Arbeidsellende in .Amerika d ’t Weer op Zondag Op zoek naar werk... I? 8 r VRIJDAG 2 SEPTEMBER HET RAPPORT-WELTER x. LEIPZIGER MESSE ZUSTERS FRANCISCANESSEN VESTING HOLLAND PRELAAT STÖCKER WAARSCHUWING AAN WATERTOERISTEN i i en ile I Gevaarlijke reizen laal Reünie der oud-leerlingen r PATER J. WILDERBEEK f. >ro- Rare bedgenooten Naar Britsch-Indië *1 dadelijk voor een Canadees door, die op ‘ran- traat lOOg- .Kapitalisme met vooruitzien- den blik”, tenminste volgen» „de Arbeiderspers” vruchtbaar priesterleven heengegaan arbeid, naar mandant Er werd een foto van het huidige Hoofdkwar tier gemaakt -- Naar de Missie Hedenmorgen omstreeks vier uur is in het R.K. Binnengasthuis aan de Jan Lieshoutstraat te Eindhoven overleden de weleerw. heer Jo annes WUderbeek van, het klooster rMariën- hage" der Paters Augustijnen aldaar. R ij ksunl verst Weltzenböck. ?luk- *men sr op a a. tiees- t ge- tsluis s tot ts ts Pater WUderbeek werd 18 Juni 1863 te Utrecht geboren. Hij deed zijn lagere studies aan de La- tijnsche school te Gemert en zijn hoogere in het St. Monlca-klooster in Utrecht, waar hij in de Augustijnen Orde trad. Op 11 Juni 1887 ontving hij in de Kathedraal van het Aartsbis dom de H. Priesterwijding. Reeds enkele maan den later wezen zün oversten hem het kloos ter „Marlënhage" te Eindhoven als standplaats aan. waar hij de overige jaren van zijn vrucht baar priesterleven is gebleven. Hij is er prior geweest en jaren lang sub-prior van godsdienst les aan het Gymnasius Augustlnum. Z. Eerw. trad ook veel naar buiten op. s Pater WUderbeek genóót een ongekend groote populariteit, had een zeer drukken biechtstoel, was directeur der Derde Orde van St. Augus- s op >arbü v. d. anda Iker- issie- bU- jour- eoro- 1932 i. da inses m 19 ;t in tter- □otn- i. J. ninfc. Hoogeboom, van 1 oom- a. U >tter- aart- van MIJ.; Ko- in de Ain”; Mij.: in en J. No- Hollandsch materiaal op de lijn V enloGeldern igang van de nieuwe dienstregeling van •r s- 18 «enige verandering gekomen Met in| 2 October in de Duitiche verbinding VenloGeldern. Op deze Dultsche lijn oorspronkelijk vooral gebouwd wegens haar strategische beteekenls, liepen de laatste jaren slechts enkele Dultsche treinen per dag. bediend door Duitsch perso neel. Thans is het aantal treinen aanmerkelijk uit gebreid en zal in de toekomst Nederlandach materiaal op genoemde lijn rijden, bediend door Nederlandsch personeel. Luchtpost voor Indië Met het vliegtuig dat Donderdagochtend van Schiphol naar Nederl. Indië is vertrokken wer den 230 briefkaarten; 44 postwissels; 11554 stukken tot 5 gram; 1216 stukken tot 10 gram; 1.882 stukken, zwaarder dan 10 gram en 2390 stukken, bestemd voor tusschenliggende landen verzonden. Totaal 17.296 stuks. De boekerij van fret Leesm-uerssm te -5Tdam zdl binnenkort’ le Leiden geveild tgosden. Zij beval 1250.0(0 boeken tijdschriften. Het Bureau voor Watertoerisme meldt: Watertoeristen' mogen er nog eens aan wor den herinnerd, dat de politie er tegenwoordig streng op let. of zij de verplichte reglementen wel aan boord hebben. Deze waarschuwing is niet overbodig. Meer dan eens komt het voor, dat vaartuigen door de politie worden aangehouden wegens vermeend te hard varen en dat dan bü die gelegenheid de politie tevens onderzoekt of de reglementen aan boord zijn. Men '.oope dus niet het onnoodige risico van een bekeuring en bedenke dat aan boord van ieder vaartuig, ook van cano's moet aanwe zig zijn: het Binnen-aanvarlngsreglement, het algemeen reglement van politie, alsmede, wan neer dat bestaat het bijzonder reglement, geldig voor het vaarwater, dat men volgt. Naar het laatste kan men bij sluis- of brugwachter worden geïnformeerd, als men een nieuw vaarwater opvhart. De verelschti reglementen zijn in handig for maat uitgegeven door den ANWB. en de K.V. N.W.V. Na de uitgave van het Algemeen Re glement van Politie In het formaat van den Almanak voor Watertoerisme, is thans in de zelfde uitvoering