Londen steunt Berlijn Tragische herinneringen aan Longwy Doodvonnis tégen Sanjurjo DE DAG DER OVERGA VE Geen accoord te Lancashire ECONOMISCHE PLANNEN VAN VON PAPEN Hitler-kauwgom was UIT HET BOUWBEDRIJF Conflict te Dordrecht bygelegd De opstand in Brazilië Klara Zetkin Mislukte onderhandelingen Gratie voor Sanjurjo Door trein gegrepen Duizenden bewoners dakloos Boerderijbrand KARDINAAL VAN ROSSUM Te Nijmegen Oplichter te Berlijn gegrepen Vooral Nederlanders gedupeerd In het gebied der mijnstaking Hollywood en Elstree Naar Rijksdagontbinding d Invoerbeperking Uitloting Staatsleening 1916 Oekrainers gefusilleerd Een erfenis in een flesch De eer der wapenen „Rote Fahne” verboden Ook een nazi-blad te Kassei In het Poolsche stakingsgebied Jongen verdronken Inbraken in de Rijnstreek t Bom bardemen tsvliegtuigen leveren flink werk Onderhoud met den heer Zaalberg Weiss en Heimannsberg vervolgd Belgische marechaussee neergeschoten Hevige aardbeving op de Philippijnen Oostenryksch aartshertog gearresteerd Bij luchtmanoeuvres in Lotharingen Spoorwegaanslag in Canada Gaan samenwerken; 1000 p.s. verpraat! De Duitsche gelijkberechtigdheids- eischen volkomen in orde MUSSOLINI ALS MAR- CHEERENDE INFANTERIST Frankrijk konkelt met Sovjet-Rusland Von Papen ontvangt ind ustrieelen DE POOLSCHE HUWELIJKS WETTEN De gezonken autobus De opwachtgeldstellingen en mutaties Ernstige val Z.H. de Paus verklaart zich f er tegen Hoffelijkheid van den Duitschen kroonprins jegens een Fransch kolonel Rumoer in woonwagenkamp Ontwapeningspolitiek Herstel der njonarchie niet beoogd ONTGINNING VAN „WILDE” SCHACHTEN f lie I* A I uitsneden van 100 ontvreemd. zou kunnen worden betreft, diens advle- De Hollander Ant. Smeenk, die voor gas- proefnemingen te Nottingham vertoefde, is door een uit Mansfield komenden trein gegrepen en op slag gedood. Tevens wordt vermoed dat de gearresteerden schuldig zijn aan deviezensmokkelarij. vuil. ZIJ weten dat ze sterven moeten. Zij zijn gek van angst in het besef dat ze levend be- Bü K.B. van 34 Augustus is de invoer van kousen en sokken, tapijten, naaigaren en tafel en servetgoed gecontingenteerd voor den tijd van zeven maanden <1 Aug. 19321 Maart 1933). De percentages zijn als volgt vastgesteld: Kousen en sokken90 pCt. van den invoer per Zeven maanden In de jaren 1930 en 1931; tapijten: 75 pCt. van den Invoer over het- Zifde tijdvak; naaigaren: 80 pCt. van den Invoer over het zelfde tijdvak; tafel- en servetgoed: 70 pCt. van den Invoer per zeven maanden in de jaren 1929, 1930 en 1931. Het bedrag ter bestrijding van de kosten zijn door den Minister van Economische Zaken en Arbeid vastgesteld op ten honderd van de bij den invoer te declareeren waarde. Naar de „Telegraaf” verneemt, heeft de Rijks waterstaat een onderzoek gelast naar de oor zaak van het gebeurde met de autobus uit Amersfoort, die dezer dagen in zükanaal F met pont en al gezonken Is. Men is van mee- ning, dat de pontwachter wat al te llchtgeloo- vlg het gewicht van de bus op verklaring van den chauffeur heeft aangenomen. De Rljksbemidtjelaar van het 3de district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, heeft, nadat hem na de aanvankelijke zonder resultaat verloopen con flict In het bouwbedrijf te Dordrecht. gebleken was, dat de patroons tot een concessie bereid waren, een nieuwe bespreking met partijen ge houden. Aan het slot van die conferentie heeft hij In overweging gegeven, dat voor het schilderwerk per woning zonder latjes 53.50 zou worden betaald. Dit voorstel is door belde partijen aanvaard. Het werk zal worden hervat en de uitbreiding van het conflict, welke dreigde, is voorkomen. •CS-. •bnA-i join» waarheen Frankrijk ..Aldus Longwy”. De aartshertog woont sedert lang te Barce lona. Hl) Is de zoon van den