Von Bismarck als student I VAN OVEN, Den Haag Vaandels, insignes, Vlaggen, Medailles Kerkelijke Kunst Robinson Schoenen HERFSTMAAND RADIO-PROGRAM DE JUWEELEN- DIEFSTAL EEN VROOLIJKE FRANS ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN DE VROUW MET HET MASKER VRIJDAG 9 SEPTEMBER VERHAAL VAN DEN DAG Zaterdag 1O September Otto von Bismarck Slapende honden Informatie-bureau i FEUILLETON xxvn Honderd jaar geleden werd Otto Von Bitmarch ingeschreven als student in de rechten te Göttingen |F AlaVuurl^jlc loopt iede Ilollandsche jongen op Zijn weddenschappen I Ik wilde wei chols, toen zijn collega vertrokken was. en ia van zoo hard. Moeder U hiernaast te TEN gezag. maar ook uit Enge- te Göttingen in een LAV“ Hoe 36 Dan keek BeU neide (Wordt vervolgd). ver- van irdenhaar, die uit en haalde er de i«u 4.50 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS eke Deze maand geeft aan de menschen Het verkwikkende gevoel Van een laatst restantje zomer En daarbij, gelukkig, koelt Laat maar waaien als de wind waait. Laat maar ruischen als het giet. Als het ophoudt maakt de zon weer Alles zonnig wat je ziet! Herfstmaand kleurt de hei en bos- schen, lletje als Bek. Hij Hep hü naar het die deze ding en. door ge. i Kar stens al van in dit enkele oorts Due's ter en. ,n den licht y Ver ben te len oij et ge- be- n Ir. om- eens ewey Keu- Dan seren lerde stau- i en- De natuur houdt Carnaval! Zij strooit blaad’ren als confetti En de wind voltooit het bal! Niet alleen verft zij de boomen Met een kleurtje, dat het dóet. Maar zij strooit ook vele vruchten Van den tak van overvloed. Herfstmaand is gewoonlijk prachtig En zij varieert genoeg. Enkel straft zij soms de dichters. Want die juichen vaak te vroeg.' En wanneer zij die wil straffen Wordt het asphalt vies en nat En wij gaan gekleed in rubber Door de straten van de stad! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) erhaal t twee ;tel—v. van 1 Hu- weer sard. Mls- lissie- licht- De van uwen n be- ooten ver- ist in in 3 tpunt rtikel >r de merk- jl an- rynen rotes- canen lange jer in eken- itie ia s, die Vaar- jrden. (Ingezonden mededeeling) 1734 van Engeland in 1832 trok zü, ofschoon zij alleen op de oude lauweren rustte, nog een groot aantal -Jongelieden niet alleen uit Dultschland land en Amerika, De jonge Otto kwam eritieke periode. Zooals in de andere ten waren nieuwe ideefln aan 't gisten, andig tegenover de absolute staatsmacht LANGENBEBG 472 M. 1220 Populair con cert oJ.v. Reinhold Merten. 120 Concert ol.v. Wolf. 2.55 Gramofoonmuziek. 520 Vespercon cert. 10.40 Concert. DA VENTRY 1554 M. 12.20 Concert van North Regional. 1.50 Concert door het Commodore HUIZEN, 296 M. KRO 8.00 Morgenconcert; 10.00 KRO-trio oJ.v. Plet Lustenhouwer11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijdsein en po litieberichten; 13.15 KRO-sextet oJ.v. Piet Lus tenhouwer; 1.45 Verzorging zender; 2.00 Gra mofoonmuziek; 320 KinderuurtJe4.00 Mando lineclub ArcHto; 420 Esperantonleuws door P Hellker; 4.45 Mandolineclub Ardlto; 5.15 Gra mofoonmuziek; 6.00 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 620 Gramofoonmuziek; 7.10 Vulcanlsme door Pater Bouwman; 7.30 Po litieberichten; 7.45 Sportpraatje van de RKF. 8.00 KRO-salonorkest oJ.v. M. van t Woud. 8.45 The 4 serenaders; 9.00 Microfoon vertelsel door Joan Kat; 9.15 Persbureau Va» Dias; 9.30 KRO-salonorkest; 10.00 The 4 Serenaders; 10.15 KRO-salonorkest: 11.00 Gramofoonmuziek. Zoodra ze bij mrs. Foulton binnen kwamen, begreep Maurice, dat Ernestine hem inderdaad daar voor een bepaald doel gebracht had, want mrs. Foulton richtte zich in alle stijfheid op, toen ze hem in het oog kreeg, en vergat zelfs haar gewone eerbiedige beleefdheid Je gens de meesteres van Rulery. Ik heb mr. Maurice hier gebracht, zooals u ziet, mrs. Foulton, zei Ernestine. Geeft