Prikkeldraad Van de Perstribune VOOR HONDERD JAAfe B De crisis in 1832 Museum te Steijl Altaar en zelfmoord I VRIJDAG 26 AUGUSTUS HET BEZOEK VAN KARDINAAL VAN ROS SUM Vftftig joar Franciscaan Steenkolen naar België Waarschijnlijk eenige compensatie der In het Missiehuis PRIJZEN DER TARWE Voorloopige inhouding Okider vreemde vlag MEER MALLE GEVALLEN KAN. TH. F. EBBINKHUYSEN Uit voorzorg bediend DE VOLKSRAAD Onderwjjs-begrooting verworpen Zilveren professiefeest Nieuwe veiling te Wateringen Actie der verlofhouders Burgemeester STUURSTANG GEBROKEN {Jitkeering irf natura Onbedoelde bekentenis VERLATEN VAN DRUIVEN Het Kamerlid Ament ziek Geen audiëntie Buitenhaven Scheveningen Een der uitgebreidste dierenver zamelingen als groote attractie Verminderde omzet van 20.000 ton per maand te verwachten Uit den Zundertschen Gemeenteraad Vijftienjarige jongen op slag gedood TEGEN PERSONEELE BELASTING Prof. Dr. DOROTHEUS OORNEL1SSE O.FM. Zeepfabriek stopgezet Goede resultaten verrijkt met ok te IK :n. 1 I t t O -J 4 str n- en o- lat M O. triomfeeren en weinig of worden gehouden met al men ook in werkloozengestanen aantreft. Voor de menschelijke waardigheid is het moordend voorgeschreven te krijgen wat en hoeveel men zal eten en gedwongen te wor den tot een regime, waaraan alle kleur en fleur ontbreekt. Op den «raten September hoopt Prof. Dr. Do- rotheua OneMaae in het Minder broeders kloos ter te Nijmegen den dag te gedenken, waarop hU voor v*fUg jaar In de Orde van'St. Fran- clscus trad. De werkloozen-staat is al.een ramp, het werkloozen-kruis zwaar te dragen; maak het lot van de getroffenen niet nog zwaar der door hun als den slaven In 'n vroegere, onchristelijke periode afgepast toe te meten wat een eentonig bestaansminimum geeft De ..Volkskrant" verneemt, dat bet Md der Tweede Kamer, de heer J. J. C. Ament, ter verpleging is opgenomen in het ziekenhuis te Roermond. be re- 00 ne Benoemd tot burgemeester van Millingen A. J. Eyckelhof. De fabriek van de N.V. Vereenigde Zeepfa brieken, die twintig jaren geleden te Zwtfndrecht werd opgericht, wordt Maandag stopgezet. Een deel van het personeel wordt gepensionneerd. een ander deel overgebracht naar Maarssen. 00 ior X). li en ïn. !T- >e- en la: le- ste lts tot )t- K, rk .90 90 tg. .80 tot :1e en 70 :o 80 ia in de 1 waar •ikende WJj kunnen niet zeggen, dat een zoo ver doorgedreven bemoedering” der werkloo zen, dat hun zal worden voorgeschreven wat ze eten moeten en wat se niet eten mogen, sympathiek aandoet. Neen, neen, we verlangen voor de werk loozen geen weelde; wij vragen niet dat af en toe kaviaar of zalm op hun menu zal voorkomen, maar een beetje meer variatie dan aardappelen en brood en pap vinden we ook voor werkloozen redelijk. Wij meenen, al zullen we voor de twee borrels daags nooit een lans breken, dat een werklooze zijn pijp tabak mag hebben, en we zijn tnensch genoeg om in dagen van groote hitte een kleine versnapering voor de kinderen in den vorm van een glas zelf be reide kwast geen luxe te oordeelen. Dat een verjaardag en het St. Nlcolaas- feest alsmede Kerstmis ook In gezinnen van werkloozen iets extra's moeten* opleveren, zal alleen een verslechterde uitgaaf van Nurks kunnen ontkennen. De hulp aan werkloozen geheel in natura verstrekken maakt hen tot volslagen be deelden, waarbij zij nog afhangen van de niet altijd menschelijke Inzichten van wie met het toezicht zijn belast. Er komt bij, dat dan de uniformiteit zal geen rekening zal de nuances, welke het uitgebreid tot aardappelen. De „Volkskrant” Is In het geheel niet te spreken over het plan van de regeering, de werkloozen met ondersteuning in natura te helpen. Doch zij ziet over het hoofd, dat het wel niet In de bedoeling zal liggen, de hulp geheel in natura te doen verstrekken: De redactie van „Het Volk” vindt In deze moeilijke tijden geen beter middel tot her stel dan de afbraak van rapporten en