ONS BLAD De stormbal hangt nog uit i? Japan tart den Volkenbond Bezoekt de MOTORRACES te ALKMAAR SlF VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden Sociale oorlog in Amerika HITLERS RECHTSIDEE l MANDSJOERIJE WORDT INGEPALMD DE BAROMETER 3 a- De krijgskansen in Zuid-Amerika 28 AUGUSTUS 1932 (KERMISZONDAG) aanvang HALF TWEE „ALCMARIA’’ v.v.v. Het Bolsjewisme der Nazi’s JOH. LAUWERS VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1932 ZK BM TWINTIGSTE JAARGANG No. 202 Het Weer1 HET BEZOEK VAN KARDINAAL VAN ROSSUM o o DE WEDSTRIJD OVER DEN OCEAAN De familietocht vordert goed 1 Hittegolf te Lissabon EEN MEDISCHE FACULTEIT Na den brand te Bazel Bruening en Strasser Het Engelsche voorbeeld trekt 22 dooden in Senegal Verrotting uit de lucht Tegenttrydige communiqué’» in den Chaco Het geweld zegeviert Kardinaal Bourne A l Kloosterinzegening in Engeland Chineesche regeering blijft aan Duidelijke rede van Oesjida Aan de Katholieke Univernteit van Peking DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Gaat ook Frankrijk converteeren re le I „Erkenning van Mandsjoe-ttaat” door Landdag aangekondigd FRANSCHE PATROUILLE IN DE PAN GEHAKT Honderd Chineezen gedood Dreigende houding van boeren en mijnwerker» „Anti-depressie” ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op peg één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Wat Japan trot teert 8 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Chlneeoobe refwtm blijft Ma. begenadlcd. Geen aeooord in Lancashire. een Ut stakers soutien trachten Franklin dos van de Koninklijke Universlteit van Leuven. eenlgen t 1 zijn ge- LONDEN, 24 Aug. (Reuter.) Even voordat Z. Em. Kardinaal Bourne te Bucfast (South- Devonk aankwam, waar hij morgen de plech- Verdachte van den moord te Naaldwijk tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. OostemUkach aartshertog te Barcelona gear resteerd. Belangrijke nlUailng te Londen Inzake Daitsch. land's gelUkberechtlgdheid. Verwachting: Zwakke tot matigen wind alt OostelUke richtingen. Ucht tot half be wolkt, droog weer, iets warmer. Verdere roornttriehten: Weinig verende ring. Zon op, 6.02. onder Ml. Nlenwe Maan Woensdag mm. 9.15. Ucht op ML PARIJS, 25 Aug. (Reuter). In de ochtend- pers worden allerlei gissingen geuit over het doel eenec bespreking, die gisteren heeft plaats gehad tusschen den minister van financiën, Germain Martin en den minister voor de be grootlng, Palmade, en waaraan ook vooraan staande personen van beide ministeries hebben deelgenomen. De „Excelsior" meent uit deze bespreking De Katholieke Universlteit van de voormalige hoofdstad van het Chineesche Rijk in Peking, die door de Duitsch-Amerlkaansche Benedic tijnen werd opgericht, zal een nieuwe uitbrei ding ondergaan. De kanselier Dom Francis Clogherty heeft bekend gemaakt, dat de Universlteit thans zal worden uitgebreid met een medische faculteit. Tot professoren zijn benoemd dr. Stefan Lult. van Rhjjn. Olympisch deelnemer aan den modernen vijfkamp, aan een groot gevaar ont snapt. Hoogste stand op Vrfjdag nar uu 787 Achtera* i Japan bereidt de rrh—lng van Mandsjoerije voor. Reuter meldt, dat vijf Paragueesche soldaten gedood zijn bjj een aan ’al op het fort Aroe dat een Boliviaansche voorpost Is. BAZEL, 24 Aug. (V. D.) De groote brand !n de Handels- en Indiutrie-opslagplaatsen te Bazel is in den loop van den nacht gebluacht; nog slechts eenige pulnboopen zjjn aan bet smeulen. De pakhuizen van verscheidene fir ma's zijn geheel vernield. Bjj bet scheepvaart- ageptechap Roba A.G. en bjj de expeditlefirma Seegmueller zijn niet alleen de eigen bedrijfs middelen verbrand, doch ook tal van goederen van andere ondernemingen, die voor verzending gereed stonden. De totale schade beloopt onge veer 600 000 Zwitsersche franken, terwijl ook de waterschade aanzienlijk is. Aardbeving ep de PMUppUnen. Economische plannen van Van Papen. Samenwerking tusschen United Artists en de Engelsche fllnunU. te Elstre*. BERLIJN. 