Prikkeldraad De Hanze in ’t Bisdom Haarlem Ongepast 1 Mislukt relletje De dempdraak is overgestoken DONDERDAG 8 SEPTEMBER ENKHUIZEN RESPECTEERT ZICHZELF Roode schooltjes Zou Kamerlid Peereboom Protest tegen de Ned. in actie spoorwegen I CRISISPACHTWET 1932 Vreemde arbeiders CONSUMPTIE-MELK Rede van den Bisschop Bedevaart naar Heiloo VRIJSTELLING VAN DIENST '4 Dappere ongehoorzaamheid De vestinggracht van Willemstad Pauselijke onder-» scheidingen «a. dess BONDSVOORZITTER GEHULDIGD BENOEMINGEN 3 een p tester ten onrechte niet vervolgd zyn? De karakteristieke^ Havendijk te Enkhuizen, welke den Dempdraak ^oor den neus werd weggesnoept Een vryers-bolswerk M ongehoorzaamheid velerlei Moet alles dan vlak? Paters Jezuïeten Samenwerking ken ZH.Exc. Congregatie der Redemptoristen w Woensdag werd te Haarlem de vie zilveren jubileum van de Hanze in .Haarlem voortgezet. j Te midden van palmen was het portret van Chris Jansen z.g. geplaatst, gel lint. Zichtbaar teeken. dat de v< Enkhuizen voelde niets voor Par mer ends trieste voorbeeld; wordt thans Bolsward het slachtoffer? Aanbieding van de feestgave. Har- telyke toespraak van Z. H. Exc. Mgf. Aengenent electrische centrale voor N -Brabant en Zeeland staat er vlak bij; de schakelaars mag men dan wel zwaar vergrendelen. dat met een heilige doorzettingsvermogen gearbeid heeft. Twee Pauselyke onderscheidingen Binnenkort onder de Crisiszuivelwet den den Ook toepasselijk op tuinbouw* bedrijven? verbaal Justitie het woord aan den weleerw ‘kapelaan aan de parochle- 'illebrordus buiten de Veste Amsterdam. Mie de feestrede zou houden. !en zijn herdenkingsrede de heer Van Tetering lm had plaats geno- Tetertng de begroe- van het Bisdom Op de Mookerhelde waar een Heemschut ter al niet heen genoodlgd wordt is de Heu- mensche schans. Er kwamen klachten dat dit historiestuk werd afgegraven, t Is eigenaardig. Een gracht droge of natte daargelaten moet vol, een object dat boven de aarde uit steekt weggegraven. Alles vlak, daar gaan we heen. Na onderzoek blijkt dat de Nederlandsche Spoorwegen zand doet graven van 41e Mooker helde en dat deze afgraving geleidelijk de Heu- mensche schans nadert. Tevens bleek, dat in de oorlogsjaren de gemoblllseerden loopgraven hebben gemaakt die zij bij hun afscheid niet bepaald netjes hebben achtergelaten. Een en ander is niet geheel in overeenstemming met het roemrucht verleden der Heumensche schans. De de De heer A. Vlaar, penningmeester der JuM- leum-commlssie bood dan de feestgave aan. Ondanks de slechte tijden mag een feestgave niet achterwege blijven, vooral wanneer deze is voor het stichten van voorschot-hulpbanken in u dit bisdom. De kleine middenstander heeft hier aan een bijzonder grooten steun. In totaal is binnen gekomen 2150. voorwaar een mooi bedrag. Spreker gaf het hoofdbestuur in overweging de inschrijving nog niet stop te zetten. De bondsvoorzitter aanvaardde de gift gaarne, meer middelen z trachten te verl spreker op de hei fonds. Vervoljens boden namepr schen Bc den Llml voor hek Zeer binnenkort is, volgens „Het Handels- blad", een maatregel te verwachten, waarbij ook de consumptiemelk binnen de werkings sfeer der Crisiszuivelwet zal worden getrokken. Indien het blad wel is Ingelicht, zullen er le- veringsdistricten worden ingesteld en minimum prijzen worden vastgesteld. jst hoofdbestuur natuurlijk en. In dit verband wees ïe werking van het Santos- Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent noemde het een Indrukwekkend schouwspel toen al die honderden leden geknield lagen voor het H Hartaltaar en thans nu de zaal met eenige duizenden Hanze-leden gevuld is. OU leeft mede met uw bond. gU hebt er enthousiasme voor. Wij bezitten in