en Van de Perstribune 1 >5.1 I Studeeren Het rapport-Welter de Keuringsdiensten Mgr. Nolens z.g. im i' I VISCH VOOR BELG1E EERBIEDIGE HULDE AAN KARD. VAN ROSSUM Zijn de kosten te hoog? Regeering en vischhandel fhr g I gif* DONDERDAG 1 SEPTEMBER NA DEN DOOD VAN l. EM. KARDINAAL >AN ROSSOM Het stoffelijk overschot opgebaard in de St, Servaas te Maastricht Verhooging Melksteun BOTER NAAR DUITSCHLAND ZUSTERS FRANCISCANESSEN Aandrapg op den minister IKK KI Het oordeel van de buitenlandsche pers „BOEREN EN TUINDERS ONDERLINGE" En Kath. student zijn* Wil 4 ‘«ti-1 i r ar it De Staat en de doodstraf volk Op Woensdag 31 Augustus werd de Jaarver- 75 120 Eeuwfeest te Roosendaal IN We lezen In „De Residentiebode”: t |k af!” dert de „Bed rijf «ziekenkas voor Land en Tuinbouw” De ontslapene drukte op het wereld missiewerk het stem pel van zijn eigen per soonlijkheid wijlen drong. Het Studentencorps „Carolus Magnus” van de R.K. Unlverslteit te Nijmegen ver spreidt een smaakvol uitgevoerd propa- ganda-geschrift, waarin gewezen wordt op het belang der vereeniging van R.K. Uni versiteitsstudenten. Prof. dr. Titus Brandsma, O.Carm., rector- magnificus der Keizer-Karel-Universiteit, schreef het voorwoord, waaraan ontleend is: gadering gehouden, des namiddags om 2 uy/, in het Gebouw ,JSt. Bavo", te Haarlem. De voorzitter, de heer P. Han te Amstelveen, opende op de gebruikelijke wijze de vergade ring. waarna de notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Na enkele mededeelingen van huishoudeljjken aard, kreeg de directeur, de heer Nico van Ommen te Leiden, het woord, om verschillende cijfers over het algeloopen boekjaar 1931 be treffende de Ongevallenverzekering nader toe te lichten. Hieruit bleek, dat voor de L.T.B.- afdeeling was ontvangen een premie van 122.641.17, terwijl dit voor de geheele Be- drijfsvereeniging bedroeg ƒ401.984.93. Het verzekerd looncjjfer bedroeg resp. voor Vorming van een import-* maatschappij -‘H den opgeheven, terwijl de bezuiniging groo- tendeels schijn is. Pas na tal van jaren zal. Indien het rapport-Welter ten volle wordt gevolgd, voor het Rijk een vermindering van uitgaven van 350.000 het gevolg zijn; de eerste jaren zou het ten hoogste 200.000 zijn. Met een dergelijke zoogenaam de bezuiniging Is afbraak der Warenwet niet gerechtvaardigd. Beter Is dan eenige bezuiniging aan alle keuringsdiensten. Ingezonden. hebben om aandrang uit te oefenen op de regeering om in de aangeduide richting meer actief werkzaam te zijn. Meer actief. Het gaat met de contingenteerlngen den „Wij verheugen ons over veel roepingen tot priesterschap en kloosterleven, omdat zij openbaren, dat velen onder ons ontvankelijk zijn voor de bekoorlijkheid der hoogste idealen. Maar wij moeten er ons niet minder over verheugen, dat zoo- velen van onze jongere menschen de maat schappij ingaan niet slechts om voor zich- zelve een goede positie te verwerven, maar ook om een roeping in de maatschappij te vervullen, voor anderen goed en nuttig te zijn, de gemeenschap te dienen. En zij doen dit, gedreven door godsdienstzin, in dachtig, dat wij allen Hem moeten dienen en onze liefde tot Hem openbaren en ont wikkelen in de liefde tot den naaste.” Plechtige jaardienst te Venlo Hedenmorgen om tien uur werd te Venlo in de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvan genis een plechtige jaardienst gehouden voor Z. Exc. Mgr. Nolens, namens de R.K Kamer fracties. 1 De H. MIs werd opgedragen door kapelaan J. H. Brand, geassisteerd door pater O. Hes- I pers Cf.I*. en pater L. Robert S.VJJ. I Aanwezig waren o a. een broer van den over- I ledene, de heer J. Nolens, de Tweede Kamer- 1 leden prof. mr. P. Aalberse, mr. F. Teullngs, 1 Max van Poll, Ch. van de Bilt, C. Kuiper en A. Loerakker, benevens het Eerste Kamerlid 1 Schoemakers. De H. Mis werd verder nog bijgewoond door den burgemeester van Venlo, mr. Berger, de i wethouders mr. Janssen, Veraarschot en Dres sen en een groot aantal gemeenteraadsleden. Voorts afgevaardigden van sociale en andere vereen! gingen. De onderhandelingen