de Keuringsdiensten en Van de Perstribune Heemvaart Mgr. dr. A. C. M. Schaepman f Hoe de diensten werken Olid-President van I „Rij senbur g” T j VOOR DE NOODLIJDENDE KUNSTENAARS Jhr. Dr. RETHAAN MACARE LOONEN IN DEN TUINBOUW arbitrage PATER HARDJASOEWANDA HET ANTI-OORLOGSCONGRES Verwarde vergaderingen DUITSCHE INVOERRECHTEN CONGRES VAN DE O.S.P. Belangrijke Tekorten PARTIJDAG VAN DE I.K.P. Nieuw bestuur samengesteld Weinig tact Samenwerking met de Communisten Bedreiging van den Nederlandschen invoer MOORDAANSLAG TE THAIDEN Twaalfde lomerbUeenkomat te Neerboaeh De derde postbestelling Hollandsche Gezellen betuigen hun deelneming I Het portret van Prinses Juliana, geschilderd door H. Roland Holst de Meester, dat het Nederlandsche Kunst verbond in den handel brengt ten behoeve van nood lijdende kunstenaars Te Gravenha ge overleden I I DINSDAG 30 AUGUSTUS is. •r O is OF y> I ar In deze kommervolle tijden is bet ge- wenscht, dat maatregelen, van booger hand genomen, ^Ithans tactisch worden uitge voerd. Den eersten Maart JX het is eerst nu naar bulten bekend geworden hebben negentien hoofdambtenaren bij de Staats mijnen een gratificatie gekregen, gelijk staande aan de helft van hun jaarsalaris. Een maand later en daarna nog eens, wer den de loonen der mijnwerkersverlaagd, telkens met vijf pet., wegens den slechten gang van zaken in het mijnbedrijf. In verband hiermede merkt het T.im- burgsch Dagblad” op: Naar aanleiding van de opheffing der derde postbestelling had ,JDe Telegraaf" een onderhoud met Ir. Damme, directeur- generaal van de P.T.T., waaruit blijkt, dat het uit bedrijfseconomisch oogpunt logisch is, dat deze bestelling verdwijnt: Examens Landbouwkunde L. O. WAGENINGEN. Gesl. P. van Arum, Andljk; A. van Bergen, Annerveen; W. H. A. van Meer kerk. Dordrecht; J. van Nes, Heerjansdam; B. A. Rob, Zieuwent (Geld.)J. Engelen, Stegger- da (Fr.); F. J. Wegdam, Oldenzaal. Mar- rulm 1885, Mgr. ts Naar aanleiding van een laffen moord» «Tiwi»y gepleegd door communisten op 4en Senior der Gezellenvereenlglng te Ttuüden (Duitechland) zond bet Centraal Senioraat Holland het navol gend schrijven aan het Generaal-Verband der Gezellenvereenlgingen te Keulen, alsmede aan de Vereen 1 ging te Tralden, hetgeen wy hier ver taald laten volgen: -Met diep leedwezen hebben wij kennis ge nomen van den laff enmoordaanslag, gepleegd op den Senior Hartung der GeeeHenvereeniging te Thalden en spreken onze groote verontwaar diging hierover uit. Aanvaardt de verzekering van onze welgemeende deelneming In de St. Gerardus Majella-stichting te Bus- sum is Zondag, in den ouderdom van 75 Jaren, overleden de hoogeerw. ond-presldent van het Groot-Seminarie .Rijzenburg" te Driebergen, Mgr. dr. A. C. M. Schaepman. protonotarius- apostoiieus A.IJ*.. proost van het Metropolltaan Kapittel, ridder in de Orde van den Nederl Leeuw, officier in de Oranje-Nassau-Orde. werkzaam. Den 30en Augustus 1903 zag hij zich een der belangrijkste functies het aartsdiocees, die van president van Groot Seminarie, opgedragen en tevens professoraat in het kerkdijk recht. Hier De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft het volgend telegram verzonden aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid: -De dreigende verhooging van In voert echten op haring in Duitechland. zal invoer uit Neder land geheel onmogelijk maken. Het is Uwe Esc. bekend wat dit beteekent. Zeer krachtig optre den tegen Duitechland, waarbij Nederland als een economisch geheel moet worden beschouwd, acht de Kamer dringend Iioodzakeiyk om deze verhooging te voorkomen.” BATAVIA. 