HET GEHEIM VAN PUTBROEK CHLNEESCHE AANVAL AFGESLAGEN Autobus in ravijn Pleidooi van Mr. Tripels DINSDAG 30 AUGUSTUS - Opzet in het spel? WINNAAR VAN DE EU ROPA-ROND VLUCHT 1932 Felle brand by Roosendaal Staking geproclameerd Vele dooden bij Moekden REORGANISATIE DEFENSIE Ontslag TREINBOTSING TE ARNHEM Alleen materieele schade FELLE BRAND TE WAALWIJK ZWARE BRAND TE SCHIEDAM Fabrieksgebouw uitgebrand TRAGISCH ONGELUK Achttien dooden Haters van den vrede! PRINSES JULIANA Centrum en N.S.D.A.P. Een goed vader Reeks duisterheden VRIJWILLIGE LANDSTORM Zeventienduizend strikken Hitler aangeklaagd De verdediging s 4 Nazi - wegens doodslag veroordeeld Verwezenlijking der plannen-W elter Coalitieonderhandelingen voortgezet Veranderingen in bet Vooroefenings-Instituut De R.V.O. kondigt staking in Rotterdamsche haven af Ontginning Wieringermeer voltooid Springstoffen haar Ttinderen geworpen Munitieopslagplaats de lacht in HET CONFLICT IN DE SCHEEPVAART De Ryksbemiddelaar informeert Ministerieele crisis in Bolivia Maatschappij Nederland en Rotterdamsche Lloyd bui ten het conflict Requisitoir een kaartenhuis, geen juridisch opge bouwd bewijs Zwirko, de Poolsche aviateur, is bij zijn aankomst op het vliegveld Tempelhof te Berlijn hartelijk gelukgewenscht By het zwemmen Verdronken ▼an'beroepsperzoneel Een portret door A. Roland Holst- «i De Meester VAN EEN FEESTJE TERUG Moeder van vijf kinderen gedood Tusschen groentewagen en vrachtauto „Niets met de zaak te maken” Vijftienduizend gulden schade Vyf woningen af gebrand tde de voorstellen inbonden overeenkomstig de door de erop, dat door het worden weggeleld en wisselen vriendelijke woorden met den verdediger. was vrouw de In het Albert-Kanaal, tusschen Vroenhoven en Kessel, is bü het zwemmen de 23-jarige 8. uit Vroenhoven-Maastrlcht verdronken. Even tevoren werd hü gewaarschuwd zich toch niet in het water te begeven. Geen minuut la ter geschiedde het ongeval. Het lijk is thans gedregd. Aan alle arbeiders bü de ontginningswerken In den Wleringft-meerpolder is met 15 Septem ber ontslag aangezegd wegens beëindiging der werkzaamheden. zal dit as. Vrijwilligers plaats hebben ag van den cursus, nJ. tusschen nber door e«n Officier van ge passeerde, werden de De advocaat-generaal heeft Juist de zaak van den beginne af willen volgen, om. Indien zl) voor het Hof kwam, deze door en door te kennen en onbevangen te kunnen oordeelen Spr. heeft vijf maal verdachten in verhoor ge nomen en Indlen er ook maar lets was geweest, dat op onschuld wees, dan zou spr. geen eisch Verdachten, gevraagd of zü nog iets te «eg gen hebben, beweren opnieuw onschuldig te zün. De zoon roept nog: „Niets met de zaak te maken." De president bepaalt de «itepraak op IS Sep tember ss. Verdachten Naar het „Handelsblad" verneemj^Juden de wetsontwerpen der rüksbegrootlng*5ie ongeveer tien dagen geleden naar den Raad van State 7LI moeders niet beter gedaan door de jongens van het BUENOS AIRES, 29 Aug. (VJJ.) Als gevolg van een conflict met Paraguay zijn de Boli- vlaansche ministers van Bultenl. Zaken en Onderwijs afgetreden. Men verwacht dat het geheele kabinet zal aftreden en dat president Salamanca een coal 1 tie-regeerjng zal vormen. Argentinië, Brazilië, Chili en Peru houden thans onderhandelingen, ten einde vast te stellen of Bolivia en Paraguay in staat van oorlog zijn, waardoor zü in staat zouden zijn den wapenhandel met beide landen te verhin deren. Vermeld kan nog worden, dat de secretaris van den rjjksbemlddelaar Maandagochtend bij den heer Brautlgam, voorzitter vsn de con tactcommissie vati werknemers der koopvaardij beeft geïnformeerd of inderdaad het conflict van dreigenden aard waa. De heer Brautlgam bevestigde toen, dat dit inderdaad het geval