ONS BLAD Griekenland onder dictatuur? Tegen de sociale afbraak 3 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden VENIZELOS TEGEN DE MONARCHIE Accoord in België DE BAROMETER r rd Centrum en Nazi’s eensgezind Hitler in circus Krone L Li JOH. LAUWERS ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG ty. 214 Het Weer GRIEKENLANDS VERGANE GLORIE k. .4* Venizelos De heerlijke zuilen van het Parthenon te Athene DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Heden werkhervatting in alle mijnen Aanslag op machinist i Galgenhumor G Dr. Joos ie d Parlementair incident IT AR 3’ e, Zaimis Coalitiebesprekingen op achtergrond Rond de algemeene verkiezingen Angstige uren op een pleizierboot Engelsch-Canadeesche handel Afscheidingsbeweging in Zuid-West-China Riddergoedbezitter gearresteerd f2 f2.85 Vakvereenigingen op de bres VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1932 JXVXWVWUUIIIIIII/, I ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55e. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Weinig animo Joos over regeeringsvorming -f X NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Goedkoopen woningbouw. Oorlogzstenuning in Lapaz. wordt Januari aa. Benoemingen by de Patera Jezuïeten. richt 4 O O is nog niets na- Wegens politieke aanslagen rU ld 00 i 4 Ontwapeningsconferentie voortgezet. Gemeenschappelijke verklaring tegen de noodverordening Tuindersproducten opgestapeld in belastingkantoor Laffe aanslag te Berghem (NJL). Rede van Hitler in circus Krone te München. Zon op 635, onder 739. Volle Maan Woensdag nja. 1036. Licht op 7.59. for. J. de Jong benoemd tot redacteur van de „Nederlandsche Katholieke Stemmen”. Motorrijder nabij Boekel tegen een boom w pletterd. Anti-fascistisch rumoer te Voorburg. Het St. Albertusklooster te Nijmegen officieel in gebruik genomen. Centrum en Nasi’s tegen de economische need verordening. Hoogste stand op Vrijdag 9 w v-aa.: 758 Stilstand zijn tie P3 De zeeliedenstaking. Engeische organisaties zeggen hun medewerking toe. Betreffende de ontvangst van de vertegen woordigers der vakvereenigingen by den Ryks- nynlster van Arbeid vernemen wij uit vgkver- dèr formaliteiten voor het afleggen der regee- ringsverklaring tijdens de Maandag aanvan- eenigingskringen, dat het den minister niet Is gelukt de ernstige bezwaren te ontzenuwen, KONINGSBERGEN, 8 Sept. (W.B.) In ver band met de aanslagen in Oost-Pruisen op den Eersten Augustus, waarbij een communistisch gemeenteraadslid werd gedood en een aantal Sociaal-Democraten, os. president in ruste dr. Bahrfeldt, meer of minder ernstig werden ge wond. is heden de riddergoed-bezitter Perbandt gearresteerd en zijn auto in beslag genomen. De justitie deelde mede, dat Perbandt ern stig wordt verdacht aan minstens twee van genoemde aanslagen actief te hebben deel genomen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met ‘geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem o» EYDTKUHNEN. 8 Sept. (W.B.) Op den Litau- schen machinist van den tusschen Kowno en Eydt kuhnen rijdenden personentrein is gisteren een aanslag gepleegd. In Kowno werd hem een aan zijn adres gericht paket ter hand gesteld. Toen hij het onderweg wilde openen, ontplofte de In houd. De machinist werd door het treinperso neel In levensgevaarlijk gewonden toestand ge vonden. terwijl ook de wagen werd beschadigd. Over de motieven tot deze daad ders bekend. SOUTHAMPTON, 8 Sept. Het pleziervaar tuig „South Sea", met 500 toeristen aan boord, dat een tocht maakte rond het eiland Wight, Is op de woelige zee onklaar geraakt. In antwoord op noodsignalen is een ander schip uitgevaren om de „South ^ea" hulp te verleenen; het ple ziervaartuig kon öpzsleeptouw genomen worden en is behouden de haven van Portsmouth bin- nengebracht. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. FRANKFURT ad. ODER, 8 Sept. V.D.) Gis termiddag trokken de tuinboeren en bloemen- kweekers van Frankfurt aan ded Oder en Le bus naar het belastingkantoor, waar zij de op de markt niet verkochte producten van hun kweekersen in gangen en tuin opstapelden. De woordvoerder zette den Imjeceur de» belas tingen uiteen dat, ofschoon de Duitse hc markt ov ervoerd is met binnenlands he producten :r lagen 50 centenaars torn-'ten in den tuin van het kantoor opgestapeld toch de invoer van buitenlandsche producten ongestoord voortging. Daar in verband hiermede de tuin boeren hun belastingen niet konden opbren gen, boden zij hun producten cis betaling ih natura aan, hetgeen echter geweigerd werd. In Nieuw Zuid-Wales SYDNEY, 8 Sept. (V.D.) In het Parlement van Nieuw Zuid-Wales kwam het tot een ern stig Incident tusschen minister-president Ste vens en zijn voorganger, den oud-mlnlster- president Lang. Lang beschuldigde nJ. In het openbaar den minister-president ervan, gelden van particuliere ondernemingen, van make laars en bioscoopeigenaren te hebben ontvan gen. In antwoord hierop verklaarde Stevens dat hij commissaris en trustee van verschil, lende industrleele ondernemingen was, In tal waarvan hij bovendien kapitaal had belegd, en dat hij uit deze ondernemingen gelden had ontvangen Toen Lang naderhand opnieuw op deze gelden toespelingen maakte, noemde Ste vens hem een leugenaar en kwam het tot een rumoerige scène, waaraan de voorzitter slechts met moeite een einde kon maken. „Ik streef alleen naar de leiding, de titel laat mij koud” Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen inzake het honden van collecten. Groot* bezuiniging In de gemeente-admtaL stratie van New-York door Mackee. Accoord In het Belgisch mijnconflict. Al gemeene werkhervatting. BRUSSEL. 8 Sept. (Reuter.) Zoowel de werk gevers als de werknemers hebben thans de voorstellen van minister Heyman aanvaard. Onmlddellljk worden de noodige instructies ge geven, opdat reeds morgen het werk In alle mijnen kan worden hervat. rrM -w-^w e koninklijke vader keerde terug. En I 1 nooit aanschouwde Athene grootere volksontroering. Op de knieën ontving gansch een volk zijn held, zyn Konstantijn. De volksheld Venizelos verdween van het tooneel en toog naar het buitenland. De konlng had zijn plannen gesmeed, hij zou de Turken in Klein-Azië vernietigend ver slaan. De bijna totaal uitgeputte Grieksche legioenen werden over de Aegeïsche zee gedreven en vonden in Klein-Azië hun graf. Want onder de Turken was een man van de daad opgestaan, Kemel Pasja. Hij decimeerde, hij vernietigde het Grieksche leger en dwong den heldenkonlng tot sma- deljjken vrede. Het altijd direct weer ont vlambare Grieksche volk zette den helden- koning nu af en verklaarde de dynastie der volksverraders vervallen. De konlng yluchtte naar Italië en stierf daar. Venizelos werd, gedragen op de schouders van gansch een volk, weer met onbeschrijf- Ujken jubel in gehaald. Hij liquideerde den oorlog en redde voor de Grieksche repu bliek, wat er nog te redden was. Op de dui zend en een Europeesche conferenties was hij een geziene figuur en ook ons land zag hem op de conferentie van den Haag wel niet als een leeuw van Creta en Hellas, ipaar als een vriendelijken, zilverharigen grijs aard met een gemoedelljk calotje op. Doch in dien grijzen staatsman was nog onge- meene vitaliteit. In zijn land had hij aldoor te strijden tegen militaire camarilla’s, te gen de bloedlooze dictatuur van den ijdelen generaal Pangalos, tegen een deel van het volk, dat weer monarchistisch ging voelen en weer droomde en nog droomt van hel- denkoningen. BERLIJN. 