Vreeselijk ongeluk Z. Em, W. Kardinaal van Rossum t Kwaadwilligheid scheepvaart Herbewapening Duitschland? van Het conflict, in de DE PLECHTIGHEDEN VAN ZATERDAG RIJSENBURG IN ROUW ELLENDIGE TOESTAND TE QUITO DE BOERENSTAKING IN AMERIKA VRIJDAG 2 SEPTEMBER Vader en kind gedood De menschen stroomen Algemeene belangstelling De begrafenis Amerika er tegen ECONOMISCHE TOENADERING Rouwdienst te Rome Naar Wittem Besmettelijke ziekten leening De Metten LEELIJKE VAL Invoerverboden opgeheven Gevolg van naast elkaar fietsen Drama? Letsel door schuld Dr. Lijdsman plotseling naar Rome opgeroepen Een bespreking te New Castle Militair vliegongeluk bij Panamakanaal Wapenstilstand in de Chaco Samenstelling der Commissie spoedig te verwachten Verhaal van ooggetuige PRIESTERS VAN HET H. HART TE DUSSELDORF Auto-driewielerfiets, waarin vijf personen zaten, door vracht auto overreden Telegrammen Wapenstilstand uitgeroepen JAARVERGADERING „PETRUS CANISIUS” Nog steeds gaan de geloovigen langs het stoffelyk overschot, om den beminden Kerk vorst voor het laatst te zien Aankomst van het stoffelijk overschot Plechtige overbrenging van het stoffelyk overschot van Mgr. Schaepman Renteverlaging van op S pCt. Uitzending van de uitvaart-plech- tigheden door den K. R. O. Kardinaal van Rossum herdacht Aftre- de een prachtige zware eikenhouten de «F bijzondere en zeer deze tegemoet was By telefonische informatie aan bet St. Ml—- beth-ziekenhuls te Haarlem deelde men ons hedennacht mede, dat de toestand van de vrouw en het jongetje zeer ernstig was. Het tramverkeer langs den Haarlemmerweg ondervond ongeveer een half uur vertraging. Uit Rome wordt geseind, dat Donderdag een plechtige H. Mis van Requiem is opgedragen voor Kardinaal van Rossum in de kerk van den H. Alfonsus van de Paters Redemptoristen De H. Mis werd opgedragen door pater Mur ray, den rector van de Redemptoristen, In te genwoordigheid van eenige Kardinalen en an dere hoogwaardlgheidsbekleeders. PARIJS. 1 Sept. (Reuter). Herrlot had beden een lang onderhoud met den minister van Oor log, Paul Bancour, en den onder-staats-secre- taris van Buitenlandse he Zaken, Paganon. Verder ontving Herrlot den Engelschen zaak gelastigde Campbell. LA PAZ, 1 Sept. (VB.) De Bollvlaansche iw- geering heeft besloten de vijandelijkheden met Paraguay In den Gran Chaco voor dertig dagen te staken. veracht kijken, dat van liefdedienst Bfl den secretaris van den overleden Kardi naal. Dr. Lydsman, zijn nog de volgende tele- ten diepste, dat ik niet bij de uitvaart van -i Daarna hield de Z.eerw zeergel. heer dr. O. Vrymoed O F.M Moderator der R fc Studen ten- Vereenlglng .jBanctus Vlrglllus" te Delft een Inleiding over: „Quadragesimo Anno” in ver band met godsdienstig leven en geloof sverbrei- ding”. PANAMA. 1 Sept. (Reuter). Boven de Ka- naalzdne stortte een Amerikaansch militair vliegtuig omlaag. De vier inzittenden kwamen om het leven. GUAYAQUIL. 1 Sept. (V. D.) De strijd tus- schen de opstandelingen en de regeeringstroe- pen woedt te Quito nog steeds voort. De toe stand is uiterst verward. Betrouwbare berichten zijn niet te verkrijgen, daar er een strenge censuur is ingevoerd. De verwarring is nog grooter geworden door het feit, dat de ambts tijd van de regeering-Martinez in den nacht op heden is afgeloopen, zonder dat er een nieuwe regeering is gevormd of de oude is belast met het verdere beheer der loopende zaken. Vrijdag as. wordt de Engelsche kruiser .Durban” te Guayaquil verwacht, hetgeen men in verband brengt met den opstand. Radio berichten maken melding van vreeselijke toe standen. welke te Quito zouden heerschen. Op de straten liggen ontelbaar veel dooden. die door het ononderbroken geweervuur niet ver wijderd kunnen worden. De opstandelingen en inwoners hebben gebrek aan voedingsmidde len, terwijl bet water achaarach is. Reeds moe ten er besmettelijke ziekten zijn uitgebroken. heeft; spreker memoreert, dat, naar den ijs berekend, de vereenlglng slechts 7 cent verdient op lederen jaargang! Het werk van, A. O. Dubuis .Le voile déchiré’> in het Neder- landsch vertaald „Het Voorhangsel gescheurd" heeft een weerlegging gevonden in Mgr. Besson: .Da route aplanie” <10 édltles), en zal ook vertaald worden, aangepast aan onze toestan den. Spr. bedankt voorts allen, die hebben mee gewerkt of diensten hebben bewezen aan P. O.. speciaal secr.