overleden aarts hertog Leopold. VermoedelUk is hij gearresteerd omdat men men meent, dat hij op eenigerlel wijze bjj de jongste monarchistische samen zwering betrokken is. De menigte deed een po ging om zijn auto in brand te steken. In de fabriek van de firma T. K. te Woer. den Is de chauffeur G. V„ toen hü boven in de fabriek bij de automatische weegschaal een drijfriem in orde bracht, van een hoogte van drie meters omlaag gestort. Met zware Inwen dige kneuzingen en een schedelfractuur is het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. Bij de volksstammen in het hartje van Afri ka bestaat de meenlng dat de oorlogsheld die het hart van een leeuw, olifant of van een an der sterk wild beest opeet daardoor ook den -moed en kracht van deze dieren In zich op neemt. Ditzelfde idee schijnt ook bij andere menschen te bestaan. Een fabrikant In Dres den heeft opdracht gekregen om een groote hoeveelheid kauwgom-balletjes te maken waar op een portret van Adolf Hitler voorkomt. De zakenman die op dit gelukkige idee kwam ging daarbjj uit van de redeneerlng dat de vol gelingen Hitlers moed en durf zullen bezitten terwijl het voor de anti-nazzi's een voldoening moet zijn als men zijn tegenstander tusschen zjjn tanden kan malen. Door nog onopgehelderde oorzaak brandde Donderdagmiddag te Laag-Soeren een boerderij, eigendom van de Geneeskundige Badinrichting „Bethesda” en bewoond door den heer De Bruil, tot den grond toe af. Van den inventaris werd niets gered. Eenig geld is verbrand. Enkele kippen en konijnen zijn in de vlanünen omgekomen. Het huis was verzekerd; de in boedel eveneens, maar laag. BERLIJN, 25 Aug. De communistische Rjjks- dagfractle heeft aan het bureau van den Rijks dag medegedeeld, dat het communistische Rl)ks- daglid Klara Zetkin de openingszitting van den nieuwen Rijksdag als oudste lid zal voorzitten. Van sommige zijden wordt er naar gestreefd, de bepalingen betreffende den ancienniteits- presldent in de openingszitting van den Rijksdag te wijzigen teneinde een ernstig conflict te vermijden. BUENOS AIRES, 25 Aug. (Reuter.) Uit Rlo de Janeiro wordt gemeld: Een afgezant van Rlo Grande do Sul, die naar Rlo gekomen was om met de federale autoriteiten over den vrede te onderhandelen, Is onverrichterzake weer uit Rio vertrokken. BERLIJN, 25 Aug. (VB.) Hedenmiddag ont ving de rjjkskanselier eenlge leidende figuren der groot-industrle, om. Krupp von Bohlen und Halbach, geheimraad Bosch en von Sie mens. Mcri kan wel aannemen, dat gesproken is over de economische maatregelen welke de re geering voorbereidt. BERLIJN, 25 Aug. (WB.) De communisti sche „Rote Fahne” is van 28 Augustus tot en met 2 September verboden wegens een artikel, waarin bijzonder scherpe aanvallen werden ge daan tegen het gisteren door de bijzondere rechtbank te Berlijn gewezen vonnis, waarbij een communist werd veroordeeld en een nazi vrij gesproken. Het te Kassei verschijnende Nationaal-Soci- alistische blad de Jlesslsche Volkswacht* 19 tot 31 Augustus verboden. gen. Wat Mussolini door zijn vrijwilligen manoeu- vremarsch aan zweetdroppels heeft verloren, beeft bij zeker gewonnen aan nieuwe, frissche populariteit! WARSCHAU, 25 Aug. (Reuter). Ten gevolge van loonsverlagingen zijn in verschillende Pool, sche Industriegebieden stakingen ontstaan. In de provincie Lodz ligt de arbeid stil, omdat de wevers een loonsverlaging van 15 k 20 procent verworpen hebben. In Warschau dreigt een staking van de ge meentewerklieden en ambtenaren, die sedert een jaar hun loonen en salarissen niet meer op tijd uitbetaald krijgen. In PooLsch Opper-Sllezlë zijn mijnwerkers be gonnen zelfstandig steenkool in z.g. wilde schachten te ontginnen. Hierbij hadden botsin gen plaats met de politie, waarbij verscheidene personen ernstig