ONS BLAD ROLLENDE SNEEUWBALLEN E Bij den veroveraar thuis Bezoekt de MOTORRACES te ALKMAAR E™ IG VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van n Brazilië in vuur en vlam Hevig verzet der arbeiders jn Acties en Reacties De plannen van IN DIT NUMMER: JAPAN EEN LAND VOL S TEUNBEHOE VENDEN DE BAROMETER Nazi-regeering in Thiiringen 28 AUGUSTUS 1932 (KERMISZONDAG) AANVANG HALF TWEE D JOH* LAU WERS ALKMAAR PAYGLOP 3 en Thermometers Gèvolgen van Ottawa Het Weer’ DE ONGEREGELDHEDEN IN BEVTHEN En de houding van het Centrum en Typhoon op Formosa Tegen Sanjurjo's gratie Kabinetszitting te Parijs In October Senaatsverkiezingen Heel de bevolking mag meedoen Gratie voor Lachmann? Vredesvoorwaarden door rebellen Werk voor de regeering Amerika keurt af Barometers ng Admiraal Saito Toch imperialistisch „ALCMARIA” V.V.V. Generale repetitie voor den oorlog groepeeringen de maak Gemeentepersoneel in staking Geen salaris voor onderwijzers, geen eten voor kinderen Woede tegen de bijzon dere rechtbanken In verband met het proces tegen de vijf nationaal-spcialisten, die ter dood veroordeeld zijn, houdt de politie scherp toezicht te BeuChen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Nieuwe in Zo. (AR Dood en en materieele schade !T Denen gaan praten te Londen Wie wind zaait... Strategische havenaanleg Ff te NOORD-HOLLANDSCH DAlin wekt reactie. De juistheid van ie Rollende sneeuwballen Vóór honderd Jaar. «e be- <1 vraag Een episode uit de mijnen. De vrouw met het masker. O Jaagde en 1TK- aftre- ER 4? Son- remeen *eshufa. r deze wordt De champagne viert feest. Wie en wat is Salaban? Hoorn wd op i elec- n den M. 6.10 8 40 SM ISO 7.40 7.47 tv— Zon op, 6.02, onder 8.01. Nieuwe Maan Woensdag n.m. 9.15. Licht op 841. verworpen RIO DE JANEIRO, 26 Aug. (Reuter) De regeering deelt mede, dat de opstandelingen In het Zuiden van Brazilië de vredesvoorwaarden verworpen hebben, welke voorzagen in een al- gemeene amnestie, en de verplichting inhielden en zjjn i Leber advies >edkeu- Hoogste stand op Vrijdag 2 uur BJL: 7M, Achteruit. lord at Lath. is de 8D. •nde te ditmaal ie heer slangen Japuu premier kondigt maakeegekm tegen den binnenlandscben nood aan. Von Papen’* plannen en het Centrum. I SM D., Voor Oe zie de rubrièR"- stoken ir zeer in on- licht, in het wordt i ang- llertjes elukken in te oemlng, ïegeveu meente lijn in. instel. in de mtwik- i heeft stand- rkuren ke op- t. vorige onvol- 'essen- Oude- 8.06 8-8» SM 0.U heeft' inlich- (komen ed. St, Is ver- g- ax; toelage n zoon, terdam ak voer oft zjjn len ge in. aoo- t ge- *r z(jn italen- brand- oonlng id Ir ardoa actie deze wet wordt dagelijks gede monstreerd. Niet ’t minst duidelijk op De vrouw van een der ter dood veroordeelde Nazi's, Lachmann, heeft tot dr. Bracht tele grafisch een verzoek om gratie gericht. De rjjkscommissaris heeft geantwoord, dat hU al leen niet bevoegd Is gratie te verleenen, maar dat slechts de geheele Pruisische regeering dit kan doen. Eerst moet de schriftelijke motlvee- ring van het vonnis te Berlijn zijn ingekomen. Dr. Bracht geeft de verzoekster in overweging zich rechtstreeks In verbinding te stellen met de instantie voor de gratieverzoeken. PARIJS, 25 Aug. (V. D.) Op het Elysee vond hedenmorgen onder presidium van den presi dent der republiek Doumer een kabinetszitting plaats. Minister-president gaf een overzicht van den toestand op bultenlandsch politiek gebied, waarbij hl) hoofdzakelijk de gebeurtenissen in Duitschland naar voren bracht. De Minister van Financiën en de Begrootingsmlnister rappor teerden Inzake de maatregelen te nemen voor het In evenwicht brengen der begrooting Mi nister Daladler sprak over het tekort bjj de spoorwegen en kondigde dienaangaande ver schillende maatregelen aan. De spoorwegtarie ven zullen momez^el niet verhoogd worden. De Minister van Landbouw Oardey deelde nadere bijzonderheden mede omtrent den toe stand op de graanmarkt. De Minister van Blnnenlandsche Zaken Chautemps legde den president der republiek een