I.V.C.B. Fransch antwoord opgesteld De ontvoering te Het daagt in de Borinage Losser het seizoen 1932-1933 BAKKERS IN STAKING Driehonderd werklieden bij conflict betrokken Trotski naar een badplaats Verkiezingen in Denemarken RIJKSDAGONTBINDING ZEKER GEACHT Veroveraars in vredestijd DONDERDAG 8 SEPTEMBER Staking Schipbeek STEUN IN NATURA Het meisje terecht Rotterdam benadeeld VLIEGTUIG NEERGESTORT Vreemde ontdekking HET SCHEEPVAARTCONFLICT MOORDAANSLAG TE EMST Non-actieven gepolst De competitie-indeeling voor Zeven eerste klassen K.NS.M. uit den Bond VRACHTAUTO GEKANTELD een gewonde Jeugdig avonturier Incident Ttjecho-Slowakye laat hem toe DE ZIEKTE VAN WEIL - Accoord in het My neon fliet Wordt het revolutie in Griekenland Vijfde congres hedenmorgen geopend Op Duitsch memoranda bewapening „Beleefdheidsbezoek” van Goering by den rykspresident CHRISTELIJK INTER NATIONAAL SPOOR- EN TRAM WEGPERSONEEL WERKVERSCHAFFING BERKEL HET CONFLICT OP DE „ROTTERDAM” GROOTE BRAND TE NOORD- WIJK Bij de N.V. Broodfabriek „De Zeeuw”, B. Hus en de firma Corel* te f» Gravenhage Tewerkgestelden leggen den arbeid neer PATER C. MINDEROP S. J. 500 arbeider* in staking gegaan Een doode en Dader, een berucht individu, Bergen op Zoom aan gehouden „Of de politie een handje wou helpen” 460e STAATSLOTERIJ Gearresteerden weer vrijgelaten Kon de gestolen motorboot van zyn baas niet op gang krygen ft te Luitenant van Hootegem gedood hi Bloembollenschu'ren afgebrand Altior, De de 2e klasse De *oc. dem. fractie Trekking van Financieel verslag Aan het financieel verslag, uitgebracht door den heer J. Eijkelbootn, ontleenen wü, dat de inkomsten bedroegen 21.142.09 tegen de uit gaven 16.623.95. De exploratie van het or gaan „Het vliegende wiel” wijst een nadeelig saldo aan van ruim 2000. de In te- dle JX Het verbondsbestuur van het N.V.V. had de ultnoodlging ontvangen, in overleg met het Roomsch Katholieke Werkliedenverbond er» het Christelijk Vakverbond een lid aan te wijzen voor de commissie, door de regeering ingesteld ten behoeve van de uitkeeringen in natura, die gij wenscht in te voeren. In zijn Jongste zitting heeft het verbonds bestuur, volgens het „Volk”, besloten, aan dit overleg niet deel te nemen en dus niet mee te werken aan de aanwijzing van een lid voor de commissie. 850 3330 4373 5917 8241 957 3319 4392 6349 8831 Zooveel mogelijk zal In de Borinage andere mijndistricten het personeel we dienst worden genomen. De nationale commissie der mijnwerkers het accoord reeds goedgekeurd. De pat hebben hun antwoord 24 uur uitgesteld, terwijl de mijnwerkers Donderdagnamiddag hun defi nitief antwoord zullen geven. De werkhervatting in de verschillende kolen bekkens houdt aan. Meer dan 600 arbeiders zijn weer aan het werk gegaan. ATHENE, 7 Sep president Venlzelos nemen lag terugg De offlcieele mededeelingen van den I.V.CJB. bevatten de competitie-indeeling voor het aan staande seizoen. De indeeling luidt: Wit. KJ.W., S.W V„ St. Mlchlels Gestel, D.E.8., MV.C. an werd commis- >che pó- Het staat thans definitief vast, dat Rijksdag- president Goering as. Vrijdagmorgen te 1130 uur door Rijkspresldent von Hindenburg, die dan uit Neudeck in Berlijn is teruggekeerd, zal worden ontvangen. weer uit een paar KOPENHAGEN, 7 Sept. V. D.) Gisteren zijn in Denemarken in de drie kiesdistricten Ko penhagen, Funen en Noord-Jutland verkiezin gen gehoudeni voor het Landsting. den Deen- schen Senaat. In het algemeen hebben voor namelijk de conservatieven en <de sociaal-de- mocraten. vooral te Kopenhagen, stemmen ge wonnen. De democraten verloren eenige kies mannen de verkiezingen zijn .getrapt” terwijl communisten en de zg. Randers-bewe- ging, niet het succes hadden dat men voor deze partijen had verwacht. De sociaaldemo craten kregen 41 kiesmannen, terwijl de Con servatieven met 20.000 stemmen winst 23 kies mannen wonnen en de democraten ondanks een kleine stemmenstijging, die verband houdt met de uitbreiding van het kiezerscorps. 