gewond werden. BARCELONA, 25 Aug. (Reuter). Een auto mobiel met de koninklijke wapenschilden van de Bourbons, welke op een der boulevards stationneerde, was aanleiding voor verschillende voorbijgangers om te protesteeren. Om de samengroepende menschen te verspreiden ver zocht de politie den chauffeur den auto naar een garage te brengen. De eigenaar bleef inmiddels weg. Men vernam vervolgens, dat de eigenaar de Oostenrjjksche aartshertog Karei van Habs- burg-Bourbon was en dat hjj gearresteerd en gevangen was gezet. BERLIJN, 25 Aug. (VB.) De rechtsche .Deut sche Allgemelne Zeltung” bespreekt uitvoerig, klaarblijkelijk op grond van betrouwbare In formaties, de positie en de plannen van het Rjjkskabinet. Begrijpelijk is het aldus het blad dat het bekend maken van het economisch pro gram der regeering door rljkskanselier von Pa pen op Zondag ai te Münster, door alle poli tieke partijen met de grootste belangstelling te gemoet gezien wOVdt. Het zal bier gaan om belangrijk diep-gaande maatregelen en wel in een grootere omlijsting als tot nu toe verwacht werd. Over de verdere ontwikkeling van den bln- Uit Warschau wordt aan den „Reichspost” te Weenen gemeld, dat aldaar in katholieke krin gen een rede van den Paus in het middelpunt der belangstelling staat. Deze rede hield de Paus korten tijd geleden voor een delegatie van Poolsche leeraressen. Z. H. richtte zich zeer ondubbelzinnig tegen de Poolsche wetsontwer- i aangaande de hervorming van het huwe- srecht en tegen de nieuwe, reeds van kracht 'de strafwet (sociale indicatie). De katho- K pets-^ltondlgt een scherpe oppositie der tlsche katholieken tegen de regeeringsont- t>en betreffende de huwelijkswetgeving aan. BRUSSEL, 34 Aug. (VB.) Twee marechaus sees. die ter bewaking van de mijnschachten te Mariemont waren aangesteld, bemerkten op een gegeven oogenblik twee verdachte perso nen. ZIJ vroegen hun zich te identlflceeren. Bij het doorkijken der overhandigde papieren trok een der individuen plotseling een revolver en schoot k bout port an t een der marechaussees néér. Dé’ gWkóffene was 'bp' 'slag dood. De da der sloeg op de vlucht. De tweede marechaus see loste op den anderen aanvaller een schot, trof hem in het gelaat, doch slaagde er niet in hem te arresteeren. Overigens is het in de mijnstreek over het algemeen rustig. nenlandschen politieken toestand, inclusief de kwestie of wellicht later deelname der Natlo- naal-Sociallsten in het Rjjkskabinet uitvoerbaar Is, zal men eerst ntv de ontbinding van den Rijksdag een duidelijker beeld verkrijgen. De ontbinding van den Rijksdag zal dadelijk geschieden, In het geval dat er een meerder heid in den Rijksdag gevonden wordt voor op heffing van de noodverordeningen. Met ont binding zal dus niet gewacht worden op de stemming Inzake een motie van wantrouwen. Met groote waarschijnlijkheid kan men de ont binding van den Rijksdag dan ook verwachten op den derden of vierden levensdag van het nieuwe parlement. MANCHESTER, 25 Aug. (Reuter). De Ter* tegenwoordigers der spinners hebben de gestelde loonsverlaging van de hand gewezen. Een nieuwe conferentie is niet beraamd. WARSCHAU, 25 Aug. (V. D.) Te Krzemieniec In Wolhynlë zijn gisteren twee Ukraïners, die door een buitengewone rechtbank wegens spionnage ter dood waren veroordeeld, gefu silleerd. In de komende dagen zullen nog negen andere personen voor de buitengewone recht bank terecht staan, die eveneens van spion nage beschuldigd worden. Woensdagavond omstreeks zes uur kwam een vijftal woonwagens uit Leldschendam stand plaats zoeken In het woonwagenkamp te Voor burg. Aangezien het aantal wagens, dat hier mag worden geplaatst, onlangs is beperkt, werd den nieuwen bewoners aangezegd, dat kamp te verlaten. Twee voldeden aan dit verzoek, doch de drie