W. Kardinaal van DE TOCHT NAAR WITTEM I Rossum t| R. K. KLEERMAKERSBOND Crisis-varkenswet I MAANDAG 5 SEPTEMBER DE BEGRAFENIS VAN Z.EM. KARDINAAL VAN ROSSUM Plechtige bijzetting Wlttem, 3 September. den Het testament De grafkelder Naar het klooster Reizen op harde banken Het uitgeleide BEZUINIGINGEN BIJ DE POST Geen export-premie In de kapel NIEUWE INVOERRECHTEN In den lerschen Vrijstaat Critiek op de leiding Vicieuze cirkel ECONOMISCHE VOORLICHTINGSDIENST In het Limburgse he land MGR. DR. SCHAEPMAN Prod uctiebeperking kN Vergadering Episcopaat Dankwoord Pater Drehmanns De Haagsche afdeeling jubileert Drie bestellingen in de groote steden Zy wil alleen bereiken, dat de boer dicht mogelyk bij den kostprijs komt Voor de witte hoeven der dorpen staan scharen bruidjes est knielt het vrome landvolk Half millioen per week A. Th. Lamping directeur De kinderen van Margraten Algemeene vergadering 's Gravenhage. Critiek op de leiding ZUID-LIMBURG BIDT Acht broeders dragen het stoffelijk overschot van ontslapen kerkvorst langs het Vrijthof DE H. MIS VAN REQUIEM IN DE ST. SERVAES O •j V" 4 dit zoo te vlammen op witten voet tegen het i kalkoenen. men far ,Jk wil een kort woord van dank zeggen bij gelegenheid van de begrafenis van Z. Em. Kar- I Met droefheid In ons hart mijmeren wij bij den aanvang van deze week naar de stad van St. Servatius. Vit ons gemoed is thans elke droe fenis geweken en heeft de gelatenheid plaats gemaakt voor vreugde. Want veel papavers van liefde en godsvrucht namen wij in ons hart mede naar het Noorden. Godsvrucht, waarvan heel dit „onverlichte volk met zooveel enthousiasme getuigde bij de uit vaart van den Kardinaal, dat wij koud sloegen van ontroering. 5- 0- N ea te *■- Naar wij vernemen ia de z.eerw. beer Hart man. pastoor te Amersfoort, bij uiterste wils beschikking van wijlen Mgr. dr. Brhawpman aangewezen als executeur-testamentair. halt Ijltvoe- m hoe- Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat de pontificale H. Mis van Requiem, die Zaterdag morgen door Z. H. Exc. J. H. G. Jansen werd opgedragen in de 8t Servaaskerk te Maastricht, ook werd bijgewoond door de heeren Schoema- ker en Schaepman. resp. voorz. en secr. van het Zwolsche weeshuis, waar wijlen Kardinaal van Roesum een deel van zijn jeugd werd verzorgd, alsmede door pater Ansgar Sinnlgen O.F, als vertegenwoordiger van de verschillende Dultsche Missiecongregaties. In Margraten hebben de zusters en de broe ders den kinderen verteld over den dood van den kardinaal, en zoo zeer werden de kleuters bewogen door dit droeve verhaal, dat zi) het telkens opnieuw wilden hooren. Want die pur peren man was ook een groote kindervriend en deed alles voor de missionarissen. Des avonds hebben zij op den kalender aandachtiger dan ooit de plaatjes bekeken, waarop een missiona ris tusschen zijn bekeerlingen staat. Daar is een jongen die missionaris wil worden. Hij staat voorop in de rij. slaat een kruis als de praalauto langs rijdt, en zijn verlangen groeit recht omhoog. De klokken luiden, luiden van het dorp weg naar het kerkstille land. Naast de jongens staan de bruidjes, blond in de witte kleedjes, blond als een voorjaarsmorgen en wit als de hoeven, waarin zij wonen. Tusschen hen in staat de zuster, die van elk hart het fijnste weet. Zij heeft de oogen gesloten onder den witten schemer der kap en bidt voor. De kin deren antwoorden. Zij bidden een half uur lang. De kardinaal is dood. Zij bidden de droe fenis dezer dagen weg aan de verglijdende kra len. Dan glimlacht de zuster en spreekt zacht als hun moeder In den avond den kostprijs te komen. De prijs van 15 cent is als richtprijs bedoeld, die, naar men hoopt aanleiding zal zijn, dat alle varkens dezen prils zullen volgen. Ook dit zal echter slechts kun nen geschieden voor zoover deze varkens kun nen worden opgeruimd en op het oogenbllk schijnt dit nog niet moge lijk te zijn, daar de aanvoeren grooter zijn