6 kiesman nen verloren. Het nieuwe Landsting zal als volgt zijn sa mengesteld: Conservatieven 13 zetels 13); Ven- stre-partU 28 (28); Sociaal-Democraten 27(27); Democraten 7(8); vertegenwoordigers van de Fftroer-ellanden 1(1). Deze uitslag beteekent dus dat de Democra ten een zetel aan de Conservatieven hebben verloren, zoodat de oppositie met een mandaat is versterkt en in het Landsting over 41 zetels beschikt, tegenover 34 zetels der regeerings- par tijen. Een klein incidentje heeft Woensdagmiddag plaats gehad bij de monstering van de „Jonge Jacobus", een schip van de Emzetco te Rotter, dam. Het schip vaart met Spaansche beman ning en Hollandsche officieren. Aan de Schie- haven lag een spidobootje om de werkwilligen naar de „Jonge Jacobus” te vervoeren. Er meldde zich slechts 1 machinist aan. Een der tig- ft veertigtal stakers hadden zich in de na bijheid verzameld en een van hen, de 40-jarige J. van S. van de R. V. O. gaf den machinist een klap in het gezicht. De man is onmiddel- HJk door de politie gearresteerd. Verdere werkwilligen hebben zich niet ge meld. Naar wij vernemen is het thans zeker dat ook de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland” te Amsterdam en de Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam uittreden uit den Bond van Werk gevers in de Koopvaardij. De Holland—Amerika Lijn, die ook het voor nemen heeft om uit den Bond van Werkgevers te treden, motiveert deze beslissing als volgt: De Maatschappij kan zich niet neerleggen bij besluiten, die niet in het belang zouden blij ken te zijn van aandeelhouders. 3000 1000 100 447 1589 4300 5188 7337 9359 1400 4155 4533 7087 9337 10962 11343 14083 i«5Ö jiiil 19449 19684 De Hoogeerw. Pater Generaal der Jezuïeten heeft met ingang van heden tot rector van Mariëndaal te Grave benoemd pater C. Mln- derop 8J. men, bij het der centrale verwarming, niets van brand bemerkt. Een zoon van den heer Alke- made, wist met levensgevaar uit de kantoren te redden, wat er te redden viel. De vrouw en vier kinderen van den baasknecht, die naast de schuren woont, konden nog bijtijds worden gered. Alles was op beurspolis verzekerd. Naar oorzaak wordt een onderzoek lugesteld. D <- Woensdag zijn de arbeiders, tewerkgesteld bij de werkverschaffing van de Berkel, in staking gegaan. Het betreft hier vijfhonderd arbeider' uit verschillende gemeenten, die gehuisvest zijn in het kamp Roosdonsbrug bU Markelo. De staking loopt over de loonen. Over huis vesting en wat de verdere onderdeelen van het verblijf betreft, zal zeer zeker geen ontevre denheid heerschen, daar nog een dezer dagen door den wethouder van Sociale Zaken te Arn hem, den beer J. W. Meijer, aan het kamp een persoonlijk bezoek wérd gebracht, waarbij is gebleken, dat deze onderdeelen aan alle eischen voldoen. De dader gearresteerd Na sluitingstijd der café's tijdens het Konln- ginnefeest te Ernst (gem. Epe) is een zestal jongelui, jongens en meisjes die zich huiswaarts begaven, aangevallen door drie personen. Een der aangevallenen, zekere de H. uit Gortel be kwam daarbij drie messteken, waarvan één le vensgevaarlijk in de long. De daders zijn in den nacht door de politie van het bed gelicht en voor den burgemeester van Epe geleld, tiet slachtoffer is na door de plaatseljjke doktoren voorloopig behandeld te zijn, naar het zieken huis te Apeldoorn overgebracht. Woensdagmiddag te omstreeks half vier heeft te Soesterberg een ernstig vliegongeval plaats gehad. Op tot nu toe onverklaarbare wijze is het Pokker-jachtvliegtuig D. 16, bestuurd door den lultenant-vlieger L. T. O. J. M. van