u ons alstublieft wat thee. En eh, u moet mr. Maurice een vraag stellen, geloof Ik. De vrouw beefde. Zij scheen voor het oogen- blik haar spraak verloren te hebben. Als u het liever hebt, ging Ernestine kalm voort, zal ik het voor u vragen. Wist u. mr. Maurice, dat Letty weggeloopen is, en naar Londen is gegaan, zonder een woord aan haar moeder te zeggen? Neen, dat wist ik niet, antwoordde Maurice ernstig. Het spijt me erg, dat Ik dat hoor. U wist het niet? U weet het niet, waar ze Is? vroeg de vrouw heftig Twintig minuten later stapte een stevige op geruimde man de kamer binnen. U bent zeker mijnheer Bek? graag, dat u de zaak voor mij tot klaarheid bracht. HU bekeek nu alles, ondervroeg nog eens het M. 12.20 Concert. Alleen de actrice zelve geloofde niet aan de schuld van het meisje en ze sprak: Huil niet, Barbara, ik weet, dat jü het niet gedaan hebt en alles zal wel uitkomen. U deed beter eerst eens naar de feiten te luisteren, zei Nichols. Maar zij was niet te overtuigen en toen Barbara heen was gegaan. had voor zj)n vereenlglng. Weer een anderen keer moest hij tien dagen „zitten" vanwege een duel op pistool. De reputatie van zijn oproerig heid was zóó algemeen verbreid, dat hij op een studentenfeest te Jena. waar hij ultgenoodigd was door enkele vrienden, de stad uitgedreven werd als lawaaimaker en vechtersbaas. Toch begreep Bismarck op een zeker oogen bllk, dat hij den verloren tijd diende in te halen en hü gaf er zich rekenschap van, dat hij Göt tingen moest verlaten, indien hij een ernstige verandering in zijn levenswijze wilde aanbren gen. In September 1833 ging hü zijn rechtsstudies te Berlijn hervatten. Niettemin had het verblijf in Göttingep een sterken invloed op zijn geest teweeggebracht, want zijn politieke ideeën waren er totaal veranderd. De liberale sympathieën, waar hij eeyst mee te koop liep, hadden plaats gemaakt voor een eerbied voor het bestaand gezag. De schenhutseling te Frankfort den 3en April 1833, waarin de wachtsoldaten slaags raakten met de studenten, had hem voorgoed een afkeer bezorgd rsn alle oproerigheid tegen het wettig regiem. Alleen zijn religieuze opvattingen waren onge wijzigd gebleven. Eerst in 1846, onder den invloed van zijn vrome verloofde Jeanne de Putkammer. kreeg hü ge voelens, die eenigszins op een christelijke af komst konden wijzen, indien men aldus een godsdienst osnschryven mag, waarin liefde en vergiffenis onbekende woorden zijn. Terwijl Otto von Bismarck te Göttingen dit leventje leidde van Jan Plelzier, was er een andere jonge man. die de collegezalen en jde bibliotheek bijna niet verliet. Dit was de zoon van een Westphaalschen heerboer, die alle ele gante omgangsvormen miste, maar een noest werker was. Later, wanneer de grijze kanselier zich al machtig gelooft en den oorlog wil verklaren aan Rome, is het deze student, die hem tegemoet treedt om zijn geloof te verdedigen en die, na jaren van moeizame worsteling, hem verplicht een hatelijke wetsbepaling op te heffen. Deze jonge man heette von Windthorst. Hoe weet u toch al die bijzonderheden over bet huiselijk leven van de Kramers? Wü hadden verleden zomer hun papegaai in huls, toen zij op reis waren!.... ■ei Maurice. Ik schijn hem op een of andere hi»nler beleedigd te hebben. gingen gerutechloos over het tapijt van natte bladeren. Langs den weg renden konijnen bij honderdtallen over het veerkrachtige mos naar hun holen. Wéér begonnen zü te stijgen. Be neden hen strekte het landschap zich uit en ontrolde zich als een mozaïek, dat vaag te zien was door den sluier van den nevel. Ernestine wendde zich lachend tot hem. Er was nu meer kleur op haar wangen. ZU was buiten adem vóór zij den top bereikten. Beken het maar, zeide zjj, u ziet me liever zóó, dan in Londen, is t niet? U bent hier natuurlijker antwoordde hij, en meer, zooals