LEEKEPREEKEN O het Amstel-porselein Historie van De zendtijd De JEepenziekte WIE FABRICEERDEN HET? Uitvaart Mgr. dr. A. C. M. Schaepman ZATERDAG 3 SEPTEMBER Het botervraagstuk Naar de oplossing? NOOD IN WEST-FRIESLAND en Audiëntie I PATER J. WILDERBEEK t HET SCHEEPVAARTCONFLICT DE TILBURGSCHE TEXTIEL Congres R.K. Onderwijzers 9 a boonen bleven de mestvaalt onver- terecht Besprekingen met vertegenwoor digers der reeders vruchtbaar priesterleven heengegaan 1 In 1820 te gronde Prof. dr. J. Valckenier Kip» Duizenden zakken augurken koopbaar en kwamen op gegaan CRISIS-VARKENSWET Na een Lijkrede Mgr. J. Jansen Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman naar een teekening van een der studenten, tijdens een rechts college, vier jaar geleden, gemaakt Door lepenspintkevers overgebracht Ita deze opsomming dringt de schrijver dieper in zijn probleem door en verwijt aan de hedendaagsche katholieken een ontstel lend plichtsbesef. Wij laten ons door twee dingen te gemakkelijk verleiden, zegt hij: ten eerste hierdoor, dat de Kerk de belofte der onvergankelijkheid heeft. Maar men verwart hierbij het goddelijk en het men- schelijk karakter der Kerk. De Kerk zal on feilbaar blijven en tot den laatsten dag be staan, maar het zal van de corporatie harer leden afhangen, in welken omyang zij haar zending kan vervullen. Op de tweede plaats laten wij ons verblinden door mooien schijn van congressen en groote kerkgebouwen, uiterljjke praal van kerkelijke hoogwaar- digheidsbekleeders, diplomatieke macht van Rome en alles wat volgens de couran ten „het rijke roomsche leven” uitmaakt. ülG Av. I DROEVIG BEELD DIT ONZE TVINBOUWSTREKEN en TOEKOMSTBEELDEN Dultsche zal HOMO SAPIENS UI Definitieve regeling voor de kleine omroeporganisaties Door middel van loterijen moest de verkoop worden geforceerd ,,W1J vergaan", door Arnold Meyer. Uitge verij „Het Slnjaal”, Olsterwljk. de !U. Z. H. Exc. de-*sschop van Haarlem zal de volgende weeK Woensdag geen audiëntie ver leenen. j Zondag 4 September viert prof. dr. J. H. Valckenier Klps, hoogleeraar aan de Technl sche Hoegeschool te Delft zijn zeventlgsten verjaardag. In verband waarmede hem eervol ontslag is verleend. dit meer dan 350 millloen bedraagt, mag men verwachten, dat de katholieken een beslissenden invloed in alles zouden uit oefenen. En zelfs al had de Kerk bij lange na niet zooveel leden, dan nog zou Zij een geweldig overwicht moeten bezitten. Want ook hier moet de nadruk op de eerste plaats niet gelegd worden op het groote aantal leden, dat de Kerk bezit, maar op de kwa liteit, welke men van de katholieken zeer hoog mag verwachten. Zij bezitten de volle minimaalste verplichtingen, met zich mede- van er zeer om- 1 ge- Reeds geruimen tijd is in voorbereiding de definitieve regeling van den zendtijd aan ver schillende bijzondere omroeporganisaties. Naar wij vernemen heeft de Minister van Waterstaat thans ten opzichte van twee dezer organisaties een beslissing genomen. Het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart be schikte tot dusver over een half uur zendtijd per week, welk half uur elke week afwisselend door de vier groote onuxMpvereeniglngen moest worden beschikbaar gesteld. Thans heeft de Minister van Waterstaat bepaald dat met in gang van 1 October a.s. deze zendtijd geheel ten laste komt van de Nederlandsche Christe lijke Radio Vereeniging. die dezen zendtijd op Woensdagavond van iedere week van 191930 uur moet afstaan. Voorts heeft de Minister van Waterstaat be paald dat de Vrijdenkers Radio Omroep-Ver- eeniging eiken eersten Zaterdag van de maand, te beginnen met 3 September aa. van 19 tot 20 uur zal mogen uitzenden. De zendtijd voor de V. R. O. moet worden afgestaan door de V. A R. A Donderdag heeft op het Departement van Bultenlandsche Zaken te Den Haag de voort zetting plaats gehad van de besprekingen met vertegenwoordigers der Dultsche Regeering over het botervraagstuk. De mogelijkheid van een oplossing van het vraagstuk is gebleken, althans in dien zin. dat op de'basis van de hier gevoerde besprekingen thans door de Dultsche delegatie overleg