over de oprichting van een boter-import-maatschappij zjjn, naar het „Berl. Tageblatt” verneemt, in de laatste dagen voortgezet en wel met N e de r 1 a n d. erwyl' met Denemarken tegen het einde der week zal wor den onderhandeld. Ter uitvoering staan ver schillende mogelijkheden open. Naar het schijnt is de vorming van een boter-importmaatschappy volgens het voorbeeld van de moatschappy die het monopolie van den maisimport heeft, het waarschijnlijkst. De boter-lmporteurs zouden verplicht worden de Ingevoerde boter aan de monopolitiemaatschappij te verkoopen, die ver volgens de afgifte tegen een bepaalden mini mumprijs aan de binnenlandsche markt regelt. Op deze wijze zou het volgens het B T. niet meer noodig zijn verder aandacht te wijden aan de kwestie der invoerrechten. 100 jaren heeft Katholiek Nederland en in het bijzonder Katholiek Woerden onnoe melijk veel aan die goede Zusters te danken. Zelven vrijwillig arm, wijdden zij bijzondere zorg aan de arme misdeelden. Zelven vol liefde voor God, stortten zij den rijkdom der liefde over in de harten van tallooze kleinen, door haar opgevoed naar ziel en lichaam. En zoo kunnen we bewonderen de rijke vruchten van 100-jarige frlssche takken, zoo bewonderen we den stam, waarop die takken groeien, nJ. den stamvader Franciscus van Assisië, wiens levensregel die Zusters trouw volgen, zoo bewonderen we den vasten wortel, waaruit de stam en de takken voortdurend nieuw leven putten, n.l. de leer van Christus en het Evangelie. Geen wonder, dat de Zusters van Roosen daal uiting wilden geven aan hare dankbare vreugde. Reeds 24 Augustus werd in alle huizen het eeuwfeest kerkelijk en huiselijk gevierd. Heden werd in het Moederhuis te Roosendaal *n Pontificale Hoogmis opgedragen door Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda. In Woerden vieren de meisjes der R.K. school het eeuw feest den 5en September en den 9en September komen de pensionnaires aan de beurt. De heer Kleerekoper, die van zijn afkeer van de doodstraf een stokpaardje maakte, schrijft nu een schrander stukje, dat voor zijn doen zeker bezadigd is. Het is alleen jammer, dat zijn beschouwing niet opgaat. Waar hij ook spreekt over het Katholieke standpunt inzake de doodstraf, is het wel goed 'hem eens volledig aan 't woord te la ten. We lezen in „Het Volk”: „Of de moordenaars van Beuthen bege nadigd zullen worden of niet, weet op dit oogenblik (27 Aug.) geen mensch nog. Hoe die beslissing ook uitvalle, in elk geval zal zij van zuiver-politieken aard zijn, en met toepassing van strafrechterlijke beginselen geen verband houden. Wil dat zeggen, dat er dus uit deze historie niets te leeren valt ten aanzien van misdaad en straf? 1 Is an dersom! Het merkwaardige van dit geval is juist, dat, terwijl het druipt van de politiek het ergste wat men van een rechtszaak getuigen kan men nooit aanschouwelij ker onderwijs in strafrecht gekregen heeft dan bij deze gelegenheid. Hoe dat dan zit? Wel, heel eenvoudig! Het uitgangspunt toch van de noodveror dening, krachtens welke deze doodvonnis sen gewezen zijn, was een wanhopige po ging om aan het bloedvergieten op straat een einde te maken. Als dan niets meer hielp om aan deze openbare moordpartijen paal en perk te stellen, dan in 's hemels naam maar gegrepen naar het zwaard van den beul. Het was dus, welbeschouwd, een toepassing van het Katholieke beginsel in zake de doodstraf: de Staat heeft het recht het leven der burgers te nemen, niet ter vergelding van het kwaad, want dat staat niet aan den aardschen rechter, maar ter beteugeling van de misdaad, als de overheid over geen ander doeltreffend middel meer beschikt om haar taak, de bescherming der gemeenschap, te vervullen. Precies zóó stond het nu in Duitschland. Als uiterste in de nood-verordening ligt van, maar des middags kwam bet Ministerie deze berichten bevestigen. Zaterdagmorgen werd deze bevestiging echter herroepen. Blijkens een mededeellng van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat met Brussel gesproken had, was de minlmummaat op 26 