E1NZUG DER GLADIATOREN VOORPOSTGEVECHTEN VOLENDAM SCHAGEN Vergadering Gemeenteraad HeraclesHercules Om den Zilveren Bal Sparta—H.D.V.S. PROVINCIAAL NIEUWS XenaV.O.C. PURMEREND HET AROL-TÖURNOOI GRONINGER DAGBLADWEDSTRIJDEN „Waarom houd 1e er niet van gefotografeerd te worden?” Jk kom er altijd zoo vreeae- lijk op te ztaan" Jtn toch liegt de lont aoott. MemMr H.V.V.Quick F eyenoordGouda Tal van aerie-wedetryden en friendly gamee luidden het nieuwe aeixoen in A DOBeerschot was wel het spannendste en sensationeetete evenement van den dag. HARENKARSPEL BOVENKARSPEL MAANDAG 29 AUGUSTUS de waren van den opc. op tot dapper en forach tegenstand. bood de •voorsprong wordt de van f» ontheffing vermakelijkheidsbelasting die het te er Als er iemand komt Opheffing vischafslag. ar- onderwijseres aan de f 4—0 1—5 J 1-3 Tierde. Met de Het verzoek van MeJ. de Wed. Deen Meilink wordt aangehouden. Komt in behandeling het voorstel van B en W. tot Een vaargeul In verband met de verande ring van het peil van het water in het IJsel- meer wordt voor de haven een geul gebaggerd, opdat de haven altijd kan worden bereikt. Benoeming O. L. school. verzoek heer bü Op Zondag 4 September zullen de volgende wedstrijden worden gespeeld: QuickSparta. Willem IIFeijenoord. D. F. C.Heracles. A. D. O.Xerxes. Burgemeester en Wethouders stellen voor den vischafslag op te helfen. De voorzitter deelt mede, dat nu de Zuiderzee- afslulting tot stand is gekomen, te verwachten is, dat in de toekomst weinig visch zal worden aangevoerd, waardoor het blijven bestaan Van den vischafslag overbodig wordt geacht. Burgemeester en Wethouders meenen thans, mede in verband met het aanvragen van pen sioen door den directeur-boekhouder deze op heffing te moeten voorstellen. Zonder stemming wordt hiertoe besloten. De voorzitter brengt den heer Kuin dank voor het geen hu In het belang der gemeente heeft ge daan. In verband met het plaatsen van automaten boven gemeentegrond, meenen B. en W., dat het alleszins gerechtvaardigd is, dat door de gebruikers van dien grond eenige vergoeding wordt gegeven. De heer Berkhout: Hebben we al automaten, die boven gemeentegrond staan De voorzitter: Momenteel nog niet, maar in de toekomst kan het gebeuren, dat van gemeen tegrond gebruik wordt gemaakt. Thans vindt dit reeds plaats voor het plaatsen van lichtbakken, zonneschermen, enz. De beer Berkhout: Acht U het wel gewenscht dat ze boven gemeentegrond komen? De voorzitter: Ze beslaan slechts een kleine ruimte. De heer Frankema: Ik lees ook van rails en buizen; kan dat ook voorkomen De voorzitter: In alle gevallen moet deze ver ordening voorzien. Zonder stemming wordt de verordening op de heffing en invordering van rechten voor het genot of gebruik van grond of Watts, eigendom der gemeente. heffing van M opcenten op de penoneele betasting. noemde ..De De uitslagen van HaarlemV. V. A. Robur et VelocltasZeeburgia H. F. C A. F. O Blauw-WitZ. A. H. B. 8.—D. E. O. (H. B. 8. wint na het nemen schappen). Haarlem—Zeeburgia bracht een makkelijke 3—0 zege voor de kam pioenen, niet in De uitslagen van de wedstrijden cm den Gro ninger Dagbladbeker luidden: H. 8. C.—Noordster Velocltas—Veendam O. V. A. V.—W. V. V. Be QuickHoogezand Komt aan de orde voorstel van fe. en W. tot vaststelling van de verordening op de heffing van rechten aan de Broekerhaven. U treft zwaar het Arol-tournooi lulden: 0—1 3—1 van straf- BurgeriiJke Stand. Ondertrouwd: Simon Laan. 29 Jaar te Beemster en Aagje Smit, 30 jaar; Douwe HiJloo, 28 jaar en Margarete Bell 27 jaar. daar zij tenslotte in dit toumool introdu cés zijn hoogst onsportief om deze straf schoppen heel demonstratief ont^nut te laten, zoodat A.D.O. zich gemakkelijk in de volgende ronde plaatste. _i"L spelletje. Barendregt was de die direct met grof geschut in actie kunnen genieten. :lub Sparta heeft het terrein één persoon. Als er een persoon komt is er altijd wel iets te doen. De heer Rankena: Ik voel me verplicht dit punt naar voren te brengen. Ik zie dat in belders ontslagen en geen geld in huls. De Voorzitter: Er Is in den afgeloopen win ter ook geen honger geleden en daar zullen B. en W. ook wel voor zorgen voor den ko menden winter. Laten we eens even afwachten wat de nieu we Tuinbouwsteunwet ons brengt. Dit kan hoogstens nog 3 4 weken duren en komen er in dien tijd menschen, dan is er altijd wel iets te doen. Het is van het College geen onwil, maar we moeten rekening houden met de financiën De heer Franken: Ik hoop op aller mede werking. Hierna sluiting. De Graalwacht In de kapel van de eerw. Zusters van O. L. Vrouw zijn dezer dagen de eerste twaalf Graalmeisjes ingekleed. Na afloop werd een wandeling door de stad gemaakt en daarna een .gezellig samenzijn" in het