De Champagne viert feest V Zoekt gij betrouwbaar Personeel 1 TWEE EN EEN HALVE EEUW OUD BOEKBESPREKING Het wonder van den H. Remigius i 4 „prohibition” in het jaar92! Katholieke Radio-Gids De Mis-composiie van Theo Bosman O ZELDZAME J MEDICUS MEDICUS. werd PARIJS, Augustus. de welke bekend is. bereidde hij Clovis MEDICUS. bizonder want van de 4 i „Geen post voor mij?” „Eén brief, meneer, maar vol strekt onbelangrijk." Paderborn. In deze brochure wordt door den Dultschen moraaltheoloog een scherpe crltlek geleverd op de door Dr. Smulders geprogageerde methode der periodieke onthouding. De bezwaren wor den zoowel moraaltheologisch als medisch in den breede ontwikkeld. Op het eerste terrein voelen wij ons niet deskundig, maar aarzelen niet deze orochure ter bestudeering aan Inge, wijden aan te bevelen. Aan de motieven tot die met Sou ▼aai hoe ach: H: een echt «eke is tx dan acht die «iet den grijl wissi Ds niet de k kan Bom Zi< Taxt hij «waa Wi «en meet in zi kunt Wt blijft We Ws weer «lot-1 «Inge dan bezw Wt de w gen een de b dan de vi Eei theor De de «egt In was ▼an over i men bewcx In norm; de v «chet land vorm «taan \ceerd volkii word» hoegi ontst uitgei deren schoe genui fen, c ceerd blijve (kind het i goede «nellt ■aam econt lande Wa gaf c „stad de ve ten i Nu de hi door werel door de 5 lyste In «triei taxie: en vi waar «teur Vri were delijl kon Ho We del: lende ■elf Me Midd «taai Uit i Uitge «taai were een betr< stelsi val i DU luta Na - elka auta Belg kan; land xal i Mi DE NEDERLANDSCHE ROEIERS, die deel zullen nemen aan de wedstrijden om bet Europeesch kampioenschap, zijn Donderdag uit Utrecht naar Belgrado ver trokken met de Rheingold. ,A Clovis cotnme 11 fut notoire „Ung baril de vin prépara „Et lui dist: Tu auras victoire „Autant que le vin durera". Voelijk Het boek is geheel gericht naar katholieke beginselen en wij bevelen het daarom met des te meer warmte aan onze geloofgenooten aan. De tekst is verlucht door zeer rake en gees tige teekeningen van Riet Aalberse. De uitgave is uitstekend. In de jongste aflevering van den Katholieken Radio-gids trekken eenlge uitzendingen de bij zondere aandacht. Het programma vermeldt om. op Zondag een groot symfonisch concert uit de kursaal te Ostende, aan den vooravond van konlnginne-dag, een voordracht van D’n Dré. terwijl de lezing van ir. Collette over de Radio-omroep in Nederland belangwekkend belooft te worden door zijn uiteenzettingen over de ontwikkeling van het radio-verkeer. Een fjjne vondst van den K. B. O. ach ten wij het microfoon-verhaal. dat iederen ko menden Zaterdagavond afwisselend door de heeren Anton Coolen, Johan Kat, Wim Snitker en Ed. Hoornik aal worden voorgedragen. De Fransche schrijver Edmond Jaloux acht dat een zeer slechten maatregel, niet wijl graanbouw In den regel ongeschikt is voor wijnbouw en omgekeerd, maar omdat hij meent, dat een soldaat niet met hart en ziel een stuk gronds kan verdedigenwaarop geen druiven groeien. Dat Egmond Jaloux een druif is. behoeft geen betoog. Z. EM. KARDINAAL VAN ROSSUM, die op het oogenblik In ons land vertoeft, arriveerde Donderdagavond op „den berg „Nebo” te Nijmegen. De aankomst van den hoogen gast. De wijn! Vanaf het begin der tijden was hij de edelste der dranken. Zelfs daar waar men er een overvloed van had, achtte men hem nooit te gering voor een offer aan de góden. Hij was de getuige van alle leesten. hij