thuis Bij den veroveraar I 5 5 Q Brazilië in vuur en vlam Hevig verzet der arbeiders 6 I JAPAN EEN LAND VOL STEUNBEHOEVENDEN t De plannen van Von Papen I Nazi-regeering in Thüringen Gevolgen van Ottawa ZATERDAG 27 AUGUSTUS Steenkolen naar België ONBEWAAKTE OVERWEG DE ONGEREGELDHEDEN IN BEUTHEN Paard en wagen door trein gegrepen En de houding van het Centrum Waarschijnlijk eenige compensatie DOOR TRAM GEGREPEN MEER MALLE GEVALLEN I GROOTE BRAND OP NIAS Tegen Sanjurjo’s gratie Onvoorzichtigheid de oorzaak ONGEWENSCHT BEZOEK Kabinetszitting te Parijs STUURSTANG GEBROKEN In October Senaatsverkiezingen Fietsenstalling uitgebrand Gratie voor Lachmann? Het Kamerlid Ament ziek I P Autodieven veroordeeld EEN ZONDERLING ZEEMAN Heel de bevolking mag meedoen Uitstapjes met gestolen jacht Typhoon op Formosa Meisje gedood Vredesvoorwaarden door rebellen Duitsche dienstbode aangereden verworpen I Wie wind zaait... Geen wonder Werk voor de regeering Amerika keurt af Admiraal Saito Toch imperialistisch Strategische havenaanleg t 4 I I Generale repetitie voor den oorlog Gemeentepersoneel in staking Verminderde omzet van 20.000 ton per maand te verwachten Uit den Zundertschen Gemeenteraad In verband met het proces tegen de vijf nationaal-socialisten, die ter dood veroordeeld zijn, houdt de politie scherp toezicht te Beuthen. Woede tegen de bijzon dere rechtbanken I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Vijftienjarige jongen op slag gedood Geen salaris voor onderwijzers, geen eten voor kinderen In een zeilkano over zee Inbraak in een pastorie te Drachten en kerk Dooden en materieele schade Bij het loggen van steenkolen Denen gaan praten te Londen Slachtoffer van de warmte Bijenkorven leeggehaald M -Ü verneemt wegens den de en elementen V w i i is vei geneeskundige hulp. Te Zevenbergsche Hoek Is een persoon, die door de warmte onwel was geworden, aan de gevolgen overleden. De „Daily Telegraph** meldt uit Moekden: De Zuid-MandsjoerUsche spoorweg heeft de Een communiqué van de revolutionnalre re geering te Sao Paulo zegt, dat In de straten regeering in de districi den opstand heeft on< de en R Ai I b! St E< Le en cu heer B met het hoofd bekneld tusschen boom en auto. De jongeman was op slag dood. De .Volkskrant" verneemt, dat het lid der Tweede Kamer, de heer J. J. C. Ament, ter verpleging is opgenomen in het ziekenhuis te Roermond- tweedé bijeenkomst, dus de derde te-zelfde agenda ter behandeling werd [en. hetzelfde kinderachtig gedoe. PARIJS. 25 Aug. (V. DJ Op bet Elysee vond hedenmorgen onder presidium van den presi dent der republiek Dourner een kabinetszitting plaats. Minister-president gaf een overzicht vgn den toestand op buitenlandsch politiek gebied, waarbij hij hoofdzakelijk de gebeurtenissen in Duitschland naar voren bracht. De Minister van Financiën en de Begrootlngsminister rappor teerden Inzake de maatregelen te nemen voor het In evenwicht brengen der begroeting Mi nister Daladler sprak over het tekort bij de spoorwegen en kondigde dienaangaande ver schillende maatregelen aan. De spoorwegtarie ven zullen momenteel niet verhoogd worden. De Minister van Landbouw Gardey deelde nadere bijzonderheden mede omtrent den toe stand op de graanmarkt. De Minister van Blnnenlandsche Zaken Chautémps legde den president der republiek een decreet voor, waarbij de partleele verkie zingen voor den Senaat zijn vastgesteld op 16 October. Tenslotte keurde de ministerraad bet besluit goed, waarbij Herriot, Paul Boncour en Du rand dc regeering zullen vertegenwoordigen bij de herdenking van den slag aan de Marne