I.V.C.B. Fransch antwoord opgesteld I BAKKERS IN STAKING Driehonderd werklieden bij conflict betrokken Veroveraars in vredestijd Trotski naar een badplaats Het daagt in Borinage De ontvoering te Losser Verkiezingen in Denemarken RIJKSDAGONTBINDING ZEKER GEACHT de Relletjes te Voorburg Soesterberg Rotterdam benadeeld STEUN IN NATURA HET SCHEEPVAARTCONFLICT VLIEGTUIG NEERGESTORT Non-actieven gepolst BENZINELAMP GESPRONGEN De competitie-indeeling voor het seizoen 1932-1933 Zeven eerste klassen MOORDAANSLAG TE EMST K.N.S.M. ait den Bond DE ZIEKTE VAN WEIL c Nog twee personen overleden Jeugdig avonturier Fabriek afgebrand Brutale diefstal VRACHTAUTO GEKANTELD Incident Schiuprug aangevaren Tsjecho-Stowakye laat hem toe Besmettelyke ziekten Brand te Veelerveen Vyfde congres hedenmorgen geopend „Beleefdheidsbezoek” van Goering by den rykspresident CHRISTELIJK INTER NATIONAAL SPOOR- EN TRAM WEGPERSONEEL Naar aanleiding van een propa- gandavergadering der fascisten PATER C. MINDEROP S. J. By de N.V. Broodfabriek „De Zeeuw”B. Hut en de firma Car els te *s Gravenhage Wordt het revolutie in Griekenland Op Duitsch memorandum over bewapening De soc, dem. fractie i De dader gearresteerd f. Accoord in het My neon fliet Dorfer, een berucht individu, te' Bergen op Zoom aan- gehouden Een doode en een gewonde Nachtboot in brand gevlogen Mijnwerkers naar Rusland N.V.V. weigert medewerking aan de commissie „Of de politie een héuidje wou helpen” Kon de gettolen motorboot van xyn baas niet op gang krygen 460e STAATSLOTERIJ Onvoldoende controle Financieel verslag het verbonds- Luitenant van Hootegem gedood A. B Altior. 2e klasse Op een F eco perking Trekking A van 28057 y.aimiM yyjkrwrJi nl y k f 1 »te In het spoor, en trambedrijf in naast de crisis dreigt thans te- dle Vannacht is te Veelerveen de behuizing ran de weduwe Betshuizen afgebrand. Verzekering dekt de schade. 957 3319 4392 6349 8831 Aan het financieel verslag, uitgebracht door den heer J. Ejjkelboctn, ontleenen wij, dat de Inkomsten bedroegen 21.142.09 tegen de uit gaven 16.623.95. De exploitatie van het or gaan -Het vllegeade wiel” wijst een nadeelig saldo aan van ruim 2000. Te NijswlUerWittem is Ingebroken in de wo ning van den herbergier M. De dieven, die de lichtleidlng hadden doorgesneden, ontvreemdden twee rijwielen, schoenen, kistjes sigaren, geld en een tuba. Te Terborg Is de brood-, koek- en beschuit fabriek van Thyssen geheel afgebrand. De oor zaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. 1094 3890 4608 6622 9175 BERLIJN, 7 Sept <W. B.) Maandag «x ral de tweede zitting van den Rijksdag worden gehouden. De RjjkskanseUer heeft zich bereid verklaard dan reeds zijn programma aan den Rijksdag voor te leggen. In politieke kringen is men natuurlijk leven dig geïnteresseerd voor het vraagstuk, hoe de politieke toestand zich zal ontwikkelen. Het staat thans vast, dat de Rykspresident Vrijdag te Berlijn ral terugkeeren en Zaterdag den voorzitter van den Rijksdag Goering ont vangen ral. In de Wtlhelmstraase wordt dit bezoek een beleefdhelds-vlsite genoemd. In welingelichte kringen ia men van meening, dat vermoedelljk Woensdagavond de toestand zal zijn opgehelderd. Op het oogenblik acht men een ontbinding van den Rijksdag bijna onvermijdelijk. Deze ral dan in het midden van de volgende week plaats hebben. In de eerste helft van November, vermoe- deUjk Zondag Nov, sullen dan de nieuwe verkiezingen plaats hebben. De Hoogeerw. Pater Generaal der Jezuïeten heeft met ingang van heden tot rector van Mariëndaal te Grave benoemd pater C. Min- derop SJ. Het staat thans definitief vast, dat Rfjksdag- presldent Goering a.s. Vrijdagmorgen te 11.30 uur door Rijkspresident von Hindenburg, die dan uit Neudeck in Berlijn is teruggekeerd, zal worden ontvangen. Br zijn te Rotterdam nog twee personen be zweken aan de ziekte van WeU. Het aantal stergevallen ie nu geklommen tot zeven. BERLIJN. 