bezegel de ontelbare malen de vriendschap, de liefde. De arme in Italië en Spanje, in Portugal en Frankrijk, die geen vleesch of vlsch op zijn tafel kent, voedt zich als het ware met den wijn. Zooals alles, kent natuurlijk ook de wijn zijn „primus inter parus”, ‘t Is de Maar waar om het eigenlijk te zeggen? Of kennen niet allen, ja zelfs degenen die geen „Chianti” van „Liebfrauenmilch” vermogen te onderscheiden, den .champagne”? De champagne viert feest op bet oogenbllk Hij, de onverbeterlijke feesteling, de ziel van elke fuif, wordt zelf befulfd. Hij is jarig. Hij zal aan het einde van dezen zomer twee-hon- derd-en-vijftig jaar worden! Zijn geestelijke vader was de Benedictijn Dom Pérignon. Deze werd geboren te Sainte- Menebould in 1838, en deed zijn geloften in de Abdij van Hautvillers aan de Marne, den 3 Juli 1658. Geboren en getogen in het land van den wijn en ontwikkeld tot een uitstekend vakman, werd hij in 1668 aangesteld tot broeder-botte- lier. Zooals er tegenwoordig niets meer heelemaal ▼ast staat, zoo staat het ook niet heelemaal ▼ast dat Dom Pérignon in 1682 den champagne uitgevonden heeft. Een feit is het alleen dat men de uitvinding van den beginne af aan hem heeft toegeschreven en dat men niet weet aan wlenmen haar anders zou moeten toekennen. Professor Moreau-Bérillon. die aan d£ land- bouwhoogeschool van het champagne-centrum Reims doceerde, heeft aangetoond dat groot ste liefhebbers van de sjampie, de Engelschen, den drank welke hun hartstocht zou worden, niet hebben leeren kennen vóór 1807. Daar tegenover echter staat dat Saint-Evremond den 29 Augustus 1701 aan Lord Galloway schreef dat hij de manie der wijnbouwers van Reims sgpr betreurde om „de mode der mousseerende wijnen die sinds veertig jaren in zwang is, te volgen.” Veertig jaren vóór 1701. dat maakt 1661. Wanneer Salnt-Evremond gelijk heeft, zou de champagne bestaan hebben zeven jaren voor dom Pérignon tot broeder-bottelier werd aan gesteld. Daar komt nog bij dat een boekje over „de manier om den wijnstok op te kweeken en wijn te maken in Champagne”, dat men aan dom Pérignon omschreef, heelemaal niet van hem bleek te zijn, doch van abbé Godinot, kanunnik der Kathedraal van Reims. Volgens dit boekje begon men omstreeks 1695 witte schulmwijnen v te vervaardigen die aanvankelijk namen droe gen als „bruiswijn”, „kurkesprïnger”, „duivels- wljn” enz. Dit ter eere van de waarheid en. pedanterie! Maar wanneer de wijn van Champagne al sinds een dozijn eeuwen geen krans meer be hoefde, waarin bestaat dan de roem van dom Pérignon? Hierin, dat bij dien wijn veredelde en er den schuimenden „duivelswjjn” van maakte M PAAj i Vi rdnutrv iieKiuixiMuricAcii nvo oen een twee personen, gelijk bij een moderne auto, zoodat het toestel den naam van „vliegende auto” draagt. Het Is het eerste Nederlandsche vliegtuig, waarvan de vleugels naar binnen ge slagen .kunnen w orden, zoodat het in een garage van 4M bij 3 meter zeolaat st kan worden. GEZONDHEIDSZORG, Wen ken om ziekten te voorkomen door dr. J. A. van Kranen donk Duffels. Uitgave J. J. Romen Zonen, Roermond. Dit boek is voorzien van een voorwoord door Dr. L. A. Veeger, Inspecteur der volksgezond heid. Deze beveelt de lezing er van aan'als van „een samenvatting, in den vorm eener bloemlezing van verschillende onderwerpen op sociaal hygiënisch gebied, die in den loop der jaren door den schrijver behandeld en nu tot