Het rapport-Welter de Keuringsdiensten en I I 5 Hoe de diensten werken De „ontvoering” te Kerkrade Productie-kpsten per eenheid DINSDAG 30 AUGUSTUS EEN VROME HERINNERING Zorgvuldige studies Voor de Irauhouding ZILVEREN P. T. T.-JUB1LEUM Roode laster weerlegd REV. SOC. PARTIJEN DE FEESTEN TE ROERMOND Historische rondgang Z. H. EXC. MGR. F. JOOSTEN BISSCHOP GEWIJD DE NOOD IN DEN TUINBOUW Naar de missie Examen Nijverheidsonderwijs BENOEMINGEN In het Aartsbisdom Ondersoek naar arbetds- msthodea in de Midden- standsbedrgvea Minister antwoordt K. v. K. voor Rijnland LIEFHEBBERS VOOR HET ANT1-OORLOGSCONGRES NORMALISATIE TEXTIELGOEDEREN „NEDERLANDSCH FABRIKAAT” Notarieel examen Z. Em. WKardinaal van Rossum, Pauselijk Legaat naar het XXVIIste Int. Eucharistisch Congres te Amsterdam, wuift de jubelende menigte toe Ze wilden zonder pat de grens over De nieuw gewijde bisscKop »e midden van Mgr. A. F. Diepen f w» Aef wasecherybedryf Sint Servatius-afdeeling Maastricht De Filmrondreis Internationale samenwerking I RS ter t- t. Is t Dat door onderstekingen met betrekking tot de arbeldsmethoden vaak aanzienlijke besparin gen kunnen worden verkregen, mag als vast staand worden aangenomen en blijkt ook dui delijk uit de tn bovenbedoelde publicaties neer, gelegde resultaten van een tweetal onderzoe kingen. welke ten deae in het wasKherybedrQf resp. het zilveramldsbedryf werden ingeeteld Wat het ondersoek Van de Congregatie der Broeders van Huy- bergen, die sinds vele teren werkzaam zijn in het Borneoech missiegebied van 2. H. Esc. Mgr. PacUtcua Boa. sullen tn den loop van September de broeders Bernulphua, Irenaeus. Robertas eh Herman naar genoemde missie afreizen. 's-GRAVENHAGB. Geslaagd voor deel X de heer H. van Steeg te Naarden. product bestede arbeid kleiner de productie-koeten per eenheid xilMTtmidtMrjff te Schoonhoven eeft zichtbare re- bestudeering van ingeeteide ondersoek moet in aanmerking wor. dëh genomen, dat het eene bedrijf zich beter voor rationalisatie en mechanisatie leent dan het andere: bovendien laat een kunstnljver- heldsbedrljf slechts tot een zekere grens mecha nisatie toe. Niettemin blijkt, dat ook tn bet zll- versmldsbedrUf verschillende bewerkingen nog voor verbetering In aanmerking komen, waar van genoemd mogen worden het sagen, van vorken met meervoudige zagen en het slijpen met speciale schijven inplaats van het ver ouderde vijlen. 's HERTOOENBOSCH. Examens Ned. R. K. Schoolraad, afgenomen De vertoonlngen van de thans we! wed en zijd bekende films over de Nederlandsche In dustrie mochten zich de vorige week tn een buitengewone belangstelling verheugen. In Hel mond waren Maandag al ongeveer drie duizend aanwezigen en de Mlddenstandsverfcenlglng nam zich voor een winkelweek te organlseeren, om de propaganda nog beter te doen Inwerken. In Roermond was de geheele stad in feest vreugde en kon de menigte, die de films volgde, gerust op een 6000 personen worden gesteld. Ook In Tegelen kon men spreken van duizenden toeschouwers, evenals in Groesbeek, wear be halve de burgemeester, 2000 andere Inwoners met aandacht naar de films keken en naar de muziek luisterden. Vrijdag werd ten tweede male in Roermond vertoond, thans op de Groote Markt en weer was de belangstelling reusachtig, want wel 4000 menschen stonden hier bijeen. De geheele stad stond hier trouwens in het teeken van Neder- landsch Fabrikaat, daar een winkelweek werd gehouden en een tentoonstelling, waaraan spe ciale