29 Aug. (Aneta.) De Partijdag van de I. K. P., welke alhier werd gehouden, werd geopend door den voorzitter den heer Sandkuyl. Het nieuwe bestuur werd als volgt geformeerd: Knaapen, voorzitter; Van Vlanen, vice.voorzitter; Van dé Kamp, secretaris; Fau ser, tweede secretaris; Braun, penningmeester Het vertrouwen in den heer Pastor werd op gezegd. naar aanleiding waarvan meerdere af gevaardigden uittraden. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen de verhouding tusschen het I. E. V. en de I. K. P. met de afdeelingen in bespreking te nemen. Zaterdag en Zondag is in het R.A.I gebouw te Amsterdam het Wereldstrjjdcongres tegen den oorlog, waartoe communisten den stoot ge- 1 geven hadden, gehouden. Met uitzondering van Polen en Rusland waren alle Europeesche lan den en ook Azië en Amerika vertegenwoordigd Aan het begin van de enorme zaal hadden de voornaamste gedelegeerden plaats genomen, o. m. mevr. Henriette Roland Holst, Patel, An derson. Barbusse. mrs. Eleonore Despond, Wijnkoop e. a., die tijdens de vergaderingen hun antl-militairistische redevoeringen afsta ken, welke echter ondanks de krachtige ge luidversterkers door het rumoerige publiek 1 niet konden worden gevo'gd. Telkens marcheer den namelijk nieuwe delegaties binnen, die onder t zingen van de internationale, de stem van den spreker overschreeuwden. De organi satie van het congres liet dan ook alleszins te wenschen over. De zaal was met roode vlaggen en schreeu werige plakkaten, waarop propaganda gemaakt werd voor Sovjet-Rus'.and, opgetooid Tijdens de vergaderingen werd druk gecolporteerd met „De Tribune" en geschriften, waarin de Sovjet unie als een hemel op aarde wordt geschilderd Naast de bestrijding van den oorlog trad sterk de verdediging van en de propaganda voering voor het Russische communisme op den voor- grond, waardoor het hoofddoel verwaterde. De 1 beer Barbusse verklaarde in zijn openingsrede. I dat niet alleen oorlog en kapitalisme groote vy- i Beslissing na Door de afdeeling Westland van den R. Land- en Tuinbouwbond, was onlangs aan werknemersorganisaties voorgesteld een K. de tus- schentydsche loonsverlaging in te voeren, dit in verband met de ongunstige uitkomsten van het tuinbouwbedrijf. Dit voorstel werd echter van de hand gewezen, waarna besloten werd tot het Instellen van een arbitragecommissie. J Deze heeft thans besloten, om met ingang van den tweeden Zaterdag In September, het weekloon te bepalen op 20. Tot nu toe was de loonnorm vastgesteld op 22. Besloten werd om den kindertoeslag van 2 procent te hand haven. zicht uit te oefenen. Dat de consumenten daar zelf voor zouden kunnen zorgen, zooals de Commissie meent, is een verouderd standpunt. Gesteld dat hier' of daar een groep voor zich zekerheid zou hebben deug delijke wgren te betrekken, de talrijke bui tenstanders zouden spoedig met minder waardige producten worden opgeknapt, zoo als vroeger, toen slechts in eenige steden keuringsdiensten waren, sommige onbe trouwbare fabrikanten hun slechte waar naar de dorpen stuurden. De bescherming van het publiek, niet alleen wat de hoedanigheid der waren be treft, is een algemeen belang, maar ook wat de hoeveelheid betreft, hetgeen o.a. uit de contröle op het gewicht van het brood blijkt, terwijl ook op verder gaande voor schriften ten aanzien van de hoeveelheid groenten in bussen aanwezig, van zeeppoe der in pakjes en dergelijke, herhaaldelijk is aangedrongen. Dat het standpunt der Warenwet niet alleen een algemeen con sumentenbelang is, maar ook in het belang van den bona fide handel, is herhaaldelijk gebleken, doordat verschillende branches op regeling ten aanzien van hun artikelen hebben aangedrongen, zoo txv. ten aanzien vari\kapok en wijn, waar het geen belang der Volksgezondheid gold, terwijl verschil lend* brandstoffenhandelaren