ik u graag zou zien. ZU stonden nu op den top van de heuvel reeks. Onder hen lag het groote huis met zijn prachtige lanen en parken, en opzij daarvan het nietige dorp. Verderop spreidde zich een landschap uit van golvende weiden, en wel verzorgde akkers. Dezelfde gedachte rees bij hen belden op. Ziedaar, mijn bezittingen, zeide zij. Hij knikte. U moet er wei heel trotsch op zijn, zei hij bedaard. Het is bijzonder mooi. Zü wendde zich tot hem. Haar gelaat was even koud en ongevoelig als de rotssteen, waar op zU stond. Misschien vraag u zich af, waarom ik altijd slleen gebleven ben? zei ze. Hij haalde zün schouders op. Een kwestie van temperament, misschien, zeide hü- U hebt een neiging, om onafhan kelijk te zün is t niet? Er zijn zekere dingen geweest in mijn leven BERLÜN 419 M. 735 Sonate in dil l Op. 106 voor piano en viool van Brahms. 1020 Dansmuziek door de Waldemar Hasz-kapel. BRESLAU 325 M. 730 Gramofoonmuziek. 8.20 Gevarieerd programma; 11.10 Dansmuziek uit Berlün. HAMBURG 372 M. 1.35 Gramofoonmuziek 230 Idem. 4.50 Concert op de radio.tentoon stelling van Hannover. 10 40 Dansmuziek uit Berlün. KONIG8WUSTERHAUSEN Gramofoonmulzek. 320 Idem. 10.40 Concert uit Mühlacker. Grand Orkest. 5.05 Orgelconcert. 8.00 Concert 9.00 Vaudeville. PARUS (Elffel) 1446 M. 830 Radiotooneel PARUS (Radio) 1725 M. 13.30 Gramofoon- muziek. 730 Idem. 930 Idem. MILAAN UI M. 730 Gramofoonmuziek. 9.05 Opera.uitzending. Na afloop dansmuziek uit het Lunapark Lido te Milaan. ROME 441 M. 9.05 Opera avcnd. WEENEN 517 M. 820 Gevarieerd program ma. 1035 Dansmuziek. WARSCHAU 1412 M. 520 Populair concert 6.40 Dansmütlek. 8.30 Populair concert. 1025 Pianorecital. 11.10 Dansmuziek. Ik vrees, antwoordde zü, dat de men- •chen hier al wel geleerd hebben, om het onverwachte van mü te verwachten. Zegt u eens, ging zü voort, wat heeft u terug- gevoerd naar het tooneel van uw lüden? Ik hoop, dat u me zeggen zult, dat het is, osn uw excuus te maken voor de tergend onbeleefde wüze, waarop u de laatste maal, dat we elkander zagen, van mü bent weggeloopen. Ik wist niet, dat u hier was, antwoordde 10 Sept. 1832 liet een jonker van 17 jaar, Otto von Bismarck, zich inschrüven als student in de rechtswetenschappen aan de unlversltelt te Götlngen. Hü kwam uit een Pruisische adellü- ke familie, sinds de 14e eeuw bekend staand als rumoerig, zelfbewust er^ opstandig tegen de geestelükheid. Zün vader, een oud-officier, had vaarwel ge zegd aan het Pruisisch leger, toen hü bü den slag van Kateerlautern een gevaarlijke wonde bad opgeloopen en zich teruggetrokken in zün kasteel te Schönhausen, dat in 1809 geplun derd werd door Fransche soldaten en wel zoo doortrapt, dat zelfs de geslachtslüst van de familie Bismarck, die in de vestibule hing, met bajonetsteken vernield werd. Na vervolgens eenigen tüd in Pommeren door gebracht te hebben op een landgoed, dat hü van een neef geërfd had. besloot hü na lang aarzelen toe te geven aan den wensch van zün vrouw en zich te vestigen in de Behrenstrasse te Berlün, toentertijd een der voornaamste straten der stad Niettegenstaande hü het klassieke type verte genwoordigde van de Pruisische landjonkers, hartstochtelük jager, goed eter en stevig drin ker was, bezat zün vrouw een meer geculti- veerden geest, die opging in het mondaine leven van Berlün, van bloemen en snulsterüen en die de vrüheld had om frivool en verkwistend te zün. Op 6-jarigen leeftüd werd de kleine Otto naar het instituut Plamann gestuurd, een pensio naat waar de Duitsche legerdiacipline nog een lesje aan kon nemen aan de onverbiddelüke tucht en gestrengheid. Het moet er beslist hard geweest zün voor de levenslustige Jongens, want de ijzeren kanselier, die zich niet gauw beklaag de zal later schrüven; „Mün jeugd heeft men totaal bedorven." Op bet gymnasium studeerde hü uitstekend. Hü had een voorliefde voor geschiedenis en leerde de vreemde talen met een verbazend ge mak. Het Fransch was bovendien de omgangs taal In zün familie. 