Nederlandsche Fabrlkaat-afdeellngen ver bonden waren. Ook reed by het bloemencorso een smaakvolle praalwagen mee voor propagan da voor bet binnenlandse!) product., De zes voorstellingen werden besloten met een goed geslaagde vertoonlng op de Groote Markt in Venray, waar een kleine duizend Inwoners aanwezig waren. Ook hier vatte men bet plan o^, een winkelweek te gaan houden. Deze week vinden vertoonlngen plaats jn Velp. Heusden, Nijmegen (op Koninginnedag), Hoer de, Zutphen en Epe. Tb Velp, Heusden, Butphen en Epe komt de ftlm-auto op speciaal verzoek, In verband met de te houden winkelweken. betreft, blijkt, dat een groote besparing is ver kregen bij het onderdeel sorteeren. Volgens de oude methode wordt een bepaald stuk meermalen opgenomen, terwijl de sorteer, ster zich dikwijls moet bukken. Volgens de voorgestelde methode, welke reeds bij één was. scherij met groot succes is Ingevoerd, gaan de stukken slechts eenmaal door de hand, worden dan direct geteld met behulp van een eenvou dig telraam. terwijl de sorteerster aan een spe. dale tafel zit en zich niet voortdurend behoeft te bukken. Ook het koud mangelen bee «uitaten opgeleverd. Bij de bi dese bewerking bleek, dat een groot deel van den beschikbaren tijd met, wachten verloren ging. 7 Door wijziging der opstelling van de machi nes en vermeerdering van bet aantal rollen werd hier een belangrijke verbetering van de werkmethode verkregen. Voorts treft men in de betreffende publicatie ■eer Interessante gegevens aan met betrekking tot de resultaten, welke werden verkregen met de bestudeering van het transport, bet wasch- en droogproces. Wat betreft de resultaten van bet in bet Men herinnert zich, dat voor enkele we ken de fel anti-katholieke „Arbeiter-Zei- tung” uit Weenen het gretig door „Tribune” en „Volksblad” overgenomen sensatloneele bericht bracht, dat een. Oostenrljksch meis je. werkzaam in Mariaoord, een tehuis voor ouden van dagen, te priester zou ontvoerd i den commissaris van stelde zich het Oostenrjjksche consulaat te Rotterdam gaarne direct bereid om een De invoering van nieuwe werkmethoden, waartoe de desbetreffende onderzoekingen aan leiding geven, stuit op vele moeilijkheden. Vaak blijkt, dat de outillage onvoldoende is en nieuwe machines moeten worden aangeschaft. Men ziet er dan tegen op. de gewenschte ver beteringen aan te brengen, ofschoon de kosten van dergeiyke vernieuwingen vaak slechts een gering percentage vormen van de wtnst, welke aldus door besparing op loonen of gereedschap wordt verkregen. Een bedrijfsleider met inzicht in zaken zal daarentegen niet aarzelen tot in. voering van verbeterde werkmethoden over te gaan. Een ander met de Invoering van een geheel uleuws werkmethode verbonden bezwaar vormt soms de moeilijkheid om dese den arbeider aan te laeren Met bet oog daarop Is het gewenscht. bet aanleeren van nieuwe werkmethoden tos te vertrouwen aan jonge krachten, die voldoende aanpassingsvermogen bezitten. boord. Onder eede verklaarde Oertrud, dat er van ontvoering geen sprake was. De pater kon al spoedig vertrekken, en des avonds werd Oertrud door haar vader af gehaald en weer mee naar Orasz genomen. In het bezit van een gerechtelijk gelega liseerde verklaring, waarin vermeld staat, dat de vader toestemt, dat zijn dochter weer naar Mariaoord terugkeert, is Oertrud in Kerkrade aangekomen. Deze verklaring is in het bezit van den commissaris van politie. Oertrud is in Mariaoord werkzaam in de