overigen weigerden hardnekkig het bevel der politie op te volgen. Deze weigering ging, volgens de .Maasbode”, vergezeld van geweldige scheldpartijen en dreigementen tegen de poll tle-ambtenaren, die ten getale van acht onder leiding fan den adjunct-lnspecteur trachtten zoo kalm mogeUjk de zaak tot oplossing te brengen. Zjj lieten enkele paarden van de ge- meentereiniglng komen en nadat deze waren voorgespannen, zagen de bewoners dat het ernst was en spanden zij hun eigen paarden alsnog voor de wagens. r De politie behoefde van geen wapens gebruik te maken, ofschoon het haar niet gemakkelijk werd gemaakt en zü van andere kampbewoners ongewenschte belangstelling ondervond. 3 ten voor, naast en achter hem over allerlei stijgt er uit op. De zieken wentelen zlch_ln het generaals en andere hooge persoonlijkheden. militaire dingen. Zijn gevolg, dat bestand uit Een arme Spaansche boer is op een zeer eigenaardige manier in het gelukkig bezit ge komen van een aardig kapitaaltje. Op een warmen zomerdag, enkele dagen ge leden. was hij in zee een bad gaan nemen en terwijl hjj onderdook, vond hü een goedgekurk- te flesch. Nieuwsgierig opende de eenvoudige man de flesch en inplaats van een koelen dronk te vinden, zooals hü dacht, bemerkte hü dat in de flesch een brief verborgen was. De boer kon echter lezen noch schrüven. Hü bracht toen den brief naar den dlchtstbüzünden poli tiepost, waar de Inspecteur van het bureau den brief voorlas. Groot was echter zün verbazing, toen men hem den Inhoud van het schrüven kenbaar maakte: .Den ongeneeslüjfe ziekte heeft mü in den dood gedreven. Mün s^aarduiten, ten bedrage van 27.000 peseta's en enkele ef fecten, zün bü een bank gedeponeerd. Den vin der van dezen brief verklaar ik tot mün erf genaam en ik wensch hem een betere gezond heid toe dan voor mü was weggelegd.” De overgelukkige boer ging naar de bank en kreeg het gedeponeerde geld, dat werkelük aan wezig was. De eerlüke vinder maakte toen het voornemen, om voortaah lederen dag een bad in zee te nemen. Woensdagnacht werd te Lelmulden op twee plaatsen ingebroken. Tot de woning van dr. S. verschaften de in brekers zich toegang door he een ruit. Uit een bureau werd Ook de woning naast den dokter, bewoond door ds. R. v. d. W., werd met een bezoek ver eerd. Hier werd een rüwlel bult gemaakt. Naar aanleiding van eenlge beschouwingen over de mutaties bü de Arbeidsinspectie in enke le bladen, hadden wü een nader onderhoud met den aftredenden directeur-generaal, den heer Zaalberg, waarbü ook diens opvolger, dr. Ir. A. H. W. Hacke. aanwezig was. De heer Zaalberg wees er op. dat bü de on derhavige opwachtgeldstellingen en mutaties naast het bezuinigingsmotief door de ophef fing van het district Dordrecht enz. wordt een bezuiniging van büna 12 pOt. bereikt gegolden beeft de overweging om ondanks personeels-* 'bespreking met partüen, betrokken bü het inkrimping een zoo goed mogelijk georganiseer- den dienst te hebben. De volgorde van opwacht- geldstelling Ingevolge art. 96 van het Alg. Rijks- ambtenarenreglement is daarbü zooveel mogelük in achtgenomen. De betrokken hoofdambtenaren hebben reeds op 1 April jl geweten, dat hun opwachtgeld- stelling in het voornemen lag. Overigens was afvloeiing van een deel van het personeel der arbeidsinspectie ook noodig, door dat de minister heeft afgezien gedwongen door de tijdsomstandigheden van zün aan vankelijk voornemen, om de arbeiders in apo theken, winkels, hotels en café’s, landbouwbe drijven en diverse groepen van arbeiders buiten fabrieken en werkplaatsen, zooals de transport arbeiders, onder de bepalingen van den acht urendag te brengen, welk voornemen destüds reeds tot eenlge uitbreldlng„der arbeidsinspectie aanleiding had gegeven. Tenslotte betwistte de heer Z. de juistheid