PROVINCIAAL NIEUWS P SNELDOOD C.O 1 I I - a AMSTERDAM BEURS VAN I v.h. JAN DE VRIES Wisselkoersen „VRIESIA” VRIJDAG 9 SEPTEMBER doodt wandluizen en hun broedsel Groote flesch a 1.- Ernstige poging tot fraude ontdekt ZAADMARKT TEL. 324 ALKMAAR VEILING-OVERZICHT OUDORP HEILOO CASTRICUM 8 SEPTEMBER 1932 DONDERDAG I UIT DE BLOEMBOLLEN* WERELD KON ZELF ZIJN BOORD NIET OMDOEN 126 74 51* 32 124 3* 134 20 133 86 komen. 21 177* 90 9 9» 37* 29J 53A 7} koereen 7* 168 154 25 175 77 53 40 34 24 42* 28 2} 36 7 72 35 6 5 20 72* 103 101 f 98 102 94* M0 ISO 20 175 83* ‘3|t 133 üfk 8.66} 29.07* 9.75* 34.48 48.009 a. v. a. N.V. Drogisterij en Chemicaliënhandel HEEMSKERK Mi TEXEL Zwak na rheumatiek BERGEN ZIJPE LIMMEN LUTJEBROEK a gemeente een hek geplaatst wordt. (Applaus). van DONDERDAG, 8 Sept. VERGADERING VAN DEN RAAD. De Kunstschilders en de crisis. 9* 3hsD Union OB zullen 12 beslissing genomen. Ook -J Bouw van woningen. Niettegenstaande de slechte tijdsomstandigheden wordt de bouw van -1 te koopen, welke tx.t op een tentoonstel- j worden verkocht. Spr. v- begrooting-1933 een subsidie te reserveren voor het fonds. Drankwet. Overeenkomstig de bepalingen van de Drankwet 1931 is door burgemeester en wethouders, na daartoe bekomen machtiging Vorige koereen 80 75 84 W 138 87 80 75 84 Vorige koereen 217* 9 153 103 3 42.— 36 28 43 30 de JO( br den nieuwen eigenaar van hotel Sportrust, den heer H. Birksma. OP I ndustriefcn Jnllever lalvt Delft Mg. Kunstzijde Van Berkel’s Pat. Vleuwe Philips Kücb Aocoustlek Med. Ford zlli hei no sle bo Pa ge zw vil tw rei ge aanleg langs danken Koloniale Bank .ndtecbe Bank :ert Handel-My We geme hebb gistel van bekei Da venki van bijna de e ming lykhi lijk 1 He dezei „dok schik ningl 1852 studi Span door! heeft algei mins mede omgi geme Wi belat feest gelui soon BH kolfc wen.' van en s Ns „Ou< door hart zijn tijk De „rus z'n 1 kon voor med „Ou tor wore neve Hi voor bloe D lian leus dooi hoel sloti seut „fee O cite- Wee ven Bar Kik Oos O kne jari blla had „zo je op wai C me BI' beste waar kwal zullei word plant Brilli Cran 1.15. Elect 125 120. 1.80, Prins tot 3 1.05 Vein due Allar Bartl Faus Lode 1.70. toire 195. 12 0. stuke 56- 60-ja ging dagn auto! Mede eerst maal nieut In in SI R. B werd In wat De Anna horn, Span De Kha] He beter en d woon op zi Londen Berlijn Parijs ---- Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New Vork (cable) Rome -— Praag Madrid 130* 76 53 32 8.70 59.15 9.75* 34.521 48.07* gevaar. 103 101 98J 102 94* 44*70 44.40 43.40 2.48 12.77 7.36 20.05 vlljnboww Boeten Mijnbouw Alg. Exploratie Redjang Lebong Spoorwegen Onion Pacific Wabash Brie South, Raüv. induste. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S Steel J 8 Leather 'ntem Nickel woonhuizen alhier nog steeds voortgezet en al »_a.a——11a Ia n/4o *O gaat toch geen vergadering van burge- fonds te gedenken. Conform voorstel van den "Raad goedgekeurd); verbetering van dl- besloten. geven de contröle te be- met mazen, verdienen geen enkele consideratie. Wat ons betreft had daarom de Plantenziektenkundigen Dienst ge rust den naam van den fraudepleger kunnen publiceeren. De reactie daarop zou niet anders zijn dan een bewijs, dat het vak dat in zjjn geheel bona fide wil medewerken aan de na leving der bepalingen, afschuw heeft van het geknoei als dit. -Het buitenland vertrouwt onzen Plantenziek tenkundigen Dienst en dat dit vertrouwen niet Is misplaatst, blijkt nog eens uit het voorge- duinbeplanting en aanleg van I aanleg wandelpad langs den profiel brengen van den Land voor geschiedt ten behoeve van het zooeven door den raad aanvaarde wegenplan. Dit voorstel werd eveneens zonder stemming aangenomen. De voorzitter sloot hierna met een woord van dank deze zeer korte vergadering, waarna de raad in comité ging. 33* 28* 51 6* 13 Staststairsitngeii Nederland 1919 »K Nederland 1918 1« Nederland 1831 5 NederL 1933 N Ind 1926 AB Suiker Jnv. Cultuur N. L 8 0. Poerworedjo a Vorstenlanden Actions Ideti' Scheepvaart Java Ch. Japan lol! Amerika UJn ilto Oem Ogend. Zon. Ned. Stoomh scheepvaart-Onle 221* 153 103 40.