keuken, verdient 15 gulden loon per maand en is daar zoo ge lukkig en tevreden, dat ze Mariaoord voor haar den hemel op aarde noemt. Een der punten van het program van het i 700-jarig bestaan der stad, is een historische rondgang onder de auspiciën van Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap. Deze rondgang werd Zaterdagmiddag gehou den en is Maandag herhaald. ET waren Zaterdagmiddag een 150 belang stellenden. die op het Munsterpleln bijeen kwa- teen. $erst werd de Munsterkerk bezocht. Mr. R. de Nerie tot Babberik gaf een ver klaring van de architectonische schoonheid van dit gebouw en historische bijzonderheden over de stichting van kerk en abdij. Bulten de kerk wezen mr. dr. Nerée en dr. J. ten Glls op den harmonieuzen stjjL Onder leiding van dr. van Glls werd hierna zen bezoek gebracht aan de kathedraal, waar- van eveneens de geschiedenis werd verhaald. In het bijzonder werden de prachtige beeldhouw werken dezer kerk preekstoel en biechtstoelen, afkomstig uit de oude Mlnderbroederskerk. ge toond. Dan ging de tocht naar de oude Karthuls, nu Groot-Seminarie, gesticht door Werner van Bwalmen Hier wekten de fraaie gangen aller bewondering waarin de verblijven der Kart- hulzers gelegen hebben. De kerk, een fraaie roccoco-bouw had even- tens de bijzondere aandacht. Nog werden bet oude UrzuUnenklooster. thans Landbouwschool en de andere Penlten- tenschooi beaochk E. H Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot officinal (d. L Voorzitter der ker kelijke rechtbank van bet Aartsbisdom Utrecht 6en hoogeerw. heer F. Ae H van de Loo. die ton Intrek zal nemen in bet St. Gregoriushuls tc Utrecht. van den door de R. E_ Vereeniglng tot bevordering van Indu strie onderwijs voor Meisjes jBt. Anna". Geëx. 18 tend. Geslaagd de dames O. lammen, Best; H. van Orzouw, A. Gammers. Den Bosch; E. Stlnesen, J. Ruymbeker, C. Mertens. X. Flche- roux, J. van Gorp. Tilburg; M. Bouwmens, Beugen; M V. d. Broek. C Hendriks, A. Arts, Nijmegen; J. van Galen, J. van Hoof, J. Vos. Eindhoven; W. StreppeL J. Kusten, Duister- voorde. Zaterdagavond had men blijkbaar een mid del gevonden om toch ons land binnen te komen. Niet minder dan twintig personen van Poolsche. Tsjechische. Egyptische en zelfs zon der nationaliteit, verschenen dien avond te Putte In een vrachtauto, bestuurd door ‘n Belg en passeerden daar de grens. Rijksveldwachter Wagenaar was echter op zijn post en slaagde erin de ongewenscbte gasten op Belgisch grond gebied terug te leiden. Daarmee was het .spel” echter nog niet af- geloopen, want eenigen tijd later kwamen zjj terug, zonder auto ditmaal. Zij liepen wederom In de val en wel bij den rijksveldwachter van Dun, en diens gemeente-collega Schijvenaars, belden uit Woensdrecht, die de „vredes- betoogers bU den zgn. Kabeljauw uitwezen. De vreemdelingen gaven het echter nog niet op en probeerden voor een derde maal. De auto was n.L bij Santvliet de grens gepasseerd en sou zijn „vrachtje” op den Antwerpschen straat weg weer opladen, althans dit bleek, naar het blad vernam, zoo te zijn sfgespgpken. Zij had den echter bulten de befaamde activiteit onzer politie en de ter plaatse op nachtdienst zijnde marechaussee uit Bergen op Zoom gerekend, want hoe handig de vreemdelingen zich ook In alle richtingen hadden verspreid, niet eentje kwam er door en zoo kon de vrachtauto op zjjn vracht blijven wachten. Inmiddels hebben onze grensbewakers een spannenden en ver- moeienden nacht