het bisdom Haarlem een RK. Middenstandsbond, die er zijn mag en wij hebben met dezen bond voor de toekomst niets te vreezen. Mgr. herdacht zijn Doorluchtigen voorganger Mgr Calller. die den stoot heeft gegeven tot oprichting van den bond. Openlijk bracht Mgr aau zijn nagedachtenis eerbiedige hulde. Dan bracht spreker hulde aan het bestuur, toewijding en een groot voor de Roomsche zaak Twee personen wil Mgr. speciaal onderschei den. de heeren Stumpel uit Hoorn en Peter- uit Amsterdam. Onder daverend applaus spelde Mgr. deze twee heeren bet Pauselijk eerekruls „Pro Ecclesia et Pontlfice" op den borst. De Bisschop schetste de verdiensten van beide Hanze-leden, die een grooten staat van diens: hebben. De Bisschop gaf daarna den BisschoppelUker ’egen. Na de vergadering werd door het hoofdbe stuur in restaurant Brinkmann gerecipieeve waarna de feestdag besloten werd met een ge- meenscbappelijken maaltijd. Het stationsgebouw te Maastricht vlagde niet halfstok by de uitvaart van Kardinaal Van Rossum Op de vragen van het Tweede Kamerlid van de Bilt betreffende de toepasselijkheid der Crisispachtwet 1932 op de tuinbouwbedrijven, heeft minister Donner, minister van Justitie, geantwoord, dat een der kantonrechters-plaate- vervangers te Haarlem inderdaad op 28 Juli een beschikking heeft gegeven, waarbij er van is uitgegaan, dat de Crisispachtwet 1932 niet be trekking zou hebben op den tuinbouw. Toen de drie centrale landbouworganisaties zich naar aanleiding van deze beschikking tot den ondergeteekende hadden gewend, heeft hij gewezen op de mogelijkheid van een hoogere voorziening. De zaak is thans aanhangig bU da rechtbank te Haarlem. Reeds daarom ware het minder Juist, zoo de minister zijn meening over het rechtspunt in heb openbaar uitsprak, laat staan zich tot de kantonrechters richtte. H welke Het spijt ons voor den heer Peereboom en diens nobele bedoelingen bij het stellen van deze suggestieve vragen, maar.-.-., het rel letje zal tot smadelijke mislukking gedoemd blijken. Uit Breda immers vernemen wij: In het begin van dit jaar is inderdaad een katholiek priester te Breda beschuldigd Het heeft bU vele Maastrichtenaren misnoe gen gewekt, dat jJ. Zaterdag bij de plechtige uitvaart van Z.Em. Kardinaal van Rossum het stationsgebouw te Maastricht de vlag niet half, stok voerde. Temeer werd de aandacht hier op getrokken, daar het meerendeel der Rijks-, Provinciale- en gemeentegebouwen, voorzoover er gevlagd werd, het vlagdoek ten teeken van rouw half, stok lieten hangen. Inderdaad deed het onaangenaam aan toen geestelijke en wereldlijke autoriteiten in den voormiddag aan het Stationsplein voor de plechtige uitvaart arriveerden, deze begroet te zien met de lustig wapperende feestelijk aandoende driekleur. De Limburgsche Liga heeft in eene protest- nota aan de directie van de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht haar misnoegen over deze gebeurtenis kenbaar gemaakt en aan de Nederlandsche Spoorwegen verzocht meer re kening te houden met de gevoelens van het meerendeel der Limburgsche bevolking. Slechts een voor-ontwerp Naar aanleiding van een „Maasbode '-bericht. volgens hetwelk op het departement van bin- nenlandsche zaken een wetsontwerp gereed ligt op het in dienst nemen van vreemde arbeids krachten en het de bedoeling zou zijn dit wets ontwerp reeds 1 Januari as. in werking te doen treden, vernemen we. dat men hier slechts te doen heeft met een voor-ontwerp. afkomstig van een interdepartementale commissie, dat gevoegd was bjj een rapport dier commissie en waarover thans nog overleg gaande is tusschen de vijf departementen, welke by *n aangelegen heid als deze betrokken zyn. Aangezien er hier dus nog geen sprake