c.M. gesteld. De handel meende hierop te kunnen vertrouwen en verzocht den Hal- chef om bjj den afslag dit i nieuwe bericht om te roepen. Maandagmorgen gebeurde dit dan ook. Dienzelfden morgen ontv^hg de Vischhandels- vereenlging toevallig bericht uit België, dat het toch 40 c.M. was. Onmlddeliyk werd Den Haag opgebeld, doch de betrokken ambtenaar was nog niet aanwezig. Gedurende den morgen heeft men zich herhaaldelijk telefonisch met het Ministerie in verbinding gesteld, doch zonder resultaat. Intusschen had de handel afgaande op de mededeellng van de regeering zich reeds ge dekt en visch gekocht, rekening houdende met de 26 cM. minlmummaat. De onverdroten pogingen, om in Den Haag iets te weten te komen, faalden voortdurend en ook het verzoek, om stappen te doen, ten einde de visch over de grens te krijgen, bleef zonder succes. Daar het hoogste tijd werd (de trein moest vertrekken) belde men ten einde raad het Ge zantschap in Brussel open kreeg van daar te hooren, dat in Den Haag 40 c.M. was opge geven Na veel geconfereer is ten slotte bereikt, dat by wjjze van uitzondering, de visch dezen keer nog,over de grens mocht. En na dit alles bleek men aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Den Haag nog hevig gebelgd over het feit, dat m enin IJmui- den de vrijmoedigheid had, om Brussel op te bellen. De fout zou hebben gelegen in het misver staan tydens het telefoongesprek tusschen Brus sel en het Ministerie. Dit klinkt, wanneer men de cyfers ziet, toch wel eenigszins zonderling. Het is begrypeljjk, dat men in de kringen van den vischhandel over dit alles zeer ontstemd is. Men gevoelt daar de noodzaak om voortaan maar te trachten zelf de zaken te regelen. Heden 1» het 100 Jaren geleden, dat de Con gregatie der Zusters Franciscanessen van Roo sendaal haar zegenrijke loopbaan begon. Toen immers deed de stichteres Mere Maria Josef (Maria Raaymakers) geboren te St. Oedenrode in 1781. overleden in 1867, met vijf Zusters haar intrede te Roosendaal (N.-B.) om een school voor meisjes te openen en de bestaande bor- duurschool over te nemen. Mère Maria Josef toonde zich een edele ziel, sterk door geloof en liefde. Het zaad, door haar uitgestrooid, droeg rype vrucht. Reeds tijdens haar leven telde de nieuwe Congregatie 17 hul zen, o.a. Rotterdam (1840), Woerden (1841), Den Haag <1842.* nu drie huizen), Oegstgeest (1850),' Amsterdam volgde in 1872. Delft in 1873 en 390 Zusters. In Woerden zijn de Zusters werkzaam vanaf 1841 in weeshuis en pensionaat, benevens de meisjesschool. Hier zijn 50 Zusters werkzaam voor 500 kinderen, resp. 150 intemen en 350 externen. In 84 trokken ook de eerste vijf mis siezusters naar Curasao, waar zy na ruim zes tig dagen in een zeilschip op zee gedobberd te hebben, aankwamen. Later gingen anderen naar Suriname, zoodat aan deze Zusters de eer toekomt, dat zy de eerste Missie-Congregatie in Nederland zyn en echt pionierswerk verricht hebben. In di slakkengang: het adres aan den minister zegt, meer parlementair, dat de werking van de Crislsinvoerwet niet aan redelijke verwachtingen beantwoordt. Terwijl de aanvragen aanhangig zijn, stopt het buitenland ons vol en leggen de importeurs (ze worden toch, hopen we, niet ingelicht) een wilden ijver aan den dag. Bovendien heeft de minister op eigen houtje de anti-dumpingswet op non-activi- teit gesteld, of liever, niet ingevoerd, in de meening, dat ze naast^de Crisis-invoerwet overbodig was. De minister heeft, gelooven wij, dit doen de te veel het oor geleend aan de liberale en socialistische vertoogen, die ook nog in dezen tijd te veel van den eenzijdigen vrij- handelswaan blijven bezeten. Nu overal de vrijhandel is ingestort, po gen zij hem in ons land alleen nog te redden, voorbijziend, dat het thans niet de tijd is der theoretische beschouwingen over stelsels, maar dat gehandeld moet worden met alle middelen, die er zijn, ten einde te voorkomen, dat ons bedrijfsleven en met ons bedrijfsleven onze volkswelvaart nog dieper in den put raakt. Het woord van onze sociale organisaties is een woord