dan datgene, dat men kan verwerken, hoewel er reeds veel mee' wordt uitgevoerd dan vóór het In werking tre den van de wet. De prijs der varkens bedroeg toen ongeveer 8 tot 10 ets. Wanneer we nu aannemen, 'dat er reeds een kleine 30.000 varkens door de Var kens-Centrale werden uitgevoerd, welke var kens tegen den prijs van 15 ets. worden uitbe taald. dan heeft men hierin reeds een bedrag van ruim 250000.per week welke deze wet méér In de zakken van de varkens-producenten brengt, doch bovendien zijn ook de binnenland- sche prijzen met een gelijk bedrag gestegen en dit kwantum nu Is veel grooter dan het kwan tum, hetwelk wordt uitgevoerd. naar de gemijterde hoofden achter de ruiten der auto’s. Verderop groepen de oudere jon gens bijeen. Die gaan al iets voelen van het verlies, waardoor Nederland en de wereldmls. sle zoo diep getroffen is. Zij bidden een sterk Onze Vader, en dat Is genoeg, dat is goed. Als zij naderhand langs een der kruisen aan den weg gaan, reist nog een schietgebed den ge storven kardinaal achterna. Tegen de bennen aan weerszijden van den weg steekt het zwart wit der nonnenkappen als een houtsnede en het habüt-bruln der monniken bloeit als een schoon vertelsel. O. dit vrome volk van een der schoonste Lim- burgache landstreken, levend onder den keer der seizoenen op het glooiende land, tusschen de dorpskerk en de herberg, de vreugde en het verdriet zijner kinderen, het is zoo diep aan het oude geloof verknocht. Daar gaat nu de rouw-auto met den Kardinaal langs hun kleine witte hoeven, en daarom zijn zij allen van het land gekomen, -de mannen en de vrouwen en door hun handen, die evenzeer met de aarde als met de rozenkrans vertrouwd zijn, schuiven langzaam de kralen. Het zal dus duidelijk zijn, dat de steun op dit moment zeker het bedrag van een millioen overschrijdt. Wij weten, dat de j ring van de wet verre van volmaakt is ei wel men zich vleit met de hoop om de vol maaktheid zoo dicht mogelijk te benaderen, zal het nog gerulmen tijd duren alvorens men op een eenigszins volmaakte uitvoering kan re kenen. doch dit neemt niet weg. dat men toch gerust onder de oogen mag zien de voor- deelen. die deze wet nu reeds heeft gebracht Men heeft nu wel van eenlge zijden beweerd dat, indien de Centrale niet kan zorgen dat alle varkens tegen den richtprijs worden afge nomen, de uitvoering van de wet niet aan haar doel beantwoordt, doch na bovenstaande uit eenzetting zal het duidelijk zijn. dat. wanneer men deze laatste zienswijze zou huldigen, men een enorm bedrag reeds nu aan de varkens- produceerende boeren zou hebben onthouden, een bedrag, dat oj. alleen reeds groot genoeg is ord de bestaanswaarde van de wet te verde- d^gsn. En van deze onvergetelijke dagen zullen ons bij blijven de groote zorgen, waarmede dr. Hlnt- zen den hoogen patiënt omgaf; de pièteitvolle opbaring van den Prelaat in het ziekenhuis; de overbrenging naar de kerk van bisschoppen en keizers, de ontzagwekkende ultvaartsplechtlgheid en de godsvrucht van het knielende landsvolk langs den Wittemschen weg. Daar rusü’de Kardinaal van Roesum, moe van den arbeid, ontdaan van zijn zorgen en trek ken temidden van een geloovig volk, dat zijn eerbiedwaardig gebeente zal eeren als een kost baar Nederlandsen bezit. Er lichien zwart van den rouw, af gewisseld door het rood 'der Malthezer-ridders. Toen hief Mgr. Dr. J. Lemmens. bisschep van Roermond, het Abso lutie super tumulum aan en de hoogeerw deken van Gulpen en de pastoor van Mechelen droegen mjjter en mantel bij de zegening. Onder de laat renaissance vormen der kerk luisterden Z. H. Exc. Mgr. H. Biermans. Mgr. Meulenberg en Mgr. J. Olaf Smit. H.H. Exc. Jhr. Ruys de Beerenbrouck. Minister Donner. Prof. A. P. Stege. Mr. E. J. M. Baron van Hövell tot Westerfller, Commissaris der Konin gin in Limburg, en tal van andere feestelijke en wereldlijke autoriteiten naar het aangrijpend Pater Noster. en .Ad porta infer!". De