maat regelen, welke maar eenigszins voor af- breken in aanmerking komen. Dat zij «teh daarbij eens aan schromelijke vergis singen bezondigt, moge blijken uit de vol gende driestar in de „Standaard”. De Scheepvaart- en Steenkolen Mij. te Rot terdam heeft de bemanning van het sa.. Noord- Holland", welke boot sinds eenlge weken Is op gelegd te Rotterdam, maar voordien in geregel- den dienst voer tusschen Harlingen en Goole. aangezocht tegen verlaagde gages te monsteren. Zoowel de officieren als de mindere schepelin gen hebben, tn overleg met hun besturen, be sloten hieraan geen gevolg te geven. Vrjj zeker zal het gevolg hiervan zjjn. aldus het ..Handelsblad", dat de „Noord-Holland" on der Engelsche vlag zal varen met Engelsche be manning. In de haven van Harlingen Is het sa. „Gaas- terland" van dezelfde maatschappij aangeko men, varende onder Engelsche vlag en thans genaamd „Waterland" van Londen Het openbaar hooger onderwijs wordt in de Commlsale-Welter met fluweelen hand schoen aangepakt. Terecht werd daarover In rechtsche orga nen eenlge bevreemding geult en geenszins behoeft als een wet van Meden en Perzen te worden aanvaard, dat de vier openbare unl- versiteiten in stand dienen té worden ge houden. „Het Volk” is over dergeiijke opmerking in zijn wiek geschoten. Waarom zou alleen het openbare hooger onderwijs moeten lijden en waarom worden de bijzondere gesubsidieerde universlteiten niet aangepakt? zoo toornt 't socialistisch blad. Is het niet een schandaal, dat *t rapport - Welter wordt aangegrepen als 'n middel om het openbaar hooger onderwijs ernstig te knauwen? De toorn van „Het Volk” is misplaatst, niettemin verblijdend naïef. Misplaatst want de bijzondere unlver- siteiten ontvangen geen subsidie uit de staatskas. Naïef want de ondoordachte uitval van „Het Volk" toont, dat men toch eigenlijk alleszins natuurlijk en rechtvaardig vindt, dat de rljksgelden niet slechts aan t open baar, maar ook aan het bijzonder hooger onderwijs ten goede komen. Dat Amsterdam, Nijmegen en Tilburg on recht wordt aangedaan het Is eene onge wilde en onbedoelde bekentenis, die in het requisitoir van Jttet Volk” ligt besloten. Z. H Exc de Biaschop van Breda zal Woens dag en Donderdag der volgende week geen audiëntie verleenen. Donderdag herdacht de Eerw. Broeder Overste van de 8t. Joseph-scholen te Nijmegen, Broe der Casimir, zijn zilveren professie-feest. Het feest werd in kleinen kring gevierd 's Morgens droeg prof. Dr. R. Jansen in de kapel van het Broederhuis een plechtige H. Mis op. Van vele zijden mocht de jubilaris in den. loop van den dag blijken van gelukwensch en waardeering ontvangen. als bij de Intensiteit van deze crisis anders het geval zou zijn geweest. Integendeel^ ge durende al deze maanden hebben zij een constanten vasten af zet gehad. Ten slotte is den graanproducent de mogelijkheid gebo den een goed deel van zijn belasting in natura te voldoen, waardoor een groot aan tal executies zijn vermeden. In 1931 heeft men hetzelfde stelsel toegepast op rogge en de officleele gegevens, welke gepubliceerd wer den in de Jaarcijfers van het Koninkrijk der dit blad «ontleent in hoofdzaak haar cijfers uit Nederlanden. In tal van afdeellngen werden reeds open bare protestvergaderlngen belegd. Voorts hebben alle afdeellngen van dezen bond aan de gemeenteraden gerequestreerd tot afschaffing der billardbelastlng. Het vorige jaar werd dit eveneens gedaan, met een zeer bevre digend vcorloopig resultaat. Steun aan de werkloozen in natura heeft reeds meermalen voorwerp van ernstige ge dachtenwisseling uitgemaakt. In de Kamer heeft de heer Marchant al gezegd, dat het wel eens noodig kan worden dezen vorm van uitkeering te kiezen, zoodra de financiën van rijk en gemeenten nog krapper worden. De internationale commissie van Land bouworganisaties te Parijs heeft het vraag stuk aan de orde gesteld. En in Duitsch- land Is men het