-pehn. hoofdred prop-secr., en verzendhuis Ten slotte wijst hij nog op de con centratie, die allernoodzakelijkst is: onderling contact van alle commissies met H B„ en licht dat toe met e°n voorbeeld in den vorm van een parabel, ontleend aan het zakenleven. Hierna volgde de bestuursverkiezing, dende leden waren: H Th. Mets, die niet her kiesbaar is, en W Nieuwenhuis, die om drukke bezigheden niet meer zijn volle krachten aan het werk kan geven, en zich daarom niet meer herkiesbaar stelt. De voorzitter stelt voor in plaats van prof. Mets prof dr. Mulders en in plaats van Nieg- wenhuis Antoon van Duinkerken of C. R. de Klerk. Uitslag: uitgebracht werden 41 geldige stemmen: Mulders 39. Van Duinkerken 24. De Klerk 15 en P. Kasteel 12. Zoodat gekozen wer den verklaard: prof dr. A. Mulders en Antoon van Duinkerken. Prof Mets werd, omdat hij secretaris is. door het H B. als lid i Daarna hield de Z eerw zeergel Dr. Lydsman moet vertrekken Naar wfj vernemen zullen a. s. Zaterdag de plechtigheden der Uitvaart en begrafenis van wijlen Z. Em. Kardinaal van Rossom door den K- R. O. worden uitgvsonderv De politie van Halfweg en Haarlemmerliede die op de plaats van bet ongeluk aanwezig was. weigerde op een vriéndelijk gedaan verzoek onzerzijds, eenige inlichtingen te geven. MAASTRICHT, 1 Sept Als in de prachtige portiek, waar het stoffe lijk overschot van den overleden kerkvorst op gebaard is, nog altijd de geloovigen omgaan als op het Vrijthof in de perken de geraniums vonken in bet licht van de middagzon en daar de kinderen spelen met de duiven hun uitgestoken handen, wachten we in oude ontvangkamer van de pastorie der Servatluskerk op Mgr. Wouters, deken na ook het kind. Een eindje verder lag. luid kennend, vrouw. Ze was bjj volle kennis en door de zit tende houding waarin «ij was neergekomen, was ze gedwongen het terrein van de ramp in z"n geheel te overzien. De vrouw had beide beenen gebroken, terwijl ook vermoedelyk de ruggegraat was aangedaan. De achtjarige jon gen bleek er eveneens zeer slecht aan toe te zijn Het jongste kind, dat niet ouder was dan an derhalf jaar had bet minste van de ramp ge leden. Het werd aan den kant van den weg gevonden, «onder noemenswaardige verwondin gen. Onmlddeliyk nadat het ongeluk was ge beurd kwam er hulp opdagen. Voorbijgangers schoten toe. anderen waarschuwden de bberen uit de nabijheid, zoodat er spoedig heel wat menschen ter plaatse waren. Er ging echter eenige tijd overheen voor de dokter was ge alarmeerd Eerst ongeveer twintig minuten la ter verscheen er geneeskundige hulp op het ter rein van de catastrophe. Toen de dokter kwam kon hij slechts den dood van den vader en bet meisje constatee- ren. Van de moeder en het jongetje oordeelde hij den toestand zeer ernstig. Per ziekenwagen werden de vijf slachtoffers naar bet St. Ellsa- beth-gasthuis te Haarlem overgebracht. als op de St Mgr. Wouters, deken van Maastricht en kanunnik van het bisdom Roer mond. Hy is een beminnelijk priester, ietwa. voor overgebogen met glinsterwitte haren en kinder- oogen. die hü onder het rustig vertellen soms lange sluit. Van hem vernamen wij de volgen de bijzonderheden, over de plechtige uitvaart diensten van Zaterdag as. dien 125.40 schadevergoeding, was van dit von nis in hooger beroep gegaan. Donderdag diende de zaak voor het Gerechtshof alhier. De chauf feur verklaarde dat het ongeluk veroorzaakt was doordat hij verblind was door de lichten van een tegemoetkomende auto. Ook erkende hij dien avond in een feestpark te zyn geweest, maar daar geen sterken drank te hebben gebruikt, al leen twee glazen bier en sodawater. Uit het ge tuigenverhoor bleek, dat in het sodawater ver moedelijk wel whiskey heeft gezeten. De Advocaat-Oeneraal vroeg