7 September (V.D.) Het bestuur van de Rjjksdagfractie der S PD. heeft Woens dag een bijeenkomst gehouden waaraan werd deelgenomen door de leden van twee commis sies. Besproken werd de blnnenlandsche po- tieke toestand en de a.s. bijeenkomst van den Rijksdag. Ook werd van gedachten gewisseld over de démarche van de Dultsche regeering Inzake de gelijkgerechtigdheid en de daarmede in verband staande kwesties van binnen- en bul- tenlandsch politieken aard. De afgevaardigden Loebe en Tarnow hebben opdracht gekregen namens de fractie bfj de al gemeene beschouwingen over de regeeringsver- klaring het woord te voeren. Naar wij vernemen Is het thans zeker dat ook de' Stoomvaart-Maatschappij .Nederland" te Amsterdam en de Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam uittreden uit den Bond van Werk gevers in de Koopvaardij. De Holland—^merika Lijn, die ook het voor, nemen heeft om uit den Bond van Werkgevers te treden, motiveert deze beslissing als volgt: De Maatschappij kan zich niet neerleggen bij besluiten, die niet In het belang zouden blij ken te zijn van aandeelhouders. Naar wij vernemen is he$ verloop, dat het conflict in de Nederlandache Scheepvaart tot nu toe heeft gehad, voor de K. N. 8. M. aanlei ding geweest onè uit den Bond van werkgevers in de koopvaardij te treden. 9000 1000 100 447 1689 4200 5188 7237 9359 11597 11575 Verscheidene werklooze mijnwerkers uit het kolendistrict Aken zijn met hun families naar het Don-bekken vertrokken. Tt1 Doesburg is Woensdagavond omstreeks 6 uur de Schipbrug over den IJsael door een Rfjn- oaak aangevaren, waardoor het landverkeer ge- ruimen tijd werd gestremd. Leonidas, Willem, Een klein incidentje heeft Woensdagmiddag plaats gehad bij de monstering van de „Jonge Jacobus”, een schip van de Emzetco te Rotter, dam. Het schip vaart met Spoansche beman ning en Hollandsche officieren. Aan de Schle- haven lag een spidobootje om de werkwilligen naar de „Jonge Jacobus” te vervoeren. Er meldde zich slechts 1 machinist aan. Een der. tig- A veertigtal stakers hadden zich in de na bijheid verzameld en een van hen, de 40-jarige J. van S. van de R. V. O gaf den machinist een klap in het gezicht. De man is onmiddel- Hjk door de politie gearresteerd. Verdere werkwilligen hebben zich niet ge meld. Na sluitingstijd der café's tijdens het Konln- glnnefeest te Ernst (gem. Epe) is een zestal jongelui, jongens en meisjes die zich huiswaarts begaven, aangevallen door drie personen. Een der aangevallenen, zekere de H. uit Gortel be kwam daarbij drie messteken, waarvan één le vensgevaarlijk in de long. De daders zijn In den nacht door de polltie van het bed gelicht en voor den burgemeester van Epe geleid. Het slachtoffer Is na door de plaatselijke doktoren voorlooplg behandeld te zijn, naar bet zieken huis te Apeldoorn overgebracht. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van het vliegongeval te Soesterberg, dat een van de beste jachtvllegers in ons leger het leven heeft gekost, verneemt „Het Handelsblad”, dat lui tenant Van Hootegem op het oogenblik, dat het toestel omlaag stortte, juist met enorme snelheid een scherpe bgcht maakte. Men neemt aan. dat de bestuurder daarbij den hoogte- afstand heeft misgeschat. Later bleek, dat de stuurinrichting volkomen In orde was. Luitenant Hootegem werd uit het toestel ge slingerd en kwam een eind van het vliegtuig af in de boschen terecht. BRUSSEL, 7 Sept (Reuter). De gemengde nationale mijn-commissie beeft een overeen komst bereikt. Tusschen België en Duitschland is een voorloopige overeenkomst gesloten, waarin wordt gezegd dat met ingang van 1 October de loonen met 1 pCt. zullen worden verhoogd. Woensdagmiddag te omstreeks half vier heeft te Soesterberg een ernstig vliegongeval plaats gehad. Op tot nu toe onverklaarbare wijze Is het Fokker-jachtvliegtuig D. 16, bestuurd door den lultenant-vlieger L. T. O. J. M. van Hoote gem. nabij Soesterberg boven de boeschen van de Paltz, tijdens een oefenvlucht, naar beneden gestort. De bestuurder, de eenige inzittende, werd op slag gedood. Het toestel is totaal ver nield. KOPENHAGEN. 