klooster lingen droegen brandende waskaarsen. Hun Oregoriaansche zang klonk stemmig. Smartelijk verdriet was om de gebogen kleine gestalte van de zuster van den overledene, overste Gerulpha, die achter de baar gesteund stond. In het licht van den glorieuzen namiddag droeg men de lijk baar weer naar buiten, tusschen knielende en biddende menschen In den stillen kloostertuin. Hier bad Z. H. Exc. Mgr Dr. Lemmens luide de „Onze Vaders” tot zlelerust van den doode en vol aandoenlüken klem, keer' op keer met hevige kracht klonk zijn bede: ..Heer geef zijne ziel de eeuwige rust”. Bewogen stonden allen voor den grafkelder. Op de zware eiken houten kist lag een tuiltje blanke lelies, die in de welving van den kelder wit hun kelken beurden. Met verbeten wilskracht op zijn wasbleek ge laat, nam pater Drehmanns toen het woord: Naar verluidt zal een dezer dagen de be noeming afkomen van den heer A. Th. Lam ping, tot directeur van den Economischer! V oorlich tingsdienst. De heer Lamping die is opgeleid voor den consulalren dienst, was laatstelijk sedert 1827 tijdelijk zaakgelastigde te Santiago. Hu werd 17 Juni 1893 te Brummen geboren. Na het gymnasium te hebben bezocht, genoot de heer Lamping zijn opleiding voor de con sulaire examens. HU was os. van 1922 tot 1924 consul-generaal a.l. te Smyrna, waarna hij ge detacheerd werd bU de directie van Economi sche Zaken bij het Departement van Bulten- landache Zaken. Na daar tot 1927 te zUn werk zaam geweest, werd hij als consul in algemee- nen dienst in Chili geplaatst als zaakgelastig de ai. bij ons gezantschap te aapti^gn tevens als waarnemend consul-generaal aldaar. Verscheidene sprekers leverden scherpg cri. tiek op de leiding van de bondsbestuurders. De bondsvoorzitter verdedigde op krachtigen toon zjjn beleid. Het speet spr., dat geen en kele afgevaardigde een woord van hulde aan het bondsbestuur gebracht heeft. Spr. zette de dwaasheid van een event, staking uiteen, gelet op de hevige malaise m de kleedingindustrle, waar in Amsterdam Duitschers en Polen voor 15 en 25 per week werken en daardoor Ne derlandse he kleermakers, die 35 verdienen, verdringen, waar zelfs allereerste vaklieden ontslag krijgen en na meer dan 20 jaren thans steun moeten vragen. Ook de bondssecretaris. de heer A. .Diemel, sprak in denzelfden geest. Spr verdedigde het aanvaarden in het voorjaar van de arbitrage door den RUksbemiddelaar. Nadat dit punt breedvoerig besproken was, bood de aid Amsterdam een fraalen mand bloemen aan de jublleerende Haagsche afdee ling aan. Vervolgens had de bestuursverkiezing plaats. De aftredende bestuursleden, de heeren A. F. J. Diemel. J. P. Diets en N. O. Niesen wer den bU enkele candidaatstelllng herkozen. In de vacature-mej. A. van 1 Reve werd gekozen de heer A. Balvers, te Enschedé. Na een langdurige stemming over 8 plaat, sen in den Bondsraad werd de vergadering verdaagd tot hedenochtend. De auto's volgen nu den asfaltweg In de richting Heer. Aan den rechterkant doemt het roode dak van het Voogdugestlcht ,3t. Jo. aeph” oop, links het klooster van de Afrikaansche Missiën Cadier en Keer met den prachtlgen kruisweg tegen den heuvel. En ook de kran tenmannen, die In den stoet van auto's mee rijden staken nu bet maken van aanteekenin- gen. onder, den Indruk van deze droevige over brenging en diep ontroerd door de zuivere vroomheid van dit Llmburgsche volk, dat overal langs de wegen neerknielt om hun ge storven kardinaal de laatste eer te bewijzen, ▼oor den gevel van het bovengenoemde voog- dUgestlcht treden de paters met de jonge telgen, die hun glad-geschoren koppen rekken De Nederlandsche Varkens-Centrale Gravenhage. schrijft het volgende: Herhaaldelijk wordt er gevraagd op welke ba sis de Crlsis-Varkenswet werkt. Het uitgangs punt van deze wet is natuurlUk iedereen dui- delUk. n.l. dat de wet bedoelt een steun aan de varkenshouderU- In arl^2 van de wet staat, dat bij algemeenen maatregel