ook het Blnnenaanvaringsre- glement en het Rünvaartpolitle-reglement ver schenen. Ze zijn verkrijgbaar bij de bureaux van den AJC.WB. Ieder kan er dus gemakkelijk voor zorgen in het bezit van de voorgeschreven paperassen te zfjn. Gloria" en van het dameskoor. Bijzonder be kend was de thans overledene als regisseur van dilettanten-tooneelclub en van de bedevaarten ter eere van St. Gerardus-Majella in de Wee- bosch en van St. Anthonlus te Nünsel. Op 11 Juni van dit jaar vierde hij onder groote belangstelling van Katholieken zoowel als nlet- Katholieken zijn veertigjarig priesterfeest, doch werd kort daarna zoo ernstig ongesteld, dat op name in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Daar is de populaire pater na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden hedenmorgen zacht en kalm overleden. Bij dit treffend af sterven waren naast vele ordebroeders ook de Prior van .Marlënhage" en de Provinciaal der Augustijnen de hoogeerwaarde pater dr. Servus Prelaat H M A. Stacker, van de Abdij Beme te Heeswljk, zal in de volgende maand een be zoek brengen aan de missieposten in Britsch- IndUL Eens was ik m’n toer in Spokane begon nen. Dat is ”n piepjonge stad van 125.000 zielen in *t Westen. In het Heilsleger daar ter plaatse kocht ik, voor 60 (Amer.) cen ten, een oude broek en dito gewasschen hemd, die ik zelfs nog mocht aanpassen”, tinus, van het koor der Paterskerk „Soil Deo Bij het groote goederenstation van Spokane stoppen de meeste zware treinen, om er hobos op en af te laden. Voor de concur- reerende spoorwegmaatschappijen is dit een soort onbeschreven traditip geworden; de hobos overigens beschadigen nooit het ge bruikte materieel, of bevuilen het; ze heb ben dikwijls belangrijke diensten aan het conducteurs-personeel belezen; meermalen hebben ze brand voorkomen of gebluscht. Toen ik „aan boord” van een hooggeladen houtwagon ging, waren er nog verschillen de hobos „even af gestapt” naar.... de buffetten, om in ’t voorbijgaan een bete, Makaaü aanwezig, ’n warmen of kouden dronk in te nemen. Weldra klonk de schrille fluit en wij stoom den alweer .jiaar buiten”-. Met een twintig tal andere lotgenooten lag ik, languit, bo ven op de houtlading. ’t Was overdag warm geweest en dien avond volle maan. Tot laat in den nacht werd er dan ook over en weer gepraat. Iedereen had zoo zijn eigen ver- tersonderzoek, eventueel mét ontsmetting, haal te doen. Wat mij betreft, ik ging hadden doorstaan. 1 -- Bjj K. B. Is verleend de eere-medallle, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud. aan E. J. F N. van Bunge, te ’s-Graven- hage. kassier bjj de N. V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg Maatschappij in zilver aan L. Bujjtelaar. baas in de mat tenweverij der Koninklijke Tapijtfabrleken te Moordrecht; H. J. Lanslnk, voorheen meester knecht op de clchorelfabriek van den heer H. J. O. Eenhuls te Albergen. gem. Tubbergen; zijn benoemd tot gedelegeerden van de Ne- derlandsche Regeering bij het internationaal mathematisch congres, dat van 4 tot 12 Sep tember 1933 te Ztjrich zal bijeenkomen: dr. L. E J. Brouwer, hoogleeraar aan de Gemeente lijke Universlteit te Amsterdam; dr. J. O. van der Corput. hoogleeraar aan dfi telt te Groningen en dr. R. w. hoogleeraar aan de gemeentelijke Universlteit te Amsterdam; is de zilveren eere-medallle. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau,toegekend aan Chr. Th. Drenth. voorzitter der Weerbaarhelda- vefeeniging „Schutterü-Delft” te Delft; is toegekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medallle, in zilver, aan mejuffrouw E. van Dijk.van Gemert, wonende te Gemert. in dienst van de familie Scheidlus te Arnhem; in brons aan H Leons, bode bij het Israëlle- tlsch Leenfonds te Rotterdam; benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau ir. A. H. Joustra, Rijkstand, bouwccn- sulent te Berlijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau J. Fabricius. adjunct-admlnistrateur der gemeente-financiën te Amsterdam. Ontslagen bij de Westlandsche Stoomtram Naar we vernemen, zal bij de Westl. Stoom tram Mij., te Loosduinen. aan vijftig personen ontslag worden aangezegd. Deze ontslagen staan In verband met de opheffing van den tram dienst Den HaagLoosduinen. waardoor de geheele personen-üramdienst in het West land vervalt, met ingang van 2 October a s. Een gedeelte van het trampersoneel heeft men nog in andere diensten van het bedrijf weten te plaatsen. Sedert de vorige week is In geheel N.W.