een bundel vereenigd zijn.” In drie gedeelten heeft de schrijver zijn stof verdeeld, nl. in algemeene gezondheidszorg, in toepassingen van maatschappelijke gezond heidszorg en in individueele gezondheidszorg. In het eerste deel worden onderwerpen be handeld als reinheid, hygiëne van den mond, van de woning van slaap en voeding; matig heid en geestelijke en moreele hygiëne. In het tweede deel wordt een belangrijke uiteenzetting gegeven van de werking der ver schillende consultatie-bureaux, van moderne be. striding van besmettelijke ziekten en van het schooltoezicht. Het laatste gedeelte bevat beschouwingen over zwangerschap en zuigelingenzorg en kinder, ziekten. Daarop volgt een hoofdstuk over de bestrijding v_n het neo-malthusia^isme. tuber culose en syphilis. De laatste drie hoofdstuk ken behandelen zwaarlijvigheid, tabaksgebruik en zenuw- en zielsziekten. Aan het slot komt een verklaring van vreem de termen voor, hetgeen de lezing voor den leek zeer zal vergemakkelijken, terwijl een uit gebreid naam- en zakenregister de bruikbaar heid van het boek verhoogt. Nergens is te veel geleerdheid gebruikt, voor iederen aandachtlgen lezer of lezeres is de stof bevattelijk gehouden, hetgeen een zeer groote verdienste genoemd mag worden. Gezondheid is een kostbaar bezit en vooral in deze jach tige tijden moet iedereen wat meer weten van wat hem geboden wordt om de gezondheid voor zich en de zijnen te bewaren. Het boek is geheel gericht naar kinderbeperking wordt een ruimere wroordee. llng door schr. toegekend dan de meerderheid der moraaltheologen doet, maar zeker heeft ‘het princlpieele beteekenis, dat naast de mas- sa-propaganda een ernstig woord gesteld wordt over de redenen der geoorloofdheid der methode. De medische bezwaren zijn voornamelijk ge grond op de overweging, dat de ervaring nog niet groot genoeg Is om nu reeds van .Abso lute zekerheid" te spreken en daarin gaat het overgroote mee. Uiteraard is de brochure alleen geschikt voor volwassenen en wij twijfelen niet of zjj, die verantwoordelijke adviezen moeten geven in deze materie, zullen met graagte deze crltlek bestudeeren. ERLAUBTE GEBURTEN-BE- SCHRANKUNG, Emste Be denken gegen die „natürli- che" Methode der Empfang- nisverhütungdoor dr. J. Mager, professor der Moral an der Erzbischöfl. phil.- theol. Akademie, Paderborn. RADIOVIS1E, door Ir. J. G. R. van Dtfck. Uitgave N.V. Standaard boekhandel te Brussel. Over de televisie in theorie en praktijk is reeds door velen in alle toonaarden geschreven. Het geen te begrijpen is, gezien de groote belangstel ling. die het publiek voor deze nieuwste vinding der techniek aan den dag legt. In Engeland en Duitschland worden reeds regelmatig televisie uitzendingen gegeven. Binnenkort zal ook België volgen. Het boekje van ir. Van Dijck, ieeraar aan de Kath. Vlaamsche Volks Hoogeschool te Antwerpen, verschijnt dus wel op het goede moment. Technische problemen houdt de schrijver zoo veel mogelijk achterwege, waardoor de lezers kring van het boekje belangrijk wordt uitge breid. Het eerste deel behandelt de grondslagen van het televisieprobleem duidelijk en overzich- teljjk. In het kort worden de verschillende hulp middelen, die de techniek ten dienste staan, besproken. De gaatjesschijf en glimlamp bljjyen voor het publiek momenteel nog de meest bruik bare. Wel hebben laboratoriumproeven bewezen dat de Braun'sche buis meer mogelijkheden