van een bepaald wetsontwerp is, wordt het zeer on waarschijnlijk geacht, dat een eventueele maat regel, als hier bedoeld, met 1 Januari 1933 reeds in werking zou kunnen treden. De Bedevaart, die de beide Noord-Holland- sche Propaganda-Commissies van Diocesaan Kruisverbond en Mariavereenlging in bet bis dom Haarlem, dit jaar naar Heiloo organiseeren op Zondag 18 September ix, belooft een groot succes te worden. Het programma luidt als volgt: te 10.46 uur in de bedevaartskerk Hoogmis, waaronder pre dikatie door den zeereerw. pater J. HUlen, Mont- fcrtaan, uit het klooster te Egmond aan Zee; te half twee plechtige Kruisweg; vervolgena plechtig Lof. waaronder Sacramentsprocessie. De meditatie op den Kruisberg en de predikatie tijdens het Lof zullen worden gehouden door den zeereerw. pater Ernestus OM.C., uit het klooster te IJmulden-Oost. De namiddagoefe- nmgen zullen, als de weesgesteldheld zulks toe laat. in de open lucht worden gehouden. De Bedevaartcommissie vestigt er nog eens Speciaal de aandacht op, dat vanzelfsprekend op de eerste plagts de georganiseerde katholieke drankbe-ijders te Heiloo worden verwacht (dus de leden van de Mariavereenigingen en Kruis verbonden maar dat daarnaast alle belangstel lenden van ganscher harte welkom zijn. De hoop wordt uitgesproken, dat ook dit jaar weer velen van hun liefde voor onze goede Moeder zullen blijk geven door mee naar Heiloo op te trekken. Verdwijnende buitenplaatsen De buitenplaatsen zijn sterk aan X verdwij nen. Men behoeft slechts om te zwerven in de omgeving van Den Haag of Haarlem of Zeist om daarvan een Indruk te krijgen. Des te meer vreugde biedt het te vernemen, dat een buiten goed behouden blijft en voor het publiek open gesteld; als het publiek een zoodanig gebaar nu maar op de juiste wijze weet te begrijpen. Bij de verschillende gevallen is als een zeer te waar- deeren feit te vermelden het fraaie landgoed Hc dsberg, dat is ..opengesteld”. Dit uitge strekte gebied van meer dan honderd hectaren, eigendom van den heer H. Kleiweg de Zwaan te Amsterdam, is gelegen onder dé gemeente Oisterwijk en sluit aan bij de terreinen van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumen ten. Lintbebouwing, een woord van onzen tijd, be duidt bouwen langs hoofdwegen en daarmede tegelijk bederven het uitzicht en den weg zelf. Wanneer een verkeersweg door een dorp voor autoverkeer onbruikbaar is door stilstaande bakkers- en groentekarren en de bewoners de voorbijsnellende auto’s vervloeken, maakt de Gemeenschap een nieuwen weg op het dorp. Wanneer de menschen nu langs dien nieuwen weg weer hulzen gaan bouwen en X spel van voren aan zich herhalen gaat, moet er iets gebeuren. De Staatscommissie voor de Water staatswetgeving maakte een concept-wetsont werp tegen de lintbebouwing dat door de Re- geerlng vrijwel ongewijzigd als wetsontwerp werd Ingediend. mededeellngenserte wordt besloten met aandacht te, vestigen op wat onze Vlaamsche broeders doen inzake het behoud van natuurschoon. De Calmpthoutsche heide, tus schen Breda en Antwerpen, ligt ten deele op Bel gisch, ten deele op Nederlandsch gebied. De Vereeniging voor Natuur- en Stedenschoon, se cretariaat Antwerpen. Ossenmarkt 22. is bezig te trachten de Calmpthoutsche heide tot na tuurreservaat te verkrijgen. Heemschut’s be stuur gaat met de Vlamingen dit district be zichtigen om te oordeelen wat hier te doen staat. Voor autoriteiten en personeel der Vaticaansche Stad Het nog tamelijk nieuwe Kamerlid Pee reboom heeft zich In antl-paplsme zoo spoedig mogelijk zijn grooten voorganger waardig willen toonen, weshalve hij per 3 September JX den Minister van Justitie o.a. de volgende vragen gesteld heeft: Werden gelukwenschen