7 Sept. V. D.) Gisteren zijn In Denemarken in de drie kiesdistricten Ko penhagen, Funen en Noord-Jutland verkiezin gen gehouden voor het Landstlng den Deen- schen Senaat. In het algemeen hebben voor namelijk de conservatieven en de soclaal-de- mocraten. vooral te Kopenhagen, stemmen ge wonnen. De democraten verloren eenige kies mannen de verkiezingen zijn ..getrapt” terwijl communisten en de ag. Randers-bewe- ging, niet bet succes hadden dat men voor deze partijen had verwacht. De soclaal-demo- craten kregen 41 kiesmannen, terwijl de Con servatieven met 20.000 stemmen winst 23 kies mannen wonnen en de democraten ondanks een kleine stemmenstijging, die verband houdt met de uitbreiding van het kiezerscorps, 6 kiewman- nen verloren. Het nieuwe Landstlng zal als volgt zijn sa mengesteld: Conservatieven 13 zetels 13); Ven- stre-party 38 (28); Soclaal-Democraten 27(37); Democraten 7(8); vertegenwoordigers van de Faroer-eilanden 1(1). Dese uitslag beteekent dus dat de Democra ten een zetel aan de Conservatieven hebben verloren, zoodat de oppositie met een mandaat is versterkt en In het Landstlng over 41 zetels beschikt, tegenover 34 zetels der regeerings- partyen. Toen schipper Meeuwlase. liggende te Leld- schendam. den’motor van zijn motorboot wilde aanslaan, volgde een hevige explosie door het springen van de benzinelamp, zoodat in een oogwenk de geheele motorkamer in vlammen stond. Het vuur deelde zich daarna mede aan de roef van het Schip, zoodat alles spoedig één vuurzee was. De schipper zelf, die eveneens in brand was geraakt, sprong over boord en werd door voorbijvarende schippers gered. Met eenige brandwanden en ontvellingen kwam hij er ge lukkig nog vrij goed af. De motorkamer en de roef van het schip brandden geheel uit. Woensdagavond omstreeks half 6 kwam op de Poeierscheetraat by de tweede Kanaalbrug te Eindhoven een vrachtwagen van de N.V. Hoek's suurstofflesschenfabrieken uit Schiedam den kanaalberm oprUden. Op de lading van leege flesschen waren gezeten J. en P. van der Akkerveke en de Greeve. allen uit Eindhoven afkomstig, die des middags waren gaan visschen. Daar de draal te kort was is de volgeladen vrachtauto gekantelj P. V. d. Akkerveke werd als het ware doodgedrukt tusschen de cabine en de lading. Zijn broer werd gewond en brak ‘een been. De G. kon zeer toevallig ongeblesseerd van onder den wagen worden vandaan* gehaald. i 1400 41Ü 468» 7097 10962 ll»g 13396 IS*»» 14150 151i> 16966 171W 19449 196JJ 21534 23300 3394» 19304 De K.N.S.M. te Amsterdam heeft een groot aantal op non-actlef staande stuurlieden en machinisten opgeroepen en hun de vraag voor- gelegd of zy bereid zouden zyn te monsteren Voor zoover wy konden nagaan. Werd nie mand tot monsteren bereid gevonden. In een Dinsdagavond gehouden vergadering der Amsterdamsche mrnnsportarbeldersfede- ratle is een motie aangenomen, waarin be treurd wordt, dat de Nederland en de Rotter damsche Lloyd niet bij het conflict zijn be trokken, en waarin een protest wordt geult tegen het feit, dat de Rijks bemiddelaar de Federatie negeert. x PRAAG. 