l?ledt, maar voor de praktijk heeft zij nog wei nig beteekenis. In het tweede deel behandelt schrijver de mogelijkheden en toepassingen der televisie, in verband met een omroep, tn het onderwijs, in samenleving: criminalistiek, geneeskunde, han del. nijverheid, reclame en sterrenkunde. Een uitvoerig historisch overzicht en biblio grafie van algemeene en practlsche werken, studiën, tijdschriften, studievereenlgingen be sluit het boekje. VOGELS IN DE ROTTERDAMSCHE DIER GAARDE. E<a Bier uit Azië. terwijl daartegenover een aantal verlook» dige illustraties wel wat te realistisch-ver- loskundig zullen aandoen voor de nlet-deskun- digen. Juist omdat de schrijver in zijn voor woord er van gewaagt, dat hü de techniek der verloskunde buiten<-etjr>»boek. innm in, iW fH- niek wil laten, kan het be?Waar nJ^groot zijn om enkele dier illustraties in- een volgenden druk achterwege te laten. Die volgende druk moge spoedig noodig wor- aantal der medici met den schr. den als de beste hulde voor den schrijver en uitgever. die de sjampie een wereldnaam bezorgen sou. Champagne is, behalve dan het Rijnland, het noordelijkst gelegen wijngebied. De nieuwe oogst van .Bourgogne" en ook van .Bor deaux” Is reeds lang aan de markt, wanneer er in Champagne nog geendruif geplukt is. Zoodoende heeft het most nauwelijks den tijd om te gisten, wanneer de winter invalt en aan het gistingsproces een einde maakt. Dom Pérignon nu die met de gewoonte welke, bijvoorbeeld, in Italië nog steeds ge volgd wordt om den wijn tegen de lucht en het bederf te beschermen door er een laagje olie op te gieten, gebroken had en stoppen en later voor het allereerst waarschijnlijk kurken gebruikte, merkte op hoe na den win ter in April en Mei de wijn opnieuw begon te werken: het onderbroken gistingsproces ging voort: de nog resteerende suiker ging over in alcohol Langdurige onderzoekingen leerden onzen broeder-bottelier dit tweede gistingsproces zoo danig te regelen, dat hij. naar wensch, een ge deelte der suiker in den wün behield en dan ontstond de „deml-sec” ofwel alle sui ker in alcohol veranderde en dan verkreeg hij de „sec” oftewel „dry”: etgenlijk is dit geen Fransch. maar Reims wilde zijn besten klanten, den Engelschen, het genoegen niet misgunnen van hun taal ook eens op het etiket van een wjjnflesch te zien. Veel werk maakte Dom Pérignon ook van het mengen der variëteiten en van net schif ten der voor bewerking wel en minder ge schikte druiven. De statistieken wijzen uit dat op een gemiddelden oogst van 450.000 hectoliter dertig miljoen flesschen of slechts 250,000 hectoliter naar elders verzonden wqrden. Momenteel ondergaat de champagne-indu- strie een crisis, zoo zwaar als zi) er nog nooit een gekend heeft, en die er toe dwong de zoo grootsch gedachte jublleum-feesten te vereen voudigen tot het minieme beetje dat noodig is om reclame te maken. De drooglegging van Amerika, het sluiten der grenzen van Rusland en de Invoerrechten van Engeland hebben de voornaamste markten voorlooplg buiten bereik gesteld en de oeco- nomische inzinking deed de rest. De groote fabrieken zitten met een onverkochten voor raad van jaren en kunnen er eigenlijk niet aan denken dit jaar den nieuwen oogst waarmee de wijnbouwers zonder de fabrieken natuurlijk weinig of niets kunnen aanvangen, te koopen. Niet oninteressant is het er aan te herinneren dat 1824 jaren geleden Champagne-zelf eens