Hoote gem. nabij Soesterberg boven de bosschen van de Paltz, tijdens een oefenvlucht, naar beneden gestort. De bestuurder, de eenige inzittende, werd op slag gedood. Het toestel is totaal ver nield. Woensdagavond omstreeks half 6kwam op de Poeierschestraat bij de tweede Kanaalbrug te Eindhoven een vrachtwagen van de N.V. Hoekss zuurstofflesschenfabrleken uit Schiedam den kanaalberm oprijden. Op de lading van leege flesschen waren gezeten J. en P. van der Akkerveke en de Greeve. allen uit Eindhoven afkomstig, die des middags waren gaan vlsschei». Daar de draal te kort was is de volgeladen vrachtauto gekanteld. P. v. d. Akkerveke werd als het ware doodgedrukt tusschen de cabine en de lading. Zijn broer werd gewond en brak een been. De G. kon zeer toevallig ongeblesseerd van onder den wagen worden vandaan gehaald. Naar wij vernemen is het verloop, dat bet conflict in de Nederlandsche Scheepvaart tot nu toe heeft gehad, voor de K. N. S. M. aanlei ding geweest om uit den Bond van werkgevers in de koopvaardij te treden. Naar we vernemen hebben zich ook te Utreebt twee gevallen voorgedaan van de ziekte van Weil. Een der patiënten had gezwommen, de andere patiënt niet. Van belden is de toestand bevredigend. Naar we vernemen, heeft het Centraal Labo ratorium een uitgebreid onderzoek ingesteld naar den toestand van het water te Utrecht Zijn we wel ingelicht, dan zijn sporen van rat ten gevonden, hetgeen natuurlijk niet zeggen wil. dat het zwemwater In onze badinrichtin gen deze gevallen heeft veroorzaakt. Santpoort. G.D.A., Gr. De K.N.8.M. te Amsterdam heeft een groot aantal op non-actlef staande stuurlieden en machinisten opgeroepen en hun de vraag voor gelegd of zij bereid zouden zijn te monsteren Voor zoover wij konden nagaan, werd nie mand tot monsteren bereid gev^mjen. In een Dinsdagavond gehouden vergadering der Amsterdamsche "’ransportarbeldersfede- ratle is een motie aangenomen, waarin be treurd wordt, dat de Nederland en de Rotter damsche Lloyd niet bij het conflict zijn be trokken, en waarin een protest wordt geuit tegen het feit, dat de Rljksbemlddelaar de Federatie negeert. ook in sterke mate in het spoor, en trambedrijf doet gevoelen. En naast de crisis dreigt thans in alle landen de concurrentie van het auto, wegverkeer. Op dit vijfde Congres zal deze kwestie een punt van ernstige en diepgaande beraadslaging vormen. Voor spoor- en tramwegpersoneel ziet de toe komst er weinig verblijdend uit. Massaontslag, verslechtering der arbeidsvoorwaarden zijn aan de orde van den dag. maar al te vaak zonder er de vakorganlsale in te kennen. Vandaar de eisch: medezeggenschap. In dezen strijd is de verschijning van de Encycliek „Quadragesimo Anno” een niet te schatten stem. Met Gods hulp dient een samenleving bevochten, waarin de christelijke beginselen grondslag zullen zijn. De ontwikkeling der Internationale Federatie was gunstig, ondanks het feit, dat de Jugo-Sla. vlsche organisatie op last, der regeering moest worden ontbonden. Naast innerlijke vervolma king wordt gestreefd naar rechtmatlgen Invloed in het P. A. B. te Genève. Het ledental bedroeg op 1 Januari J.l. 260.406 (Nederland: 5 030) tegen 245.883 in 1929. Voor al de Fransche organisatie bloeide krachtig op. Ook bulten Europa wordt aansluiting gezocht daar waar de vakvereenigingsgedachte groeien de is. Op Java is kort geleden een katholiek vereenlglng’ van spoor, en tramwegpersoneel opgericht en ook in Canada zijn vereenigingen van christelijke richting op komst. Op een barer nachtelijke surveillances ont moette de politie te Woerden een boot in een der grachten, die naar den kant kwam. Czz In hotel ..Flelssig” te Amsterdam wordt het vijfde Congres gehouden van de Christelijke Internationale Federatie van Spoor- en Tram wegpersoneel. Om