34 Aug. (W. B Gisteren zouden te Konstanz aan het Bodenmeer besprekingen zijn gevoerd tusschen dr. Brünlng en den nat. socialist Strasser. Een positief resultaat schijnt nog niet te zijn bereikt. In politieke kringen te Berlijn, waar men voor de besprekingen levendige belangstelling toont, twijfelt men er nochtans sterk aan. dat een overeenstemming zal worden gevonden. Sociale oorlog la Amerika. Fransshe patrouille In Senegal in de pan ge hakt. Het Japansche hoofdkwartier in Mandsjoe. rlje deelt mede, dat bU een slag tusschen Chi neesche en Japansche troepen nabij Tsji Gwoean, tachtig Kilometer ten Noord.Westen van Moekelen, meer dan honderd Chineezen werden gedood. De Chineesche aanval werd afgeslagen I Daarop ontstond motor en met viel het vliegtuig 1 centlabaal, op 60 Grace. De aviateurs werden echter door vlsachers opgepikt. De Amerikaanse!» vliegers Lee en Bochkon zouden Donderdagmorgen van Harbour-Grace naar Oslo starten. Mollison besloot zijn vertrek uit New-York Uit te stellen, ten einde zijn voorbereidselen nauwkeuriger te kunnen maken. HU hoopt Vrijdag naar Europa te starten. RIO DE JANEIRO. 35 Aug. (Reuter). Een of ficieel communiqué maakt bekend, dat de tv- geerlngstroepen de stellingen der opstandelin gen in het Noorden hebben gebombardeerd en dat zy zich gereed maken ook de zuldelUke aan te vallen. Te Rio Grande do Sul. waar nieuwe opstan den uitbraken, zUn negen nieuwe bataljom samengesteld. Volgens een communiqué van de opstandelin gen te Sao Paulo hebben in het district Cunha nieuwe gevechten plaats gehad met de regee- ringstroepen, die werden teruggeworpen. tlge inwijding van een klooster zal verrichten, cirkelde een vliegtuig boven de abdU- De piloot liet een pakket vallen. Het werd opgeraapt en naar den abt gebracht, die het temidden der opgewonden paters opende. Het bevatta een krans van witte bloemen, camelia’s en heide planten en een kaart met de woorden: .Aan onze Lieve Vrouw van Buckfast een nederig offer uit de lucht op den vooravond van de in zegening van Haar weer opgebouwde heilig dom. Master of SempiL" Z Em. Kardinaal van Rossum bracht Donderdagmiddag een bezoek aan den aarts bisschop, Z. H. Exc. Mgr. Jansen Zijne Eminentie in den tuin van het bisschoppelijk paleis te midden der K. J. V.-meisjes, die daar waren opgesteld, gechts van Z. Em. de aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. Jansen en links Z. H. Exc. Mgr. Olav Smit. SJANGHAI. 24 Aug. (V. D.) Naar officieel gemeld wordt, hebben alle Chineesche minis ters, met uitzondering van den minister van verkeer, hun ontslagaanvragen Ingetrokken. De minister van financiën heeft zich bereid ver klaard het nieuwe kabinet te presideeren De vroegere minister-president Wang-Sln-Wel zal voorlooplg in Nanking blijven. WASHINGTON, 25 Aug. (Reuter) Morgen zal de „anUdepressie-conferentle" beginnen, welke door Hoover werd bijeengeroepen, kort nadat hU erin had toegestemd weder candldaat te zijn voor het presidentschap. Heden werd reeds een voorbereidende bijeenkomst der deel nemers gehouden. oen de RIJksregeering de noodverorde ning tegen de politieke terreur afkon digde, schreef het nationaal-soclalis- tlsche party-orgaan de „Völklsche Beo bachter” in het nummer van 11 Augustus: „Eindelijk een begin.... Eindelijk heeft een Rijksregeering besloten de vuist drei gend op te heffen tegen de razende on- menschen. Wij moeten thans echter ook erop rekenen kunnen, dat de nieuwe bepa lingen niet slechts op papier staan, maar In haar volle gestrengheid.... zullen wor den