met Denemarken en Finland kan worden gepleegd. Mgr. D. Aarts- Mr. W. F. H. Oldewelt heeft in „Oud-Hol- land” (nr. 5) bijeengebracht wat te vinden was over de oprichting, de werkzaamheid en het te niet gaan van de fabriek waarin het zeer gezochte Amstel-porselein werd vervaardigd. By het onderzoek deden zich velerlei moeilijk heden voor, in het bijzonder omdat de schaar- sche gegevens over drie verschillende gemeente archieven zjjn verspreid. Daarbij komt de ver warring in de administratieve gegevens ten tijde van de Inlijving bij Frankrijk in 1811 Het was reeds bekend, dat ds. Joannes Mol. met de restanten der eerste Nederlandsche porse leinfabriek te Weesp, omtrent 1774 de fabriek in Oud-Loosdrecht had opgericht en dat deze na zijn dood op 22 Nov. 1782 werd geliquideerd door de hoofdparticipanten. Die liquidatie heeft lahg geduurd, want eerst op 1 Mei 1786 werden de onroerende goederen van ds. Mol te Loos- drecht verkocht. De heer Oldewelt heeft deze feiten kunnen aanvullen uit belangrijke acten waaruit blijkt, dat reeds een jaar na den dood van ds. Mol, een der participanten in zijne fabriek, mr. Cornells van der Hoop Gysbertaz., schepen en raad te Amsterdam, eigenaar is geworden van een complex gebouwen en grond, gelegen aan den Amstel bij het Zwljnsrak waarbij de katoendrukkerU „Het Molentje”. In een acte van 10 Dec. 1787 machtigt Van der Hoop kekeren J. H. Bagman om ook namens zijn -> deelgenooten in de oude Loosdrechtsche porceleinfabrlek, thans naar „Het Molentje” aan den Amstel verplaatst, voor hen op tre den. De fabriek ging blijkbaar niet al te best. Van der Hoop liet haar in 1789 ten verkoop Vrijdagmorgen omstreeks vier uur is in het R.K Binnengasthuis aan de Jan Lieshoutstraat te Eindhoven overleden de weleerw. heer Jo annes Wilderbeek van het klooster „Mariën hage” der Paters Augustijnen aldaar. Vergadering van industrieele middenstanders Nader vernemen wij, dat de besprekingen, welke de rjjksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn. Vrijdagmiddag op het departement van econo mische zaken en arbeid inzake het conflict in het scheepvaartbedrijf heeft gevoerd, alleen werden gehouden tusschen den rjjksbemidde- laar en de vertegenwoordigers van de reeders. De gevoerde besprekingen hebben den Rjjks- bemlddelaar aanleiding gegeven, om de werk nemersbonden, nJ. de Contact-Commissie. den Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbei ders en den R. K. Bond van Transportarbei ders, op te roepen tot een conferentie op he denochtend 11 uur in het gebouw Kerkplein 3 te ’s-Oravenhage. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft den termijn, gedurende welken door em het bedrag, bedoeld in art. 6 van de Cri- lï-Varkenswet, is bepaald op 9 cent per kilo- am geslacht gewicht, verlengd tot 1 Octo- ir 1932. Voorts is tot dien datum verlengd de ter- ijjn gedurende welken ten behoeve van het 3tabllisatiefonds bij den invoer van varkens- vleesch de door den Minister op 16 Augustus jJ. vastgestelde bedragen worden geheven. nze bijzondere aandacht wordt ge vraagd voor een deaer dagen ver schenen boek, dat den dreigenden Pontificale H. Mis van Requiem in de kapel van „Rijsenburg” ZU was op de hand te aanslaan en op 3 April 1790 machtigde hU Bagman om aan de beide .jnedegeïnteresseer- den”, mr. J. Rendorp en burgemeester Abra ham Dedel, elk een derde part van het geheele complex te verkoopen voor 4800. Bedrijfs leider was toen en later Friederlch Daeuber Na den dood van zijn beide deelgenooten heeft Van der Hoop in 1799 met de weduwe van Rendorp en de uitvoerders van Dedel s testa ment het geheel in publieke veiling verkocht aan Hendrik van Wayenburg. die in 1797 reeds den snuifmolen „het Molentje" met den daar bij gelegen grond had gekocht. De eigendom van de eigenlijke fabriek, het zoogenaamde stook- en brandhuls. schijnt dus steeds in han den van Van der Hoop te zijn gebleven. Het geheele fabrieksterrein werd tot in het najaar van 1800 verhuurd, vermoedelljk aan den be drijfsleider. In de Amsterdanfsche Courant van 19 Juni 1800 staat een advertentie, dat er voortaan geen