aangc- den Bosschen en den Llmburg- nd en de Federatie. De voorzitter van rirgschen Bond bood een bedrag aan opgerichte fonds. als de leider even te voren zijn hoorders op zweepte om, als de overheid eenmaal na rijp beraad besloten heeft het land te verdedi gen, neen, honderdmaal neen, honderddui- zendmaal neen te zeggen en een ander woordvoerder de revolutionnaire daad ver heerlijkte. Dappere ongehoorzaamheid mag een prachtig slagwoord zijn in den strijd, maar ze voert tot wanorde en revolutie, ook al tracht de leiding deze te vermijden. De ver heerlijking van de Amhemsche ongehoor zaamheid in de roode pers is’ daarom ook meer afkeurenswaardig dan het feit zelf en de 8. D. A. P. moge diep doordrongen zjjn van de verantwoordelijkheid, die zij draagt, wanneer eventueel het gezag moet ingrijpen. In tegenwoordigheid der geheele Commu- nautett van paters en broeders Redemptoristen werden in de kerk der paters Redemptoristen te 's-Hertogenbosch op Woensdag 7 Sept, acht tien fraters in de Congregatie opgenomen. Heden, feestdag van O. L. Vrouwe Geboorte, deden achttien novicen de kloosterbeloften. „Is het den Minister bekend, dat te Breda een Roomsch priester zich schuldig zou hebben gemaakt aan een ergerlijk zeden misdrijf; dat daarvan toen aangifte is ge daan en door de marechaussee ook proces- vcrt_l is opgemaakt; dat de Officier van de zaak aanvankelijk ook heeft vervolgd, maar dat. ten slotte, van die ver volging Is af gezien? Is de Minister bereid mededeeling te doen van de ware reden, waarom genoemde Roomsche priester, in weerwil van zulk een beschuldiging, ten slotte niet is vervolgd? Is de Minister bereid om, in geval het blijken mocht, dat dit afzien van de vervol ging van dezen Roomschen priester in on miskenbaar verband staat met de overwe gend Roomsche samenstelling van de Bre dasche Rechtbank, zoodanige maatregelen tc treffen, waardoor gevallen van bevoor rechting van andere en bijzonderlijk van dergelijke Roomsche priesters niet meer kunnen voorkomen en de Bredasche Recht bank het beslist ontoelaatbare daarvan ender het oog te brengen?” hoorlljke handelingen op zedelijk gebied zou hebben schuldig gemaakt. De subst- offlcier van justitie te Breda, mr. graaf Van Limburg Stlrum, ging tot een vervolging over De Bredasche rechtbank echter stel de, na In raadkamer geweest te zijn, den verdachte buiten vervolging, omdat ieder bewijs van schuld afwezig was. Van deze uitspraak ging mr. graaf van Limburg Stlrum in hooger beroep bij het Gerechtshof te Den Bosch. Het Hof heeft echter het beroep van den officier van justitie verworpen, den verdachte dus even zeer buiten vervolging gesteld. Tot meerdere geruststelling van den heer Peereboom zij opgemerkt, dat in het Bos sche Hof zitting had de protestant se he raadsheer mr. Van Veen, terwijl de elsch tot vrijspraak gesteld werd door den protestantschen advocaat-generaal mr. Couvée. We gelooven, dat hier leder verder com mentaar overbodig is. Vier gouden kloosterjubilea te Maastricht In de bescheiden stilte der kloostermuren heeft men heden in het klooster .De Beiaart” der eerw. broeders van de Onbevlekte Ont vangenis te Maastricht vier zeldzame jubilea pogen tc herdenken. Zoo mochten wij aan den vooravond van deze zeldzame gebeurtenis vernemen, dat de eerwaarde broeders Avellinus, Julius, Johannes Berchmans en Hipolythus heden den blijden dag herdenken, toen zij elk vóór een halve eeuw den kloosterlijken staat aannamen. Onder de schutse van O. L. Vrouwe Onbe vlekte Ontvangenis arbeidden zjj 50 jaren voor het katholieke onderwijs. en eerst korten tijd geleden namen zijn van hunne achoone levens teak afscheid, om in „De Beiaart” een wel verdiende rust te genieten. Men