van bestuur de uitvoer alleen kan worden toegestaan aan een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam: de Nederlandsche Varkens- Centrale. Dit artikel geeft eigenlijk reeds duidelijk aan, dat de .gevolgen van deze wet van dien aard zullen of kunnen zijn, dat door het kunstmatig opdrijven van den binnenlandschen prijs ook de prijs der exportvarkens kunstmatig moet stijgen en boven de wereldmarkt moet komen Dit laatste geschiedt dan ook en het gevolg daarvan is, dat export niet meer mogelijk zou zijn en dat men niet meer zou weten waar men met deze soort varkens heen zou moeten. Dit kan natuurlijk nooit de bedoeling van de wet zjjn, omdat deze dan niet aan haar doel zou beantwoorden en het tegendeel zou worden be reikt van wat men wenscht te bereiken, n.l een steun aan de varkenshouderij. De varkens, die voor den export hier in Hol land worden geproduceerd, moeten er dus uit en kunnen niet hooger worden gewaardeerd dan de werkelijke exportwaarde is. dlnaal van Rossum. Dank op de eerste plaats aan Z. Em. Kardinaal van Roey, die deze Uit vaart wilde bijwonen. Dank aan H. M. de Ko ningin, die een vertegenwoordiger zond, dank aan Mgr. Lemmens en alle bisschoppen, die deze plechtigheid de teruggave aan de aarde van een hoogst verdienstelijken doode bijwoqnden. Die dank is een dank uit het ^iiepst van mijn hart, ook namens dr. Lijdsman, die verhinderd is aan deze grafstede te staan. Namens de Paters Redemptoristen, die in Kardinaal van Rossum. een der beste en dierbaarste leden ver liezen, die dank is ook namens de zuster van den Kardinaal, Overste Gerulpha, die in diepen rouw treurt om den doode. mede ook namens de be droefde familie. Moge deze dank dan uitgaan tot allen, die hier kwamen, bijzonder tot het College van de Propaganda, waaraan de Kardinaal zjjn levenskrachten wijdde. Tot allen ook, die bier hun gebed ten hemel opzenden. Laat ons echter voortgaan met bidden. Voor zeker zal God den kardinaal hierboveh reeds een heerlijken kroon hebben bereid. Wij vermogen echter niet de raadsbesluiten van God te doorgronden. Steeds vroeg de kar dinaal ons gebed en wij. die in zijne onmiddel- Hjke omgeving dit verlangen, dezen wensch als eene geheiligde nalatenschap in ons hebben opgenomen. wij en hier meen ik ook na mens dr. Lijdsman. die den innigsten wensch van den kardinaal mocht vernemen, te moe ten spreken. Wij dragen dit verlangen tot u in de overtuiging, dat aan deze zijde van het graf de gebeden een choreal van, dankbaarheid zijn voor hem. die zjjn leven, werkte voor de geheele kerk en het mystieke leven In Christus”. Qui Christum evangelisavlt in gentibus Vir bonus super multa fidelis Hlc quiescit Guilhelmus Marinus Card, van Rossum HI Sept. MDCCCLIV saeculo natus Denatus XXX Aug. MCMXXXII Orate pro eo. Vertaaldt luidt dit grafschrift: Die ChristuS predikte aan de heidenen als een goede en veel getrouwe dienstknecht rust hier, Willem Marinus Kardinaal van Rossum. geboren 3 September 1854, overleden 30 Augus tus 1932. Bidt voor hem. Toen het stoffelijk overschot van den kardl- naal was bijgezet, nam Zuster Gerulpha voor goed afscheid van haar voortreffelijken broer en stortte de familie een gebed voor den doode. De plechtigheid was ten einde. Le rol est mort, vive le Rol. Simpele Engelenkopjes hef fen boven den grafingang hun cement gepleis terde armpjes en houden met de vingertoppen een laurier. Wittems convent, waar de geloovlgen van het platteland en de steden te voet van heinde en verre tot St. Gerardus plegen te pelgrimee- ren nam bezit, van wat God den aarde liet van het stoffelijke van den grooten en gehei- ligden geest. Aan de wereldhoeken blijven echter branden de lichten van zjjn gezegenden arbeid en on verzadigbare vlammen. In Wittem's aloud convent groeit wellicht eene nieuwe devotie, waarvan het Llmburgsche volk, vanaf Maastricht langs den keizerlijken Heirbaan naar Aken tot aan dit genade-oord in