was. Genoemde secretaris deelde daarop mede, dat dit voor hem aanleiding was om zich met den rüksbemiddelaar te verstaan. Omtrent het gevolg van zijn optreden hebben de bestuurde- ren van de werknemers echter niets vernomen. De leiding van bet conflict berust bü voor noemde contactcommissie. Maandagavond omstreeks half 8 heeft op de Regentesselaan te ’s-Gravenhage, nabij de Tey- lersstraat een ernstig auto-ongeval plaats gehad waarvan de 30-jarige Juffrouw P. M. Knete- man, moeder van vijf kinderen, wonende aan de Joubertstraat 119, het slachtoffer is gewor den. Naar ooggetuigen verklaarden liep hét slacht offer met een z.g. trekwagentje waarin haar drie-jarig zoontje was gezeten, op het schelpen pad. Zjj was vergezeld van haar zuster, die een kuüerwagen voortduwde. Toen zjj bü den overweg bü de Teljlersstraat genaderd was, kwam uit de richting Paul Kru- gerlaan een personenauto, bestuurd door een In woner uit Breda, die tüdelük te Schevenlngen vertoeft? aanrijden. De bestuurder wilde de Teylersstraat inrijden en moest derhalve links af. Plotseling maakte de chauffeur, die geen vaart verminderde een manoeuvre, vermoedelljk om voor een ander voertuig uit te wükeri, waardoor de auto op het schelpenpad terecht kwam, met het nood lottig gevolg, dat mej. M. en haar kind werden overreden. Beiden werden met ernstige wonden opgenomen en bü den heer Boode binnenge bracht. De auto is na de aanrijding eerst tegen FLENSBURG, 29 Aug. (VX>.) De speciale rechtbank te Flensburg veroordeelde heden den natlonaal-soclalist Kurdsiel wegens doodslag op een communist tot een gevangenisstraf van drie jaren en betaling van de kosten van bet proces. Te Stuttgart is de vroegere leider der com munistische partü Schlaffer, tijdens een be spreking waaraan hü deelnam in zün functie van rükslelder van den Strijdhond tegen hst Fascisme, gearresteerd. De Centrale Bood viyi Transportarbeiders heeft zich door middel Van een manifest tot de zeelieden gewend, waarin het bovenstaande besluit wordt afgekondlgd. Om redenen ran tactischen en organlsatorischen aard heeft de Centrale van Koopvaardü-offlcleren voorshands dit besluit niet van toepassing' verklaard voor de schepen ran de Stoomvaart Maatschappij Nederland en den Rotterdamschen Lloyd. Ter wille ran de eenheid in tde actie heeft de Centrale Bond van Transportarbeiders zich hierbij aangesloten. tegendeel, werkten de moeders met de stroopers mee en waarschuwden: „Gaat niet te vroeg heen om naar de strikken te küken." Bekend is het Overig en goed gedrag van verdachten en zoolang er stroopers zün, zullen er jacht opzieners moeten zün, die streng optreden. Maar moet dan hun plichtsbetrachting den haat der stroopers er toe drüven hen van moord te beschuldigen? Vervolgens gaat pL geleidelijk de getuigen verklaringen na en meent bü het uitrafelen van wat zü hebben gezegd, dat die getuigen ge dreven werden door animositeit, om de Van den E.’s toch maar te kunnen treffen, omdat zü het land hadden aan de verdachten, die waak ten voor den wildroof in de bosschen. (Zichtbaar met volle aandacht zat vader Van den E- te luisteren, de zoon deed schijnbaar erg ver strooid). Maandagavond kwamen te Rotterdam en Amsterdam de leden ran de Centrale ran Koopvaardü-offlcleren in drukbezochte huis houdelijke vergadering bijeen. Ter sprake kwam de houding van de reedera. die zooals men weet, de collectieve contracten niet hernieuwd heb ben, maar geleidelük bü verschillende maat- schappüen de loonen willen drukken. Het be stuur adviseerde den leden tot staking over te gaan, in dier voege, dat het wal bedrijf onge stoord voortgang vindt, doch dat met ingang van beden alle scheepsofficieren en scheeps gezellen weigeren te monsteren. Dit advies van het bestuur der