St. Jozefgezellengebouw. Het schitterende zomerweer had duizenden kijkers naar Spangen gelokt. Over het geheel genomen kwam het vertoonde niet boven het middelmatige uit. In enkele wedstrijden waren er goede gedeelten, maar toch zeker nog meer zwakke ..passages". Ons kwam het voor, dat de meeste ploegen te hard van stapel liepen èn door het warme weer én door de ongeoefendheid het tempo niet vol konden houden en vooral in de tweede helft dikwijls leelijk afzakten. Het verband liet bij verschillende elftallen ook nog al eens te wen- schen over, vooral bij die elftallen, die met jongere krachten verschenen, in de hoogste mate was dit bjj Sparta en H.V.V. het geval, terwijl we bij N.A.C. Quick en Hercules ook verschil lende nieuwe gezichten zagen. Het typeerende van alle ontmoetingen was. dat in elk der 6 wedstrijden reeds In de eerste ©ogenblikken een doelpunt werd gescoord. De ploeg die het beste spel vertoonde, was ongetwijfeld Beerschot. De beste spelers die wjj dezen dag aan ’t werk zagen was Pierre Bruine, die bü de Belgen rechtsbuiten speelde. Tactisch was het inmiddels gezien om den dag te openen met de ontmoeting XerxesV.O.C. en het programma te besluiten met Sparta H.D.VJB., wat het publiek zoolang mogelijk bin nen de muren deed verblijven. Met was wel de ontmoeting, die het minst om t lijf had. Jaren her was een ontmoeting tusschen De Leeuw van Wassenaar en de Haantjes een knal festijn” Nu was het een primitief gedoe, waarin Quick met een gelukkig doelpunt sege- elftallen waarin zij In dit toumool uitkwamen, is voor de beide Haagsche ploegen weinig succes in de'tweede klasse weggelegd. nam het toumool een aanvang. Een verbluffend snelle start van de rood zwarte tweede klassers. Xerxes werd geheel teruggedrongen. Technisch waren de Zebra’s beter. Hun spel werd veel te kort gehouden en was zoodoende onproductief. Bovendien genoot Lagendaal een extra bewa king. zoodat de V.O.C.-defensie het niet moeilijk kreeg. V.O.C. scoorde vrij spoedig het voor deze ronde tradltioneele eerste doelpunt. Enthousiast bleven de rood zwarten volhouden. Met de pauze boekten zij een 20 voorsprong. In de tweede helft raakte VOC. uitgespeeld. maar verdedigde hardnekkig. Het begon duide» lijk te worden, dat de 2e klassers de le klassers gewipt hadden. Vijf minuten voor het einde kwam Xerxew.los en scoorde vlot achtereen drie doelpunten, om zich zoodoende in de volgende ronde te plaatsen Ofschoon de Overmaschen nog lang topvorm waren, speelden zij een kalm aantrekkelijk spelletje. „Piet", kwam. Gouda maar Keurig samenspelend en overrompelend ste ken de Belgen van wal. Het dreigde een dé- bAcle te worden voor AX)O Maar verder dan 1o bracht de Beerschot het niet. A.D.O. kwam er steeds beter In. Maar de „rappe mannekes' bleven t gevaarlijkste. Jammer was het, dat In de tweede helft enkele AD.O.’ers zich tot ongerechtigheden heten verleiden en de Bel gen enkele malen met gelijke munt betaalden. De gelijkmaker kwam tenslotte tot groot mis noegen van de Belgen uit een penalty, nadat even hiervoor A.D.O. een penalty onthouden was. Bij gelijk spel is degene winnaar, die van drie te nemen strafschoppen na afloop er de meeste benut. Wij vonden het van de .Belgen” was de ontmoeting, waarvan de verwachtingen het hoogste gespannen waren. Bitter la dit besluit tegengevallen. De grootste openbaring was ten slotte, dat de danig verjongde Spartaploeg in jeugdigen over moed de Schiedammers met 41 klop gaf. Bij de Spartanen rammelde het iets minder dan bij de blauw-wltten. Maar hun doortas tendheid deed de kasteelbewoners zegevieren. Gemeenteraad De Raad dezer gemeente vergadert Dinsdag 30 Augustus, des middags 3 uur (n. t.). Op de agende komt o.m. voor een verzoek van den gemeente secretaris, den heer J. Dam, om eervol ontslag met Ingang 1 Januari. Raadsvergadering Vergadering van Raad der gemeene Bovenkarspel op Vrijdag j.l. des avonds acht uur Aanwezig alle leden. De voorzitter, de heer W. C. van Breda, burge meester, opent de vergadering. Aan: de orde komt een schrüvüen van den Minister van Blnnenlandsche Zaken betreffend* subsidie werkverschifflng. De heer Berkhout: Is die ƒ3000.enkel voor de Stationslaan, of valt daar alles onder. De Voorzitter: Neen, ook de Putten vallen daaronder. Het percentage zal verfnoedelijk wel 40 pCt. zün. Die 3000.is tenminste al 35 pCt. Verslag van het gasbedryf te Enkhuizen over 1931. De heer Frankena: Heeft u reeds kennis ge nomen van den inhoud van dit verslag? De Voorzitter: Ja; deze gemeente heeft voor het eerst een ultkeering gehad, omdat het ver bruik liep boven de ƒ20.000. De heer Frankena: Dit punt Is ook in de vergadering van den Volksbond gesproken voor- zooveel de verlaging van den gasprüs betreft. Münslnzlens zou