zouden toe juichen als er toezicht kwam. (Ingezonden) Op het congres van de Onafhankelijke So cialistische Partij verklaared de voorzitter, dat de partij bereid is met de communisten alzor- Canlsatie samen te werken. Aangenomen wer den de beginselverklaring, het strljdprogram en de voorstellen van het P. B. betreffende de vakbeweging. In deze laatstgenoemde voorstel len spreekt bet congres als zijn meenlng uit: a. dat de vakbeweging haar waarde en be- teekenls voor de arbeidersklasse alleen dan kan behouden. wanneer zij zich politiek en revo- hitionnalr oriënteert, baar macht aanwendt voor het propageeren der massale actie en de »it deze groeiende revolutie en verklaart, dat het de taak is van de leden van de O. -8. P. om bij hun optreden in de vakvereenlglngen te ■reven naar heroriënteertng in bovengenoem de richting, waardoor de vakbeweging als vol- vaardlg politiek orgaan aan den bevrydlngs- *h)d van het proletariaat deel zal kunnen ne» ■en, met de haar ten dienste staande econo mische machtsmiddelen; Deze verlaging werd als offer aan vaard. omdat de arbeiders hiermede te ken nen wilden, geven, dat een gezond mijnbe drijf hun na aap het hart ligt. Negentien hoofdambtenaren hebben de gratificatie aanvaard, onder de motiveering der directie, dat hun werk van een derge lijke importantie is, dat het belahg van het bedrijf het vordert hun boven het salaris nog eene zoo belangrijke gratlficati» toe te kennen. Er groeit verbittering onder de mijnwer kers. Hun loonen zijn vaak hongerloonen. Daarom achten wij de uitkeering van der- gelijke buitengewoon hooge gratificaties niet te getuigen van psychologischeh tact. Niet dat wij gaarne gezien hadden, dat het dividend ten goede zou zijn gekomen aan de arbeiders: het bedrag vertegenwoor digt immers slechts 1/3 pct. van het totaal aan hun over 1931 uitbetaalde loon, of dat wij den 19 hoofdambtenaren een gratificatie misgunnen. Integendeel. Maar het wil ons voorkomen, dat een gra tificatie van niet minder dan de helft van het jaarsalaris zich wel scherp afteekent tegen den somberen achtergrond, waarover ook gedurende 1931 al geklaagd wend. In dit verband blijkt de vraag gerechtvaardigd of het belang der Staatsmijnen met een der gelijke daad wel gediend is. Moet de verbit tering er onder de arbeiders niet door ver groot worden? Het ware te wenschen. dat de directie haar ooren eens te luisteren legde bij het groote leger der zwarte werkers, dat zij in haar dienst heeft en dat toch een geweldige macht in haar bedrijf beteekent' België heeft In dezen een flinke les ge geven! Er is een tijd geweest, dat de brievenbe steller nagenoeg om de twee uur aanbelde. Bij den tegenwoordlgen grooten toevloed van poststukken zou dit onmogelijk zijn en van een economisch standpunt niet te ver dedigen. Dat geldt evenzeer voor dengene die de stukken ontvangt als voor de post zelf. Een groot bedrijf kan meer efficiënt werken als 's morgens met de eerste bestel ling het voornaamste deel van de post op dien dag is aangekomen, dan wanneer er elk uur een paar brieven wordeh gebracht. Bij de invoering van de drie bestellingen per dag zal dan ook de eerste bestelling de voornaamste zijn en de post zal er alles opzetten, zooveel mogelijk met die bestel ling mede te geven. Het gemis van de derde bestelling Is voor het publiek een kwestie van aanpassen. Aan de werkelijke bezwaren trachten wij zooveel mogelijk tegemoet te komen. Te Amsterdam b.v. heeft men be zwaar tegen ppheffing van de derde bestel ling omdat daarin de Fransche mail werd opgênomen. Wij hebben daarom maatrege len getroffen om die mail nog in de tweede bestelling te doen opnemen. Voor het overige Is het uit een bedrijfs economisch oogpunt