- Europa een belangrijke verandering in den algetneenen toestand gekomen, die de inlei ding schijnt te zijn van "n verandering, die een einde zal maken aan den langen dro gen tijd en het aonnlge weer. Het Is echter op het oogenblik nog twijfelachtig of deze verandering voor het einde der week zal komen. De nu ingetreden algemeene luchtdruk- verdeeling komt vrijwel geheel overeen met die van 58 Aug waarop een droge mool- weer-periode is gevolgd. Er is echter een bélangr^k verschil. De bij Ijsland versche nen ze^r krachtige depressie ontwikkelde zich daar onder den Invloed van een krachtigen Zuidwestelljken luchtstroom en deze grootere activiteit in den dampkring kan gemakkelijk de overhand krijgen op het gebied van hoogen druk, dat zich van de Azoren over Z.W.- naar Midden-Europa uit strekt en onder den Invloed van secundaire depressies over de Britsche eilanden aan zijn N.W.-zijde min of meer wordt aange tast. Deze laatste omstandigheid vergroot bij ons de kans op wisselvallig, eenlgszins re genachtig weer, maar vermoedelijk zal de storing, welke in den loop van Donderdag begon, voor het einde der week voorbij zijn getrokken, terwijl er op dit oogenblik nog geen aanwijzingen zijn, dat deze spoedig door een tweede zal worden gevolgd-. Zeer waarschijnlijk hebben wij tegen het einde der week en Zondag goed weer met weinig of geen regen, matigen Zuidwestellj ken wind en over dag nog vrij warm weer, des avonds en des nachts koel. Een nieuwe storing, waarop natuurlijk meer kans is dan in de laatste weken, zal niet zonder $en voorafgaande barometer- daling intreden. (Nadruk verboden). Donderdagmorgen werd in het gebouw Lange Voorhout 7 te 'sGravenhage het tien-jarig be staan van de instelling van het commando der Vesting Holland herdacht, welk comamndo bü K B. van 23 Augustus 1922 No. 55 met Ingang van 1 September 1923 werd ingesteld. De commandant der Vesting Holland, de luitenant-generaal jhr. W. Röell. vereenigde daartoe de officieren, onderofficieren en het burgerpersoneel en herdacht dit feit, zoowel be zien in het licht der landsverdediging als met het oog op het personeel commandanten en staven die hunne goede krachten aan deze taak gaven. De groote strategische beteekenls van onze historisch beproefde operatiebasis en nationaal reduit belichtende. wees de tegenwoordige I commandant er met nadruk op hoe de groote I oorlog zoowel de schier onverwlnbare kracht en jaar geleden werd door het bestuur H der Engelsche Vakvereenlgingen een hun te goeder naam en faam bekend staande Britsche dagbladschrijver naar de Vereenigde Staten gezonden, op onder soek uit. Hem was de opdracht gegeven, In de rijke Amerlkaanschg republiek weer eens het vraagstuk van „steunverschaffing aan werkloozen" van nabij te gaan bestudeeren. Wat ook voor ons belang heeft. Dezer dagen is genoemde William Teellng alvast In een tweetal artikelen ih „The Times” van Londen zjjn eersten Indruk komen meedeelen. Waar wij reeds her- haaldelijk aantoonden, door aanhalingen van betrouwbare getuigen, zelfs die, welke het socialisme genegen zijn, hoe demago gisch onjuist of zelfs pertinent onwaar en verzonnen de z.g.n. voorlichting In het Amsterdamsche orgaan der Arbeiderspers vaak Is, geven wij mr. Teellng hier graag gelegenheid met erkentelijkheid aan „The Times” het geroemde „Droomenland” «fer roode redactie eens wat juister, In zijn plaatselijke