De Uitvaart dTs 2L Em. W. Kardinaal van Rossumt Meisje ontvoerd? ’t Weer op Zondag Indisch fanatisme Oorlogsschulden e f i DE KAMPIOENSCHAPPEN ZATERDAG 3 SEPTEMBER DR. C. WILDE S. J. V I*’ Veertigjarig priesterjubileum ZIGEUNERS AAN DE GRENS Grenswacht paraat Rotterdamsche auto-smol^kelaars HET RAPPORT-WELTER Samen naar Enschede Relaas van de moeder Incident bij herkansing KUNST IS NOODIG! KUNST VAN HEDEN „Ingemetselderi ZUSTERS FRANCISCANESSEN Havenbrand in Egypte PRELAAT STÖCKER Naar Britsch-lndië r UIT SMOKKELEEND de Weduwe wil zich laten verbranden Munitie-depot in de lucht gevlogen Bethlen terug in politiek .HOLLANDSCHE JAZZ-PIANISTEN Tijdens de Kindermis op den DergjAats, waarbij 20.000 kinderen tegenwoordig waren Met een onbekenden man nif Losser verdwenen, later in Amsterdam gezien Amerika verwacht dat Duitschland betaalt Het einde van het mooie weer in uitzicht, maar waarschijnlijk niet vóór de volgende week Een katholieke roman Berger Kunstenaars-Vereeniging Reunie der oud-Ieerlingen k Een Simons-Gedenkboek w Naar de Missie Actie van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs DE KATHOLIEKENDAG TE ESSEN d F (Vervolg) Men seint ons nader uit Maastricht: kent kracht, schen ge f l BOEDAPEST, 2 Sept. (VU.) V- Ulrich en Pola kwam niet eens bet Sept. Franz Herwig - I vrouw 6pgezocht en uit haar eigen mond het volgend verhaal gehoord. Tijdens de besprekingen van over het moratorium hadden op ka- die De bekende Jazz-planlsten Han Beuker Wouter Denijs zijn uitgenoodigd om mede te werken aan een tournée van Maurice Cheva lier, gedurende de tweede helft van September. Zij zullen als begeleiders en tevens als solisten optreden in de volgende steden: Parijs, Weenen, Rome, Milaan, Turijn. Praag, Brussel en Ant werpen. Het is zeer zeker als een groote onderschei ding te beschouwen dat men juist Hollandsche kunstenaars hiertoe heeft uitgenoodigd. De Zigeunertroepen, die zich sinds eenigen tijd aan gene zijde der Zeeuwsch-Vlaamsche grens ophouden, hebben gepoogd nabij de ge meente Koewacht op Nederlandsen gebied door te dringen. De grenswacht, van de nadering der uit verschillende wagens bestaande Zlgeuner- kolonie op de hoogte gebracht, wist te voor komen dat de toeleg der nomaden mislukte. De Zigeuners zijn daarna weer dieper België in getrokken. Aan de Brabantsch-Belgische grens bij Strij- beek zijn aangehouden de gebroeders G. uit Rotterdam, die per auto eau-de-cologne frau duleus in Nederland wilden binnenvoeren. De wagen en een aanzienlijke hoeveelheid reuk water werden in beslag genomen. De vorige week Woensdag al kwam hier een persoon, die vroeg of hier de weduwe Tlemes woonde. HjJ bleek van onze omstandigheden geheel op de hoogte te zijn en vroeg of hij binnen mocht komen. Daar had ik niets op tegen. Hij praatte over het kindje van mijn dochter en dat wekte eenigszins vertrouwen, omdat ik dacht, dat hij van den voogdijraad kwam. Even later vroeg hij mijn dochter alleen te spreken en toen heeft hij haar al dadelijk over een huwelijk gesproken. Hjj vertelde, dat hjj bij de Spoorwegen werkte, 45 gulden per week verdiende, een kapitaaltje had van 10.000 gulden en in Hengelo een eigen huisje tg:zat. Hij wekte verder ons medelijden op door te vertellen van zijn eerste vrouw, die vier en een half Jaar geleden in het kraambed zou zijn ge storven. Zijn huis had hij zoolang verhuurd en hij was thans in den koet, maar wilde weer gaan trouwen. Hij had het oog laten vallen op mijn dochter Anna, die hij een goed meisje vond. Ik kreeg een beetje wantrouwen in den man. ging de oude vrouw voort, en had niets met zijn de het een speciale overeenkomst tus- Amerikaansche burgers en Duitschland was getroffen. Het was Frankrijk, dat er inder tijd op stond dat ook deze bedragen onder het moratorium ëouden vallen en aan dezen wensch van Frankrijk is Amerika toen tegemoet komen. Prelaat H. M. A Stöcker, van de Abdij