eerbiedige piëteit getuigde. De deelnemers aan de begrafenisplechtigheid begaven zich huiswaarts en elk in zijn hart de eigen aandoening gevangen. Buiten springt nu. na een zonnigen middag, de regen van den valavond De auto's beklimmen den stijgenden weg langs de fietsers, die allen naar Wlttem gaan, het nieuwe genadeoord van den H. Gerardus Majella. langs de kruisen en beelden, hier en daar met teekenen van rouw omfloersd. langs de groene vallei van de Gulp en het prachtige kasteel Neubourg? naar het dorpje Wlttem. aan welks grens sociale, rellgieuse en gezelhgheids- vereeniglngen, de schutterij met getrokken sa bel en geheven geweer, zestig studenten van het klooster en de schoolmeisjes met zwarte strikken in het haar staan opgesteld. Op het kruispunt van den rijksweg MaastrichtVaals en den gemeenteweg WlttemMechelen, stijgen de kerkelijke en wereldlijke autoriteiten uit de auto's en schrijden langzaam achter den praal wagen aan. die voorafgegaan wordt door de paters Redemptoristen in superpli. De geheele bevolking van het dorp volgt het stoffelijk overschot, terwijl de jeugd zich reeds een plaats gevonden heeft op de hekken van het klooster en in de takken der boomen. Het Hoogw. NederlandBch Episcopaat zal Maandag 26 September in vergadertag btfMn- kosnsn te 's-Hertogeaboech Na deze rede, die in stilte werd aanhoord, droegen de kloosterlingen de zware kist in den grafkelder. Twee honderd jaar geleden, tegelijk met het klooster, bouwde de rijksgraaf F. van Pletten- berg, opperkamerheer en eerste, minister van den keurvorst van Keulen, dezen grafkelder en de grafelijke bouwheer gaf den wensch te ken nen, in dit grafgewelf te worden begraven. Aan den Donau was hem echter een graf bescho ren. en zoo herinnert slechts een Latljnsch op schrift aan de vrome bedoeling van den stich ter van het convent. Toen in 1836 de Redemptoristen het klooster na de Fransche revolutie in bezit namen, was de grafkelder slechts toegankelijk van uit het Inwendige der kerk. Begraven in kerken en kloosters was verboden. 19 Maart 1846 werd den Redemptoristen door Willem II toegestaan hun Orde-broeders in den grafkelder ter ruste te leggen, op voorwaarde dat de begraafplaats een ingang kreeg vanuit den kloostertuin. In ftede van den stichter nam Zaterdagmid dag deze onderaardsche begraafplaats den kar dinaal binnen haar donkere muren op. Het graf van den kardinaal wordt gedekt met een graf steen met het opschrift: Ten einde te zorgen, dat de productie niet te groot wordt, is een regeling getroffen, die het mogelijk maakt de productie te beperken en te regelen. Dit heeft tot voordeel, dat men geen groote schommelingen krijgt en dat men zich aan den export zoowel als aan de binnen- landsche consumptie kan aanpassen. Om te beginnen is men uitgegaan van een prijs van 15 ets. voor de varkens van 80 tot 100 KG. Deze prijs is bij lange nog niet de kostprijs, doch men hoopt langzamerhand aan Bij ons vertrek uit Maastricht vernamen wij nog. dat Zaterdagmorgen te Rome pater dr. Lijdsm^q Cm.R. secretaris van wijlen kardi naal van Rossum het geestelijk testament van den overleden kerkvorst heeft geopend, waar na de inventaris werd opgemaakt van de be zittingen van de Congregatie „de Propaganda Fide”. De secretaris der Congregatie tot Voortplan ting des Geloofs, Mgr. Sarotti, zal den inhoud van het testament aan Z.H. den Paus mede- deelen. Terwijl Kardinaal van Roey uit Mechelen en dertig hoogwawrdigheidsbekleeders als gas ten van Mgr. Wouters, deken van Maastricht, het middagmaal nuttigen in de pastorie van de 8t. Bervaes, en de kerk leeggestroomd is na de aangrijpende plechtigheden tijdens de uitvaartdiensten voor wijlen Kardinaal van Rossum, vormen zich op het Vrijthof te Maas tricht alweer de rijen menschen, die getuige willen zjjn van den stoet, welke zich om drie uur met het stoffelijk overschot van den ge- storvén kerkvorst per auto naar Wlttem zal begeven. De