ijverig aan het toepassen. Zoo heeft men in den Kreits Spottau het vorige jaar 15 20 pct. van het totaal der werkloozenuitkeeringen In natura gegeven en dit jaar is men daarmee voortgegaan. Andere Kreitsen zijn gevolgd, o.a. Bolknhaln in Silezlë met 15 pct., Dramburg bij Stettin eveneens met 15 pet., terwijl de Senaat van den Vrijstaat Danzig besloot, dat vanaf 15 Sepember 1931 de werkloozen niet minder dan 60 pct. van den steun, die hun wordt verleend, in natura moeiten aannemen. Het meest sluitende systeem is dat van den Kreits Spottau. Onlangs heeft dr. H. Molhuysen, secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcomité er in het „Algemeen Ned. Landbouwblad”, waarvan hij hoofdredacteur Is, het een en ander over meegedeeld De Tarwe-organlsatles voor Noord-Holland en Zuld-Holland hebben besloten op de prijzen der tarwe van oogst 1932, zooals die reeds zijn be kend gemaakt, een voorloopige inhouding toe te passen van 050 per 100 KG. Deze inhouding Is een gevolg van het feit, dat momenteel op voorloopige monsters wordt ge leverd. Zoodra de definitieve monsters zijn vastgesteld, worden deze met de voorloopige vergeleken en volgt verrekening der 50 cent met de telers. De offlcieele vaststelling der monsters zal vermoedeljjk in October plaats vinden. De Rijkswaterstaat heeft Donderdag aanbesteed het onderhouden van de bodemdiepten in en vóór de Buitenhaven te Scheveningen, ven 1 Mei 1933 tot en met 30 April 1938. Laagste inschrijver: firma Blankevocrt Kalis, Den Haag, voor 1 25JXJ&— Naast de verschillende proefnemingen, die momenteel plaats hebben voor het koelen van druiven, waarover dezer dagen een rapport van prof. Sprengers is verschenen, worden in de laatste jaren in het Westland steeds meer pogingen aangewend tot het verlaten van de druiven. Het doel hiervan is, om te trachten tot diep in het najaar versche druiven te kun nen oogsten, iets waarmede ook in België reeds flinke resultaten zjjn verkregen. Ook in het Westland zijn verschillende kwee kers, die hun kassen dit jaar hebben „verlaat". Het groeiproces werd in het voorjaar voortdu rend zooveel mogelijk geremd. Hiertoe worden b.v. de kassen geheel afgedekt, teneinde het ■onlicht tegen te houden. Een kweeker in Wa teringen b.v. overdekte zijn kassen met gonje, terwijl andere kweekers dit ook' wel met riet matten doen. Op den proeftuin Zuld-Hollandsch Glasdistrict te Naaldwijk, waar uitgebreide Proefnemingen op dit gebied worden gedaan, bedekt men de ramen met een laag witkalk. In het voorjaar 1929 is men daar begonnen met het nemen der proeven. Vroeger werd al eens toegepast om de druiven lang aan den boom te laten hangen, waarbij echter de kwa liteit van het product verminderde. Nu wordt de geheele bloeitijd verlaat. Volgens een vast systeem komt, men ieder jaar wat later, en de boomen lijden hier niet van. In dit jaar wer den door het verlaten de laatste druiven van den oogst 1931 op 18 Januari jj. gesneden. De proeven zjjn ook in dit seizoen weer voort- Sezet, zoodat mogelijk in de toekomst het ge heele jaar versche Westlandsche druiven ver krijgbaar zullen zijn. Door Hocares wordt een krachtige actie ge voerd tegen de personeele belasting. Het omgaan van dien naam heeft becijferd, dat door middel van t hotel-, café- en restau rantbedrijf jaarlijks pl-m. 120 millioen gulden naar de schatkist vloeit, in den vorm van di recte en indirecte belastingen. De redactie van Het stembureau van den kreits geeft aan de rechthebbenden een bon voor een brood voor een bepaalden prijs. De bezitter van den bon geeft dezen af bij den bakker, die op grond van dezen bon van den molenaar de correspondeerende hoeveelheid bloem ontvangt. De bakker zet deze bloem om in brood en levert dit aan de rechthebbende. In de praktijk gaat natuurlijk de zaak een voudiger toe; bij de Inlevering van den bon overhandigt de bakker direct aan den recht- Door zU«a loopbaan