O. K. O. werd te Rotterdam In een vergadering van 850 leden met algemeene stemmen en te Amsterdam in een vergadering ran 310 leden met overweldigende meerderheid aanvaard. De besturen van de Ned. Zeeliedenbonden wa ren reeds te voren door hun leden gemachtigd om, Indlen de.raeders poogden de gages te ver lagen de staking te proclameeren, wat ook zü met ingang van heden doen. Maandagavond omstreeks negen uur is te Schiedam aan de Noordvest 93, waarin geves tigd is de Rotterdamsche Metaalindustrie, Lood, en Zinkwerken, van den heer De Zeis een felle brand onstaan. De brand ontstond op den zolder en greep snel om zich heen, zoodat spoedig het uit drie verdiepingen bestaande gebouw in lichter laaie stond. De brandweer verscheen met groot materiaal ter plaatse. Met een twaalftal slangen werd water gegeven. Om half elf was men het vuur meester. Het pand brandde vrüwel geheel uit. De schade kon nog niet worden opgegeven. De oorzaak van den brand is niet bekend. PARIJS, 28 Aug. (Reuter). Bü de sluiting ran de demonstraties voor den vrede te Bierville, welke ter gelegenheid van den zg. Dag der Hoop werden gehouden, wierpen politieke te genstanders springstoffen naar een aantal kin deren. De ontploffing veroorzaakte een paniek. Een tiental personen werd gewond. De politie heeft eenige personen gearresteerd. Mr.-Trippels vindt niet het minste bewüs ge legen in de opmerking van vader van den E, ,.Mün zoon is onschuldig!” en in bet feit, dat de rechtbank te Roermond hem veroor deelde. Immers, een goede vader denkt in de eerste plaats aan het lot van zün kind. PI. be toogt dan dat de zoon moet worden vrügespro- ken. Hadden verdachten zich willen redden, dan hadden zü immers ook noodweer kunnen aanvoeren. Doch verdachten hebben niets met het mlsdrüf te maken. Dat er hulzen gevonden zün bewüst niets, want er was gelegenheid ge noeg voor kwaadwlllenden om aan hulzen van vader van den E. te komen en ze geraffineerd neer te leggen, om de schuld affrjran den E. te schuiven. Het moet pl voorts Wn het hart, dat naar zijn opvatting de Advocaat-Generaal zün requisitoir teveel in een vorm heeft gegoten, die voor zün gebouw te pas kwam. Wat er ge beurd is weet pl. niet, maar de Advocaat-Ge- neraal weet het evenmin en daarom gaat het niet aan een bewüs te willen construeeren, waar geen bewüs is. Er hadden ook te veel menschen ter plaatse rondgeloopen om nog te kunnen achterhalen, wie daar geweest waren en die met de zaak iets hadden uit te staan. Niemand kan onomstootelük vaststellen, dat de kogels in de lüken gevonden, afkomstig zün uit de wapenen van verdachten. De van den E.’s hebben altüd de houding aangenomen, welke in het teeken der verwachting van vrüspraak stond- Al het dubieuze en de animositeit ter züde stel lende, zal het Hof dan ook vrüspraak moeten vonnissen, waartoe pl. concludeerde. De advocaat-generaal, mr. Couvée. repliceert en wüst het verwüt van den verdediger af, die het hem zeer kwalük neemt, dat hü de zittin gen in eerste instantie te Roermond heeft bü gewoond. PEKING, 29 Aug. (V. D.) De Chlneesche mu- nitleopslagplaats te Taojan vloog gisteren door een bom van een Japansch 'vliegtuig in brand. Door den brand ontstond een hevige ontplof fing met het gevolg, dat alle In de omgeving liggende gebouwen vernield werden. Het aan tal dooden is groot. Nadere büzonderheden ont breken nog. Naar de „Telegraaf” Verneemt, zal ta. verband met de voorgenomen reorganisatie volgens voor- looplge berekening op het departement van De fensie (waarin nog wel eenige wijziging ïnoge- lük zal zün) het overcompleet aan onder officieren bedragen: Bü de Infanterie: 9 adjudanten-onderofficier- adminlstrateur, 2 adjudanten-onderofflcler-in- structeur. 