht gaf van de bezoeken, die sedert 1815 de achtereenvolgende Oranje-vorsten aan Roermond hebben ge bracht. Namens het gemeentebestuur bood spr. den gouden penning der stad aan H. K H. aan. De plechtigheid werd per radio uitgezonden. Aan den Ingang van het museum stond een eere-wacht met vaandel, ter sterkte van 150 man uit het vrywllllge Landstormcorps ,JJm- burgsche Jagers” opgesteld. Ook werd H. K. H. hier begroet door een deputatie van de vereeniglng van Nederlanders In België die bloemen aanbood. Na het bezoek aan het museum reed H K. H naar de Munsterkerk om deze te bezichtigen. Langs Zwartbroekpleln. Mariagardestr., Kruls- heerenstr., Hamstraat werd het Munsterpleln bereikt. Aan de Munsterkerk werd Hare Koninklijke Hoogheid ontvangen door Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, die H. K. H. begroette. Het door wijlen dr. T. J. H. Cuypers geres- taureerde monument werd door de Prinses vol belangstelling in oogenschouw genomen. Na haar bezoek aan de Munsterkerk begaf H. K. H. met gevolg zich onder de Bogen vla Hamstraat en Munsterpleln, Steenweg, Varkens- markt. Markt. Kraanpoort en Buitenop naar het Tentoonstellingsterrein, waar van circa kwart over vier tot 5 uur een rondgang over de Jubileumtentoonstelling werd gedaan. Te circa vijf uur vertrok de Prinses van de tentoonstelling langs Steenstraat en Swalmer straat naar de woning van burgemeester Was zink alwaar een korten tijd werd vertoefd. Ver volgens deed burgemeester .Waszink de Prin ses uitgeleide langs Swalmerstraat, Steegstraat en Venloscheweg tot aan de grens der gemeente Heel wat volk was op de been. Verschillende Roermondsche muziekgezelschappen brachten in den Joop van den dag op eenige punten der De opengestelde mogelijkheid tot afvloeiing van personeel der artillerie wettigde het ver moeden. dat In tegenstelling met de plan nen der commissie-Welter ook dit dienst vak zou worden gereorganiseerd. Inderdaad zoo deelt men aan het ..Volk” mede ligt het In de bedoeling van elk regiment artillerie, dat thans uit drie school- batterijen bestaat, één batterij pp te heffen. Van de belde regimenten onbereden artil lerie zou dat te Gorcum in garnizoen worden opgeheven. Reeds eerder werd bericht, dat bovendien acht regimenten Infanterie zullen worden op geheven; hun oorlogsorganlsaties echter niet. BU gelegenheid der herdenking van het aa- - -- J als stad, heeft X»e Nieuwe Koerier" een njk-geU- lustreerd en typografisch uitstekend verzorgd jubileumnummer In het licht gegeven Naast een aantal poëtische bijdragen, bevat het nummer e enachrUven van Z. H Evc Mgr. dr,.G. Lemmens. bisschop der feestende stad, ar tikelen o_m. van den Roermondenaar Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbroeck, van den burgemees- Ur mr- X. A. M. Waszink, van Mgr. L. N. Le Bron de Vexela, plebaan-deken, van het Roer mondsche Tweede Kamerlid mr. M C. E Bon- gaerts en van tal van andere vooraanstaande persoonlijkheden op kerkelUk en wereldlijk ge bied. Om een oppervlakkig denkbeeld van on zen uitvoer der getroffen producten naar Engeland te geven, vermelden wij hieron der de hoeveelheids-cijfers voor het afge- loopen Jaar in mlllloenen kilogrammen: Baoon Boter Kaas Eieren Volle ges. condens Volle onges. condens Melkpoeder En van gesuikerde magere (waarvan het telegram direct, noch direct spreekt) exporteerden wij In naar Engeland 123 mlllloen k.g. En dat de cijfers van 1931 lang gunstig waren, behoeven wij wel niet te zeggen. In 1926 b.v. bedroeg bacon 55, bo ter 7 en kaas 11H mlllloen k.g. Na de fnuikende belemmeringen, welke Engeland aan den Invoer van onze tuin bouwproducten in den weg heeft gelegd, is deze „oogst van Ottawa” een tweede en nóg ernstiger belemmering van onzen uitvoer handel op