leiding van den tocht is in handen gegeven van den begrafenls-ondernemer Dick- haut. Weer betreden de legioenen kinderen, ver gezeld door eerw. zusters en broeders het.hart van hun aloude stad, waar zjj zich verdringen in de hellende straat tusschen de twee ma jestueuze heiligdommen van Sint Jan en Sint Bervaes, waar de Maastrichtache commissaris van politie F. J. P. L. Boeten en Inspecteur Muytjens de goede orde, welke steeds in deze dagen bewaard werd, handhaven. En als het publiek hen maar langs zachte wegen bena dert. zien Zij wel door de vingers, dat een aantal jongens op de hekken geklommen is, aan weerszijden van de deur, door welke zoo aanstonds het stoffelijk overschot van den Kardinaal in den praalauto wordt gedragen. De kist is na de plechtige uitvaartdiensten geslo ten. en wordt nog weinige oogenblikken over stroomd door den vlammengloed der heldere kaarsen. Daar hangt een zware geur van wie rook in de verlaten kerk, waarvan het mid denschip verloren ligt in een zee van licht en achter welks hooge vensters de middagzon brandt. Maar het Nederlandsche volk, dat van morgen getoond heeft den ontzagwekkenden arbeid van den heengeganen primaat der Kerke te begrijpen, door het storten van een vurig gebed voor zijn zielerust, maakt zich in de Trichtsche straten weer op, om dit uit geleide met gebed te vergezellen. Om kwart over drie uur wordt de deur der kerk geopend en schrijden achter de priesters met het opgeheven kruis een aantel koorkna pen. bruine paters en verscheidene kapelaans der parochie tusschen de doodstille biddende menschen. die in dichte hagen langs alle stra ten der stad, door welke de auto's zullen rij den, drommen. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. De strtjdkas be draagt ruim 15.000. Namens de contróle-commissie bracht de heer A. van Oers verslag uit. Spr. critiseerde den post ad f 1793 voor verteringen (reis- en verblijfkosten) en meende, dat de uitgaven veel te hoog zijn, vergeleken bij de resultaten. De bondsvoorzitter antwoordde, dat van ge noemd bedrag twee treinabonnementen 11 ƒ800 afgetrokken moeten woeden ten behoeve van twee vrijgestelden. Die treinabonnementen zjjn 3e klas! Onze bond is de eenlge, welks vrijgestelden 3e klas reizen! De heer Draaiman (Amsterdam) spreekt er zijn afkeuring over uit, dat vertegenwoordL gers van werkliedenorganisaties 2e klas rei zen Vakbestuurders moeten zorgen werkman te blijven De bondsvoorzitter antwoordde, dat het vaak voorkomt, dat vrijgestelden economische vraag, stukken moeten bespreken met vertegenwoor digers van hpogere standen, welke, dikwijls In den trein worden begonnen of voortgezet. Dan Is een plotseling afscheid nemen wegens klas- se-verschll bij het reizen zeer ongewenscht. Voorts is het niet prettig verre reizen te doen op harde banken! (Geroep: op de kleerma- kerstafel zitten is ook niet prettig!) Spr. noemt het een conservatief standpunt om eventueel niet deel te nemen aan dergelijke besprekin gen of aan buitenlandsche congressen, want daar is voor vakbestuurders veel te leeren. BU de bespreking tactiek en leiding levert de heer Moonlngs (Utrecht) critiek op den bondsvoorzitter, die nooit voor 10 uur *s och tends te Utrecht op het bondsbureau te vin den is en dien zelfs de Utrechtsche werklooae leden niet eens kennen! De bondsvoorzitter antwoordt, dat hjj veel opreis is. Spr vraagt met nadruk -om toch vertrouwen te stellen in de leiders! Als de bondsbestuurders allMn deden waarvoor ze betaald worden, zou er heel vrat minder ge daan worden. HebbeiV de kleermakers hun vrjjen Zaterdagmiddag, da bondsbestuurders hebben dien nooit! (Instemming). Als de klokken der kerken gaan luiden dra- gen twaalf broeders de kist met het stoffelijk I overschot uit de kerk in den praalauto, waarin op de zwarte gordijnen purperen linten bloeien en op het dak waarvan een zwaar nikkelen 1 kruis weerlicht in de stroomen zonlicht, welke bijwijlen over het