op 11 September aa. BERLIJN, 26 Aug. (W. BJ Rijks kanselier Von var- om om ver- Doordat een motorfiets In brand vloog Is Vrijdagmiddag te Rotterdam een hevige brand ontstaan In een pand aan de Crooswijcksche- straat, waarin gevestigd Is een rijwiel en mo- torenreparatlelnrichtlng van den heer O. J. Eys. De werkplaats en de daarachter gelegen loods, waarin een groot aantal fietsen en eenige motorrijwielen stonden gestald, brandden geheel uit. De heer Eys werd door den rook bevangen en moest naar het ziekenhuis aan den Cool- singel worden vervoerd. Slechts enkele rijwielen en rij wiel onderdeden konden worden gered. Op de heide onder Nuenen zijn ten nadeele van den imker Th. de L. 48 van de 53 bijen korven leeggehaald. Klaarblijkelijk heeft men bij dezen diefstal met vakkundlgen te doen. machtiging gekregen een moderne haven te bouwen te Rashln op Korea, als uitweg voor een strategischen spoorweg van Kirin door Toenhwa en Loeng Tsjln Tsoen. Japan heeft hiermede dus een zeer belang rijken stap gedaan om zijn eigen positie In Mand- sjoerjje en de naburige gebieden te versterken. Het bovengenoenid blad wijst er bovendien op, dat behalve de economische waarde van een haven In Rashln. de spoorweg van groot belang is uit militair oogpunt en Rashln daarmede een marinebasis kan worden, die Wladlwostock wel kan overtreffen. Japansche politiek ten opzichte van Mandsjoe- rije. De „Nltsji-Nltsjl” legt er den nadruk op dat vrienden en tegenstanders van Japan door deze redevoering zijn Ingelicht over de voor nemens van Jftpan om onder alle omstandig heden den vrede In het Verre Oosten te hand haven. De rechtsgerlchte dagbladen vooral zijn tevreden. Zij stellen In het licht, dat de vast heid van de Japansche regeering ook tegenover den Volkenbond In overeenstemming Is met de werkelijke belangen van Japan. Volgens berichten In de bladen van Tokio is op den Japanschen gevolmachtigde, generaal Moeto In Korea een aanslag beraamd. De da ders waren voornemens den trein, waarin de generaal reisde, tot ontsporing te brengen. De Japansche politie ontdekte echter te rechter tijd den aanslag. Twaalf personen zijn ge arresteerd. In verband hiermede zijn de beschermings maatregelen voor den trein van generaal Moeto versterkt. Twee vliegtuigen begeleiden den trein. Béhalve de baanwacht bevindt zich in den trein van den generaal een lijfwacht van Japansche gardesoldaten. Generaal Moeto Is Woensdag In Seyoel aan gekomen en heeft zich nog denzelfden dag naar Moekden begeven, waar hij Donderdag werd verwacht. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan In de zaken van een 41-jarlgen koopman uit Eindhoven, een 33-jarigen koopman uit Capelle a. d. IJsel en een 27-jarigen chauffeur uit Amsterdam, die zich te verantwoorden heb ben gehad wegens eenige autodiefstallen. De koopman werd vrijgesproken, terwijl beiden anderen ieder twee jaar en zes maanden gevangenisstraf werd opgelegd. In Chineesche redevoering van RIO DE JANEIRO. 26 Aug. (Reuter) De regeering deelt mede, dat de opstandelingen In het Zuiden van Brazilië de vredesvoorwaarden verworpen hebben, welke voorzagen In een al- gemeene amnestie, en de verplichting tnhlelden de wapens uit te leveren en een voorloopige con stitutie te aanvaarden, In afwachting van de bijeenkomst der constitueerende vergadering. Dit zijn wel andere klanken, als de minister van buitenlandsche zaken, Oesjlda. gisteren deed hooren, toen hij aankondlgde dat Japan, koste wat het wil. zijn veroveringsplannen- in het Verre Oosten zal uitvoeren. De geheele pers van Tokio, met uitzondering van