9et was zelfs in deze taal dat zün grootvader in 1774 een boek had uit gegeven dat de deugden van zün overleden vrouw roemde in een stül die sterk geïnspi reerd was aan de lectuur van Rousseau. Toen hü na zün gymnasiaal examen Göttingen kwam, was Otto von Bismarck een groote Jongeman, vlug en sterk, met een hoog voorhoofd onder een weligen haardos. Sinds eenigen tüd had hü, in navolging van zün ouders, afgedaan met alle godsdienstige practük: „omdat het gebed hem tegen Gods natuur scheen in te gs^tn”!?) en daar hü, wat een normaal gevolg was van het officieel on derwas, pantheist was. Ofschoon men hem vanaf zün kinderjaren een absolute en toegewüde aanhankelükheid voor de Pruisische monarchie getracht had in te prenten, was hü vagelijk republikeinsch gezind. In zün memoires luidt bet: ik brak mü het hoofd om motieven te ontdekken, die in staat waren om millioenen menschen te doen besluiten levenslang den wil van een enkeling te volgen.... Over de bultenlandsche politiek had hü de zelfde meenlng als de officieren uit de oorlo gen tegen Napoleon, die züd familiemllleu frequenteerden. Hü was bezield met een vu- rigen haat tegen Frankrük. ,Jk werd woest," heeft hü eens gezegd, „als ik eraan dacht dat Prankrük Straatsburg behouden had." Het Hannoversche stadje Göttingen, waar hü zün rechtstudies ging beginnen, was be roemd om zün Unlversltelt. Zü was in gesticht door George II, konl en keurvorst van Hannover, wendde zü zich tot baron Tolerön. Ik heb geen vertrouwen in dien man. sprak ze. Ik wilde een ander raadplegen. Juffrouw Barlett, ik» hoop maar, dat u mü niet verdenkt, hoewel de schün tegen mü te, sprak Toleron ernstig. De schün te volstrekt niet tegen u. ant woordde Belle vriendelük. Integendeel om a dit te bewüzen. hoe ik u vertrouw wilde ik u verzoeken, den heer Paul Bek voor me te gaan halen. Den volgenden dag gingen Robbie en Topsy op eigen gelegenheid er een» op uit, maar Freddy Vrijdag waarschuwde ben, niet te ver te gaan, omdat ze gemakkelijk zouden kunnen verdwalen. Toen ze een paar mijlen geloopen hadden, kwamen ze aan een rivier, waar ze een paar eenden stoorden, die verschrikt opvlogen. Daar ont dekte Robbie plotseling een viertal eieren op den grond. „Wat een prachtige eieren! O, die hebben de eenden gelegd,” riep Topsy uit. „Natuurlijk,” zei Robbie. „Weet je wat. laten we Freddy vragen, met zijn mand hier te komen, dan Zeker niet, antwoordde Maurice. zou Ik dat weten? De vrouw was geheel tn de war. Zü wendde zich tot Ernestine, als wilde zü haar om uitleg vragen. Mr. Maurice heeft het aan zich zelf te wüten, zei Ernestine, als het feit, dat hü uw dochter dien avond bü mü bracht, verkeerd te opgevat. In leder geval kan hü niet weigeren, om te vertellen, wat hü weigerde, mü te vertellen. Ziet u, mr. Maurice, voegde zü er bü. zich tot hem wendend. Mrs Foulton wil beslist weten, met wien u dien avond haar dochter aan tafel hebt gezien, in Londen. Maurice aarzelde slechts een oogenbllk. Uw dochter zat naast mr. Charles Bell, mrs. Foulton, zeide hü. De vrouw borg haar gelaat in haar boeze laar, en snelde heen Zü hoorden haar snik ken in de keuken. Ernestine haalde haar schouders op. Wat vervelend! zeide zü. Nu krügen we geen thee. Menschen van dien stand hebben geen selfbeheersching. Maurice zag haar streng aan. Hebben de menschen hier mü in verband gebracht met de verdwüning van dit kind? vroeg hü- Ik denk het wel. antwoordde zü onver schillig. Een nieuwe rol voor u, niet? Maar het Is uw eigen schuld. U moet niet zoo geheim zinnig zün. Maar geloofde het toch niet, hü kortaf. wat aal ik u zeggen? Vader, onze onderwüzer zegt, dat alle pels dieren in den winter een nieuw bontvel krü