schrilheid en met Ameri- kaansch-reallstische kleuren voor onze lezers te schetsen. Hier en daar, waar de vreemde termen of toestanden voor onze volksbegrippen wat onbekend mogen zijn, verklaren wij ze. In verband met het eeuwfeest der Zusters Franciscanessen te Roosendaal zal as. Zondag de feestviering voor oe oud-léerlingen uit heel het land plaats hebben. Om negen uur plechtige H. Mis. opgedragen door Rector J. van Dorst, eere-voorzitter van het Landelijk. Comité van oud-leerlingen. Om 11 uur feestvergadering. De feestrede wordt gehouden door de oud-leerlinge. mej. Toos Post, lid van den gemeenteraad van Delft. Hierbij wordt het huldegeschenk met album aangeboden. Om twee uur feestmaaltijd waaronder een revue van jeugdherinneringen sinds 1850. J Voor de feestviering hebben zich driehonderd dames--reünisten opgegeven. Na een Het einde van het mooie meer in uitzicht, maar waarschijnlijk niet vóór de volgende week Er ren onder hen mannen van ver boven de vijftig; maar voor het overgroote deel waren ’t havëlooze, hongerige, spich tige jongelui van rond de twintig. In lange rijen zaten ze buiten op straat, bij de bureaux te wachten, wezenloos voor zich uit starende, zonder één enkel woord onderling, zonder één kik. Bij hun binnen komen werd iedereen al dadelijk als door een kruisvuur van ambtenaars-vragen ver welkomd. Sommigen, zoo bleek het dan, waren op onwettige wijze door de mazen van de immigration wet de Vereenigde Sta ten binnengesmokkeld, meestendeels uit Canada, maar ook wel uit het Zuidelijke Mexico. Voor hen: géén genade! Was dapzJ-en in Polen óók zulke niet: de wet? „Hechtenis over de gren zen’;, klonk ’t scherp, koud. Bijna niemand der overigen kon eenlge wettige aanspraak doen gelden op de schrale liefdadige fond sen, onder het beheer der stad gesteld; hoe zouden ze dat ook, ergens een vol jaar kunnen wonen, die zwervers? Hun arm zalig rommeltje moesten ze dan maar gauw bij elkaar pakken en buiten wachten „op de taxi”; wat de groote vrachtauto’s der gemeentediensten beteekende, die alle uitgewezenen ’s namiddags buiten de palen der gemeentegrenzen bracht. Daar, met hun bundeltje, werden ze op den batonnen straatweg neergeplakt; altijd met een kille waarschuwing, van .nooit terug te komen En dan.... goede reis, zwerver! Dan had den ze, behalve zoo’n gedwongen bad voor sommigen in het armenhuis, geen enkele bete broods of ook maar éénigen dronk ont vangen, hoewel de vliegensvlug keurende dokter waarachtig toch wel héél wat hon gerlijden heeft moeten opmerken! Maar ja, dat doktersonderzoek zelf was al zoo’n zinledige geste; even tikken op je borstkas, zoo terloops naar de gezichten, zelden naar het overigens ontkleede lichaam gluren, onderzoeken kon men ’t niet noemen, en dan mét of zónder lauw bad een volg briefje opgemaakt voor een of andere lief dadige instelling. En ziezoo: klaar Is Ij.ees. over Nederland *t Meerendeel der hobos moest de stad uitgezet worden en Ik besloot toen die groep eens te volgen, eerst langs de kust van Californië, Iets later verderop, naar het binnenland terug. Oostwaarts. In de Roc- kies-bergen, te Missoula, een nog nieuwe universiteitsstad In den Westerschen staat Montana, zag Ik ze „doortrekken” in een paar leege goederenwagens dier lange trai nen; dagelijks zoo, wel méér dan 100 tege lijk. Soms verspreidde zich de plotselinge mare, dat er hier of daar een gevaarlijke boschbrand was uitgebroken. En dan, bin nen enkele uren, niemand kon ooit precies zeggen hoe of waar vandaan ze kwamen, waren er wel 1500, in één werm. op zoo’n bedreigd klein stadje neergestreken, hon gerig en platzak, luidruchtig in hun veel heid, hopende bij de extra-bluschbrlgaden misschien wel te werk gesteld te zullen worden Ze slaan dan hun legerplaats op in de zgn. Jungle”. Stelt u Zich daar nu maar niets romantisch en schrikwekkends ii la Karl May van voor! In den regel was „the jungle” daar niets anders dan een open stuk zacht