een llnks-radicaal blad, is intusschen gun stig gestemd pver deze redevoering over de De vrouw van een der ter dood veroordeelde Nazi's, Lachmann, heeft tot dr, Bracht tele grafisch een verzoek om gratie gericht. De rijkscommlssarls heeft geantwoord, dat hfj al leen niet bevoegd is gratie te verleenen. maar dat slechts de geheele Pruisische regeering dit kan doen. Eerst moet de schriftelijke motlvee- rlng van het vonnis te Berlijn zijn Ingekomen. Dr. Bracht geeft de verzoekster In overweging zich rechtstreeks in verbinding te stellen met de Instantie voor de gratieverzoeken. Papen zal zich, naar de ,U. Allg. Ztg" neemt. Maandag naar Neudeck begeven, den Rijkspresident verslag uit te brengen trent den politleken toestand en de te wachten belangrijke beslissingen te bespreken. Vrijdagmiddag is op een on bewaakten spoor wegovergang onder de gemeente Workum een paird en wagen, welke beladen was met gras, gegrepen door een trein, welke te 4.21 uur te Workum moet arriveeren. Het voertuig werd over een afstand meegesleurd, waarbij het paard los raakte en ongedeerd bleef De voerman een knecht van den heer 8. Smits, werd van den wagen geslingerd, en met zware verwondingen opgenomen. Door dokter Leeuw Is het slacht offer naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd D<v wagen werd geheel verbrijzeld. De trein had slechts weinig vertraging. WEIMAR, 26 Aug. (W.B.) De Landdag van Thüringen heeft men 34 tegen 15 stemmen de nieuwe regeering gekozen. Zij Is als volgt samengesteld: Sanckel (nat.-soc.) minister-president: Waechtel (nat.-soc.) onderwijs; Burgemeester Marschler, financiën en econo mie. over te schrijven. De opbrengst van haar werk' komt ten bate van de Duitsche werklooeen. Mevr. Müller heeft over haar reis naar Har lingen vier dagen gedaan. Van Hamburg is zij langs de Waddeneilanden gegaan, toen ter hoogte van Ameland haar roer brak. Een et maal heeft ze toen hulpeloos op zee rondge dobberd. waarna ze op Frieeche kust landde, ongevaar 14 K.M. van Harlingen. Eenige arbei ders. die daar bezig waren, hebben haar ge holpen bij de herstelling van haar roer. Daar- na Is zij In de haven gekomen. Mevr. Müller Is ook van plan naar Engeland over te steken. Haar voedsel bestaat uit koffie en brood. Onderweg is zij nog zoo gelukkig ge weest visch met een hengel te kunnen vangen, die zij bij haar maaltijden kon gebruiken. Dinsdagavond zou hij terugkeeren. Volgens het blad Is deze conferentie van groot belang, omdat waarschijnlijk alle met bet bijeenkomen van den Rijksdag In verband staande kwesties definitief zouden worden op gelost. Het vermoedt, dat Von Papen van den Rijkspresident het besluit tot ontbinding van den Rijksdag zou vragen en verkrijgen. Tevens moeten de maatregelen voor den rjjd na de ontbinding worden voorbereid, zooals vaststel ling van den verkiezingsdatum voor een nieuw parlement en klesrechthervormlng. Het Centrumsblad ..Germania" uit zich ah volgt over de houding van het Centrum ten aanzien van den politleken toestand. Heel het streven Avan bet Centrum zal et volgens het blad op gericht zijn, den gebeur tenissen een grondwettig verloop te geven. Alt de rijksregeering op grond van de overweging dat de rijksdag niet bij machte Is een regee- ringsmeerderheid te vormen, den Rijksdag on- mlddellUk weer ontbindt, en de macht aan zieb - behoudt, heeft men te doen met een subjectief vermoeden, dat nog niet bevestigd ia Overigens verwacht de .Germania", dat de eerste bijeenkomst van den Rijksdag slechts van korten duur zal zijn en zich waarschijnlijk tot de constitueerende vergadering