gehad, waarvoor hun onge twijfeld een woord van hulde toekomt. Nog vernam het blad, dat Zondagmorgen een drietal Poolsche dames, die per luxe auto klan- destien de grens te Putte hadden overschreden, op het station te Bergen op Zoom is aangehou den en teruggebracht. Ook zij wilden zonder in bet bezit van geldige papieren te ztjn, te Amsterdam bet antl-oorlogscongres gaato bU- wonen. In antwoord op het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, tevens namens de Gemeentebesturen van J^emade', Ter Aar, Nieuwveen en de besturen van de Groentenveilingen te leiden. Roelofarendsveen en Ter Aar dd. 3 Aug. jj. verzonden adres in zake den nood in het tulndersbedrijf, ontving zij van Z. E. den Minister van Economische Zaken en Arbeid, het volgende schrijven. .Met verwijzing naar uw schrijven van 3 Augustus 1933, heb ik de eer u mede te deelen, dat de daarbij bedoelde aeer ernstige aan gelegenheid mijn volle en voortdurende aan dacht heeft. Tot dusver hebben de pogingen om de Duitsche regeering te bewegen tot een rui mere beschikbaarstelling van betalingsmidde len ten behoeve van den invoer van land- en tuinbouwproducten uit Nederland niet tot een positief resultaat geleld. Die pogingen zullen echter werden voort gezet en niets zal onbeproefd worden gelaten oen een betere regeling met Dultschland te bekoznen en met name om elke achterult- stelllng van Nederland tn vergelijking met welk ander land ook te vermijden". Het snti-oorlogsAngres. te Amsterdam ge houden, heeft, naar het .Dagbl. v. N -B be richt. onze politie aan de grens en de mare chaussee te Ossendrecht en Bergen op Zoom in den nacht van Zaterdag op Zondag heel wat werk verschaft. Reeds de geheele week trachtten talrijke vreemdelingen uit België, hoofdzakelijk uit Antwerpen afkomstig, te Putte en Ossendrecht de grens over te komen, die niet in bet bezit waren van geldige papieren. Het gelukte onzen actieven politiedienaren ter plaatse steeds die ongewenscbte personen aan de andere zijde te houden, terwijl, wanneer al eens een enkele erin slaagde, hij spoedig waf achterhaald en teruggebracht. De belangstelling van het Bconomisch Insti tuut voor den Middenstand gaat niet alleen uit naar den handeldrjjvenden middenstand, maar geldt evenzeer den Industrieelen middenstand. De dezer dagen verschenen publicaties t. w.: „Ondersoek van den arbeid in waascherijen" en „Ondersoek van den arbeid In het silversmlds- bedrtjf te Schoonhoven", zijn daarvan een be. Wijs. Men pleegt veelal, ook in het midden- standsbedrijf, bepaalde werkzaamheden op te omslachtige wijze te verrichten. Bij nauwgezette bestudeering blijkt dan. dat bet werk vaak met minder kosten en in korteren tijd zou kunnen worden verricht. Teneinde tot dit inzicht te geraken, wordt onder deskundige leiding een arbeidsproces verdeeld in verschillende bewer kingen. welke op haar beurt worden onder verdeeld In handgrepen, welke elk voor zich zorgvuldig worden bestudeerd. Met behulp van een film b.v. kan nauwkeurig worden nagegaan, welken weg het te bewerken voorwerp of de hand van den bewerker volgt. Daarnaast kan met een chronometer de daar voor noodlge tijd worden geregistreerd. Een deskundige bestudeert de bijeengebrachte ge gevens en stelt alsdan op grond van zijn bevin dingen zijn conclusies op met betrekking tot een meer eenvoudige en effectieve wijze van werken Het effect van het invoeren van een dergelijke nieuwe arbeidsmethode zal zijn, dat de aan een -J wordt, m