- 45.00 44.70 43.62* 2.49* 12.77* 7.36 20.07* 9etroleuBi taboes Ion Olie •erlak 'eudawe lontlnenteU Ofl a De Christelijke School. Men deelt ons mede dat het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Heiloo besloten heeft in beroep te gaan tegen het be sluit van den Raad der Gemeente Heiloo. be treffende het niet toestaan van gelden voor een Christelijke school. Het bestuur is namelijk van oordeel, dat de lijst, bevattend* de namen van de kinderen die eventueel de school zullen bezoeken, over eenkomstig de wettelijke bepalingen is samen gesteld. Het bestuur kan de verklaring van den voor zitter, In den gemeenteraad afgelegd, dat n.l. die lijst onbetrouwbaar zou zijn, niet acceptee- ren. Naar zijn stellige overtuiging zal dit t.z.L blijken uit de uitspraak van Gedeputeerde Sta ten. eventueel van de Kroon. Er is maar één juiste manier om rheumatiek te bestrijden. U moet zich niet tevreden stellen het lichaam te ver zorgen, dat ze eruit Koninginitefeesten. Op Woensdag 7 Sep tember werden de feesten ingezet welke hier ter plaatse 2 dagen zullen duren. Allereerst werd ongeveer 9 uur v.m. een op tocht door het dorp gehouden van alle school kinderen met hunne onderwijzeressen en onder wijzers; begeleid door het fanfarekorps. Na de optocht werd door den algemeenen voorzitter, den heer H. J. M. Bergfeldt eene korte toespraak gehouden; en vond een aubade plaats van de schoolkinderen voor het Raatf- Een vrouwelijke gemeen te-secretaris. Onder voorzitterschap van den heer Maas Geesteranus vergaderde de raad dezer gemeente gister iDonderdag»-avond in een spoedeischende vergadering. De voorzitter opende de vergadering en heette allen welkom. De voorlezing van de notulen werd tot de vol gende vergadering uitgesteld. Aan de orde was de beëedlging van Mej. Bakker tot waarnemend secretaresse, hetgeen met de gebruikelijke formaliteiten geschiedde. Hierna was aan de orde het voorstel van B. en W om over te gaan tot het aanleggen van een weg van den Rijksstraatweg naar het Noord- Hollandsch Kanaal. De voorzitter zegt hlertüj. dat reeds in een vorige vergadering van Alt plan door B. en W. gewag was gemaakt. Spr. brengt dank aan de heeren Kostelijk en Obdam, voor hetgeen zij voor de totstandkoming van dit plan gedaan hebben. Hieloo staat thans op het wegenplan. Maar er is ook een wegenljjst waarop die wegen voor komen, die het eerst voor uitkeering uit het Wegenfonds in aanmerking komen. De uitkee ring bedraagt maximum 2500 per K M. De weg zal een breedte van 5 Meter krijgen. Door de betrokken autoriteit wordt echter op spoed aangedrongen, mede in verband met de huidige werkloosheid; waarom daa ook deze spoed eischende vergadering bijeengeroepen werd. Volgens het oude plan zou de weg 475 Meter breed worden, terwijl de kosten in het totaal 117.000 zouden bedragen. Volgens het nieuwe plan zullen de kosten 119.000 bedragen. De ge meente zal 1980 per jaar aan aflossing en rente moeten betalen. Het plan is een prachtig object om werkloozen te werk te stellen. De heer DEKKER heeft verschillende be zwaren tegen het plan, maar omwille der werk verschaffing wil spr. er toch mee accoord gaan, ja zelfs toe juichen. Spr. stelt er echter prijs op dat het werk dan ook als werkverschaffing zal worden uitgevoerd. De VOORZI'TTER antwoordt hierop, dat dit ook de bedoeling is, maar het kan echter voor komen, dat er werk is, dat uitsluitend door vak lieden gedaan kan worden. De heer SCHUWT vraagt, of 10 pCt. van het begroote bedrag voor den post administratie werkelijk wel noodig is. De heer KOSTELIJK antwoordt hierop, dat dit bedrag, Indien er