Berne te Heeswijk, zal in de volgende maand een be- soek brengen aan de missieposten in Brltech- Indlë. LONDEN, 2 Sept. (Reuter). De „Times" meldt uit Delhi: Nadat Maandag J.l. te Fateh- pur-Slkri een Bramaan was overleden, ver klaarde de weduwe, dat zij vrijwillig met haar echtgenoot wilde worden verbrand. Het gelukte echter haar dit besluit uit het hoofd te praten.' Toen dit evenwel bekend werd, verzamelde zich een groote menschen- menigte voor haar huis en eischte, dat de vrouw haar oorspronkelijke voornemen zou uit voeren. De menigte drong met geweld het huls bin nen, voerde de vrouw uit het huis en begon een brandstapel op te richten. De politie greep echter in en moest om de menigte tot gehoorzaamheid te dwingen eenlge schoten lossen, waardoor drie personen gedood en vijf gewond werden. Hierna werd de vrouw in veiligheid gebracht. is .Bankt Sebastian von Wedding” boekje dan ook in het Duitsch. Dezelfde schrijver heeft nog een ander boek gepubliceerd, dat het lichtlooze leven der Wed- dlng-bevolking in scherpe trekken teekent en tevens een fel dramatisch verloop heeft, ter wijl het geheel doordrenkt is van den Katholie ken geest der naastenliefde. Dit meer uitvoe rige boek, getiteld .Die Elngeëngte” werd thans ook In het Nederlandsch vertaald en wel door den jongen Katholieken romanschrijver Jos. plannen op. Ik zei hem. dat Anna mijn eenlge kostwinster was en dat ik haar moeilijk kon missen. Daar wist de onbekende wel raad op. Hij had een goed inkomen en bezittingen en moeder en kind konden best bij hem in huis komen. Hij lokte mij niet erg aan, maar Anna was al half voor het plan gewonnen. ..Moeder,” zeide ze nog, „kom toch mee. hjj wil u en het kind in huls nemen. Nu hebt u het arm. maar wie weet, misschien is er dan nog geluk op uw ouden dag voor u weggelegd.” Ik stemde ten slotte toe: ..Nou kind, als het voor jou geluk is. dan moet je het zelf maar weten.” Dien nacht wilde de man bij ons over nachten. maar ik kon hem maar niet vertrou wen. Hem wegsturen kon ik ook niet en daarom heb ik hem maar bij mijn zoon in zijn ledikant laten slapen. Ik heb den heelen nacht geen oog dicht gedaan. Des morgens wilde hij met alle geweld een kop koffie aan mijn zoon brengen, om hem wat op te frisschen, dat wilde ik beslist niet hebben. Sedert de vorige week is in geheel N.W.- Europa een belangrijke verandering in den algemeenen toestand gekomen, die de inlei ding schijnt te zijn van "n verandering, die een einde zal maken aan den langsri dro gen tijd en het zonnige weer. Het is echter op het oogenbllk nog twijfelachtig of deze verandering voor het einde der week zal komen. De nu. ingetreden algemeene luchtdruk- verdeelirig komt vrijwel geheel overeen met die van 58 Aug., waarop een droge mooi- weer-periode is gevolgd. Er is echter een belangrijk verschil. De bij Ijsland versche nen zeer krachtige depressie ontwikkelde zich daar onder den Invloed van een krachtigen Zuldwestelijken luchtstroom en deze grootere activiteit in den dampkring kan gemakkelijk de overhand krijgen op hete gebied van hoogen druk, dat zich van de Azoren over Z.W.- naar Midden-Europa uit strekt en onder den invloed van secundaire depressies over de Britsche eilanden aan zijn N.W.-zijde min of meer wordt aange tast. Deze laatste omstandigheid vergroot bij ons de kans op wisselvallig, eenigszins re genachtig weer, maar vermoedelijk zal de storing welke in den loop van Donderdag begon, voor het einde der week voorbij zijn getrokken, terwijl er op dit oogenbllk nog geen aanwijzingen zijn, dat deze spoedig door een tweede zal worden gevolgd. Zeer waarschijnlijk hebben wij tegen het einde der week en Zondag goed weer met weinig of geen regen, matigen Zuid westelij ken wind en over dag nog vrij warm weer, des avonds en des nachts koel. Een nieuwe storing, waarop natuurlijk meer kans is dan in de laatste weken, zal niet zonder een voorafgaande