een verlaging van het gas tarief op het oogenbllk zeer welkom zijn. De Voorzitter: Laat die organisatie een ver zoek richten aan deze gemeente, dan zullen wij den brief verder doorgeven aan Enkhuizen. Aangeboden wordt de begrooting voor het dienstjaar 1933; welke In ontvangst en uitgaaf voor zooveel den gewonen dienst betreft, sluit met 'n totaal bedrag van 120.349.49 en voor zoo veel den kapitaaldlenat betreft met een totaal bedrag van ƒ78.556.38. Verforen Een rijwielplaatje; een bankbll- jet; een portemonnale met eenig geld; een rn- wielplaatje. Gevonden Een rijwielplaatje; een fiets. Aankomen loopen: Een hondje. Schoolfeest Chr. Schoot Ata. Woensdag op Koninginnedag zullen de kinderen, die de School met den Bübel alhier bezoeken. m« autobussen een uitstapje maken via H Hugowaard naar Alkmaar, Bergen, Belgen aan Zee en Schoorl. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: Albertus Halman, 27 j., opperman, en M»™ Margaretha Stam, 25 j„ zonder beroep, belden wonende te Behagen. Overleden: Aagje Koenar, 58 j-, echtgenoot» van Klaas Snaas. Ledenvergadering R.K. Middenst. Vereen. „De Hanze”. Dezer dagen vergaderde „de Hanze” In het patronaatsgebouw. De voorzitter, de heer A. Deutekom, betreurde in zijn openingswoord de geringe opkomst en deed vervolgens voorlezing van tel van inge komen stukken, oa. het antwoord van de Tweede Kamerleden Chr. v. d. Bilt. mr. v. Hellenberg Hubar en Kortenhorst, over de gevoerde corres pondentie inzake opheffing van één der post bestellingen en opheffing Kantongerecht alhier. Aan deze Kamerleden zal alsnog worden be richt, dat het Kantongerecht alhier reeds wordt waargenomen door den Kantonrechter te Alk maar. Het zal dus geen bezuiniging geven. Te vens zal worden bericht, dat in verband met de aanneming van de nieuwe pachtwet Ebels het blijven bestaan van het kantongerecht te Beha gen zelfs noodzakelijk is. Hierna worden de notulen gelezen en goedge keurd. Volgs bespreking Santosfonds en benoeming commissie In de commissie worden gekozen de heeren C. de Moei en W. Plukker, terwijl volgens de Bisschoppelijk goedgekeurde statuten de gees telijk adviseur van iedere plaatselljke Hanze- vereenlglng ambtshalve tevens voorzitter van de plaatselljke Santos-commlssie is. Aan den hoogeerw. heer Deken en den heer Plukker, die niet aanwezig waren, zal kennis worden gegeven van hun benoeming. Een uitvoerige bespreking volgde over de vie ring zilveren Hanze-jublleum te Haarlem, op 7 en 8 September as. Besloten werd één afge vaardigde heen te zenden die eenige vergoeding voor de te maken kosten zal ontvangen. Besloten werd in het najaar nogmaals een propaganda-vergadering te houden. Na een korte rondvraag volgde sluiting met de Chr. groet. B. en W. stellen voor tot wijziging van de be grooting dienst 1931. Als volgt: een vermeerde ring der Inkomsten tot ƒ7377.44 en een ver mindering tot 8832.75 en tot vermeerdering van uitgaven tot 10395.77 en een vermindering tot 15049.47. Wordt zonder hoofdelüke stemming aange nomen. Volgt aanvulling Algemeen© Poliüe-verorde- ntng. Burgemeester en Wethouders hebben de eer den Raad mede te deelen. dat zij op verzoek van het raadslid den heer Orsel den Raad een ontwerp -verordening tot aanvulling van de Algemeene Politieverordening ter vaststelling aanbieden, hoewel deze zaak niet de onver- deeelde sympathie van het College heeft. Burgemeester en Wethouders zijn van oor deel dat overtredingen zeer moell k zullen zijn te constateeren, terwijl zij vreezen, dat de bepaling aanleiding zal geven tot veel buren- kwestles. Het ontwerp is als volgt geredigeerd: Art. 51a. Het is verboden tusschen des mid dags 12 uur en des nachts 12 uur door het in werking hebben van hoog frequent-apparaten. toestellen en machines onder welke benaming ook storend te werken op de radlotelefoon ont vangst. Deze bepaling is niet van toepassing op inrichtingen voor de oprichtng waarvan een vergunnng ingevolge de hinderwet vereischt is. Na eenige discussie wordt het voorstel met alléén wethouder de Vries tegen aangenomen. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van den Burgemeester wordt het regle ment van orde als zijnde door wijziging van die wet daarmede in strüd zoodanig gewijzigd dat art. 14 daaruit vervalt. Allen vóór. Vastgesteld worden de pensioengrondslagen van het onderwijspersoneel voor de leerpllcht- vrije jeugd. De heer van Erp stelt vervolgens de vraag of het B. en W. bekend is dat de uBrgemeesters der randgemeenten van de Wierlngermeer op audiëntie zullen gaan bü den Ministers om te pleiten voor rükssteun voor werklooaen die zich in deze gemeenten hebben gevestigd of zullen vestigen. Spr. zag gaarne dat Schagen zich daarbij aansloot. Het aanwüzen van vaste standplaatsen voor voertuigen om op de marktdag staangeld te heffen acht voorzitter niet wenschelük maar zal toch nader besproken worden. De heer Stam zag gaarne dat voorzien werd in het aanbrengen van een laadbrug voor vee. Behalve de koeten is ook de plaats een moel- lük probleem; ook dat punt zal onderzocht worden. Ook de heer Orsel vernam op zijn vraag, om evenals de gemeente ZUpe aan den minister toeslag te vragen op de huren van f 3 voor de werkloozen, dat hierover reeds onderhandelt wordt. De heer Orsel bracht nog eens het stichten van een sportpar ter sprake als zijnde een mooi werkobject waarvoor de gemeente steun van het rük zflta 1 Onze voettwlcl wel weer Voor één jaar gekregen, maar dat blijft niet steeds zoo De heer van Erp is het daarmede eens. Spr. ziet er voor de gemeente financieel voordeel in. De voorzitter antwoordt daaraan kan nu niet gedacht worden, maar eerder aan verhoo- toch al zoo ten top gedreven belas- ging der tingen. Aan de woonwagens zal staanplaats te Oroo- tewal worden verboden zegt voorzitter op een van den heer Bakker; maar wat de Bakker zegt over verkeersbelemmerlngen de Bioscoop, meent de voorzitter toch dat hieraan weinig gedaan kan worden. Vroeger noemde men zoo n verzamelplaats zegt voorzitter „De leugenbank.” waarbü de heer v. Erp opmerkt tegenwoordig zegt men: „Bij de pomp!” De heer Schoorl vraagt naar aanleiding van een Ingekomen aanbod om het steenkolenver- voer voor de gasfabriek te vervoeren voor f 2 per ton inplaats van zooals thans geschiedt voor f 2.45, om hieraan een einde té maken, wat de gemeente een voordeel serft van ruim f 500 per jaar. De voorzitter meent dat waar de inschryving pas eenige maanden geleden is gehouden, het toch niet aangaat elk oogenbllk van vervoerder veranderen. Dit zou ook niet loyaal z n. De inschrijving vermeldde tot wederopzeg ging zegt de heer Schoorl, dus kunnen wij er ieder oogenbllk af. De heer v. Erp bestrijdt den heer Schoort Ook spr. zou het geen reëel zaken doen vinden. Spr. zal den hee Schoorl helpen herinneren aan dat woord: „tot wederopzegging”, waarop de heer Schoorl zoo de nadruk legt, wanneer spr. straks komt met zün voorstel over de radio kwestie. Na het stellen van nog een vraag over de vleeschkeurlngsdienst door den heer Klaver, waarop de heer de Veer antwoordt dat aan het goedgekeurde vleescti wel ultkeering zal wor den gedaan, wordt^e openbare vergadering gesloten en gaat de Raad voor de derde maal, zooals de voorzlter mededeelt voor een paar be langrijke zaken, In comité. Geen Vereeniging voor Maatschappelijk Hulp betoon. Het voorstel van B. en W. niet aansluiting aan het gasbulzennet van Lagedjjk en Schagerbrug voor de derde maal verworpen. 8 Woningen onbewoonbaar verklaard. Voorzitter Burgemeester J. Cornelissen, lo.- secr. de heer J. Mol. Afwezig wethouder Jzn. Blaauboer en Mr. J. Buiskool. Naar aanleiding van het adres van het Be stuur der afd. Schagen van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrüf Inzake uitbreiding steunregeling, wordt door B. en W. opgemerkt, dat de Raad deze bepaling heeft vastgesteld op grond van de omstandigheid, dat zooveel werklooze arbei ders uit andere gemeenten zich hier vestigden en het gevolg hiervan zou kunnen zün, dat ingezetenen zouden worden achter gesteld. Overigens zou onze gemeente bü opheffing van dezen maatregel een aantrekkeUJke plaats worden voor werkloozen en steuntrekkers. Op grond van een en ander stellen Burge meester en Wethouders voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer Bakker meent, dat de Raad zich wel kan verlaten op de goede bedoelingen van B. en W. De heer v. Erp wil het beslnit nog ettelüke malen zien geannonceerd en kan zich heel goed met het voorstel van B. en W. vereen!- gen. De voorzitter zegt reeds te hebben voorge- steld niet alleen in de Schager Courant, maar ook In het Noord-Holl. Dagblad, Züper en Heldersche Courant het besluit te annonceeren. Naar aanleiding van het verzoek van de S.D.A.P.-raadsfractie tot instelling van een Commissie voor Maatschappelük hulpbetoon, stellen Burgemeester en Wethouders den Raad voor, aan het verzoek van genoemde fractie te voldoen door instelling van een Burgerlük Armbestuur, met ingang van 1 Januari as. Waazbü zü een ontwerp-reglement over leggen. De heer Bakker dankt B. en W. voor het voorstel, waardoor aan een sedert lang be staand verlangen is voldaan. De heer Schoorl informeert naar de jaar wedde van den secretarls-pennlngmeester en spr. wil ingelicht worden over de kosten. Spr. wil dan wel, hoewel hü er niet warm voor loopt, met het voorstel meegaan. Wel is spr. bang voor individueel werk en voor de groo- tere kosten. Voor dit laatste is ook de voor zitter bevreesd. Verder meent de voorzitter, dat het