getroffen werd door een „prohibitlon-law”. Kei zer Domitianus die niet alleen over Rome en Italië, doch over de heele toenmaals bekende wereld, dus ook over Gallië en het noor delijke deel daarvan. Champagne, heerschte; verbood in den jare 92 den wijnbouw, wijl hij vreesde dat de landbouwers er het graan voor zouden verwaarloozen en dat de soldaten zich te buiten zouden gaan aan drank en daardoor hun beste krachten verliezen. een schaal wijn en hij zeide hem: ge zult overwin nen zoo lang de wijn duurt). Een tweede zoon van het land van Cham pagne en die het bloed der druiven „van thuis” op even hoogen prijs stelde, was Paus Urba- nus II Deze liet zich noch door de .Frascati” of .Albanese", noch door de „Cesanese” en zelfs niet door den .Falerno” waarover en wie weet? waardoor Horatius zoo hartroerend zong, verleiden en dronk den wijn van zijn eigen wijngaarden te Ay. Er zij hierbij opge merkt dat Ay al een heel bizonder .guaten stóff” zooals de vakterm in Tirol luidt moet hebben voortgebracht: want van puur enthousiasme kende Hendrik IV zich een paar eeuwen later den titel van „Sire d’ Ay” toe. Het mag als bekend worden verondersteld hoe het tot het ceremonieel der zalving van de Fransche konlngen in de kathedraal van Reims behoorde, dat den vorst, oogenbllkkehjk na de kroning, een bokaal champagne werd aange boden. Bjj het In druk verschijnen bij Desclée en Cie. te Doornik van de Missa in honorem S. The resia A Jesu Infantes de eerste eenstemmig® Mls-composltie in Gregorlaanschen trant, In Nederland gecomponeerd zond de componis^ de heer Theo Bosman, te Hoogmade, o.a. ook een exemplaar aan Z. H. den Paus. Dezer dagen ontving de heer Bosman van den secretaris van den Vaticaanschen Staat, Kar dinaal Pacelll, bericht, dat de H. Vader bet exemplaar welwillend had aanvaard er den componist den Pauselijken zegen verleent. HANDBOEK VOOR KATH KRAAMVERPLEEGSTERS door dr. A. W. Ausems, Vrouwenarts St. Antonius- gasthuis, Utrecht. Uitgave J. J. Romen Zonen, Roer mond. Dit boek is te vergelijken met een soiled en bloemrijk weefsel, waarvan de schering ge vormd wordt door een jarenlange specialisüsch- verloskundige prakrijk en waarvan de Inslag de katholieke geloofsleer is. Met zekerheid mag gezegd worden, dat het aan zijn doel zal beantwoorden en aan onze katholieke kraamverpleegsters een schat van kennis en prakrijk aanbiedt. Het Doek draagt een sterk persoonlijk karakter als bet nood zakelijk gevolg v^i ervaring waarin het voor en tegen van vele'theorieën gewikt en gewogen is en voor de praktijk de beste oplossing werd gevonden. Dr. Ausems blijkt een vlotte en gemakkelüke manier-van-zeggen te bezitten, waardoor hij er in geslaagd is om boeiend te blijven in de behandeling van zijn leerstof. De liefde voor zün „vak doortintelt zijn leerboek en geeft juist zoon bekoorlijkheid voor de nog onerva rene. Daarenboven zullen zij. die meenen de verpleging te kennen, nog tal van nieuwe ge zichtspunten en fijne snufjes vinden. Ondier deze laatste rubriek reken ik -even zeer de verloskundigen in engeren zin, dat wil zeggen meelid en vroedvrouwen. Hier en daar zelfs is de verloskundige geheel alleen aan het woord, zoodat hij het terrein der verpleging als zoodanig verlaat. Het meerdere inzicht echter, dat de verpleegster eri door verkrijgt, zal aan haar werkzaamheid ten goede komen. Zooals reeds gezegd is het geheele boek doortrokken van de