grasland met ’n paar boomen, die schaduw en koelte geven, langs een of ander stil staand water of bij een rivier gelegen, liefst* dan op den zelfkant van een behoor lijk groote gemeente en ook niet te ver van de spoorbaan. Daar was het bivak of kamp voor den nacht en den volgenden dag. Er werd van alle kanten gewasschen, gebaad, gekookt; alle bij elkaar gebedelde of ge stolen voedsel moest tegen bederf en warm weer zoo goed mogelijk bestand gemaakt worden. Altijd waren er dan onder hen mannen, die ergens foezel hadden weten te bemachtigen; keer op keer heb ik van die groote, ondervoede, havelooze kerels hopeloos dronken zien worden. In ’n omme zien konden ze dan heel het kamp op stel ten zetten; er werd spoedig desperaat ge vochten, tot er bloed vloeide; en ééns heb ik zelfs ’n doode zien vallen in „the jungle”. 't Was er meestal een gore atmosfeer, met *n ondraaglijker! stand. De inwoners op hun „qul vlve”, hielden soms gewapend de macht, zoovele nachten als de „hobo- zwerm” er bleef kampeeren. Er schuilen dan ook zoovele onrijpe, zoovele ongure en zelfs misdadige elementen onder hen; hoe langer hoe meer trekken pas-afgestudeerde studenten in de laatste jaren met hen uit „op avontuur”. En, helaas, ook deze „staan” letterlijk voor niets! Actie van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs Onderscheidingen en benoemingen De ernst van het algemeen werkloozen- probleem werd in de Vereenigde Staten al jarenlang erkend. Eerst nu echter zijn er bezorgde stemmen opgegaan over de ont zaglijke afmetingen van dat actueel vraag stuk, welks oplossing mogelijk een sociale omwenteling of een separatistischen bur geroorlog zou moeten voorkomen. Indien ze tenminste nog mogelijk is, die oplossing. Tot voor 'n paar maanden werd er een zekere kant van dat werkloozen-probleem, zeker géén kant van maar ondergeschikt belang! zoo goed als nog volkomen over het hoofd gezien. Bedoeld wordt: het groei end probleem van den daklooze In Amerika, van den z.gm. „hobo”. In Europa vertaalt men dat woordje „hobo” maar liefst gemakshalve door „land loper” of „zwerver”, In den ongunstlgsten zin dan bedoeld. Toch Is eigenlijk een Amerikaansche hobo héél wat anders; al zwerft hij dan ook inderdaad héél zijn leven en vervalt hij geleidelijk tot landlooperij, een ontaarding van den oorspronkelljken J»obo”. Men zal weten, dat de Vereenigde Staten 4 vafi' Amerika In oppervlakte zelfs grooter zijn dan Europa, met Europeesch Rusland Inbegrepen! In dat Nieuwe werelddeel, tevens één staat, Is er natuurlijk dan ook een jaarlljksche „trek” van arbeidskrach ten, een ware „arbeidsverschuivlng”, een volksverhuizing van arbeiders, In ’t klein. Vroeger, vóór den oorlog, toen er jaarlijks nog millloenen landverhuizers in de Ver eenigde Staten aan wal stapten, werd reeds daardoor die goedkoope „vloeiende arbeids markt” systematisch in de richting van die Staten geleld, welke er als ’t ware „op zaten te wachten”. Dat Is nu al jaren uit, gedaan geraakt. Er blijft echter óók bij Onkel Sam nog de natuurlijke, perio dieke schommeling in de arbeidsmarkt, zoo ''-als dat in Europa en in Nederland even geregeld voorkomt. Honderdduizenden zijn er dan, zij *t ook maar tijdelijk, jaarlijks noodlg, om: hier den oogst binnen te halen, daar voor na- jaarswerk, elders voor speciale campagnes op het land, voor telkens nieuwe irrigatie- werken, voor extra mijnarbeid, voor een of anderen stadsuitleg, of voor het bouwen van de wereldtentoonstelling van Chicago, voor het stadion van Los Angeles, enzoo- voorts. Er zijn in Amerika dan ook jaar lijks honderdduizenden, die van de ééne werkgelegenheid naar de andere moeten trekken, om maar te kunnen leven. Zulke seizoen-werklui, eeuwen lang schaarsch, waren vroeger de „hobos”. Maar nu „nu zijn er véél te veel van zulke hobos”. Cijfers van het werkloozen-aantal In de Vereenigde Staten zijn altijd al onder de werkelijkheid gebleven, zooals meermalen is aangetoond. Maar