is Prof. Cornelisse. die eerst kort gerepatrieerd is. in Nederland min der bekend, maar des te meer in de Eeuwige stad, waar hU meer dan dertig jaar in de ker kelijke inudlectueele kringen een vooraanstaan de plaats heeft ingenomen. Geboren In Steen bergen, trad hij na zijn studies voltooid te heb ben aan 1 Gymnasium te Venray. in 1882 In. de Orde d^r Minderbroeders Om zijn groote gees tesgaven werd hjj onmiddelluk na het novici aat, tegelijk: met den diepbetreurden P. Bernar- dinua Klumper. den lateren Generaal der Fran ciscanen. naar Rome gezonden, waar de jonge Nederlander aam de Universlteit der Propagan da onder leiding der beroemde, later tot kardi naal verheven professoren Lorenselll en Satolll. Zich ontwikkelde tot veruit de beste student van het geheele Instituut en waar hij dan ook met den hoogsten lof den doctorsgraad in de Wijsbegeerte en Godgeleerdheid behaalde. Na •zijn priesterwijding keerde Prof. Corm llsse naar Nederland terug om eenlge jaren aan de onder wijsinstellingen deser Provincie te arbeiden. Spoedig echter werd hjj weder naar Rome ge roepen om ar nu verder zjjn leven te slijten. En dat leven Is welbesteed geweest: het aantal stu denten, aan wier wetenschappelijke vorming hij heeft medegewerkt, loopt in de duizenden En allen denken dankbaar aan hem terug als aan een der beste docenten die zU gehad hebben. Glashelder, scherpzinnig, opgewekt. Scotistlsch Ingesteld, maar zyn eigen meening nooit aan Iemand opdrtngend. doceerde hjj eertt theolo gie aan 't Internationaal College St. Antonio en werd vervolgens op verzoek van het Vatlcaan aangesteld als professor van het aartssemlna- rie van het Lateraan. waar hij apologie gaf Zun publicaties zijn niet zeer talrijk, maar uiterst gedegen, zooals vooral blijkt uit zijn ..De Deo Uno et Trlno". een dogmatiek op Scotistlschen grondslag. Prof. Cornelisse is tevens conriltor der Congregatie van de Seminaries en ünlversl- telten en van die der Propaganda, alsook boe- kencensor voor de stad Rome. Zijn laatste levensjaren, die God hem nog moge geven, hoopt hjj Jn Nijmegen door brengen. Op den Kaldenkirchenweg te Venlo reed hedenmorgen ds vrachtauto van den heer Ber ten tengevolge van het breken van de stuur- trekstang tegen een boem. Hierbij raakte de mede-Inzittende, een 15.jarige jongen van den heer B. met het hoofd bekneld tusschen boom en auto. De jongeman was op slag dood. Sinds het laatste malle geval uit den Zundert schen gemeenteraad het weigeren van een kostbaar geschenk, omdat B en W. voorstelden het te aanvaarden zijn de vroede vaderen daar nog tweemaal bijeen geweest. In de eerste bijeenkomst kon een agendapunt worden afge handeld: de goedkeuring der gemeenterekening. Beide tegenstemmende wethouders moesten hier hun mond dichthouden, omdat het ook hun beleid gold en zoo werd dit met 5 tegen 3 stem men goedgekeurd. De fest van de agenda moest onafgedaan blyviui Op de tweede bijeenkomst, dus de derde waarin dezelfde agenda ter behandeling werd aangeboden, hetzelfde kinderachtig gedoe. Op de publieke tribune was het weer stamp vol. Ook de heer 8. bevond zich daar een der niet toegelaten candidaat-leden, die op een der vorige ver*deringen zoo maar aan de groene tafel had plaats genomen, maar bui ten werd gezet. Op verzoek van den voorzitter, die geen heil zag in zijn aanwezigheid, ver wijderde hu zich. En nu het nieuwe malle geval De heer B. heeft ontslag aangevraagd als gemeente-geneesheer wegens vertrek naar Breda HU woont zelfs al In laatstgenoemde ge meente. De uitslag der stemming over de ont slagaanvrage was natuurlUk weer 5 voor en 5 tegen, zoodat het ontslag niet verleend is. Dr. B. heeft echter, volgens zUn instructie, recht op zun honorarium net zoo lang, tot de eene helft van den Zundertschen gemeenteraad zUn verstand terug heeft gekregen. waardeering en bewondering van den H Vader en der Kardinalen wekte. Onlangs is het museum