bestellingen van porselein meer uit de fabriek afgeleverd zou worden, maar dat er nog groote voorraden waren te krijgen in het magazijn van C. Merts op het Reguliers- plein’ en aan de fabriek zelve, die dagelijks in werking kon worden bezichtigd, zeer voordeelige voorwaarden uit koop. Op 5 September d.a.v. zouden Vrijdagmorgen had te Driebergen de plech tige uitvaart en ter-aarde-bestelling plaats van Mgr. Dr. A. C. Schaepthan, oud-president van het Groot-Seminarie .JUjsenburg". De toeloop en belangstelling van de zijde der geestelijkheid uit het Aartsbisdom was buiten gewoon groot, zoodat de kapel van het Semi narie tot in de uiterste hoeken was gevuld. O O Op het altaar zag men honderden kaarsen en in den diepsten rouw was het gehuld. Op het priesterkoor was het stoffelijk overschot opgebaard; rondom flikkerden eveneens vele kaarsen. Te half elf begonnen de plechtige ..Lauden”, een gedeelte uit het „Officium Defunctorum” welke werden voorgezeten door Professor. G C. Hartman. Zij werden gezongen door het zang koor der seminaristen en vervulden allen van den diepen eerbied, die aan God werd gebracht om dezen groeten overledene. De plechtige H. Mis van Requiem, welke te ongeveer kwart over elf aanving, werd opge dragen door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen den Aartsbisschop» Als Presbyter-asslstens fungeerde Huurdeman, vlcaris-generaal van het bisdom Utrecht; als diaconl ad thronum de kanunniken J. O. van Schaik en H J. Koop mensdiaconus in Missa was' Dr. J. de Jong, president van het Groot-Seminarie; Subdia- conus was Pastoor C. Hartman, uit Amersfoort. Onder de aanwezigen merkten we op Mgr. Olav Smit; pater van RhUn. namens den Pro vinciaal der paters Augustijnen; Dr. J. A H. van RUswijck, provinciaal der paters Carme- lieten; pater Wouters, provinciaal der paters Redemptoristen, alsmede de kanunniken G. B Eekwielens van Zwolle en L. A. Fock uit Amers foort. eere-kanunnik F. Eppink uit Groningen, de dekens C. van Elmpt uit Zutphen, H. A P C. van der Waarden uit Almelo, T. J. M. Knu- velder uit Utrecht, een zuster van den over ledene en vele familieleden. Voorts waren aanwezig uit de gemeente Drie bergen. wethouder Dessing, de heer van Vol- lenhove, oud-gezant te Madrid, en oud-burge- meester baron van Heemstra. Terstond na de H. Mis werd door den Aarts bisschop van Utrecht de lijkrede uitgesproken, waaraan wij het volgende ontleenen: Dominu» regit me et nihil mlhl deest” Be minde broeders in Christus. Deze tekst was het devies van Mgr Schaepman. Dit psalmvers doorjubelt geheel zijn leven met dankbaarheid voor Gods zorgen en vertrouwen op God in de toekomst. God was zijn Goede Herder hij was Zijn bevoorrecht schaap. Hij was van de groote Schaepmair-famille, uit welke reeds eerder twee groote geesten zich voor de Kerk onderscheid den en wier namen wjj met dankbaarheid uit spreken. Ook deze derde was voor groote din gen geroepen en was daartoe door God met groote talenten uitgerust. God leidde hem langs veilige wegen en zalfde hem tot priester door In de Harmontezaal te Roermond zal Zor -' as. de R.K. Onderwijzersbond een Congres leggen, waarop als spreker zal optreden oud-bondsvoorzitter. de heer P. van Tlel Venlo met als onderwerp: .Het rapport-W ter in verband mqt Onderwijs en Onder» zers.” In alle vijf dioceesen zullen binnenkort der gelijke vergaderingen worden belegd. Waarheid; zij vormen de Kerk, door Chris tus als de eenlg ware erkend; zij bezitten genademiddelen, waarop geen enkel kerk genootschap in die mate aanspraak kan maken. „Bij het voortgaan der tijden had dus de Kerk, volgens den Wil van God. steeds aan invloed op het moreele leven der mensch- held moeten winnen, maar door Invloeden binnen en buiten de Kerk zien wij, dat dit niet gebeurd is.... Niet de ongeloovigen, niet de moderne heidenen hebben het meeste schuld. Zij misten de Waarheid, waarop hun handelingen zich moesten ba- seeren. En ook de christelijke, maar niet- katholieke groepen der wereldbevolking hebben niet het meeste schuld, omdat zij niet de volle en volledige Waarheid beza ten, maar wel de