naar het aantal dak- loozen zou ’t al héél moeilijk gissen zijn! Te zeggen, dat er op heden In de Vereenig de Staten minstens een half millioen ver kommerde, ondervoede en bijna tot wan hoop gedreven hobos zijn, die meestal niet eens meetellen in de officieele statis tiek van Amerika’s werkloosheid, waar onder nu ook vele vrouwen, die maar onafgebroken van het ééne einde der Ver. Staten duizenden mijlen ver naar het andere blijven trekken, almaar op zoek naar werk, is zeker geen overdrijving. Tusschen zulke lui heb ik dit jaar en ver leden winter wekenlang geleefd, met hen meetrekkende door verschillende streken dier onmetelljke Amerikaansche republiek, zoowel in *t Oosten als In het Westen. En wat Ik er zooal niet gezien en ervaren heb. Eerst kreeg ik iets van hen te zien In het rijke Los Angeles, hoewel toen nog maar op ’n afstand. Ik was daar ’n tijd lang op de bureaux der stedelijke arbeids beurs gezeten, naast de dienstdoende amb tenaren en de dokters voor het verplicht „geneeskundig” onderzoek. Telkens weer dromden er nieuwe werklustigen binnen, gestuurd door de plaatse lijke vereenlgin- gen van liefdadigheid, of door de Commu nity Chest, d.i. het officieele fonds voor armenzorg; want nooit werd daar in eenlge Amerikaansche stad iets gegeven, vóór de hobos eerst het reglementair dok- Denk aan de vaarreglementen De grenswijziging van Den Haag In de Jaarvergadering van de Algemeene Vereenlglng van Leeraren b(j het Middelbaar Onderwas deed de voorzitter, de heer Buur- veld. mededeellng van de actie, die het Hoofd bestuur voornemens is tegen de doorvoering van de in het rapport-Welter aanbevolen maat regelen te ondernemen. Deze zal in de eerste plaats bestaan in de uitgave van een brochure, die weldra zal ver schijnen en waarin het standpunt van de leer aren bij het Middelbaar Onderwijs ten opzichte van deze materie wordt uiteengezet. Alleen de onderdeelen. welke op het V.H.O. en MO. be trekking hebben, zullen er In worden behan deld; de punten, die alle ambtenaren gezamen lijk treffen, zullen ter behandeling worden overgelaten aan de daartoe beter geoutilleerde centrales van hoogere ambtenaren. Het standpunt van het Hoofdbestuur ont moette in de vergadering groote instemming en werd bij de uitvoerige discussie nog met tal van argumenten versterkt. Geen Duitsche strijkjes meer De burgemeester van Kerkrade heeft den café- en restauranthouders schriftelijk mede gedeeld, dat het In het voornemen ligt, hun, die buitenlandsche gezelschappen engageeren, geen vergunning voor strijkje» meer te ver- leenen. der onderwaterzettingen en stormvrije steun punten, zelfs van zeer oude constructie, duide lijk heeft aangetoond in hunne nog steeds on verminderde beteekenls. Het operatieve orgaan In zijn waakzame op stellingen heeft, naar kopstukken van de ons omringende oorlogvoerenden erkend hebben, reeds jaren vóór den oorlog van 19141918 ons land behoed voor inval»- of doortochtplannen. De nalonale basis de vesting Holland maakte het vrije defensieve gebruik van het operatieve orgaan mogeljjk, vandaar de on breekbare band tusschen beiden. Het zijn niet twee organen, welke naast elkaar staan, doch In hun wisselwerking zün zü onscheidbaar. De commandant van he^ Veldleger kan bü het optreden van zün atrüdmacht niet vrij zün in de te nemen operatieve maatregelen, zonder het vaste vertrouwen op de achter hem liggen de beschermende basis. Daarom is het voor hem een groot belang, in de eerste plaats ook als commandant Ves^ ting Holland, in de voorbereiding van hare ver dediging de hand te hebben. De luitenant-generaal Roell, die In 1922 ais Afdeelingschef aan het Departement van Oor log dezen nieuwen vorm mede bewerkt heeft, wees er op. hoe zuinig en geconcentreerd de bevelvoering in ons leger is. waar hü in zün huidige functie als Commandant Vesting Hol land naast die van Commandant Veldleger het commando van vier opper- of vlag officieren. voorheen linie- en