logisch, dat de derde bes tailing gaat verdwijnen. Het bezorgen «an huls van'brieven in den namiddag heeft v verschillende bladen hebben reeds be- \j richten en enkele beschouwingen ge- geven omtrent hetgeen in het rapport- Welter ten aanzien van de Warenwet en de keuringsdiensten wordt gezegd; en in meerdere stukken, blijkbaar van zeer be- hetop den'w’êg “d‘e7 ^h7^*^’ te- voegde zijde, werd reeds op de onjuistheden, ja op de grove fouten in dit onderdeel van genoemd rapport gewezen. Het komt ons gèwenscht voor, hier ook aan dit punt aan dacht te schenken, waar hiermede een alge meen belang gemoeid is. In het rapport dan wordt een oordeel en een voorstel tot het nemen van zeer ingrij pende maatregelen gegeven, gebaseerd op het rapport van de z.g. Commissle-v. Bere- steyn, waarvan enkele pagina’s worden overgenomen. Dit rapport zelf, dat, voor zoover ons bekend, niet gepubliceerd is, zal zeker geen sterker argumenten bevatten dan het gedeelte dat is overgenomen, zoo dat we mogen veronderstellen, dat uit het jspport-van Beresteyn verder niet geput zal worden om de werking der Warenwet te bestrijden, tenzij de regeering ook tot publi catie van het geheele rapport overgaat, zoo- dat het een onderwerp van publieke cijitlek kan uitmaken. Hetgeen in het rapport-Welter. de com mlssie-v. Beresteyn volgend, wordt gezegd, kan, hoewel de beide onderdeelen met elkaar In verband staan, in twee gedeelten worden gesplitst, nX één betreffende de werking der keuringsdiensten, op grond der Wa renwet, en één betreffende de kosten. Zoowel in het eene gedeelte aU in het andere blijkt een groote ondeskundigheid, zoodat haast niet is aan te nemen dat het van een z.g. deskundige staatscommissie afkomstig is. Voor het verkrijgen van een juist Inzicht, dient erop gewezen te worden dat de bedoe ling der Warenwet, zooals die in 1919 onder minister Aalberse tot stand kwam, was de -volksgezondheid te dienen en daarnaast.de oneerlijkheid in den handel te bestrijden. Deze strekking werd daarin vastgelegd, nadat oorspronkelijk invoering van twee wetten In het plan lag, één nX speciaal ter wering van schadelijke en ondeugdelijke voeding^niddelen, en één ter wering van bedsogin den handel. Bij het verschijnen der Meinorie van Antwoord echter, werden de twee ontwerpen op eenvoudige wijze als het ware vereenigd, omdat ten aanzien van de levensmiddelen de beide punten zóózeer met elkaar vergroeid zijn, dat zij als het ware niet te scheiden zijn en het practisch voor de hand lag, de uitvoering aan dezelfde diensten op te ^dragen, daar dit ongetwijfeld minder kostbaar zou zijn. Het gewijzigde ontwerp werd behandeld en zónder hoofde lijke stemming aangenomen. Natuurlijk was voor de uitvoering noodig, dat verschillende zaken werden geregeld en zoo verschenen in den loop der jaren en verschijnen thans nog af en toe Algemeene Maatregelen van Bestuur, waarbij ten aan zien van bepaalde waren eischen worden vastgesteld, terwijl de keuringsdiensten op grond der Warenwet sedert omstreeks 1922 in werking zijn. Maar nu komt de Commissle-Welter en ■egt, dat de werking der Warenwet veel te ver gaat, b.v. op deze wijze: „De gezondheid is een onmiskenbaar alge meen belang, welker gebied min of meer is te overzien. De beurs van den consument is meer een particulier belang, waarvoor de betrokkenen In de eerste plaats zelf zullen moeten zorgen. „Immers, Indien men dit niet doet, en men zich op het standpunt stelt, dat het tot de taak van den Staat behoort, er voor te zorgen, dat in den handel ieder het zijne krijgt, dan is het arbéldsveld van de over heid niet meer te overzien. Men vraagt zich af: waarom beschermt de overheid wel de quallteit, maar niet den prijs, de