toegepast. Zoodra deze „schoften’ (excusez le mot, het is niet van ons, maar van het beschaafde Nazi-orgaan. Red.) eindelijk tegen den muur worden gezet, zal de veiligheid op straat spoedig hersteld zijn. Wanneer een nlet-nationaal-sociallst Nazi dood slaat, moet hij tegen den muur worden gezet, omdat een niet-nationaal- sociallst een inferieur mensch is en -een Nazi een „Uebermensch”. Wanneer, zooals in Potempa, nationaal-socialisten een poll- tieken tegenstander als sluipmoordenaars overvallen en hem voor de cwen van zijn moeder afmaken als een hohd, dan moeten zij begenadigd worden, omdat HlUer en al zijn onderchefs zich ,Jn onbegrensde trouw” met hen verbonden voelen. Ziedaar, de practyk, waartoe Hitlers rechtsidee leidt. Wij wenschen von Papen moed en kracht, maar zonder noodelooze wreedheid. TOKIO, 25 Aug. (V. D.) De Japanscbe Mi nister van Bultelandsche Zaken Graaf Oesjlda, heeft gisteren in de buitengewone zitting van het Japansche parlement zijn met spanning tegemoet geziene rede gehouden over de Ja panscbe politiek in Mandsjoerije. HU kondigde aan, dat de Japansche regee. ring er toe zal overgaan Mandsjoekwo te er. kennen als nieuwen Mansjoerljschen staat, en dat Japan zal voorstellen dat Mandsjoerije ais lid tot den Volkenbond wordt toegelaten. Oesjlda sprak als zUn meenlng uit, dat de officleele erkenning van Mandsjoerije het eeni ge middel was om de toestanden In bet Verre Oosten te stablllseeren en den vrede te hand, haven. Japan te niet bereid mede te doen aan een noodoplossing zooals men klaarblijkelijk in sommige kringen wenscht, door de suzerelniteit over Mandsjoerije aan China op te dragen. Het optreden van Japan in Mandsjoerije is noch in strijd met het Kellogg-Pact, noch In strijd met de negen mogendheden overeen, komst. De definitieve oplossing moet tenslotte in het belang zijn van het Mandsjoerljsche volk zelf, terwijl de rechten van Japan gegarandeerd moeten worden en een weder opleving van de vijandige beweging tegenover vreemdelingen moet worden voorkomen. De lezer herinnert zich, dat Volkenbonds- commtssie tot onderzoek van de gebeurtenis sen in Mandsjoerije onlangs tot de conclusie te gekomen, -dat Mandsjoerije rechtens Chl. neesch gebied te en dat de Japanscbe bezet ting onwettig 1*1 volkomen on zijn plotseling overvielen de Twee te moeten opmaken, dat het succes van de conversie der Brltsche oorlogsleenlng de Fran- sche regeering aanleiding heeft gegeven een dergelüke transactie tot verlichting van de Fransche schatkist tot stand te brengen, waar toe de gisteren gehouden bespreking zou heb ben gediend. alsmede drie Duitsche geneesheeren, die hun diploma aan een Duitsche Universlteit hebben behaald. In verband met deze uitbreiding heeft de Universlteit de beschikking gekregen over het Groot Centraal Ziekenhuis van Peking (Tschung Yanjj), dat voorlooplg als universi teitskliniek zal worden Ingericht. Dit zieken huis werd 15 jaar geleden gesticht door dr. Joh. Sze. een broer van den vroegeren Chlneeschen gezant in Washington. Deze paviljoens verte genwoordigen een waarde van 450.000 dollar De bekende Katholieke Industrieel van Sjang hai, Lo-Pa-Hing, wordt directeur van het zie kenhuis, dat bediend zal worden door de Fran sche Zusters van Barmhartigheid. Inzake de aa. officleele erkenning door Ja pan aan den nieuwen staat Mandsjokwo neemt Reuter nog de volgende bijzonderheden: In de in den Landdag gehouden rede van den Minister van Bultenlandsche Zaken. Graaf Oesjlda, verklaarde deze nog. dat de Ja pansche regeering niet alleen ervan overtuigd te, dat door de erkenning van Mandsjoekwo de vrede gewaarborgd wordt, doch dat zij het noodzakelijk acht met het oog op de geweldige offers die Japan in het verleden gebracht heeft, daardoor het Mandsjoerljsche