salaris geen levenspositie zal bedragen. De heer van Nuland wil deze zaak rustig bespreken. ^Na langdurige discussies brengt de voorzlt- ■r vervolgens het onderwerp in stemming of er al dan niet zal worden overgegaan tot het instellen van een commissie van Maatschap pelijk Hulpbetoon. Het wordt verworpen met 63. Voor waren alleen de belde heeren Bakker en Orsel en wethouder de Vries. Naar aanleiding van het verzoek van Burge meester en Wethouders van Jlsp, om adhaesie te betuigen aan pogingen ter verkrüging van een steunregeling voor noodlüdende bedreven en tot verlaging der tarieven van het P.E.N. en het P.W.N., stellen Burgemeester en Wethouders den Raad voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, uit overweging, dat deze pogin gen behooren uit te gaan van andere organi saties, büv. Vereenlglng van pluimveehouders, de Hollandsche maatschappü van Landbouw, de Vereenlglng van Nederlandsche gemeenten e.d. Wordt aldus besloten. Op het verzoek van de Vereenlglng voor Christelük Nationaal Schoolonderwüs, alhier, om voorschot op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwüswet 1920 over 1932, stellen Burgemeester en Wethouders den Raad voor, overeenkomstig de overgelegde bereke ning aan de bovengenoemde vereenlglng een voorschot toe te kennen van 437.76, uit te be talen in twee termynen. Na een kleine opmerking van den heer Orsel wordt ook dit verzoek zonder hoofdelüke stem ming aangenomen. Hierna volgt verslag N. V. Noorderstoom- tramwegmaatschappü nver 1931. Naar aanleiding van dit verslag merken Bur gemeester en Wethouders op. dat h.l. tot op heffing van de tram SchagenWarmenhuizen nog niet behoeft te worden overgegaan, daar als dividend nog 2J4% kan worden uitgekeerd. Opheffing zou naar de meening van Burge meester en Wethouders met het oog op uit voering van kanaalplannen thans ontüdig zün, te meer daar de tram in deze streek de eenige vervoergelegenheid Is. Burgemeester en Wethouders stellen voor het verslag overigens voor kennisgeving aan nemen. De voorzitter verklaart IX Maandag op de vergadering te zün geweest van bovengenoemde Maatschappü en daar de lün Warmenhulzen Schagen warm verdedigd te hebben. Er zal echter nog een andere vergadering gehouden worden en spr. heeft verzocht aan de beide wethouders om dan mede te gaan, opdat wü zoo sterk mogelük daar zullen ver- schünen. Alles zal in 't werk gesteld worden die lün voor Schagen te behouden. Aldus wordt besloten. In de begrootingscommissie worden vervol gens gekozen bü le stemming de heeren v. Nuland en de Veer, resp. met 7 en 6 stemmen. De heer v. Nuland bedankt echter, terwül de heer de Veer zijn benoeming aanneemt. Bü een volgende stemming verkrügt alleen de heer Bakker de meerderheid, die eveneens zün benoeming aanneemt, terwül bü 3e stem ming mr. J. Buiskool gekozen wordt, aan wlen van zün benoeming zal worden kennisgegeven. - Hierna gaat de Raad in comité, .«a e9a. de eigenaren werden aangeschre- kwartier wordt de vergadering wedrfó^i opend. Na de comite-vergadering, welke op verzoek van den heer Van Nuland geschiedt, volgt: Na eenige besprekingen wordt het voorstel van B en W. om ontheffing van vermake- lükheldsbelasting voor gezonden ultnoodigin- gen voor den wedstrijd op 14 Aug. aan genomen. Bü de rondvraag vraagt de heer Silver, of plaatselüke vaklieden bü het aanbrengen van de verbetering aan de speelplaats der R. K. Jongensschool zün geweigerd? De Voorzitter: Dit is een zaak Schoolbestuur aangaat. De heer Reün verzoekt om verhooging van de berm voor het huls van den heer Heydema in verband met het drukke verkeer op den hoek van den Broekerhavenweg. De Voorzitter: Zal h.erin voorzien. De heer Frankena brengt wederom de steun regeling ter sprake en is er van doordrongen, dat het hoogst noodzakelük is dat B. en W. komen met een voorstel tot het maken van een steunregeling. Voor werk kan er direct niet worden gezorgd en steun moet verleend worden wanneer de nood nüpt. Mijn meening werd ten volle gedeeld In de fractie en ik hoop dan ook. dat u het begrüpt, dat het nu hoog tijd wordt willen we de menschen voor han ger behoeden. De Voorzitter: Als de omstandigheden er toe lelden, ben Ik niet tegen een steunregeling. Echter zoolang er werk is moeten we buiten een steunregeling blüven. Zoodra het noodig is zullen B. en W. met een voorstel komen. Een steunregeling, zoolang er werk A is uit den booze. Mü «dunkt op het oogenbllk bestaat geen aanleiding om een voorstel te doen. De heer Frankena: Dat mag allemaal wel waar wezen, maar als er straks noodlijdenden komen, is een steunregeling direct niet klaar. We behoeven er toch geen gebruik van te ma ken als het niet noodig is. De Voorzitter: We kunnen in de gegeven omstandigheden nu toch geen