stellingcomman- danten vereenigt; hü wüdde een woord van dankbare hulde aan allen, die hem voorgingen, hetzü als commandant van een der vier stel lingen en liniën, waaruit de Vesting Holland werd opgebouwd, hetzü van de huidige Vesting Holland. Dat de staven daarbü niet vergeten werden in hun stillen en hoogst ernstigen arbeid spreekt van zelf. Op hen. de nüvere werkbüen berustte en berust thans nog de voorbereidende de aanwijzingen van den com- de doorrete naar Mexico in SaK Lake Ctty- 'n paar dollars hoopte los te krijgen van z’n Mormonen-zuster. Iedereen hoorde het natuurlijk direct wel, als men geen onver- valscht Amerlkaansch accent sprak; en op buitenlanders hebben ze het heelemaal niet begrepen, omdat die met hen concurreeren en soms zelfs voor minder geld willen wer ken, zooals „verachtelijke negers”; zoodat ik, uit voorzorg, wel verplicht was. een dus danig verhaaltje te verzinnen. Wajjt *t zou lang niet de eerste, noch ook de laatste maal zijn, dat de hobos van den rijdenden trein worden geworpen, na eerst bestolen en zelfs vermoord te zijn geworden. En dat voor hoogstens ’n paar dollar.... Maar 'k trof het dien avond nog al met mijn toevallige kameraden. Mijn eerste reisgezel, rechts, was een jonge, stoere Pool, van nauwelijks 16 jaar. HIJ wilde al dadelijk weten, of er nu In Engeland, in Europa spoorwegen waren, net als In Amerika; en verder, of men In Canada en in Engeland ook het prettige Onafhankelljkheidsfeest (4 Juli) vierde. „Want”, zei hij, „dat zullen ze zeker toch wel over de hééle wereld doen.Hij was stom van verbazing, toen Ik hem later ver telde dat er in de meeste landen van Europa wettig verplichte verzekeringen wa ren tegen werkloosheid; en dat daar de staten sedert jaren en systematisch hun arbeiders ondersteunden, wanneer die eer lijk en bulten hun schuld werkloos gewor den waren. Hij kon dat haast maar niet gelooven „Nou zeg”, riep hij opgewonden, „dat geeft Iemand tenminste nog eens 'n ietsje van een kans. Op al mijn zwerftochten door de Staten kan Ik nergens lang genoeg blijven om er werk te zoeken of te kunnen vinden. Ik moet eerst altijd ergens een onderkomen en wat voedsel zien te krij gen; en dan, den volgenden dag, dan Is ’t alweer: Weg! goedendag, zwerver; kom maar nooit meer terug!....” Mijn andere buurman was een goede vijftiger, vroeger een districtsagent voor een bekende levensverzekeringmaatschap pij. Zijn dochter, onderwijzeres, gaf hem 10 dollar „steun” per maand. Hij leefde nu maar zoo góed en zoo kwaad als dat ging, ergens in een vervallen keet langs de spoorbaan, niet verre van waar zij haar school had. Soms kwam ze hem 's avonds, na donker, wel eens even opzoeken, maar niet vaak.... Waren er twinitg hobos. er waren dien avond dan ook twintig dra matische verhalen! Den nacht tevoren hadden ze, nabij Spokane, anders ’n leelljk gevalletje aan de hand gehad. Drie mannen waren er op den goederentrein gesprongen, die van wagon naar wagon klommen, onder 'het dreunend levenmaken van den rijdenden trein. Met dreigende revolvers hadden ze allen In en boven op de wagons zich doen omkeeren, met hun gezicht naar beneden, de armen ver van ’t lijf gehouden. Toen waren de treinroovers die arme drommels letterlijk van de laatste centen, mogelijk van een goedkoop horloge, ’n trouwring, een regen jas of zoo gaan berooven. Die anderen, ja ze hadden meestal wél boksijzers, messen of zelfs revolvers bij zich; de aankomelin- gen echter hadden hun voorsprong; terwijl overigens de minste of geringste beweging iemand naar beneden of uit den wagon kon doen rollen; en dus In een lan- ge tunnel,, waar de stumperds in den dikken, glftigen rook dreigden te stikken, i waren de dieven even plotseling verdwe nen als ze gekomen waren, na ongeveer 100 dollar, volgens aller schatting, van die berooide hobos geroofd te hebben. En zulke typen van „medereizigers” ontmoet je nog al eens; overigens zijn het studenten, aan lager wal