101 sergeanten-majoor-admlnistra- teur. 52 sergeanten-majoor-instructeur, 118 ser geanten en fouriers. Bü de bereden artillerie: 4 adjudanten-onder- officler-admlnlstrateur, 5 adjudanten-onder- officier-instructeur, 26 opperwachtmeester-gd- mlnlstrateur, 19 opperwachtmeesters-Instruc teur. 2 opperwachtmeesters-pikeur. Bü de onbereden artillerie: 7 adjudanten- onderofflcier-admlnlstrateur, 8 adjudanten onderofficier-Instructeur, 11 aergeanten-majoor- admlnlstrateur, 3 sergeanten-majoor-lnstruc- teur, 48 sergeanten en fouriers. Voorts ligt het in het voornemen het aantal aanwezige magazijnbeheerders dér artillerie terug te brengen tot 71 (het vastgestelde orga nieke aantal). Het is voorts de bedoeling het overcomplete beroepspersoneel te ontslaan aan de hand van het bepaalde in art. 19, tweede lid, onder C van. het reglement voor de mili taire ambtenaren der konlnklüke landmacht, terwijl belanghebbenden na verkregen ontslag, indien zü den pensioengerechtigden leeftüd hebben bereikt, op verzoek kunnen worden ge- pensionneerd. 'Omstreeks half September zal de commissie voor georganiseerd overleg büeenkomen en zal deze ontslag-maatregel een punt van bespreking uitmaken. Trein no. 1366, die om 6.43 namiddag van de richting Zcvenaar te Arnhem moest arrlveeren. kwam aan den ingang van het perron te Arnhem in botsing met eert’ rangeermachlne, doordat op een wisselpunt de beide locomotie ven te dicht bü elkander kwamen. De tender der rangeermachlne werd door de locomotief van den personentrein aan de achterzüde zwaar beschadigd. De rangeermachlne bleef echter in de rails, terwül van den personentrein de lo comotief door den schok uit de rails werd ge licht. De achteras van deze locomotief was geheel ontzet, terwül het eerste personenrijtuig scheef kwam te liggen. De passagiers konden zich in veiligheid bren gen. Van de “locomotief werd een der buffers vernield. Het treinverkeer ondervond tot laat In den avond vertraging, doordat verschillende bin nenkomende en vertrekkende treinen over een ander spoor moesten worden geleid. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BERLIJN, 29 Aug. (W3.) De verdediger van de te Oklau tot zware tuchthuisstraffen ver oordeelde Rüksbanierleden zal in opdracht rijner mandaatgevers tegen Adolf, Hitler en de verspreiders van diens oproep een aanklacht wegens beleediging Indienen. Hitler heeft be doelde Rüksbanierleden moordenaars genoemd, ofschoon geen enkele hunner veroordeeld wegens moord, doodslag of zelfs wegens ver wonding met doodelüken afloop. BERLIJN. 29 Aug. (VB.) De Centrumfrac- tie van den Pruisischen Landdag kwam heden avond büeen, waarbü de politieke toestand in Pruisen besproken werd. Dr. Grass bracht rap port uit over den stand der coalltiebesprekln- gen met de nationaal-socialisten, welke Dins dag zullen worden voortgezet. De besprekingen der Centrumfractie zullen eveneens Dinsdag worden voortgezeq^pesluiten zün nog niet ge nomen. Het Nederlandsch Kunstverbond heeft Hare Koninklijke Hoogheid prinses Juliana, eere- voorzitster van bet Nationaal Crisis Comité be reid gevonden mevr. A. Roland Holstde Mees ter in de gelegenheid te stellen Haar portret te maken, waarvan reproducties «ouden mogen worden verkocht ten bate van het crisiscomité en het Nederlandsch Kunstverbond. Mevr. A. Roland Holst—de Meester heeft haar medewer king aan dit doel verleend, terwül de grafische inrichting Joh. Enschedé Zonen te Haarlem zich bereid heeft verklaard tegen den prüs van één gulden de reproductie* in defi handel te brengen. In den nacht van Zondag op Maandag om streeks half twaalf werd de motorrüder N. uit Zutphen ter hoogte van „Het Vosje” tusschen Brammen en Zutphen aangereden door een auto, komende uit de richting Brammen en bestuurd door B. uit Deventer. N. werd