barometer- daling Intreden. (Nadruk verboden). BOEKAREST, 1 September (Reuter) In de zich in de nabijheid der hoofdstad_.be vindende opslagplaats voor artlllerlemunitle is hedenna middag om vier uur brand uitgebroken. Aan vankelijk vonden slechts ontploffingen van ge ringe kracht plaats; om 9 uur 20 echter weer klonk een ontzettende explosie, die in geheel Boekarest werd gehoord. Naar bleek, was de geheele in het gebouw opgeslagen voorraad mu nitie in de lucht gevlogen. Slechts twee personen werden licht en één zwaar gewond. De materieele schade is echter groot. Alle omliggende gebouwen en ook Let station zijn ernstig beschadigd. Namens het huldigings-comlté wordt ons ver- zocht het volgende te plaatsen: Bij het veertigjarig priesterfeest van onzen beminden professor pater dr. O. Wilde B.J., hetgeen op 8 September a.s. zal plaats vinden en welk heugelijk feest reeds door zijn stichting „de schola Carolina” op 4 September e.k. zal worden gevierd, voelen wij ons, carolingers, ge drongen aan deze zoo zeer verdienstelijken priester onze dankbare hulde te brengen. Pater Wilde was het, die, na reeds tal van jaren zijn rijke priesterleven in dienst der op leiding van zjjn ordebroeders gesteld te heb ben, nu reeds acht jaren lang zijn liefderijkste zorgen en toewijding besteedt aan „de schola Carolina” tot vorming van personen, die op meer gevorderden leeftijd zich nog geroepen voelen tot het H. Priesterschap. Op Zondag 4 September en Donderdag 8 September zal des namiddags van 3 tot 4)4 uur gelegenheid zijn den jubilaris persoonlijk geluk te wenschen in het St. Aloysluscollege, Oost- dulnlaan 50, Den Haag. In geen geval mogen op deze receptie Caro lingers ontbreken. De Hon- gaarsche oud-minlsterpresident graaf Stephan Bethlen is gisteren van zijn landgoed in Boe dapest aangekomen. Hij bracht direct een be zoek aan ministerpresident graaf Julius Caro- lyï, met wien hij een langdurige oespreking had, waaraan ook de voorzitter van de regee- ringspartij en de ministers van Binnenlandscbe en van Buitenland^che Zaken deelnamen. In dit verband schrijft het dagblad „Magyaror- zag” van een nieuw actief Ingrijpen door graaf Bethlen in de Hongaarsche politiek. Feit is, dat Bethlen gisteravond heeft deelgenomen aan de vergadering van de Eenheidspartij en heden in de parlementszltting aanwezig zal zijn. In de vergadering van de Eenheidspartij zou de nederlaag van den landbouwminister Purgly bij de tusschentijdsche verkiezing te Mezöcsat en in dit verband de positie van de regeeringspartij besproken zijn. Deze positie zou ook de oorzaak zijn, dat men Bethlen verzocht heeft zich weer in de politiek te wil len mengen. In het jongste nummer van .Dietsche Wa rande en Belfort” herdenkt Gerard Walschap den onlangs gestorven Vlaamschen dichter Réné de Clercq, wiens werk zijns inziens te weinig bekend is in kringen van Vlaamsche nationalisten. „De Clercq is een dichter, die zijn roeping mist, zoolang hij niet mondgemeen is” oordeelt Walschap en als hij dan erop ge wezen heeft, hoe de bundels van dezen zan ger slecht verkocht werden, vervolgt hjj: „Heeft de Vlaamsche Beweging geen poëzie meer noodig? Was onze generatie de laatste der Mohikanen, die het nergens in gezelschap kon stellen zonder Rodenbachs ,De Gilde", „Sneyssens”, „Ter Waarheid” enz. Hoe is het mogelijk, dat ip dit oogenbllk niet 25 procent aller Vlamingen de beste flaminganttsche ge dichten van de Clercq uit het hoofd kent en gaarne voordraag)? Indien men het zonder deze „romantiek” kan stellen. Indien men voortaan genoeg heeft aan een kamerverslag, een knüp- pel en de nieuwe zakelijkheid, hebben wij een verlies geleden.” Wat Walschap hier schrijft, geldt niet alleen voor de Vlaamsche Beweging. Een volk zonder kunst is een volk zonder zieL De door de Berger Kunstenaars-Vereeniglng op touw gezette verkoop van werken der leden ten behoeve van het weerstandsfonds der