van pas en op tijd: het moge den minister een duw in den rug geven om wat steviger op te treden. Al verheugen wij er ons over, dat de cen trale sociale organisaties elkaar gevonden hebben, toch hadden zij nog een stap ver der moeten gaan. Nu zij niet een katholiek maar een natio naal belang nastreven, hadden zij zich de medewerking moeten pogen te verzekeren van andere sociale organisaties wij den ken met name aan de Christelijke Werkge- versvereeniging en het Christelijk Natio naal Vakverbond die ten aanzien van de economische politiek dezelfde inzichten zijn toegedaan. Er had niets anders gevraagd behoeven te worden, maar hetgeen gevraagd is zou nog meer klem hebben gehad, indien het ook ware gedragen door het gezag van an dere volksgroepen. Zou het geen goede politiek zijn, alsnog aan de christelijke sociale organisaties een adhaesiebetuiging te ontlokken, opdat de minister van Economische Zaken en de heele regeering (hetgeen verlangd wordt raakt ten slotte de regeeringspolitiek) er nog eerder toe worden gebracht, rekening te houden met hetgeen uit een zoo aanzien lijk deel van ons volk als wensch, wil men i noodkreet, opstijgt? het reeds besloten heeft men naar de doodstraf gegrepen. Het geval In Beuthen was zoo erg als het maar kon. Een moord op een weerloos man, half omdat hij een communist, half omdat hij een Pool was. De nationaal-sociallsten verheerlijken openlijk deze daad en de da ders, hun partij genooten, omdat deze als.... „Edelgermanen” hebben gehandeld. Gezwegen van den adeldom, schijnt het ook aan twijfel onderhevig, of de moorde naars zelf Inderdaad wel Duitschers zijn. Hun namen wijzen in andere richting. Dit alles echter, hoe onmisbaar ook om het geval te begrijpen, is de hoofdzaak niet. De hoofdzaak is, dat men deze kerels ter dood heeft veroordeeld (de noodverorde ning stond den rechter geen andere straf oplegging toe) om af te schrikken van het moorden. En het gevolg? Dat openlijk ge dreigd wordt met vernieuwde en nog ergere moordpartijen als de gratie niet verleend wordt. De afschrikking blijkt dus gelijk ni hil Neen, sterker! Het afhakken van deze moordenaarshoofden zal het sein zijn tot nieuwe slachtingen. Als de doodstraf gewettigd wordt met een beroep op een bijbelsche formule, dan baat geen redelijk verweer. Maar alle verstande lijke redeneeringen om het schavot goed te praten, leggen het onverbiddelijk af!” Het „Huisgezin” oordeelt: Er zijn allerlei denkbeelden en plannen over de inrichting, her-inrichting, hervor ming van ons economisch bestel. Ten deele zal dit afhangen van de vraag, hoe na de crisis moet men zeggen ten einde de wereldcrisis tot staan te brengen de kwestie van vrijhandel of bescher ming internationaal zal worden opgelost of niet opgelost. Maar hierover zou men het eens kunnen zijn, dat in, de gegeven omstandigheden al les gedaan moet worden om, nu de afwet in het buitenland met steeds grooter moeilijk heden te kampen krijgt, de binnenlandsche markt voor de eigen industrie te behouden. Dit is een nationaal belang. Niemand ontkent dat werkgevers en werknemers in de nijverheid onmiddellijk betrokken zijn bij het welvaren der in dustrie, maar niemand ontkent ook, dat de neringdoende middenstand en de landbouw belang hebben bij een arbeldsleger-met- koopkracht, m.a.w. bij een arbeidersstand, die niet ten deele door geheel of halve werkloosheid of <tapr stevig verlaagde loo- nen is getroffen. Zoo is te verklaren en wij verheugen er ons over dat de vier katholieke cen trale sociale organisaties in ons land, de organisaties dus, die practise!) ons geheele normaal land, is geen behoorlijke logica. Zelfs al zou het dus bewezen zijn, dat de doodstraf in Duitschland andere moorden uitlokte, dan was daaruit nóg niet in t algemeen te concludeeren (wat de heer K. wil), dat de hier als katholiek gestelde stel ling: „de Staat heeft het recht het leven der burgers te nemen ter beteugeling der misdaad”, niet zou opgaan. Een uitzonderingstoestand mag men niet voor normaal verslijten. Heeft men ooit in andere landen, waar de