8 Sept. (W. B.) In het buis van den 'Ryksdagpresident, tegenóver het Ryksdagge- bouw, had Donderdagmiddag een gemeenschap- peiyke bespreking plaats van Nat. Socialisti sche en Centrumsafgevaardigden over de eco nomische kwesties. Behalve Ryksdagpresident Goering namen namens de Nat. Socialisten afg. Feder, namens het Centrunf afg. Stegerwald, Dessauer en Esser er aan deel. Blijkens het uitgegeven communiqué hebben de deskundigen van belde partijen hun ern stige bedenkingen geuit tegen het economisch program der regeering von Papen. Door het steunen der bedrijven met belas ting bons wordt het doel: arbeiders aan het werk te krijgen, niet bereikt. Integendeel staat een groote teleurstelling te wachten. Het so- ciaal-poUtleke deel der noodverordening, dat alle sociale rechten en Instellingen afhankelijk maakt? van het goedvinden eener regeering, die slechts een kleine' minderheid in de volksver tegenwoordiging en geen steun in de arbeiders kringen vindt, wordt eenstemmig afgewezen. Daarentegen is men van meenlng, dat de mo gelijkheid gegeven is van een döor het volk gedragen meerderheid in de kwestie der werk verschaffing. welke door de vakvereenigingen worden ingé bracht tegen het soclaal-politieke deel der nood verordeningen. De vakvereenigingsvertegenwoordigers van alle richtingen hadden zich scherp gekant te gen de maatregelen der regeering en verklaard, dat zij zich er met ieder toelaatbaar middel er tegen zouden verzetten. Door eenige vakvereenlgingsvertegenwoordl- gers is de inbreuk op het geldende arbelds- en tariefrecht door de noodverordening een schen ding van de grondwet van het Rijk genoemd en in uitzicht gesteld, dat men hiertegen langs juridischen weg zou optreden. De Ryksminister van Arbeid heeft verzekerd, dat de Rfjksregee- ring de belangen der arbeiders en bedienden bij de ten uitvoer legging der noodverordenin gen binnen het kader der mogelijkheden zal in acht nemen en heeft er den nadruk op gelegd, dat al deze maatregelen toch slechts ten doel hebben de werkloosheid te verminderen en de Duitsche sociale politiek en de sociale verzeke ring over de crisis heen te helpen. De a.s. Rijksdag zitting Bij de bespreking, welke Donderdag tusschen den president van den Rijksdag, Goering, en Rykskans^ller von« Papen plaats had. zijn de kwesties van binnenlandsch politleken aard en die der regeeringsreconstructle niet aan de orde geweest. De bespreking gold slechts de regeling gende Rijksdagszitting. r Men is overeengekomen dat Rijkskanselier von Papen Maandag de regeerlngsverklaring zal uitspreken en dat Dinsdag en Woensdag de groote politieke debatten over deze regeerings- verklaring zullen plaats vinden. de leiding. De titel laat mij koud. De eer, de leider van de partij te zijn, is voor mij grooter dan een kanselier in de bekende reeks te vor men. Ik verkoop de partij niet voor een ml- nisterszetel. De heeren beweren, dat wU een strijd, die misschien nog eenige jaren kan du ren., niet kunnen volhouden. Maar mijn groote .tegenspeler, de rijkspresldent. is 85 jaar oud en ik 43 en ik voel mij volkomen zeker en heb de volle overtuiging, dat mij niets gebeuren zal omdat ik er aan geloof, dat de Voorzienigheid mij voor een taak bestemd heeft. En wanneer ik 85 jaar ben. leeft Hindenburg al lang niet meer. Éénmaal komen wij aan de beurt. Toe geven zal Ik niet. De N.S.D.A.P. neemt den handschoen op, dien Von Papen haar heeft toe geworpen. Tegenover de bewering, dat de grondwet verouderd is, beweer ik: de grondwet heeft thans haar beteekenis. want thans kom ik en het natlonaal-sociallsme door deze grond wet aan de macht. LONDEN. 