vraagstuk op te lossen. Een in zekere kringen voorgestel de oplosing van het vraagstuk kan slechts van voorbjjgaanden Invloed zijn. Alle kenners van de chaotische toestanden in China zoo verklaarde Oesjlda verder, moeten toegeven, dat een toevlucht tot het Vollren- bondspact of tot een ander Volkenbondsor gaan, dus m.a.w. een toevlucht tot alles, wat de „machinerie van den vrede” genoemd kan worden, In het geheel niet als geneesmiddel kan worden gebruikt. Het feit van de Mandsjoe- rljache afscheiding van China is veroorzaakt door de Chineesche toestanden, nX de heer- chappij der Chineesche generaals en den zin voor zelfstandigheid van de Mandsjoerljsche olking. e De Minister verklaarde verder dat Japan Mandsjoerije niet In bent wil nemen, doch een oplossing van het ManasjoerUsche vraag stuk moet In overeenstemming zijn met de elschen van het Mandsjoerljsche volk. Tevens moeten Japans rechten in Mands joerije gewaarborgd worden en een herleving van de vijandige beweging tegen vreemdelin gen vermeden. Japan wil in t verre Oosten een duunamen vrede brengen. Wat het gebruik van Japan ners door de Mandsjoerljsche regeering be treft, zoo wees de Minister er op. dat ook an dere nieuw gestichte of jeugdige regeertngen buitenlanders in hun dienst hadden genomen. De door Japan gedachte oplossing kan slechte geschieden op basis van de thans be staande feiten. PARUS, 35 Aug. (V.D.) Uit 8t. Louis in Senegal wordt gemeld, dat een Fransche troe- penafdeeling in het Noorden van Mauretania door een oorlogszuchtlgen inboorlingenstam is overvallen en volkomen in de pan gehakt. De Inboorlingen, die men als derworpen had beschouwd, in verzet gekomen en Fransche patrouille nabij Nuakchott. Fransche officieren, drie Europeesche sergeants en 17 Senegaleesche jagers werden gedood. LONDEN, 35 Aug. (Reuter). De „Times” verneemt uit New York, dat de dertlgdaagsche staking der farmers, tot het verkrijgen van hoogere prtjzen voor hun producten, welke veertien dagen geleden tn Ohio werd ingezet, zich heeft uitgebreid tot Nebraska, Minnesota en Wisconsin. In de beide laatste staten is nog geen defi nitieve actie begonnen zooals in loha, Nebras ka en Zuid-Dakota, om te verhinderen dat melk en andere boerderljproducten de steden bereiken, doch de zulvelboeren uit Minnesota, Wisconsin en Indiana hebben een bijeenkomst uitgeschreven om te besluiten, of zj) de bewe ging volledig zullen doorvoeren. De aanvoer van melk en levend vee wordt door de staken tegen gegaan en vele vracht auto's keerden terug, hlertie door uitgezette wachtposten gedwongen In een geval werd ioor de politie zulk een piket —et traang-M verdreven. De toestand in het gebied van de mljnwer- kersstaklng in Illinois is nog steeds zeer ge spannen. Te Dowell hebben zich dertienduizend stakende mijnwerkers verzameld, die voorne mens zijn een marsch te ondernemen naar de kolenvelden van Franklin en Williamson. On danks de waarschuwingen der autoriteiten zijn zij In groote groepen, dikwijls met vrachtauto’s en bussen naar Dowell vertrokken. De autoriteiten hebben maatregelen getrof fen en gewaarschuwd tegen het houden van den voorgenomen marsch. aangezien zij van plan zijn daartegen met machinegeweren en bommen op te treden. De staken verklaarden deze wapens desnoods te zullen trotaeeren en niet uit het kolengebied te vertrekken alvorens de dagloonen zijn verhoogd van 5 op 6.10 dol lar. De sheriff van Franklin verklaarde dat geen staker zijn stad zou binnenkomen en dat de burgerij tot de temden gewapend was en van plan was van deze wapens gebruik te maken indien trs stakers zouden trachten Franklin binnen M Vakken. ■w yog altijd hangt de stormbal In Duitschland uit, onheilspellend, dreigend. De door de doodvonnissen van Beuthen in hun „party-eer” gekrenkte Nazi’s gaan zich in hun politieke veront waardiging zóózeer te buiten aan wraak zuchtige volksopruiing tegen de Ryksregee- ring, de joden, en de rechters, dat ,J)er Angriff”, het Beriynsche orgaan der N. S. D. A. P., voor een week moest worden ver boden. Hun ziedende woede, hun giftig schuimbekkende razerny naar aanleiding van de veroordeeling der moordenaars van Potempa verraden een mentaliteit, die wel altyd vermoed werd, maar nimmer zóó grenzeloos onbeschaamd in het openbaar door hen werd beleden. Wie nog eenlg heil mocht verwachten van de speciale beginse len, welke de Nazi’s aanhangen (zy hebben in hun program verscheidene punten, die ook door andere partyen met minder op hef, maar met meer bezonnenheid worden voorgestaan), zullen nu toch de schellen van de oogen moeten vallen. Ten eerste be- wyst de door hen ontketende „Hetze”, dat zy deze vonnissen niet hebben ver wacht. Voor de Duitsche rechtspraak in het algemeen en de Ryksregeering, die noodge dwongen de snelgerechten instelde in het byzonder, is dit niet erg vleiend. Immers, waarom hadden de Nazi's reden te veron derstellen, dat de uit hun gelederen voort gekomen misdadigers met meer clementie zouden worden behandeld dan die van an dere partyen? De rechtspraak en de Ryks regeering hebben in tegenwoordigheid van de Nazi’s zóó lang hun zachte handschoe nen aangehouden, dat dezen niet meer kon den gelooven, dat er nog bloote en krach tige mannenhanden in de handschoenen staken. Nu de Hitlerianen plotseling tot de ontdekking zyn gekomen, dat dit wèl het geval is, zyn zy mateloos geschrokken en van den weeromstuit dol geworden van drift. Het strekt den snelrechters te Beuthen tot eer. dat zy zonder aanzien des persoons hebben reobtgeapdoken overeen komstig den geest en de letter van de noodverordening, waaraan zy hun gezag ontleenden. En eveneens komt de Ryksre- geerlng Von Papen hulde toe voor de rus tige en ernstige mannentaal, waarmee zy haar gezagsbewustzyn heeft uitgesproken tegenover de huilende Nazi-wol ven. Of de vonnissen van Beuthen zullen worden her zien, of de dronken lafaards, die Pietrzuch neerknalden in zyn slaapkamer, zullen wor den gegratieerd, moet worden afgewacht. Zeker is, dat Hitler en Göbbels met hun wilde bedreigingen het den RUkscommissa- ris van Pruisen zeer moeliyk hebben ge maakt aan hun verlangens toe te geven zonder zyn prestige en autoriteit in de waagschaal te leggen. LISSABON. 34 Aug. (V. D.) Momenteel tieerscht er te Lissabon een hittegolf, waarbij de temperatuur tot 38 graden Celsius was ge stegen. Er te gebrek aan water Verscheidene theaters moesten geeloten worden, daar de brandweer bU eventueels brandgevallen niet over het noodlge water Mechlkt. BUREAUX: HÓF 6, ALKMAAR TdMonn Administratie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Pbr kwartaal vóór Alkmaar 12.— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de M.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem EILAND ANTICOSTI35 Aug. (Reuter.) De familie Hutchinson is te Port-Mlnier geland, na gisteren van St. John in Nleuw-BrunswUk te zijn gestart. De Noorsche aviateurs zijn op wonderdadige wijze aan den dood ontsnapt, toen zij gisteren vielen. Teneinde uit een hevigen regenbui te komen, stegen zij tot een hoogte van 5000 voet, waar Zij echter in een sneeuwstorm verzeild raakten I er moeilijkheid met den den neus naar beneden in het water van de Fal- mljl afstand van Harbour lyk objectieve rechtspraak. De rechtsidee van Hitler is identiek met die van de Bolsjewisten in Rusland, waar de opper machtige party-dictatuur dageiyks de rechten der burgers verkracht. In doelstel ling verschillend leiden Bolsjewisme en Natlonaal-soclalisme tot dezelfde gewelds- practyken. De domme