Prikkeldraad Ongepast De Hanze in ’t Bisdom Haarlem Van de Perstribune w St. Melania-werk De Koningin in de hoofdstad ■I DONDERDAG 8 SEPTEMBER KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD Achterlijke ouders CRISISPACHTWET 1932 Begroetingswoord Bisschop Examen „B. W. O.” Een kwade post te- T elegrammen Dr. Polak*» waardeering Dappere ongehoorzaamheid Pauselijke onder scheidingen Ook hier doen de tijdsomstandig heden zich gevoelen Aanbieding van de feestgave. Har- telijke toespraak van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent Twee Pauselyke onderscheidingen BONDSVOORZITTER GEHULDIGD i H.M. de Koningin is Woensdagmorgen voor haar jaarlijksch bezoek in de hoofdstad aangekomen. In verband met de tijds omstandigheden droeg de ontvangst een eenvoudig karakter B Aanbieding feestgave Rede van den Bisschop tot Bedevaart naar Heiloo Ook toepasselijk op tuinbouw bedrijven? Trouwens, hoe kan men. tenslotte orde en «B. Royementsactie en broodroof ongehoorzaamheid scl van den van hoog geen i Bf O. J. O. STRUIJCKEN, Voorzitter. si. 1 .•Er dat doel De RK Middenstandsbond van het Bisdom Haarlem, te Haarlem bijeen voor de plechtige viering van zijn 25-jarig bestaan, betuigt Uwe Majesteit en Haar Huis zijn gevoelens van on wankelbare trouw en warme aanhankelijkheid. anisatles .king tot Verder komt de heer Polak op tegen de bewering, als zou vijandschap jegens de ar beiders degenen, die er voor verantwoorde lijk zijn, er toe gebracht hebben, vele maat regelen voor te stellen, die in stoffelijk en cultureel opzicht ongunstig zijn. Het verslag vftn den dienst der Rijks- postspaarbank over 1931 verhaalt, naar de meenlng van de a.-r. „Standaard”, wonderlijke dingen. Van minister Verschuw werd het volgend» telegram ontvangen: ..Kan tot mijn spijt uw - feest niet bjjwonen, doch beveel mij reeds aan voor uw gouden feest, inmiddels groei en bloei toegewenscht." De volgende telegrammen werden verzonden, resp. aan Z. H. den Paus en H. M. de Koningin: De R K Middenstandsbond van het Bisdom Haarlem, te Haarlem vereenigd voor de viering van zijn 25-jarlg bestaansfeest. biedt aan Uwe Heiligheid aan de betuiging van rotsvast geloof en kinderlijke liefde eu smeekt om Uwen zegen voor den Bond, zijne leden en hunne gezinnen. anneer bij demonstraties, zooals er In den laatsten tfjd maar al te veel gehouden worden, rake klappen vallen, dan wascht de S. D. A. P. haar han den in onschuld. Zij is daarvan de oorzaak Woensdag werd te Haarlem de viering van het «Hoeren jubileum van de Hanze In het Bisdom Haarlem voortgezet. Te midden van palmen was het portret van Chris Jansen z.g. geplaatst, getooid met paars lint. Zichtbaar teeken, dat de vergadering mede belegd was ter huldiging van zijn nagedach tenis. Alvorens de heer StruUcken de herdenkings rede hield, kwam Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, ter vergade ring. Nadat Mgr. op het podium had plaats geno men. sprak de heer Van Tetering de begroe- tingsrede uit. De Bedevaart, die de beide Noord-Holland- ha Propaganda-Commlssies van Diocesaan nfsverbond en Mariavereeniging in het bis dom Haarlem, dit jaar naar Helloo organiseeren op Zondag 18 September as, belooft een groot succes te worden. Het programma luidt als volgt: te 10.45 uur In de bedevaartskerk Hoogmis, waaronder pre dikatie door den zeereerw. pater J. Hlllen, Mont- fortaan, uit het klooster te Egmond aan Zee; te half twee plechtige Kruisweg; vervolgens plechtig Lof. waaronder Sacramentsprocessie. De meditatie op den Kruisberg en de predikatie tijdens het Lof zullen worden gehouden door den zeereerw. pater Ernestus O.M.C., uit het klooster te IJmuiden-Oost. De namlddagoefe- ningen zullen, als de weesgesteldheld zulks toe laat. In de open lucht worden gehouden. De Bedevaartcommissie vestigt er nog eens speciaal de aandacht op, dat vanzelfsprekend op de eerste plaats de georganiseerde katholieke drankbes -(jders te Helloo worden verwacht (dus de leden van de Marlavereenlglngen en Kruis verbonden), maar dat daarnaast alle belangstel lenden van ganscher harte welkom zijn. De hoop wordt uitgesproken, dat ook dit jaar weer velen van hun liefde voor onze goede Moeder zullen blijk geven door mee naar Helloo op te trekken. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent noemde het een indrukwekkend schouwspel toen al die honderden leden geknield lagen voor het H. Hart-altaar en thans nu de zaal met eenige duizenden Hanze-leden gevuld Is. Gij leeft mede met uw bond, gU hebt er enthousiasme voor. Wij bezitten in het bisdom Haarlem een R.K. Middenstandsbond, die er Zijn mag en wij hebben met dezen bond voor de toekomst niets te vreezen. Mgr. herdacht zijn Doorluchtlgen voorganger, Mgr. Calller. die den stoot heeft gegeven tot oprichting van den bond. Openlijk bracht Mgr. aan zijn nagedachtenis eerbiedige hulde. Dan bracht spreker hulde aan het bestuur, dat met een heilige toewijding en een groot doorzettingsvermogen voor de Roomsche zaak gearbeid heeft. te Amsterdam, die de feestrede zou houden. Dezen redenaar, zwager van Chris Jansen z.g., had men gevraagd, toen pastoor Jansen, broer van Chris, verhinderd bleek en men toch een familielid wilde laten spreken, omdat de fees telijke herdenking van het 25-jarig bestaan te vens een herdenking zou zijn van den strijdba ren, onvermoeiden Chris Jansen. Twee personen wil Mgr. speciaal onderschei den, de heeren Stumpel uit Hoorn en Peters uit Amsterdam. Onder daverend applaus spelde Mgr. deze twee heeren het Pauselijk eerekruis „Pro Ecclesia et Pontiflce” op den borst. De Bisschop schetste de verdiensten van belde Hanze-leden, die een grooten staat van dienst hebben. De twee redenen, waarom Mgr. zoo sympathi seert met den Bond zijn: de Bond heeft het godsdienstig leven versterkt en den Katholieken kelijk te vinden zijn. Maar dit verschil van Inzicht tusschen de Commlssie-Welter en mij Is zuiver zakelijk en mag niet lelden tot crltiek op de personen barer leden, aller minst op den heer Zaalberg, aan wien de arbeidersklasse zeer veel te danken heeft en die als Dlrecteur-Generaal van den Arbeid dén arbeider nimmer op de laatste plaats heeft gesteld.” In zijn jongst» Kroniek toont het socia listische Eerste Kamerlid Henrl Polak den moed in afwijking van wat In socialisti sche kringen gebeurt éérlijk te oordeelen bedroeg het saldo en over 1928 2.9 mil- '~7 Op de vragen van het Tweede Kamerlid van de Bilt betreffende de toepasselijkheid der Crisispachtwet 1932 op de tuinbouwbedrijven, heeft minister Donner, minister van Justitie, geantwoord, dat een der kantonrechters-plaats- vervangers te Haarlem imjerdaad op 28 Juli een beschikking heeft gegeven, waarbij er van is uitgegaan, dat de Crisispachtwet 1932 niet be trekking zou hebben op den tuinbouw. Toen de drie centrale land zich naar aanleiding van deze lx den ondergeteekende hadden gewend, heeft hij gewezen op de mogelijkheid van een hoogere voorziening. De zaak is thans aanhangig bij de rechtbank.te Haarlem. Reeds daarom ware het minder juist, zoo de minister zijn meening over het rechtspunt in het openbaar uitsprak, laat staan zich tot de kantonrechters richtte. Er zijn ’t Is ongelooflijk en onduldbaar, dat geven we toe er zijn nog ouders, die over hun kinderen méér te zeggen willen hebben dan dezelver opvoeders tot alle sportieve deugden. Onlangs werden er te Noordwijk Interna tionale tenniskampioenschapswedstrijden georganiseerd; een der dames, waarop ge rekend was, liet weten, dat haar ouders te gen deelneming van hun dochter bezwaren