verrUkt met een leeuwengroep, die wel eenig in zUn soort Is en door kenners de beste van heel Nederland wordt genoemd. Vier leeuwinnen betwisten elkaar het verscheuren van een zebra, twee andere leeu winnen komen toegeloopen, terwUl boven deze machtige dierengroep een trotsche leeuw staat met opengesperde muil, als stiet hU rijn alles overdonderend gebrul uit. Dat dit museum in de rijke belangstelling staat van alles wat Tegelen bezoekt, of op den doortocht even aanlegt, bewijst wel het feit, dat sedert 1925, het gouden jubeljaar van het missiehuis, het museum werd bezocht door rond 200 000 vreemdelingen, tn gesloten vereenigin- gen. scholen of groepen. Dit is per jaar een gemiddelde van ongeveer 33.000 bezoekers. Een verblUdend teeken is het tevens, «lat het aan tal Nederlanders jaar op jaar toeneemt, soo- dat In den zomer van het jaar 1931 het getal Nederlanders dat der Duitschers vrUwel even aarde. Op 21 Augustus, den dag dat wU een bezoek aan het missiehuis en zUnmuseum brachten, waren er in totaal 2200 bezoekers geweest, waaronder 35 vereenlgingen. Dat de wereld thans niet voor de eerste maal door een economische crisis wordt geteisterd, is van algenfeene bekend heid De crisis was nooit zoo hevig en zoo alge meen als in degen tijd, zegt men, en de voor uitzichten waren ook nimmer zoo donker. Maar aangenomen, dat deze bewering juist is hetgeen nog te bewijzen valt staat het toch onomstootelljk vast, dat de samenleving herhaaldelijk met groote eco nomische en flnancieele moeilijkheden Ln vroeger en later tijd te kampen heeft gehad en dat ook de moderne maatschappij, on danks alle hulpmiddelen en allen vooruit gang, daarvoor allerminst gevrijwaard bleef. Dit moge voor de tegenwoordige generatie een magere troost zijn, er ligt toch in elk geval een aansporing in, om niet al te moe deloos te worden. Aan elke crisis kwam ten slotte een einde, en dit einde beteekende dan doorgaans het begin eener nieuwe periode van opleving, bedrijvigheid en bloei. In ieder leerboek over staathuishoudkunde kan men daarvoor de bewijzen vinden. „Al kan er zegt o.a. mr. dr. Raayma- kers van een eigenlijke periodiciteit der crises geen sprake zjjn, wel is er in het economische leven een voortdurende dei ning, een rijzen en dalen, dat, ook zonder buitengewone oorzaken, nu en dan overslaat in een criris.” Over zulk een crisis, nu juist honderd jaar geleden, deelt in een Duitache periodiek dr. Bruno Menth merkwaardige bijzonder heden mee. In het jaar 1832 bereikte de langdurige economische crisis, welke op de Napoleonti sche oorlogen gevolgd was, haar hoogtepunt. Die oorlogen en fle groote veranderingen, welke door de invoering der machines het productie systeem thans spreekt men van „rationalisatie” had ondergaan, waren de voornaamste oorzaken, terwijl bovendien scherpe "tarief-maatregelen in dien tijd evenmin onbekend bleken. Een en ander had ten gevolge, dat er ont reddering kwam in de prijzen der handels- artikelen, dat de belastingen zwaar drukten en dat het aantal diergenen, die van over heidswege. of door de liefdadigheid gesteund moesten worden, ongekende proporties ver toonde. Duitschlands „verarming”, zooals men toen het hedendaagsche vraagstuk der werkloos heid noemde, nam in de jaren tusschen 1820 en 1930 op cathstrophale wijze toe en het jaar 1832 doet, als toppunt van ellende, voor 1932 niet onder. Tiet aantal aangeslagenen in de belasting te Berlijn, die, wegens algeheel gemis aan inkomen, geen belasting meer betalen kon den, steeg van 2000 in 1815 tot 11000 in 1832. Nog veel sneller gingen de bedragen om hoog, welke de stad betalen moest ter on- dersteuning der werkloozen. Ze stegen van 13000 thaler In 1815 tot 400.000 in 1832, hetgeen beteekende, dat op I elke vijf gezinnen er één uit de openbare kas Werd onderhouden. In de andere Duitsche steden was de toe stand niet beter. Nijpend gebrek heerschte met namf