7 Sept. (Reuter). Naar verluidt heeft de Russische banneling Trotski, die zich thans in Turkije bevindt, verlof gekregen Tsjecho-Slowakije binnen te komen voor een kuurverblijf in het bod Pistljan. Trotski wil midden van deze maand op reis gaan. Zijn oponthoud In Tsjecho-Slowakije mag hoogstens twee maanden duren. Trotski heeft zich moeten verplichten zich tijdens het kuurverblijf te onthouden van alle politieke actie en na beëindiging van zyn kuur Tsjecho-Slowakije weer anmlddeliyk te verlaten LIMA, 7 Sept. (VD In Peruaansche regee- ringskringen is in verband met de in bezit neming der Columblaansche grensplaats Leti cia door Peruanen groote opwinding ontstaan. Het kabinet heeft gedurende acht achtereen volgende uren beraadslaagd, nadat de constl- tutloneele vergadrelng bijeen was geweest. De toestand werd besproken welke ontstaan Is ten gevolge van de bezetting van Leticia, terwijl ook een herziening van het verdrag van 1922 punt van bespreking heeft uitgemaakt. Bjj dit ver drag nX werd Leticia by Columbia gevoegd. De raad van de Peruaansche gemeente Iquitos dringt In een schrijven aan den president der republiek aan op een revisie van het verdrag en eischt gewapende hulp ten einde den status quo te kunnen handhaven. Het betreft slechts een patriotlsche beweging. Als bewijs hiervoor gelde dat de consul van Columbia en de Co lumblaansche onderdanen niet worden lastig gevallen. Nader kan worden medegedeeld, dat de Woensdag uitgebroken staking onder het per soneel van de firma Hus een 300-tal personen bakkers en bezorgers omvat, werkzaam in de fabrieken aan de Welmarstxaat, de Sumatra- etraat en hpt Kortenboech. Over de week van 28 Aug. tot en met 3 Sept werden om. aangegeven 144 gevallen van rood vonk (27 in Amsterdam) en 40 van diphtheria (9 in Amsterdam). In hotel Jletaslg" te Amsterdam wordt het rijfde Congres gehouden van de Christelijke Internationale Federatie van Spoor- en Tram wegpersoneel. Om tien uur Woensdagmorgen nam de eerste Bitting een aanvang. De heer F. L. D. Nlvartf opende het Con gres met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder tot den vertegenwoordiger van het Intern. Bureau van den Arbeid te Genève, den heer Heneeler en den secretaris van het Intern. Christelijk Vakverbond, den heer Ser. rarens. Een woord van nagedachtenis wijdde spr. aan wijlen Albert Thomas, eersten directeur van het Intern. Arbeidsbureau. De arbeid van dit rijfde Congres strekke met Gods zegen tot welzijn van Spoor, en Tram wegpersoneel in bet algemeen en de leden in bet bijzonder. Daarnaast wordt dit Congres dienstbaar gemaakt aan de viering van het 10 jarig beste«n der internationale. In het jaarverslag wordt allereerst gewezen de algemeene economische crisis, welke zich PARIJS, 7 Sept. (V. D.) Naar aan de „Quay d’Orsay" verluidt, Is het ontwerp van de nota van antwoord op het Dultsche memorandum, dat Woensdag in den kabinetsraad besproken is, reeds ter kennis gebracht van de regeerln- gen der mogendheden, welke zyn toegetreden tot het vertrouwenspact van Lausanne. Betref, lende den inhoud wenscht men nog geen enkele mededeeling te verstrekken. 6065 10535 4611 PrUten 681 3120 4211 5813 7366 Zooveel mogelijk zal in de Borinage en de anderefknijndistricten het personeel weer tn dienst worden genomen. De nationale commissie der mijnwerkers heeft het accoord reeds goedgekeurd. De patroons hebben hun antwoord 24 uur uitgesteld, terwijl de mijnwerkers Donderdagnamiddag hun defi nitief antwoord zullen geven. De werkhervatting in de verschillende kolen bekkens houdt aan. Meer dan 600 arbeiders zijn weer aan het werk gegaan. A indeeling aangehouden. B Oranje Wit, KJ.W., St. Michlels Gestel, S-VJJ- S.W.V„ OV.C., DBB„ M.V.C. Zwaluw R.O.D.A. O G.V.V., Deuranla. Schijndel. Mlerlo Hout, Mulo 2, N.W.C., Kolping 2. Tubantla, ODX). D U.V.V, Hercules, BH.V., Budel Schoot, Wil helmina 2, Victorio, Deko E R.K.HS.V., D.V.O., Rapid, Caesar 2, RJLK 8.V., St. Pieter, Geleen. Havantla Gronw. Boys Bleyerheide, V.T.V., Behandelen. Laura. BX HBS, V.V.H. 