hadden en dat zij dus niet komen kon. Wat 'n aanmatiging van die ouders, niet waar? Welnu: in de „Nieuwe Rott.” volgde dan ook prompt de afstraffing; de tennismede werker van dit blad maakte naar aanleiding van deze ouderlijke weigering de schampere opmerking: ,.Pa en ma vinden het beter van niet....” Ziezoo! Die zat! Nóg zoo’n geval: Onder de Nederlandsche deelneemsters aan de Olympische Spelen bevond zich ook een piepjong, 'n 14-jarig meisje, genaamd Willy den Ouden; dit meisje kan heel hard zwemmen en in Los Angeles heeft ze dan ook zóóveel succes gehad, dat ze in de finale als nummer twéé uitkwam. Nu waren er echter, die dit mooie kinder- succes voor eigen sensatie en reclame wilden uitbuiten; de A. V. R. O. n.l. haar Tele- graafsche sensatie- en reclame-zucht nim mer verloochenend wenschte het kind in een der groote café’s aan den Coolsingel te Rotterdam voor de mlkrophoon te laten „optreden”, maar wéér kwam er zoo n ake lig overschot uit een voorbije, duf-burger- lijke periode, n.l. de vader, die de baas over zijn kind wilde zijn, een stokje voor steken: de vader verbood het „optreden” van zijn dochtertje. Weshalve hij door den sportprofessor van de A. V. R. O., den heer Hollander, in een ,APort”-praatje per mlkrophoon op een keurige collectie grofheden werd getrac- teerd. W*el ja! Wdt verbeeldt aoo'n vader zich ook wel? Het schijnt met dien vader intusschen een hopeloos geval van achterlijkheid te zijn; tegenover een verslaggever van de „Voorwaarts” verklaarde hij tenminste o.a.; Hij riep Mgr. een eerbieding welkom toe en getuigde van de trouw, aanhankelijkheid en liefde jegens den Bisschop en het diocees. De middenstand wil tevens aan Mgr. dank zeggen voor de groote belangstelling, door Mgr. voort durend voor den middenstand en zijn organi satie aan den dag gelegd, en waaruit de liefde en appreciatie op dubbelzinnige wijze spreken. Spr. herinnerde aan het vorige lustrum, toen Mgr., nog professor, optrad als feestredenaar. Thans verschijnt Mgr. als Bisschop en spr. moet den feestredenaar van dezen middag de Illusie van dit perspectief ontnemen, want de midden standers zullen God bidden, dat Hij Mgr. nog tientallen van jaren voor het diocees moge sparen Spreker ging vervolgens de symboliek in het Hanze-wapen na en zag daarin een teeken. dat in de toekomst nog veel en vruchtbaar werk te verrichten valt. Spr. legde ten slotte de belofte af, dat de Roomsche Middenstand zich steeds zal beijveren, de wapenspreuk van den Bisschop: ..Justitla et Pax”. Rechtvaardigheid en Vrede, in praktijk te doen brengen. Nadat de heer Struijcken zijn herdenkingsrede uitgesproken had, sprak de heer Van Tetering hem toe. Dan was eindelijk het woord aan den weleerw. heer W. M. Bosch, kapelaan aan de parochie kerk van den H. Wiilebrordus buiten de Veste Voor de examens gehouden door de vereenl- ging ter behartiging van de Belangen der R.K. Weeshuizen en Opvoedlngslnrichtingen In het Bisdom Haarlem en barer verpleegden, geves tigd te Amsterdam, zijn geslaagd: Moeder Ba- vona te Den Haag; van de Zusters Ursulinen v. h. Bisdam Haarlem, te Bergen; Zr. Alexan dria en Zr. Olivia, te Den Haag. v. d. Kleine Zusters v. d. H. Jozef, te Heerlen (Limburg). Zr. Raphaèlla en Zr. Rictruda, te Den Haag en Zr. Silvia en Zr. Ferdinandus en Zur. Jéróme (met lof) te Amsterdam, v. d. Zrs. van Liefde te Tilburg (N.-Br.); Br. Werenfried, te Den Haag, Br. Rogatianus en Br. Perpetuüs. te 's Hertogenbosch, Br. Adolphe te Dongen (N.