tien uur Woensdagmorgen nam de eerste Sitting een aanvang. De heer F. L. D. Nlvard opende het Con gres met een hartelijk woord van welkom, In het bijzonder tot den vertegenwoordiger van bet Intern. Bureau van den Arbeid te Genève, den heer Henseler en den secretaris van het Intern. Christelijk Vakverbond, den heer Ser. rarens. Een woord van nagedachtenis wijdde spr. aan wijlen Albert Thomas, eersten directeur van bet Intern. Arbeidsbureau^ De arbeid van dit vijfde Congres strekke met Gods zegen tot welzijn van Spoor- en Tram wegpersoneel in het algemeen en de leden in het bijzonder. Daarnaast wordt dit Congres dienstbaar gemaakt aan de viering van het 10- Jarig bestaan der internationale. In het Jaarverslag wordt allereerst gewezen *p de algrmnme economische crisis, welke zich De vermoedelyke inhoud Naar Havas meldt, bevat het Fransche ant woord een onderzoek van de Juridische en poli tieke problemen, die door het Duitsche memo randum aan de orde zijn gesteld. De bewape- ningsmogelijkheden van Dultschland zijn door het verdrag van Versailles vastgelegd. Dit ver drag voorziet echter slechts een algemeene be perking der bewapening, doch bevat geen be palingen betreffende die bewapeningsvermeer- derlng, welke Dultschland elscht. In een betere organlseerlng van den vrede zou tenslotte de oplossing van het door de Duitsche regeering opgeworpen probleem kun nen worden gevonden. BERLIJN. 7 September (V.D.) Het bestuur van de Rijksdagfractie der S P D. heeft Woens dag een bijeenkomst gehouden deelgenomen door de leden van twa sies. Besproken werd de binnenlan’ tieke toestand en de a.s. bijeenkomst van den Rijksdag. Ook werd van gedachten gewisseld over de démarche van de Duitsche regeering intake de gelijkgerechtigdheid en de daarmede in verband staande kwesties van binnen- en bui- tenlandsch politieken aard. De afgevaardigden Loebe en Tarnow hebben opdracht gekregen namens de fractie bij de al gemeene beschouwingen over de refjeeringsver- klaring het woord te voeren. Twee Jaren geleden werd bij een Hok ge- meente-woningen te Bunschoten een pomp ge slagen op een diepte van 8 meter. Deze pomp gaf steeds behoorlijk drinkwater tot JX Don derdag. Toen kwam uit deze pomp een vloei stof, die niet te gebruiken was. Ze geleek op water vermengd met olie en benzine. Deze vloeistof bleek ook brandbaar te zijn, want toen men met er een brandenden lucifer bi) kwam, sloegen de vlammen omhoog. De bur. gemeester, de heer de Vries, meende aanvan kelijk, dat hier benzine in den grond verbor gen was. om de benzlnebelasting te ontduiken en waarschuwde de ambtenaren van den be- lastlngdenst te Baam. Dezen stelden Zaterdag Jj. een onderzoek in en kwamen tot de con clusie, dat deze geschiedenis met de belasting niets te maken had. Ten eerste, omdat het ondenkbaar is, dat er personen gevonden zou den worden, die, terwllle van de belasting ontduiking benzine 8 M. diep in den grond zouden verbergen én ten tweede, omdat benzl ne, ol zijnde lichter dan water, niet tot een der- Hjke diepte in den grond zou zakken. Met het oog op het brandgevaar vooral voor kinderen, heeft de burgemeester deze pomp boven den grond laten wegnemen. Van een emmer der vloeistof verbrandt de bovenste laag tot een hoogte van 4 ft 5 cM. Vanwege het Gemeente, bestuur is een monster van deze vloeistof ge nomen, met het doel dit voor onderzoek op te zenden naar een laboratoriutn. Begrijpelij kerwijze wordt het resultaat van dit onderzoek door de autoriteiten en de bevolkifig van Bun schoten met groote belangstelling te gemoet gezien. Van meer dan een zijde is men de meening toegedaan, dat zich in den grond aldaar een ader aardolie bevindt. Dit zou voor ae ge meente Bunschoten, die met haar visschersbe- volklng de groote nadeelen van de droogma