van de bewering, dat beter kon worden bezui nigd op den medischen dienst der inspectie en dat de landbouwkundige gemist. Wat deze laatste zen zün voor allerlei maatregelen, over alle districten, noodig, terwül de medische dienst, die o.a. de keuringen van steenhouwers, drukkers, vlassers enz. omvat, vooralsnog niet kan worden ingelp-ompen. T» Dordrecht was Donderdagavond om acht uur de tien-jarige M. V. op ledige schuiten, die in de rivier de Merwede lagen, met een paar vriendjes aan het spelen. Tüdens het spel raakte hü tusschen de schepen en viel in het water. De polltie was spoedig ter plaatse en dregde tusschen de vaartuigen. Na een uur slaagde men erin den jongen boven te brengen, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Het U)k is naar bet R-K. Ziekenhuis vervoerd. groot geweest zün. Denzelfden avond kwam bü de politie ook nog bericht binnen van een Inbraak in de Geref. kerk. Ook hier was alles overhoop ge haald. Wat vermist is, kon nog niet worden vastgesteld. OAKLAND (Ontario), 25 Aug. (Reuter).Onder de spoorbrug nabü deze stad ontdekte men een hoeveelheid dynamiet, voldoende voor een catastrofale ontploffing. Alles was zoo geplaatst dat de ontploffing moest plaats hebben als de tretn over de brug reed. Even voordat dit bet geval was, werd de aanslag echter ontdekt. Er is tot nu toe niemand in verband met dezen aanslag gearresteerd. NEW-YORK, 25 Aug. (V. D.) Uit Manilla wordt gemeld, dat het Noordelüke Phllippünen- eiland Luzon door een hevige aardbeving is geteisterd. Vooral de aan de Westkust gelegen havenstad San Fernando werd zwaar getrof. fen. Honderden hulzen zün Ingestort en dui zenden bewoners zün dakloos. De schokken waren zoo sterk, dat de naalden der seismogra fen afbraken> Nadere büzonderheden ontbre ken nog. BERLIJN, 25 Aug. (V.D.). De Officier van Justitie te Berlijn heeft een aanklacht inge diend tegen den zich niet meer In dienst be vindenden vice-president der Berlünsche politie dr. Bernhard Weiss en den poli tiecommandant Heimannsberg. belden socialist, wegens overtre ding van de verordening betreffende het herstel der openbare veiligheid en orde in Groot-BerUjn en in de provincie Brandenburg, van 20 Juli 1932. Den vervolgden wordt ten laste gelegd dat zü in strüd hebben gehandeld met dè veror dening van lultenant-generaal van Rundstedt, den toenmallgen militairen bevelhebber, om zich van verdere ambtsuitoefening te onthou den. BERLIJN, 25 Aug. (W. B.) De politie heeft gisterenavond den koopman Hermann Weber in zün kantoor met vier buitenlanders gearres teerd. Weber staat onder sterke verdenking effecten voor buitenlandsche rekening in Duitschland te hebben verkocht, zonder dit geld op een bank voor zjjn opdrachtgevers te deponeeren. Vooral Nederlandsche effectenbezitters zou den door de manipulaties van Weber getroffen zün. PARUS, 25 Aug. (Reuter.) Volgens de „Echo de Paris” heeft het bezoek van den Sovjet- gezant Dowgalewskl bü Herriot de voorberei ding gegolden van onderhandelingen voor een Fransch-Russisch non-agressie-pact. waartoe reeds in het vorige jaar was besloten. LONDEN, 25 Aug. (V. D.) Een hooge amb tenaar van het Britsche Ministerie van Bui tenlandsche Zaken deelde aan den Londen, schen correspondent van een Dultsch per», bureau mede, dat een diepgaand onderzoek door genoemd Ministerie van de daarvoor In aanmerking komende documenten Verdrag van Versailles, Brief van Clemenceau aan de Duitsche delegatie te Versailles, het Verdrag van Locarno heeft uitgewezen, dat aan de juridische juistheid der Duitsche elschen In. zake gelükberechtlgdheld met betrekking tot het Ontwapenlngsprobleem, geen twüfel meer bestaan kan. Men is zich op het Britsche de partement van de ethische en juridische juist heid der Duitsche elschen volkomen bewust