decreet voor, waarbij de partieele verkie zingen voor den Senaat zijn vastgesteld op 16 October. Tenslotte keurde de ministerraad het besluit goed, waarbij Herriot, Paul Boncour en Du rand de regeering zullen vertegenwoordigen bij de herdenking van den slag aan de Mame op 11 September as. E IS de wapens uit te leveren en een voorloopige con stitutie te aanvaarden, in afwachting van de bijeenkomst der constltueerende vergadering. Dit zijn wel andere klanken, als de minister van buitenlandsche zaken, Oesjlda, gisteren deed hooren, toen hjj aankondigde dat Japan, koste wat het wil, zijn veroveringsplannen In het Verre Oosten zal uitvoeren. De geheele pers van Tokio, met uitzondering van een links-radlcaal blad. Is Intusschen gun stig gestemd over deze redevoering over de WEIMAR, 26 Aug. (W.B) De Landdag van Thiiringen heeft men 34 tegen 15 stemmen de nieuwe regeering gekozen. ZU Is als volgt samengesteld: Sanckel (nat.-soc.) minister-president; Waechtel (nat.-soc.) onderwijs; Burgemeester Marachler, financiën en econo mie. LONDEN. 36 Aug. (Reuter) De Deensche gezant alhier heeft bij de regeering stappen ondernomen, teneinde te geraken tot onder- handelingen tusschen belde landen over de douane-tarieven. De gezant verklaarde •daarbij, dat Denemai. ken voornemens is, voor verschillende Engel -che goederen Invoer-facllltelten te verleenen. Denemarken kan echter eerst offlcleele voorstelleh doen, nadat de op de rijksconfe- rentie te Ottawa gesloten verdrageh zijn ge publiceerd. Ook de Argentünsche gezant te Londen, al dus Reuter, wil met Engeland ondérhandelln- gen openen voor een nieuw handelsverdrag, daar dit land, evenals Denemarken, bijzonder zwaar getroffen wordt door de besluiten verdragen van de conferentie te Ottawa. Typhoon teistert Formr— Vredesvoorstellen door Brasiliaaooehe rebellen verworpen. Toestond ernstig. Nazi-regeering in Thuringen. Betoogingen tegen Sanjurjo’s gratie. Mgr. Tb. E. Ebblnkhoysen uit voorzorg bediend EuroP*-rondvlieger* op Waalhaven. Waarschijnlijk zal ons steenkool-conUngent voor België van 55.7 op 45 procent worden gebracht. BERLIJN, 26 Aug. (W. B.) RljkskanseUer Von Papen zal zich, naar de ,D. Allg. Ztg." ver neemt. Maandag naar Neudeck begeven, om den Rljkspresident verslag uit te brengen om trent den politleken toestand en de tc ver wachten belangrijke beslissingen te bespreken. Dinsdagavond zou hij terugkeeren. Volgens het blad is deze conferentie van groot belang, omdat waarschijnlijk alle met het bijeenkomen van den Rijksdag in verband staande kwesties definitief zouden worden op gelost. Het vermoedt, dat Von Papen van den Rljkspresident het besluit tot ontbinding van den Rijksdag zou vragen en verkrijgen. Tevens moeten de maatregelen voor den tijd na de ontbinding worden voorbereid, zooals vaststel ling van den verkiezingsdatum voor een nieuw parlement en klesrechthervonning. Het Centrumsblad „Germania” uit zich als volgt over de houding van het Centrum ten aanzien van den politleken toestand. Heel het streven van het Centrum zal er volgens het blad op gericht zijn, den gebeur tenissen een grondwettig verloop te geven. Als de rjjksregeering op grond van de overweging, dat de rijksdag niet bij machte is een regee- ringsmeerderheid te vormen, den Rijksdag on- middelluk weer ontbindt, en de macht aan zich behoudt, heeft men te doen met een subjectief vermoeden, dat nog niet bevestigd is. Overigens verwacht de „Germania”, dat de eerste bijeenkomst van den Rijksdag slechts van korten duur zal zijn en zich waarschijnlijk tot de constltueerende vergadering zal beperken. Omstreeks 6 Sept, zou de Rijksdag zijn be sprekingen voortzetten. NEW-YORK, 26 Aug. (Reuter In verband met de aanstaande erkenning van den staat Mandsjoewko door Japan schrijft de ..Herald Tribune” dat Japan gepoogd heeft invloed op de Vereenlgde Staten uit te oefenen In ver band met de diplomatieke ban, waarmede Ja pan bedreigd wordt. De rede van graaf Oesjida, den minister van buitenlandsche zaken, Is bestemd voor den