gen! Bssst! Niet Immers bezig! kamermeisje en praatte vriendelük met Toleron. Goeden avond, juffrouw Barlett, zei hü eindelük. zoodra Ik iets weet, hoort u wel van me. i Dat te me de detective wel, bromde Ni chols, toen zün collega vertrokken was. y Dus u weet het, zei Bek bü zün vertrok den hotelhouder, één woordje, als iemand juffrouw Barlett de kamers betrekt aan na verder mondje dicht. Tien dagen later was hü terug. Wie is uw gast? Wat zult u nu verder doen? informeerde de hotelhouder aan Bek. Inbreken, antwoordde Bek kalm, en in gezelschap van Nichote sloop de amateur-ln- breuker in de zitkamer van den heer Gorcoran; een stoel waarop een lampetkan was neerge zet, werd behoedzaam verwüderd. en terwül een geruststellend gesnork uit het bed klonk, werden de kleeren van den verdachte doorzocht. Nu? vroeg Nichols hatelük. De Inhoud van de zakken was niets büzon- ders. Horloge, portefeuille, zakschaar en een zakdoek en één vreemd ding: een centimeter. Dien zócht ik. zei Bek, en geef me nu nog eens de portefeuille. Alle papieren borg hü weer op, totdat hü een stukje papier vond, waarop onregelmatig een kruis getrokken was. Vlug, meet het karpet eens op, zei Bek plotseling, en de detective gehoorzaamde. Juist, het klopt, klonk het toen kort. Nichols begreep er niets van, want Bek lag op zün knieën te meten. Hier, zei hü toen. Hü ontdekte een snede in het dikke tapüt, en sag ook een kleinen spüker, die het uitgesneden lapje op zün plaats hield. Hü lichtte het er uit. In den gepolljsten vloer liep een cirkelvormige snede. Met zün mes wipte Bek het hout op. Netjes gedaan, mompelde hü in zich zelf, trok toen aan een zwarte-J- J‘* het kleine gat omhoog si juweelen uit. Nu was Nichote geheel bekeerd. Hü wilde on- mlddellük Gorcoran arresteeren, maar Bek zei, dat er nog geen bewüs was. ,HÜ legde de juwee len weer in hun schuilplaats en verstopte zich achter de gordünen. En jawel, toen Gorcoran met moeite om zes uur was wakker gebonsd, begon hü precies hetzelfde spel mat. maar voor hü dat deed, open raam en kuchtte. Van.de straat werd zün kuch beantwoord. Doch op het oogenbllk. dat hü zün bult uit den vloer te voorschün haglde, werd hü van achteren aangegrepen en op den grond gewor pen. Een sponsje met chloroform deed hem van allen weerstand afzien. Bek .liep naar het raam, waaronder een opvallend lange vrouwenfiguur wachtte. En nu deed Bek iets heel vreemds. Hü wierp het taschje met den kostbaren inhoud naar beneden, waar het door die figuur werd opgevangen. Vervolgens verdween de dame snel om den hoek van de straat, om in de armen te loopen van een kranigen politieagent. Laat maar, münheer, grinnikte die. terwül hü handig de boeien toeklapte. Het spüt me, dat ik een „dame” moet lastig vallen, mynheer Toleron, maar ik arresteer u, omdat u de ju weelen, die thans in uw bezit zün. gestolen hebt. HILVERSUM, 1875 M. (VARA). 6.45 Lichaamsoefeningen o.l.v. G. Kleerekoper; 730 idem; 8.00 Tijdsein; Gramofoonmuziek. VPRO 10.00 MorgenwüdlngVARA 10.15 Uitzending voor arbeiders in de contiu-bedrüven mtn.v het VARA-orkest oJ.v. Hugo de Groot en het VARA-Tooneel; 13.00 Tüdaeln; 13.01 „The happy boys” oJ.v. Jean Hangé; 3.00 Verzorging zender- 3.15 Kwartiertje voor het Instituut voor arbei ders-ont wikke ling; 3.30 Gramofoonmuziek; 3.45 Th. Ramaker ..Arbelderssport”; 4.00 Het dub belmannenkwartet .Adems van Scheltema” met Johan Jong; 420 A. Joustra: Büenteelt. een nuttige en aangename bezigheid voor oud en jong; 4.40 Dubbelmannenkwartet met piano begeleiding; 5.00 Literair halfuurtje door A. M de Jong ..Waan-Europa 1934" door Hans Go- bach; 5.30 Orgelspel Johan Jong; 6.00 Actueel allerlei uit de arbeidersbeweging; 6.15 Orgel spel; 630 Klnderuurtje; 730 Gramofoonmuziek: 7.40 Toespraak door A. de Vries; 8.00 Zaterdag- avondprogramma; 1030 VARA-varia; 10.40 VA RAorkeet; 11.00 Persbureau Vaz Dias; 11.15 Gra mofoonmuziek; 13.00 Tijdsein en sluiting. BRUSSEL 509 6L 1320 Concert door bet om. roep trio; 130 vervolg concert; 530 Concert o L v. Arthur Meulemans; 620 Gramofoonmu ziek; 920 Concert. KALUNDBORG 1153 M. 12.20 Uitzending uit Restaurant „Wlvex". 