8 Sept. (Reuter). De White Star ^ine deelt mede, dat het antwoord van de fa brikanten en exporteurs op haar voorstel om het stoomschip „Laurentic" op 1 October a.s. van Liverpool naar Canada te laten afvaren ten einde de Engeische fabrikanten in de ge legenheid te stellen hun producten bij de Ca- nadeesche koopers te Montreal te Introduce*, ren teleurstellend geweest is. Het aantal firma's welke op het oogenblik bereid is om deel te nemen, is niet voldoende om een afvaart op 1 October as. mogelijk te maken. Verschillende fabrikanten en exporteurs heb ben verklaard, dat zij de publicatie van de be sluiten van de Ottawa-conferentie willen af pachten voordat zij hun producten te Mon treal ten toon stellen, zoodat zij waarschijnlijk met eind October een beslissing zullen kunnen nemen. De maatschappij hoopt echter, dat haar plannen in het voorjaar van 1933 uitge voerd zullen kunnen worden. Jr -. -w --’*>*■* De waarnemende voorzitter van de Cen- trumsparty, afg. Joos. heeft voor de Bertynsche vertegenwoordigers der Centrumspers ge sproken over den politleken toestand. Joos uitte bedenkingen tegen de algemeene volmacht der ryksregeering in de sociale wet geving. Een conjunctuur-verbeterlng kan eerst dan intreden, als een tot rust komen der poli tieke verhoudingen gewaarborgd wordt. Het doel van onze pogingen is, aldus spr., de moge lijkheid te scheppen van een regeeringsvor ming. die steunt op een parlementaire meer derheid, vertrouwen vindt bij het volk en de grondwet waarborgt. Met een zoodanige regee ring is de gedachte van een vertrouwens-kabinet izg. presidiaal-kabinet) niet onvereenigbaar. riekenland is voor Noordelijk Europa f 1 wel altijd ’n land der raadselen ge- weest. Een land met oriëntalischen Inslag en met ’n woelige politiek. Een land van strijd om de vrijheid, waarvoor de groo te Engeische dichter Byron streed en er het symbool van werd. Een land, dat altijd 4n strijd lag met de Turken en geslagen werd- Tot het In den Balkanoorlog van 1912 ver groot en versterkt uit den strijd te voor schijn trad. Konstantijn werd de heldenko- ning en Venizelos, de leeuw van ’t bevrijde Creta, werd de Grieksche staatsman van' groot formaat. De wereldoorlog brak uit en daarmede een onoverbrugbaar conflict tus schen Konstantijn en Venizelos. De konlng was gehuwd met de zuster van keizer Wll- helm^N. De sympathieën van het hof gin gen uit naar de centrale rijken. Hoe gaarne de monarchie zich ook had geschaard aan de zijde der onder Duitschlands leiding strijdende mogendheden, zij bleef neutraal, omdat zij niet anders kon, want zij was niet opgewassen tegen de partij van Venizelos. Deze staatsman koesterde geheel andere idealen. Hij wilde Griekenland niet in den ban der neutraliteit houden, maar actief doen deelnemen aan den wereldoorlog aan de zijde der Entente. Zijn doel was Turkije te vernietigen. Het Turkenland verkeerde strategisch in de meest benarde positie, werd besprongen door de mogendheden der Entente en kon alleen nog op de been blij ven, als het ware in den kraag gepakt door den toen nog ijzeren vuist van Duitschland. Het einde van het lied was, dat de helden- koning Konstantijn tot verrader des vader lands werd verklaard en in ballingschap moest gaan. Venizelos werd volksheld en onbeperkt heerscher over Hellas. Een schljn- koningschap bleef bestaan. De zoon van Konstantijn voerde ’n scepter zonder macht. Het land leed zwaar onder de gevolgen van de voortdurende oorlogen, vooral van den wereldoorlog. Het volk werd ontevre den met het beheer van den volksheld en droomde weer van zijn heldenkonlng Kon stantijn, die het Grieksche kruis zou plaat sen op de tinnen van de Hagia Sophia in Konstantinopel, de metropool van Konstan- tinos. De schljnkoning stierf plotseling. Het heette, dat een aapje hem had gebeten en