steunregeling maken. De heer Frankena: heeft u dan werk? De Voorzitter: U moet zich niet bepalen tot De voorzitter deelt mede, dat B. en W. in verband met de ongunstige tüdsomstandlgheden de begrooting voor het jaar 1933 moeilük slui tend kunnen krügen, ondanks het feit, dat de uitgaafposten zoo laag mogelük zün geraamd. Het tekort zal derhalve uit de belastingen moeten worden gevonden. Een verhooging van de opcenten op de grondbelasting lükt ons in deze tüdsomstandigheden allerminst gewenscht, aangezien de landerijen reeds zwaar zün be last. Bovendien zullen straks velen niet in de Ge meentefondsbelasting worden aangeslagen in verband met de geringe inkomsten. De personeele belasting komt ons thans het eerst voor heffing in aanmerking, temeer daar op deze nog geen opcenten worden geheven. Bü heffing van 60 opcenten wordt een op brengst geraamd van 4080.wat voldoende zal zün tot het sluitend maken van de begroo ting. De heer Frankena: De Raad wordt thans voor een voldongen feit gesteld om voor 1 September een besluit te nemen. Mün idee is altüd geweest heffing van belasting naar draagkracht. De Personeele belasting hebben we tot nog toe als een luxe belasting beschouwd. Een stap van 60 opcenten komt nog wel genoeg voor. De ge meentefondsbelasting blüft m.i. altüd de blllük- ste belasting voor heffing. Was het niet beter gezien van B. en W. om meer opcenten te hef fen op de Gemeentefondsbelasting? De voorzitter: Uit een billükheidsoogpunt is het heffen van opcenten op de Personeele be lasting gerechtvaardigd. Hadden B. en W. an ders gekund, dan waren ze ook met een ander voorstel gekomen. Bovendien zullen er straks heel veel personen zün, die niet in de Ge meentefondsbelasting zullen worden aangesla gen. Ik vrees, dat Ged. Staten de begrooting terug zullen zenden wanneer we een hooger aantal opcenten op de Gem. fondsbelasting en Grondbelasting zullen heffen en de Personeele belasting geheel vrü laten. De heer Frankena: Wanneer we hetzelfde getal heffen op G. F. en Gr. bel., krügen we dezelfde verdeeling en uitkomst. De Voorzitter: Oorspronkelük zouden we 25 opcenten meer heffen op G. F. ©n Gr. bel. bei den zouden dan 75 opcenten tellen, daardoor de kleine tuinders met hun verhypotheekt land. In de heffing van opcenten op de pers. bel. zit m.i. geen onblllükheid. temeer daar de huurwaarde voor deze gemeente laag is en dus velen bulten de heffing vallen. De heer C. Rood: Ik sta in dit geval aan de züde van den heer Frankena. Die Inkom sten heeft moet het eerst betalen. De heer Berkhout: Als we nu 10 Gen». F.-bel. en 10 op Gr. bel. heffen? De hear Reyn: Ik kan met het voorstel van B. en W. meegaan, ik acht deze heffmg niet zoo onblllük. De heer Braakman stelt voor tot heffing van 40 opc. op Pers, belasting en de overige 20 opcenten te leggen op Gem. fondsbel. en Grondbelasting, indien dit straks bü de behan-. deling van de begrooting noodig blükt. De heer C. Rood stelt voor tot heffing van 30 Opc. op Pers. bel. Het voorstel van B. en W. komt in stem ming en wordt verworpen met 4 tegen 3 st. voor. Tegen de heeren Berkhout, Silver, Rood en Frankena. Het voorstel van den heer Braakman wordt eveneens verworpen met 4 tegen en 3 stem men voor. Tegen de heeren Berkhout, Silver, Rood en Frankena Het voorstel van den heer C. Rood aangenomen met 6 voor en 1 stem tegen. Te gen de heer Silver. Komt in behandeling het verzoek Ver. K. G. B. om Wijziging begrooting. De begrooting 1932 ytl moeten worden ge wijzigd. lo. In verband met de inrichting van het- nieuwe speelterrein aan de R.K. Jongensschool; 2o. in verband met het aandeel der gemeente in de te betalen rente, van door de provincie in 1930 verleend voorschot ten behoeve van den groven tuinbouw. Blükens circulaire van Ged. Staten zal de provincie zoo noodig de rentevordering over 1932 voor 70 pCt. voor haar rekening nemen, mits de gemeente de overige 30 pCt. betaalt. Het aandeel der gepieente zal ongeveer 64.- bedragen. 3o. In verband met de toezegging van een bij drage aan het Crlsis-comité uit de 50 West- friesche Gemeenten van 1 ets. per inwoner tot vorming van een strüdkas. In verband met de verhoogde geldleening voor de Broekerhaven (gebracht van 18.000.op ƒ21,00.zal de begrooting voor de Broeker haven voor den dienst 1933 moeten worden ge wijzigd. De rekening voor de Broekefliaven over 1931 zal in verband met het sluiten dier geldleening eveneens gewüzigd moeten worden. Het besluit der geldleening werd eerst na 30 Juni 1932 goed gekeurd. Op dat tijdstip werd het dienstjaar 1931 afgesloten, zooat de geldleening niet meer op den dienst 1931 kon worden verantwoord. De post ..geldleening” kwam te vervallen en een post „Overboeking van den dienst 1932 ten bate van den dienst 1931” moest