- Br.) v. d. Broeders van O. L. Vr. v. Lourdes te Dongen; Br. Trudo en Br. Mattheus en Br. Petrus (met lof) te Den Haag, van de Broeders der Christelijke Scholen. De examens worden de volgende week voort gezet op 12 en 13 September. Een eerlijk oordeel! Wanneer zal de roode pers zich eens tot zooveel eerlijkheid kunnen en willen en durven opwerken? „Ik denk er nu eenmaal niet over om met mijn dochter reclame te laten maken. Ik heb daar het vorige jaar na de Europee- sche kampioenschappen al genoeg mee ge leerd. Toen heeft men haar ook langs aller lei café’s gesleept en ik heb toen al tegen mijn vrouw gezegd: „Dat gebeurt niet meer!" En voor dat zij naar Los Angeles ging hebben mijn vrouw en ik afgesproken, dat Willy bij haar terugkeer onmiddellijk met me naar huis zou gaan. En nu zou men haar zonder mijn voorkennis In een café voor de microfoon willen laten optre den! Iedereen, die deze zaak nuchter be kijkt. en die het er niet om te doen is wat aan Willy te verdienen, of reclame met haar te maken, zal mij daarin gelijk geven en nu kunnen de heeren van de A.V.R.O. net zoo hard schelden en schimpen als ze wil len. ik haal daar mijn schouders voor op, maar mijn kind krijgen zoniet.” niet, de menschen hebben niets gedaan, de leiders hebben het niet gewild.- Men is diep verontwaardigd over het op treden van de politie, die het altijd, volgens de roode Interpellanten In gemeenteraad en Kamer, heeft uitgelokt. Dat demonstreeren gaat net zoo lang voort tot er eens een groot aantal slachtoffers valt en we aar zelen niet te verklaren, dat de leiders en de organisatoren In dezen een groote ver antwoordelijkheid dragen. Om dit aan te toonen willen we even de aandacht vestigen op een enkel zinnetje uit het verslag In de socialistische bladen over de demonstratie te Arnhem. „Spreekkoren klonken uit den stoet op. De politie had het wel verboden, maar wie doet je wat, als je met 20 duizend man demon streert.” Hier waren het nu geen communisten of onafhankelijke socialisten, maar rasechte sociaal-democraten, die het gezag met voe ten traden. De leider van de partij predikte het vorige jaar de dappere ongehoorzaam heid voor zjjn volgelingen, maar hier was het laffe ongehoorzaamheid, gegrond op het „wie doet je wat als je met 20.000 man bent.” godsdienstzin uitgedragen, een bewijs daarvoor is het Hanze-altaar in de Kathedraal. Het was Mgr. een voldoening des morgens Gods zegen aan dat altaar voor de leden te vragen en over hun zaken af te smeeken. Ten tweede is door den Bond aangekweekt de christelijke sohdaritelts-gedachte, het satnen- hoorigheidsgevoel. In den Roomschen middenstand leeft zoo de gedachte van de bedrjjfsraden, dit juichte Mgr. 'ten zeerste toe. Alle vakbonden moesten van hét nut overtuigd zijn! Tenslotte wenschte de Bisschop den Bond geluk met het jubileum. In stad en land hebt gjj steun van overheid, dat hebt gij toch ook bereikt in de 25 jaren. Moge uw getal leden groeien en bloeien en moge uw volgens lustrum gevierd worden met duizenden nieuwe leden I Mgr. riep den zegen van God over de ver gadering af en sprak dfe hoop uit, dat Hij den leden zou instorten een geweldig Godsvertrou wen. In deze zware tijden, zouden sommigen dit vertrouwen kunnen verliezen. Moge u In zien. dat voor den niensch, die God werkelijk lief heeft, alles ten goede wendt, zooals Paulué gezegd heeft. Moge de Hanze groeien en bloeien tot heil van Kerk en maatschappij (langdurig applaus). De voorzitter dankte Mgr. voor zijn rede en staande zong de vergadering „Roomsche Blijd schap”. De Bisschop gaf daarna den Bisschoppelfjken zegen. Na de vergadering werd door het hoofdbe stuur in restaurant Brinkmann gerecipieerd, waarna de feestdag besloten werd met een ge- meenschappeljjken maaltijd. „De heer Zaalberg heeft in den jongsten tijd van dezen kant heel wat moeten hoo- ren, dat weinig vriendelijk was, vooral we gens zijn bekende artikel, waarin hij de noodzakelijkheid van loonsverlaging be pleitte, alsmede wegens zijn medewerking aan het rapport-Welter. Mijns inziens ten