en men vindt de Duitsche wenschen inzake ter- züdestelling van de dlscrimineerende bepalin gen alleszins begrijpelük. Aanvankelük had men ernstige bedenkingen, toen de Duitsche elschen voor het eerst werden opgeworpen en men vreesde, dat deze een on. gunstige uitwerking zouden hebben op den toe. stand. Gelukkig is dat niet zoo gegaan en men is momenteel te Londen van meenlng, dat er geen schade is aangericht. In Engelsche diplomatieke kringen kent men de Duitsche bedoelingen, zonder dat tot nu toe officieele stappen te Londen zün gedaan en men rekent er mede, dat Duitschland misschien reeds spoedig, zeker echter direct na de her vatting van de besprekingen te Genève en ver- moedelük binnen het algemeen bureau, de kwestie van de gelükberechtigheid zal opwer pen. Te Londen heeft men echter de hoop, da* men in Duitsche politieke kringen, met in acht neming van den internationalen toestand, bet geduld niet verliezen zal, dat men bü het naar voren brengen van zün eischen den grootst moge- hjken tact en bekwaamheid zal betrachten en zich aan de verdere ontwikkeling der Ont wapeningsconferentie zal aanpassen. Engeland is weliswaar bü Duitsch-Fransche onderhande lingen ter regeling der verhouding niet direct geïnteresseerd, doch zal dergelüke stappen van harte begroeten, daar zü momenteel het eenlge uitzicht geven op mogelüken vooruitgang in de algemeene ontwapeningsonderhandelingen. (Van onzen correspondent) r PARUS, Augustus. Achttien jaren zün er voorbü gegaan sinds Longwy dagen lang den triomfantelüken op- marsch van het Duitsche leger in Noord-FTank- rük stuitte. Zondag heeft men dit feit feestelük herdacht. De President der Republiek was persoonlük naar Longwy gekomen om aan de „ville-mar tyr” het oorlogskruis uit te reiken en het mo nument te onthullen dat is opgericht ter her innering aan de wanhopige en heldhaftige ver dediging van Augustus 1914 waarbü de stad ten onder ging, maar die er in belangrüke mate toe büdroeg dat het Fransche leger de gelegen heid kreeg om zich op de Marne te reorganl- seeren. De militaire honneurs werden waargenomen door de regimenten die Longwy tot het laat ste toe verdedigd hadden en aan hun hoofd stond voor dezen dag kolonel Darche die in het begin van den oorlog commandant van Longwy was. Een journalist wist van denthans 76-jarigen officier bet volgende mondelinge verhaal te ver krijgen van de laatste dagen van Longwy: „Den 26en Augustus stond de versterking er zeer slecht voor. Aan alle kanten omsingeld, ondergingen wü een afscbuwelük bombardement. In den nacht van 25 op 26 Augustus nam dit nog in hevigheid ^oe. Batterijen van groot ka liber overgoten ons als het ware met hun vuur. De uitwerking daarvan was ontzettend. De ont ploffingen der projectielen waren ondraaglük Elk schot deed de gewelven onzer schuilplaat sen sidderen. Het leek wel dat ze zouden bar sten. open breken en dat de onderaardsche schuilplaatsen der cidatel de troepen welke herbergden, levend gingen begraven. In het hospitaal heerschte een afschuwelüke toestand. Des nachts was reeds een zaal met gewonden ingestort en de slachtoffers waren talrijk. Een walglüke stank van ontstoken wonden, uitwerpselen der hjders en gas der obussen. MADRID, 25 Ang. (Reuter). President Za mora heeft de tegen generaal Sanjurjo uitge sproken doodstraf veranderd in levenslangen dwangarbeid. PARUS, 25 Aug. (V. D.) De groote Fransche luchtmanoeuvres in het Oostelük industriege bied zün gisterenavond begonnen met een al- gemeenen aanval van de „vüandelüke lucht macht” op Moerchingen, Mets. Rhelms en de streek tusschen deze steden. De meeste aan vallende vliegtuigen slaagden er in, de vastge stelde grenzen te overvliegen en de punten van aanval te bereiken. Zü werden echter door de luisterposten spoedig