maat, het gewicht der artikelen.” In de eerste plaats kan hier worden opge merkt, dat het belang der volksgezondheid niet alleen meebrengt dat geen vergiftigde De thans overledene Is geboren 21 November 1842 te Middelburg, waar zijn vader Ontvanger der Registratie, lid van de Staten van Zee land en wethouder van Middelburg was, en kwam, né bet Lager Onderwijs genoten te hebben, op het instituut van den heer Kins bergen te Elburg, waar jongelui voor acade mische studiën werden voorbereid. In Septem ber 1859 ging hij in de rechten studeeren aan de Universlteit te Utrecht, waar hij 30 Juni 1866 promoveerde op een dissertatie over „De leer der assinatiën”. Na aanvankelijk te Utrecht in de Advocatuur te zijn gegaan, werd jhr. mr. Rethaan Macare werkzaam gesteld aan het parket van het Hoog Militair Gerechtshof. Nadat bjj een vervanging van den flscaal- generaal de aandacht op hem gevallen was werd de thans ontslapene 15 Juli 1870 be noemd tot substituut-officier van Justitie aan de rechtbank te Sneek. waar hjj tot 16 Ja nuari 1875 werkzaam bleef. Toen volgde zijn benoeming tot substituut te Haarlem, waar hij in 1883 werd benoemd tot officier van Justi tie, als opvolger van mr. P. C. Visser. Ook in het openbare leven te Haarlem heeft jhr. Rethaan Macaré veel gepresteerd. Van onderscheidene vereenlgingen was hjj mede oprichter of bestuurslid. In 1881 zonden zijn Haarlemsche medeburgers hem naar den ge meenteraad, waarvan hij langen tijd deel heeft uitgemaakt. De eerste maal werd jhr. Rethaan Macaré. die tot de liberale partij behoorde, candidaat voor de Tweede Kamer gesteld in October 1884^ toen hij in herstemming kwam met dr. De Meyier, die. doordat de stemmen der ka tholieken op hem overgingen, het toen won Echter werd jhr. Rethaan Macaré. he* 1 overlijden van mr. A. J. W. Famcombe San ders. op 6 October 1896 tot diens opvolger ge- 1 kozen. Bij de verkiezingen in 1897 werd zun mandaat terstond, bij de eerste stemming, ver nieuwd. In 1900 werd zijn verblijf In de Spaarne- stad afgebroken, toen hjj opgeroepen werd tot zijn positie bij den Hoogen Raad. BH zijn be- I noeming tot advocaat- generaal, moest jhr. Rethaan Macaré het Kamerlidmaatschap neer leggen. godsdienst, welke opmerking den ^strijd” voor den vrede tot een inderdaad belachelijke ver- tooning stempelde. Het congres heeft niet alleen de verden king op zich geladen, maar was geheel en al een werktuig in de handen van Moskou Zoo werden deze vergaderingen, ondanks het druk bezoek, een zeer goedkoope en weinig ge slaagde demonstratie tegen den oorlog en tegen den Volkenbond: „de kermis van Genève”. Wi) hebben ook alleen den geestdrift kunnen wiar deeren, waarmede duizenden hier met opge stoken vuisten onder de tunnel van het RAX- gebouw om een „rood front" riepen, zonder nochtans de verderfelijke strekking „tegen den godsdienst” van dit congres uit hel oog te ver liezen. Een aantal fascistische kwajongens trachtte in de Ferdinand Bolstraat een relletje te ver wekken, hetgeen mislukte. heden toe is blijven vervullen en waarin hem telkens nieuwe onderscheidingen ten deel vie len. „Eerst in 1904 kanunnik, dan in Augustus 1907, geheim Kamerheer en in 1915 Huispre- laat van Z. H. den Paus, verder kanunnik theo- logaal en proost van het Kathedraal kapittel en tenslotte In 1925 protonotarius apostoiieus. In 1900 richtte hU met P. Aertnijs CssR. het eerste Nederlandsen theologisch-prakttech priestertljdschrift op, „De Nederlandsche Ka tholieke Stemmen", dat hjj tot heden toe mat pril P Jansen redigeerde. Zijn eigen talrijke artikelen b*1' over kerkelijk recht, moraal, vragen van practl- Khe zielzorg, behooren tot de beste, wat op dit gebied verscheen en hebben .ook In