worden inge voegd. Zonder stemming wordt besloten de begroo ting der gemeente voor het dienstjaar 1932 te wüzlgen. Eveneens wordt zonder stemming besloten de begrooting voor de Broekerhaven dienst 1933 en de rekening over 1931 te wüzlgen. Onder overlegging der ingezonden solliclta- tiën, het bericht van het Hoofd der O. L. school en het advies van den heer Inspecteur van het lager onderwüs, hebben Burgemeester en Wet houders de eer den Raad de navolgende voor dracht voor het doen eener benoeming aan te bieden: No. 1. MeJ. P. A. Visser te Schagen. No. 2. Mej. A. T. Sandstra te Opmeer. No. 3. Mej. N. Wigel te Kolhom. Mej. P. A Visser te Schagen wordt gekozen met 6 stemmen; op mej. A. Sandstra werden 3 stemmen uitgebracht. Aan de orde komt vervolgens het voorstel van B. en W. tot overname van het gedempte ge deelte der Loet van de Banne en den Polder Schagen voor de som van 1. Aldus wordt besloten. De heer v. Erp informeert nader naar de be strating en merkt op, dat er boomen gerooid zullen moeten worden; tevens wüst spr. op het herstellen van den verkeersspiegel. De voorzitter zegt, dat het plan bestaat om In t najaar tot die bestrating over te gaan, wanneer de grond wat uitgezakt zal zün. Reeds is besloten, dat de spiegel in orde gemaakt zal worden. Over de boomen wordt nog overleg ge pleegd. Spr. vreest echter, dat er eenige boomen helaas zullen moeten verdwünen. Tevens komt ter sprake, dat er nog meerdere boemea had weinig te beteekenen. De Almeloërs ver superieur over de Utrechtenaren, vooral hun veldwerk viel in de eerste helft te loven. Het eerste doelpunt van Heracles was een ju weel. 1 mooiste van den dag. Tegen het einde kwamen de Utrechtenaren nog even los. hun spel was onberekenend en onsamenhangend. Heracles zegevierde met 31. De heer Bakker meent, dat daar ter plaatse het opruimen van twee of drie boomen voldoen de zal weaen. Thans komt aan de orde de Aanstaiting van LagedUk en Seha- gerbrag aan het gasbafoennet. Naar aanleiding van het gesprokene !n raadsvergadering van 5 April jJ„ hebben Bur gemeester en Wethouders de eer den Raad over te leggen, een nadere exploitatie-rekening voor de aansluiting bovenbedoeld, onder mededeellng, dat zü ten opzichte van de onderwerpelüke aangelegenheid nog hetzelfde standpunt inne men, alsYen tijde der vorige behandeling. Thans bedraagt net saldo verlies volgens de exploitatie rekening 505.47 </2. Het College kan dan ook geen vrü he ld vinden den Raad een voorstel tot aansluiting te doen. De heer Van Nuland is de eerste spreker die het voorstel van B. en W., dat thans voor de derde maal aan de orde komt, bestrüdt. Spr. vindt, dat er. ondanks dat de gasprüs onlangs verhoogd is, toch nog een 40 aansluitingen kun nen worden gedaan; een zeer bevredigend resultaat. De aanleg van Orootewal Is indertijd ontzettend meegevallen en bleef ver beneden de begrooting. Gezien de daling der prüzen, verwacht spr. dat het geraamde verlies beneden de 500.zal blüven. Twee belangrüke lichtpunten ziet spr. ook. nJ. een mooi werkobject en een dankbaar afzetge bied. Spr. verwacht, dat nog tientallen aanslui tingen zullen volgen, waardoor het verlies in winst zal worden omgezet. De gasfabriek zal op volle capaciteit kunnen werken en het mooie dorp Scha gerbrug zal een keurige reclame zün als nieuw afzetgebied. Thans is het de juiste tüd. daar anders het gebruik van electrische appa raten een groote vlucht zal nemen. Spr. handhaaft zün meening en wil zoo spoe dig mogelük tot aansluiting zien overgegaan. De heer Bakker sluit zich geheel bü den vo- rigen spreker aan. De heer Klaver meent, dat het verlies van 500.veel te zwart wordt ingezien. Ook spr., die het gebruik van gas een groot genot acht en tevens gemak, is van meening, dat in het mooie maar ook groote dorp Schagerbrug meer dere aansluitingen zullen volgen. De heer v. Erp vraagt of met bet oog op de uitbreiding de buizen voldoende zullen zün; ook heeft spr. in de begrooting niets aangetrof fen over de kosten van de drukgasregulateurs. Wethouder De Vries antwoordt, dat drukgas regulateurs niet noodig. zün en volgens den directeur zün ook voorshands de buizen zwaar genoeg. De heer v. Erp zag aan deze kwestie gaarne de volle aandacht geschonken. „Voorshands” acht spr. een weinig betrouwbare term. De heer Schoorl is ook steeds voorstander geweest van aansluiting. Schagerbrug is een mooi aaneengesloten com plex, wat met niet zoo heel veel kosten kan aangesloten worden. Aan het verlles-saldo van 500.hecht spr. niet veel waarde. De voorzitter wil de meening van B. en W. niet meer verdedigen, dat is reeds duldelük bü vorige gelegenheden geschiedt. Het is wel heel mooi, zooals de heeren het voorstellen, maar het zün toch geen gunstige cüfers. Spr. dacht, dat