ver- eeniging is een succes gebleken. Bij opening der bus door den burgemeester van Bergen bleken er 9 inschrijvers te zijn en werden door de Ver. 4 werken toegewezen. Buitendien werden er ruim 50 litho's ver kocht. tn verband met het eeuwfeest der Zusters Franciscanessen te Roosendaal zal aa. Zondag de feestviering voor de oud-leerllngen uit heel het land plaats hebben. Om negen uur plechtige H. MIs, opgedragen door Rector J. van Dorst, eere-voorzitter van het Landelijk Comité van oud-leerllngen. Om 11 uur feestvergadering. De feestrede wordt gehouden door de oud-leerllnge, mej. Toos Pust, lid van den gemeenteraad van Delft. Hierbij wordt het huldegeschenk met album aangeboden. Om twee'uur feestmaaltijd waaronder een revue van jeugdherinneringen sinds 1850. Voor de feestviering hebben zich driehonderd dames—reünisten opgegeven. Op 11 Juni jj. overleed de heer Dr. L. Simons, stichter en eerste directeur der Maatschappij tot verspreiding van Goede en Goedkoope Lec tuur (de Wereldbibliotheek) en om. schrijver van het vtffdeellge werk „Het Drama en het Tooneel in hun Ontwikkeling." Kort voor zjjn dood werd, zooals men zich herinnert, de heer Simons gepromoveerd tot doctor honoris causa door de Amsterdamsche Unlversltelt, bij gele genheid van haar derde eeuwfeest. De directie der „Wereldbibliotheek” besloot thans tot uit gave van een gedenkboek, aan het leven en de werken van Dr. Simons gewijd. Dit boek zal worden gedrukt op mooi papier verlucht met talrijke afbeeldingen en gebonden in linnen band. De inhoud zal bestaan uit een uitvoerig levensbericht, gevolgd door een aantal studies, waarin de beteekenis van den overledgie verschillend gebied wordt belicht en ddbr rakteristieke herinneringen van personen, den heer Simons hebben gekend. Aan dezen inhoud wordt nog toegevoegd een bloemlezing uit de meest belangrijke geschriften van den heer Simons. Een eventueel batig saldo van deze uitgave zal door de uitgevers worden ge stort in het Simons-W.B.-Fonds, dat in 1930 ter eere van L. Simons gesticht werd, met de bestemming: het uitgeven van die boekwerken financieel mogelijk te maken, welke zonder steun van buiten te veel bijzondere kosten en te groot risico zouden vergen. Het stille grensdorpje verkeert door deze ge beurtenis in spanning en algemeen leeft men mee met de 66-jarige weduwe Tiemes. van wie Anna de eenlge kostwinster was. Een corres- pondent van „De Telegraaf” heeft de oude woonhuis van Mgr. Wouters op het Vrijthof overgebracht. Vrijdagavond was Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, al gekomen, ter wijl Kardinaal van Roey per extra gelegenheid aankwam. Ook Mgr. Bennebroek, abt van Postel, was reeds op den vooravond gearri veerd. Teruggekeerd in de kerk zien wij. hoe de verlatenheid dér hooge bogen uiteengescheurd wordt door de zee van kaarsenlicht, welke in deze holle, haast onmetelijke ruimte wonder lijk aandoet. Verlaten ligt ook de chapelle ardente, waar een dienaar aan de groote Ijzeren poort de wacht houdt en de kaarsen, die tot dan toe bjj het stoffelijk overschot brandden, doofde. Daar rijst uit de diepte van het kerkgebouw gerucht van voetstappen, van stemgeluid, van den stamp der kromstaven op den geplaveiden vloer, alsof Monulphus en Gandulphus zelve uit hun graven waren opgestaan. staan, dat niet onder hieromtrent schen ALEXANDRIë, 2 Sept. (Reuter). In de haven hier ter stede is brand uitgebroken in een loods, waarin 27.000 balen katoen waren opgeslagen. De waarde der door de vlammen vernielde ka toen bedraagt 25.000 pond sterling. De brand weer was met 50 man personeel, vier brand spuiten en twee drijvende spuiten vijf uur lang in de weer. Ten slotte mocht het haar ge lukken, de helft der in de loods opgeslagen katoen te redder Even woor 10 uur wordt de geheele kerk ontruimd en gaan naast het hoofdaltaar de honderden electrische kaarsen gloeien, terwijl de waskaarsen, die