het buiten land gezag. Van zijn afzonderlijke werken zijn te noemen: Het burgerlijk huwelijk der Roomsch- Katholieken in Nederland (1901), de geheel om gewerkte derde uitgave van den Tractatus de matrimonio, van Pres. Van de Burgt (1907). Co dex en huwelijksrecht (1918 ook In het Portu- geesch vertaald). Voor Latinisten i*rut een bijzondere aantrekkelijkheid zijn kernachtige en heldere stijl, waarvoor hij zich op de oude clas- sleken en Paus Leo VIII gevormd had. Nofc on langs publiceerde hij In het Romelnsche tijd schrift „Jus Pontiflcium" een opmerkelijk arti kel: „De quibusdam examinlbus clerlcallbus”. H. M. de Koningin erkende de verdiensten van den President door hem te benoemen tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en offi cier in de Orde van Oranje-Nassau, terwijl hij bovendien werd begiftigd met het Kruis van verdiensten van het Nederlandsche Roode Kruis. Door Mgr. Lequlen. blsschop van St. Pierre et Fort-de-France (Martinique) werd hjj eind ver leden jaar benoemd tot „Chanoine dhonneur” van zijn bisdom, een onderscheiding, welke bijna alleen aan bisschoppen gegeven wordt.' Van de speciale functies, welke Mgr. Schaep man vervulde, vermelden we nog die van Li- brorum censor, lid van de diocesane commissie van toezicht op de kerkmuziek en secretaris van het bestuur van het Aartsbisschoppelijk Mu. seum. Wegens het ontbreken van den spr^ur wn Vrijdagavond over den leek in de hiërarchie, werd aan de aanwezige Benedictijnen verzocht over dit onderwerp te Improvtseeren. Dom Oommarus Laporta O.S.B. leidde dit onderwerp in op de meesterlijke wijze, die wij deze dagen van hem herhaaldelijk hadden kunnen genieten. Een hiërarchie sluit in zich gezag. Men kan drie soorten van) gezag In de kerk onderschei den: het maglsterium of het leerend gezag; het mlnlsterium of bet sacramenteel* gezag; het gezag der heiliging, waardoor de genade middelen tot ons komen; ten slotte de Juris dictie of het bestuur, voortkomend uit het feit, dat de kerk een bond, een maatschappij Is. De eerste twee soorten zijn doel van de hië rarchie, de laatste soort, de jurisdictie, is slechts middel. Nu brengt elk gezag van zelf mee: gehoor zaamheid. En wel in dit geval gehoorzaamheid aan alle drie de soorten van gezag. Gehoorzaamheid is juist onderwerping aan het gezag, het onderwerpen aan eens anders wlL Maar de wil is niet het voornaamste In den mensch. de rede is voornamer, omdat alleen de waarheid dwingend te en juist de waarheid ge kend wordt door de rede. Hieruit volgt, dat blinde gehoorzaamheid den mensch onwaardig is en nooit veretecht kan worden, ook niet aan het kerkelljk gezag. Voor gehoorzaamheid te veretecht: het oordeel, dat de oplegger werkelijk gezag bekleedt; 2e. dat het opgelegde niet tegen het geweten strijdt Het kardinale punt, waarmee de spr. weer Iets aan zijn gehoor wist te geven, met betrek king tot den leek in de kerk, was dus, dat ook in de kerk geen blind gezag kan bestaan zon der eigen oordeel. «n moderne vakbonden de best toegeruste en ingerichte vakvereenlgingsrichtlng te en de le- ë*n van de OBJ*, bij deze vakbonden behooren te zjjn aangesloten en te van oordeel, dat het lidmaatschap van het N.V.V. geen beletsel te ■n als lid toegelaten te worden van de OBJ. De verkiezingen van het partijbestuur en re dactiecommissie hebben het volgende resul taat: dagelljksch bestuur: P. J. Schmidt, voor tetter; J. de Kadt, secretaris; K. R. van Staal •b R- Stenhuis, leden, terwijl de functie van I Penningmeester tijdelijk onvervuld blijft. De redactie van „De Fakkel” werd als volgt ■mengesteldJ. de Kadt, uitvoerend redac tor. F. v. d. Goes, P. J. Schmidt en ir. P. Eerate plechtige H. Mis De onlangs te Maastricht