Bestrijding der tuberculose i as Intern, conferentie Geen resultaat Het Postvervoer De 27 ste Nederlandsche Jaarbeurs ECONOM. SAMENWERKING Waar Mercarias audiëntie verleent WOENSDAG 7 SEPTEMBER MGR. DR. J. M. BUCKX De Mok Den missionaris hulde Rede prof. Léon Bernard De loonkwestie Maatregelen getroffen Rede Minister Rays Hilversum versterkt HOCKEY-MEESTERS Overwinningreek* voortgezet Zaterdag proefzending Commissie van Advies CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE VREEMDE ARBEIDERS SPIJSVET DER ARMSTEN Wetsontwerp tot wering gereed Wordt geëlectrificeerd Interessante stands Rede prof. Nolen OOK NAAR CURASAO? ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De schilderijen der Koningin GASVERGIFTIGING PATER L. RAHDER O.FM. Nederland Express DERTIEN WEKEN WERK De Italiaanse he inzending Groote mannen herdacht Contact-commissie wil garantie Bietencampagne begint weer Huldiging by gelegenheid van zyn 25-jarig priesterfeest in het oer sier de Born Officieele vertegenwoor diging van Egypte De Ryksbemiddeling inzake het conflict in het scheep vaartbedrijf In beginsel door den minister goedgekeurd De nieuwe zender met een antenne ener gie van 25 K.W. gereed ^tfoftgezette studie heeft allengs het geheimzinnig duister verlicht TARIEFSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN BAANVAK ROTTERDAM—DORDRECHT --K, Bevorderd tusschen Nederland getew. voor de .Ver’ en Néderlandsch- Indië De koloniale af dealing f is MGR. BUCKX een voldoende waarvoor de cohfe- de hier getoond dertien weken duren. De Sulkerbietencamp ederom een aanvang Naar departemi Reeds eerder werd bericht omtrent de ultvoe- rtngsmoellljkheden, gerezen In verband met de door minister Verschuur gedane toezegging be treffende het onbelast blijven van rundvet en reuzel. tracht opliepen. Een toestand en is r Italië neemt nu voor de tweede maal deel aan de Nederlandsche Jaarbeurs en wel met een of- licieele afdeellng, georganiseerd en Ingericht De wil) Dinsdag speelde Britsch-Indië op het terrein van H.S.V. te Hamburg voor vijfduizend toe schouwers een hockeywedstrijd tegen Noord- Duitschland. Ruststand 52 voor de Olympi sche kampioenen. Eindstand 142 voor Britsch- Indië. Alg. de „Maasbode" verneemt, ligt op het nent van Binnenlandsche Zaken een wetsontwerp gereed op het In dienst nemen van vreemde arbeidskrachten. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, In verband met een tot haar gerichte vraafc, dat de opgave van den botervoorraad. weUte aan haar dient te worden gedaan Ingevolgede be schikking van den Minister van Economische Zaken en Arbeid van 5 September 1932. gepu bliceerd in de Staatscourant van dien datum, niet betrekking heeft op zoogenaamde door- gangsboter, hetgeen trouwens ook uit de koel huisregeling kan blijken. Naar wij vernemen heeft de Raad van Com missarissen op voorstel van de Directie der Nb- derlandsche Spoorwegen goedgekeurd het plan om tot electriflcatle van het baanvak Rotter damDordrecht over te gaan. werkerMte niet éénvoudige zelf vervaardigde in strumenten, de tweede beschikkend over de hulpmiddelen, die een zeer verfijnde techniek hem ter beschikking, stelde. De ontdekkingen van van Leeuwenhoek dra gen meer het karakter van fortuinlijke vond sten, het werk van Koch was een antwoord op een reeks van scherpomschreven en welover wogen vragen. Nadat spr. nog uitvoerig den baanbrekenden arbeid van Koch had geschetst, bracht hU naar voren hoeveel wetenschappelijke arbeid nadien nog verricht is, welke aan de tuberculose-be strUding ten goede is gekomen, om te eindigen met het uitspreken van den wensch, dat deze conferentie moge beteekenen het begin van een nieuwen aanloop op den weg, die ons zal lelden naar die hoopvolle toekomst, die beteekent een overwinning op den zoozeer gevreesden vijand, de tuberculose. eenigde Staten heeft het postvervoer met Ame- rikaansche booten plaats. De getroffen maatregelen zijn uiteraard van tijdelijken aard en moeten als regel op zoodanl- gen korten termijn genomen worden, dat voor afgaande bekendmaking niet mogelljk is. Men kan