2. Haanrade Epen G Steyl. H.V.V.. Tlglia, E.V.V.. Nivea, Llnne, Belfeldla, MeUel 1 Rlos H Juliana. SS.S, Stormvogels, Wanssuin, Gen nep 3, Wanroy Servatius, LV.O. I B.V.C., Novlomagum, Treffers, Union X D.W.8., MobUla, B.CB, Emma K aangehouden. L H.A.C., Emos, Achilles 2, Quick 2. T.V.C. LS.V. Losser M L.V.V., MSV., V.V.U., HUB. 2. Semper Avanti, Zwaluwen Vooruit, SJJ.O.. VBB. N D.O.8.8.. RK.AV, Zwaluwen, V.VA, Wils kracht 3, Volendam, Alw. Forward. O Onze Gezellen, Vitesse. G.V.O., TeyHngm, Lisse, Lelden. Geel Wit. P L. en S.. Wilhelmus, P.P.C, Excelsior, Gr. Floris, Blauw Zwart, Spartaan 2. Bij toelating. Er hebben dus Ingrijpende wijzigingen plast» gehad. Het aantal eerste klasse afdeellngen ii tot zeven gestegen. De eerste klasse B is van twaalf tot negen vereenigingen teruggebracht. De Twentsche klassen ondergingen weer uit breiding, terwijl eenige B'ers met een pasr nieuwelingen een nieuwe afdeeling formeerden Santpoort werd bij de Haarlemsche afdeeling Ingedeeld. vaa f 68 I 883 3105 t 4316 6152 8267 jongen opgaf Toen hy zijn huis moest aan wij zen, kon hij dit niet, evenmin als de politie. Dan zei hij in Alfen te wonen. Het bureau al daar opgebeld, kon wel eenige inlichtingen ge ven, waaruit bleek dat de jongen uit Leimuiden afkomstig was. Op het bureau was hy zeer vrij en in zijn antwoorden brutaal. Verschillende malen had hij geprobeerd te ontsnappen. Het bleek later dat zijn vader boer was te Leimui den. Op diens naam had hij voor f 22.50 bij een fletshandelaar aldaar aangeschaft een fiets lantaarn, riemen enz. waarmee hy was vertrokken De politie bracht hem naar zfjn woonplaats terug. Daar vernam men dat de jongen wel „eenigszlnB” abnormaal was. De vermoedelijke inhoud Naar Havas meldt, bevat het Fransche ant woord een onderzoek van de juridische en poli tieke problemen, die door het Dultsche memo randum aan de orde zijn gesteld. De bewape- ningsmogeiykheden van Duitschland zyn door het verdrag van Versailles vastgelegd. Dit ver drag vóórziet echter slechts een algemeene be perking der bewapening, doch bevat geen be palingen betreffende die bewapenlngsvenneer- dering, welke Duitschland eischt. In een betere organiseering van den vrede zou tenslotte de oplossing van het door de Dultsche regeering opgeworpen probleem kun nen worden gevonden. Zooate bekend, wirrtei asu voor eenige dagen Uit de gemeente Losser de 29-jarige Anna Tiemes, die in gezelschap van een ongeveer 40-jarig onbekend persoon uit haar ouderlijke Woning was ontvoerd. Het is de politie te Bergen op Zoom mogen gelukken de verblijfplaats van deze personen te ontdekken, zy hadden hun intrek genomen in een kosthuis in deze gemeente. Belde personen werden aangehouden en voor den commissaris van politie, den heer Verhoef geleld. Uit de verklaringen die zij aflegden, bleek al spoedig, dat men by den man te doen had met een individu, die nog heel wat op zyn kerfstok heeft De familie Tiemes werd onmiddellijk telegra fisch in kennis gesteld met het terugvinden van hun dochter en zy werd dan ook Woensdag direct door een familielid afgeha*ld. De onbe kende man noemde zich Herman Jansen, doch hét bleek, dat hy nog onder t4I van andere namen bekend stond. Vorig jaar is h|j uit de stichting „Wilhelminahoeve” in Opade, waar hy als voorwaardelijk veroordeelde werkzaam was. ontvlucht. Onder verschillende namen heeft hy nog tal van misdaden gepleegd en zijn opsporing werd dan ook door zeer vele burgemeesters ver zocht. De aangehoudenen waren naar Bergen op Zoom gekomen om z.g. de papieren voor hun huweiyk In orde te maken. Aan het meisje, die hem alleen onder den naam van Jansen kerfde, had hij voorgegeven, spoorwegbeambte te Hengelo te zyn, alwaar hij ook eenige hulzen bezat. De man heeft nog kans gezien een tante- van het meisje en daarna haar oom voor een aanzienlijk bedrag op te lichten. De man zal op transport gëkteld worden naar Alkmaar, alwaar hy zal worden voorgeleid voor den Officier van Justitie, om zich te verantwoorden voor tal vaa. misdrijven. 