doodstraf be staat, gehoord, dat ze gevolgd werd door „nieuwe slachtingen”? Wij voor ons zijn niet bepaald „happig” op invoering der doodstraf, maar als men ze bestrijdt, moet men het met „redelijke” argumenten doen. De secretaris van den Alg. Ned. Zuivelbond (coöperatief) bespreekt in het bondsorgaan de verhooging van den steun van één en een kwart op anderhalven cent. In de periode 10 Juli27 Augustus is door het Nederlandsche boter, en margarine.etende publiek betaald aan accijns e<ui bedrag van ƒ7 663 00. die ongev. zeven en drie kwart millioen gulden In zeven weken tljds, of één en één tiende inillloen gulden per week. Daarby be. denke men, dat de accyns gedurende die zeven weken nog betrekkeiyk laag was, nJ. drie weken lang 42 cents en vier weken lang 55 cents dus gemiddeld 50 cents. Thans is de accyns echter 65 cents, dus 30 pCt. hooger, zoodat het publiek by geiyk- biyvend accyns en consumptie in de volgende zeven weken ruim tien millioen gulden zal moeten opbrengen of rond anderhalf millioen gulden per week! Doch ook dak bedrag, dwz. 75 millioen gulden per jaar. zal nog lang niet voldoende zyn, om den melkprijs op ruim 5 cents te brengen. Daarvoor is op zyn minst 100 mil. Hoen gulden, waarschyniyk 120 millloei) noodig per twaalf maanden. De weta utvoerders, krygen aanstonds het tactische voordeel, dat de koeien minder melk gaan geven en er dus ook minder melksteun behoeft te worden uitgekeerd. Met een zelf den accijns kunnen zy in den winter méér doen (afgezien nog van natuuriyke prijssty- ging) dan in den zomer. Doch voor de vee. houder is dat al een zeer schrale troost. Zij komen dan wel tot den rlchtprys van ruim vyf centen toe, doch.... melken dan ook veel minder I L.TB. I2.434.400_ en voor de geheele Be- drytevereeniglng 31D42.200. Het aantal ongevallen voor den L.TB. be droeg 1065 en voor de geheele Bedryfsvereenl- ging 3633. Van het totaal aantal ongevallen, dat in het afgetoopen boekjaar plaats had, waren er 8 met doodeiyken afloop. Hoewel het verzekerd looncyfer, als gevolg van di economische crisis dalende is, vermin- t het aantal ongevallen niet. Niettegenstaan- dat. is de elnd-afrekening beduidend gun stiger dan het Jaar1 te voren. Het geleden koersverlies op effecten, hetgeen practlsch als een boekverlies moet worden be schouwd, werd voor zoover noodig afgeschre ven. Vervolgens gaf de directeur toelichting om trent de cyfers van de Ziekteverzekering, waar uit bleek, dat het premie-lnkomen van de af- deeling L.TJB. bedroeg 191.711.18 en voor de geheele Bedryfsvereeniglng ƒ510.447.43. Het verzekerd loon bedroeg L. T. B. 10.451.486.en voor de geheele Bedrüfsver- eenlging 27.928.000.— Het aantal ziektegevallen, behandeld by L. T. B., bedroeg 3103 en voor de geheele Bedryfs vereeniglng 7063. In het afgeloopen boekjaar heeft het heet- schen van de Spaansche Griep belangryke of fers gekost. Met de leden kon, overeenkomstig de gehe ven voorschot-premie. op 1.80 per 100. loon worden afgerekend Vervolgens gaf de directeur toelichting op de Verlies- en Winstrekening van de Vrywll- llge Ziekteverzekering, waaruit bleek, dat aan premie was ontvangen een bedrag van 30.242.45. Deze Vrijwillige Ziekteverzekering is uitslui tend voor de werkgevers zelf en him inwonen de zoons, die bulten de Ziektewet vallen, ter- ^yi daarby tevens het wetteiyk risico van den werkgever tegenover zyn inwonend personeel, ingevolge het bepaalde by art. 1638 V -van Burgeriyk Wetboek, wordt overgenomen. De moderator der Vereeniging, de zeer- eerw. pater C. Hoogewegen 8.J., wijst erop, dat een student moet behooren tot het studentencorps, wanneer hij ten volle zijn studentenplichten wil waarnemen. Pater Hoogewegen schrijft: „Ik heb thans vijf jaren met en voor de studenten geleefd. Op deze ervaring fun deer ik mijn overtuiging, dat het voor den Nederlandschen Katholieken student in ieder opzicht een rijk en vruchtbaar voor recht is aan de Katholieke Unlverslteit te mogen studeeren: mits hij zich, welbewust van deze bevoorrechting, met den vollen inzet van zijn persoon aan