katholieken, die de Waar heid bezaten, welke hen vrij moest maken van de slechte invloeden buiten hen; doch zij zjjn niet den Christus, den Weg, de Waar heid en Het Leven gevolgd, Welke hun ge loof in volledigheid deed kennen, doch zij zijn de anderen gevolgd op zijwegen. Zij hebben met hen geheuld, óf hebben gesla pen en voor hun beginselen zijn zij niet opgekomen, noch hebben zij met kracht durven optreden tegen het verderf, om zoo door hun kracht een eigen stempel te druk ken op het moderne Europa. Reeds hierom dus moeten wij aannemen, dat de katho lieken niet de gaafheid bezitten, welke van hen verwacht wordt.” Aldus het harde vonnis van den schrijver over zijn tegenwoordige geloofsgenooten. Hij haalt vele bewijzen aan om zijn Uit spraak te staven. ,Jn Amsterdam moeten 206.000 katholieken zijn. Van degenen on der deze katholieken, welke verplicht zijn hun Paschen te houden, verzuimen er niet minder dan 38 pet. en voldoen daarmede niet aan de welke het katholicisme brengt. Het is bovendien duidelijk, dat het gedeelte, dat hiervan overblijft, veel ook moeten worden afgeschreven, dat zij niet in Waarheid het katholieke loof op een passende wijze trachten en be leven. Dit is een voorbeeld, hetwelk wij van Amsterdam geven. Wanneer wij van de hoofdsteden van andere landen hetzelfde zouden nagaan, kwamen wij herhaaldelijk tot de gevolgtrekking, dat de toestanden nog gruwzamer zijn.”/ Als de schrijver daarna in zijn schilde ring van „Storm oier Azië” den toestand der verschillende Oostersche landen tee- kent, dan heeft hij daarbij gelegenheid om telkens te wijzen op de geringe veroverin gen, welke het christendom nog heeft ge maakt. In Perzië zijn van de 8 millloen In woners er 5000 katholiek; in China zijn op 490 mlllioen inwoners nog geen 2y, millioen katholieken; in Japan 90.000 katholieken van de 65 millioen inwoners; in ons eigen Oost-Indië 200.000 katholieken, waaronder nog vele Europeanen op een bevolking van 50 millioen. Zoo is er van het christelijk Europa nog maar zeer wéinig invloed ten goede in de wereld uitgegaan. Vandaar de dreigende vraag: zal de schat van het ware geloof in de toekomst aan Europa ontnomen worden en aan een ander ras worden toevertrouwd? Het hier besproken boek is niet feilloos; op menige plaats hebben wij een bemer king. Maar het is de vrucht van veel studie en nadenken en met groote liefde voor den godsdienst en de waarheid geschreven. Het raakt ook vele problemen aan, waarmee de ernstige mensch in den tegenwoordigen tijd, ook de eenvoudige van harte, voortdu-- rend bezig is en waar hij geen weg mee weet, wat ons aanleiding geeft op enkele onderdeden een volgenden keer nog eens terug te komen. Dezer dagen vergaderden in het Patronaats- gebouw te Lutjebroek de besturen der katho lieke middenstandsvereenigingen. aangesloten bii de Federatie van R.K. Mlddenstandsver- eenigingen in West-Friesland. onder leiding van den voorzitter dezer Federatie, den heer E. Stumpel, wethouder van de gemeente Hoorn en lid van het hoofdbestuur van den R.K. Mid denstandsbond in het bisdom Haarlem. ^Vaar de vergadering in het bijzonder was uit geschreven tot bespreking van dezen toestand van de industrleele middenstanders 'n dit ge west. waren naast de besturen op de drukbe zochte vergadering vele industrieele midden standers aanwezig. Namens het hoofdbestuur van den R.K. Mid denstandsbond in het Bisdom Haarlem was me de tegenwoordig Mr. F. Bach, directeur van het Centraal Hanzebureau, in Den Haag. De positie van de industrieele middenstan ders in West-Friesland was het onderwerp van een diepgaande bespreking, waaruit bleek, dat vele industrieele middenstanders in dit gewest momenteel zonder middelen van bestaan zijn en aan den rand van den afgrond staan. Maandenlang reeds zjjn zjj zonder werk, hun middelen, voor zoover aanwezig, zitten vast als credlet onder d^ tuinders. Vastgesteld werd, dat voor de toekomst ver korting van het door den industrieelen midden stand gewoonlijk verleende credlet noodzake lijk is te achten. De verstrekking van voorschotten aan de tuinders in West-Friesland heeft