onrechte. Als de heer Zaalberg tot de over tuiging is geraakt, dat loonsverlaging noo- dig en onvermijdelijk is, dan is dit in zijne algemeenheid niet mijn standpunt, doch ik ben er zeker van, dat bij de overwegingen, die hem tot zijn uitspraak hebben geleid, het belang der arbeiders, zooals hij dit ziet, pen voorname plaats heeft ingenomen. De verwijten, dat hij dit belang uit het oog zou hebben verloren, zijn mijns Inziens geheel ongegrond. Zijn geheele ambtelijke en per soonlijke verleden is een waarborg, dat zijne bedoelingen volmaakt zuiver waren, dat hij In loonsverlaging een voornaam middel zag, om zoo al niet de crisis te doen verdwijnen, dan toch de kwaadaardigheid harer gevolgen te beteugelen een ziens wijze, die niet weinigen van de knapste onzer partij genooten deelen.” deze gebouwd en versterkt, strijders die tiental len jaren tegen de fabrikanten hebben ge vochten en voor de organisatie hebben ge leden, werkers en bestuurders, zij worden er uitgegooid, zonder dat de leden van den bond eenig recht van beslissing hebben! Dat Is de dictatuur van de minderheid.” De beklemmende tijdsomstandigheden hebben ook in 't Sint Melania-werk voor Java hun In vloed doen gelden. Het ledental werd minder, de inkomsten daalden, de propaganda-mogeljjk- heden werden uiterst beperkt, maar het idealisme, dat aan een liefdewerk glans en kracht geeft, bleef onaangetast. De jaarverslagen der afdeelingen vermelden bijna alle een nieuwe reeks kerken en kapellen die bjj de gebedsactie aangesloten werden. De Melania-scholen winnen steeds meer de belangstelling van de Inlandsche bevolking. Het Melania-Internaat biedt, onder leiding van mejüffrouw M. Herbermann. aan eenige Javaansche meisjes, voornamelijk Melanla- onderwljzeressen, een aangenaam en wel ver zorgd tehuis. De oprichting van de „Apostelenclub" draagt er toe bjj den mlssiegeest In de Katholieke meis jes aan te kweeken. Mej. Herbermann weet In het tehuis een katholieke sfeer te scheppen, die voor de andersdenkenden nooit opdringerig wordt. Deze enkele grepen uit het interessante „jaarverslag voor Java" bewijzen het beleid en het juiste begrip, waarmede er in Indlë gewerkt is. Het overzicht van de bescheiden werkzaam heden in Nederland moet daarnaast wel weinig, belangwekkend worden. Het overlijden van mevr. J. van Arcken- Couvreur heeft In het 8. M. W. een leegte ach tergelaten, die zich nog dagelijks doet gevoelen. Het vereen Igingsjaar 19311932 moge in financieel opzicht niet gunstig geweest zijn voor de Amsterdamsche afdeellng, de uitbreiding van da gebedsactie wijst op een verdiepte be langstelling in het 8.M.W. Het aantal leden Is achteruit gegaan, de op brengst der busjes is verminderd, daarentegen wordt er in verschillende kerken, waarin dit tot nog toe niet gebeurde, een maandelijksch Lof gehouden, voor de bekeering van Neder lands Overzeesche geweesten en het welzijn der Inlandsche Vrouw. Pater Keller 8.J. hield, belangeloos, in „De Posthoorn” de jaarlljksche Melania-predlkatle waardoor de afdeellng In staat gesteld werd een belangrijke uitkeerlng te doen aan de school te Madioen. De presidente, Mevrouw Steins Bis- schop-Herckenrath, mocht een uitnoodiging ontvangen voor de constitueerende vergadering van het Ned. Med. Mlssle-comlté en heeft deze vergadering bij gewoond. De welgeslaagde kindennatlnée op 13 Januari IJ. in de aula van het St. Ignatlus-college werd met een kleine toespraak tot de kinderen over het doel van het 8.M.W. door Mevr. Steins Bis schop Ingeleid. De secretaresse herdenkt in het Jaarverslag met hartelijke waardeering den steun, dien de afd. Amsterdam steeds van Mevr. J. van Arcken- Couvreur mocht ondervinden. is geen reden om aan te nemen, de leden der Commissie-Welter het hadden de arbeidersklasse te