zal beperken. Omstreeks 6 Sept. zou de Rijksdag zijn be sprekingen voortzetten. Woensdagmiddag kwam in de haven te Har lingen een dame, mevr. Müller genaamd, die in een zeilkano van Hamburg over zee was gekomen. De .Telegraaf" vernam omtrent het doel van haar reis het volgende: Met den uitgever van een blad in Duitschland heeft zij een contract gesloten om, na volbrenging v^n haar reis, daar- BERLIJN, 26 Aug. W. B.) In den loop wm den nacht zUa op twee plaatsen vensterruiten. Ingegooid. De omstandigheden laten uitkomen," dat het hier klaarblijkelijk daden met een po litleken achtergrond betreft. Tegen middernacht zijn twee ruiten tage- goold van het nieuwe gerechtsgebouw. De stee nen waarmede gegooid werd, waren In een pa pier gewikkeld met de opschriften: .Weg met de speciale rechtbank! Bevrijd de proletarische politieke gevangenen I R. F. B.” (Roode Front strijders bond). In het tweede geval betrof het bet filiaal van’ de ..Berliner Lokalanzelger” in het Noorden der stad. Ook hier waren de steenen waarmede gegooid werd, in papier gewikkeld met op schriften als: „Tegen de Fascistische H—wnn justitie en ophitsing In beide gevallen wisten de dadexs spoorloos té verdwijnen. MADRID 26 Aug 'Reuter). De gratie-ver lee ning aan generaal Sanjurjo heeft aanleiding gegeven tot heftige commentaren en met na me In arbeiderskringen In de provincie Is men hierover zeer ontstemd. Generaal Sanjurjo zal zijn straf ondergaan in het militaire bagno, gelegen op de Balearen. Te Orduna bij Bilbao moest de civiele garde ingrijpen om een communistische betooglng uit een te drijven. Er moest van de vuurwapens gebruik gemaakt worden, waardoor een com munist gedood en eenige gewon<| werden. Naar het schijnt is het voor de regeering niet gemakkelijk geweest tot het besluit te komen gratie aan te bevelen. Op een zonder resultaat verloopen ministerraad volgde allereerst een be spreking met den president der republiek, waar bij men evenmin tot pen besluit kwam. Donder dagmiddag* vond in het parlementsgebouw we derom ven ministerraad plaats, welke 214 uur duurde en die ten slotte de beslissing bracht. Naar het schijnt hreft het feit, dat slechts zeer weinig'verzoeken om gratie voor Sanjurjo zijn Ingediend ook indruk op de regeegjng ge maakt. Onder de afgevaardigden waren er ve len, die onder alle omstandigheden Sanjurjo wilden zien geëxecuteerd. Dit waren in de eer ste plaats afgevaardigden van de uiterst Unk- sche zijde. Ook de geheele radlcaal-socialistische fractie had voor de doodstraf gestemd. In verband met dit alles spreekt men dan ook reeds van de mogelijkheid van een regee- nngscrisis. voor het geval nJ. dat de belde ra dicaal socialistische ministers mochten aftre den. Ook de geruchten over een onmiddellijk voor de deur staande omwenteling blijven hardnek kig de ronde doen. Vrijdagnacht omstreeks 12 uur is aan het sta tion Kwadendamme van den spoorweg door Zuid-Beveland een ernstig ongeluk gebeurd. Een zekere J. Steenbakker was aldaar werkzaam bij het lossen van steenkolen. Hij pakte die op en bemerkte niet dat de tram in aantocht was. Hij werd door de treeplank van de tram gegrepen en zeer ernstig gewond. In zorgwekkenden toestand naar het St. Johannes-gasthuis te Goe.: ■rd. Dr. A. P. Kole verleende de eerste Naar het .Umburgsch Dagblad” houden onze Limburgse he mijnen er rekening mede, hoewel er officieel hieromtrent nog niets bekend is, dat met ingang van 1 September as. e ons steenkool-contingent voor België door dit land van 55.7 pCt. gebracht zal worden op 45 pCt. van den gemiddelden maaud-ultvoer ».zer 