fabriekssteden van. het Roergebied, Staat noch Gemeenten over toerei middelen beschikten, om den aigemeenen nood te lenigen. Met de prijzen van waren en handels- artikelen was het treurig gesteld. De index cijfers gingen voortdurend om laag Een statistiek van 1832 geeft het cijfer van 47 tegen 100 in 1815. Vooral de prijzen van katoen- en ijzer waren vertoonden een sterke daling, en de eenige inrichtingen, welke „goede zaken” maakten, waren de banken van leening, des- tijds verbonden met de spaarkassen! Dat ook de geldmarkt onder de economi sche malaise geducht te lijden had, behoeft nauwelijks gezegd. Vooral in Engeland en Amerika want de crisis deed zich ook toen in de Oude en Nieuwe Wereld gevoelen volgde de eene krach op den andere. Zoo waren een eeuw geleden de toestan den al even weinig rooskleurig als heden ten dage. En het reactionnaire regime van prins Metternich, den machtigsten staatsman vata dien tijd, bleek allerminst geschikt, om aan Europa de zoozeer gewenschte rust en vei ligheid te verzekeren. De revoluties en beroeringen van 1830 en Naar het .Limburgsch Dagblad" verneemt houden onze Limburgsche mUnen er rekening mede, hoewel er officieel hieromtrent nog niets bekend is. dat met ingang van 1 September as. ons steenkool-contlngent voor België door dit land van 55.7 pet. gebracht zal worden op 45 pCt. van den gemiddelden maand-ultvoer over 1930. Dit beteekent voor onze fftderlandsche mij nen een verminderde maandeluksche afzet van ongeveer 20.000 ton steenkool. o Sedert 1 April J.I., toen het contingent ge bracht werd van 70 op 55.7 pCt. hebben »U dus al een vermindering der uitvoer gehad van niet minder dan 25 pCt. of yt van den gemid delden maandelUkschen uitvoer over 1930. Er bestaat een stille hoop, dat wU. als mede- onderteekenaars van het verdrag van Ouchy eenige compensatie zullen krygen. Ten gevolge van de Belgische staking, waar door in Prankryk het gebrek aan huisbrand- kolen dringender dan ooit is. wordt met ingang van 1 September as. een iets soepelere toe passing verwacht van het Fransche contingent, dat bereids al minder streng werd toegepast. Overigens zou een voordeel, dat hieruit zou voortspruiten en uit den huldigen gang van zaken reeds in eenige mate is voortgesproten, niet van voordeeligen invloed zyn door den nieuwen slag, welken de Nederlandsche mynen van de zUde van België dreigen te ontvangen. Donderdagmiddag is te Wateringen het nieu we gebouw der groenten- en fruitveiling ge opend. welk gebouw als eerste in ons land mo- gelykheld biedt tot het inrichten van koel cellen onder het gebouw. Deze opening werd door tal van personen, leden der weilingsvereen enz., bygewoond. De voorzitter der vereen., de heer R. Kramer, sprak een welkomstwoord, waarna hij in 't kort de historie der vereenlglng naging. De burgemeester, de heer A. J. Verhoeven, hield vervolgens de openingsrede en wees erop, dat de opening van dit gebouw voor de geheele gemeente een feit van groote beteekenis Is. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer F. V. Valstar, voorz. van het Centr. Bureau voor Veilingen, door den heer J Barendse, voor hebbende het brood. Wat den molenaar be treft, deze verkrijgt het graan vaiFden pro ducent op aanwijzing van het steun-comlté in dien kreits na deze de bons te hebben doen toekomen, welke hij zelf van den bak ker heeft ontvangen. Ten slotte wordt de producent, die een zekere hoeveelheid graan aan den molenaar heqft geleverd, niet direct betaald in geld, maar de waarde van zijn levering wordt in mindering gebracht van de door hem verschuldigde belasting. Soms wordt het bedrag verminderd met de waarde van de zemelen. De producent moet zich verbinden de zemelen terug te nemen tot een prijs, welke wordt vastgesteld door het steupeomité van den kreits, dat zich daarbij laat voorlichten door landbouw instellingen. welke daarvoor in aanmerking komen, zooals