deuken misschien één lid uitgezonderd, wiens naam echter niet Zaalberg .is. Zij be schouwden ongetwijfeld aanzienlijke bezui niging der staatsuitgaven in de tegenwoor dige omstandigheden voor het welzijn van land'en volk noodig en zij bevolen een aan tal maatregelen aan, strekkende om deze te bereiken. Ik voor mij acht een zóó ver gaande bezuiniging thans nog niet noodig; bovendien acht ik de meeste der voorge stelde maatregelen verderfelijk en ik ben de meenlng toegedaan, dat geheel andere bezuinigingen mogelijk en wenschelijk, en dat nieuwe bronnen van inkomsten gemak- „Als de leiders zien, dat ze het op de ver gaderingen verliezen, dan probeeren ze die vergadering in de war te sturen, arbeiders woedend te maken, relletjes uit te lokken, teneinde het normaal werken der organi satie te beletten. En als dit schandelijk drijven nog niet voldoende is om den wil van de leden te breken, dan worden de woordvoerders der oppositioneel» meerderheid geroyeerd. De revolutlonnaire arbeiders van de O. S. P. worden uit de organisatie gegooid. Arbeiders, die de organisatie hebben op- Hler wordt dus evenals in het vorige geval in alle achterlijkheid het ouderlijk gezag hooger gesteld dan het commando van een sport-leiding, voor wat het laatste geval betreft, zelfs ondanks de bemoeiingen der sterk paedagogisch aangelegde A V R O. ’t Is ellendig! Zou er tegen zóóveel ouderlijke achterlijk heid niet krachtiger opgetreden kunnen worden? over de personen en de daden van den heengeganen directeur-generaal Arbeid, den heer Zaalberg, en van de leden der commissie-Welter: Of het zoo toegaat, als hier verhaald wordt, weten wij niet. Maar de feiten zelf staan vast. Er is een royementsactie van dit soort aan den gang. Dit is een merkwaardig verschijnsel, waarbij ook wij onze aandacht behooren te bepalen, schrijft de Chr. „Rotterdammer". Immers, S. D. A. P. en N. V. V. maken hier een groote fout. Zij werpen iemand, van wege zijn politieke opvatting, uit een socia le organisatie. Zij smelten politieke en so ciale actie derhalve door elkaar en niet ten onrechte heeft een hunner wetenschappe lijke leiders nog oplangs op de gevaren, welke hierin schuilen, gewezen. Het staat dan ook vast, dat de publieke opinie deze royementsactie afkeurt en dit komt aan de O. S. P. ten goede. Ook de een voudige Twentsche arbeider weet, hoe de moderne vakbeweging altijd gelokt heeft met het argument: wat ook uw politieke of godsdienstige richting moge zijn, gij kunt bij ons terecht. En thans werpt men uit, wie politiek slechts een geringe afwij king vertoont. Het wordt tijd om de tweede letter uit het viertal initialen S. D. A. P., van welke de derde reeds vele jaren non-actief is, te schrappen. is men In het nauw zit, doet men rare Z-Y sprongen, dat merkt men in deze dagen aan de 8.DA.P. De leiding van deze partij zet er alles op om haar plaats en haar macht te behouden en deinst daarbij zelfs niet terug voor een actie, die in rustiger atmosfeer zeker niet als behoorlijk zou zijn aan te merken. Dagelijks verliest de 8. D. A. P- leden en neemt de afgescheiden lin kervleugel, de O. 8. P., in sterkte toe, niet het minst in Twente, welke pogingen men ook doet om in het uiterst linksche vaar water te komen. Te Enschede en Arnhem heeft de partij wat ze noemt een interna tionale vredes-demonstratle gehouden, wat echter niets anders was dan een nationale demonstratie tegen de regeering en voor directe nationale ontwapening en waarbij Duitsche partijgenooten te hulp geroepen werden. Wij kunnen dit niet anders noemen dan ongepast. Bij een actie tegen Ruys, tegen het militarisme en het rapport-Welter, die hier, zooals getuigd werd, Ineenvloeien, en welke zuiver zaken zijn van binnenlandsche politiek, roept men geen buitenlanders