van zün motor geslingerd en was büna omniddellük dood. De auto reed door. De rijkspolitie uit Brammen was spoedig ter plaatse. Het mocht haar gelukken B die met een paar vrienden en eenige dames een feestje had bezocht te Zutphen, - te arresteeren. Daar de inzittenden niet naar hun woonplaats (Deventer) durfden teragkeeren, hadden zü hun auto in de omge ving ran Zijtphen gestald. Het requisitoir noemt pl. vervolgens een kaar tenhuis, maar geen juridisch opgebouwd be wijs. Pl. protesteert tegen het openbaar maken van gegevens door ambtenaren en deskundigen, die hadden te zwügen. Crltlek geeft pl. ook over het schrüven in de pers door een ambtenaar van het O. M. PL komt dan tot de feiten. Het vervoer der lüken is volgens pl. zeer vreemd gegaan. Het heet, dat de lüken in den kuil zün gestampt, maar zelfs de deskundigen gaan voorbij, dat de Ujken stüf zün geworden en daardoor te behan delen. Met veel sensatie is bü deze zaak tewerk gegaan en men heeft het als in een gruwel- dubbeltjes roman doen voorkomen, als was er „op het gras der vermoorden gedanst”. PL be toogt dan verder, dat deze beklaagden niet kunnen veroordeeld worden. Pl. gaat zeer uit voerig de feiten na en wil erop wüzen, dat bü het drama tel van vragen rüzen, welke niemand vermag te beantwoorden. Kan er geen vecht partij hebben plaats gehad? vraagt pl. Waarom was de riem van Kersten in tweeën? en zoo zün er een reeks van duisterheden. Maar, al leen werd er maar aangehouden: „Van den El zen heeft het gedaan!” Waar is het geld gebleven, dat de jongens op zak hadden? Kan er geen roofmoord zün ge pleegd? Er loopen zooveel 'bngure typen daar in de omgeving van Putbroek rond. PEKING, 29 Aug. (VD). De Chlneesche Vrij williger», die zeer goed zün uitgerust au ook over tanks en artillerie beschikten, zün heden in de omgeving van Moekden opnieuw met hun aanvallen begonnen. Ook bü Nanking hebben zü hun aanvallen hervat. Eerst na een hevlgen strüd, waaraan pantserauto’s en tanks deelna men, slaagden de Japanners er in den aanval af te slaan. De Japanners zouden zeventig doo den en tweehonderd gewonden in hun rijen hebben, terwijl deze aantallen aan Chlneesche züde het dubbele bedragen. Ook nabü den spoorweg van Tsjlntajau naar Tsjaujang vonden gevechten plaat». Op twee plaatsen werden door de Chlneezen ie rails ver nield. teneinde het oprukken der Japansche pantsertrelnen te verhinderen. Japansche vlieg tuigen bombardeerden het spoorwegstation Itsjau. Door een hangarbrand werden te Moekden enkele vliegtuigen vernield. Opperwachtmeester Verhagen van de ma- réchausse te Steenbergen stelt dan ook in sa menwerking met de politie een uitgebreid on derzoek naar deze zaak in. In verband met den sinds Maandagmiddag gerezen toestand in bet scheepvaartbedrijf beeft Maandagavond de Revolutionnalr Vak- warwemiginga oppositie te Rotterdam met hare leden een spoedvergadering belegd, ta het Al gemeen Verkooplokaal. In deze vergadering, die druk bezocht was, werd het woord gevoerd door den heer Frenay uit Schiedam. Met al gemeene stemmen werd besloten met ingang wan Dinsdag de staking in de Rotterdamsche havens te proclameeren. De vergadering bad een rustig verloop. Bü bet passeeren van een vrachtauto raakte* het paard van den groentekoopman V-, die met zün karretje op den weg van Breda naar Etten stond, schichtig en sprong op het rüwlelpad, waardoor bet achterstel ran den wagen, waar vrouw V. op gezeten was, den weg opdraalde, met bet gevolg, dat zü met haar beenen bekneld geraakte tusschen den vrachtauto en haar elg wagen. Ze bekwam ernstige verwondingen aan haar been, benevens een armfractuur en enkele andere verwondingen. De vrouw moest naar het 8t. Luclagestlcht te Princenhage worden over gebracht. Naar wü