tot prieter gewijde Javaansche jezuïet, pater Damlanus Hardja- soewanda. die redacteur was van het te Djokja verschijnend katholiek blad ,.8wara Tama,” heeft Zondagmorgen aan het rijk versierde hoogaltaar in dë OX. Kerk aan de Elandstraat te ’sOravenhage zijn eerste plechtige Mis op gedragen. Bij deze gelegenheid werd de neomist bijgestaan door pastoor J. Jorna, 8.J. als pres byter-assistent en een aantal zijner orde broeders. Na het evangelie hield pater Coenen S.J. eën predlcatle naar aanleiding van den tekst „Vrede zij U, gelijk de Vader mij gezonden heeft zoo zend ik 11," waarin hU op de béteekenis van deze plechtigheid voor de Missie in Ned.-Indié was. J Het zangkoor onder leiding van Theo Schmitz, voerde de Missa Maria Magdalenae van Loots uit en zong onder het offertorium .Xauda Sion" van Haller. Na den dienst werd het 8-stemmig .Jlaec Dies" van Gallus ge zongen. Des avonds heeft pater Hardjasoewanda In een door hem gecelebreerd plechtig Ix>f een toe spraak gehouden. Het zangkoor zong na de plechtigheid de cantate ,X>e Priester" van Guido Oezelle. waren worden verkocht, maar ook dat de waren zoodanig zijn, als redelijkerwijs kan worden verwacht en verlangd. Van belang is b.v. dat melk niet alleen onschadelijk is, maar ook onvervalscht, al zou dit geschie den met het zuiverste leidingwater. Voor alle andere levensmiddelen mag ook de eisch worden gesteld, dat zij onvervalscht en niet sterk minderwaardig zijn en waar een leek in den regel dit niet kan beoordeelen, ligt Te ’s-Gravenhage is, 89 jaren oud, overleden jhr. dr. A. X Rethaan Macaré, oud-lid der Tweede Kamer en oud-advocaat-generaal bjj den Hoogen Raad der Nederlanden. De Zaterdagmorgen was gewijd aan huis houdelijke aangelegenheden. Toon Wijffels vatte nog eens in een begeesterende speech alles samen wat deze zomercursus tot nu toe voor nieuws had gebracht. Daarna werden de mogelijkheden besproken voor het werk in de afdeelingen. Aangezien deze besprekingen van meer inwendigen aard waren, laten wij ze hier onbesproken. Zaterdagmiddag was het woord aan een oude bekende op de zomercursussenPater R. v. Santé O.P.. over directe actio cathollca. In den tusschentljd waren langzamerhand nog verschillende gasten aangekomen, onder wie Prof. P. Groenen, ünie-moderator, en Pater V. Woesik 8J. In zijn inleiding over de directe actlo catho- Uca ging Pater v. Santé uit van hetgeen door den Paus daarover, is geschreven, dat het is de deelname van den leek aan het hiërarchisch apostolaat. Deze taak is een gevolg van het lidmaatschap, dat de plicht voor leder lid mee brengt om mee te werken. Katholieke actie is iets anders dan sociale of politieke actie, het is de deelname van den le*k aan de apostolische functie der priesters. Daaronder valt dus: missiewerk, apologie en» Ook moeten we goed begrijpen, vooral in kerngroepen als Heemvaart en., dat verdieping van eigen leven niet tot de actlo cathollca be hoort, dat deze verdieping echter wel de wor tel, de noodzakeljjke" voorwaarde ervoor Zonder dit Is geen apostolaat mogelijk. Een voornaam punt, dat spr. behandelde, was: de moreele steun van de leeken aan den priester. Zooveel vurige priesters zjjn er. wier apostolische Ijver tot onvruchtbaarheid is ge- °^aden nood“keWken steun der leeren missen. Er moet een onderlinge wissel werking bestaan, waardoor ook de priesters den 'kkel krijgen steeds meer en Ijveriger te ar- iden aan bet heil der kattyilleken. Ook wees spr. erop, dat zooveel priesterzielen vermoord worden door een volkomen misplaatst vleien van den kant van de leeken. De leek moet een diepen eerbied hebben voer den priester als apostel. hU moet zich echter hoeden om hem te overstelpen met aardsche goederen