voor den in dustrieelen middenstand slechts zeer weinig baat gebracht. Intusschen zal door de plaatselijke midden- standsvereenigingen actie warden gevoerd bij de gemeentebesturen, voor zoover de voorschot ten nog niet geheel zijn uitgekeerd, om. zoo- als in een enkele gemeente reeds geschiedt, de te verleenen voorschotten mede ten goede te doen komen aan den mlddeiïstand. Ook zal aan de gemeentebesturen worden gevraagd om bij eventueele werkverschaffing ermede rekening te houden, dat de industrieele middenstand daardoor niet wordt geschaad. Van den verwachten steun aan den tuinbouw in den vorm van garantieprijzen werd voor den industrieelen middenstand niet voldoende uit komst verwacht. Naast dezen steun aan den tuinbouw werden speciale steunmaatregelen ten behoeve van den industrieelen middenstand noodzakelijk ge acht. Een commissie werd gevormd, bestaande uit de h^ren Wehl (Grootebroek), Bakker (Lutje broek), en De Koning (Wognum), welke in samenwerking met het hoofdbestuur van den R.K. Middenstandsbond in hetbisdom Haar lem nader de wenschen van den industrieelen middenstand In West-Friesland ten aanzien van steunverleningzal formuleeren. - Pater Wilderbeek werd 16 Juni 1863 te Utrecht geboren. HIJ deed zjjn lagere studies aan de La- tijnsche school te Gemert en zijn tioogere in bet St. Monica-klooster in Utrecht, waar hij in de Augustijnen Orde trad. Op 11 ’unl 1887 ontving hjj in de Kathedraal van het Aartsbis dom de H. Priesterwijding. Reeds enkele maan den later wezen zijn oversten hem het kloos ter „Mariënhage” te Eindhoven als standplaats aan, waar hjj de overige jaren van zijn vrucht baar priesterleven is gebleven. Hij is er prior geweest en jaren lang sub prior van godsdienst les aan het Gymnasius Augustinum. Z. Eerw. trad ook veel naar buiten op Pater Wilderbeek genoot een ongekend groote populariteit, had een zeer drukken biechtstoel, was directeur der Derde Orde van St. Augus tinus, van het koor der Paterskerk „Solt Deo Gloria" en van het dameskoor. Bijzonder be kend was de thans overledene als regisseur van dilettanten-tooneelclub en van de bedevaarten ter eere van St. Gerardus-Majella in de Wee- bosch en van St. Anthonius te Nljnsel Op 11 Juni van dit Jaar vierde hij onder groote belangstelling van Katholieken zoowel als niet- Kat hol leken zijn veertigjarig priesterfeest, doch werd kort daarna zoo ernstig ongesteld, dat op name in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Daar is de populaire pater na een langdurig, i hedenmorgen zacht en-kalm overleden. Bij dit treffend af sterven wliren naast vele ordebroeders ook de Prior van .Mariënhage" en de Provinciaal der Augustijnen de hoogeerwaarde pater dr. Servus Makaalj aanwezig. zijn oom in 1881. Schaepman doctoreerde daar na te Rome. Spr. gaat dan den levensloop van dezen groo- ten man na en ziet, hoe Gods wil hier op won- derbaarlljke wijze wordt vervuld. Reeds in de pastorie begon Schaepman. tesamen met de paters Redemptoristen, uit te geven „De Ka tholieke Stemmen” en gaf toen reeds blijk van een stalen geheugen en uitgebrelde belezen heid. HU wist veel, werkte vlug en vaardig, hjj bleef de gezochte raadsman voor blsschop en priesters, zelfs voor leeken. Voor ons Aartsbisdom ligt zijn grootste ver dienste in zijn presidentschap, waarin hij vooral vormde door zjjn eigen priesterschap. Zijn benoeming werd door allen toegejuicht. Immers, hij was de door God aangewezen man. De trouwe liefde zijner studenten heeft hij weten te bewaren. Hjj was een geestelijk vader en heeft aldus zijn oud-leerlingen aan zich weten te verbinden. Ook de kerkelljke overheid waardeerde zjjn werk en bevorderde hem ach tereenvolgens tot kanunnik, proost. pauselijk kamerheer en tenslotte protonotarius aposto- licus. Ruim een jaar geleden vroeg hij vrijwillig zijn ontslag aan als president. Maar reeds te veel had hij gewerkt om nog veel rust te kun nen «pleten. Deze man, «net zijn beschaafde manieren, was een hoogstaand priester Hij sprak, doch de wet der zachtmoedigheid^ «ras op zjjn tong. Er was echter ook iets in- hem van bet „noli me