allerwege tegen de groen geblokte pilasters aan weerszijden der prach tige schilderijen uitstéken, een krans van som ber zacht licht spreiden. Ook in de luisterrijke zijkapellen blinken de rijke altaren en de met diamanten ingelegde Heiligen-beelden in een gloed van licht- Wjj mosen heel even achterblijven in het verlaten schitterende kerkgebouw, dat gereed ligt den gestorven Nederlandschen Kerkvorst overeenkomstig diens hooge waardigheid on der zijn reten ten hemel stijgenden gothischen bloei eerbiediglijk op te nemen. Op het Vrijthof wacht het volk in dichte hagen' tusschen het onzekere licht der om floerste lantaarns op de aankomst van den Kardinaal van Mechelen en de vele bisschop pen, die Mgr. Wouters, deken van Maastricht, thans gaat afhalen. De herfst heeft een zee van bladeren uitge- atrooid over het eeuwen-oude plein, waarbo ven hondenden duiven als boden van den vrede klapwieken. O, dat toch opnieuw de geest der middeleeuwen deze lage landen gaat bezielen, dat ook boven den verkillenden Moerdijk de Priesters, de Broeders en ie Zusters als de bes te zonen en döchteren ve_a het volk onder ons zullen verkeeren, zooals zij hier nu vrijmoedig bidden. gaan langs de bloemperken, waar geen walglngwekkend bijgeloof zich vastgrijpt aan ijzer, als een zwart kleed in het verhel- denschte oog Springt. Blijde triomfantelijke Maastricht, waarbij de Lastig Ontzettend veel menschen zijn las tig voor andere menschen en men behoeft geen pessimist te zijn om toe te geven, dat iedereen op zijn tijd wel eens lastig is. Daar bestaan bij zonder lastige menschen, daar be staan menschen, wier leven slechts tot uitdrukking komt in den last, dien zij anderen aandoen. Bovendien zijn veel menschen lastig voor zich zelf. Ze wrokken, ze kniezen, ze druü- ooren, ze hebben scrupules, ze ver zinnen zelfverwijten, kortom er is een vraagstuk van de lastigheid. Met dit vraagstuk heeft de Apostel Paulus zich beziggehouden en het is niet stout, te beweren, dat hij het tot een goede oplossing heeft gebracht. Van nature was Sint Paulus vroeger zelf een lastige kerel: driftig, haat dragend, wreed en alles wat gij maar wilt, maar na zijn bekeering werd hij .Alles voor allen" en hij schreef zijn brieven, zoo vol zalving en liefde, dat zelfs lastige menschen verteederd worden bij de lezing er van. Sint Paulus nu schreef in zijn Brief aan de Galaten: „Iedereen gaat on der zijn eigen last gebukt." Hij zag dus tn, dat er lastige menschen moesten zijn. Het vraagstuk bestond voor hem. Maar nu de oplossing. Op dezelfde bladzijde van zijn Brief schreef hij-. „Draagt elkanders lasten!" Dat is de katholieke oplossing van het probleem der lastige menschen. De kerkvervolger Saulus paste het toe en werd de heilige Paulus. Laten wij daaraau denken als we lastige men schen ontmoeten! Uit het noviciaat .Mariëndaal” der. Paters Jezuïeten te Velp (NU.) zijn naar de missie van Java vertrokken pater Cornelius van der Linden uitj 's-Hertogenbosch en de fraters- novicen C. Jeuken uit Den Haag, C. Krekelberg uit Maastricht, J. Oevers uit Amsterdam, J- Reijnders uit Amsterdam, B. Schouten van Roo sendaal en L. van der Werf uit Nijmegen. Na een plechtig en liturgisch afscheid van de bewoners van .Mariëndaal”, werd vla Roosen daal de reis naar Marseille gemaakt, waar de missionarissen zich op de .Dempo” van den Rotterdamschen Lloyd zullen Inschepen voor den tocht naar Indlë.. Den volgenden morgen heeft hjj mijn doch ter. die te Enschede in een fabriek werkt, naar de fabriek gebracht. Hij sprak er met een van de bazen, van wie hij gedaan wist te krijgen, dat het meisje vrijaf kreeg. Ze zijn toen samen op de fiets naar Losser terug gekomen. In Los ser bestelde hij bij een garagehouder een auto, omdat hjj wilde, dat wjj des namiddags zijn huis in Hengelo zouden gaan zien. Intusschen bleef hij ’s middags een boterham bij ons eten. Mijn zoon, die wat moe was, wist