330 Het Omroeporkest ol.v. Emll Reesen. 8.20 Oudere dansmuziek 11.30 Dansmuziek. U geloofde het toch niet? herhaalde hü. terwül hü zün oogen vast op haar gevestigd hield. ZU wendde haar bleek gelaat naar hem toe. HU meende een 'verandering in haar manier van doen te bsspeuren. Natuurlük niet, antwoordde zü- En als iemand anders dat geloofd heeft, dan aal men gauw de waarheid hooien. Met dat al te het afschuwelük, zeide hü. We moeten iets doen. Zü wendde zich moe van hem al. Zün ge dachten waren vol van de tragedie van Letty Foulton’s verdwünen. Hü dacht aan niets anders Hü richtte zich plotseling tot haar. Ik zal teruggaan, zeide hü, Osn nog eens met Charles Bell te spreken. ZU keek hem in het gelaat, en las daar dingen, die haar deden schrikken. HU had zich reeds naar de deur begeven, maar zü plaatste zich In den weg. Neenriep zü- Het 11 uw zaak niet. Laat m U met hem praten. Hü schudde het hoofd. Dat 1» geen zaak voor een vrouw, osn zich mee te bemoeien, zeide hü. HU zal niet naar luisteren, ging zü met aandrang voort. Hü zal u zeggen, dat u er niets mee te maken hebt.... Als tatsoenlük mensch heb ik er wél mee te maken, viel hü haar In de rede. Laste me gaan, alstublieft Münheer Gorcoran. 'n Amerikaansch mll- Uonnair. Kunt u me een poosje als kellner gebrui ken? Zeker. U wilt dus Ik ben over een half uur terug. Toen Bek na verloop van dien tüd terug kwam, zou niemand hem herkend hebben. HU moest den nieuwen gast bedienen. Deze was zeer tevreden over zün souper, alleen was er een vreemde smaak aan de chartreuse. Ik moet morgen om zes uur op, kellner, sprak hü. maar hard kloppen, want ik slaap vast. kunnen we ze meenemen. Zij haastten zich, den zeeman te vertellen van die prachtige eenden eieren, en hij was al even verlan gend om ze te halen als zij. „Ik zal een flinke mand mee nemen,” zei hij, en meteen gingen ze op stap. Maar toen ze weer bij de rivier gekomen waren, had de hoste zon de eieren al uitgebroed. Verschrikt greep Topsy haar neefje vast. „Wat zijn dat voor griezelige dingen!” riep zij uit. „Dat zijn krokodillen-babies," zei Freddy, die zijn buik vast hield van het lachen, „en jij dacht, dat net.eenden eieren waren I” Mwyeearotui vervolg.) een diep geheim, zei ze langzaam. Ik denk, dat ik u dat op zekeren dag vertellen zal, want het kan wezen dat ik hulp noodlg heb. Daar zal ik blü om zijn, antwoordde hü eenvoudig. Dat weet u. Laten we nu gaan, zei ze, zich afwendend. Het te te koud, om hier te blüven staan. Ik zal u naar de One-tree-hoeve brengen. Daar heb ik een reden toe, voegde se er lang zamer aan toe. Duitsche Universitei- vü- en de landsverdeeling zooals die in 1815, op het Weener Congres was vastgesteld. In 1831 achtte de konlng van Hannover het dan ook noodzakelük afdoende maatregelen te nemen tegen de liberale mentaliteit die steeds hech tere vonnen ging aannemen in de studenten- vereenlgingen. Het „Korps" mocht ten hoogste 30 leden bevatten voortaan en het bestuur droeg de verplichting ieder semester om mach tiging aan te vragen, die het voortbestaan der vereenlglng toestond. Direct na zün installatie begon Bismarck relaties aan te knoopen met de leden der JBurschenschaft". Dit was een groep jonge li beralen die droomden van de eenheid van Dultschland. Den 27en Mei 1832 woonde hü de groote byeenkomst bü te Hambach waar Ml- Ik kwam hier voor twee dingen in de eerste plaats om stof te verzamelen voor «n kort artikel in het blad van een vriend me, en in de tweede plaato, om Charles BeU een vraag te steUen. Die vraag heeft