echter desverlangd op de postkantoren nadere inlichtingen omtrent een bepaalde ver zending inwinnen. Naar wij vernemen, heeft de Dinsdagmiddag door den rij ksbemldde laar mr. S. de Vries Czn. gehouden bespreking met de partijen, betrokken bij het conflict in het scheepvaartbedrijf, in het bijzonder ditmaal in verband met het gebeurde bij de Holland—Amerika^HJn, nog geen resul taat opgeleverd. De contact-commissie bleef het standpunt handhaven, dat eerst van alle betreffende maat schappijen de garantie moest worden verkre gen, dat de arbeidsvoorwaarden, loonen van het afloopende collectief contract worden ge handhaafd. Eerst dan Is de contact-commissie bereic^, aan de conferentle-tafel met de werk gevers plaats te nemen en het consigne tot op heffing der staking te geven. De bedoeling van dit wetsontwerp Is buiten landers te weren uit die takken van bedrijf, Nederlandsche arbeids krachten beschikbaar zijn, teneinde aldus de werkloosheid onder de Nederlandsche arbeiders zooveel mogelijk tegen te gaan. De regeling, welke In het wetsontwerp wordt voorgesteld is zoo,, dat voor het in dienst nemen van vreemde arbeidskrachten In bepaalde be drijven vergunning noodlg is, welke door de Kroon moet worden verleend. De bedoeling Is, dat het wetsontwerp reeds op 1 Januari as. in werking zal treden. De boottrein van het mailschip „Baloeran”, dat Woensdagmorgen te Marseille aankomt, zal Donderdag 8 September te 7.^6 uur te Roo sendaal, 8A1 uur te Rotterdam DJ». en te 8-1* uur te Den Haag H.SM. arriveeren. De speciale trein met post en passagiers, In aansluiting op het d.d. 9 September van Genua vertrekkend motorschip ,J». O. Hooft” zal Don derdagmorgen 8 September om 9.03 uur van Den Haag (8J3.) vertrekken. Vertrek van Utrecht om 10.01, van Arnhem 10.55, van Nij megen 11.25 uur. Vertrek van den aanslulten- den trein naar Utrecht, van Amsterdam (CS om 8.38 uur, van Amsterdam te 8A3 uur en van Rotterdam (M.8.) te 8.19 uur. De minister van Koloniën heeft goedgevon den, mede namens de ministers van Economi sche Zaken en Arbeid en van Financiën: le. In te stellen een commissie van advies nopens bevordering der economische samenwer king tusschen Nederland en Nederlandsch- Indlë; 2e. te benoemen: a. tot lid en voorzitter van die commissie: den heer mr. dr. G. W. J. Bruins, oud-hoogleeraar aan de Nederlandsche Handelshoogeschool; b. tot lid en ondervoorzit ter van die commissie: den heer W. P. Hillen. oud-lld van den Raad van Nederlandsch-Indlë; c. tot Ud en secretaris van die commissie: den De Bond van Werkgevers In de Koopvaardij, die nog slechts van vijf aangesloten maatschap pijen toezegging heeft, dar zij bereid zijn de zes voorwaarden, In een vorige conferentie door de contactcommissie gesteld, te aanvaarden, ver langt daarentegen dat ook de loonen een object van onderhandeling dienen te zijn en dat de contact-commissie bereid zal zijn in principe over loonsverlaging te beraadslagen. Onlangs werd te Veghel, zooals gemeld, In een stoomwasschery een arbeider, die een stoom ketel repareerde, door gassen bevangen, aan de gevolgen waarvan deze overleed. Thans Is een ernstige wending gekomen In den toestand van twee arbeiders, die hun kameraad hadden ge. te redden en eveneens gasvergiftiging sr verkeert in zorgwekkenden ir het Gasthuis overgebracht. waren van van der Tweede Kamer, resp. mr. W. C. baron de Vos van SteenwUk en mr. J. R. H. van Schaik, vele leden van het Corps Diplomatique, de bur gemeester der Residentie, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, de gouverneur der Residentie, generaal jhr. W. Röell.en de dlrec. teur-generaal der Volksgezondheid, mr. Lie- taert Peerbolte. Aan de conferentie nemen on geveer 700 personen, afgevaardigden uit 33 lan den, met hun dames, deel. Aan H. M. de Koningin-Moeder werd, nadat zij door den voorzitter der conferentie was bin nengeleid, een ruiker theerozen aangeboden. Het Palestrlna.koor zong onder leiding van den heer Jos. Vrancken, „Hoe groot, o Heer,” van Valerius. De parochie Born was Maandag in feestdos. Het heele dorp was met vlaggen versierd