zijn'studenten- plichten geeft. En tot deze plichten moet ik, wederom gedwongen door ervaring, zon der restrictie rekenen: zijn meeleven en meewerken met het zich sterk en veel zijdig ontwikkelende Studenten Corps Carolus Magnus.” Een bezwaar der Commissie dat breed wordt uitgesponnen is gericht tégen het feit, dat ten aanzien van verschillende waren eischen zijn gesteld bij Kon. Besluit. Zoo worijt gezegd, dat zij niet-deskundig zijn opgesteld, te streng zjjn en hooge kos ten met zich brengen. De zaak is echter, dat in de Warenwet zelf geen eischen ge steld zijn, maar de nadere uitwerking aan Besluiten overlaat, waarbij een speciale commissie van advies is ingesteld, terwijl ▼oor ieder geval nog bijzondere adviezen van personen en organisaties worden in gewonnen. Bij de samenstelling van die commissie is er rekening mede gehouden, dat zoowel scheikundigen als practici erin vertegenwoordigd zijn. Het komt ons voor, dat tegen dergeljjke samenstelling niets is in te brengen en datxhet volkomen juist is, dat de eischen, waaraan verschillende wa ren moeten voldoen, voor het heele land zijn vastgelegd, waardoor willekeur voor komen wordt. Bovendien is er zoodoende zekerheid dat de eischen niet te streng zijn, hetgeen ook blijkt bij vergelijking met de hier te lande bij de oude keuringsdien sten geldende eischen en met die in het buitenland. Dat de kosten hierdoor hooger zouden zijn is onjuist, daar krachtens de Warenwet het toezicht bestond, maar door de Kon. Besluiten meer zekerheid gescha pen is. Alleen door Besluiten als Kapokbe- sluit en Papierbeslult is eenige uitbreiding gegeven in het belang van den handel, zonder dat het werk belangrijk vermeer derd werd. Wat is nu het financieele plan der com- missie-Welter en wat wil zij daarom met de keuringsdiensten? Zij schrijft o.a.: „In de Memorie van Toelichting in 1918 werden de kosten becijferd voor Staat en Gemeente op 600.000, alzoo 300.000 voor het Rijk.” „Welk een uitbreiding in enkele jaren deze wet heeft gekregen blijkt hieruit, dat de uitgaven over 1932 ongeveer 1.700.000 zullen bedragen, waarvan 850.000 op reke ning van het Rijk komt.” „Terwijl sinds 1918 de bevolking is toe genomen met 20 zijn de kosten ge stegen met nagenoeg 185 „Het spreekt vanzelf, dat deze stijging sü voortgaan, indien nog weer meer Kon. Besluiten worden uitgevaardigd en vooral wanneer het land bezaaid wordt met con troleurs die moeten toedien of een burger wel zijn brandstoffen, aardappelen, katoen ot garen of band ontvangt.” In een enkel blad werd o.a. al op het on juiste in deze alinea’s gewezen. De Zaak is nJ.'dat de raming dateert uit den tijd toen er van sterke prijsverhooging als in de laat ste oorlogsjaren en daarna nog geen sprake was en dat toen de Warenwet in 1921 geleidelijk in het land toegepast werd in laboratoria met hooge bouwkosten met dure Instrumenten gewerkt moest worden, terwijl loonen, reiskosten enz. al evenzeer gestegen waren. Feit is zelfs, dat na het in werking treden de kosten practlsch. on- daijks de invoering van een twintigtal Kon. Besluiten, zeer weinig gestegen zijn en in verhouding tot de bevolking wellicht ge daald. De kosten, die nu voor rijk en ge meenten samen ongeveer 22 cent per inwo ner bedragen, kunnen trouwens niet hoog worden genoemd. Nu wil de commissie hierop toch nog danig gaan bezuinigen, zóó sterk als bij geen enkel ander onderdeel, want van de kosten ▼an 835.000 voor het Rijk wil het 350.000, zijnde 40 geschrapt zien, n.l. 2 ton door opheffing van 8 keurings diensten en verder door beperking van werking en vermindering van bezoldiging, enz. nog 1H ton. Wanneer tot opheffing van 8 keuringsdiensten zou worden over gegaan, zou het land verdeeld moeten wor den over 13 keuringsdiensten, die zouden blijven bestaan. Aangezien de afstanden, die door de ambtenaren moeten worden afgelegd, groo ter zouden worden, zou de hoeveelheid werk, welke dan zou worden verricht, niet alleen verminderen door het ontslag, van het per soneel der opgeheven diensten, maar ook doordat het personeel der gehandhaafde