waargenomen en door de stralen der schünwerpers, waaruit de meesten niet meer ontwijken konden, achter volgd. Slechts de uit Rhelms komende bombarde mentsvliegtuigen kwamen zonder bemerkt te worden door deze linie heen en konden de hoofdgebouwen der steden en de omliggende industrie.complexen onder vuur nemen, waar, na zij ongehinderd naar Nancy terug wisten te komen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het bedrag der krachtens de Leenlngwet 1916 uitgegeven schuldbekentenissen, welke op 1 November 1932 aflosbaar zullen zün, door hem Is vastgesteld op 16.990.000 en dat de uitloting dezer schuldbekentenissen in het openbaar zal plaats hebben op Dinsdag 6 Sep tember as, des voormiddags 9 uur, in het ge bouw van het departement van Financiën, Kneuterdük 22 te Den Haag. De koster van de Ned. Herv. kerk te Nieuw koop kwam deze week tot de ontdekking, dat er was Ingebroken in de kerk. De dief of die ven hebben zich vermoedelük met een valschen sleutel toegang verschaft tot het kerkgebouw. In de consistoriekamer hebben zü de kast, waarin goederen waren geborgen van de meis- jesvereenlging, overhoop gehaald. De aldaar aanwezige geldbusjes hebben zü geledigd. De inhoud van een koektrommel werd opgepeu zeld. Ook een collectebus, die bü het orgel graven zullen worden en schreeuwen hun waan zin uit. Mün verliezen bedragen 14 officieren en meer dan 800 manschappen. Ik ben er van overtuigd dat de versterking niet meer te houden is «1 dat haar verwoesting een kwestie wordt van uren. Ik acht het oogenblik gekomen om den raad van verdediging advies te vragen en te overleggen omtrent de middelen welke het vol harden van den weerstand mogelük zouden ma ken. De algemeene opvatting is dat aan ver der weerstand bieden niet te denken valt. Ah, men moet die uren doorleefd hebben om er het grootsche, het geweldige van aan te voe len.... Geen artillerie meer, een helsche stank In de weinige lokalen waar nog een verblüf mogelük was, geen mogelükheid om aan levensmiddelen te komen! Enkelen hadden zich aangeboden om proviand te halen. Zü waren gedood voor zü slaagden. Het Fransche kanon zwijgt. Ons le ger trekt terug. Elke hulp is buitengesloten. Voor een vlucht is het te laat. Ondanks alles kon ik de eerste bepaling van ons reglement niet uit mün hoofd verbannen. Deze luidt aldus: ,De gouverneur van een ver sterkte plaats moet nooit uit het oog verlie zen, dat hü- door de overgave der versterking ook maar één dag uit stellen, het land zou kunnen redden”. Dat is een vreeselüke gewe- tensstrijd voor een soldaat! Maar mocht ik van hen die zooveel geleden en zoo heldhaftig hun plicht gedaan hadden, eischen dat zü hun le ven slachtofferden zonder eenlge hoop op be houd der versterking? Met den dood in mün ziel nam Ik het besluit om te capltuleeren. Ik liet het materiaal dat ons nog restte, on bruikbaar maken en gaf dan bevel op bastion nummer 5 de witte vlag te hüschen. Het vu ren staakte bijna terstond. Ik zond den com mandant bü de genie Reynier met mün in structies en mün volmacht uit naar den bevel hebber der belegeraars. Hü vroeg de eer der wapenen. Dit werd hem geweigerd. .De ver sterking moet zich onvoorwaardelük overgeven”, was de eisch van den Duitschen generaal. En toen de Fransche officier aandrong: .Jk geef U een minuut om ja of neen te zeggen. Zegt U neen, dan wordt het vuur oogenbllkkelük hervat”. De overgave werd onderteekend. Het offer was gebracht. Daarna? Ik onderging het lot der overwon nenen. Nog denzelfden avond werd ik voor den „Kronprinz" geleid. Ik moet toegeven dat hü zeer hoffelük was. In uitstekend Fransch maak te hü mü een compliment over de verdediging der versterking. Hü gaf mü mün degen terug en bood mü zelfs mün vrijheid aan, die ik wei gerde, omdat ik het lot müner