hij te bewegen een kop koffie van hem aan te nemen. Kort daarna is de Jongen in slaap gevallen, hetgeen hij anders nooit doet en tot 's middags vier uur heeft hij doorgeslapen. Ik denk, dat de man hem een slaapmiddeltje in de koffie heeft gedaan. Toen zijn mijn dochter en de bezoeker samen weggegaan: zij tn haar zwarte rouw- kleeren en hij in het pak, dat hij aan had toen hij hier kwam, 's Middags kwam de auto, dien hjj besteld had, maar Anna en de man keer den niet terug. De auto was dus niet noodig. Ze zijn des middags nog in het Losserzand gezien, maar zijn niet teruggekomen. U kunt zich begrijpen, hoe ik in angst zat, toen mijn dochter des avonds niet terugkwam. „Uit Hengelo hoorde ik den volgenden dag”, ging moeder Tlemes voort, „dat zij daar samen bjj een zuster van mij zjjn geweest. Zij ver telden er van hun trouwplannen en vroegen eerst, twintig, later 65 gulden te leen. Mijn zuster heeft hun dat geld gegeven, omdat ze te goeder trouw was, doch ook zij heeft niets meer vernomen. De vorige week Vrijdag kreeg ik een telegram uit Arnhem, luidend: „Op reis naar Amsterdam, morgen terug. Anna en Her- man”. Maar ze zjjn nóg altijd niet terugge keerd. U kunt begrijpen, hoe angstig mij dit maakt”, zoo besloot de bedroefde vrouw, ter wijl zij in tranen uitbarstte. Van de politie hoorden wij nog. dat het meisje Vrijdagmorgen in Amsterdam is gezien in gezelschap van den bewusten man en wel door een inwoner van Losser Zij stonden voor een winkel op den Nieuwendijk. Anna had nu De onlangs overleden Dultsche schrijver Franz Herwig is na zijn dood in Nederland be roemd geworden door de algemeene verbreiding van zijn novelle: „De Heilige Proletariër", die kort na de verschijning herdrukt werd. In dit merkwaardige verhaal vertelde Herwig, zooals onze lezers zich zullen herinneren, de geschie denis van een Jongen neomist, welke, gedreven door medelijden met de schare, een proletariër werd onder het hedendaagsche grootstads- proletariaat, nl. in de wijk Wedding, waar u- Berljjnsche arbeidersbevolking is gehuisvest heette dit een bruinen mantel aan In plaats van den zwarten, waarmede zij was weggegaan. De man uit Losser sprak het meisje nog aan en vroeg of zij niet mee terug wilde: haar moeder zat zoo in angst. Maar dadelijk antwoordde de onbekende, dat ze dat niet zou doen; ze had het goed bij hem en ging niet terug. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de man, die zich nu eens Smit en dan weer Huisman of Jansen noemt, geen al te beste bedoelingen met de Jonge vrou^ heeft. Hij heeft haar waarschijnlijk volkomen in zijn macht en houdt haar met minder goede bedoelingen vast In tusschen zit de oude vrouw Tiemes met haar zoon in grooten angst en armoede thuis. De zoon is werkloos en Anna was de eenlge. die nog wat geld in het g'ezin bracht. Geheel Losser hoopt met de arme menschen, dat zij hun dochter en zuster spoedig zullen terug zien. .Jncomsten” stadsbevolking toe stroomde en de grooten der aarde, die naar de St. Servaes kwamen, op waardige wijze binnen Trichts muren leidde. Dit mkddeleeuwsche festoen van bewonde rend enthousiasme ontlook op dezen hlstori- dag opnieuw met ongekende toen aan den mond der stad de bevolking Zich schaarde langs het grootsche Stations plein, langs heel den weg, welken kerkvorsten en geadelde hoofden namen, om naar het hei ligdom van St. Servaes op te gaan en de plechtstatige uitvaart van den Kardinaal mede te maken. Mgr. J. A. H. Wouters ontving daar Z. H ExcT- Mgr. dr. Simenon, vicaris-generaal van het bis dom Luik, die Z. H. Exc. Mgr. Kerckhofs ver tegenwoordigt. Een uur later ontving Mgr. Wouters den Limburgschen bisschep Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, die vanuit het met twee paarden bespannen rijtuig de neer knielende menigte zegende. Een lange file van auto’s rijdt een stoet van kerkvorsten naar het hart der stad. H.H. Excellenties