vergiftigd. Hanzesteden tegen contingenteering In het Ryksministerie voor Voedingswezen en Landbouw heeft Donderdag opnieuw een bespreking plaats gevonden met de vertegen woordigers van de handelskamers der Hanze steden inzake de kwestie van een eventueele contingenteering van den Invoer. De besprekingen werden geleid door staats secretaris Mussehl, terwyi voorts aanwezig wa ren vertegenwoordigers van de Ryksministeries voor Economische Aangelegenheden, Financiën en Buitenlandsche Zaken. Tot de delegatie van de Hanzesteden, welke onder leiding stond van den Hamburgschen senator Dr. Burghard, behoorden vertegen woordigers van Hamburg, Bremen en Lubeck en van de drie handelskamers, van de scheep vaart en talryke vooraanstaande kooplieden uit alle takken van handel der Hanzesteden. Tydens de besprekingen, welke eenige uren duurden, werden de bezwaren der handelskrta- gen tegen de contingenteeringspolitiek nog eens naar voren gebracht en hun terugslag op het geheele Duitsche bedrUfsleven, met name op de handelspolitieke betrekkingen van Duitschland met het buitenland en de binnenlandsche ar beidsmarkt, uitvoerig besproken. HONGKONG. 8 Sept. (Reuter). Uit goede bron wordt vernomen, dat een separatistische beweging er op uit is de Zuid-Westeiyke DKP- vincies van China tot een onafhankelijke re|Ri- bliek te maken, onafhankelyk van de centrale regeering te Nanking. ndertusscheir leed het Grieksche land Araar. Ook daar heerschte en heerscht nog in vollen omvang de wereld- depressie. De flnancieele toestand is ver ward en drukkend. En thans staan alge meene verkiezingen voor de 'deur. Zij zullen gehouden worden op 25 September. Het land is weer in rep en roer. Tegenover el kander staan in feilen strijd de republl- keinsche partij van Venizelos en de monar chistische partij van Tsaldaris. De communisten liggen op de loer en reeds heeft de regeering het geheele com munistische comité achter slot en grendel gezet bnder beschuldiging vsyi hoogverraad. Venizelos en Tsaldaris bedreigen elkander in het openbaar met geweld. Het schijnt, dat Venizelos groote kans loopt, In den verkiezingsstrijd te worden verslagen. Maar ook deze grijsaard neemt een houding aan. die in Europa mode schijnt te worden, de houding van zich' niet te storen aan de uitspraak der kiezers- Hij heeft reeds her haalde malen verklaard, dat hij, ook als hij in de minderheid blijft, niet zal aftreden als minister-president, maar dictatoriaal verder zal regeeren. Naar verluidt zou de. overigens onbeteekanende president der republiek, Zalmis, daarin aanleiding vinden, om af te treden. Allerlei alarmeerende be richten zenden de wereld-correspondentie- bureaux. Venizelos zou van plan zijn reeds vóór de verkiezingen dictatoriaal In te grij pen, om de monarchistische plannen van Tsaldaris te verhinderen. Deze op zijn beurt protesteert bij den president der republiek tegen deze revolutionnaire houding van Venizelos en eischt het aftreden der regee ring en de vorming van een zakenkabinet, dat de vrijheid der verkiezingen moet ga- randeeren. •w yenlzelos richt zich met de uiterste kracht tegen de gedachte van een te- rugkeer der vroegere dynastie: ,De ex- konlnklijke familie, die door de persoonlijke politiek van haar opperhoofd de schuld draagt van de harde slagen, welke Grie kenland heeft geleden, zal door het over- groote gedeelte van het volk niet meer wor den geduld.” Dit optreden van Venizelos tegen de dynastie, die kort geleden nog als „quantlté négllgeable” werd beschouwd, be wijst, dat de monarchistische gedachte weer om zich grijpt. De vraag is thans, wat zullen de militairen doen. Als altijd is de weermacht ook nu weer verdeeld. Dit blijkt uit een bericht uit Athene, waarin gezegd wordt, dat