manschappen wilde deelen. Hü drong niet aan. Ik werd over- gebracht naar Thionville, naar Ingolstadt, naar Marienburg. naar Heidelberg en de hemel weet nog meer. In 1918 keerde ik naar terug. de geschiedenis der overgave van De Beiersche Volkspartü-correspondentie noemt het grondwettelük onduldbaar, dat de rükspresident den nieuwen Rüksdag zou ont binden nog voordat gestemd is over een motie van wantrouwen. MADRID, 25 Aug. Na afloop van den heden morgen gehouden Ministerraad maakte Minis ter-president Azana het vonnis tegen generaal Sanjurjo, den leider van den monarchlstischen putsch, bekend. Generaal Sanjurjo zelf werd ter dood veroordeeld, generaal Herranz tot levenslange kerkerstraf, terwül de zoon van Sanjurjo werd vrügesproken. Luitenant Infant kreeg 12 jaar kerkerstraf. Na afloop van den Ministerraad hadden alle ministers een bespreking met den president. Sommige teekenen wüzen er op, dat het ge rechtshof zelf een verzoek om gratie zal indie nen, waartegenover de regeering waarschünlük niet afwüzend zal staan. Tüdens het proces heeft de verdediger van generaal Sanjurjo uit diens naam verklaard, dat Sanjurjo geenszins de monarchie had willen herstellen. Hü wilde slechts de regeering-Azana omverwerpen en een conservatieve regeering, vrü van socialistische invloeden, vormen. Ook heeft Sanjurjo alle bloedvergieten willen Het itallaansche leger houdt op het moment groote manoeuvres in de Apenünen. De Ko- ning en de Duce zün er bü tegenwoordig. Mussolini heeft begrip van psychologie en vooral van de psychologie van den eenvoudl- gen soldaat Het is werkelük geen pletzlertje. om in het gloedwarme Italië zwaarbepakt aan militaire oefeningen deel te moeten nemen. Vooral niet voor de Infanterie. Dat weet ook de vroegere korporaal Mussolini en dus be sloot hü aan de veelgeplaagde infanterie een kleine opwekking te geven. Hü passeerde met zün militair en civiel gevolg een weg, waarop juist het 22e regiment langs gemarcheerd kwam. Plotseling liet hü zün auto stU h/iden en voegde zich in de rijen ria*^j»r(jJIll£risten. Anderhalf uur marcheerde hü in den zonnen- brand mede en onderhield zich met de solda ten voor, naast en achter hem over 1 LONDEN, 25 Aug. (V. D.) Op een diner alhier werd de samensmelting aangekondigd van de Britsche fllmnaderneming British and Dominion Film Corporation met de Amerl- kaansche United Artists Corporation. Beide ondernemingen blijven zelfstandig producee- ren, doch werken samen bü de distributie van hun films over de geheele wereld, waarvoor een kapitaalbasis van vüf millioen Pond Sterling büeengebracht zal worden. Voorts zullen de ondernemingen artisten en technische vindin gen ultwlsseleh tusschen Hollywood en Elstree. Na deze aankondiging werd een telefonische verbinding tot stand gebracht met New York en Hollywood, waar o. m. Mary Pickford, Dou glas Farbanks en Al Johnson (allen van de United Artists) een babbeltje over den oceaan begonnen. De gesprekken kostten slechts...... 1000 pond sterling. Donderdagavond om half acht arriveerde Z. Em. Kardinaal van Rossum, vergezeld van Pa- ter-Provlnclaal L. Wouters CSSR. en zün se cretaris dr. B. Lüdsman, uit Utrecht te Nü- megen. Aan de pont te Nümegen wad Z. Em. be groet door den overste van het klooster ,Nebo”, pater M. Stoks C8SB, en pater H. van Driel CjBB-R. Onmiddellük werd in twee auto’s over den Groesbeekschen weg naar de „Nebo” gereden. Na aankomst -to het klooster begaf Z. Em. zich naar de kerk en bleef eenlge minuten in gebed verzonken-voor het Allerheiligste. Daarna ontving Z. Em. de kloostercommunau- teiteewgaf de»;aegen-aan alle aanwezige paters en broeders. Wül de dag weer vermoeiend was geweest, trok de Kardinapl zich spoedig op zün kamer terug.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6