steeds een opzichter bij het werk moet zijn, niet te hoog is, en mocht dit toch het geval zijn, dan is dit juist een voordeeltje. Nadat nog enkele oogenblikken was gedis cussieerd over het feit of het werk „werkver schaffing”. al dan wel „werkobject” zou zijn, werd het voorstel van B. en W. zonder stem- ming aangenomen. Hierna was aan de orde het voorstel van B. en W. om over te gaan tot een geldleening bij Gedeputeerde Staten van 120.000, tegen een rente van 5(4 pCt., en af te lossen In jaarlijk- sche termijnen van 4.000. Het eerste termijn zal dan vallen op 31 December 1933. De gemeen te heeft het recht deze leening tusschentijds ge heel of gedeeltelijk *X t» tossen. Deze leening VoetbaL As Zondag om 3 uur zal V.V.O. 1 een wedstrijd spelen tegen Voorwaarts 1 uit Langendijk. Gezien de resultaten die onze jongens den laatsten tijd boekten, hebben ze het aangedurfd tegen Voorwaarts 1, een in de volgende competitie in de le klasse uitkomende vereeniging. een bekerwedstrijd te spelen. Door den heer Jan Oud is een schitterende beker en lauwertak uitgeloofd. Noord-Holland goedgekeurd. Collecte Burgemeester en Wethouders hebben aan het Leger des Hells toestemming verleend tot het houden van een collecte in deze gemeente in de maand October as. In de commissie tot nazien dezer rekeningen werden benoemd de heeren J. Miltenburg, L. den Dus en E. J. Voute, allen met algemeene stemmen. Tot lid van de Commissie van Toezicht op hetL.O. werd in de vacature-G. Jonker (ver* trokken) benoemd de heer R. Bos. St. Antho- niusstraat. alhier; de heer A. Blokhuis. Adama van Scheltemaweg kreeg 1 stem. Besloten werd aan den heer P. Blokker Wz. onderhands te verhuren een als tuin in ge bruik zijnd perceeltje aan het Speansche pad. voor 1.per jaar en een en ander contrac tueel vast te leggen. Evenzoo werd besloten tot ruiling van c a. 50 M2, sloot met den Polder ..Bergermeer”, In verband met de nieuwe situatie bij de Bame- brug. 19 171* 88 De Werkverschaffing Voorts was ingekomen een adres van de Lan delijke Federatie van Bouwvakarbeiders In Ne derland, afdeeling Bergen (N. H.), houdende verzoek om van gemeentewege een steunrege ling voor de werklooze arbeiders in deze ge meente vast te stellen of te zorgen voor werk gelegen tegen redelijk loon. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat ten tijde het eerste verzoek d.d. 28 Juni j.L Inkwam, er geen aanleiding bestond hieraan te voldoen; dat sedert dien op ruimere schaal te werkstelling van werklooze arbeiders heeft plaats gehad in afwachting van te nemen definitieve maatregelen, doch het College hoegenaamd niets voor een steunregeling gevoelt, terwijl wat betreft het scheppen van werkgelegenheid. Bur gemeester en Wethouders, evenals het voor gaande jaar, den Raad voorstellen zullen doen, die in de noodige werkgelegenheid zullen voor. Bleu. Voorts deelt het CoUege mede, dat nog deze maand den Raad een programma voor de werk- •chaffing zal worden aangeboden en de vol gende projecten in overweging worden geno men; rioleering Oostdorp; aanleg rijwielpad langs Hoflaan en langs Heerenweg; uitvoering van werken tot strekking van den Bergerweg; egaliseeren van weiland aan den Kerkedijk voor Inrichting van een ijsbaan (reeds eerder door stratie Landrijv. „Texel”, Tweespan landbouw- tuigpaarden voor luxe-rijtuigen, Gecostumeerd ringrijden en Tally-Ho (deelname voor alle paarden en ruiters 100 M. stap, 100 M. draf en 100 M. galop). Qm^Nerlandsche exporteurs onderwerpen zicmdBw gegeven voorschriften in de zeker heid dat Sabotage ervan streng wordt gestraft en alles srordt gedaan om het uitgevoerde pro duct te doen beantwoorden aan de iiooge elschen die in het belang van het voortbestaan van ons vak, daaraan terecht worden gesteld. Variatie te over. De eerste helft van Sep tember brengt in te den Burg veel variatie. Woensdag j.l. had den grooten Schapenfok- dag plaats; ’s avonds hield Texelsch Fanfare corps een muzikale rondgang door den Burg, .