Volkenbond. De Amerikaansche regeerings- autorlteiten zullen waarschijnlijk hierop niet antwoorden, doch eerst afwachten welk stand punt de Volkenbond inneemt ten opzichte van het rapport-Lytton. In regeeringskringen is men van meennig, dat een erkenning van Mandsjoekwo een schen ding Is van het negen-mogenuheden-verdrag. BERLIJN, 26 Aug. (W. B.) In den loop van den nacht zijn op twee plaatsen vensterruiten ingegooid. De omstandigheden laten uitkomen, dat het hier klaarblijkelijk daden met een po- Mtieken achtergrond betreft. Tegen middernacht zijn twee ruiten inge- tooid van het nieuwe gerechtsgebouw De stee nen waarmede gegooid werd, waren in een pa pier gewikkeld met de opschriften: „Weg met de speciale rechtbank! Bevrijd de proletarische politieke gevangenen! R. F. B.” (Roode Front- •trijdersbond). In het tweede geval betrof het het filiaal van de „Berliner Lokalanzeiger” in het Noorden der stad. Ook hier waren de steenen waarmede gegooid werd, in papier gewikkeld met op schriften als: „Tegen de Fascistische klassen justitie en ophitsing". In beide gevallen wisten de daders spoorloos te verdwijnen. genover schijnt men In Japan te hopen op steun van Engeland voor zijn imperialist!- sche Mandsjoekwo-politiek, welke zoozeer het misnoegen der Vereenlgde Staten heeft opgewekt. In gezaghebbende Japansche politieke kringen koestert men de gedachte, dat, nu Engeland Sovjet-Rusland en de Vereenlgde Staten door zijn toegevendheid aan de dominions op de Rij ksconf eren tie van Ottawa economisch van zich heeft ver vreemd., het niet afkeerlg zal zijn van een offlcieqje erkenning van Mandsjoekwo als zelfstandigen staat. Engeland is Japan steeds beter gezind geweest dan de Veree nlgde Staten, die in China steeds als felste concurrent van Japan zjjn opgetreden. Engeland en Japan zijn na het vervallen van hun bondgenootschap vriendeh geble ven. Men gelooft te Tokio, dat Engeland meer belang heeft bij een door Japan tot en gemoderniseerd bij een Mandsjoerije onder Chineesch wanbeheer. Bovendien verwacht men er, dat het Japansche argu ment, waarmee het zijn inval in Mandsjoe rije tracht goed te praten als een poging om het uit Sovjet-Rusland dreigend bolsje wistische gevaar te keeren, een williger oor in Engeland zal vinden, dan toen, de eco nomische betrekkingen tusschen Londen Moskou nog van vriendschappen] ken aard waren. Zoo zijn er op het oogenblik nieuwe groe peeringen in de internationale politiek in de maak, welke (an beslissenden invloed kunnen worden op het wereldgebeuren in de naaste toekomst. PARIJS, 26 Aug. (VB.) De Fransche lucht manoeuvres in de omgeving van Lotharingen zijn in den afgeloopen nacht voortgezel met aanvallen van bombardementsvliegtuigen op de voornaamste steden in het betrokken gebied, dat geheel „verduisterd" was, aangezien de ge heele bevolking was aangezegd dat alle lichten gedoofd moesten worden. In aanwezigheid van den inspecteur-gen^gal der Luchtafweerorganisatie, maarschalk Pétain, begonnen de „vijandelijke" vliegtuigen gis teravond laat met de eerste aanvallen op Metz, dat geheel in het duister was gehuld. Reus achtige schijnwerpers zochten den hemel af en slechts^af en toe zag men een lichtkogel. die bij wijze van bom uit de vijandelijke vlieg tuigen door de lucht suisde. Laat in den nacht kwamen de manoeuvres in hun laatste phase, die wederom gepaard ging met het dooven van alle lichten in het betrokken gebied. et beschamend resultaat van de eerste Mappe der ontwapeningsconferentie, waar de vroeger geallieerde mogend heden niet bereid bleken de in het Ver drag van Versailles vastgelegde belofte in te lossen en te ontwapenen tot op het ni veau, waartoe zij DKitschland na den oorlog verplichtten, heeft in Duitschland geleid tot een dringend stellen van den eisch van gelijkgerechtigdheid. Duitachland wil niet langer als een tweede rangsstaat worden beschouwd, maar als gelijke der andere groote mogendheden de plaats innemen, welke het toekomh Indien de andere groote mogendheden niet