massa’s, die achter het Hakenkruis optrekken, mogen zich daar wel eens terdege rekenschap van geven, vóór het te laat is. In verband met Japans plan om Mandsjoe- Hje te erkennen, moge herinnerd worden aan het rapport van de Voikenbondscommlssie Lyt ton. waarvan de voornaamste punten als volgt kunnen worden samengevat: a. De Japansche militairen hebben het uit breken van het militaire conflict op 19 Sep tember 1931 opzettelijk uitgelokt. b. Twee Japansche officieren van den gene- ralen staf zijn reeds begin Sept. 1931 naar Tokio gereisd om de bijzonderheden van het optreden tegen Mandsjoerije te bespreken. c. De Janpansche operatleplannen zijn reeds vroeger vastgesteld. De troepen waren er van verwittigd, dat in den nacht van 18 op 19 De cember het tijdstip van het militaire optreden zou sUn. d. Het is de commissie van onderzoek niet mogelijk gebleken, met zekerheid vast te stel len of de Japansche bewering, dat China zou hebben getracht den spoorbrug boven Moekelen in de lucht te doen vliegen, op feiten berust. e. Japan had rich reeds verzoend met een mogelijke breuk met Rqsland, had deze breuk zelfs gewenscht, tot het incident van Sjang hai daarvan de aandacht afleidde. f. Het Incident te Sjanghai is klaarblijkelijk een ongelukkig toeval geweest. g. De autonome Mandsjoerljsche regeering is louter een regeering van stroomannen, die Mandsjoerije tegen zijn wil te opgedrongen. h. De Mandsjoerljsche troepen voelen geen trouw aan deze regeering. Japan heeft in de Mandsjoerljsche regeering uitsluitend Japan sche onderdanen en Japansch-Mzlnde Chinee zen ondergebracht, van wie tann onbekwaam rijn. i/ J Met volledige troteeerlng .van dit neutraal Volkenbondsoordeel gaat Japan op sUn weg voort en maakt aanstalten om den toestand In Mandsjoerije te bestendigen. ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers Op deze wijze zal Mandsjoerije, onder een goede regeering, rich tot een rijk en welvarend land ontwikkelen en een voorbeeld rijn voor den wederopbouw van Tilna. T Tan grooter belang zyn op t oogenbllk echter «le commentaren, waarmee de hoogste Nazlleiders thans trachten goed te praten, wat niet goed te praten is. Toen Indertyd het extremistische Boxhei- mer document werd gevonden, haastte de partyielding alle verantwoordeiykheid daarvoor van zich af te schuiven. By vroe gere gewelddaden van 8. 8. of 8. A.-man- nen wlesch hier Adolf Hitler steeds yiings zyn handen in onschuld, verltlarende, dat zyn legaliteit en die van de party niet in twyfel mochten getrokken worden naar aan leiding van individueele excessen van en kele party-genooten. Thans echter, nu eenlgen van satellieten een gruweldaad hebben pleegd, die in afschuweiykheid niet on derdoet voor de ergste beesteiykheden der crimineele geschiedenis, verklaren de chef en de souschefs der nationaal-socia- listlsche party zich met hen solidair, zy vinden geen woord van afkeuring voor deze wandaad van politieke verdieriyklng, maar kolommen vol woorden om haar voor te stellen als een rechtmatige wraakoefening van door de slapheid van het staatsgezag tot wanhoop gebrachten. De leiding der natlonaal-socialistische party erkent daar door het recht der weerwraak, en verwon dert zich er dan nog over, dat katholieken, voor wie het gebod der naastenliefde het eerste en grootste gebod is, zich niet aan haar wenSchen toe te vertrouwen. Bovendien verwyt zy de Ryksregeering en de recht spraak schimpend haar „objectiviteit” Voor Hitler en zyn trawanten bestaat er geen objectiviteit. De party is alles, de party erkent als recht, uitsluitend dat, wat zy zelve doet. In Hitïers^.jiatfonalen" staat zal er geen plaats meer zyn voor wetteiyke geiykheid der burgers en voor een wezen- 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1