king der Zuiderzee ondervindt, een meevaller beteekenen. Voor de bewoners van het blok huizen is deze geschiedenis verre van aange naam. aangezien zij hun drinkwater nu moe- ten halen uit een pomp, die een paar honderd meter verder gelegen is. BRUSSEL, 7 Sept. (Reuter). De gemengde nationale mijn-commissie heeft een overeen komst bereikt. Tusschen België en Dultschland is een voorlooplge overeenkomst gesloten, waarin wordt gezegd dat met ingang van 1 October de loonen met 1 pCt. sullen worden verhoogd. BERLIJN, 7 Sept. (W. B.) Maandag as. zal de tweede zitting van den Rijksdag worden gehouden. De Rjjkskanseller heeft zich bereid verklaard dan reeds zijn programma aan den Rijksdag voor te leggen. In politieke kringen is men natuurlijk leven dig geïnteresseerd voor het vraagstuk, hoe de inlitieke toestand zich zal ontwikkelen. Het staat thans vast, dat de Rijkspresldent Vrijdag te Berlijn zal terugkeeren en Zaterdag den voorzitter van den Rijksdag Goering ont vangen zal In de Wilhelmstrasse wordt dit bezoek een beleefdheldB-vlslte genoemd. In welingelichte kringen is men van meening, dat vermoedelijk Woensdagavond de toestand zal zijn opgehelderd. Op het oogenbllk acht men een ontbinding van den Rijksdag bijna onvermijdelijk. Deze zal dan in bat midden van de volgende week plaats hebben. In de eerste helft van November, vermoe- delijk Zondag 6 Nov., zullen dan de nieuwe verkiezingen plaats hebben. PARIJS, 7 Sept. (V. D.) Naar aan de „Quay d’Orsay” verluidt, is het ontwerp van de nota van antwoord op het Duitsche memorandum, dat Woensdag in den kabinetsraad besproken is. reeds ter kennis gebracht van de regeerin- gen der mogendheden, welke zijn toegetreden tot het vertrouwenspact van Lausanne. Betref fende den Inhoud wenscht men nog geen enkele mededeeling te verstrekken. Zooals bekend, verdween voor eenige dagen uit de gemeente Losser de 29-jarige Anna Tlemes. die in gezelschap van een ongeveer 40-jarig onbekend persoon uit haar ouderlijke woning was ontvoerd. Het is de politie te Bergen op Zoom mogen gelukken de verblijfplaats van deze personen te ontdekken. Zij hadden hun intrek genomen in een kosthuis in deze gemeente. Beide personen werden aangehouden en voor den commissaris van politie, den heer Verhoef geleid. Uit de verklaringen die zfj aflegden, bleek al spoedig, dat men bij den man te doen had met een individu, die nog heel wat op zijn kerfstok heeft. De familie Tlemes werd onmiddellük telegra fisch in kennis gesteld met het terugvinden van, hun dochter en zU werd dan ook Woensdag' direct door een familielid afgehaald. De onbe kende man noemde zich lierman Jansen, doch het bleek, dat hij nog onder tal van andere namen bekend stond. Vorig jaar is hij uit de stichting „Wllhelmlnahoeve” in Opade, waar hy als voorwaardelijk veroordeelde werkzaam was. ontvlucht. Onder verschillende namen heeft hij nog tal van misdaden gepleegd en zijn opsporing werd dan ook door zeer vele burgemeesters ver zocht. De aangehoudenen waren naar Bergen op Zoom gekomen om z.g. de papieren voor hun huwelijk in orde te maken. Aan het "meisje, die hem alleen onder den naam van Jansen kende, hjj voorgegeven, spoorwegbeambte te „Jlo te zijn, alwaar hij ook eenige huizen betiat De man heeft nog kans gezien een tante vart het meisje en daarna haar oom voor een aanzienlijk bedrag op te lichten. De man zal op transport gesteld worden naar Alkmaar, alwaar hij zal worden voorgeleid voor den Officier van Justitie, om zich te verantwoorden voor tal van misdrijven. (Niet officieel) Donderdag. 8. September 4e Klasse. 