a.’ verminderen. Een manufacturier b.v die zijn stoffen per el of per meter verkoopt, gebruikt voor het afmeten gewoonljjk een maatstok Indien men alle noodlge bewegingen nauwkeurig bestu deerde. zou blijken, dat in sommige gevallen bet af meten met minder arbeid gedaan kan worden zonder maatstok, door de vereischte maten op den rand van de toonbank aan te geven door inkervingen. Men spaart aldus een instrument uit en verricht in denzelfden tijd met minder moeite meer werk. Men treft dan ook wel zaken aan. waar deze methode wordt toegepast. Op feestelijke wijze en onder veel belangstel ling herdacht de afdeellng Bint Servatlus te Maastricht van den Ned. R. K. Bond van Post.. Telegraaf, en Telefoon-Personeel .Bint Petrus" j-1. Zondag haar zilveren bestaansfeest. Mgr. Wouters, Hulsprelaat van Z. H. den Paus, en mr. LBJ van Oppen, burgemeester van Maastricht, zoomede de bondsvoorzitter de heer M. v d. Broeck, schonken in den feest gids de jubileerende afdeellng waardeerende bijdragen. Na de stemmige kerkelijke viering van het Jubileum in den voormiddag, had een drukbe zochte receptie plaats, waarop o. a. Mgr. J. Wouters, burgemeester mr. L. B. J. van Oppen, mr. F. Janssen, lid der Eerste Kamer, en tal van Postautoriteiten de jubileerende afdeellng kwamen gelukwenschen De directeur van het kantoor te Maastricht, de heer Prick, vereerde de feestvierenden met een geluks-telegram uit Luzern. in den namiddag voerden de oud-geestelijk adviseur, pastoor Verheggen, en de bondsvoor. zitter, de heer M. v. d. Broeck. het woord en wezen op het organisatie-belang der afdeellng, welke zich in een bloeiend bestaan verheugt. „Die Menestrelen" luisterden op kegrlge wijze den feestavond op. erschlllende bladen hebben reeds be richten en enkele beschouwingen ge geven omtrent hetgeen In het rapport- Welter ten aanzien van de Warenwet en de keuringsdiensten wordt gezegd; en In meerdere stukken, blijkbaar van zeer be voegde zijde, werd reeds op de onjuistheden, ja op de grove fouten in- dit onderdeel van genoemd rapport gewezen. Het komt ons gewenscht voor, hier ook aan dit punt aan tocht te schenken, waar hiermede een alge meen belang gemoeid la. In het rapport dan wordt een oordeel en een voorstel tot het nemen van zeer ingrij pende maatregelen gegeven, gebaseerd op het rapport van de z.g. Commissie v. Bere- steyn, waarvan enkele pagina's worden overgenomen. Dit rapport zelf, dat, vo>r zoover ons bekend, niet gepubliceerd Is, zal zeker geen sterker argumenten bevatten dan het gedeelte dat is overgenomen, zoo dat we mogen veronderstellen, dat uit het rapport-van Beresteyn verder niet geput zal worden om de werking der Warenwet te bestrijden, tenzij de regeering ook tot publi catie van het geheele rapport overgaat, zoo- dat het een onderwerp van publieke critlek kan uitmaken. Hetgeen In het rapport-Welter, de com mlssie-v. Beresteyn volgend, wordt gezegd, kan, hoewel de beide onderdeelen met elkaar in verband staan. In twee gedeelten worden gesplitst, nJ. één betreffende de werking der keuringsdiensten, op grond der Wa renwet, en één betreffende de kosten. Zoowel In het eene gedeelte aU In het andere blijkt een groote ondeskundigheid, zoodat haast niet is aan te nemen dat het van een z.g. deskundige staatscommissie afkomstig ia Voor het verkrijgen van een juist inzicht, dient erop gewezen te worden dat de bedoe ling der Warenwet, zooals die In 1919 onder minister Aalberse tot stand kwam, was de