850 2230 4272 5917 8241 10212 10285 10571 10592 11674 11741 11997 12008 De offlcieele mededeellngen van den I.V.CA bevatten de competitie-indeeling voor het aan staande seizoen. De indeeling luidt: ie klasse Caesar. Valkenburg, R.K.O.N.S., 81 tt. Boys, Kerkrade, Kimbria, Volharding, RK.V.VL, VW.H Marsana. KN.V. Mulo. Kolping. R.K.T.V.V., Gennep, Wilhel mina. Union, Brabantia, Best Vooruit Venle, Venlosche Boys, D.E.V., 8.VB, Geel Zwart, W.IK>, RA.C, Boxmeer. D 8.D.O.U.C., 's Heerenberg, Grol, Woensdagavond Is het in het anders zoo rustige Voorburg tot ernstige relletjes geko men. De aanleiding was een door de fascisten gehouden propaganda vergadering in het Sta- tlonskofflehuis, waar o.m. als spreker optrad de bekende fascisten voorman, de heer Baars. Tegen acht uur stond reeds, bericht de „Maasbode", een groote groep personen, van wie de meesten socialisten en communisten, nabij het Stationskofflehuis opgesteld, die hef binnentreden der fascisten rustig gadesloegen, terwyi anti-fascistische blaadjes werden ver. spreid. De meeste toeschouwers waren afkom stig uit Den Haag, terwijl ook een aantal com munisten en O.S.P.’ers uit Delft en Rijswijk naar Voorburg waren opgetrokken. Ga. zagen wij het communistische raadslid uit Den Haag, den heer Schaddelee. Ofschoon aan den ingang der vergaderzaal streng toezicht was en alleen toegang kregen de personen, die van een Intro- ductlekaart waren voorzien, bleek bij de ope ning der vergadering, -dat tal van Communis ten en O.SP.’ers de zaal waren binnengeko men. Reeds voor de opening heeft de politie een der aanvoerders met geweld moeten ver wijderen. Dit tooneel werd nog viermaal her. haald. voornamelijk bij in te yup ties van den spreker, den heer Baars, waarbij het er telkens warm toeging. Er werd zelfs met glazen, stoe len en andere voorwerpen gesmeten, doch de politie wist tenslotte de oproerige elementen uit de zaal te verdrijven, waarna de bijeen komst verder rustig verliep. Intusschen was het buiten de zaal op bet plein rumoerig geworden. De ruiten van het gebouw werden ingegooid en herhaalde malen moest de politie, welke een aanzienlijke ver sterking van de rijks- en militaire politie had gekregen, charges met de sabel uitvoeren. Het gelukte evenwel de politie den toestand meester te blijven, doch op een gegeven oogen blik bleek, dat de oproerigste elementen zich door de gemeente verspreidden en per auto In spreekkoor de menigte trachtten op te ruien. Geruchten deden zelfs de ronde, dat op ver schillende plaatsen de straat was opgebroken. De rijkspolitie patrouilleerde in de gemeente, terwijl de militaire politie op het bureau aan den Parkweg de bevelen afwachtte. Gedurende de tweede helft der vergadering bleef het dan ook vry rustig. Het zingen van de Internationale hield op, doch het ergste werd nog gevreesd by het einde der vergadering, als de vele fascisten huiswaarts zouden keeren. Op de verschillende toegangswegen der gemeente werden groepjes communisten gesignaleerd. Doordat de fascisten zich groepsgewijze naar huis begaven en wel in twee richtingen, den Haag en Rijswijk en deze groepen door een sterke politiemacht werden begeleid, bleef ver. dere ordeverstoring achterwege. De Haagsche politie, die ook was gewaarschuwd en zich na- T>ij de Voorburgsche gren» had opgesteld, nam aldaar de leiding over, terwijl later nog de militaire politie door de straten bleef potroull- leeren. Het verbondsbestuur van het N.V.V. had de uitnoodiging ontvangen, In overleg met het Roomsch Katholieke Werkliedenverbond en het Christeiyk Vakverbond een lid aan te wijzen voor de commissie, door de regeering Ingesteld ten behoeve van de ultkeerjngen In natura, die zij wenscht in te voeren. t In zyn Jongste zitting heeft bestuur, vofgens het „Volk”, ’besloten, aan dit overleg niet deel te nemen en dus niet mee te werken aan de aanwijzing van een Ud voor de commissie. n -u ATHENE. 