hem blükbaar geërgerd, merkte zü op. HU scheen al geërgerd, vóór ik het vroeg, Met deze kamer neem ik geen genoegen, sprak baron Toleron tot den hotelhouder. *t 8püt, me baron, maar ik heb niets an ders; de enkele kamers, die nog open zün zün besteld door de beroemde tooneetepeelster Belle Barlett. O, die ken ik wel, zei de baron. Weet u wat, geef mü die kamers maar tot zü komt; zü zal het zeker goed vinden. En baron Toleron die een slechten naam had, maar veel van luxe hield, genoot van de prachtige bad-, zit- en slaapkamer. Toen mademoiselle Belle Barlett kwam moest de baron verhuizen; maar hü vond het aan genaam de kennismaking met de gevierde ac trice te vernieuwen. Haar komst in het hotel was een ware ge beurtenis. niet alleen om haar beroemdheid, maar ook omdat men wist, dat zü prachtige juweelen had. mooier dan de voornaamste da mes. Toen Belle Barlett aan het diner ver scheen. fonkelde op haar borst een robijn, met roslgen, schitterenden glans. Baron Toleron zat naast haar en maakte haar een compliment over haar juweelenachat Als ze u maar niet ontstolen worden, sprak hü. Dat bleek een profetie, want den volgenden dag waren de juweelen verdwenen en baron Toleron werd op minder aangename wüze in de zaak betrokken, omdat Barbara Aballan, Belle's kamenier, hem uit de kamer der actrice had zien komen. De hotelhouder haalde er onmiddellük een detective bü. den heer Nichols, die bü baron Toleron aan het tafeltje ging zitten. Ik ben detective, sprak hü zacht, ik wensch een onderhoud onder vier oogen; wilt u mü volgen? Verbaasd keek baron Toleron naar het schran dere gezicht tegenover hem. 't Is een grap hé? Volstrekt niet, antwoordde Nichote, en hü deed Toleron in de kamer van den hotelhouder een verhoor onderrgaan. Toleron verklaarde de deur open te hebben bevonden en zich te hebben vergist. Maar u zeide toch, de deur gesloten te hebben? vroeg Nichols ontstemd aan Barbara, die* snikte. Ja.... Ja, dat dacht Ik ook, stamelde zü Hoor eens, münheer Nichote, sprak Tol»- ron, de liftjongen en de kellners kunnen ge tuigen dat ik regelrecht van de kamer van mademoiselle Barlett naar het tafeltje ben ge galm, waar u mü gevonden hebt. Om alle acn- terdocht te voorkomen, wil ik nu dadelük ge visiteerd worden. Dit geschiedde, maar er werd niets verdachts gevonden, zoodat Barbara nu voor de schuldige werd gehouden. 30.000 nationaalgezindcn de noodzakelijkheid proclameerden van het ééne Dultschland in een repubUek, en van de Europeesche staten in een confederatie. Als hü op het eind van zün leven in de eenzaamheid van Friedrichs ruhe zün memoires gaat schrüven, herinnert hü zich nog de hoogdravende vaderlands-poë- zle die daar uitgegalmd werd. Maar al spoedig begonnen twee dingen bü zün kameraden hem tegen te staan: het overgroots meerendeel had geen behoorlüke opvoeding gehad en geen van allen durfde een duel aannemen. Tenslotte liet hü zich inschrüven in de aristocratische „Hannovera", een der negen studentenvereenl- glngen te Göttingen. Bismarck had zich te Göttingen uitstekend geïnstalleerd. Hü woonde in het centrum van de stad, niet ver van de coUege-zalen en ge durende de eerste weken toonde hü zich vol van den vurigsten üver om de lessen bü te wo nen. Maar al gauw, even na Pinksteren. sloot hü een studentikoze vriendschap met drie levenslustige Amerikanen en veranderde to taal van levenswyze. Hü ging--wonen in een klein paviljoen en viel overal- op door zün ru moerige manier van doen, zün excentrieke kleeren. zün groeten baard en een snor buitensporige afmetingen. Midden in de maand Juli werd hü gedaagd voor den unlverslteits-rechter wegens een van de vele vergrijpen die hü noodzakelük moest bedrüven om gelükklg te leven. Hü verscheen in de beklaagdenbank, met een bonte kamer jas aan, hooge rijlaarzen, een lange püp in de hand en een