drastisch willen ontwa penen, wil het zijn bewapening reorgani- seeren overeenkomstig zijn door den onwil der andere ontstane behoefte. Frankrijk, dat door zijn jarenlang volgehouden over- winnaarspose Duitachland den weg van nationale reactie heeft opgejaagd, ziet thans met schrik en beven den Dultochen eisch tegemoet. Het zal nu noodgedwongen Duitachland moeten geven, wat het vrijwil lig en met opzet aan Duitachland zoo lang onthouden heeft. Want dat het Duitsch land ernst wordt met zijn billijken eisch van gelijkgerechtigdheid, bewijst de ver klaring, dat Duitachland niet meer aan de ontwapeningsconferentie zal deelnemen, wanneer met zijn eischen evenals tot nog toe geen rekening zal worden gehouden. Het is een buitengewoon ongelukkige sa menloop van omstandigheden, dat Duitsch land juist thans dezen eisch stelt, nu het een minder vertrouwenwekkenden indruk maakt dan ooit, maar, daarvoor is de inter nationale politiek van het kunstmatig klein houden van Duitachland, welke vooral door Frankrijk werd voorgestaan, aansprakelljk. Japansche politiek ten opzichte van Mandsjoe rije. De .Jfltsji-Nltsjl" legt er den nadruk op dat vrienden en tegenstanders van Japan door deze redevoering zijn Ingelicht over de voor nemens van Japan om onder alle omstandig heden den vrede In het Verre Oosten te hand haven. De rechtsgerichte dagbladen vooral zjjn tevreden. Zjj stellen In het licht, dat de vast heid van de Japansche regeering ook tegenover den Volkenbond in overeenstemming is met de werkelijke belangen van Japan. In Cbineesche politieke krjngen heeft de redevoering van Oesjida scherp protest en groote verontwaardiging gewekt. Er wordt ver klaard, dat de geheele redevoering een uitda ging van China Is. Geen enkele Chlneesche regeering zal zich eens verklaren met dit Ja pansche streven. Verder wordt er op gewezen, dat de gevolgen van deze redevoering voor den geheelen toestand nog niet te overzien zijn. De „Times” meldt uit Sjanghai: Ofschoon de Japanners alhier de rede van den minister van buitenlandsche zaken, Oesjlda, over de Japansche politiek In Mandsjoerije goedkeuren, beseffen zij toch, dat het onwaarschijnlijk is, dat daardoor hier een geruststellend effect zal worden bereikt. De herleving van den anti- Japanschen boycot baart reeds weer zorgen en de Japansche marine-patrouilles te Hangtsjau zijn versterkt. In den toestand Is geen verbetering gekomen en men verwacht zelfs binnenkort een scherpe wending, tenzij de extremistische elementen onder bedwang gehouden worden. In Moskousche politieke kringen beoordeelt men de redevoering van Oesjida jger rustig. De redevoering heeft niets nieuws gebracht en slechts nogmaals den nadruk gelegd op wat reeds sedert maanden bekend was over de Ja pansche politiek op het Aziatisch continent. De Sovjet-regeering zal zich door de uiteenzettin gen van den Japanschen minister van buiten landsche zaken niet laten beïnvloeden. Een erkenning van de Mandsjoerjjsche regeering door de Sovjet-Unle ligt ook thans niet in het voornemen. De .Daily Telegraph” meldt uit Moekden: De 2kild-Mandsjoerljsche spoorweg heeft de machtiging gekregen een moderne haven te bouwen te Rashin op Korea, als uitweg voor een strategischen spoorweg van Kirin door Toenhwa en Loeng Tsjln Tsoen. Japan heeft hiermede dus een zeer belang rijken stap gedaan om zijn eigen positie in Mand sjoerije en de naburige gebieden te versterken. Het bovengenoemd blad wijst er bovendien op, dat behalve de economische waarde van een haven in Rashin, de spoorweg van groot belang is uit militair oogpunt en Rashin daarmede een marinebasls kan warden, die Wladiwostock wel kan overtreffen. Verwachting: Zwakke tot matigen Oostelljken tot Zuidelijken wind, licht tot half bewolkt, droog warm weer, be houdens kaas op onweer, vooral in het Zuiden- Hoogste barometerstand 770.2 te Bres lau Sama. Laagste barometerstand 7584 te Vest- manör. Een communiqué van de revolutlonnaire re geering te Sao Paulo zegt, dat in de straten van Rio geschoten wordt