daarna beves tiging van het vonls van de Haarlemsche Recht bank. Donderdagavond is op den Haarlemmerweg onder de gemeente Haarlemmerliede een zeer ernstig ongeluk gebeurd dat aan twee men schen het leven heeft gekost. Om ongeveer kwart voor ejf reed daar een zg auto-driewielerfiets. waarmee een Duitsche oorlogsinvalide met zijn vrouw en drie kinde ren een reis door Europa maakte. De menschen. die in hun onderhoud voor zien door het verkoopen van ansichtkaarten, waren dien dag in Amsterdam geweest en be gaven zich in het late avonduur naar Haarlem Uit tegengestelde richting naderde een vrachtauto van de firma Gebr. Konlngsbruggen uit den Helder. De chauffeur van den wagen, die met een snelheid van ongeveer veertig KM. reed, bemerkte op den donkeren weg het kleine voertuigje, dat «eer waarschijnlijk geen licht op had. niet. In volle vaart reed de auto den driewieler tegemoet. Een hevige botsing volg de. De flets werd totaal vernield en de be stuurder werd tusschen den auto en een der afsluitpalen van de trambaan gedrukt. De man was onmiddellijk dood. Het vijf-jarlge doch tertje kwam aan den kant van den weg te recht. Een «eer diepe snede aan den hals had het hoofdje bijna vmi den romp gescheiden. Het slachtoffertje gaf nog teekenen van leven, doch kort na bet vreeselijk gebeuren stierf DESMOINES. 1 Sept. (ReuterJ In de boe renstaking ter bereiking van hoogere prijzen voor hun producten is een wapenstilstand uit geroepen voor den duur van een bijeenkomst van de gouverneurs der staten van Mldden- Weet, die een bemiddelingspoging willen doen. Namens de Contact-Commissie werd het vol gende bericht over den stand van zaken op Donderdag medegedeeld Te Amsterdam werd in den loop van den morgen voor een zestal schepen van de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschap pij monstering aangeboden. De bemanningen weigerden eenparig hiertoe over te gaan. Het sa. .Boskoop" van de zelfde reedery. dat in den loop van den dag binnenkwam, zou dien zelfden dag weer moeten aanmonsteren. Ook daar weigerde de bemanning tot de monstering over te gaan. Hetzelfde geschiedde voor schepen van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij te Am sterdam, waar eveneens de geheele bemanning weigerde tot de monstering over te gun. Te Rotterdam schynt een laatste poging on dernomen te zijn om de bemanning van het s.s. „Volendam” der HollandAmerika Lijn tot monstering te bewegen Dit is wederom mislukt en afgestuit op de standvastige weigering der bemanning. Een poging in Scheveningen ondernomen om werkwilligen te ronselen is door het optreden der organisatie verijdeld. Allerwege wordt scher pe contröle geoefend. In de besprekingen, die Donderdag tusschen den heer Flmmen. secretaris van de Internatio nale Transportarbeiders Federatie en het be stuur der Contact-Commissie plaats vond, is na overleg met de Engelsche organisatie besloten dat begin volgende week een bespreking te New castle «Engeland» zal plaats vinden ten einde vast te stellen, welke maatregelen in Nederland en Engeland kunnen worden getroffen tegen Nederlandsche reeders, die aan het conflict po gen te ontkomen door hun schepen onder En gelsche vlag te brengen, respectievelijk Engel sche charters aan te gaan. Hedennacht ontstond een binnenbrand in een steenen gebouw op het Marineterrein te Vlis- slngen. Binnen een half uur was bet vuur ge stuit. Volgens een Ingesteld onderzoek «Un er termen aanwezig om te denken aan kwaadwil ligheid. Z.H. den Paus, het it en de kerkmeesters. Aan de overige bisschoppen, de wfj een stoet van pristers, voorafge- twee Acolyten naar Naar wij vernemen zal zeer binnenkort de samenstelling van de commissie voor Econo mische toenadering tusschen Nederland en de overige gebiedsdeelen van het Rijk Aekend worden gemaakt. De regeering heeft aan prof. mr. Bruins ver zocht het voorzitterschap dezer commissie op zich te nemen. Prof. Bruins heeft zich daar toe bereid verklaard. De chauffeur W. de K. uit Haarlem, <fie door de Rechtbank aldaar wegens letsel door schuld was veroordeeld tot drie weken hechtenis, ont zegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar en boven in de Hoeksche boschjee te Hoek van Hol land werd gistermorgen de 54-jarige J. J. H. met een groote halswonde gevonden. V- is ambte naar bij het G E B. te Den Haag. De man is naar bet ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. CANBERRA. 