Engeland! Aldus (luidt de titel van de merkwaardige brochure, door prof. dr. Werner Sombart dezer dagen uitgegeven, en waaraan wij thans eenige aandacht gaan wijden. Werner Sombart te de bekende schrijver van het groote zes-deellge werk ,X> e r mo de r n e kapitallsmu s”, een breed op gezette htetortech-systematteche beschrij ving van het geheele Europeesche economl sche leven van zijn aan vang tot op onzen tijd. Beschreef hij daarin het verleden en het heden, thans slaat hij een blik in de toe komst- Al kanomen als wetenschappelijk man niet met absolute zekerheid voorspellen, hoe de economische ontwikkeling in oe naaste toekomst zijn zal, drieerlei te toch mogelijk: le. kan men de mogelijkheden aanwijzen, 2e. kan men de noodzakelijkheid aantoo- nen, waaraan deze ontwikkeling gebonden Het te noodig, de oogen wijd-open te houden voor de gevaren, welke in de na- tionaal-soclaltetlsche beweging schuilen. Men vindt daarin nX een herleving van Chamberlains gevaarlijke ,Jndo-Arteche wereldbeschouwing”, volgens welke er een onverbrekelijk verband bestaat tusschen ras en religie. ZIJ koppelt het Christendom vast aan biologische prae-disposities en verkondigt superioriteitswanen, welke voor de internationale samenleving der volke ren op den duur niet anders dan onheil spellend kunnen werken. Hierbij sluit zich ook aan een op de Pruisische hegemonie over Dultschland ge richte politiek, terwijl toch historisch veel zuiverder te beredeneeren te, dat het zwaartepunt der echte Dultsche cultuur veeleer ligt In het katholieke Zuiden. Het nationalisme der Nationaal-Soctedte- ten houdt zich zoo niet binnen zijn goede, zuivere grenzen; het overschreeuwt zich al te vaak tot chauvinisme en tot aanwakke ring van haatgevoelens jegens den „erf vijand.” Nu weten we wel, dat dit ook weer tot op belangrijke hoogte te verklaren te als reactie tegen het dwangregime van Ver sailles, maar wat „fout” te, blijft toch „fout.” Tenslotte dient nog aangestipt, dat er ook ongetwijfeld kapitalistische krachten werkzaam zijn, welke het antl-kapltallsti- sche nationaal-socialteme bruikbaar achten voor hun doeleinden. Zjj hebben verhin derd, dat Brüning zijn grootscheepsche ontelgenlngsplannen in Oost-Pruisen kon doorzetten, zij zijn er tevens ook niet vreemd aan, dat generaals en baronnen thans het roer houden en zich zeer een- an het com- in een paar 1 van het c te zijn. Het telegram loopt niet over van dui delijkheid, want gesuikerde magere con dens, dat van onzen melkproducten-export in gewicht en in waarde, zoowel in het al gemeen, als naar Engeland verreweg het belangrijkste te (in 1931 b.v. 135% mlllloen Kg. voor 24 mlllloen gulden, waarvan En geland alléén 123 mlllloen Kg. voor 21% mlllloen gulden betrok) wordt niet gerept. Of dit product dus buiten de regeling valt, dient nader te worden afgewacht. Overigens beschouwe men de invoer rechten (bacon wordt al weer niet ge noemd) niet op zich zelf, doch in samen hang met het feit, dat de dominions groo te hoeveelheden bacon, boter, kaas en eieren mogen invoeren zonder betaling van invoerrecht. Nederland en Denemarken vooral, en in geringen mate ook andere Scandinavische en Baltlsche landen heb ben dus al zéér weinig reden, om in Otta wa een mijlpaal op den weg naar herstel en betere tijden te zien.... nationalistische en antl-kapitalistlsche elementen der bruine programs wordt ge wezen, ontleenen we de volgende ontrafe ling van een pleidooi, dat tot mislukken gedoemd was Nationaal-sodalisme en kapitalisme Door de bestrijding van het nationaal- socialteme, dat in Dultschland nog altijd welig tiert en in ons land schaarsche volge lingen telt, wordt het góede, dat ook in deze beweging niet ontbreekt, veelal over het hoofd gezien. In een