en dat de toestand zeer ernstig is. Talrijke personen zijn voor de revo lutie gewonnen, vooral marine-offlcieren, als mede Bemardes, de vroegere president der re publiek en 5000 manschappen. In de Rlobranco Avenue hebben de federale troepen met mitrailleurs op de menigte gescho ten. De minister van Marine te Rio de Janeiro heeft officieel bekend gemaakt, dat de federale regeering In de districten Obidos en Cercapara den opstand heeft onderdrukt en dat de op standelingen vluchten, achtervolgd door de re- geerlngs troepen. Uit Porto Alegre wordt gemeld, dat de op- standelfcigen vanuit vliegtuigen de stad Gua- pira hebben gebombardeerd, waardoor drie per sonen werden gedood en acht gewond naar het ziekenhuis vervoerd. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tdsioon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 /Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem welvaart gebracht Mandsjoerije, dan Chineesch e groei van het nationaal-sociaiisme I len het verval van het democratische ■^—^parlementarisme in Duitschland heb ben in Polen en in Sovjet-Rusland groote bezorgdheid gewekt. Een der gevolgen daarvan is geweest, dat deze beide staten. die eindeloos hebben onderhandeld over het sluiten van een non-agressiepact. elkander plotseling hebben gevonden, of schoon de voorwaarde, door Polen gesteld, dat Moskou ook met Roemenië tot overeen stemming diende te komen, niet is vervuld Naar verluidt, schijnt er ook in de bespre kingen tusschen Moskou en parijs over een dergelijk nlet-aanvalsverdrag eensklaps wat meer schot te komen, nu het pact tusschen Polen en Rusland onderteekend is. Oor Frankrijk voelt geen lust meer om op Roe menië te wachten, dat het met Ruslana maar niet eens kan worden in de kwestie van Bessarabië. Zocht Polen zich vooral te beveiligen met het oog op het steeds meer reactionnair en autarkisch wordende Duitschland, Sovjet-Rusland werd door nog andere motieven gedreven. De mogelijkheid van een botsing met Japan in het Verre’ Oosten dwingt het tot zoete broodjes bak ken in het Westen. Bovendien tracht het nu de conferentie van Ottawa zeer in zijn nadeel is uitgevallen, nieuwe handelsbe- trekkiMgen aan te knoopen, daar die me'. Engeland ernstig schade dreigen te lijden Dezelfde redenen doen de Vereenlgde Sta ten politieke en economische toenadering aoeken tot Moskou en Frankrijk. Daarte- het terrein der Internationale politiek. Dit terrein is als een hooggebergte, waarover v een lauwe dooiwind waalt. Er rollen sneeuwballen, die steeds zwaarder aanklon teren en eenmaal lawines kunnen veroor zaken, indien zij niet tijdig een veilig plaatsje vinden, waar zij rustig kunnen blijven liggen. Er is in de wereld een stre ven naar evenwicht in de machtsverhou dingen zoowel op politiek als op economisch gebied. In twee verschillende richtingen wordt dit evenwicht gezocht. Het interna tionale pacifisme heeft zijn hoop gevestigd op de moraliseerende werking van op schoone beginselen opgebouwde verdragen, op den invloed van den Volkenbond en op de internationale arbitrage-gedachte, welke bet Hof van Internationale Justitie in het ieven riep. Het wil ontwapening en econo mische samenwerking als waarborgen van den vrede. Recht tegen de door dit pacifis me aanbevolen- methoden in, ofschoon het zelfde doel beoogend, gaat vaak de natio nalistische practljk. Men kan evenwicht bereiken door het af slijpen van de scherp- ste. tegenstellingen, door de overmacht van enkelen te verzwakken, door nivelleerlng van de bestaande verschillen, maar men kan dit ook bewerken door vorming van elkander in balans houdende tegenwichten. Deze laatste methode lijkt in de practljk effectiever dan de eerste, welke evenwel, vanuit ideëel oogpunt bezien^ zeer zeker de voorkeur verdient. Beide methoden behoe ven echter niet tegen elkaar in te werken. Zij kunnen van verschillende kanten het zelfde doel naderen om ten slotte bij het bereiken daarvan samen te vallen. MADRID. 