Vrijthof glanzen van mozaïek werpen. In de volgauto’s nemen achtereenvolgens plaats: graaf de Marchant d Ansembourg. de afgevaardigde van H. M. de Koningin, in den - tweeden auto patgr Drehmanns CssR, gewe zen secretaris éan wijlen Kardinaal van Ros- sum met zijn broer, den heer W Drehmanns. Geheim Kamerheer met kap en degen, in den derden wagen Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, bis- schop van Roermond met zijn secretaris Van der Marck en prof. dr. Pr. Féron Jioogleeraar aan het bisschoppelijk college te Roermond. In den volgenden auto Mgr. J. Olaf Smit, Mgr Meulenberg en de missie-bisschoppen Mgr. Joosten en Buckx. in den vijfden volgauto mr L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maas tricht en A A. van Nijnatten garnizoenscom mandant. in de aansluitende wagens de overige bischoppen. de bloedverwanten, een aantal pa ters Redemptoristen van de verschillende kloosters in Nederland en de wereldlijke auto riteiten. waarachter vele auto’s met belang stellenden. Achter het kruis en de biddende koorknapen zet de stoet zich langzaam in beweging, terwijl de klokken met zacht geweld over de rouwenoe stad beieren. Door de Groote Staat, de smalle hoofd ader van Maastricht, waar het leven zich an ders het drukst beweegt en waar thans een schier onwerkelUke stilte bidt in de files men schen, rijden de auto’s naar de Markt, waar op den hoek van de Spllstreat de priesters en de koorknapen een laatsten blik werpen op den zwarten praalwagen, om. nadat alle volgauto's gepasseerd zUn in blddenden stoet met ge doofde lichten terug te keeren naar den sche mer der pastorie. Het lijkt wel of heel Maas tricht vandaag is opgeroepen naar deze grijze Markt, waar uit de hooge huizen de halzen zich rekken naar de monotone rU langzaam voortglUdende auto's onder den treur-zwaren bim-bam der klokken. Van de Markt voert een trage bocht naar de Nieuwe Maasbrug, waar Maastricht zijn ruimte herwint en het water, gerimpeld door een straf fen wind, grauw gekleurd la Heel den tocht tot Wlttem zal over het droomverloren land die onheilspellende lucht blUven dreigen, die hier den zwaar-overlommerden Oranjesingel in som bere dulstenls dult. Wie den kleurenrijken, pralenden stoet welke Zaterdagmorgen den omgang maakte welken wU reeds beschreven) gezien heeft, moet wel diep getroffen zijn door den rouwenden een voud van dezen dolenden stoet auto'a die om half vier door den uitlooper der stad in de richting Heer verdween. Maar Maastricht had den gestorven kerk vorst in zijnen dood gehuldigd, sooals geen stad in Nederland dat vermocht te doen. Uitgaande van deze'basis, die de eenige juiste is waarvan men kan uitgaan, komt men dus tot het feit, dat men de voor export bestemde varkens, die men kunstmatig duur inkoopt in prijs moet terugbrengen tot de normale ex portwaarde. Qni dit te kunnen doen, moet men den binnenlamtachen prijs nogmaals verhoogen, zou men dit ma doen op de gewone wijze, n.L door een minimumprijs te stellen, dan zou men kunstmatig weer den prijs voor varkens verhoogen. Men zou dan in De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens van den consul generaal te Du blin ontvangen telegrafische mededeellng, de regeering van den lerschen Vrijstaat een In. voerrecht heft van 11 shilling 3 L. per stuk van alle schapen, op of na 31 Augustus jX ingevoerd. Een Invoerrecht van 3 sh per stuk zal wor. dek geheven van alle levend gevogeltje op of na dien datum ingevoerd. Onder levend ge vogelte -wordt verstaan hoenders, ganzen en eenden. Voorts zal als noodmaatregel een recht van 84 sh. per cwt worden geheven van alle ar tikelen. welke bestaan uit of geheel of ge deeltelijk gemaakt zUn van vleesch of wild of tam gevogelte en In een gesloten flesch. pot, blik of dergelUke verpakking worden inge voerd. Vleeschextracten en soortgelijke prae. paraten zun hiervan uitgezonderd, evenals soep. Versche groenten, behalve tomaten enkom- 