geraakte advocaten (een zeer overvoerd beroep in Amerika), allerlei „ge j reclasseerden”, voortvluchtige dieven en i boeven, „geregelde” landloopers, mislukte 1 emigranten uit Europa, menschen die wat op hun kerfstok hebben (Slot volgt). Uit het noviciaat .Mariëndaal” der Paters Jezuïeten te Velp (NR.) zün naar de missie van Java vertrokken pater Cornelius van der Linden uit ’s-Hertogenbosch en de fraters- novicen C. Jeuken uit Den Haag, C. Krekelberg uit Maastricht, J. Oevers uit Amsterdam. J Reünders uit Amsterdam. B Schouten van Roo sendaal en L. van der Werf uit Nümegen. Na een plechtig en liturgisch afscheid van de bewoners van .Mariëndaal”. werd vla Roosen daal de reis naar Marseille gemaakt, waar de I missionarissen zich op de „Dempo" van den I Rotterdamschen Lloyd zullen inschepen voor |den tocht naar Indiër Dinsdagavond hield consul-generaal F. Knobel zün reeds aangekondigde lezing over ons land, waartoe een bijeenkomst was georganiseerd door de Deutsch-Nlederlkndische Gesellschaft, in samenwerking met de Vereenlging „Neder land in den Vreemde". De spreker werd ingeleid door den heer A. -lid van hét dagelüksch bestuur laatstgenoemde vereenlging. die het een voorrecht noemde, dat een zoo begaafd kenner van ons land als de heer Knobel, tot het hou den van deze voordracht bereid was geweest. Hü voorspelde een leerrüken avond. Het Lelp- ziger Messamt was vertegenwoordigd door een der directeuren, zünde de heer dr. A. Brauwer. alsmede door de heeren H. J. van der Borg en L. H. Braun, uit Nederland In de met vele belangstellenden gevulde zaal van de sociëteit „Harmonie" te Leipzig, begon de consul-generaal met het vertoonen van een welgekozen serie lichtbeelden, die door hem op bevattelüke wüze werden toegelicht Na een por tret van het Vorstelük Huls, volgden Interes sante kiekjes van Amsterdam, Den Haag. Rot terdam, van verschillende andere plaatsen uit ons land en van de drooglegging der Zuiderzee Ook de beteekenls van verschillende ónzer groote industrieën, van de bloembollencultuur, van ons mün- en vllegwezen werd in het licht gesteld. Tot besluit gaf de heer Knobel in kort be stek een boeiend historisch overzicht, met ver melding van voor- en tegenspoed, waarbü hij wees op onze groote mannen en glansrijke positie in de 17e eeuw, op de noodlottige uit werking van het continentale stelsel. Hü be sprak de centrale ligging van Nederland, die heeft geleid tot het ovememen der cultuur van verschillende volken waardoor het ont wikkelingspeil is verhoogd. HÜ schetste den stand onzer wetenschap, memoreerde het be- trekkelük groote aantal winnaars van den Nobel-prüs en veryneldde het belang van onzen buitenlandschen handel Met nog tal van andere büzonderheden gaf spreker een beschrüving van ons volkskarakter. Hü meende te mogen zeggen, dat aan den elsch. groot te zün voor zoover een klein land dit vermag, wel is beantwoord De ophanden zijnde verjaardag van H M de Koningin deed den consul-generaal eindigen met de oprechte bede, dat de geliefde Vorstin nog langen tüd behoed en gespaard moge blijven mede tot heil van land en volk. Een wensch. waarmede de aanwezigen, Nederlanders en in groote meerderheid Duitschers. van harte in stemden. De heer Hoogeboom onderstreepte het applaus «net een woord van 4ank aan den spreker, wiens rede met genoegen T en belangstelling was ge volgd. j Namens de op dit oogenblik In Leipzig ver toevende Nederlandsche kooplieden, heeft de heer Van den Borg aan Hare Majesteit oen telegrafischen gelukwensch gezonden, bü de herdenking van Haar geboortedag. De gemeenteraad van Pünacker heeft de plannen tot grenswüziging van Den Haag, waarbü ook dese gemeente is betrokken, goed gekeurd. Ged. Staten hebben afwijzend beschikt op het verzoek, dat door Pünacker was gedaan, om een gedeelte van Delfga-uw (gem. Pünacker), dat bü Delft behoort, aan de gemeente Pünacker toe te voegen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 16