26 Aug. (Reuter). De gratle-verlee- ning aan generaal Sanjurjo heeft aanleiding gegeven tot heftige commentaren en met na me in arbeiderskringen in de provincie is men hierover zeer ontstemd. Generaal Sanjurjo zal zijn straf ondergaan In het militaire bagno, gelegen op de Balearen. Te Orduna bij Bilbao moest de civiele garde Ingrijpen om een communistische betooging uit een te drijven. Er moest van de vuurwapens gebruik gemaakt worden, waardoor een com munist gedood eenige gewond werden. Naar het schijnt 1* het voor de regeering niet gemakkelUk geweest tot het besluit te komen gratie aan te bevelen. Op een zonder resultaat verloopen ministerraad volgde allereerst een be spreking met den president der republiek, waar bij men evenmifl tot een besluit kwam. Donder- dagmlddags vond in het parlementsgebouw we derom een ministerraad plaats, welk* uur duurde en die ten slotte de beslissing bracht. De regeering had daarbij vele zaken te overwe gen o.a„ dat bij de begenadiging van den mili tairen leider van den opstand ook de leiders van den opstand te Madrid niet konden worden ge- executeerd. In Madrid is echter veel bloed ge vloeid, dat In ieder geval bijzondere maatrege len etscht. Het proces tegen de opstandelingen zal in het begin van de volgende week plaats vinden. Er zijn verschillende doodvonnissen te wachten. Naar het schijnt heeft het feit, dat slechte zeer weinig verzoeken om gratie voor Sanjurjo zijn ingediend ook indruk op de regeering ge maakt. Onder de afgevaardigden waren er ve len, die onder alle omstandigheden Sanjurjo wilden zien geëxecuteerd. Dit waren in de eer ste plaats afgevaardigden van de uiterst llnk- sche zijde. Ook de geheele radlcaal-soclallstische fractie had voor de doodstraf gestemd. In verband met dit alles spreekt men dan ook reeds van de mogelijkheid van een regee- nngscrisis, voor het geval nJ. dat de belde ra dicaal socialistische ministers mochten den. Ook de geruchten over een onmlddellljk voor de deur staande omwenteling blijven hardnek kig de ronde doen. LONDEN. 26 Aug (VB.) Het Noordelijk deel van het eiland Formosa is door een he vige typhoon geteisterd, waardoor groote over, stroomingen zjjn ontstaan. Voorzoover tot nog toe bekend is zijn 12 menschen verdronken. Het grootste gedeelte van den oogst is geheel vernield. De steden Taihokoe en Keeloen staan onder water. Vier schepen die op weg waren naar Keehoen worden vermist. Tengevolge vtri onderspoellng van een spoordijk ont spoorde een trein. De „Times” meldt uit Tokio: de Japansche eerste minister. Saito, heeft in den Landdag een rede gehouden en regeeringsmaatregelen aangekondigd tot steun van noodlijdenden, oa. behelzend: de verschaffing van gelden tegen lage rente teneinde de „bevroren" credieten liquide te maken. Verder maatregelen voor uitstel der betalin gen van de boerenleeningen en de vorming van plaalselljke steuncorporaties. Er zullen publieke werken worden onder nomen en nieuwe ondernemingen op het gebied van landbouw en boachcultuur gesubsidieerd. De regeering is voornemens den prijs van de rijst te controleeren en den uitvoer van zijde aan voorschriften te onderwerpen. Het onderwijs zal meer steun ontvangen, ten einde de autoriteiten te plattelande in de ge legenheid te stellen de achterstallige salarissen der onderwijzers uit te betalen. Kostelooze maaltijden aan kinderen zullen worden verstrekt. De minister van financiën deelde verder med«, dat de staatsuitgaven voor deze hulp maatregelen 175 mlllloen yen zullen bedragen, waartoe leeningen zullen worden uitgeschreven. De provinciale regeeringen zullen nog extra 87 millioen yen daartoe besteden, welke hun door de regeering tegen een laag rentetarief ruilen worden voorgeschoten. WARSCHAU, 26 Aug. (W. B.) Om het stadsbestuur te dwingen de achterstallige sa larissen en loonen over Juni en Juli uit te betalen, zijn hedenmorgen 13.000 gemeente ambtenaren en beambten in staking gegaan. Verscheidene gemeentelijke instellingen sUn in verband hiermede gesloten. h

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 13