4e ÏUst HOOGE PRIJZEN Onvoldoende controle Voor de rechtbtu.k te Rotterdam heeft recht gestaan een 37-jarige gedetineerde, in het tijdvak van Augustus 1926 tot Mei als adjunct-kommies wan de afdeeiing Volks huisvesting ter secretarie te Rotterdam f14.675 aan de gemeente toebehoorend. zou hebben verduisterd. Naar aanleiding van hetgeen op de terecht zitting bleek merkte de president het volgende op: ,De contrtle was zeer slecht. Het 1b wel aardig, dat de hoofdambtenaren den verdachte Indertijd hebben geholpen, maar het zou waar schijnlijk beter zijn geweest hem over te plaat sen of de oontrOle aanmerkelijk te verscher pen." Het O. M. eischte een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. PRAAG. 7 Sept. (Reuter). Naar verluidt heeft de Russische banneling Trotski, die zich thans in Turkije .bevindt, verlof gekregen Tsjecho-Slowakije binnen te komen voor een kuurverblijf in het bad Pistljan. Trotski wil midden van deze maand op reis gaan. Zijn oponthoud in Tsjecho-Slowakije mag hoogstens twee maanden duren. Trotski heeft zich moeten verplichten zich tijdens het kuurverblijf te onthouden van alle politieke actie en na beëindiging van zijn kuur Tsjecho-Slowakije weer onmiddellijk te verlaten N.V.V. weigert medewerking aan de commissie 6065 10535 4611 573 1506 4203 5477 7281 0868 10212 10285 A indeeling aangehouden. B Oranje S.VJJ., S.WV., O.V.C., Zwaluw RO.D A. C G.V.V., Deurania, Schijndel, Mierlo Hout, Mulo 2, N W.C., Kolping 2, Tubantla, O.D.C. D U.V.V., Hercules, B.S.V., Budel Schoot, Wil helmina 2, Victorio, Deko E R.K.H.S.VD.V.O.. Rapid, Caesar 2. RKB. S.V.. St. Pieter, Geleen, Havantia Gronsv. Boys F Bleyerheide, V.T.V., Behandelen. Laura, RX H.B.S., V.V.H. 2, Haanrade Epen G Steyl. H.V.V., Tlglla, E.V.V., Nlvea, Llnne, Belfeldia, Meijel 1 Rioe H Juliana. S.S.S., Stormvogels, Wanssum, Gen nep 2, Wanroy Servatius, I.V.O. I B.V.C., Noviomagum, Treffers. Union 2, D.WJ3., Mobilia, 8.C.E., Emma K aangehouden. L H.A.C., Emos, Achilles 2, Quick 2, T.V.C. LJS.V. Losser M L.V.V., M.S.V„ V.V.IJ., H M 8. 2, Semper Avantl, Zwaluwen Vooruit, 8.D.O., V.E.P. N D.O.S.S., R.K-A.V., Zwaluwen. V.VA, Wils kracht 2, Volendam, Alw. Forward. O Onze Gezellen. Vitesse, G.V.O., Teylingen, Lisse, Lelden. Geel Wit. P L. en 8., Wilhelmus, P.F.C., Excelsior, Gr. Floris, Blauw Zwart, Spartaan 2. Bij toelating. Er hebben dus ingrijpende wijzigingen plaats gehad. Het aantal eerste klasse afdeelingen is tot zeven gestegen. De eerste klasse B is van twaalf tot negen vereenigingen teruggebracht. De Twentsche klassen ondergingen breiding, terwijl eenige B’ers mef nieuwelingen een nieuwe afdeeiing formeerden. Santpoort werd bij de Haarlemsche afdeeiing ingedeeld. De negen vreemdelingen en de stoker R., die Dinsdag aan boord van het s.s. „Rotterdam” werden gearresteerd, zijn in den middag weer vrijgelaten. Bij onderzoek is gebleken, dat zij reeds geruimen tijd in dienst zijn van de H_AL. en in Rotterdam met hun gezin wonen. De vrees voor ontvluchting is dus zeer gering. Het is echter niet uitgesloten, dat tegen hen strafvervolging zal worden ingesteld. van f 65 I 883 3105 I 4316 6153 8367 i 10571 10593 Van werknemerszijde werd namens de bestu ren van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf en die van den Christel, en R. K. Bond medegedeeld, dat er in verband met de fusie der fabrieken ontstemming heerschte onder het personeel over allerlei maatregelen. In drie fabrieken, n.L de Wel- marstraat, de Sumatrastraat en het Korten- bosch weigerden de bezorgers uit te rijden, nadat hun teroore was gekomen, dat er een ontslag was gegeven op ongemotiveerde gron den. Later in den ochtend legde men ook in de bakkerijen het werk neer. De besturen verklaarden al bet mogelijke te hebben gedaan om met de directie in overleg te treden, nopens de oplossing aan hangende kwesties. Toen een en ander vruchteloos bleek, heeft bet personeel verderen arbeid geweigerd. Nader kan worden medegedeeld, dat de Woensdag