heeft deze jubilea aan de nieuwsgierig heid der buitenwereld willen onttrekken. Toch zullen zeer vele oud-leerlingen verheugd zUn langs dezen weg aan hen. die hun wegwijzers waren by de eerste passen op het glibberige levenspad, herinnerd te worden. Een plechtige H. Hoogmis van dankzegging werd in de kloosterkapel opgedragen. Het ligt in de bedoeling in de maand December as een geschikte gelegenheid waar te nemen, om op passende wijze deze voorzeker zeldzame Ju bilea meer feestelijk te berdenken. Aan Heemschut’s maandblad over Juli-Aug ontleenen wij het volgende overzicht: Ondanks den vacantietljd was er werk aan den winkel. De dempdraak, die te Enkhuizen met zijn zanderige uitwerpselen den Havendijk wilde vullen op de wijze zooals hij dit aan Purmer- end’s Singel deed, werd door Heemschutters opgejaagd. Even werd bij nog gesignaleerd aan de Staaleversgracht te Enkhuizen. doch ver dween toen uit 1 gezicht. Thans blijkt dat dit monster zich over den Zulderzee-afslultdijk naar Friesland heeft begeven. Dit traject lag voor de hand. Nu is bij aangekomen te Bols ward. Daar te Bolsward besloot de ge meenteraad tegen het advies van Burgemeester en Wethouders te dempen het aardige oude grachtje langs de Br oer est raat en Snorkstraat. Slaagt de booze geest In zijn onnaspuerbaar schoonheldsvei^ilelend streven, dan zijn in dit lieve Friesche stadje meer onheilen het gevolg. In 1 Mei-nummer schreven we; „Werkloosheid, dat is X eenlg argument dat blijft. Doch als men ergens een berg zand van links naar rechts laat verplaatsen wordt er niets bereikt en gaat niets verloren, doch als men een gracht dempt wordt niets bereikt en gaat er wel Iets verloren. En voor dat verloren gaan betaalt men dan 50.000 meer". Dat gold de Havendijk te Enk huizen. Voor Bols ward's grachtje geldt hetzelf de recept; alleen het geldcjjfei* is ƒ25.000. De dempdraak doet reeds een meer coulante aan bieding. mogelijk onder Invloed van de malaise Het dagelijksch bestuur zond te dezer zake een adres aan het Provinciaal Bestuur van Fries land. verzoekende het raadsgeslult niet te wil len goedkeuren. Vestingwerken vragen alom de aandacht. Naarden Is sedert de groote verkeersweg er langs gaat wat tot rust gekomen, doch klaar is dit vraagstuk niet. Willemstad is merkwaar dig omdat dit een ontworpen vesting met erin een stad is van 1583 in tegenstelling met vestingwerken aangebracht om een bestaande stad. De vestingwerken van Willemstad zijn sedert lang verwaarloosd. Sedert in 1926 de vesting werd opgeheven kwam het geheel In Heemschut’s belangstelling. Nu is de Rijks- werkverschafflng bezig de met riet dichtgegroei de vestinggracht leeg te graven. Jammerklach ten komen er van Willemstadters omdat deze werkzaamheden zoodanig geschieden, dat die gracht niet hoekig zoo X behoort doch afgerond wordt uitgegraven, doch voornamelijk omdat de uitkomende grond wordt geworpen in de buitengracht die daar om den Slngelweg de vesting omsluit, zoodat er van dit buiten gracht slechts een sloot van eenige meters breed overbluft. X Is ook wel een zonderling geval. 06 moeilijkheid schijnt te zyn dat men geen uitkomenden grond. Zou van het feit, dat hij zich aan zecr^Hbe-,^ wanneer men toch aan het werkverschaffen is. nergens waardeering zUn voor eenige duizen den kubieke meters vruchtbaren grond. Te Geertruidenberg beeft men in de 19e eeuw de fortificatiën van den „sleutel van Holland’’ vrijwel geheel geëgaliseerd om bouwterrein te verkrijgen. In 1918 was er weer behoefte aan bouwterreinop advies van Heemschut werd toen één gaaf bolwerk gespaard met ingebouwde borstweringen, opgaand geboomte, vestinggracht slngelweg en buitengracht. Nu was daar een streyen om óf het heele bolwerk