katholieke geloofsleer, zoo dat dr. Ausems op tal van moraaltheologische kwesties, die immers op zün terrein zoo veel vuldig zün, 'n praktischen leidraad geeft. Spe ciaal voor Katholieken 1* zün boek ook daarom een onmisbaar bezit, dat op het oogenbllk zelf een gemakkelük en betrouwbare gids wil zün In netelige omstandigheden. Tot de katholieke verpleegsters wordt met aandrang gesproken van den ernst en hoogere opvattingen, die haar taak 'wüdlng moeten ge ven. Toch lijkt het mij toe (ziet bliMz 31), nat een zeker idealisme daarbij niet te ver mag gaan. Het bhjft voor iedereen moeilijk om door te dringen in het huwehjksleven van anderen; wü voor ons zouden daarbü toch een uiterste voorzichtigheid voorop willen stellen. rr - 2. -r. -2 Het getuigt verder van een breede opvatting ^S2^^ni,aCiUt'DrUCkerei; van den schrijver, dat hü aan het proces der bevruchting zelf ook een belangrijk aandeel van zün leerstof heeft willen toekennen en daar bü Is het vanzelfsprekend tot een neerschrüven van zün meenlng gekomen over het bevruch- tingsvraagstuk in het huwelijk. Mede daarom biedt hü zün boek dan ook aan ontwikkelde leeken en aan de parochieele geestelijkheid aan. Voor een handboek voor kraamverpleging ko men deze beschouwingen ietwat ver af te staan, Sjampie en wat dan in den goeden ouden tüd zeer juist „kurkesprïnger” schünt geheeten te hebben, is voor ons natuurlük één en de zelfde wün. Ten onrechte echter, want het was niet de wün van Champagne, dien dom Perig- non of wie dan ook ontdekte, doch de kunst om dezen te doen mousseeren. De wijn van Cham pagne was al twaalf eeuwen vóór de geboorte van onzen Benedlctüner bottelier beroemd en dat voornamelük door het toedoen van nie mand minder dan den H. Remigius. die in 470 verheven werd op den Bisschopszetel van Reims. Groot is het aantal der legenden welke in het land van Champagne voortleven tot op den huldigen dag. Hier volgen er twee: Op een rondreis kwam de Heilige eens in het land van Sault en hü maakte van de ge legenheid gebruik om een bezoek te brengen aan zün nicht de godgewijde maagd Celsa. Tijdens. het feestmaal waarmee ze hem ontving, hoorde de Bisschop hoe een der be dienden aan zün meesteresse meedeelde dat er gebrek was aan wün. Oogenbllkkelük stond de H. Remigias van tafel op, begaf zich naar den kelder en bad daar. En tot de groote ver bazing van alle aanwezigen vloeiden er stroo- men wüns uit het vat, dat een oogenbllk te voren zoo goed als leeg was. Een tweede: Toen Alarik, de koning der Visigothen tegen Clovis optrok, gaf de H. Re migius aan den eersten der Christenvorsten een schaal gewüden wijn, en moedigde hem aan den strijd zoo lang vol te houden als er nog wün in de schaal was. Het volgende vers dat uit de veertiende eeuw stamt, herinnert in de basiliek welke Reims aan zün heiligen Bisschop wijdde, nog steeds aan de wonderbaarlüke overwinning ClovU behaalde: OP DE TERREINEN VAN DEN IN AAN BOUW ZIJNDEN WATERTOREN TE LAREN is men bezig met het boren van een welput. DE MOLENAARSBOND „ST. VICTOR" heelt te Olrschot zijn 25- jarig bestaan JeesteliJk herdacht, waarbij o.m. een congres werd Cehouden, dat ondersteund werd door krachtige reclame. Vier auto-colonnes doorkruisten Brabant In alle richtingen. De molen- gro ep. DE ISOOISCHE SCHILDER FRANSXSMISSAERT wordt 28 Augustus a.s. 70 jaar. OORD-HOLLANBSCH DAGBLAD

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 4