uitgebroken staking onder het per soneel va%„de firma Hus een 300-tal personen bakkers en bezorgers omvat, werkzaam in de fabrieken aan de Weimarstraat. de Sumatra- straat en het Kortenbosch. LIMA, 7 Sept. (VD In Peruaansche regee- ringskringen is in verband met de in bezit neming der Columbiaansche grensplaats Leti cia door Peruanen groote opwinding ontstaan. Het kabinet heeft gedurende acht achtereen volgende uren beraadslaagd, nadat de consti- tutloneele vergadrelng bijeen was geweest. De toestand werd besproken welke ontstaan is ten gevolge van de bezetting van Leticia, terwijl ook een herziening van het verdrag van 1922 punt van bespreking heeft uitgemaakt. Bij dit ver drag nJ. werd Leticia bij Columbia gevoegd. De raad van de Peruaansche gemeente Iqultos dringt in een schrijven aan den president der republiek aan op een revisie van het verdrag en elscht gewapende hulp ten einde den status quo te kunnen handhaven. Het betreft slechts een patriotlsche beweging. Als bewijs hiervoor gelde dat de consul van Columbia en de Co- lumbiaansche onderdanen niet worden lastig gevallen. der grachten, die naar den kant kwam. Om deze nader te bezien lichtte de politie bij. Op de boot, die toebehoorde aan een zekeren J. te Woerden, was' een 14-jarige Jongen Hij kon de boot van zijn baas niet goed op gang krijgen, zei-ie, of de politie een handje helpen wou. De laatste wilde echter eerst iets meer te weten komen, daar een boottocht 's nachts om drie uur haar wel eenigszins verdacht voorkwam. Weshalve zij ook aan boord ging. Bij den jeug digen schipper behoorden ook een hond en een nieuwe flets. Op het water dreven een paar splinternieuwe schoenen. Op de verschillende vragen betreffende zijn baas, de boot, zijn huis enz. ontving de politie antwoorden, die niet juist met elkaar klopten. Een der agenten ging op onderzoek uit naar een nummer In de Pannenbakkerijen dat de jongen opgaf Toen hij zijn huls moest aan wij zen, kon hij dit niet, evenmin als de politie. Dan zei hij in Alfen te wonen. Het bureau al daar opgebeld, kon wel eenige inlichtingen ge ven, waaruit bleek dat de jongen uit Lelmuiden afkomstig was. Op het bureau was hij zeer vrij en in zijn antwoorden brutaal. Verschillende malen had hij geprobeerd te ontsnappen. Het bleek later dat zijn vader boer was te Lelmui den. Op diens naam had hij voor t 22.50 bij een fietshandelaar aldaar aangeschaft een flets lantaarn, riemen enz. waarmee hij was vertrokken De politie bracht hem naar zijn woonplaats terug. Daar vernam men dat de jongen wel „eenigszins" abnormaal was. De militaire liga zal in den nacht op Don derdag bijeenkomen ten einde er definitief over te beslissen of het noodlg is ter bescherming van de republiek direct in te grijpen. Het eventueele militaire optreden zal afhankelijk worden gesteld van de toestemming van Venl- zeloa. Bij een militaire omwentellngspoglng zal de preident der republiek Zalmis waarschijnlijk aftreden. Bij de N. V. Vereenigde Bakkerijen Meel- en Broodfabrieken „de Zeeuw”, B. Hus en firma Carels te 's Gravenhage Is Woensdag een sta king onder het personeel uitgebroken. Van patroonazijde wordt hieromtrent mede gedeeld, dat Woensdagmorgen een gedeelte van het personeel weigerde uit te rijden, zoodat niet op normale wijze in de broodbedienlng voor zien kon worden. Zooveel mogelijk is toen ge. tracht brood in de verschillende winkels ter beschikking te hebben, doch door tegenwer king van alle zijden is dit niet ten volle ge lukt. De oorzaken die er zijn voor een gedeelte, Van het personeel om tot staking over te gaan, schijnen voor een groot gedeelte samen te han gen met de gevolgen, die de samenwerking met de firma Carels heeft gehad. Er moesten verschillende ontslagen vallen in verband met overcompleet aan personeel