de republikelnsche militaire liga de marine tracht op te'Tulen, waaruit dus de conclusie is te trekken, dat de marine tegen Venizelos is gekant. De mi litairen om Venizelos schijnen echter in de fheerderheid te zijn en een staatsgreep ten gunste van den ouden minister-president voor te bereiden. Zooals boven reeds werd .gezegd, was Venizelos van plan reeds vóór de verkiezingen te intervenieeren. De mili taire liga schijnt het tijdstip gekomen te achten. Zij is in vergadering bijeen en wacht alleerf nog op de toestemming van Venizelos, die ijlings van de verkiezings campagne op Creta naar Athene is terug gekeerd. Weer rommelt het dus in Griekenland. Het is het van ouds bekende Balkan gerom mel, dat nooit veel goeds voorspelt. De ver andering van staatsvorm sluit groote geva ren in zich. De Turkenhaat is gebleven. En de houding der monarchie zou wellicht tegenover de Turken anders zijn dan die van Venizelos, die met taal geduld en be hendige diplomatie met Kemal Pasja vriendschap heeft gesloten en nog niet lang geleden In Angora vriendelijk ontvangen en gehuldigd werd. De eerstvolgende dagen zullen wel licht brengen in de nevelen over Hellas. ben, waarby zal worden grondstelling, dat het leven van langryker is dan al bet andere.” Voortgaande zelde Hitler om„ dat hy zich reeds verheugde op den stryd die ontstaan zou, wanneer de Ryksdag mocht worden ontbonden. Men verwyt ons thans plotseling met andere partijen een coalitie te vormen, wy willen, als het niet anders gaat, ook met. andere par tyen de rechten des volks verdedigen. Wy schrikken voor niets terug. Ik streef alleen naar In regeeringskringen wordt de indruk meer en meer versterkt, dat Ryksdagontbindlng n4 de politieke debatten In den Ryksdag en vóór den aanvang der stemmingen nauwelijks te vermyden zal zyn. In verband hiermee toonen Centrum en Nat. Socialisten thans veel minder yver by hun Coalitie- besprekingen. Donderdag heeft in het gebouw van den Ryksdag geen enkele bespreking tusschen N.S. D.A.P.- en Centrumsafgevaardigden plaats ge had. Het schynt, dat het zwaartepunt der be sprekingen weer verschoven wordt naar Prui sen. De president van den Ryksdag heeft zich Donderdag naar Hitler begeven, die In de mor genuren te Beriyn is aangekomen, teneinde met hem den parlementairen en binnenlandsch politleken toestand te bespreken. Matige tot zwakken Zuidelijke tot Zuid- westeiyken wind, betrokken tot zwaar bewolkt Aanvankelijk nog kans op regen. wejpig"1 verandering in temperatunr. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opkla rend. A t MÜNCHEN. 8 Sept. (V.D.) Hedenavond heeft Hitler In het overvolle circus Krone een redevoering gehouden over den politleken toe stand. Evenals In zijn redevoering in Beriyn keerde hy zich scherp tegen de regeering von Papen. Het Jodendom en de feodale Heeren- club, aldus Hitler, verbeelden zich, dat zy Duitschland redden kunnen. Met het nieuwe reddingsprogram ^an von Papen redt men echter niet het Duitsche volk, maar hoogstens een paar banken. Verder verklaarde Hitler nogmaals by eed te zullen blyven en zich streng aan grondwet te zullen houden. In scherpe bewoordingen verdedigde Hitler zich vervolgens tegen de aanvallen van Von Papen op de door Hitler en de zynen aange nomen houding in de zaak-Beuthen, waarby hy o.a. zelde: „over soldaten kunnen alleen soldaten recht spreken en over stryders in een vryheldsbeweglng kunnen alleen medestrijdera oordeelen: de anderen begrijpen dat niet. Wan neer de NB.D.A.P. aan de macht is geko men zal zy de thans veroordeelde kameraden opnieuw voor het gerecht dagen om te onder zoeken in hoeverre zy werkeiyk gefaald heb- uitgegaan van de de natie be- ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1