1 Sept. (Reuter). Volgens een heden gepubliceerde proclamatie worden alle invoerverboden. welke door het Kabinet-Scul- Hn zyn ingevoerd, opgeheven teneinde verbe tering te brengen in de ongunstige handelsba- lans Tot de artikelen, die thans weer mogen wor den Ingevoerd behooren lucifers, gegoten yzer pijpen, fittings, radio-toestellen, accumulatoren en pleetwerk. Op de plaats des onhelte ontmoetten wy nog een ooggetuige, die had meegebolpen de veron gelukten te transporteeren. Deae reed juist op de flets in de richting Halfweg toen hy een hevigen slag en een luid gekraak hoorde Hjj zag den vrachtwagen over de trambaan slin geren. terwijl een ander voertuig in stukken wegvloog Tegeiykertyd klonk er een luid gegil. Onmlddeliyk rende de man naar de plaats van het ongeluk. Verspreid langs den weg lag daar een aantal menschen. Op de rails vond hij een man. die zich niet meer bewoog. Een paal lag dwars over het lichaam. Het slachtoffer bloedde hevig uit beide ooren en de knieschijf was ge heel opengescheurd Een eind verder zag hij de vrouw, luid gillend en niet in staat om zich te bewegen. De vrouw had beide beenen gebro ken, doch was by volle kennis. Het meisje vond hij langs den kant. Het kind ademde nog. doch het halsje was grootendeels doorgesneden. Verderop ontdekte hy bet jongste kind, een zuigeling nog. De flesch lag naast de kleine stakker. Onze zegsman had meegewerkt om zoo spoe dig mogelijk hulp te krijgen, hetgeen echter nogal eenige voeten tn de aarde had. omdat men op deae plek nog vrij ver va nde stad is verwijderd Bovendien waren de meeste om standers te nerveus om te helpen. Ook den chauffeur van den vrachtauto uit den Helder spraken wjj nog even. Begrypeiy- kerwyxe was de man zeer onder den Indruk, i Het voertuig had hij niet gezien, omdat het licht niet brandde. Te snel had hij niet ge- reden en een botsing kon hij vanzelfsprekend l op bet laatste oogenblik niet voorkomen. Zijn wagen, waarvan de as was ontzet, de koplamp was Ingedrukt, en het spatbord en de i motor zwaar waren beschadigd, was door de politie in beslag genomen. Te zeven uur vereenlgden zich alle aanwezi gen in de kapel, waar de Metten werden gemn. gen, voorgegaan door Mgr D. Huurdeman. vlcaris-generaal van het Aartsbisdom. Dit was voor dezen dag de laatste eer, welke men dezen grooten doode bewijzen kon. Daar in de gemeente bekend was. dat het stoffelijk overschot van Mgr. Schaepman om streeks g uur naar het Seminarie zou worden overgebracht, hadden vele Inwoners van Ry. senburg zich langs den weg geschaard en toonden «D aldus, hoezeer' dit verscheiden ook hun ter harte ging. Slechts aan enkelen was toestemming gege ven in de kapel bij de plechtigheid tegenwoor dig te zyn. Dinsdagmiddag ging mej. K., de huishoud ster van den heer H. te Abcoude, in gezelschap van een buurmeisje per fiets naar Baambrugge. Ter hoogte van het Ziekenhuisje moesten zij op zy gaan voor twee dames, die byna midden op den weg stonden. Tegelljkertyd moest ook een auto passeeren, die uit dezelfde richting kwam. Mej. K. raakte met haar achterwiel de flets van haar gezellin, met gevolg, dat eerst genoemde vlak voor den auto viel, zij kreeg den auto over haar beenen. De chauffeur stopte onmlddeliyk. hij reed niet snel Bewusteloos en hevig bloedend aan het hoofd werd zy j>et Ziekenhuisje binnengedragen, waar het eerste verband werd gelegd door den bestuurder van •n juist passeerenden Duitschen auto. Even later kwam dr. Otten van Baambrugge hulp ver- leenen. alsmede de politie van Abcoude. Per ziekenauto is bet slachtoffer, die inmiddels weer by kennis was gekomen, naar de Rykskllnleken te Utrecht overgebracht Het linkerbeen is vermoedeUjk