hoofdartikel in ,J)e Nieuwe Eeuw” van deze week signa leert mr. A. Peters dit euvel en brengt bij iets in het midden ter verdediging van de Hitler-ldeologie. Aan het krachtige na schrift der redactie, waarin op de goede Najaars-Meaae hun inkoopen doen, deege- wenscht tot maximum 30 pCt. van bet bedrag der rekeningen de beschikking kunnen verkrij gen over hun in Duitachland geblokkeerd te goed. Met nadruk dient er op geweaen te wor den, dat men alleen gebruik kan maken van eigen credlt-sa'dl en geen tegoed mag over, nemen van anderen. Ter gelegenheid van de Najaanbeurs wordt in Leipzig een groote étalagewedatrljd georga niseerd. die verband houdt met een speciale groep van de Reclame.Messe. getiteld „Jeder kannwerben”. In deze afdeeling worden alle voor een goede verzorging van de étalage noo- dlge hulpmiddelen geëxposeerd. Als bijzonderheden verdienen nog vermei ding de .Mltte'deuteche Landwirtachaftamarkt*. in de. hallen 1 en 8. de tentoonstelling voor loertstne in hal 1. de altijd zeer beaenswaar- dlge afdeellng voor technische uitvindingen en verbeteringen in de ballen 2 en 3. Tenslotte een congres op het geiled van sportbenoodigd- heden en sportkleeding. dat Zondag 28 Augus tus In bet .KaufmAnnlschea Verelnshaus” ge houden wordt. 'Toen Zaterdagavond een boerenknecht te Winkel een drlewlellge kar. bespannen met twee paarden, naar de hofstede wilde brengen, schrok een der paarden en sloeg op hol, het mee- maar span paarden vloog tegen een vrachtauto en kwam daardoor tot staan. Tevoren kwam het span evenwel, volgens het „Handelsblad”, in aanraking met een 77-jarigen man, den heer J. Pijnheer, die op het trottoir wandelde. De oude heer werd omvergeloopen en met een gapende hoofd wonde in een naburige woning binnengedragen, waar hij aan de gevolgen is overleden. 3e kan men de waarschijnlijkheden vast gtellen. Om dit te kunnen doen, moet men den totalen toestand van heden kennen, en de krachten, welke daarin werken. Men pleegt wel te spreken van het kapita llsme. als het tegenwoordig economteoh systeem, maar wij moeten daarbij steeds bedenken, dat dit systeem niet iets vast- staands te, maar iets, steeds in wording en ontwikkeling Naast het eigenlijk kapitalistisch systeem treffen wij overal nog voor kapitalistische systemen aan, zoo bijv, in den landbouw. Maar bovendien zijn er nieuwe vormen van economisch, leven ons taan, zoo degroote menigte van coöperaties, publiekrechtelijKe bedrijven, zij het steeds meer in gemengden vorm: de zgn. gemengd-openbare onder nemingen. Ook het kapitalistisch systeem zelf te aan groote veranderingen onderhevig: zoo ver anderingen in den economtechen geest^ in de rechtsorde, in de techniek. De kapitalistische geest te sterk veranderd. De spanning tusschen rationalisme en Irrationalisme, tusschen speculatie en kalcu- latie. tusschen burgerlijken en roovers-geest, is verminderd. Het rationale moment te sterk toegenomen, ook bij de ondernemers- zelve. De speculatie te verminderd, omdat men meer weet dan vroeger. De onderne mers zijn meer geworden bestuurders, hun positie lijkt steeds meer op die van hoofd- amtenaren. De ontzaglijke uitbreiding van het te leiden apparaat heeft daar veel toe bijgedragen. Het heftig streven naar winstmaken is verzwakt, en nog meer de bereidheid ver llezep te dragen. Men streeft naar zekerheid en vastheid- Men wil niet meer zooveel vra gen zoo groote risico’s loopen. De groote ondernemingen lijden aan ver vetting, gevolg van concentratie, kartellee- ring. naamlooze vennootschappen. Het stre ven naar macht te ingeperkt en belemmerd door de staatswetgeving en door de machts positie der vakvereenigingen. Er te verandering gekomen in de rechts orde. Het kapitalistisch systeem was vóór alles gebouwd op