en de weg vanaf de kerk tot aan de ouderlijke woning van Mgr. Buckx wemelde van palen en paaltjes, alle kwistig versierd' met wappe rende vlaggen. De beteekenis van het feest werd zoo treffend weergegeven door ’t opschrift aan de ouderlijke woning van Z.H.E.: Hulde den priester-mlssionaris, steun en hulp den Finscben Bisschop-missionaris, bU Naar de „Telegraaf” verneemt heeft de mi nister In beginsel goedgekeurd de plannen van de directie der Ned. Spoorwegen om over te gaan tot een algemeene tariefsverlaging voor het vervoer per spoor. Bij informatie te bevoegder plaatse deelde men het blad mede, dat momenteel nog niets te zeggen valt over de wijze waarop die ver laging zal geschieden en evenmin over het tijd stip waarop de in te voeren verlaging zal ingaan. De Ned. Spoorwegen beginnen thans met de uitwerking der plannen, welke aan een nadere bestudeering zullen moeten worden .onderwor pen, alvorens men tot eenlge definitieve maat regelen zal kunnen overgaan. In tegenstelling met loopende geruchten als zou op die toezegging worden teruggekomen, verneemt het „Volk", dat gestreefd wordt naar een regeling, waarbij de gedane belofte vrij stelling van het spljsvet der armsten gestand wordt gedaan, zjj het dan met de noodige waar borgen tegen misbruik. Ook Egypte heeft1 op deze beurs een officieele vertegenwoordiging gezonden en op de derde verdieping een stand Ingericht, waarin in een schilderachtige bonte verscheidenheid de ver schillende producten, artikelen en monsters zijn gereproduceerd. Vele kunstnljverheidsartikelen. waaronder zich prachtige werkstukken bevin den: met bijzondere zorg en artlstleken smaak bewerkte kussens, kunstig geweven kleeden en bijouterieën nooden tot een meer zandachtige in finesses afdalende beschouwing. De pro ducten van Egypte, voornamelijk die uit de vruchtbare NUldelta afkomstig, geven den be zoeker een goeden Indruk van Egypte als land- bouwstft&te Maandagmiddag 5 Sept, overleed in het Mln- derbroedersklooster te Megen, na een lang en geduldig lijden, de zeereerwaarde pater Leander Rahder OJM„ in den ouderdom van 64 Jasr. Heel zijn priesterleven heeft hij besteed aan het onderwijs; ongeveer 30 jaar was hij leeraar aan het gymnasium te Venray en van 1903 af aan het gymnasium te Megen. Zijn talrijke leerlin gen, van wie er zeer velen getreden zijn in de Orde der Minderbroeders, zullen hem zeker ge dachtig zijn in hun gebeden. De koloniale afdeellng, die is ondergebracht op de eerste etage van het eerste vaste Jaar beursgebouw, werd ook ditmaal ingericht door de afdeellng Handelsmuseum der Kon. Ver. Koloniaal Instituut te Amsterdam, onder lei ding van prof. dr. L. P. le Cosqulno de Bussy, directeur dezer afdeellng. De circa 40 K.G. wegende goudvondst, welke onlangs te op de Placer de Jong Zuid gewonnen werd en, dank zU de groote mede werking der directie der Surlnaamsche Bank In Amsterdam op eze afdeellng is geëxposeerd, beteekent ongetwijfeld een groote bijzonderheid die het interessante dezer koloniale groep nog In niet geringe mate doet verhoogen. Het voornaamste expositie-materiaal bestaat ►aaUjeciMriWoefc n dat van Kqpjfr De eersie, Wgi eeftjer uit, door de Nederlandsche Overaee- In verband met het feit, dat de ontvangs van de uitzendingen op de 296 M. golflengte niet in alle deelen van ons land bevredigend geacht werd, is door de Nederlandsche Sein- toestellen-Fabriek te Hilversum eenlge maan den geleden besloten, den bestaanden zender niet opnieuw te versterken, doch een nieuwen zender te bouwen en tevens de antenne en de bestaande torens van 60 M hoogte te vervan gen door een geheel modern antennesysteem. Het antennesysteem van den nieuwen zen. der wordt gevoed met niet minder dan 25 K.W, en is volgens de nleuTrrte gezichtspunten ge construeerd. Vanzelfsprekend is kristalbeetu- ring aanwezig, terwijl in de laatste trap voor de eerste maal hier te lande gebruik gemaa& wordt van de nieuwe Philips’ watergekoelde zendlampen, welke voor een nog veel grooter vermogen berekend zijn. Er is speciale aandacht aan besteed, dat de kwaliteit der uitzendingen