te hulp en dan nog wel in de uniform van de Rijksbanier. Uniformen waarvoor de roode pers, als het Nederlandsche zijn niets dan spot en hoon overheeft; worden nu geroemd om hun eenvoud, want ’t zijn immers socia listen die ze dragen.. De militaire afdeelin gen, waarin opgemarcheerd werd in een vreemd land, gaven een beeld van vastbe radenheid, van geloof in den strijd, en dat, terwijl men demonstreerde voor den vrede. In plaats van een dergelijk demonstreeren al is het dan ook van partijgenooten, af te keuren en als ongepast tegenover de hier genoten gastvrijheid aan te merken, wordt het verheerlijkt. Het moet den eenvoudigen SAD. A. P.-er, die over dit allés nadenkt, toch niet duidelijk zijn, waarom dit nu wel mooi wordt gevonden, terwijl als Neder landers het zouden doen, de roode pers te weinig ruimte zou bieden om er op af te geven. Wij zouden het eens moeten probeeren in een van de ons omringende landen, niet al leen Duitschland, maar ook België, Frank rijk of Engeland aan een dergelijke demon stratie deel te nemen; we werden er ter stond uitgejaagd, of liever: we werden er niet eens toegelaten. Het woord .inter nationale vredesdemonstratie” is de groot ste misleiding die denkbaar is, maar door de roode volgelingen wordt dat alles ge slikt. Een dergelijke ontwapeningsactie van de Duitsche socialisten is met geen mogelijk heid te vergelijken met hetgeen hier te lan de door de socialisten wordt voorgestaan. Zij is er lijnrecht mee in strijd, want de Duitsche socialisten willen niets anders, dan wat hier de meerderheid van ons vólk wil. Men leze slechts de onverdachte verslagen In de socialistische bladen over wat de Duit sche woordvoerders op de demonstratie ge zegd hebben. De Duitsche socialisten willen gelijkberechtiging. Zij staan lijnrecht te genover eenzijdige ontwapening, die aan Duitschland is opgelegd, zij willen alleen gelijktijdige vermindering van bewapening van alle landen, precies wat hier te lande door de rechtsche en de liberale partijen wordt voorgestaan en waarom zij door de socialisten voor militaristen worden uitge scholden. De Duitsche 8. D. A. P. staat hiermede achter von Papen, von Schleicher en van Neurath, die ook gelijkberechtiging eischen en strijd voeren tegen eenzijdige nationale ontwapening. De Duitsche 8.D.A.P., die voor den pantserkruiser stemde, hier demon - streerend voor de ontwapening van Neder land, handelde erger dan ongepast. Het eenige wat ons niet duidelijk is, en wat uitsluitend te verklaren zou zijn uit verblindheid van de massa, is dat de socia listen, die optrokken achter de leiders, dit volksbedrog niet zagen. Dat kan zoo niet blijven, want ook de arbeiders denken over deze vraagstukken en dan kan het resul taat enkel maar nadeelig zijn voor de partij die een dergelijke politiek meent te moeten voeren voor het behoud van haar macht. gehoorzaamheid van de massa verwachten, als de leider even te voren zijn hoorders op zweepte om, als de overheid eenmaal na rijp beraad besloten heeft het land te verdedi gen, neen, honderdmaal neen, honderddul- zendmaal neen te zeggen en een ander woordvoerder de revolutlonnaire daad ver heerlijkte. Dappere ongehoorzaamheid mag een prachtig slagwoord zijn in den strijd, maar ze voert tot wanorde en revolutie, ook al tracht de leiding deze te vermijden. De ver heerlijking van de Arnhemsche ongehoor zaamheid In de roode pers is daarom ook meer afkeurenswaardig dan het feit zelf en de 8. D. A. P. moge diep doordrongen zijn van de verantwoordelijkheid, die zij draagt, wanneer eventueel het gezag moet ingrijpen. Woensdagmorgen om 10 uur precies is H. M de Koningin en klein gevolg met twee auto’s uit Soestdijk in het Koninklijk Paleis aangeko men. De Dam bood het bekende beeld: vóór de kleine