en niettegenstaande het feit, dat er voortdurend Overleg heeft plaats gevonden met de besturen van de vakbonden, meénde het personeel niet accoord te kunnen gaan met de maatregelen, die voor het bedrijf noodzakelijk zijn. - De aanleiding voor de houding van heden ochtend schijnt te zijn gelegen in een bestraf fing van een personeellid, dat zich op niet toe laatbare wijze tegenover zijn superieuren ge dragen heeft. ethber. (V. D.) Minlster- vroeger dan in zijn voor- ikeerd van zijn reis naar Kreta, waar hij "verkiezingspropaganda heeft gevoerd. Woensdagnacht te ongeveer half een werd door de politie brand ontdekt in het schuren-complex van de firma J. A. Alketnade en Co., bloembollenhandelaren te Noordwijk De brand moet toen reeds geruimen tijd hebben gewoed, want kort daarna sloegen de vlammen reeds naar bulten. De brandweer werd onmiddellijk gewaarschuwd, doch stond, mede door de ongunstige ligging der gebou wen, vrijwel machteloos tegenover de vuur zee. De schuur was geheel gevuld met bloem bollen. Te ongeveer 3 uur was alles tot den grond toe af gebrand. Om 9 uur des avonds had stoken Naar wij vernemen hebben Dinsdag ver scheidene arbeiders bij de Rijkswerkverschaf- flng aan de Schipbeek den arbeid neergelegd. Het betreft hier tewerkgestelden uit de ge meenten Apeldoorn* Wychen. Westervoort, Duiven, Zutfen, Arnhem. Wagenlngéh en Lo- chem, in totaal 250 personen. Het overgroote deel der tewerkgestelden is aan het werk ge bleven. Vermoede!!^ zal de Minister van Blnnen- landsche Zakeh de stakers voor ozxbepaaldeu tijd uitsluiten. le klasse A Caesar. Valkenburg, R.K.O N.8., SitL Boys, Kerkrade. Kimbria, Volharding, RK.V.VJL, V.V.H.Marsana, K.N.V. B Mulo, Kolping, R.K.T.V.V., Gennep. Wllhel- mina, Union, Brabantia. Best Vooruit O Venlo, Venlosche Boys. D.E.V.. 8.VB, Geel Zwart, W.I.KR.A.C., Boxmeer. D S.D.O.U.C., 's Heerenberg, u Grol, V.D.Z., Swift, Hees. E Zwolle, PK, N.E.O., Quick, Achilles, Dene- kamp. De Zweef. Vosta. F H.M.S., De Meer, E.M.M., VJ.C., V.VX, Wilskracht Limvio, DEM., Fortitude. Leonidas, Willem, Ik zeg maar zoo Deze woerden leiden meestal een boosaardig zinnetje in. Ze worden ge bruikt door lieden, die niet echtuit durven zeggen, wat ze tegen iemand hebben. ,Jk geloof niet alles wat ze van Pietersen vertellen, maar ik zeg maar zooals de helft waar isDit is een halve beschuldiging, die des te gemeener is, omdat ze maar half is. Was ze geheel en volkomen, dan zou Pietersen zich kunnen verdedigen als hjf daar lust in had. Hu kan hij dat niet, want hij wordt niet beschuldigd. Hij wordt alleen maar gehavend. Zijn reputatie wordt ondermijnd door iets onduidelijks, dat men niet vatten en dus niet onschadelijk maken kan. ,Jk zeg maar zoo: ik wéét van niets, maar ze kunnen beter over je zwij gen dan dat je over de tong gaat.” Aldus de lafaard die den laster van een ander gebruikt om ongestraft zelf te lasteren; de kleine "Ziel, die uit de verte franc-tireur speelt omdat hij eer. open strijd ducht als zijn eigen zekeren ondergang. Wanneer wij goed luisteren in onze omgeving, op straat, in een tram, een trein, een café; wanneer we de waakzaamheid heb ben goed op te letten (maar ik gun u deze waakzaamheid niet) dan hoo- ren we wel iederen dag één keer „Ik zeg maar zóó,..." G T.Y.B.B., HBC., DHL., Spartaan, 8J.C., Donk. 1094 3830 4608 6633 9175 13008 13336 133M ItVOO x-xxwv 16788 16966 171JJ icwéi 18679 lox*** 21406 21466 21524 21M9 PrUzen 681 2120 4211 5613 7366 11527 11575 11674 11741 11997 13385 13595 13635 13758 13831 15117 15351 15813 16430 16664 17168 17380 17446 17617 18527 18879 19994 20246 20471 21385 214OG SI468 as™ --- 21796 21949 22128 22473 22756 23104 23300 23942 23087 Verbetering 4e klasee 3e Ujet: 16204 mx W»*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6