aan de hoogste eischen voldoet. Door middel van een omschakel-inrichting is het mogelljk den zender met geringere ener gie (7.» K.W.) te doen werken voor die geval len, waarbij een omroepvereenlging gebruik van dit kleinere vermogen voldoende zou achten. Teneinde een zoo gunstig mogelijke uitstra ling op de gebezigde golflengte en een ver mindering van de fading te verkrijgen, is ge bruik gemaakt van een antenne, waarvan de afmetingen dicht bU de halve golflengte ge. kozen zijn. De nieuwe 140 M. hooge stalen mast doet hiertoe zelf als antenne dienst; de afstemming wordt mogelljk gemaakt door een uitschuifbaar bovenstuk van 25 M. lengte. De» mast, die geleverd en opgesteld is door dr firma Sanders te Enschede, rust op Isolators: en wordt door geïsoleerde stalen kabels vast gehouden. Het ligt in de bedoeling om gedurende dagen, beginnende Zaterdagavond 10 Septem ber, vanaf 30 uur met deze nieuwe Installatie de uitzendingen op 296 meter te verzorgen, ter wijl overdag gedurende dien tijd nog met het tegenwoordige systeem zal worden uitgezon den. De pakketpost ondervindt ernstige belemmeringen door de zee liedenstaking De verzending van brief- en pakketpost ge schiedt thans met buitenlandsche schepen, waarbij telkens van de beste verbindingen ge bruik wordt gemaakt. De meeste bezwaren on dervindt het vervoer naar Curacao en Suri name, dat steeds met den recht^reekschen zee weg geschiedde en thans via Duitschland of IBi de met pahnengroepen getooide Ridder haal te ’s Gravenhage Is Dinsdagmiddag de Achtste Internationale Conferentie van de Int. Unie tegen de Tuberculose in tegenwoordigheid van H. M. de Konlngin-Mbeder en Z. K. H. den Prins plechtig geopenw. Van de Nederlandsche autoriteiten aanwezig de vice-president van den Raad State, mr. dr. F. A. C. graaf van Lijnden Sandenburg, de voorzitters der Eerste en wwr ij Tengevolge van de zeeliedenstaking onder vindt ook het overzeesch post- en pakketpoet- vervoer belemmering. De postdienst heeft echter zooveel mogelljk maatregelen genomen om vertraging te voor komen. Voor het brief postverkeer zijn de gevolgen minder ingrijpend dan voor het pakketpostver- voer. Overzeesch brlefpostvervoer geschiedt n.l. als regel niet dadelijk per boot van Amsterdam of Rotterdam af, doch eerst voor een gedeelte per trein. Ook zijn de portokosten, onafhanke lijk van den verzendingsweg. steeds even hoog. Dat is niet het geval voor de pakketpost, waar bij de vervoerkosten afhankelijk zijn van den weg, dien men voor de verzending kiest. Waar de rechtstreeksche zeeweg in het algemeen de goedkoopste is, beteekent het geblokkeerd zijn van dezen, de noodzakelijkheid tot verzending langs een anderen weg. Voor de reeds op de j?ostkantoren aangenomen pakketten zullen de meerdere kosten voor rekening van den post dienst genomen worden. heer mr. J. C. Ph. Loeff, oud-landsadvocaat te Soera ba ja; d. tot leden van die commissie de heeren: Gottfried W. Crone, voorzitter van den Kamer van Koophandel en Fabrieken van Am sterdam; jr. M. W. Damme, algemeen vlce- voorzitter van de Vereenlging van Metaallndus- trieelen; H, P. Gelderman CMzn., voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers; ir. A\ Groothoff; mr. A. Wj Hartman, oud-voorzitter van den Bond van Eigenaren van Nederlandsch-Indische Suikerondernemingen ir. J. A. Kalff, voorzitter van den Ondememerï- raad voor Nederlandsch-Indlë; Th. Llgthart, oud-directeur der Javasche Bank; A. J. Bcha- beek. oud-hoofdlnspecteur der in- en uitvoer rechten en accijnzen in Nederlandsch-Indlë; dr. ir. J. I. J. M. Schmutzer, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; dr. Z. W. Sneller, hoogleeraar aan de Nederlandsche Handels hoogeschool te Rotterdam; mr. M. P. L. Steen- berghe, voorzitter der Algemeene Roomsch- Katholieke Werkgeversvereenlglng; 3e. te bepalen, dat aan de beraadslagingen der commissie, met advlseerende stem, kan wor den deelgenomen door de heeren: dr. H. W. Hirschfeld, dlrecteur-generaal van Handel en Nijverheid; L. Meyers, administrateur, hoofd van de afdeellng invoerrechten en accijnzen van