volksgezondheid te dienen en daarnaast de oneerlijkheid In den handel te bestrijden. Deze strekking werd daarin vastgelegd, nadat oorspronkelijk Invoering van twee wetten In het plan lag, één nJ. speciaal ter wering van schadelijke en ondeugdelijke voedingsmiddelen, en één ter wering van bedrog in den handel. Bij het verschijnen der Memorie van Antwoord echter, werden de twee ontwerpen op eenvoudige wijze als het ware vereenigd, omdat ten aanzien van de levensmiddelen de belde punten zóózeer met elkaar vergroeid zijn, dat zij als het ware niet te schelden zijn en het practisch voor de hand lag, de uitvoering aan dezelfde diensten op te dragen, daar dit ongetwijfeld minder kostbaar zou zijn. Het gewijzigde ontwerp werd behandeld en zonder hoofde lijke stemming aangenomen. l' Natuurlijk was voor de uitvoering noodlg, dat verschillende zaken werden geregeld en zoo verschenen in den loop der jaren en verschijnen thans nog af en toe Algemeene Maatregelen van Bestuur, waarbij ten aan zien van bepaalde waren eischen worden vastgesteld, terwijl de keuringsdiensten op grond der Warenwet sedert omstreeks 1922 in werking zijn. Maar nu komt de Commlasie-Welter en ■egt, dat de werking der Warenwet veel te ver gaat, b.v. op deze wijze: gezondheid Is een onmiskenbaar alge meen belang, welker gebied mln of meer Is te overzien. De beurs van den consument is meer een particulier belang, waarvoor de betrokkenen In de eerste plaats self zullen moeten zorgen. Ummers, Indien men dit niet doet, en men zich op het standpunt stelt, dat het tot de taak van den Staat behoort, er voor te zorgen, dat In den handel leder het zijne krijgt, dan is het arbeidsveld van de over heid niet meer te overzien. Men vraagt zich af; waarom beschermt de overheid wel de F quallteit, maar niet den prijs, de maat, het gewicht der artikelen.” In de eerste plaats kan hier worden opge- taerkt, dat het belang der volksgezondheid niet alleen meebrengt dat geen vergiftigde waren worden verkocht, maar ook dat de waren zoodanig zijn, als redelijkerwijs kan worden verwacht en verlangd. Van belang is b.v. dat melk niet alleen onschadelijk Is, maar ook onvervzlscht, al zou dit geschie den met het zuiverste leidingwater. Voor alle andere levensmiddelen mag ook de elsch worden gesteld, dat zij onvervalscht en niet sterk minderwaardig zijn en waar een leek in den regel dit niet kan beoordeelen, ligt het op den weg der overheid, hierop toe zicht uit te oefenen. Dat de consumenten daar zelf voor zouden kunnen zorgen, zooals de Commissie meent, is een verouderd standpunt. Gesteld dat hier of daar een groep voor zich zekerheid zou hebben deug delijke waren te betrekken, de talrijke bui tenstanders zouden spoedig met minder waardige producten worden opgeknapt, zoo als vroeger, toen slechts in eenige steden keuringsdiensten waren, sommige onbe trouwbare fabrikanten hun slechte waar naar de dorpen stuurden. De bescherming van het publiek, niet alleen wat de hoedanigheid der waren be treft, is een algemeen belang, maar ook wat de hoeveelheid betreft, hetgeen o.a. uit de contröle op het gewicht van het Brood blijkt, terwijl ook op verder gaande voor schriften ten aanzien van de hoeveelheid groenten in bussen aanwezig, van zeeppoe der In pakjes en dergelljke, herhaaldelijk is aangedrongen. Dat het standpunt der Warenwet niet alleen een algemeen con sumentenbelang Is, maar ook in het belang van den bona fide handel, is herhaaldelijk gebleken, doordat