steentjes een dichte haag Oranje-getrou- wen. op het Midden-Damterrein troepjes com munisten en vertegenwoordigers van aanver wante politieke schakeeringèn. Politie handhaafde de afzetting, terwijl de mariniers de wacht hadden betrokken. Enkele minuten, nadat de Koningin was aan gekomen, verscheen Hare Majesteit alleen op het balcon, hartelijk toegejuicht door het pu bliek. Schoolkinderen met vlaggen en oranje zongen het Wilhelmus en „Oranje Boven", waarmee het publiek Instemde, zeer tot ver driet der roode broeders, die niet beter wisten dan de moedigsten onder hen „rood front" te laten roepen. Een der orde-verstoorders werd door de politie aangehouden en naar het post huis Molsteeg overgebracht. De overigen gin gen discussieeren. Op Dam en omgeving zagen wij zeer veel oranje dragen. In Twente wordt op dit oogenblik een heftige strijd gevoerd tusschen 8. D. A. P. en O. 8. P.' De eerste heeft, als zij van een loonconflict een stuk klassenstrijd wilde maken, de fabrikanten vaak beschuldigd van broodroof: zij hoort thans hetzelfde verwijt van haar malcontente oud-leden en zelfs in dt families zet zich de vijandschap voort. Wat toch 13 het geval? Om met een pam flet vkn de O. 8. P. te spreken: „de roye- menftwoede van de leiders der moderne vakbeweging Is overgeslagen naar Twente”. Dit beteekent, dat de leden der moderne vakbonden, die zich voegen bij de O. 8. P. (en dus de 8. D. A. P. den rug toekeeren) geroyeerd worden. En dit royement staat in vele gevallen voor werklooze arbeiders gelijk met broodroof. Immers, georganiseerden hebben bij werkloosheid veel op ongeorga niseerden voor, en een afvoeren van de ledenlijst brengt dus den werklooze in moeilijkheden. Volgens het strooibiljet worden de O. 8. P.ers zonder eenigen vorm van proces ge royeerd. Van schitterenden schijn-rijkdom, die in wezen achteruitgang en verval is. Over het jaar 1930 werd voor ruim 15 millloen gulden meer Ingelegd dan rugbetaald op de Rljkspostspaarbank. Ongekend hóóg was dit bedrag. Immers over 1929 bedroeg het slechts 2.1 millloen lioen gulden. Ongezond was de stijging in 1930 15 millloen. Maar nog veel ongezonder is hetgeen zich over 1931 afspeelde: toen werd voor bijna 54, zegge vier-en-vijftig millloen gul den meer ingelegd dan terugbetaald. Nog nimmer werd een dergelijk saldo bereikt. Oppervlakkig beschouwd, schijnt die geldrulmte en sterke besparing op econo mische welvaart te wijzen. In waarheid is het een aanwijzing voor de ontreddering van ons bedrijfsleven. Het verslag laat dan ook niet na er de aandacht op te vestigen, dat het toene mend saldo in het nauwste verband staat met het prijsgeven van den gouden stand aard in Engeland in het bijzonder en de verscherping van de wereldcrisis in het algemeen. Doordien het ondernemingsleven doode lijk Ingezonken was, werd het geld terug gehouden en naar de spaarbank ge bracht.” De heer A. Vlaar, penningmeester der Jubi- leum-commissie bood dan de feestgave aan. Ondanks de slechte tijden mag een feestgave niet achterwege blijven, vooral wanneer deze is voor het stichten van voorschot-hulpbanken in dit bisdom. De kleine middenstander heeft hier aan een bijzonder grooten steun. In totaal is binnen gekomen ƒ2150, voorwaar een mooi bedrag. Spreker gaf het hoofdbestuur in overweging de inschrijving nog niet stop te zetten. De bondsvoorzitter aanvaardde de gift gaarne, meer middelen zal het hoofdbestuur natuurlijk trachten te verkrijgen. In dit verband wees spreker op de heilzame werking van het Santos fonds. Vervolgens werden gelukwenschen aange boden namen den Bosschen en den Llmburg- schen Bond en de Federatie. De voorzitter van den Limburgschen Bond bood een bedrag aan voor het opgerichte fonds.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5