het Departement van Financiën en dr. L. J. van der Waals, administrateur, hoofd van de 4de afdeellng van het Departement van Kolo niën. De installatie der commissie door den minister van Koloniën zal plaats vinden op den 15den dezer. ie aal 3 October »A men aan de suiker* Aankomst, te Genua Vrijdagmorgen 9 Bept fabriek te Steenbergen. Vermoedelljk de» *4. om 7.30 uur. J ounpagm ongeveer - aan aan gelegenheid van zijn 25-jarig priesterfeest. Juist op het oogenblik, dat wtf dit stukje zouden schrijven, begon een klok te luiden en zie: daarin zit een gedachte, die nadere uitwerking loont. De klok is een kerkklok. Zoodra zij haar eerste slagen uitjaagt over stad of dorp, reppen de handen der huis moeders in de huizen zich vlugger: de kinderen moeten opschieten, wil len zij nóg op tijd zijn. In den vroe gen ochtend schrijden de voeten van den priester naar het altaar. De ge beden omg vrede en geluk stijgen op. De klok is een beursklok. Jachtende heeren en niet-heeren, geschreeuw en geduw met de ellebogen. Geldlucht en geldzucht. Hausse - Baisse - Cijfers - Koersen - Gewin of verlies. Dolle vreugde en zwarte wanhoop. De mensch, die zijn hart thuis liet en zijn hersens meenam. De klok is een doodsklok. Kerkhof. Zwarte kleeren. Omfloerste kerkbeel den. Eeuwigheid en ernst. Droefheid en gelatenheid. Hoop op eeuwig ge luk. Aandacht en heilige vrees voor de eejiwige straf. Dies Irae. De klok is een scheepsklok. Af scheid. Tranen. Vreugde. Vacantie. Vlucht uit het vaderland en angst zweet om mogelijke ontdekking. Vlucht uit het huisgezin na een leven van niets. Stille geestdrift in het hart van den Jongen mensch, bevan gen door het heimwee naar verre landen. De klok is een gangklok, die rustig tijd verde It in de huizen der Zooals ze thuis tikt, tikt De «Amlgoe di Curacao” bericht, dat collectie schilderijen der Koningin ook in Suri name en Curacao zullen worden ten toon ge steld, en wel door bemiddeling van het Ned. Verbond. sche gewesten geleverde houtsoorten. Voor Ned. Oost-lndië Is daar dan het bekende Djati en Teak- of ijzerhout, van welke laatste soort een dakbedekking wordt getoond, die in Indië alge meen gebruikt wordt en. naar ons prof. De Bussy verzekerde, door de buitengewone duur zaamheid ook voor een eventueel gebruik hier té lande gunstige perspectieven opent. Een nieuwe toepassing van het djatihout zijn de kapsch gezaagde houtblokken, die als vloer bedekking uitstekend voldoen. Van de West-Indische houtsoorten kunnen worden vermeld: bruinhart, purperhart, man- barklak, lokus, Surinaamsch groenhart, krappa en bolletrie. Een West-Indisch klstenhout is het soema- roepa, waarvan verschillende toepassingen ge demonstreerd worden; in het bijzonder dient daarbij de inzending vaten en tonnen der N.V. de Reuver’s Hout Industrie te worden vermeld. Een buitengewoon goed gebouwde en uitstekend afgewerkte kano bewijst de groote doelmatig heid dezer houtsoort voor het vervaardigen van bootjes. De Rubber Cultuur Maatschappij lanceert een nieuw procédé, dat ongetwijfeld onder de jaar beursbezoekers veel interesse zal opwekken. Door haar wordt getoond hoe uit het reeds bekende rubberzool-crêpe bagger- en waterlaarzen war den vervaardigd, van welk nieuw artikel men de beste verwachtingen heeft. De tweede nieuwigheid, ingezonden door de .Dunlop Rubber Co. Ltd.” is een rubbertoepas- slng. bestaande uit een stoelzitting voor auto mobielen, autobussen, vliegtuigen, clubfauteuils e.d„ welke, gefabriceerd volgens een speciaal ge patenteerde werkwijze in practljk gebracht, door haar vele goede eigenschappen een groote po pulariteit waarborgt. Van de suikerindustrie wordt gedemonstreerd, hoe deze industrie, jfschoon ernstig bedreigd door de huidige malaise, door het experimentee- ren met nieuwe rietsoorten, de kwantiteit en kwaliteit der suiker steeds meer omhoog poogt te voeren; pogingen die, naar hier getoond wordt, succes hebben. Het was ‘n heele stoet, die zich bjj het Kerkplein had opgesteld om Mgr. aan de ouderlijke woning af te-halen en kerkwaarts te geleiden. We merk ten op de school kinderen