verschillende branches op regeling ten aanzien van hun artikelen hebben aangedrongen, zoo b.v. ten aanzien van kapok en wijn, waar het geen belang der volksgezondheid gold, terwijl verschil lende brandstoffenhandelaren zouden toe juichen als er toezicht kwam. (Ingezonden) Ter gelegenheid van het Congres van de On afhankelijke 8ociallst.lzc.he Party in Nederland, werd Maandag te Amsterdam een conferentie gehouden, waar de volgende partyen waren ver tegenwoordigd: de Onafhankeiyke Socialistische Party in Nederland. Boe. Arbeiders Party, Dultschland; de Noorsche Arbeiders Party; en de Poolsche Onafhankeiyke Socialistische Party. Besprekingen werden gevoerd over een blij vende en nauwere samenwerking van revolution- nalre socialistische partijen in Europa, terwijl rapporten werden besproken over den toestand in de verschillende landen. Er bestaat thans, behalve tusschen de reeds genoemde partijen, contact tusschen de linker- vleugel-groepen en partijen in de volgende lan den Amerika. België. Bulgarije. Finland. Frank rijk. Roemenië. Zweden, Zwitserland en eenige groepen en bewegingen in de koloniale landen. Besloten werd dat een Internationaal manifest zal worden uitgegeven, waarin de arbeiders van de geheele wereld opgeroepen zullen worden om met de grootste kracht gemeenschappelijke actie te eischen tegen fascisme en oorlog en voor een volledig socialistisch program, teneinde dp deze wijze te kernen tot Internationale eenheid van de arbeidersklasse op de basis van den re- volutlonnalren klassenstryd. De Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland heeft op Initiatief van de Neder landsche Vereeniglng van Huisvrouwen Inge steld een commissie voor de normalisatie van textielgoederen voor de huishouding, zy be oogt vermindering te brengen in de bestaande groote verscheidenheid van de in de huishou ding meest gebruikte soorten van doeken, door het normahseeren van afmetingen en kwali teit daarvan. In deze commissie hebben zitting: Ir E. C. Verschoor, directeur van het Ryks-Inkoopbu- reau te 'sGravenhage voorzitter mevr. A. E. Douwes DekkerJolles en mevr. C. Eerd- mansde Holl namens de Ned. Vereen, van Huisvrouwen, mej. C. M. Molenaar namens den Bond van Leerkrachten by het Nyverheids- Onderwys voor Meisjes; de heeren M. G. J. Bisdom, firmant van de Linnen- en Damast- fabriek Van den Briel Verster te Eindhoven; Ir. A. ten Bruggencate. Directeur van den Ryks- vezeldlenst te Delft, aangewezen door den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid; J. E. van Dissel, directeur N. V. Llnnenfabriek E. J. F. van Dissel Ac Zonen te Eindhoven; Ed. Ger son, directeur N. V. Gebr Gerzon's Modemaga- zynen Amsterdam; Th. J. H. Kuyper. direc teur van de Coöp. Inkoopvereen. .JBt. Homobo- nus" te Rotterdam; O. H. Meijerlnk. directeur der firma J. W. Meijerlnk A Co.. WlnterswUk; J. Sassen, directeur van het Grand Hötel Cen tral te 'sGravenhage en J. M. de Vries. In- kooper van het Ryks-Inkoopbureau te ’sGra venhage. Onlangs werd deze commissie geïnstalleerd door den voorzitter van den Raad van Bestuur der Hoofdcommissie, dr. A. C, van Roesem: tn de hierna gehouden vergadering werd besloten In behandeling te nemen de normalisatie van afmetingen tsi kwaliteit van handdoeken, stof doeken, glazendoeken, weriedoeken. dweilen, lakens en sloopen. Voor aan de weefsels te stellen technische eischen werd een subcom missie ingesteld onder leiding van Ir. A. ten Bruggencate. Het secretariaat