diensten minder kan verrichten, zoodat het werk zeker tot 50 van het tegenwoor dige zou moeten worden ingekrompen. Wèl zegt het rapport-Welter: „Voor afbraak ▼an het bestaande is, naar onze meening, thans nog niet het tijdstip gekomen,” maar een dergelijke aderlating van de keurings diensten lijkt toch veel op afbraak, die Diet meer te herstellen is.” Bovendien zal, indien men op de te hand haven keuringsdiensten nog 150.000 wil be zuinigen, hier ook personeel moeten ont slagen worden, waardoor nog minder kan worden gepresteerd. Men spreekt ervan, dat er alleen contröle op melk en brood zou blijven, maar ook daarvan zal zoo doende niet veel terecht komen. Bij de groote afstanden, die zullen moeten worden afgelegd', worden de kosten voor reizen enz. hooger, zoodat er minder voor personeel overblijft, hetgeen ontslag met wachtgeld ten gevolge zal hebben. Dat de uitvoering van het werk veel te wenschen zal over laten als het vanuit een ver verwijderde stad moet geschieden, ligt voor de hand. Het contact met de belanghebbenden dreigt ▼erloren te gaan. Eén punt dient hier nog te worden aan geroerd. Van de kosten der keuringsdien sten wordt 75 uitgegeven aan perso neel, de rest voor gebouwen, instrumenten, monsters enz. Aan het personeel zal wacht geld moeten worden betaald gedurende een aanbal Jaren. Het aantal werkloozen wordt weer vermeerderd als keuringsdiensten wor- Noodzaak Zooals bekend is, heeft de Belgische regee ring besloten om den invoer van alle vischsoor- ten onder de 40 cM. tydelyk te verbieden, en den invoer van tong geheel stop te zetten. Dit is weer een nieuwe en zware slag voor ons visscherijbedryf, dat toch al reeds zoo ern stig getroffen is. De IJmuidensche Vischban- delsvereenlglng heeft reeds eerder en ook nu weer by de Regeering aangedrongen om maat regelen te nemen, die aan den noodtoestand in het bedrijf tegemoet zouden kunnen komen. Resultaat heeft dit echter niet gehad. Naar wy vernamen, is de handel meer dan teleurgesteld om de laksche houding der Regee ring. Men is de opinie toegedaan, dat men er zich in Den Haag maar van afmaakt, onver schillig welke maatregelen er in het buitenland getroffen worden ten opzichte van onzen han del. In de kringen van den vischhandel is men van meening, dat er heel wat gedaan zou kun nen worden. Men moet de in- en uitvoercyfers maar eens bekyken. Heerscht er teleurstelling over deze houding van onze Regeering, niet minder ontstemd is de vischhandel over de manier, waarop het be trokken Ministerie de belanghebbenden voor licht omtrent de maatregelen van het buiten land. Het is nu al een paar malen gebleken, dat de berichten, welke uit Den Haag komen, volmaakt onbetrouwbaar zyn. (Tydens de bekende conferentie met Mr. Kan werd medegedeeld, dat nog tyne visch kon worden uitgevoerd, alhoewel de handel wist, dat het contingent reeds verbruikt was. Maar op grond van deze offtpieele mededeellng brachten verschillende reedërijen schepen in de vaart, terwijl de handel eveneens afgaande op deze mededeellng groote kwantums tongen kocht, die in de koelhuizen werden ppgeslagen, om straks naar Frankrijk te worden geëxporteerd Achteraf bleek nu, dat er niets van aan was. Daar zat men nu in IJmuldenl Onmlddeliyk is een deputatie uit den handel naar Parijs vertrokken, waar men, na veel vieren en vu ven en mede dank zy het optreden van den handels- attaché van ons Gezantschap, gedaan heeft weten te krygen, dat de Fransche grens nog vyf dagen geopend bleef, waardoor de opgesla gen kwanti geplaatst konden worden. Men heeft getracht den oorsprong van deze onjuiste mededeellng te achterhalen, maar ver der dan het Ministerie van Bultentemdsche Zaken is men niet gekomen. Een ander geval van foutieve voorlichting heeft zich nu pas voorgedaan ten aanzien van den Belgischen maatregel betreffende de mini- mummaat van visch, welke daar ingevoerd mag worden. Toen het bericht van dezen fatalen maat regel in IJmuiden kwam, heeft men zich daar onmlddeliyk met de afdeeling Vlsscherij van het Ministerie in verbinding gesteld. Dat