versplinterd, terwyl het hoofd eenige verwondingen ver toonde. Den chauffeur treft geen schuld. BERLUN, 1 Sept. Zooals nader wordt ge meld is er van een Duitsche nota Inzake herbewapening geen sprake. Alleen heeft mi nister Von Neurath den Franschen ambassa deur in groote lynen zyn standpunt in deze kwestie uiteengezet, teneinde op zyn beurt de Fransche opvatting te vernemen. Van bevoegde Amerikaansche zyde wordt om trent de kwestie opgemerkt: Amerika heeft op de eerste plaats belang by een vermindering der bewapeningen. Daaren tegen wordt elke stap, van welke zyde hy ook zou komen, die'op een verhooging der bewape ningen zou kunnen uitloopen. ongunstig ont vangen. Zonder tot de kwestie der Duitschland te Versailles opgelegde militaire beperkingen stelling te nemen werd verder het bekende Ame- rikaansebe standpunt herhaald, dat een pari teit ook in de ontwapeningskwestie door een verbetering der betrekkingen tusschen de Euro- peesche naties moet worden nagestreefd, door dat door herstel van het vertrouwen alle na ties tot het Duitschland opgelegde bewaBenings- niveau zouden komen. Inplaats dat Duitschland tot bewapening zou worden gedwongen. Het voorstel van president Hoover in Juni Jd. was gebaseerd op de getallen aan het Wr drag van Versailles en zqu het begin beteajte- nen van een ontwapening, welke Duitschland tenslotte de gewenschte pariteit zou hebben ge- geven. Onder geen omstandigheden aoo werd ten slotte met nadruk verklaard mocht ooit weer bewapend worden. Daardoor zou Immers bet moeilijke werk eener algemeene ontwapening a-aarschynlyk reddeloos vernield worden. Woensdag 31 Aug. werd de Algemeene Jaar vergadering der A V P C. gehouden in het „Kas teel van Antwerpen”, Oude Gracht te Utrecht. Te 9 30 ure werd de H. Mis voor de levende en overleden leden opgedragen door den Z.E Z.G heer J. A. M. Pretn. leeraar aan het Seminarie te Culemborg, in de kerk van O. L, V. Ten hemelopneming. Om 11 uur vond de vergadering plaats van Hoofdbestuur met de afgevaardigen der onder scheiden Commissies Hier werden de Verslagen behandeld, welke deae commissies hadden in gezonden, toelichtingen gegeven en vragen be antwoord. De voorzitter wees nog byaonder op onderlinge samenwerking. Na de lunch begon om 2 uur de algemeene vergadering. Mgr. prof. dr. J. P" f ring met gebed en heet allen welkom. In zyn voorwoord zegt spreker, dat het geen gewoonte is. leden die van ons zyn heengegaan, byzonder te memoreeren; toch dient thans een uitson dering gemaakt te worden, nu bet gaat om twee treffende sterfgevallen van personen, die innig met de P.C. samengevlcjchten waren; vooreerst Monseigneur A. C. M. Schaepman, die van bet begin af lid was onzer Vereenlglng, en ons «eer krachtig steunde op flnancieele wyze, vooral door gratls-abonnementen, maar voornamelyk Z. E. W. Kardinaal van Rossum, ‘Beschermheer onzer Vereenlglng, welke functie de overledene volstrekt niet beschouwde als een loutere eere- tltel; door zijn bemoeiing ook ontving de Ver- eeniging op haar zilveren jubilé het schryven van Z. H den Paus, terwyl hy tevens in een afsooderiyk schrijven s|jn hoogachting voor ons werk uitsprak. De voorzitter verzoekt de ver gadering «ich te verheffen en bidt voor beiden het liturgisch gebed voor de overledenen. Daarna bespreekt de voorzitter het Daarna bespreekt de voorzlter het jaa» vei slag van secretaris en penningmeester. De voorzitter wijst op bet accres der BchUd- abonné’s, hetgeen naast de activiteit van den hoofdredacteur ook de uiterst lage prijs tot oor- Donderdagmiddag ontving de secretaris van den gestorven kardinaal, dr. Lydsman, aan het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht een te legram uit Rome, onderteekend door Mgr. Oc tavian!, substituut van de staatssecretarie, waarin hy onmlddellijk naar Rome werd op geroepen voor het afwikkelen van zaken. De secretaris vertrok direct naar Wittem. waar hy de loopende zaken afhandelde. Na te Maastricht afscheid te hebben geno men van dr. Hlntzen. dlrecteur-geneesheer van het ziekenhuis „Calvariënberg" en de