af te graven voor werkverschaffing óf alleen de inwendige aardhoopen wat eens kantige borstweringen waren met taluds, opritten, plongee, barbets en emplacement en zulks omdat daar bU avond zoo erg gevrUd werd. Na bezoek ter plaatse bracht Heemschut een advies uit hierop neer komende, dat Geertruidenberg elke ontspan- ningsgelegenheid mist en het bolwerk een voor driekwart voltooid wandelpark is, dat men eerst in den kantigen vestlngtrant terug moet bren gen en dan voorzien van wandelpaden en ban- ken en tegen X erge vrijen eenige elec trische lichtpunten. Dat kan best want de groote w ir -r anneer bij demonstraties, zooals er YY in den laatsten tijd maar al te veel gehouden worden, rake klappen vallen, dan wascht de S. D. A. P- haar han den in onschuld. Zij is daarvan de oorzaak niet, de menschen hebbeimiets -gedaan, de leiders hebben het niet gewild. Men is diep verontwaardigd over het op treden van fle polltie, die het altijd, volgens de roode interpellanten tn gemeenteraad en Kamer, heeft uitgelokt. Dat demonstreeren gaat net zoo lang voort tot er eens een groot aantal slachtoffers valt en we aar zelen niet te verklaren, dat de leiders en de organisatoren in dezen een groote ver antwoordelijkheid dragen. Om dit aan te toonen willen we even de aandacht vestigen op een enkel zinnetje uit het verslag In de socialistische bladen over de demonstratie te Arnhem. „Spreekkoren klonken uit den stoet op. De ^politie had het wel verboden, maar wie doet je wat, als je met 20 duizend man demon streert.” Hier waren het nu geen communisten ol onafhankelijke socialisten, maar rasechte soclaal-democraten, die het gezag met voe ten traden. De leider van de partij predikte het vorige jaar de dappere ongehoorzaam heid voor zijn volgelingen, maar hier was het laffe ongehoorzaamheid, gegrond op het „wie doet fte wat als je met 20.000 man bent.” Trouwens, hoe kan men tenslotte orde en gehoorzaamheid van de massa verwachten, Toen Indertijd bekend werd, dat namens de 8. D. A. P. In het Zuiden van Limburg enkele „neutrale” volksscholen zouden wor den gesticht, heeft men de 8. D. A. P. er In de nlet-soclallstische pers op betrapt, dat zij haar princiep de eenhelds-tolks- school ontrouw werd en heeft men In diezelfde leugenachtige pers geïnsinueerd, ja, brutaal-weg beweerd, dat hier ten slotte niets anders dan bijzondere roode schooltjes opgericht gingen worden. Dat heette natuurlijk infaam gelleg! Deze schooltjes werden alleen maar ge sticht, omdat In Zuld-Llmburg het open baar onderwijs te Roomsch-getint was; een leder, die voor zijn kinderen nu eens prima oaverValscht-neutraal onderwijs verlangde, kon hier terecht.. Nu Is de vorige week in Hoensbroek zoo'n wonder-school officieel geopend: er waren vele sprekers, en die sprekers hebben de 8. D A. P„ het N. V. V. en het roode Ar- beidersontwikkelingsinstituut mitsga ders Indirect natuurlijk ook zichzelf be- fulfd, als ware hier een ongelooflijke hel dendaad verricht dank zij een energie en een opofferingsgezindheid, waarvan de 8. D. A. P. en bevriende mogendheden het monopolie bezitten. De heeren hebben natuurlijk alleen maar geprofiteerd van de gelijkstelling en In deze scholenstichting zit niets, absoluut niets van den moed Ch van de offervaardigheid, waarmede'* de Katholieken voorheen Mu*i eigen onderwijs bekostigden. Maar wat we zeggen wilden: Bij de officieele opening van het Hoens- broeker schooltje hebben de heeren nu eens voor ééns en voor goed willen demonstree ren, dat hier zuiver-neutraal onderwijs be doeld wordt Dat bleek reeds terstond uit de perso nen van de sprekers, die uitdrukkelijk het woord voerden In hun officieele partlj- functie; geredevoerd werd door den heer