langere". Mgr. besloot met erop te wijzen, dat de over ledene zichzelf steeds streng beoordeelde. Voor hem geldt het psalmwoord' Mag hij wonen in het Huis van God. ten allen tijde". Vervolgens werd de absoute verricht door den Aartsbisschop, waarna de beaardlng plaats vond, verricht door Kanunnik Eekwielens, daarbij geassisteerd door de professoren van het seminarie van den Berg en Mets. -«Uk De schors van iepen, die in een vergevorderd stadium van iepenziekte verkeeren. laat getnak- kellfk los. Boomen, die afgestorven zijn, vindt men gewoonlijk reeds na eenlgen tijd geheel en al van hun schors ontdaan. BU nadere be schouwing ziet men. dat de stammen en de stukken losgelaten schors een vreterlj van jn- secten vertoonen. die zich voordoet als talrijke kronkelende boorgangen. die een waar laby rinth vormen. Bij iepen, die nog niet aoo sterk zijn aangetast, vormen deze boorgangen zeer regelmatige vraatflgurei». Men kan dan steeds een hoofdboorgang of moedergang onderschei den. die ongeveer in de lengterichting van den stam of van de dikkere takken is gelegen en die een lengte van enkele centimeters bereikt. Van deze hoofdgang stralen aan weerszijden aanvankelijk smallere kronkelende boorgangen ui^-dle allengs iets wijder worden, totdat zjj, na een lengte van pl.m. 10 cM. te hebben be reikt. plotseling ophouden. Deze vraatfiguren worden teweeggebracht door de z.g. lepenspint kevers, dit zijn kleine, glimmend zwart-brulne torretjes van een gedrongen lichaamsbouw, die, borende in den bast der zieke iepen, zich ont- vrtkkelen. De moederkever boort zich van bul ten naar binnen, doet dan de reeds genoemde loodr chte moedergang ontstaan, aet daarin haar eitjes af. uit deze eitjes ontwikkelen zich spoedig de larven dit zijn korte, pootlooze, witte wormpjes en daze larven boren de zljdelingsche gang, totdat zij. volwassen zijnde, zich aan het uiteinde der zljdelingsche larven gangen verpoppen. Hier komen de jonge kevers uit, die zich op deze plaatsen door een boorgat van binnen naar bulten werken en kruipende en vliegende den stam verlaten. Er toornen voor namelijk twee soorien van lepenspintkevers in ons land voor, de z.g. groote en de kleine iepenspintkever. wetenschappelijk geheeten Scolytus scolytus en Scolytus multlstriatus. Deze kevertjes verschijnen in een onnoemelijk groot aantal uit -zieke lepenboomen en ook uit de zulke, die reeds geveld zjjn en ergens worden opgeslagen, want nog geruimen tijd, eigenlijk totdat de schors in groote stukken er af valt, kunnen de kevers zich in zulke stammen ont wikkelen. De Jonge lepenspintkevers. die de stammen verlaten hebben, vliegen bij mooi weer over dag in grooten getale rond en hebben de ge woonte ziel naar de kronen der lepenboomen te begeven, onverschillig of deze gezond of reeds aangetast zjjn. Daarna gaan zjj vreten aan de jonge takken. Met een Duitschen vakterm noemt men deze vreterlj „Nachfrass". Door middel van deze .Nachfrass” voedt de jonge kever zich met hét sappige en voedsel rijke weefsel der plant, waardoor de eieren van den vrouwelijken -kever tot rijpheid komen. Eerst als deze „Nachfrass” ruim een week ge duurd heeft, vliegen de kevers weg en begin nen dan elders weer de stammen of dikkere takken aan te boren, ten einde zich op de reeds beschreven wijze voort te planten. Het is gebleken, dat leze kevertjes bij het overbrengen van de iepenziekte een rol van groote beteekenis spelen. In de zeer zieke iepen met afstervende schorsontwikkelt de zwam der iepenziekte vruchtllchaampjes in de schors. Deze vruchtlichaamfljes Ontstaan gewoonlijk in de uiteinden der larvenpangen, waar de ver popping plaats heeft. Wanneer de jonge keryer nu uit de pop te voorschijn komt, raakt hij besmet met de spo ren van de zwam. De aldus besmette Jonge kever vliegt uit, begint zijn „Nachfrass" en brengt daarbij de sporen van de schBhmel op de verwondingen aan da,, takken over. Op deze wijze kan hjj de takkenstelsels van eventueel nog gezonde iepen infecteeren. Dit doen zoo wel de groote als de kleine lepenspintkevers. Verschillende onderzoekers, ook in het buiten land. hebben deze