bv. door den Landbond. Als schadeloosstelling krijgt de molenaar geen loon in geld, maar hem worht toege staan ongeveer 13 pet van de te zijner be schikking gestelde rogge te behouden, het geen ongeveer overeenkomt met zijn gewone winstmarge. Ook de bakker krijgt geen geld in handen, doch Hij is gemachtigd pond meel te behouden op elke 4 pond meel, welke hem zijn geleverd, hetgeen correspon deert met een winstmarge van 18.6 pet. De gevolgen van dit stelsel zijn voor alle betrokkenen gunstig geweest in den kreits Spottau. Ofschoon de producent een prijs heeft verkregen, welke hooger was dan de plaatselijke noteering. is het steuncomité er niettemin in geslafCgd den broodprijs te flxeeren op 50 pfenning voor een brood van 4 pond. Daar aan den anderen kant de kost prijs slechts 42^4 pfennig bedroeg, is er een winst gemaakt van 7M pfennig per brood, welk bedrag is gestort in een speciaal re servefonds, bijeengebracht voor het geval van stijging der graanprijsen. De onder steunden iZelf hebben er ook voordeel bij gehad, daar zij slechts 50 pfennig behoefden te betalen voor een brood, welke hun in den vrijen handel 55 pfennig zou hebben gekost. Zij hebben dus 5 pfennig bespaard. Voorts hebben de bakker en de molenaar het voordeel gehad, dat het gebruik van brood en bloem niet zooveel is teruggegaan zitter der vellingscommlssie in provincie Zuid-Holland en voorz. van den bond West land. en voorts door tal van afgevaardigden van kooplieden-organisatles enz. Het gebouw, waarvan .we deze week reeds een korte beschryving gaven, zal reeds dadelyk In gebruik worden genomen. Een der mooiste bezienswaardigheden van Tegelen en van het tot deze gemeente behoo- rende Steyl is wel het Missiehuis der Paters van het GoddelUk Woord. Alleen het museum dat sedert den nieuwbouw van het vorig jaar duizenden Hollandsche en Duitsche bezoekers gehad heeft, is een bezoek overwaard. Missionarissen uit alle werelddeelen hebben gedurende 40 jaren dit museum met de meest interessante en zeldzame voorwerpen verrykt. welke in groote glazen kasten sieriyk zUn ten toongesteld. Daar de dieren In een museum de grootste aantrekkingskracht bezitten, heeft men het zeer goed In Steyl gezien, dat voor de dlerenafdee- ling een meer dan gewone collectie bU elkaar moest gebracht worden. Volgens eenparige ge tuigenis van talryke deskundigen is deze dieren- afdeellng dan ook wellicht de schoonste en uit gebreidste van geheel Nederland. Men vindt er de vogelenwereld vertegenwoor digd vanaf het kleinste collbrietje tot den grooten albatros met een vlucht van ongeveer 3.10 M. Verder ziet men er naast den struis vogel de' langbeenige ooievaar en de secretaris, een roofvogel, die steeds zeldzamer wordt. En niet alleen de uitheemsche, ook onze eigen in- landsche vogelenwereld is er vrUwel volledig aanwezig. Voor den vogelvriend en kenner is het een waar genot, hier rond te wandelen en voor schoolkinderen en pensionaten is het een prachtig middel van leerzaam aanschouweiyk onderwijs. Behalve de vogelenwereld is er ook vertegen woordigd de zoogdierenfamilie en ziet men ook hiervan de meest prachtvolle exemplaren in indrukwekkende orde gegroepeerd op kunst matige rotsen In ongeveer 4J4 M. diepe en M. hooge vitrines. Groote bewondering wekt een familiegroep van 9 oude en jonge leeuwen, tUgers, puma’s, Soenda-panters, 2 ysberen op üsschotaen. allen met prooi. Verder vrUwel alle bekende en kleine roofdieren; 52 apen, waaronder dwergapen en zoogenaamde menschapen, chimpansee, tschego. ofangoetang en de reusachtige gorilla, die In de Kameroen werd neergelegd en ongeveer 400 pond woog. Daarnaast wel 30 soorten herten, antilopen, wilde schapen en steenbokken. Geheel vrijstaande, in het midden van het museum zün tentoongesteld: wilde kaffer-buffel met machtige horens, een karbouw uit Ned - Indië, een yak uit Thibet, een bison uit Noord- Amerika. een muschusos uit