Woudenberg, secretaris van het partijbestuur der 8. D. A. P., voorzitter van het schoolbestuur, den heer Noordhoff. bestuurslid van het N. V. V., den heer Voogd, leider van het Arbelders- ontwikkellngslnstituut der 8. D. A. P., heer Van der Bilt, bestuurslid van rooden Mijnwerkersbond en van den Heerlenschen Bestuurdersbond, enz., enz. En wat zeiden deze heeren? O.a.: dat déze school van groote beteekenls zou zijn voor de sociaal-demokratlsche op voeding, daar immers hier de grondslag zou worden gelegd voor de taak, die het roode Instituut straks verder zal hebben te ver richten; dat de socialistische onderwijzers hier een grootse he taak voor zich Sagen wegge legd, dat de roode vakbeweging er voor moest zorgen, dat In deze school geen plaatsje onbezet bleef, enz., enz. Wie nu nog durft beweren, dat de 8. D. A. P. met haar schooltjes in ZuM-Limburg van haar eenheids-scholen-princlep Is afgewe- en bijzonder-soclallstlsch onderwijs heeft gesticht, kan als leugenaar en laste raar niet smadelijk genoeg aan de kaak gesteld worden. Is men In het natiw zit, doet men rare sprongen, dat merkt men In deze dagen aan de SBAP. De leiding van deze partij zet er alles op om haar plaats en haar macht te behouden en deinst daarbij zelfs niet terug voor een actie, die in rustiger atmosfeer zeker niet als behoorlijk zou zijn aan te merken. Dagelijks verliest de 8. D. A. P. leden en neemt de afgescheiden lin kervleugel, de O. 8. P., In sterkte toe, niet het minst In Twente, welke pogingen men ook doet om in het uiterst llnksche vaar water te komen. Te Enschede en Arnhem heeft de partij wat ze noemt een Interna tionale vredes-demonstratie gehouden, wat echter niets anders was dan een nationale demonstratie tegen de regeering en voor directe nationale ontwapening en waarbij Duitsche partij genooten te hulp geroepen werden. Wij kunnen dit niet anders noemen dan ongepast. Bij een actie tegen Ruys, tegen het militarisme en het rapport-Welter, die hier, zooals getuigd werd, ineenvloeien, en welke zuiver zaken zijn van binnenlandsche politiek, roept men geen buitenlanders te hulp en dan nog wel in de uniform van de Rijksbanier. Uniformen waarvoor de roode pers, als het Nederlandsche zijn niets dan spot en hoon overheeft; worden nu geroemd om hun eenvoud, want ’t zijn Immers socia listen die ze dragen.. De militaire afdeelln- gen, waarin opgemarcheerd werd In een vreemd land, gaven een beeld van vastbe radenheid, van geloof in den strijd, en dat, terwijl men demonstreerde voor den vrede. In plaats Van een deirgelljk demonstreeren al is het dan ook van partijgenooten, af te keuren en als ongepast tegenover de hier genoten gastvrijheid aan te merken, wordt het verheerlijkt. Het moet den eenvoudlgen 8. D. A. P.-er, die over dit alles nadenkt, toch niet duidelijk zijn, waarom dit nu wel mooi wordt gevonden, terwijl als Neder landers het zouden doen, de roode pers te weinig ruimte zou bieden om er op af te gevea. Wij zoudep het eens moeten probeeren In een van de ons omringende landen, niet al leen Duitschland, maar ook België, Frank rijk of Engeland aan een dergelijke demon stratie deel te nemen; we werden er ter stond uitgejaagd, of liever: we werden er niet eens toegelaten. Het woord „inter nationale vredesdemonstratie” is de groot ste misleiding die denkbaar Is, maar door de roode volgelingen wordt dat alles ge slikt. Een dergelijke ontwapeningsactie van de Duitsche socialisten Is met geen mogelijk heid te vergelijken met hetgeen hier te lan de door de socialisten wordt voorgestaan. Zij is er lijnrecht mee in strijd, want de Duitsche socialisten willen niets anders, dan wat hier de meerderheid v?.n ons volk wil. Men leze slechts de onverdachte .verslagen In de socialistische bladen over wat de Duit sche woordvoerders op de demonstratie ge zegd hebben. De Duitsche socialisten willen gelijkberechtiging. Zij staan lijnrecht te genover eenzijdige ontwapening, die aan Duitschland Is opgelegd, zij willen alleen gelijktijdige vermindering van bewapening van alle landen, precies wat hier te lande door de rechtsche en de liberale partijen wordt voorgestaan en waarom zij door de socialisten voor militaristen worden ultge- scholden. De Duitsche 8. D. A. P. staat hiermede achter von Papen, von Schleicher en van Neurath, die ook gelijkberechtiging eischen en strijd voeren tegen eenzijdige nationale ontwapening. De Duitsche S.DAP, die voor den pantserkruiser stemde, hier demon- streerend voor de ontwapening van Neder land, handelde erger dan ongepast. Het eenige wat ons niet duidelijk Is, en wat uitsluitend te verklaren zou zijn uit verblindheid van de massa, Is dat de socia listen, die optrokken achter de leiders, dit volksbedrog niet zagen. Dat kan zoo niet blijven, want ook de arbeiders denken over deze vraagstukken en dan kan het resul taat enkel maar nadeelig zijn voor de partij die een dergelijke iiolitiek meent te moeten voeren voor bet behoud van haar macht. Tot rector van het Noviciaat en Junloraat te Manëndaal by Grave werd benoemd de Zeereerw. pater C. Minder op, Novlcenmeester aldaar. Tot directeur der heeren-congregatie In de kerk van het H. Hart te Maastricht de Wel- pater H. v. d. Hulst. de Bisschop van tot Het verdrag van Lateranen tusschen den Stoel en Italië bevat een bepaling, volgens niet alleen de kerkelUke hoogwaardig- -Hëidsbekleeders en het pauselijk hof. doch ook de voor het Vatlcaan onontbeeriyke beambten en bedienden, zelfs rij, die niet op het gebiec der Vaticaansche stad wonen en derhalve Ite- liaansche onderdanen bhjven. vrUgesteld rijn van den militairen dienstplicht. Een gemengde commissie moet een lijst van deze personen opstellen. Dezer dagen, is dit geschied. De lijst bevat de namen van byna 1900 personen, die In de toekomst dit privilege zullen genieten. Het betreft hier de leden van de edelgarde. de paleisgarde, bedienden aan het hof en beambten der Vaticaansche admi nistratie en congregaties. De ratificatie der overeenkomst zal binnen kort plaats vinden, waarmee een reeks bepa lingen van het Lateraansche verdrag zal wor den uitgevoerd. ld met paars adering mede belegd was ter huldiging van 'rijn nagedach tenis. Alvorens de heer StruUcken de herdenkings rede hield, kwam Z. H. EXc Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, ter vergade ring. Nadat Mgr. op het p< men, sprak de heer Vi tingsrede uit. Nadat de heer Str uitgesproken had, s hem toe. Dan was eindelijk heer W. M Boschz kerk van den H. tc Dezen redenaar,;’zwager van Chris Jansen X-, had men gevraagd, toen pastoor Jansen, broer van Chris, verhinderd bleek en men toch een familielid wilde laten spreken, omdat da.tees- telUke herdenking van het 25-jarig bestaan te vens een herdenking zou zyn van den strijdba ren, onvermoeiden Chris Jansen. eerw. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaans der kerk van O. L. Vrouw Onb. Ontvangen te ’s-Gravenhage de Weleerw. paters C. van Malten en P. Theu- nlssen; tot kapelaans der kerk van den H. Ignatius te Amsterdam de weleerw. paters L v. d. Meer en B. Vroom; tot kapelaan der kerk van de H. Theresia te 's-Gravenhage den weleerw. pater J. v. d. Loo. de Bisschop van ’s-Hertogenbosch heeft benoemd tot kapelaan der kerk van den H. Petrus Canlslug te Nijmegen den weleerw. pa ter J. Rubbens en tot assistent der kerk var. den H. Joseph den weleerw. pater Chr. Franke

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 12