Indlvidüeele vrijheid. In plaats van vrijheid kwam velerlei gebonden heid. Gebondenheid door vervanging van het vrije initiatief door een systeem van voorschriften, door bureaukratteeerlng der groote ondernemingen. Gebondenheid ook door de Staatswetgeving, door arbeidswet geving en arbeidersverzekering, door be slechting van arbeidsconflicten, door prijs controle, door staatstoezicht, vooral op de banken- Gebondenheid door de arbeiders klasse: bedrljfs- en ondernemingsraden, in- vloed van de vakvereenigingen, collectieve arbeidsovereenkomsten, enz. Maar vooral de techniek van het econo misch leven heeft sterke verandering onder gaan. Het oude markt-mechanisme, dat ae grondslag was van het kapitalistisch econo misch systeem, wordt steeds meer ultge achakeld. Vraag en aanbod bepaalden de marktpositie, de marktpositie bepaalde de goederer^rijzen. de goederenprljzen bepaal de de arbeidsloonen. de arbeidsloonen be paalde de winsten. Hoe te dit alles veran derd! De kartels soms zelfs de staat! stellen de prijzen vast. De loonen worden door de vakvereenigingen vastgesteld: zoo bleven vaak prijzen en loonen op de oude hoogte, terwijl de marktpositie reeds vroeger ongekende laagte had bereikt. Zoowel extensief als intensief te daardoor het kapitalistisch economisch systeem ver anderd. Werner Sombart meent daarom te mogen ■eggen, dat het kapitalistisch systeem niet meer bestaat, en dat wij thans het tijdperk zijn ingetreden van het laat-kapitalisme waarin de oude heerschappij van het kapi- talisme steeds meer door andere nieuw opkomende economische systemen verdron gen en vervangen wordt, en zelf in zijn •truktuur veranderingen ondergaat, die haar oorsprong vinden in de steeds verder door Verkende nieuwe economische systemen. Die periode van het laat-kapitallsme te aangevangen bij het begin van den wereld oorlog. Wat zal nu de toekomst brengen? Er zijn twee mogelijkheden: De eerste mogelijkheid de minst waarschijnlijke te, dat alles bij het oude blijft. Hier en daar wordt een gat gestopt. Op een versleten plek wordt een nieuwe lap genaaid. De boeren worden beschermd, de •■Port-industrie wordt bevorderd. Toch te niemand met den bestaanden toe «tand tevreden. De een vindt, dat er teveel •gemassregelt” wordt. De ander te van mee oing, dat onze productie leidt aan plan- loosheld, toevalligheid en willekeur. ondernemers-lnltiatleven en heerschappij Op dit reactionnalr standpunt staat een groot deel der ondernemers- Maar toen in het begin van de 19e eeuw het individualis tische vrljheldssysteem zich alsom baan brak, waren er eenige dingen aanwezig, die er nu niet meer zijn. Er was een felle reactie tegen het vermolmde gildensysteem even zeer als tegen de veel te ver gaande over heidsbemoeiing van het Mercantilisme: de kapitalistische belangen schenen en ten deele zelfs waren ze dat toen ook alge meene belangen. Er was nog een vrij veld van werkzaamheid, zoowel blnnens- als bui tenslands. De ondernemingen waren betrekkelijk klein. Thans te dit alles anders. Tegen terugkeer naar een vrljheldssysteem ongeordende volkshuishouding valt aan te voeren: eenerzjjds, dat door de ontwikke- llng-zelf van het kapitalisme veel vrijheid werd neergedrukt onder den Flast van de groote organisatie in reuzenbanken, kar tete. concerns, enz; dat deze zelfbindingen weer ongedaan zouden kunnen worden ge maakt te een dwaze utopie. Anderzijds zul len machtige belangengroepen zich kracht en succes verzetten tegen de af braak der sociale wetgeving; slechts aan de vakvereenigingen! Tenslotte verzetten zich ook algemeene belangen tegen de wederinvoering der „vrije” volkshuishouding. De reusachtig groote nieuwe economische eenheden heb ben geheel nieuwe voorwaarden geschapen. De private bedrijfsvoering