1230. Dit beteekent voor onze Nederlandsche mij nen een verminderde maandeljjksche afzet van ongeveer 20.000 ton steenkool Sedert 1 April JJ„ toen het contingent ge bracht werd van 70 op 55.7 pCt. hebben wtf dus al een vermindering der uitvoer gehad van niet minder dan 25 pCt. of K van den gemid delden maandelijkschen uitvoer over 1230. Er bestaat een stille hoop, dat wij, als mede- onderteekenaars van het verdrag van Ouchy eenige compensatie zullen krijgen. Ten gevolge van de Belgische staking, waar door In Frankrijk het gebrek aan huisbrand- kolen dringender dan ooit Is. wordt met Ingang van 1 September aa. een iets soepelere toe passing verwacht van het Fransche contingent, dat bereids al minder streng werd toegepast. Overigens zou een voordeel, dat hieruit zou voortspruiten en uit den huldigen gang van saken reeds In eenige mate Ir voortgesproten, niet van voordeeligen invloed zijn door den nieuwen slag, welken de Nederlandsche mijnen van de zijde van België dreigen te ontvangen. van Rio geschoten wordt en dat de toestand zeer ernstig is. Talrijke personen zijn voor de revo lutie gewonnen, vooral marine-offlcleren, als mede Bernardes, de vroegere president der re publiek en 5000 manschappen. In de Rlobranco Avenue hebben de federale troepen met mitrailleurs op de menigte gescho ten. De minister van Marine te Rio de Janeiro heeft officieel bekend gemaakt, dat de federale 1 n Obidos en Cercapara irdrukt en dat de op standelingen vluchten, achtervolgd door de re- Seeringstroepen. Uit Porto Alegre wordt gemeld, dat de op standelingen vanuit vliegtuigen de stad Gua- pira hebben gebombardeerd, waardoor drie per sonen werden gedood en acht gewond naar het ’lekenhuls vervoerd. Eenlgen tijd terug werd gewag gemaakt van de landing aan de Walchersche kust van twee mannen, die uit Engeland waren gekomen met een jacht, dat bij nader onderzoek bleek te zijn gestolen. De „Times” weet hierover nog het volgende te vertellen: Twee mannen: de 22-jarige Zuid-Amerikaan- sche zeeman J. de W. en de 32-jarige mijnwer ker uit Plymouth, -E. L.. waren aan het wande len langs de Engelsche kust. Toen de avond viel leek hun het te Whltestable Uggende jacht .Lapwing'' een geschikte slaapplaats. Toen er bij het krieken van den ochtend een mooie stroom stond naar zee, kon de W. zijn zeemansneigin- gen niet langer bedwringen en gooide het schip los. De Engelschman was bij dit alles slechts een tegenstribbelende toeschouwer, want toen zij eenmaal op drift waren, kon hij er niets meer tegen doen. Het begon hard te stormen en op goed geluk, want ze hadden geen kompas, zeilde het twee tal in de richting van de Hollandsche kust. Daar gekomen, legden ze aan en vroegen aan boeren om wat voedsel, want zij hadden niets aan boord. Zij bleken toen 30 mijl van den Hoek van Holland af te zjjn. Daarna verloren zij de kust echter weer uit het oog en stak er zoo’n storm op, dat zij alle aandacht aan hun schip moesten wijden. Pas drie uur later kregen zij de kust weer in het oog en konden zij, geholpen door een stoom boot. landen. 15 mijl van Vlissingen. zooals later bleek. De belde dieven waren uitgeput van hon ger en vermoeidheid.