wijze van ziekteoverbrenglng thans met zekerheid vastgesteld. WIJ hebben hier dus te doen met het zeeft* merkwaardig ge val, dat een ernstige schimmelziekte van een boom geregeld door een bepaald Insect wordt overgebracht. (weder vol gens een annonce) eenige makelaars in „Het Wapen van Amsterdam” op het Rusland een groot aantal tafel, en dessertserviezen enz. verkoopen „alles uit den vermaarden fabriek aan den Buiten-Amstel”. En andermaal werd op 19 November aan de fabriek een menigte porcelein benevens werktuigen ten verkoop aangekondigd. Jammer genoeg zijn de veiling- conditiën en notltlën te Ouder.Amstel zoo on volledig bewaard gebleven, dat de namen der koopers niet meer konden nagespeurd worden Het is aan te nemen dat in het najaar van 1800 de fabriek gehuurd was door de heeren Dommer Co., die reeds in 1791 op den Am steldljk op den zulderhoek van het Groot-Ver- werspad (de tegenwoordige Tolstraat) een ver- miljoenfabriek dreven. Nicolaas Dommer had zjjn woonhuis, kantoor en magazijn in de Beu lingstraat. waar hjj een negotie in drogerijen dreef. Spoedig nadat zij in het bezit was van de porseleinfabriek „Het Molentje", n.l. op 24 Maart 1802, ging de firma Dommer Co. een contract aan met Johann Philip Miiller in zake de „Verfertlgung der Porqellnfarben und was dabei behörig 1st”. Miiller verbond zich daarbij met J. Knlpscheer Jzn. voor de ver vaardiging van porselein volgens alle regelen der kunst. Al deed de firma Dommer ook blij kens verschillende akten groote zaken, daarin wordt geen woord gerept over de porselelnfa brlcage. Toch waren Dommer Co. in 1807 gepatenteerd als porseleinfabrlkeurs te Ouder- Amstel. Volgens de overlevering heeft Koning Lodewljk Napoleon verlof gegeven om twee maal es Jaars een loterjj te houden, het bekende middel dat gedurende de geheele 18e eeuw en nog tot diep in de 19e eeuw, heeft gediend om den afzet van pórselein te forceeren. In ’t pro tocol van notaris A. L. Heystek komen talrijke processen.verbaal voor van dergelijke verkoo- pingen bij uitloting. ZU beginnen met de zesde verkooping op 9 Mei 1903 en eindigen met de dertiende op 11 December 1811 BIJ elk proces verbaal is een exemplaar van de gedrukte trek. kingsllUst gevoegd. Van de latere verkoopingen was de opbrengst aanzienlijk; bij de achtste werd een waarde van ruim 50.000 van- hand gedaan. De veilingen werden in de Bei lingstraat gehouden. Op een tentoonstelling te Utrecht in 1808 ge houden, hadden Dommer Co. porselein en bloemkunstwerken van biscuit ingezonden. Zij werden aangemerkt als eigenaars van de eenige in ons land bestaande porseleinfabriek Op een tentoonstelling te Amsterdam in 1809 behaalden zq den gouden eereprjjs. In dien tjjd was de porseleinfabriek blijkbaar met de chemicaliënfabriek onder Nieuwer-Amstel ver eenlgd. In 1812 en 1813 schenen de zaken weinig voorspoedig te zjjn gegaan. In 1814 sloot George Dommer na den dood zijns vaders een trans actie met de crediteuren van de firma, tot liquidatie van den boedel en een Jaar later nog een nadere hypothecaire overeenkomst. De verdere lotgevallen van de firma Dom mer Co liggen in het duister In het adres- 4>oekje van 1819 komt zij nog voor „a’s fabri keurs van porseleinen" aan den Amstel en houdt dj magazijn in de Beulingstraat. Men mag aannemen dat de porseleinfabrlcage 1820 te gronde is gegaan. ge vereden en het wereldbestel te lézen en daaruit conclusies te trekken voor de toekomst. Dat is zijn goed recht en wanneer hij daarbij verstandig en bescheiden te werk gaat, kunnen zulke overwegingen hem zelf en anderen zelfs tot voordeel strekken. De schrijver van „Wij vergaan” schetst in zijn eerste deel het zedelijk verval van Europa*; beschrijft in zijn tweede hoofdstuk den storm over Azië, om dan in het derde deel tot de conclusie te komen, dat de oude' wereld onbetwistbaar door de wereld revolutie, komend uit het Bolsjewisme, onder den voet zal worden geloopen, mits nog tijdig Oost en West zich in een syn these vinden. Het boek is het lezen overwaard, al zal iede^naar eigen persoonlijke opvattingen op'-onderdeelen critiek hebben. Het eerste