goede zusters, reisde pater Lydsman om 20.14 uur uit Maastricht via Bazel naar Rome af. waar hy Zaterdagmorgen omstreeks zes uur zal aan komen. De secretaris van den gestorven kardinaal zal dus niet by de plechtige uitvaart en begra fenis aanwezig kunnen zyn, hetgeen hem zeer veel leed doet. Van een tot drie uur zyn de genoemde hoogwaardlgheidsbekleeders de gast van deken Wouters,- waarna de stoet van auto's zich op *t Vrijthof aansluit achter den praalauto waar in ‘t stoffelijk overschot va n den kardinaal zal rusten en waaraan volgens den wensch van den overledene geen bloemkransen zullen ge hecht zyn. De auto's begeven zich dan langs het Vrijthof, Groote Staat, Bpilstraat, Markt, over de nieuwe Maasbrug in de richting Heer langs de Zuid-Limburgsche dorpen, waar de klokken zullen luiden en langzaam zal worden gereden naar het Redemptoristen klooster te Wittem. Hier zal Z.H. Exc. Mgr. temmens den lykdlenst verrichten. Aan dezen tocht, welke ongeveer een uur zal duren, ne men verscheidene bisschoppen deel. De clau suur van het klooster der paters Redemptoris ten wordt opgeheven, zoodat ook de dames den tuin, die toegang geeft tot den grafkelder, kun nen betreden. Het graf is zoodanig uitgehouwen, dat het stoffelyk overschot van den Kardinaal te rus ten komt onder dat van graaf Plettenberg, den Stichter van/het klooster. Evenals de overbren ging van bet stoffelyk overschot van den kerk vorst uit het ziekenhuis Calvariënberg. naar de entrée royale zonder treurmuziek geschiedde, zoo zal ook de tocht naar Wittem in alle stilte verloopen. ondanks het spontane verzoek van verscheidene Limburgsche muziekkorpsen. Zy past nu eenmaal by een begrafenis in het zui den. die muziek, maar men gelooft naar den wensch van den Kardinaal te handelen, plechtigheden eenvoudig te verrichten. De bisschop van Roermond komt Zaterdag ochtend om 10.25 uur aan bet station te Maastricht akn. zal daar afgehaald worden door Mgr. Wouters, waarna zy zich per rijtuig met twee paarden naar het Vrythof zullen begeven De overige Nederlandsche bisschoppen komen eveneens Zaterdagmorgen te Maastricht aan. Alleen Mgr. Jansen, de Aartsbisschop van Utrecht, arriveert Vrijdag in den laten namid- De St. Servatluskerk. waarin thans alleen aan het hoofdaltaar en den kansel de teekenen van rouw zyn opgehangen, wordt verder niet zwart gemaakt. Deae gedachte van deken Wouters zullen allen met bewondering goedkeuren daar immers de prachtige Maastrichtsche tem pel reeds een koninkiyken Indruk maakt, welke zeker minder sterk zou zyn, indien men de kerk met donkere draperieën verduisterde. In verband met het plotseling ontbieden van den secretaris, dr. Lydsman, naar Rome, lykt de waarachynlykheid niet uitgesloten, dat men de laatste wilsbeschikking van den Kardinaal wil weten, ten einde zekerheid te hebben om trent het verlangen van zyne Eminentie, waar hy eventueel beaard wilde worden. De ver trekken van Z. Em. te Rome zyn verzegeld en kunnen slechts door den secretaris geopend worden. De secretaris zal Zaterdagmorgen om 11 uur te Rome arriveeren en aldus nog tydig om de laatste wilsbeschikking van den over ledene te weten. Mocht Z. Em. den wensch hebben vastge legd eventueel elders beaard te worden, dan kunnen nog die maatregelen genomen worden, welke de voorgenomen byzetting in den na middag te Wittem voorkomen. In het zieken huis. waar de secretaris tot nog toe verbiyt hield, had een eenvoudig afscheidsmaal plaats, waarby mede aanzaten pater Drehmanns, rec tor Reule en dr. Hlntzen, geneesheer-directeur van het ziekenhuis. Op eenvoudige en harte- lyke wyze bracht de secretaris aan den ge neesheer-directeur dr. Hlntzen dank voor de voorkomende wyze, waarop gekomen aan alle plicht plegingen en de bijzondere wyze waarop door hem was gezorgd voor eene passende opbaring van den overledene. Dr. Drehmanns vérgeaelde den secretaris naar het station, waar dr. Lydsman om 8 uur 14 afreisde. Kort na het overlijden van Mgr. Schaep man was aan de heeren pastoors en kapelaans van het aartsbisdom en aan de