- Zij werden naar den bur gemeester van het nabijzijnde dorp gebracht, die hun voedsel gaf, maar hen tevens arresteer de. omdat zjj geen paspoort hadden. Per autobus werden zij daarop vervoerd naar Middelburg, waar zij twee weken werden ge vangen gehouden. Vandaar werden zij gebracht naar Roosendaal, om door de politie over de Belgische grens te worden gezet. Wat nu te doen? Zij gingen maar weer loopen en kwamen den volgenden ochtend in Antwerpen aan. Daar vervoegden zij zich bij den consul, die hun in een zeemanstehuis onderbracht en vandair naar Engeland .stuurde. Als redën waarom hij het jacht had genomen, noemde dp W. het feit, dat bi) in Engeland geen schip kon krijgen, en hoopte, daar hij Hollandsch sprak, in Nederland meer kans te hebben. Als er eenig voedsel aan boord was geweest, zou hij waarschijnlijk getracht hebben Zuld- Afrlka te bereiken. L. werd spoedig vrij gelaten; de W. bleek ech ter allerminst een schoone lijst te hebben. Ge boren als zoon van een dominee In Pretoria, ging hjj al spoedig als zeeman naar Australië, waar hij lid werd van een misdadigersbende en trouwde met de dochter van den aanvoerder daarvan. Een van zijn straffen had hij uit te zit ten gehad op St. Helena, vanwaar hij zonder suc ces had trachten te ontsnappen. Voor deze eveneens onsuccesvolle escapade naar Holland heeft men hem zes maanden dwangarbeid gegeven. LONDEN, 26 Aug. (VU.) Het Noordelijk deel van het eiland Formosa is door eeir he vige typhoon geteistero, waardoor groote over, stroomingen zjjn ontstaan. Voorzoover tot nog toe bekend is zijn 12 mepschen verdronken. Het grootste gedeelte van den oogst is geheel vernield. De steden Taihokoe en Keeloen staan onder water. Vier schepen die op weg waren naar Keehoen worden vermist. Tengevolge vtai onderspoellng van een spoordijk ont spoorde een trein. De „Times” meldt uit Tokio; de Japansche eerste minister. Salto, heeft in den Landdag een rede gehouden en regeeringsmaatregelen aangekondlgd tot steun van noodlijdenden, os. behelzend: de verschaffing van gelden tegen lage rente teneinde de „bevroren" credieten liquide te maken. Verder maatregelen voor uitstel der betalin gen van de boerenleenlngen en fie vorming van plaatselijke steuncorporatles. Er zullen publieke werken worden onder nomen en nieuwe ondernemingen op het gebied van landbouw en boschcultuur gesubsidieerd. De regeering is voornemens den prijs van de rijst te controleeren en den uitvoer van zijde aan voorschriften te onderwerpen. Het onderwijs zal meer steun ontvangen, ten einde de autoriteiten te plattelande in de ge legenheid te stellen de achterstallige salarissen der onderwijzers uit te betalen. Kostelooze maaltijden aan kinderen zullen worden verstrekt. De minister van financiën deelde verder mede, dat de staatsuitgaven voor deze hulp maatregelen 175 mlllioen yen zullen bedragen, waartoe leeningen zullen worden uitgeschreven. De provinciale regeeringen zullen nog extra 87 mlllioen yen daartoe besteden, welke hun door de regeering tegen een laag rentetarief zullen worden voorgeschoten. LONDra, 26 Aug. (Reuter) De Deenscbe gezant alhier heeft bij de regeering stappen ondernomen, teneinde te geraken tot onder- handellngen tusschen belde landen over de douane-tarieven. De gezant verklaarde daarbij, dat Denemar ken voornemens is, voor verschillende EngeL -che goederen invoer-facilltelten te verleenen. Denemarken kan echter eerst officleele voorstellen doen, nadat de op de rijksconfe- rentle te Ottawa gesloten verdragen zijn ge publiceerd. Ook de Argentjjnsche gezant te Londen, al dus Reuter, wil met Engeland onderhandelln- gen openen voor een nieuw handelsverdrag. daar dit land, evenals Denemarken, bijzond» zwaar getroffen wordt door de besluiten es verdragen van dé conferentie te Ottawa. NEW-YORK. 26 Aug. (Reuter In verband met de aanstaande erkenning van den staat Mandsjoewko door Japan schrijft de „Herald Tribune” dat Japan gepoogd heeft Invloed op de Vereenigde Staten uit te oefenen in ver band met de diplomatieke ban, waarmede Ja pan bedreigd wordt. De rede van graaf Oesjlda, den minister van buitenlandsche zaken, is bestemd voor den Volkenbond. De Amerikaansche regeerings- autoriteiten zullen waarschijnlijk hierop niet antwoorden, doch eerst afwachten welk stand punt de Volkenbond Inneemt ten opzichte van het rapport-Lytton. In regeeringskrlngen is men van meennlg. dat een erkenning van Mandsjoekwo een schen ding is van het negen-mogenuheden-verdrag. BUITENZORG. 