met hun ne onderwijzers, de melsjes-congregatie de Chr. huismoe ders met overige meisjes en vrou wen, de Jongens- congregatie, de H. Familie, de R. K. Werklieden vereenl ging, Vakbond en Mtfnwerkersbond, het Kerkelijk zangkoor, de zangvereenlging Zanglust, de fanfare L"Union, Bruidjes, Geestelijkheid met Mgr. Buckx, Kerkbestuur. Gemeenteraad met den burge meester en de leden van het comité, iedere ver eenlging voorafgegaan door haar vaandel. Aan de ouderlijke woning, waarvoor eereboog was opgericht, werd Mgr. door een tweetal bruidjes een fraaie bouquet aangebo den. waarna de stoet zich onder de vroolljke tonen der fanfare naar de kerk begaf. Aan den ingang stonden wederom twee bruidjes met het geschenk voor Mgr. den stoet af te wach ten. De ingang der kerk was keurig met palm- boomen versierd en in haar frontispies prijkte het wapen van Mgr. Buckx. BU den ingang nam de Zeereerw. heer Pas toor het woord, die in welsprekende taal van de inwoners van Born de tolk was van de sympathie, die de bevolking haren dorpsgenoot en den eerbied en de hoogachting, die zij den Priester-Bisschop toedraagt en heden op zoo'n ondubbelzinnige wijze toont Zijn Eerwaarde wees in zijn toespraak op den steun dien Born Mgr. verleend heeft en blijft verleenen door het liefdewerk „de Flnsche Missiekring”. een bewijs, dat, al is Mgr. ook door breede wateren van Born gescheiden, de gedachte aan hem steeds levendig is en blijven zal. Als een blü- vend gedenkteeken bood de gewijde spreker aan ZH.E. een verguld zilveren kan met schotel aan, een kunststuk, uit het atelier van de firma van den Hout uit Weert. Op den schotel prij ken de wapens van Nederland, Born, Finland en het wapen van Mgr. Buckx met de spreuk: Misericordia et Veritas, en verder symbolische figuren als uitdrukking van de kracht van het H. Doopsel. Daarna begon de pontificale Hoogmis door Mgr. opgedragen met assistentie van den Hoog- eerw. heer Deken uit Sittard, de geestelijkheid van Born, den Hoogeerw. Missie-procurator pater Flnken, uit Rotterdam, den zeereerw. heer Hoen, aalmoezenier van Soc. Werken te Roer mond en de zeereerw. heeren Pastoors van Buchten, Holtum, Grevenbicht en Obbicht. Na het Evangelie sprak Mgr. de aanwezigen toe. En het waren woorden van dankbaarheid voor de ondubbelzinnige blUken van sympathie en hoogachting, die hU van ouden en jongen, van de schuldelooze jeugd af tot den grijsaard toe, had mogen ondervinden, eene spontane huldebetooging, waarvan de indruk bU ZJIX. nooit zou uitgewlscht worden. Na de plechtige H. Mis werd Mgr. in dezelfde volgorde huiswaarts gevoerd, waar de fanfare met een paar flinke marschen de plechtigheid besloot. Hierna sprak, prof. Léon Bernard, secre- taris-generaal van de Union Internationale contre la Tuberculose. Spr. bracht den dank over van de Union In ternationale aan H. M de Koningin-Moeder, die altijd het grootste belang heeft gesteld in de bestrijding der tuberculose en thans de acht ste conferentie van de Internationale Vereenl ging tegen de Tuberculose onder Hare hooge bescherming heeft willen nemen; deze gevoelens van dank gelden ook de Nederlandsche regee- ring wegens hare welwillende belangstelling in deze conferentie. Voorts dankte hU prof. Nolen en zijn mede werkers voor de ultnoodiging aan de Union ge daan en voor hun zorgen om het welslagen dezer conferentie voor te bereiden. Na hulde te hebben gebracht aan de geest kracht van het Nederlandsche volk en eraan te hebben herinnerd, hoezeer dit land heeft bij gedragen in den vooruitgang der beschaving, speciaal op het gebied der geneeskunde, toonde spr. aan, dat het de 19e eeuw was, die onze kennis omtrent de tuberculose vooruit bracht. In de wetenschappelijke wereld der tuber culose-bestrijding worden thans dan ook dank baar de groote gebeurtenissen in de geschiede nis der ziekte herdacht. Na in het kort te heb ben herinnert aan de onsterfelijke werken van Laennec, van Villemin, van Forlanini, wijdde spr. uit over het geniale werk van Robert Koch inzake tuberculose, nu we dit jaar den 50en verjaardag herdenken van de ontdekking