van bevoegde züde vernemen, zün ta verband met bet rapport der staatecom. missie Borel, eenige belangrüke wüzigingen in gevoerd bü de africhting van as, dienstplich tigen ta de woonplaats. Reed* werd tan behoeve ran het vooroefe. tilngsinstltuut door een veranderd stelsel, de lo ting dermate vervroegd, dat alleen zü, die aan. geloot waren, een verbintenis behoefden te sluiten. Een moeilükheid viel echter nog stecbs te overbruggen, nJ. de keuring. Deze geschied de tot beden door burgergeneesheeren ter plaat- *e, doch droeg geen bindend karakter. Allen wérden gedurende bat oefenjaar nogmaals aan het genocskiiridig onderzoek onderworpen door den offideelen keuringsraad. Gevolg was, dat enkelen ongeschikt werden verklaard, die als dan werden ontslagen en zoodoende onnoodlg een half jaar hadden geoefend. Thans 1* ook aan dit door velen gevoeld bezwaar tegemoet gekomen. Het geneeskundig Jaar voor de voor den aam M en M Sep Hierna dipliceert mr. Tripels. De verdediger vindt de woorden van den advocaat-generaal als altüd keurig gestyleerd, maar zou toch wel eens beter willen weten, hoe de advocaat-ge neraal aan het construeeren van het bewüs komt. De advocaat-generaal is gebortden aan de dagvaarding- Hü wil het bewüs Ifveren en stuurt daarom in die richting. Maar de geste van den advocaat-generaal keurt spr. af. Pl. meent dat van ’n onbevooroordeelde behan deling van deze zaak niet gesproken kan wor den en jilt was ook het geval bü de behande ling van de zaak-Lans voor dit hof. De advocaat-generaal zegt: »De zaak-Lans was heel iets anders.” De advocaat-generaal concludeert wel, be toogt mr. Tripels vervolgens, maar dat pasklaar maken van schoten, hulzen en het hooien van schoten door getuigen, is geen bewüs. Waar staat het, dat het alles geschied is. zooals de advocaat-generaal combineert? Daar kan toch een voorstelling, die heel anders is, tegenover komen te staan. Kan het niet zün, dak*er een derde persoon bü het drama is tegenwoor dig geweest? Kan de derde niet de iiersoon geweest zün die op zün rüwiel uit de richting Posterholt kwam? Al zou er overtuigend bewüs zün, wettig bewüs is er volstrekt niet, en waar dan alles twüfel is, in zoo’n dubieuze zaak, daar mag het gerechtshof niet veroordeelen. WEENEN, 29 Aug. (VX>.) Volgens mededee- ling van de Bondskanselarü is het sedert 1924 bestaande principieele toelatlngsverbod voor Hitler opgeheven. Officieus wordt medegedeeld dat deze maatregelen worden gemotiveerd met het feit, dat de verwarring, die heerschte om trent de nationaliteit ran Hitler, thans 1* op geheven. PONCE (Porto Rico), 29 Aug. (Reuter). Een autobus, waarin leden van de liberale partü naar een partü-conferenfff werden vervoerd, is in een afgrond gestort. Achttien Inzittenden kwamen om het leven, terwül 38 meer of min der ernstig werden gekwetst. De president vraagt aan rader ran den El zen, of zün geweren op één plank lagen. Verd. antwoordt bevestigend. Voorts vraagt de pre sident, hoe vader van den Elzen wist, dat een der vermoorden hoefüzers onder de schoenen droeg. ik heb de schoenèn bü den kuil zien liggen", zegt verd. K een boom opgebotst en vervolgens tegen de pui van het perceel bewoond door den heer Metz. De zuster van het slachtoffer ontkwam aan het gevaar. Oiunlddellük werd de G.D. gewaarschuwd, die de slachtoffers naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerde. Spoedig na aankomst is mej. K. aan de bekomen verwondingen bezwe ken. Begrüpelükerwüze was er spoedig een groote menschenmassa op de been, die dit ongeval druk bespraken. De auto bleek zoo goed als vernield te zün. Dp~ tSëstuurder beweerde plotseling van rich ting te hebben moeten veranderen om een aan rijding met een wielrüder te voorkomen. De poUtle stelde