26 Aug. (Aneta). De regee- rtng heeft een telegram ontvangen van den resident van Tapanoell, waarin gemeld wordt, dat een groot deel van den kampong Hllizalco- tanoo in de afdeeling Zuld-Nlas op 14 dezer door brand is verwoest. Delborzaak wordt ge zocht in onvoorzichtigheid. De schade Is ge raamd op 22 000. Er zfjB geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Het bestuur heef, maatregelen getroffen om de bevolking van voedsel te voorzien. I Op den Kaldenklrchenweg te Venlo reed hedenmorgen de vrachtauto van den heer Ber ten tengevolge van het breken van de stuur- trekstang tegen een boom. Hierbij raakte de mede-inzlttende. een 15-jarige jongen van den Sinds het laatste malle geval uit den Zundert schen gemeenteraad het weigeren van een kostbaar geschenk, omdat B. enoW. voorstelden het te aanvaarden zijn de vroede vaderen daar nog tweemaal bijeen geweest. In de eerste bijeenkomst kon een agendapunt worden afge- handeld: de goedkeuring der gemeenterekening Beide tegenstemmende wethouders moesten hier hun mond dichthouden, omdat het ook hun beleid gold en zoo werd dit met 5 tegen 3 stem men goedgekeurd. De rest van de agenda moest onafgedaan blijven. Op de tweedé bijeenkomst, dus de waarin aangeb Op de publieke tribune was het weer stamp vol. Ook de heer 8. bevond zich daar een der niet toegelaten candidaat-leden, die op een der vorige vergaderingen zoo maar aan de groene tafel had plaats genomen, maar bui ten werd gezet. Op verzoek van den voorzitter, die geen heil zag In zijn aanwezigheid, ver wijderde hjj zich. En nu het nieuwe malle geval. De heer B. heeft ontslag aangevraagd als gemeente-geneesheer wegens vertrek naar Breda. HU woont zelfs al in laatstgenoemde ge meente. De uitslag der stemming over de ont slagaanvrage was natuurlijk weer 5 voor en 5 tegen, zoodat het ontslag niet verleend is Dr. B. heeft echter, volgens zijn instructie, recht op zUn honorarium net zoo lang, tot de eene helft van den Zundertschen gemeenteraad zün verstand terug heeft gekregen. Op den hoek van den ZUpendaalscheweg en de Burgemeester Weertsstraat te Arnhem, heeft Donderdagavond een doodelijk verkeers ongeval plaats gehad. Een vier-en-twlntigja- rige Duitsche dienstbode die op haar flets de sterk hellende Burgemeester Weertstraat af reëd. werd aangereden door een zeer snel rij denden motorrijder. De wlelrijdster werd met een zware hersen schudding naar het Gemeente-Ziekenhuis over- gebracht, waar zU in den loop van den avond is overleden. PARIJS. 26 Aug. (VU.) De Fransche lucht manoeuvres in de omgeving van lotharingen zUn In den afgeloopen nacht voortgezet met aanvallen van bombardementsvliegtuigen op de voornaamste steden In het betrokken gebied, dat geheel „verduisterd" was. aangezien de ge heele bevolking was aangezegd dat alle lichten gedoofd moesten worden. In aanwezigheid van den inspecteur-generaal der Luchtafweerorganlsatle, maarschalk Pétaln, begonnen de „vUandelljke" vliegtuigen gis teravond laat met de eerste aanvallen op Metz, dat geheel tn het duister was gehuld. Reus achtige schijnwerpers zochten den hemel af en slechts