van den verwekker der ziekte door den grooten Duit- schen geleerde. In bijzonderheden ging spr. den zeldzaam grooten theoretischen en practlschen vooruit gang na. welken deze ontdekking heeft tenge volge gehad ten opzichte van de kennis dezer ziekte, zoowel wat betreft de juiste beschrijving van het ziektebeeld, haar aetiologie, pathogenic, diagnose, prophylaxe en therapie. Tenslotte vestigde prof. Léon Berpard de aan dacht op het universeele karakter der weldaden, die aan de veroveringen der geneeskunde ver bonden zjjn en noemde de waarde voor de menschheid en de moreeie strekking van de in ternationale wetenschappelijke samenwerking, welke nergens gunstiger bodem kan vinden dari in ’s-Gravenhage, den zetel van het Vredesge- rechtshof. den menschen. zij nergens. klok is (met een beetje goeien een wekker. Een boosaardige uitvinding, door slapers gehaat. Ver stoorder van den slaap des vredes en van schoone droomen. De klok is nog v-el meer, lezer. Er is b.v. een klokje van gehoorzaam heid, dat een eind maakt aan dit ge schrijf. De minister-president, jhr. jnr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, hield de vol gende openingsrede: Met vreugde roep Ik u allen, officieele ver tegenwoordigers en le den van de Union In ternationale contre la tuberculose een harte- lijk welkom in Neder land toe. Gü komt thans voor de achtste maal sa men om met uw gaven van hoofd en hart, van studie en weten schap samen te be raadslagen over de be strijding van de tuber culose, die ziekte, die zooveel levenskracht en levensgeluk breekt, het individu en de ge- Minuter Buys meenschap zoo zware lasten oplegt. Ook van Nederland moet dit nog gezegd worden, al mag het Nederlandsche volk dank baar zijn voor den bestaanden toestand. Dank zU de toewijding van talloozen, werken de en honderden plaatselljke en provinciale ver- eenigingen tot bestrijding van de tuberculose, dank zU den onverdroten arbeid van de Ne derlandsche Centrale vereenlging tot bestrijding der Tuberculose, dank zij de leiding en de voorlichting van de RUksinspecUe en den fi- nancieelen steun van het RUk, Provincie en Gemeenten, dank zU ook het net van consul tatiebureaus, is het sterftecijfer voor de tuber culose, dat in 1901/1905 bedroeg 19.60 per 10.000 inwonerts. gedaald op 7.33 op gelijk aantal in woners in 1931. Voortgezette studie heeft In den loop van de jaren veel licht verspreid over hetgeen aan- vankeUJk volledig in geheimzinnig duister ge huld was. Mannen, wier namen met eerbied en dank baarheid genoemd warden, was het gegeven een tip van den sluier op te lichten. Ik noem onzen Antonie van Leeuwenhoek, die geboren 24 October 1632, met zUn zelf ver- «marriigde microscoop het eerst bacteriën zag; ik noem Pasteur, Robert Koch, Sir Robert Phi lips, Calmette, Forlanini; zU en anderen heb ben de menschheid verlost aan de fataliteit; xU hebben doen zien, dat tuberculose niet be. hoort tot de erfelijke ziekten en niet ongenees- Hjk is. Maar hoe zegenrijk de arbeid van deze allen ook geweest is, de tuberculose is nog niet in haar kern aangetast; zoolang dat niet het ge val is, blijft zü een gevaarlUke vUandin van mensch en gemeenschap, tegen wie bU voort during alle krachten moeten worden ingespan nen, omdat zjj anders het haar met succes be twiste levensterrein herovert. Er moet bU voort during gewerkt en gestreden worden, totdat het God zal behagen, dit geheigi der schepping ge heel te ontsluieren. Een reeks van belangrijke ondex wei pen zijn op uw vorige congressen behandeld. De onder werpen, die thans aan de orde zUn: Chrysothe- rapie van de tuberculose, de betrekking tus- achen allergie en Immuniteit, nazorg van t.b.c.