en over dreven uiterlljk eerbetoon. Daardoor is reeds te veel onheil gesticht. Wat de verhouding der intellectueele leeken betreft tot het gelelde gedeelte van de kerk, deze moet beheerscht worden door de katho lieke gemeenschapsgedachte. Zij moeten bun volk begrijpen In zijn eigen aard, het liefheb ben om den eenvoud, dien bet nog bezit en om den grooten nood, waarin bet verkeert. Deze liefde zal hen ook van zelf de middelen ingeven om de apostolische taak van den leek naar behooren te vervullen. Het ontbreken van het inzicht, wat gedaan moet worden en hoe het moet geschieden, komt meestal voort uit een gebrek aan liefde. Nog waarschuwde spr. tegen moedeloosheid bij tegenslagen. Deze tegenslagen zullen zeker niet uitblijven. Wij moeten steeds bedenken, dat. beter dan het goede zaad, het onkruid zal ópschieten en onsen arbeid zal dreigen te verwoesten en dat ook, juist van de zijde waarvan wU de meeste mede werking zouden verwachten, veel tegenwerking en zelfs vervolging zal komen. Dan moeten wü bedenken, dat reeds de profeten door hun volk werden vervolgd en zelfs gedood en dat Chrls- tus zelf juist door hen, voor wlen Hij leed en i arbeidde, werd vermoord. Mgr. Schaepman werd den Hen Jan. te Zwol le geboren. Hjj studeerde aan t 8t. WUllbror- uds-College te Katwijk, aan 't KI. Seminarie Hageveld en X Gr. Seminarie te Rljsenburg en vervolgens aan ’t Seminario Pontiflclo Roma no te Rome Intusschen werd hij op 10 Augus tus 1881 tot priester gewijd. Toen hjj met zijn studiën gereed was, werd hij den 26en Augus tus 1884 benoemd tot kapelaan der St. tlnus-parochie te Utrecht, vanwaar hjj een jaar later reeds,den 4en November heenging om secretaris te worden van Snickers. Dit is hij tot diens dood en daarna nog vijf jaren onder Mgr. van de Wetering ge bleven. Bind November 1900 ging Schaepman als pastoor naar Zevenaar, maar ook ditmaal bleef hjj niet lang in de practisctie zielzorg immers van het het was zijn levenstaak, die htf sindsdien vol Ijver tot BATAVIA, 29 Aug. (Anetaa). Als voorlooplg resultaat van het onderzoek, Ingesteld naar de administratie van den opperhoutvester B„ die vorige week by een guto-ongeluk naby Montilan ernstig werd gewond, ^an worden gemeld, dat belangryke tekqrten werden geconstateerd. Ver- moedeiyk hlelqen de knoeierijen, waarbij een totaal-bedrag van waarschijnlijk 50.000.is gemoeid, drie Jaar aan. De heer B. droeg 12 Augustus j.l. bij nota rieel* acte alle bezittingen, inclusief meubilair en twee auto's over aan zijn chauffeer. Het be sluit waarbij de heer B. zal worden geschorst, kan worden verwacht. De beer B. vertoeft nog steeds in het ziekenhuis te Moentllan. weinig zin, daar de meeste menschen eerst na den middag van hun werk thuis komen. Die brieven kunnen dus evengoed om zes uur besteld worden. Voorts kunnen in .vele bedrijven de brieven, die na drie uur binnenkomen, toch niet meer denzelfden dag behandeld worden. Het is nu uit een bedrijfseconomisch oogpunt niet te verde digen, dat twintigduizend stukken worden rondgebracht, waarvan er misschien maar duizend zijn, die eenlg belang kunnen heb ben. Aan den anderen kant zullen wij het publiek de gelegenheid geven zich aan te passen. Thans is het voor belanghebbenden heel moeilijk om er zelf toe mede te werken door terpostbezorglng te juister tijd een brief op een bepaald tijdstip In handen van den ge adresseerde te doen geraken. Bij vereenvou digd^ der bestellingen en daarbX aaqpas- sende expeditie en vervoer za» dit ver beteren. Het publiek zal weten, dat als het zijn brieven voor een bepaald uur post, zij dan op een bepaald tijdstip in handen van den geadresseerde zullen zijn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5