onmiddellük een onderzoek naar de oorzaak van dit ongeval in. De belangstelling voor het pleidooi ta zaak van den drievoudlgen moord te Putbroek, te houden door mr. Tripels uit Roermond, was buitengewoon groot. Verdachten in de rechtszaal geleid, toonden zich opmerkelük onverschillig, keken rond en keerden zich telkens nieuwsgierig naar het pu bliek. Vader van den E. had zün groen jachtopzlenerscostuum aan. Toen het Gerechtshof binnentrad, verstomde het geroezemoes van stemmen. De president mr. baron de Biebersteln vraagt aan verdachten, of zü nog iets te zeggen heb ben. Verdachten beweren opnieuw onschuldig te zün- Zoon van den Elzen spreidde weer zijn tien vingers breed uit en zegt zeer luid en met nadruk: TV ben onschuldig! Ik heb niets met het mlsdrüf te maken." Van den E. was gehaat als de schrik der stroopers en hiér blijkt volgens pl. uit, dat Van den E. trouw en goed zün dienst verrichtte en daarom gehaat was bü de stroopers. Men heeft het niet noodig gevonden, aan den Jacht- opziener te gaan zeggen, wat er In de bosschen van zün meester was gebeurd en gevonden. Waarom neemt men het dan als vêrdacht op, dat de jachtopziener geen belangstelling toon de. Door niets is bewezen, dat verdachten ge schoten hebben en de getuigen hebben een voor een niets bügebracht, waarop het gerechthof het bewüs kan construeeren, dat tot veroordee- llng ran de Van den E.’s kan lelden. Rest dan de deskundigen. Dezen hebben samen ver dachten veroordeeld, maar het Gerechtshof be hoede er zich voor van dit samengaan onder den invloed te komen en erop te steunen. Er hangen aan de zoldering in de woning van verdachten 17000 strikken van stroopers, zoo verschrikkelük is de wildstrooperü ta de bo«- schen ran Putbroek. Is het wonder dat Van den E. een ernstige houding tegen den stroom van stroopers aanneemt en hen be dreigt. Maar de stroopers gingen voort en zü zelden: „Schieten doen ze toch niet”. De moe ders hebben de voordeelen opgestreken, die de strooptochten brachten. Hadden de vwboden^ stro^ieir terug te houden? Doch ta- tot véroordeeling hebben kunnen stellen, maar zondheid, terwül teran» deze keuring bindend wordt verklaard. Door dezen maatregel komen dus uitsluitend as. dienstplichtigen praktisch nog voor een ver bintenis ta aanmerking. Daar bovendien voor het oprichten eener klasse een minimum aantal Y>n 10 goedgekeurderf Is vastgesteld, zal het onderwüs meer vruchtdragend kunnen zün. Meer dan vroeger geldt thans echter voor be langhebbende het wachtwoord: weest eengezlnd en eendrachtig. Alleen dan kunnen de bestaande klaésen gehandhaafd blüven, kunnen onze boe renjongen» de belangrijke verkorting van dlenst- tüd hun door het Vooroefenlngslnstituut ge boden, blüvend deelachtig worden. Reeds werden de volgende verbintenissen geslo ten: Tubbergen 30; Denekamp 16; Almelo 14. De werving 1* opengesteld tot 1 September. Moge een en ander voor mogelüke weifelaars alsnog aanleiding zün, een eventueele verbin tenis in ernstige overweging te nemen. Omtrent den brand in een blok woningen aan de St. Chrispünstraat te Waalwük be richt men ons nader dat. ondanks de spoedige aanwezigheid van de stoom-brandspuit, men geen kans heeft gezien bet vuur, dat fel om zich heen greep, te blusseben. Slechts brokstukken van de muren staan nog overeind. De schade kon nog niet precies wor den vastgesteld, vermoedelljk zal zü f 12.000 tot f 15.000 bedragen. 