B. en W. een voorzichtige politiek voerden. Spr. is bang, dat bet is goed geld gooien naar kwaad geld. Een particulier zal toch ook niet, wanneer hü vooruit weet, dat aan een zaak ver lies zit, tot een dergelüke zaak besluiten. De heer Schoorl meent, dat wü den plicht hebben naar Lagedük gas te brengen en wat Schagerbrug betreft, heeft spr. genoeg vertrou wen in de toekomst. De voorzitter zegt: Wü zullen een boompje gaan schudden. De heer Stam Is ook niet bévreesd voor dat nadeelig saldo en meent, dat de verllescüfers spoedig in winstcüfers zullen worden omgezet. Wethouder De Vries is van meening, dat wü onze gezonde bedrüven in eere moeten houden. Spr. noemt het eenigszins avonturierspolltlek. De heer v. Nuland zegt, wanneer vroeger be sloten was geweest tot aansluiting met Barsin- gerhorn, de gemeente daar nu de vruchten van zou plukken. De schaAd gaat voor de baat, zegt spr. Eindelük worden de discussies gesloten en wordt het voorstel van B. en W. met 81 stem, die van wethouder de Vries, verworpen. Aangenomen zonder J wordt een voorstel tot vaststelling van een ver ordening art. 25 7e lid der Woningwet, waarmede ook de gezondheidscommissie zich kan vereenl- gen, nl. op welke wüze en waar zal worden kennisgegeven dat een woning onbewoonbaar is verklaard. Alsnu volgt voorstel tot het onbewoonbaar ver klaren van de 8 perceelen, gemerkt A 117, 118, 119, 120, 122, 123, 124 en 125 en te gelasten dat deze binnen zes maanden, met inachtneming van den termün, zullen zün ontruimd. De Voorzitter zegt, dat ook perceel A 126 hier onder dient gerekend. Dus niet 8, maar 9 woningen. De heer v. Erp kan zich met het voorstel van B. en W. wel vereenigen, maar boe denken B. en W. dan te doen wanneer over 6 maanden die woningen zün ontruimd. Spr. ziet anders nog, dat de menschen dan straks bü den Burgemees ter op de stoep kunnen gaan zitten, als zünde dakloos, of worden er nieuwe woningen ge bouwd? De Voorzitter: Neen wü willen geen nieuwe hulzen bouwen. Maar wreed zullen wü ook niet zün. Er is dan echter een begin; wanneer zü leeg komen, zullen zü niet meer bewoond mogen worden. Er moet een eind komen aan deze toe standen. t Is eigenlük een schande voor de ge meente. Gelukkig zün verschillende reeds onbe woond. De heer Bakker dankt B. en V7. voor het initiatief. De menschen klagen steen en been. Spr. hoopt, dat B. en W. zullen voortgaan met het opruimen van krotten, die er voor in aan merking komen. De heer Van Nieland zegt, in die huizen te zün geweest. Die havelooze toestand is echter niet altüd aan de huiseigenaren te wüten, ook is er wel eens onmacht in t spel. Spr. zag gaarne aldaar eenige boomen opgeruimd, die veel licht en zon benemen. Er zün meer woningen in Scha gen, die in dezen toestand verkeeren en spr. zag Overleden: Dieuwertje Admiraal, 67 jaar, wonende te Oosthuizen, echtgenoote van Ja cob Swart, maar de Feifenoord-achterhoede was van prima conditie, er was letterlük geen doorkomen aan. Toen de ^voorsprong eenmaal 2—0 was. maakten de in t groen gestoken Rotterdammers er weer een demonstratie van. vpp. dat de woningen moeten worden opgeknapt. Het voorstel wordt vervolgens zonder hoofde lüke stemming aangenomen. Wü naderen punt 8 der agenda: OedeeMeMfke doortrekking van de C. Bokstraat. Onder overlegging van de met den adviseur der N.V.H.A.B.O. gevoerde correspondentie be treffende de onderwerpelüke aangelegenheid, hebben B. en W. de eer den Raad voor te stel len, de O. Bokstraat gedeeltelük door te trekken, zooals op het mede overgelegde plan Is aan gegeven. Volgens raming van den gemeente-architect zullen de koeten dezer doortrekking bedragen f 1500, waarin door de N.V.H.A.B O. de helft zal worden bügedragen, onverminderd het aanbod van genoemde N.V. ten aanzien van kostelooze grondverkrüging door de gemeente voor de door trekking benoodigd. De heer v. Erp heeft uit de bescheiden niet gezien het antwoord van de Ned. Spoorwegen aangaande het overpad naar den Stationsweg. De H.AB.O. zal het misschien wel onverschillig blüven, maar wü votoeren geld voor de gemeente. De heer Bakker heeft ook bezwaren. Wanneer daar een straat komt, meent spr. dat ook de bouwvereeniging „Schagen” dasmen moet bü- dragen. Thans is bet de heer v. Erp, die over dit agendapunt in comité wil gaan, waartoe wordt besloten. Na een vrü lange tweede comité-vergaderlng wordt de vergadering andermaal heropend en deelt de heer v. Erp mede dat hü. hoewel hü het voorstel toejuicht, toch eerst het antwoord van de Ned. Spoorwegen wil afwachten. Spr. stelt daarom voor, dat B. en W. het voorstel zullen terug ommo. Zulks wü bot College echter niek in de gemeente zUn, die sullen moeten verdwe nen. V

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 10