1 kommers, zullen met een invoerrecht van shilling per pond worden belast. Met ingang van 12 September as. wordt het aantal bestellingen in de groote steden van 4 tot 3 teruggebracht. Deze vermindering wordt verkregen door samenvoeging van de 2e en 3e bestelling; de le en 4e bestelling blijven ongewUzigd. Te ’s-Gravenhage zal de gecombineerde 2e en 3e bestelling uitgaan om 14 uur, te Rotterdam om 11.45 (het aanvangstijdstip van de tegen woordige 2e bestelling) en te Amsterdam om 12 uur. Voor Amsterdam is dit tudstip gekozen, omdat daardoor de post uit Zuid-Duitschland nog in deze middagbestelllng kan worden opge nomen. Onder voorzitterschap van den heer H L. W. Voorhuyzen, uit Amsterdam, is Zaterdag middag een tweedaagsche 16e algemeene ver. gadering van den Nederi. R K. Naaisters, en Kleermakersbond in Den Haag geopend. In zjjn ojieningsrede vermeldde spr. de ze den. waarom de Residentie als vergaderplaats gekozen was. n.l. omdat de afd. Den Haag dezer dagen haar zilveren jubileum vierde. (Applaus). Na een opwekkend woord schetste spr. den algemeenen toestand op economisch en poli tiek opzicht Spr. memoreerde het geschrift van het R. K. Partijbestuur over het rapport. Welter, en spr. wekte in dit verband op om bU de komende Kamerverkiezingen de Kath. Staatspartij krachtig te steunen. (Applausé. De beteekenls van het katholicisme voor het wereldherstel. zooals Pater Muckermann 8 J. te Rolduc uiteengezet heeft, wordt door spr. uitvoerig belicht. Spr. wijst vervolgens op het goede voorbeeld van de Kath meubelmakers bU wie de be- drtjfsraad uitstekend werkt. Daarentegen be treurt spr. het, dat de meerendels katholiek georganiseerde grootwerkgevers in de laatste janen telkens kort voor het afsluiten van de collectief-arbeidsovereenkomst in het heeren- kleedtngbedrijf met uitsluiting dreigen. Wat het ledental betreft, dit te met 364 le den gestegen tot 1884. maar er ontbreken nog 116 personen aan de 2000, dat als voorloopig ideaal gesteld was De flnancleele toestand van den bood is zeer gunstig Spr constateert, dat vele kath. naaigters wel leden zijn van de Graal, maar geen leden van de sociale organisatie. Uitvoerig zet spr. de beteekenls uiteen van het wetsontwerp op de huisindustrie van ml. nister Verschuur, dat een registratie bedoelt van allen, die werken In de huisindustrie. Met een krachtige ontboezeming over de or. ganlsatie eindigde spr. zijn rede, die lulde werd toegejuicht. Namens de afd. Den Haag sprak de heer Kortekaas een begroetingswoord Spr. noodlg. de alle afgevaardigden uit den feestavond, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der af. deeling gezellig mee te vieren. Door applaus stemden allen hiermede in. De bondsvoorzitter deelde vervolgens mede, dat er 43 afdeellngen aanwezig waren. De geestelUke adviseur, kapelaan L. Fekibrugge was wegens ambtsbezigheden verhinderd aan. wezig te zUn. doch den tweeden dag hoopt Z.Eerw. tegenwoordig te zUn. Namens het hoofdbestuur was de heer J. A. Schutte aan wezig. alle een vicleuzen cirkel komen, waar geen uitweg meer mogelijk is Ten einde dit te vermijden, heeft den prijs voor het binnenland in twee deelen gesplitst en wel: 1. in een deel van den inkoopsprijs en 3. in een deel van de heffing. Deze heffing nu moet opwegen tegen dat gene. dat men te veel bjj den inkoop heeft be taald voor de voor het buitenland bestemde varkens. Het zal duidelijk zijn, dat men hier dus juist met het tegendeel te doen heeft van een uitvoerpremle of dumping, want hier wordt alleen kunstmatig de prijs v>n aankoop ver hoogd en weer teruggebracht tot de normale wereldbesls De wet wil alleen bereiken, dat de boer zoo dicht mogeltjk bfj den kostprijs komt en dat nog alleen door den consument *n prijs te laten betalen, die niet boven den kost prijs uitkomt. Hieruit zal het duidelijk zijn, dat men nooit kan spreken van een export-premie

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5