wordt vervuld door het Cen traal Normalisatie Bureau, den Haag. ^Kerkrade door een rijn. Op verzoek van i politie te Kerkrade -tal gaarne direct bereid om onderzoek dienaangaande in te stellen. Op goede gronden kon vermoed worden, dat het bericht pure laster was. Hoewel het resultaat van het onderzoek, ingesteld door het Oostenrij ksche consulaat, nog niet be kend is, blijkt reeds uit de omstandige ver klaringen, die het bewuste minderjarige meisje. Gertrud Pr., die voor enkele dagen van haar ouders uit Orasz wederom in Mariaoord is teruggekeerd, aan den com missaris van politie heeft afgelegd, dat de roode internationale pers weer eens heeft gelasterd. De verklaringen van het meisje komen In 't kort hierop neer: Op 4 Mei vertrok zij naar haar moeder te Orasz, wie ze meer malen per brief had medegedeeld, dat ze naar het klooster zou gaan. Ze wou baar moeder persoonlijk haar voornemen gaan mededeelen. Zij maakte de reis in gezel schap van een ander meisje uit Mariaoord, wier broer priester zou worden gewijd, tot Weenen./tie eerste dagen dat Gertrud bij haar moeder was, haar ouders leven ge schelde? gaf deze haar toestemming. Öertrud bezocht ook haar vader, een stede- Hjk beambte, om hem haar voornemen mee te deelen. Deze vroeg haar of Evangelische zuster niets voor haar was. Daar voelde Gertrud echter niets voor en toen zei haar vader „dan moet ge maar afwachten”. Ger trud ging weer naar haar moeder en spoe dig kwam het gesprek weer terug op de in trede in het klooster. Daar baar reisbiljet maar acht dagen geldig was, drong Gertrud aan op het nemen van een spoedige beslis ring. Haar moeder wenschte dat Gertrud nog eenige dagen zou blijven, met het blijk bare doel haar dochter tot andere gcdqjch- ten tebrengen. Een vriend van den tot priester gewijden broer van het andere meisje uit Mariaoord, met wie Oertrud tot Weenen gereisd was, die gehoord had, dat ze zin in het kloosterleven had, ging haar eens opzoeken, toen hij toch te Grasz moest zijn Er was echter niemand thuis en aan de buren vertelde deze priester, dat hij terug kwam. Inderdaad kwam hij des mid dags van denzelfden dag in de woning van Gertrud’s moeder, in de Papiermühlgasse, terug. Ook aan dezen priester vertelde het meisje, dat ze naar het klooster wou gaan, en dat ze gaarne naar Kerkrade zou terug- keeren, doch haar kaartje was niet meer geldig en ze had geen geld. Op haar ver zoek kocht de pater voor tjaar een kaartje, onder beding dat ze het geld zou terug geven. Oertrud zou met' denzelfden trein uit Orasz vertrekken naar Aken als de pater, die het afscheidsfeest in Steyi ving bljwo- nen. Nog verschillende andere priesters zouden de reis meemaken. Op den bepaal den dag was Oertrud op het station Orasz. De pater, die naar Steyi vertrok, was er ook, evenals de andere priesters. Ze zaten bijeen in een andere afdeellng van den wagen als Oertrud. Toen de trein op het punt stond om te vertrekken, kwam de moeder van Oertrud op het perron gehold Ze vertelde dat een pater haar dochter had ontvoerd. Van schrik verborg Oertrud zich op het toilet. De trein werd afgezocht, doch het meisje werd niet gevonden. Toen de trein in Bruch was aangekomen, werd Oer trud door de politie uit den trein gehaald. Toen ook de priesters dit zagen, stelde rich de pater, die 't kaartje had gekocht, eigener beweging ter beschikking van de politie. Beiden werden op het politiebureau ver-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 14