Mgr. J, D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, Mgr. A. F. Diepen, bls- schop van ’s Hertogenbosch, Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, de missiebisschoppen Mgr. Joosten en Mgr. Buckx, Mgr. Duletenau, bis- schop uit Zwitserland, de abten van Heeswijk, Tilburg en Liesboseb en pater Kleintjes S.J., secretaris van den Nuntius. Hierna volgde de vertegenw. van H. M. de Koningin, R. Graaf Marchant et d'Ansembourg, Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, minister van Binnenlandsche Zeiken, mr dr. J. Dormer, minister van Jus tl. tie, mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter der Tweede Kamer, drie Malthezerrldders, de Ka merleden van Z. H. den Pauk H. Heijmeijer en 1 W. «Dreesmann. Staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien, prof. P. G. Groenen, mr. J. van Lan- i schot, burgemeester van ’s Hertogenbosch, ver- I scheldene provinciale oversten van orden en I congregaties, alsmede verscheidene leden van i de Eerste en Tweede Kamer. i Allen werden ontvangen door leden van den 1 bond „Jong Umburg" en per auto naar het i volgende karakteristiek van Franz Herwig ont- leenen: „Franz Herwig is een kunstenaar, hij leert niet, hij beeldt, hij toont, hij laat ons den on- houdbaren toestand van zijn personen zien, werkelijk zien. Als door, een onweerhbudbaar noodlot lijken ze te worden voortgestuwd, om geven door de duisternis van bet onbegrijpe- LONDEN, 2 Sept. (V. D.) De correspondent te Washington van de „Times” meldt, dat de Amerikaansche staatssecretaris Castle heeft verklaard, dat de Vereenlgde Staten van Duitschland betaling van de op 30 September as. vervallende bedragen verwachten. Dit toont dat de Vereenlgde Staten vasthou den aan de politiek, dat de oorlogsschulden betaald moeten worden. Het vervallende be drag beloopt 12 K mlllioen RUksmartt voor be- zettingskosten en 20.4 mlllioen Rjjksmark vóór schadevergoedingen en aanspraken van Ame rikaansche onderdanen tegenover Duitschland. Castle verklaarde, dat men tot nog toe van Duitschland geen mededeeling omtrent de be taling van deze bedragen heeft ontvangen. In de Vereenlgde Staten verwacht men dan ook, dat deze gelden vó6r den vervaldatum betaald zullen worden, verleden jaar Duitschland en Amerika op het standpunt ge- taling van deze aanspraken moratorium vielen, aangezien speciale lijke. Dr. Johanna, pater Bernhard, de ban kier Oppermann, Hetl Lange, Agnes-Liane, Walter Bergmann, allen even verzekerd van de juistheid hunner Inzichten, streven hun be paald doel na, maar geen van hen bereikt het. Zjj zijn de ingeslotenen, de benarden. de ult- komstloozen. Velen van hen trachten naar ver betering van een verworden samenleving, door maatschappelijk hulpbetoon, door de weten schap, door extremistische zedelijkheldseischen, door werkverschaffing, door den invloed van ‘t buiten-natuurlijke, door de romantiek van het gevoel, maar hun streven is eenzijdig, en al is het voor hen zelf soms een middel tot inkeer, gedoemd te mislukken. Zelfs de natuurlijke menschelijkheid van den jood Markus, die in zijn winkel al de verworpelingen der maat schappij ontvangt, onder te vragen, steeds tot hulp bereid, is onvoldoende. Maar hij erkent een hoogere leiding, hij raadt en vermoedt jg. achter de verwarde handelingen en de duistere deelwoorden der menschen een diepere bedoeling.” 