deel is het sterkste. De schrijver geeft daarin blijk van een bewonderenswaardige belezenheid en een groote belangstelling voor den tijd, waarin wij leven. Hij noemt dit deel „Ondergang van Europa?” En zijn schildering en wijze van zien geven hem recht dien titel te gebruiken. De machtspolitiek der verschillende lan den, sinds de laatste eeuwen, wordt aan de kaak gesteld en de voosheid van het inter nationalisme aangetoond. De binnenland- sche politiek der onderscheidene regeerin- gen met de mislukte democratie wordt bij de teekening van dezen schrijver een lach wekkende caricatuur. Hierachter volgt een knappe en kundige uiteenzetting van den achteruitgang van Europa op economisch en sociaal .gebied. Enkele cijfers zijn sprekend. Het aantal fa brieken pn bedrijven in Japan bedroeg in 1914 5266, belegd kapitaal 83315 mill. Yen 1927 13717, belegd kapitaal 464314 mill. Yen Het aantal katoenspinnerijen in China bedroeg 1919 54, het aantal spindels 1.650.000 1928 120, het aantal spindels 3.850.000 De inkrimping van den Europeeschen handel houdt met het 'uitzetten van de Oostersche, industrie gelijken tred. In 1913 bedroeg het aandeel van Europa in den wereldhandel nog 58 in 1925 was het reeds tot 49 gedaald en is sindsdien steeds verminderd. Den grond van den economischen ach teruitgang zoekt de schrijver vooral in de misstanden op sociaal gebied. Het is hem niet moeilijk uit het fiasco van het kapita lisme, sprekend uit de huidige crisis, zjjn stelling te bewijzen. Zoo wandelen wij verder lang* tafereelen, waarin de hedendaagsche „kuituur”, de kunst, het onderwijs, het vermaak, het hu- welijk in hun schrikkelijk vèrval zijn ge schilderd en als sluitsteen van dit alles wo^dt ons de diepste oorzaak van alle el lende, nJ. het gebrek aan godsdienstzin, ge toond. „De katholle.’ en vormen een godsdienst- gemeenschap, welke het grootste aantal le den bezit. De invloed der Kerk zou, afgezien nog van de bóvennatuurlijke genademidde len en het recht op de zeer bijzondere be scherming van den H. Geest, minstens evenredig moeten zijn aan het getal leden, dat zij bezit. Door het groote aantal leden, doch gedragen lijden titel „Wij vergaan” draagt Het werk bevat meer dan drie honderd kloeke pagina’s en is in drie deelen ver deeld. Reeds dadelijk blijkt opzet en bedoeling: de schrijver gaat van de stelling uit, dat God, door aan Europa het christendom te schenken, aan dit werelddeel de roeping heeft gegeven om heel de wereld voor de eene, ware Kerk te winnen. Reeds op de eerste bladzijde staat de vraag: „Hoe heeft Europa, als „de schatkamer van God”, de kostelijke gave van het christelijk geloof be waard en hoe heeft het beantwoord aan de door God opgelegde taak om naar alle volke ren te gaan met een groote liefde, om hjn te onderwijzen en te doopen? Moeten wij erkennen, dat Europa haar taak slecht vervuld heeft en het als Kaïn heeft uitgeroepen: .Hen ik de bewaker van mijn broeder?” Heeft Europa wellicht zelf in werkeloosheid het, christelijk geloof ver worpen, tot eigen ondergang en verwerping door God; en zal het in de plannen der Goddelijke Voorzienigheid liggen, dat een ander volk de leiding der wereld krijgen?” 'De gedachtenis niét nieuw. Het «behoort tot het geweldige van dezen tijd, dat men zich verdiept In toekomstbeelden. De loovige christen tracht uit heden Gods leiding met De Nederlandsche R. K. Texxtlelarbeiders- bond ,J3t. Lambertus” heeft ingaande 12 Sept, ai de staking aangekondigd by de N V. Tex- tiel-Industrie Verbunt in de Stedekestraat te Tilburg, Indien niet vóór of op Zaterdag 10 September as., een bevredigende oplossing is verkregen. De oorzaak van het geschil is de aangekondigdê loonsverlaging van 10 pCt. voor de wevers. Het hoofdbestuur van ,J3t.'Lambertus” is van oordeel, dat de loonen der, arbeiders en andere arbeidsvoorwaarden bjj bedoelde onderneming van dien aard zijn dat met een verdere verla ging geen genoegen kan worden genomen./De wevers zjjn op een enkele uitzondering na, allen aangesloten bjj den R.K. Textlelarbeidersbond.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 7