af en toe zag men een llchtkogel. die bU wUze van bom uit de vljandelUke vlieg tuigen door de lucht suisde. Laat In den nacht kwamen de manoeuvres in hun laatste phase, die wederom gepaard ging met het dooven van alle lichten in het betrokken gebied. De arbeider J. Steenbakker uit Kwaden damme. die VrUdagnacht aan het station al daar door een tram gegrepen en ernstig gewond werd, Is VrUdagmiddag in het R. K. Ziekenhuis ,J3t. Joanna" te Goes aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Het slachtoffer was 67 jaar oud en weduwnaar. politieke kringen heeft Oesjlda scherp protest groote verontwaardiging gewekt. Er wordt ver klaard. dat de geheele redevoering een uitda ging van China is. Geen enkele Chineest* regeering zal zich eens verklaren met dit Ja pansche streven. Verder wordt er op gewezen, dat de gevolgen van deze redevoering voor den geheelen toestand nog niet te overzien zUn. De „Times” meldt uit Sjanghai: Ofschoon de Japanners alhier de rede van den minister van buitenlandsche zaken, Oesjlda, over de Japansch» politiek in Mandsjoerije goedkeuren, beseffen zU toch, dat het onwaarschijnlijk is, dat daardoor hier een geruststellend effect zal worden bereikt. De herleving van den anti- Japanschen boycot baart reeds weer zorgen en de Japansche marine-patrouilles te Hangtsjau zUn versterkt. In den toestand is geen verbetering gekomen en men verwacht zelfs binnenkort een scherpe wending, tenzU de extremistische onder bedwang gehouden voorden. In Moskousche politieke kringen beoordeelt men de redevoering van Oesjlda zeer rustig. De redevoering heeft niets nieuws gebracht en slechts nogmaals den nadruk gelegd op wat reeds sedert maanden bekend was over de Ja pansche politiek op het Aziatisch continent. De Sovjet-regeering zal zich door de uiteenzettin gen van den Japanschen minister van buiten landsche zaken niet laten beïnvloeden. Een erkenning van de Mandsjoertjsche regeering door de Sovjet-Unie ligt ook thans niet in het voornemen. Donderdagavond is op den Ruksweg van Alkma: naar Den Helder, even bezuiden de Blauwe Keet, een vUfJarig meisje door een vrachtauto aangereden en aan de gevolgen daarvan overleden. WARSCHAU, 26 Aug. (W. B.) Om het stadsbestuur te dwingen de achterstallige sa larissen en loonen over Juni en Juli uit te betalen, zjjn hedenmorgen 12.000 gemeente ambtenaren en beambten In staking gegaan. Verscheidene gemeentelijke Instellingen rijn In verband hiermede gesloten. VrUdagnacht is Ingebroken in de Geref Kerk en in de daarvóór gebouwde pas torie te Drachten. De Inbrekers zijn door het W.C.-raampje de kerk blnnengekomen. Na een kozUn van de deur, die tot de consistoriekamer toegang geeft, met een pook te hebben bewerkt Is getracht de brandkast In deze kamer te for- ceeren. Deze brandkast is zelfs met petroleum overgoten, doch zU gaf haar Inhoud niet vrU- In de kerk zUn daarna eenige offergelden tot een gering bedrag ontvreemd. Door de voor deur heeft men de kerk verlaten. Daarna heeft men de pastorie bezocht, die wegens vacantle van den predikant tUdelUk niet bewoond was. Door een achterraam zUn de ongenoode gasten blnnengekomen in de pastorie Is letterüjk alles overhoop gehaald. Meubelen, die In de woon- mer thuishooren, werden In de keuken gevon den. Kleine gebruiksvoorwerpen lagen over den weg. die naast het woonhuis loopt, verspreid. Wegens afwezigheid van de bewoners valt nog niet te zeggen, wat vermist wordt. De politie stelt, met gebnllkmaking van een politiehond, een onderzoek in. Het parket wordt verwacht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 8