Groenland, verder zebra, giraffe, jong nUlpaard, neushoorn en kameel. De waardevolste exemplaren zun wel de 3 reusachtige waranen, waarvan de Jacht door de Floresfllm zoo Interessant wordt uitgebeeld. In een kleinere zaal vindt meh een rUke vlinder- en kevercollectie van ongeveer 63 kasten, die op de Vaticaansche Missietentoon- stelltng zooveel opzien baarde en de hooge Donderdag zyn aan den Hoogeerw. heer Th. F. Ebbinkhuysen. kanunnik van het Ka pittel. oud-regent van Hageveld en verbluf hou dende In Huize ,jBt. Joseph" te Hillegom, uit voorzorg door den zeereerw. heer pastoor J. J. A. M. Krook de laatste HH. Sacramenten toe gediend. BATAVIA, 28 Aug (Aneta). De Volksraad heeft met 31 tegen 27 stemmen de begrooting voor de afdeellng Onderwijs en Eeredlenst verworpen, zoodat de vaststelling daarvan thans a&n de Staten-Generaal is. 1848 gaven er de overtuigende bewijzen van Maar desondanks kwam men toch de crisis en malaise te boven. Eg hoe benauwd de wereld er thans voor staat, de geschiedenis zal zich ongetwijfeld ook op dit laatste punt herhalen. Zelfs zjjn er teekenen, die erop schijnen te wijzen, dat in financieel opzicht al thans 1932 een begin van kentering aai brengen. En al volgt hieruit nog niet, dat wij spoe dig op een economisch herstel kunnen rekenen, en zou het minstens onvoorzichtig rijn zich aan rooskleurige voorspellingen te wagen, de herinnering aan hetgeen zich in vroegere tijdperken afspeelde en na vorige crises volgde, staaft de verwachting, dat ook de tegenwoordige druk voorbij xal gaan. Z Em. Kardinaal van Rosrum bracht Donderdagmiddag een bezoek aan den aarte- tisschop, Z. H. Exc. Mgr. Jansen. Zijne Eminentie in flen tuin van het bisschoppelijk paleis te midden der K. J. V.-meisjes, die daar waren opgesteld. Rechts van Z. Em de aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. Jansen en links Z. H. Exc. Mgr. Olav Smit. Lachmann is de herbergier uit Brosla- wttz, hoofd der nationaal-socialisten al daar, die vier nazi's half dronken maakte en hen er toe bracht, zijn persoonlijken vijand Pietzuch. woonachtig te Potempa, te vermoorden. Dezen deden dit zoo radi caal, dat er op het lijk van Pietzuch negenentwintig wonden werden geteld. Als doodsoorzaak werd aangenomen, dat de keelkop van het slachtoffer door haktrap- pen was verbrijzeld. Afdrukken stonden in den hals. De marteling duurde een half uur. In aanwezigheid der moeder van het slachtoffer. De rechters te Beuthen veroor deelden de vier moordenaars en den aan stichter ter dood. Hitler verklaarde hen tot martelaars en zijn trouwste kameraden. Tot zoover is dit alles min of meer bekend. Maar het is nog niet uit. Het nationaal-socialistisch blad „Osthil- fe” meldt, dat Lachmann <de eenige, the door de rechtbank ook beroofd werd van de burgerlijke eererechten) in de gevangenis aan een der leiders, die de „martelaars” mogen bezoeken, het volgende heeft ge zegd: „Het telegram van onzen grooten lel- Adolf Hitler, dat mij in dit uur van mijn diepste ellende bereikte, heb ik in mijn cel opgehangen. Het is voor mij een altaar, waarvoor ik eiken dag voor den leider zal b 1 d d e n.” De „Völklsche Beobachter” heeft aan de vrouwen der ter dood veroordeelden ge vraagd, haar gewaarwordingen neer te schrijven. De vrouw van Lachmann schrijft: ..Door het bloed vonnis is ons bestaan ver nietigd en zijn onze kinderen broodeloos op de straat geworpen Mij blijft niets anders meer over dan zelfmoord te plegen en mijn kinderen in ouderdom van 10 en 13 jaar te wurgen. Dezen laatsten dienst wil ik mijn vaderland nog bewijzen, want ik wil het vaderland niet langer tot last vallen.” Fanatisme of reeds waanzin? Het ontzettende is, dat Hejr und Frau Lachmann niet maar sporadisch in Duitschland voorkomen. Welk een vreeeelijke verantwoording treft Hitler, der moordenaars „kameraad in on begrensde trouw** I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 17