7 September. Dü Mlnlzter- president Venlzeloe is vroeger dan in zijn voor nemen lag teruggekeerd van zyn reis naar Kreta, waar hy verkiezingspropaganda beeft gevoerd. De militaire liga zal tn den nacht op Don derdag bijeenkomen ten einde er definitief over te beslissen of bet noodlg is ter bescherming de republiek direct in te grijpen. Het èventueele militaire optreden zal afhankelijk worden gesteld van de toestemming van Veni- zeloA. BQ een militaire omwentelingspoging zal de pkeldent der Van wertmemerazyde werd namens de bestu ren van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders in bet Bakkersbedrijf en die van den Christel, en R. K. Bond medegedeeld, dat er in verband met de fusie der fabrieken ontstemming heerschte onder het personeel over allerlei maatregelen. In drie fabrieken, n.L de Wei- marstraat. de Sumatrastraat en het Korten boech weigerden de bezorgers uit te ryden, nadat hun teroore was gekomen, dat er een ontslag was gegeven op ongemotiveerde gron den. Later In den ochtend legde men ook In de bakkerijen het werk neer. De besturen verklaarden al het mogelyke te hebben gedaan om met de directie in overleg te treden, nopens de oplossing aan hangende kwesties. Toen een en ander vruchteloos bleek, heeft het personeel verderen arbeid geweigerd. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft recht gestaan een 37-jarige gedetineerde, in bet tijdvak van Augustus 1926 tot Mei jl. als adjunct-kommles van de afdeeling Volks huisvesting ter secretarie te Rotterdam f 14.675 aan de gemeente toebeboorend. zou hebben verduisterd. Naar aanleiding van hetgeen op de terecht zitting bleek merkte de president het volgende op: „De eontrdle was zeer slecht. Het Is wel aardig, dat de hoofdambtenaren den verdachte indertijd hebben geholpen, maar het zou waar schijnlijk beter zijn geweest hem over te plaat sen af de contróle aanmerkelijk te verscher pen.” Het O. M. eischte een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve j hechtenin ook in sterke i doet gevoelen. in alle landen de concurrentie van het auto. wegverkeer. Op dit vijfde Congres zal deze kwestie een punt van ernstige en diepgaande beraadslaging vormen. Voor spoor, en tramwegpersoneel riet de toe komst er weinig verblijdend uit. Massa ontslag, verslechtering der arbeidsvoorwaarden zyn aan de orde van den dag, maar al te vaak zonder er de vakorganlsale in te kennen. Vandaar de eisch: medezeggenschap. In dezen strijd is de verschynlng van de Encycliek „Quadrageslmo Anno" een niet te schatten stem. Met Gods hulp dient een samenleving bevochten, waarin de christelijke beginselen grondslag zullen zyn. De ontwikkeling der Internationale Federatie was gunstig, ondanks het feit, dat de Jugo-Sla, vische organisatie op last der regeering moest worden ontbonden. Naast Innerlijke vervolma king wordt gestreefd naar rechtmatigen invloed in het P. A. B. te Genève. Het ledental bedroeg op 1 Januari jl. 260.406 (Nederland: 5 030) tegen 245B83 in 1929. Voor, al de Fransche organisatie bloeide krachtig op. Ook buiten Europa wordt aansluiting gezocht daar waar de vakvereenigingsgedachte groeien- de is. Op Java is kort geleden een katholieke vereenlging van spoor, en tramwegpersoneel opgericht en ook in Canada zyn vereenigingen van christelijke richting op komst. --,g Heerenberg, VD.Z., Swift, Hees. E Zwolle, PB, N EO Quick, Achilles, Dene- kamp, De Zweef, Voste. F HM8 De