seminaristen per circulaire kennis gegeven van het droevig gebeuren en waren allen tevens uitgenoodigd tegenwoordig te «yn by den pleqhtlgen Uit- vaart dienst. Te ongeveer 6 uur kwamen wy by het Se minarie aan. Er heerschte een ongewone druk te Want behalve de seminaristen hadden zich ook zeer vele heeren geestelyken uit het Aarts bisdom, oude kennissen, leerlingen en vrien den van den overledene naar het Seminarie begeven. Ook zy stelden het op hoogen prijs aan Mgr. Schaepman de laatste eer te been, grn. Te ongeveer zes uur tn den avond arriveer, de per auto Z. H Exc. Mgr. dr. Olaf Smit en kort daarop de Hoogeerw. heer kanunnik L. A. F. X. Fock, deken van Amersfoort. broeders, wanneer iemand onver hoopt een misstap heeft begaan, dan moet gij hem terecht helpen in zacht moedigheid; slaat een blik op u zelf, want ook gij kunt worden bekoord.” Op deze manier pleit de Apostel Paulus voor den man, die iets mis daan heeft. Wat is echter onze gewone me thode met menschen, die ons of an deren iets misdaan hebben? Wij kij ken ze niet meer aan”! Dat is het algemeen gebruikelijke woord van fa milies onderling, wanneer er een beetje ruzie geweest ii. „Wij kijken den man niet meer aan" is ons maat schappelijk vonnis. De man heeft af- Van Minister Mr. Dr. N. L. Deckers: „Diep getroffen door de droevige tydlng van het overlijden van Z Em. Kardinaal van Rossum bied ik U de verzekering van myn oprechte deelneming in het groote verlies.” Geteekend Deckers. Minister van Defensie. Ook Kardinaal Bourne uit Londen, die ver hinderd is, zond een telegram van deelneming Vrijdag werd te Amsterdam een vergade ring van obligatiehouderz der zeven pro cent leening der Paters Van het H. Hart te Düsseldorf. De paters hadden aanvankeiyk voorgesteld de rente te verlagen tot 4 pCt. Na langdurige discussies werd het voorstel det paters door de meerderheid verworpen. Een be- middelings-voorstel werd echter aangenomen, behelaende uitkeering van vyf procent over een jaar, waarna aoo noodlg een nieuwe vergade ring van obligatiehouders byeen geroepen zal worden om nieuwe voorstellen onder de oogen te zien. gedaan voor ons. Wij zijn te netjes! De heilige Paulus was zeker zoo netjes als u, maar hij had daar een ander idee over en het zal u nooit kwaad doen ook eens rekening te houden met het idee van een ander, vooral wanneer die ander een heilige is en nog wel de heilige Paulus! Aankijken! Juist als iedereen hem een mensch toch nog aan is een liefdedienst, die eeuwig belang kan zijn. Deze beveelt Sint Paulus ons met zijn dwingend gezag. Deze dienst is meer waard dan ieder offer, want er staat geschreven, dat gij u eerst verzoenen moet met uwen broeder en eerst daarna uw offer opdragen. Zoolang wij een mensch „niet aan kijken", wil God ons liever niet zien. Het staat thans vast, dat Zaterdag aanwezig sullen zyn de volgende kerkelyke hoogwaar dlgheidsbekleeders Z. Em. Kardinaal van Roey uit Mechelen en Hunne Hoogwaardige Excellenties Mgr. J H O. Jansen, aartsbisschop ran Utrecht. Mgr. A. F. Diepen, bisschop ran 's Hertogenbosch. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, Mgr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond. Mgr. dr. J. Vogt, bisschop van Aken, Mgr. J. O. Smit, die thans reeds in het ziekenhuis Calvariënberg verbiyft Mgr. Brems bisschop van Denemarken. Mgr. Müller, bisschop van Zwe den, Mgr. Heylen, bisschop van Namen met «yn secretaris, kanunnik Bootsma en Mgr. J. Biermans, algemeen overste der St. Joseph- Congregatie van Mill-HUl. Voorts: Z.D.H. Mgr. B. J. Eras, procurator ran het Ned. Episcopaat te Rome, die daartoe zyn vacantle in het Schwarzwald onderbreekt: Z-H.Exc. Mgr. J. Kerckhofs, bisschop van Luik en ZB. Exc. Mgr. Meulenberg. bisschop van Ijsland. Zaterdagmorgen om kwart voor elf begeven bovengenoemde hoogwaardlgheidsbekleeders zich naar de chapelle ardente, van waaruit tus schen de kerken van St. Servaas en St. Jan een stoet geformeerd wordt, waarin het stoffe lijk overschot van wylen Kardinaal van Ros sum wordt meegedragen. De stoet wordt