4 het is de overtuiging van den advocaat-gene raal gebleven, dat verdachten de schuldigen zün. De advocaat-generaal béstrüdt mr. Tripels op tal van punten in zün pleidooi, vooral wüst spr. op de schoten en de gevonden hulzen der patronen en den staat waarin de wapenen van verdachten na het mlsdrüf rijn aangetroffen en waarbü volgens spr. het bewüs absoluut ge leverd is (de inspanning had vader van den E. Inmiddels een booge kleur op het gelaat ge legd, de zoon was ook meer onder den indruk en zat stil te luisteren met de armen over elkaar geslagen). De advocaat-generaal gaat aan de hand der deskundigen-rapporten opnieuw na dat het be wüs tegen verdachten vaststaat. Spr. neemt niet aan, dat er bü een gevecht in het wilde zou geschoten zün. Spr. toont aan, dat de vader het voornemen had om te dooden en herinnert er nog asms aan, dat vader van den E. gezegd heeft dat hü altüd het eerste schot loste uit den linkerloop van zün geweer. En de feiten wüzen erop, dat het zoo ging bij het drama. Spr. persisteert bü zün requisitoir. Hedenmorgen ontstond in. de St. Crispün. straat te Waalwük brand in een blok wonin gen, bewoond door rijf gezinnen. In dit blok is eveneens gevestigd de smederü van F. van Os, en de kruidenierszaak van H. van Hilst. De brand, welke was. ontstaan ta de middelste woning, bewoond door J. Reus, nam zoo snel in omvang toe, dat, hoewel de stoombrandspult direct aanwezig was, aan blusschen niet te denken viel. Door een bewaker van den Nacht- veillgheldsdienst, die ter plaatse toen een vlam uit het dak sloeg, bewoners van wie de meesten nog in bed la gen, gewaarschuwd. De perceelen zün geheel uitgebrand. Oor zaak onbekend. Verze'éring dekt de schade. De dakiooze bewoners werden bü buren onder gebracht. Hlrena krijgt mr. Tripels bet voord voor het houden van zün pleidooi, waarmede hü onder groote sUlte te kwart over tien aanvangt. In zijn Inleiding wüst pL erop, dat door bet hooger beroep voor het gerechtshof nog veel sterker de belangstelling voor deze zaak is ge groeid. dan bü de behandeling in eerste in stantie. Pl. betoogt vervolgens dat de recht bank te Roermond beeft nagelaten het vonnis voldoende te omschrijven. trouwens ook de advocaat-generaal heeft op het vonnis ran Roermond deze aanmerking gemaakt. In den nacht van vorige week Dinsdag op Woensdag is een stroomüt op het erf ran de boerderij van den heer P. Koenraadt aan den Langeweg te Kruisland een prooi der vlam men geworden. Zondagavond omstreeks half tien brak ta dezelfde boerderij opnieuw brand uit. Toen de brand ontdekt werd, was het vuur reeds zoo hevig, dat er aan redding van de branden de gebouwen niet te denken viel. Op vüf ver schillende plaatsen tegelük sloeg het vuur naar bulten en in een oogwenk stond alles in lichter laaie. De eigenaar, de heer K, met zün kinderen op reis, terwül zün met eenige leden van het personeel naar kermis was, die in het dorp werd gehouden. Juist toen deze laatsten terug kwamen, werd de brand geconstateerd. In eenige kleine bij gebouwen slaagde men er nog in het vuur te blusschen, doch een groote schuur welke ge heel gevuld was met pas geoogst graan, als mede een groot gedeelte van den stal en van de kippenfokkerij, bleken reddeloos yerloren. Ook de brandweer kon tegen de vuurzee niets uit richten. Behalve de genoemde gebouwen en de daarin geborgen oogst gingen alle land bouwwerktuigen. twee paarden, een stier, twee geiten, een varken en honderden kippen door den brand verloren. Door de afwezigheid van den eigenaar is nog niet bekend of verzeke ring de enorme schade zal dekken. Het feit dat de brand op verschillende plaat sen tegelük uitbrak, geeft het vermoeden dat hier opzet ta het spel U geweest. Dit vermoe den wordt versterkt en haast zeltërheid. als men weet dat hedenmorgen ta alle gespi gebleven gebouwen, brandnesten, bestap uit droge houtspaanders, stroo en lucifers vonden zün, terwül bovendien met petroleum was gewerkt. In het woonhuis b.v. zaten deze nesten in elk raam tusschen de neergelaten jaloezieën en de vensters ta.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6