Meer, EMM.. V.LC., V.VX. Wilskracht, Limvlo, DEM- Fortitudo. G T.YBB., H.B.C, DBL, Spartaan, SJ.C., Donk. Santpoort, OD.A., Gr. Ik zeg maar zoo Deze woorden leiden meestal een boosaardig zinnetje in. Ze worden ge bruikt door lieden, die niet echtuit durven zeggen, wat ze tegen iemand hebben. ,Jk geloof niet alles wat ze van Pietersen vertellen, maar ik zeg maar zoo als de helft waar isDit is een halve beschuldiging, die des te geméener is, omdat ze maar half te. Was ze geheel en volkomen, dan zou Pietersen zich kunnen verdedigen als hij daar lust in had. Nu kan hij dat niet, want hij wordt niet beschuldigd. Hij wordt alleen maar gehavend. Zijn reputatie wordt ondermijnd door ieti onduidelijks, dat men niet vatten en dus niet onschadelijk maken kan. ,Jk zeg maar zoo: ik wéét van niets, maar ze kunnen beter over je zwij gen dan dat je over de tong gaat.“ Aldus de lafaard die den laster van een andèr gebruikt om ongestraft zelf te lasteren; de kleine ziel, die uit de verte franc-tireur speelt omdat hij eer. open strijd ducht als zijn eigen zekeren ondergang. Wanneer wij goed luisteren tn onze omgeving, op straat, tn een tram, een trein, een café; wanneer we de waakzaamheid heb ben goed op te letten (maar ik gun u deze waakzaamheid niet) dan hoo- ren we wel lederen dag één keer ,Jk zeg maar zóó Op een barer nachteiyke surveillances ont moette de politie te Woerden een boot in een der grachten, die naar den kant kwam. Om deze nader te bezien lichtte de politie bij. Op de boot, die toebehoorde aan een zekeren J. te Woerden, was een 14-jarige jongen. Hy kon de boot van zyn baas niet goed op gang krijgen, rei-ie, of de politie een handje helpen wou. De laatste wilde echter eerst iets meer te weten komen, daar een boottocht 's nachts om drie uur haar wel eenigszins verdacht voorkwam. Weshalve zij ook aan boord ging. Bij den jeug digen schipper behoorden ook een hond en een nieuwe fiets. Op het water dreven een paar splinternieuwe schoenen. Op de verschillende vragen betreffende zyn baas, de boot, zyn huis enz. ontving de politie antwoorden, die niet juist met elkaar klopten. Een der agenten ging op onderzoek uit naar (Niet officieel) - Donderdag. 8 September 1SSS 4e Klasse. 4e lijst HOOG» PRIJZEN By de N. V. Vereenigde Bakkerijen Meel- en Broodfabrieken „de Zeeuw”, B. Hus en firma Carols te *8 Gravenhage is Woensdag een sta king onder het personeel uitgebroken. Van patroonszyde wordt hieromtrent mede gedeeld, dat Woensdagmorgen een gedeelte van het personeel weigerde uit te ryden, zoodat niet - op normale wflze in de broodbedlening voor zien kon worden. Zooveel mogelijk is toen ge. tracht brood in de verschillende winkels ter beschikking te hebben, doch door tegenwer. king van alle zijden is dit niet ten volle ge lukt. De oorzaken die er zijn voor een gedeelte, van het personeel om tot staking over te gaan, schijnen voor een groot gedeelte samen te han gen met de gevolgen, die de samenwerking met de firma Carols heeft gehad. Er moesten verschillende ontslagen vallen In verband met overcompleet aant personeel en niettegenstaande het feit, dat'vr voortdurend overleg beeft plaats gevonden met de besturen van de vakbonden, meende het personeel niet accoord te kunnen gaan met de maatregelen, die voor het bedryf noodzakeUjk zyn. De aanleiding voor de houding van heden ochtend schijnt te zUn gelegen in een bestraf fing van een personeellid, dat zich op niet toe. laatbare wijze tegenover zijn superieuren ge dragen heeft. 573 1596 4203 5477 7281 9868 13385 13595 13635 13758 13831 14083 15117 15351 15813 16430 16684 16788 17168 17380 17446 17617 18527 18879 19994 20246 20471 21385 21406 21466 21796 21949 22128 22473 22756 23104 23957 Verbetering 4e klaaee te qjat: 16204 mA.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 13