was Vrydag j.L In Den Haag wist men er nog niets Tot zoover de sociaUstisêMfeJMinjver. Afgezien van de tegenstRB^ „redelijk” en .Bijbelsche formulé”, waarop ook heel wat te zeggen zou zijn, mankeert er aan dit stuk één ding, maar dan een kapitaal ding, dat de redeneering nietszeggend doet zijn. Aangenomen, dat de feitelijke voorstel ling van zaken juist is, dan zegt de rede neering nóg niets voor de stelling, dat alle „verstandelijke redeneeringen” buiten de redelijkheid van de doodstraf zouden staan. Immers, het feit, dat in casu weer nieuwe doodsbedreigingen volgden, is niet normaal, katholieke volk bestrijken, elkaar verstaan Men weet nu eenmaal, dat Duitschland niet normaal is, dat met name de Nazi-actie van alle redelijkheid gespeend is. Van de toestanden in het Duitschland van heden redeneeren naar normale toestanden in een Alle buitenlandsche bladen geven thans lange levensbeschryvingen van wylen Kardinaal van Rossum en brengen in wanne woorden een eer biedig eeresaluut aan den onvermoeiden werker, die vooral op het geheele missiewerk der laatste tien jaren het stempel van zyn etgene, mach tige persoonlijkheid heeft gedrukt. De groote Duitsche Katholieke bladen, de Germania”en de „Köinische Volkszeitung” wyzen er op, dat de dood van den Kardinaal des te smartelijker in geheel de wereld zal wor den gevoeld, omdat hy zoo onverwacht is ge komen. Vooral in Holland zal de smart groot ®üu- a De „Köln. Volksz.” schrijft: „De Kardinaal was ook in- Duitschland een bekende en popu laire persoonlykheid. Herhaaldeiyk vertoefde hy in het Rijnland, vooral in Keulen, waar hy de gast was van Kardinaal Schulte. Groot was de vreugde der Hollanders, toen zij vernamen, dat een van hun landslieden tot Kardinaal was be noemd en Koningin Wilhelmina zelf drukte den Kardinaal haar vreugde uit door hem twee kost bare schilderijen, Hollandsche landschappen, te zenden. De Kardinaal drukte op het missiewerk het stempel van zyn persoonlykheid. Zyn eerste werk was de voorbereiding van de Pauselyke encycliek over de missies, die na haar vergchy- nen de magna charta van het missiewerk werd genoemd. Het heele missiewerk stelde van Ros sum op nieuwen grondslag, doordat hu het mo- geiyk maakte, dat vele missies werden overge geven aan den eigen clerus. Hy had de voldoe ning. dat reeds na luttele jaren zes Chlneesche priesters door den Paus tot bisschop werden gewyd, nadat het hem was gelukt, tegen het protest van Frankrijk in de benoeming van een katholieken delegaat in China te bereiken. Tevens herstelde hy alle staties, die door den wereldoorlog hadden geleden, schiep nieuwe en vermeerderde het aantal missionarissen in groo- ten styi. Ook bewerkte hy, dat de zetel van het „Werk der uitbreiding des geloof*” van Frank- rijk naar Rome werd overgebracht. De Duitsche Katholieken zyn den Kardinaal vooral tot dank baarheid verplicht, omdat hy direct na het eindigen van den wereldoorlog met alle energie daarvoor is opgekomen, dat de Duitsche mis sionarissen nieuwe missiegebieden kregen, waar op zy thans rijke zegen-vruchten planten en oogsten kunnen." Ook de Fransche courant „La Croix” geeft een overzicht over het leven van den Kardinaal en eindigt „zyn onvoorziene dood zal in Holland en in heel de Katholieke wereld een diepen indruk maken. Wy bieden aan zyn religieuze familie onze oprechte, geestelyke condoleances aan.” In de Engelsche pers is vooral dé necrologie van de „Daily Telegraph” bemerkenswaardig. Het blad wyst er op, dat tydens den wereld oorlog, toen Italië zyn neutraliteit had opge geven. in Rome men algemeen van meening was, dat Kardinaal van Rossum als eenige „neu trale” Kardinaal tot Paus zou worden gekozen. Ingeval dat Benedictus XV nog tydens den oor log zou komen te overlyden. Het blad consta teert. dat de Kardinaal in Rome op allerlei gebie^ een groote rol speelde en herinnert er aan, dat hy het was, die de veroordeeling van het Vlaamsch nationalisme voorkwam, waarop Kardinaal Mercier by den Paus aan- '-a* i '5 I JA,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 3