- patlënten, zijn mede van groote wetenschappe lijke waarde en ieder positief resultaat, waartoe gU ïuH mogen komen, sal aan de lijdende menschheid ten goede komen. Met de bede dat Gods zegen op uw arbeid moge rusten, verklaar Ik deze achtste confe rentie van uwe vereenlging geopend. De 27e Nederlandsche Jaarbeurs is aangevan gen en de gevleugelde Mercurius. god van den handeldrljvenden stand, heeft weer zijn intrek genomen in de Jaarbeursgebouwen aan het Vreeburg te Utrecht. Hij zetelt daar, zonder overdreven praal en luister en de zware crisisperiode, die de wereld te doorstaan heeft, weefde wellicht reeds zil veren draden tusschen blonde lokken van zijn hoofd, maar Mercurius van heden is, onveran derbaar de Mercurius gebleven uit reeds zoo lang vervlogen periodert, waakzaam, vinding rijk en in hooge mate actief. De eerste dag dat deze godheid op het Vree burg recipieerde, deed reeds velen naar dit mo dern handelspaleis stroomen. Het was een on afgebroken gaan en komen van geïnteresseer den en wij zagen reeds dat verschillende orders werden geaccepteerd. Hieronder laten wU de bespreking volgen van een drietal interessante exposities, die wU in de komende dagen nog door verschillende an dere hopen te doen volgen. door het „Ine” (Istltuto Nazionale per l’Espor- tazione). Dit instituut is opgericht door de Itallaansche regeering met het doel, alle problemen, die aan den export verbonden rijn, te bestudeeren en tevens practische medewerking te verleenen aan de betrokken exporteurs. Op deze najaarsbeurs brengt Italië een zeer uitgebreide collectie producten der artistieke in dustrieën: ceramieken, geblazen glazen, hout werken, leder, albaster, zilver. Ivoor, rafflawer- ken, speelgoederen en artistieke stoffen voor huisverslering. Deze producten zijn afkomstig van 53 verschillende firma's en worden Utrecht gebracht door de „ENAPI” Ente Nazionale per l’Artlglanto e le Piccolo Industrie (Na tionaal Verband voor de huisindustrie en de kleine nUverheid), die zorgt voor den verkoop aan belanghebbende buitenlandsche firma’s voor rekening der producenten. Daar de tabaksproductie in Italië de laatste tien, twaalf jaar aanmerkelUk is toegenomen en dus een belangrijk deel voor export overbluft, bevat deze expositie verder een volledige col lectie monsters van ruwe Itallaansche tabak soorten. Voor de afdeellng toerisme is een beduidend gedeelte dezer exposltie-ruimte gereserveerd. Italië toch geniet als toeristenland een steeds meer stijgende vermaardheid, welke vermaard heid ook door vele Hollanders ieder Jaar op nieuw bevestigd wordt. Een uitgebreide collec tie afbeeldingen en interessante brochures geeft een zoo volledig mogelUk beeld van Italië als land voor toerisme, terwijl een goed toegerust informatiebureau steeds voor het geven van inlichtingen voor belanghebbenden ter beschik king staat. ”prof. dr. Nolen sprak in rijn rede dank uit aan H. M. de Koningin-Moeder voor het feit, dat zU deze conferentie onder Hare bescher ming heeft willen nemen, terwijl hU tevens het vele goede in herinnering bracht wat H.M. in het belang van de tuberculose-bestrUding heeft ^"voorts richtte spr. zich tot Z. K. H. den ren hem te danken voor züne tegenwoordigheid. Vervolgens riep spr. vooral aan de vreemde gasten een hartelük welkom toe, terwUl hU tevens de verzekering gaf, dat al het mogelUke zal worden gedaan, opdat zU de aangenaamste herinneringen aan ons land zullen kunnen jnedenexwen. Zijn rede voortaettend, bracht spr. her" innering, dat in dit jaar het werk van twee groote mannen moet worden herdacht, n.1. dat van Antony van Leeuwenhoek en van Robert Koch Wel heeft Koch geleefd en gewerkt twee eeuwen na van Leeuwenhoek, maar toch heb ben beide onderzoekers zich bediend van de- ■elfde methode van onderzoek, waarmee zU groote resultaten voor de wetenschap hebben kunnen bereiken; van Leeuwenhoek mag toch genoemd worden den grondlegger van de mi- <vo6copte. Dit jaar Is het namelUk 300 jaar geleden, dat Antony van Leeuwenhoek, de ontdekker van de bacteriën en van een geheel nieuwe wereld van bet oneindig kleine, werd geboren en is het vUftig jaar geleden, dat Robert Koch de wereld in beroering bracht door zUn ontdekking van den tuberkel-bacil, medegedeeld in de zitting van de .JPhysiologische Gesellschaft" te Berlijn op M Maart 188X Sjb-. trok een parallel tusschen het wertc van H. M. de rij deze i t heeft willen nemen. de tuberculose-bestrUding heeft

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6