5 Wanneer het boek verschenen is, komen wij nader terug op den inhoud. Tn de Jaarvergadering van de Algemeene Vereenlglng van Leeraren bjj het Middelbaar Onderwijs deed de voorzitter, de heer Buur- veld, mededeeling van de actie, die het Hoofd bestuur voornemens is tegen de doorvoering van de In het rapport-Welter aanbevolen maat regelen te ondernemen. Deze zal In de eerste plaats bestaan In de uitgave van een brochure, die weldra zal ver schijnen en waarin het standpunt van de leer aren bij het Middelbaar Onderwijs ten opzichte van deze materie wordt uiteengezet. Alleen de onderdeelen, welke op het VH.O. en M.O. be trekking hebben, zullen er In worden behan deld; de punten, die alle ambtenaren gezamen lijk treffen, zullen ter behandeling worden overgelaten aan de daartoe beter geoutilleerde centralas van hoogere ambtenaren. Het standpunt van het Hoofdbestuur ont moette in de vergadering groote instemming en werd bij de uitvoerige discussie nog met tal van argumenten versterkt. Panhuyaen o.m. auteur van den opmerkeltjken novellenbundel „Het.Geluk”. De Nederlandsche titel luidt .Jngemetselden", omdat dit boek aantoont, hoe de menschen in den massalen steenhoop van de mo derne grootstad als het ware Ingemetseld Ajn. Het werk verschijnt we derom bij het „Neder landsch Boekhuis" te Tilburg en zal, evenals ,Ue Heilige Proletariër” verlucht warden met teekeningen van den jongen Maastrlchtschen kunstenaar H. Schoon broed. De uitgever zond ons bereids een prospectus toe, waaraan wjj de BOEKAREST, 2 Sept. (Reuter.) De ontplof fingen in het artilleriedepot van Zeaspa heb ben meer offers gevergd, dan aanvankelijk werd aangenomen. De wacht van zestien kop pen7 met den commandant is spoorloos verdwe nen. Wat er met hen is geschied; kon nog niet worden vastgesteld. De dorpen in den omtrek zijn ontruimd. Vele bewoners zijn gewond. Van de 8 depots zijn er 6 in de lucht gevlogen. Men vreest, dat de laatste twfc depots in den loop van den dag zullen explodeeren. De cata strophe schijnt aan de groote hitte te wijten te zijn. Na afloop der series en de herkansingsritten wielrjjden te Rome kwamen Donderdag nog de winnaars hiervan tegen elkaar uit. De belang stelling van de zijde van het publiek was zeer matig. Slechts ongeveer 2000 toeschouwers, waaronder de volledige Itallaansche Olympi sche ploeg, waren in het Stadion aanwezig. Deze wedstrijden hadden het volgende resul taat: Mozzo (Italië) wint van Dasch (Duitsch land); Chaillot (Fr.) wint van Ingold; Waegeli (Zwitserland) wint van Bonfantl (Italië); Per rin (Fr.) wint van Christensen (Denemarken); Dusika (Oostenrijk) wint van Anker Andersen (Denemarken)Frach (Duitschland) wint van Schaffer (Oostenrijk); Richter (Duitschland) wint van Ree Andersen (Denemarken): Ulrich (Frankrijk) wint door dlsqualiflcatle van Pola (Italië). Bij den rit tusschen het tot eenIncident. De wedstrijdleiding diskwalificeerde Pola wegens niet correct rijden en verklaarde Ul rich winnaar. Het publiek was het hiermede niet eens en gaf/ dit op luidruchtige wijze te kennen. Het werd des te opgewondener, toen het door middel van de luidsprekers vernam, dat de wedstrijdleiding uit 2 Franschen en 1 Zwitser bestond. Het geheele dorp Losser verkeert in ernstige ongerustheid over het lot van een 29-jarig meisje, dat waarschijnlijk op eigenaardige wijze is ontvoerd. In het begin der vorige uvek vervoegde zich een als heer gekleed persoon van omstreeks veertig jaar ten huize van Anna Tiemes, een knap en gezond uitziend meisje, woonachtig in de kom van het dorp met haar moedqr, de weduwe Tiemes Hij gaf voor weduwnaar te zijn en zeide een vaste betrekking te hebben met een verdienste van f 45 per week; boven dien bewoonde hü.een mooi huis In Hengelo zoodat hij meende dat de dochter des huizes onder deze omstandigheden wel bereid zou zijn met hem te huwen. Om zijn christelijke gezindheid te toonen haalde de man eenige bijbelteksten aan. Kortom hij schilderde het meisje een mooie toekomst voor en dlschte «yn Mgr^^ L. Heylen, _blsschop^ van Namen, en ander zeer verleidelijk op. Den volgenden dag heeft Anna de woning van haar moeder in gezelschap van den bezoeker verlaten. Sinds acht dagen heeft de familie thans taal noch teeken van het meisje gehoord. De burgemeester van Losser heeft Donderdag per radio een volledig signalement van belde personen doen uitzenden en om aanhouding verzocht. 'j

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 8