te geworden tot een algemeene, openbare aangelegenheid- Wlj hebben dit vooral kunnen zien aan het lot der banken. Zoo lang deze klein waren, kon de gemeenschap rustig toezien, als ze De Ineenstorting van een ;een alge bok bij de zeer groote ondernemingen. Aan haar lot te gebonden het lot van honderdduizenden. Geen Staat kan in zijn midden souvereine „industrleele hertogdommen” dulden. Maat wat dan, als het bestaande onhoud baar en terugkeer uitgesloten te? Nieuwe vormen van economisch leven zullep uit komst moeten geven. En dan spréékt ook Werner Sombart gelaten uit het groote woord: Planwirtschaft. Wat hij daaronder verstaat, zullen wij thans nagaan. e Aken en Luik werden achtereenvol gens betooglngen gehouden, welke in hun schild voerden den schuilnaam van „Internationale Vredesdemonstratie”. Na voormelde plaatsen was Zondag Maas tricht aan de beurt voor een dergelijke ver- tooning, waarvan de plaatselijke afdeellng der SD-AJ*. slechts proflteeren kon, om met een straatbetooglng voor den dag te komen. Dank zij de bultenlandsche internatio nale?! deelname van Belgische en Dult sche partij genooten had de stoet, welke des namiddags vanaf het Koningin Emma- pleln door de stad trok, dan ook een be hoorlijke lengte, ofschoon het aantal deel nemende Maastrichtenaars schraal bleef. Reeds in den voormiddag liepen de vreemdelingen de stad binnen en waren kenbaar aan hun kleurtooi en uitroepen, welke des namiddags zonder blikken of blozen de nuttelooee beteekenls van den stoet voor den vrede demonstreerden, toen onafgebroken de „Internationale" klonk en uitroepen als „Nleder Hitler” en „Ruys is armoede” eiken verderen uitleg omtrent de constitutie der deelnemers overbodig maakten. Trouwens 4p publieke belangstelling was vrij poover! en moet voor de deelnemers, vooral den aanvang van den toen romme- llgen stoet, vrij teleurstellend zijn geweest. De Belgische fietsers openden den stoet vrU ordeloos en eentonig, de Belgische „dames” ontzagen zich niet er ’n danspar tljtje van te maken. De Dultachers boetten niets van hufi al oude krUgshaftlgheld in. Gelukkig waren er in den voormiddag enkele wenken gegeven, welke voorkwamen dat mln of meer naaktloopende dames in den stoet meeliepen. Intusschen deed zich toch nog ‘n inci dentje voor *t Politiebureau voor. Daar deed inspecteur Boersma zeer terecht *n span doek, voorstellend *n Nederlandsch soldaat, die ‘n geweer brak, uit den stoet verwU- deren. Dit ging zeer snel in z’n werk, 'n Hoongeroep klonk als protest- De op komende agitatie smoorde direct op zicht der aanwezige politie macht. Op een braak liggend terrein aan Bchamerweg, het gemeente-terreln ckersveld”, werden de betoogers door een drietal sprekers toegesproken en hun inspi raties gingen meer bU zonder tegen het kapi talisme. Naar de vier windhoeken gerichte luid sprekers trachtten de gesproken woorden verstaanbaar te maken. Behoudens de enkele honderd luisteraars, hadden zoo goed als allen hun toevlucht gezocht tot culinaire dingen, waarvan in wanordeUJke ligging „genoten” werd. De Commissaris van Politie, die z’n pap penheimers kent, had kundige op alles voorbereide voorzieningen getroffen en was zelf op meerders plaatsen ter oriëntatie aanwezig. Inmiddels deed zich geen noemenswaar- dlg incident voor, bleef de geheele „betoo ging” als ’n lustige dag van ontspanning voor de talrijke bultenlandsche partUgenoo ten, en miste elk effect voor de internatio nale vredesgedachte! Toch meenen wij hier te moeten vragen, of het wel verantwoord was op ’n oogenblik, mentaliteit zoowel in nd allerminst rustig elementen in Maas- komen. istratie in het métier tppagandtettech effect stors zoowel als met de volle

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5