voor afgegaan door Z. Em. Kardinaal van Roey. Onder klokgelui zal de stoet zich dan bewe gen langs bet Vrythof. het Julianapleln en Keizer Karelplgin vla de Jange gang” naar de kerk, waar de katafalk in bet middenpad vlak Voor het Sacramentsaltaar wordt opgesteld. Aan de Evangellezyde zullen plaatsnemen Kardinaal van Roey en waarschyniyk een af gevaardigde van Z.H. den Paus, bet Neder landsch Ep de Evangel ministers en de gezanten. Voor de pers «yn plaatsen gereserveerd naast de oude sacristie. Om elf uur zal Z.H. Exc. Mgr. J. H. G. Jan sen de pontificale H. Mis van Requiem opdra gen. Het knapenkoor van de St. Servaaskerk. zal onder leiding van directeur Bernard Frans- sen de Liturgische gezangen der H. Mis uit voeren zonder begeleiding van het orgel. Na de plechtige uitvaartdienst zal prof. dr. F. Féron de lykrede uitspreken, waarna vyf absoutes worden gezongen en de Kon Zang- vereeniging .Maastreecbter Staar” _BeaU mor- tul” uitvoert. RIJSENBURG. 1 Sept. (Van onzen eigen verslaggever) Het was reeds namkidag. toen wy ons per autobus van uit Utrecht naar Rysenburg be gaven om daar getuige te zyn van de droeve plechtigheden, welke zouden plaats vinden in het Groot-Seminane by de overbrenging en ter aardebestelllng van het stoffelyk overschot van wylen Mgr. dr. Schaepman. Reeds in Utrecht merkten we op. dat vele seminaristen, die hun vroolyke vacantiedagen d<x>r zulk een droevige gebeurtenis zagen ver dulsterd. zich naar het Seminarie begaven. Velen, die in de omgeving der stad wonen, gingen per flets, terwyl anderen, uit verder afgelegen plaatsen afkomstig, per trein of bus de reis paar Rijsenburg maakten. .Bet is in het geheel niet onverwacht ge weest”, vertelde ons de mede reizende semi narist. Uit hetgeen hy ons verder verhaalde, bleek, dat Mgr Schaepman al eenige keeren in de St. Gerardus Majellastlchtlng te Bus. sum was opgenomen, wanneer zyn oude kwaal weer de overhand kreeg en hy zyn rusteloo- aen arbeid weer voor eenlgen tyd moest neer, leggen. ,By was op" „Hy was moegewerkt" In dit opzicht vertoont Mgr. Schaepman een zeldzame overeenkomst met onzen kardl. naai, wiens lichaam thans nog boven aarde rust om de laatste hulde van ons katholiek volksdeel in ontvangst te nemen. Nog twee dagen voor hun dood hadden deae twee groote mannen, die leder op hun beurt zooveel hebben bygedragen tot den bloei van het katholieke leven in Nederland, elkander ontmoet en elkaar de hand gedrukt. Om nu ieder voor zich en beiden te zamen by God hun loon in ontvangst te nemen. Jk aal U bet eeuwig leven geven"...... wy steken nog even het Vrythof over en ont waren hoe in de kerk honderden zich blyven verdringen om voor het laatst den Kardinaal te aanschouwen. En lang, nadat het rumoer van het losgebrande dynamiet aan de oude Maasbrug is verstild, trekken onvermoeid nog de menschen langs de ultgestrekte armen van het H. Hartbeeld op het Keizer Karelplein naar de doodenkapel in schier eindelooze rij. En als dan de avond valt, schuiven de zus ters stillekens tusschen de brandende kaarsen naast de doodsbaar en aan hun groote rozen kransen tellen zy gedurende heel de lange nachtwaken de Weesgegroeten niet meer, zy bidden maar, hun monden blyven bewegen on der het wit van de kap, zy bidden maar, tel kens herhaald: „Wees gegroet Maria, vol van genade." <|en door mtj aoo diep betreurden Kardinaal aanwezig kan zyn. tk ben verhinderd door een htige gebeurtenis In Zuld-FrankriJk en in verbinding door myn gebed.” wk Kardinaal Verdier. Tegen halfzeven zagen zangers, seminaristen en gaan door kruisdrager en den hoofdweg trekken Kort daarop begonnen de klokken der parochiekerk en Seminarie te lulden, teeken, dat de lykauto aan de grens van de gemeente was gearriveerd. Na aankomst van het stoffelyk overschot togen de seminaristen en priesters, den lyk- auto begeleidend, het „Miserere” zingend naar het Seminarie. Het was een kist, met hoogen deksel, welke door tien dra gers naar de kapel werd gevoerd, waar zy werd opgebaard. -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6