grapten buldog aan een ketting. Het werd een «enorm succes. De rechtszaal geleek een variété-theater. Deze grap bezorgde hem de eeuwige vriendschap van alle vroolüke Fransen die het leven der professoren ver zuurden. Een groote kring van dit soort jongelui om ringde hem in de herberg, waar hü 20 tot 3<J PÜpen per dag rookte, bü den kapper, waar hü naar bet laatste nieuws ging hoor en en met mooi weer in de dennen- en beukenboeachen die Göttingen omgaven. Hü was overal te vinden, behalve op de col leges.... Spoedig werd hy beroemd door zün duels, zyn weddenschappen en zün eeuwigdu rende twisten met den universlteitsrechter. Om de geringste reden trok hy zyn degen en ofschoon de duels verboden waren in de statu ten, kwam de universlteitsrechter alleen tus- seben beiden in het (vrü zeldzame) geval van het duel op pistool. Gewoonlyk gingen de duel listen naar een kleine herberg buiten de stad Im Kaiser Daar rokken zü zware opge vulde leeren Jassen en broeken aan, zetten een ingewikkeld brilsysteem op den neus en de kunst was nu den tegenstander een houw toe te bren gen met een kling van vier voet. Na het toebrengen van de eerste wonde werd het gevecht gestaakt; men reikte elkaar de hand en ging „schmollets" drinken; dat wilde zeggen: de tegenstanders strengelden de linker armen in elkaar en goten bier door het keelgat. Gedurende de drie semesters die hü te Göt tingen doorbracht, had Bismarck niet minder dan 28 duels. Een enkelen keer werd hü even gewond aan de kin. Bovendien was de snede niet toegebracht volgens de regelen der kunst. Vier en twintig jaar later, in de volle Parle- mentszltting, zal de kanselier dit nog verwüten aan zün vroegeren kameraad, Biedenweg, die het tot gedeputeerde gebracht had. De wond was echter te licht geweest om eenige verandering te brengen in de reputatie van den duellist. De „Hannovera" bleef Bismarck den bünaam geven van „de onwondbare Achilles”. Eén van zijn weddenschappen is merkwaardig; hü wedde met zün vriend, den Amerikaan Coffin, dat Dultschland binnen twintig jaar een éénheid zou vonnen. Dit toont wel van welke richting de politieke ideeën van Bismarck zich aan bet oriënteeren waren. Zün zakgeld vloeide met een ontstellende regelmaat in de boete-kas der Universiteit. Den eenen dag had hü enkele thalers te betalen, daar hü in de straat gerookt had, den anderen dag werd hü 4 maal 24 uur In het cachot ge sloten, daar hü geen machtiging aangevraagd Ik zou anders denken. dat u dat niet heelemaal onbegrijpelük behoeft te vinden, zei ze droog. Zü wist, of raadde dus, wie het geweest was, die bü het gezelschap van Letty Foulton in Landen had behoord. Maurice zweeg. Zü liepen eenigen tüd voort in de richting van de One- tree-hoeve, tot Ernestine, vermoeid van het stügén, bulten adem bleef staan en tegen een hek leunde. Ik hoop, zet ze dat u bezig bent, met uw Indrukken te verzamelen. Maar dan moeten ze bepaald In de lucht zün, want u hebt niet naar rechts en niet naar links gekeken. Hü glimlachte, en bleef naast haar staan, en zag naar omlaag. Het dorp lag. bijna aan hun voeten; en daar voorbü, in de verte, spreidde zich In nevel gehuld het landschap uil, stil en zwijgend in den November-middag. De wind was gaan liggen, de vogels lieten zieb niet hooren er was niets meer over van het drukke koor van zomergelulden. Zü stonden aan den rand van een begroeide plek. Om u de waarheid te zeggen, zeide hü, was Ik meer aan het denken over iets, dat ik u zeggen moet. Is het iets ernstigs? vroeg ze. Dat Is het zeker, zeide hij. Zü fronste even de wenkbrauwen, ze hem smeekend aan. Dus kan het nog wel even wachten, zei ze. Deze inspafining te juist, wat ik noodlg heb. Ze doet me goed. Ik wil mün middag niet be derven. ZU zetten hun wandeling voort. Hun voeten

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 16