^aterdag is de openingsvoorstelling van bet circus, dat vijf dagen zal blijven. Dien morgen vangt een volksfeest aan met muziek van Tex. Fanfarecorps en kinderspelen. Dit feest zal gegeven worden op het land aan de Koogerstraat, des middags vinden volks spelen plaats, de dag wordt besloten met "t af steken. van vuurwerk. Zondag is de jaarlijksche Athletiekdag van de 8 port vereen. „Texel”, de wedstrijden worden besloten met een voetbalwedstrijd Texel I— Zandvoort I. Woensdag heeft een Paardensportfeest plaats op t land van den heer A. J. Keyser, ’t comité heeft o.a. op haar programma een concours voor: Eénspan landbouwtuigpaarden. Demon zen gebouwd en wel een aan den rijksweg door Burgerlijke Stand. Geboren: Jerina Mar- garetha, d. v. Gerardus Jacobus Staa en Jo- zina Antoinette van der Linden; Johannes Pe trus. z. v. Nlcolaas Buman en Catharina Com mandeur; Johantina Maria, d. V. Anthonius van Alphen en Cornelia Kesting; Nicolaas Jo seph, z. v. Joseph Martinus Simons en Maria Cornelia van Zyi; Maria Johanna, d. v. Joseph Martinus Simons en Maria Cornelia van Zyi; Cornells Adrianus, z. v. Adriaan Martinus Pie ters en Elisabeth van der Heyden. Overleden: Agatha de Lange, oud 69 Jaar, ge huwd met Hubertus Kom; Jacob Kunst, oud 70 jaar, gehuwd met Anna Winder; Maria Len- ting. oud 74 Jaar, weduwe van Simon Korver. gevraagd. Dr. HEMELRIJK heeft zich met genoegen met de leiding in deze vereeniging belast en wyst op den nood der schilders, die in dezen crisistyd niet verkoopen. Aan de kunstenaars heeft Bergen tot dusverre vreugde beleefd; het te de eerste keer, dat zjj een beroep doen op de overheid; op de eerste plaats vragen zij moreelen steun, die reeds gegeven te en verder flnancleelen steun. - Voor de verloting worden schllderyen aange- v&n den Mlnister van Binnenlandsche Zaken schaft; de opbrengst te voor het doel een w,e®{" I de vergunning voor den verkoop van sterken standsfonds te vormende aangevraagde sw Van AnL v. Benthem overgeschreven op zjjn voldoende; er worden 3500 loten aange- niA,ITOn «ivenaar van hotel Snortrust, den boden. Het fonds wordt beheerd door een commissie, waarin drie schilders, wethouder Mac Donald en de burgemeester. Het fonds wordt aangewend om schilderijen s sj s1 xsrósut I meester en wethouders voorbij of op bouwaan- ut kncliccino rrannmpn Ook 1932 in te trekkMlï De heer ZEILER feliciteert B. en W. en de gemeente met de intrekking van deze plaagbe. lasting (gelach). Conform besloten. Het kohier der rioolbelasting over 1932 werd vastgesteld op 10.042.89, met de bepaling dat de belasting moet worden voldaan in hoogstens twee (geiyke) termynen, vervallende 15 Octo ber en 15 December 1932. By de wijziging van de politieverordening werd door verschillende raadsleden afkeuring geuit over vernieling van de nieuwe en andere banken langs de wegen en in het bosch; boven dien klaagden sommigen erover, dat de papier manden niet voor het afval gebruikt worden. De heer VOUTE vroeg een bepaling, dat het verboden is op wegen te fietsen, waarlangs ry- wielpaden zyn. De VOORZITTER wees erop, dat er dan weer meer borden komen; spr. zal goedkeuring van huis. Vanaf het bordes van het Raadhuis werd zoon bepaling by Ged. Staten aanvragen. De bepaling, volgens welke het verboden Is zich in badpak met badmantel op den open baren weg te bewegen. waarover de vorige keer de stemmen staakten, werd door B. en W. gehandhaafd en z. h. st. aangenomen. Mevr DEKKER bracht ter sprake de aan vrage van dr. Poot voor den bouw van een huis in gelen steen. De VOORZITTER deelde mede, dat hierop gunstig beschikt is. op voorwaarde, dat de kleur zich by de omgeving aanpast. Achteraf biykt echter, dat het de bedoeling is het gebouw in wit uit te voeren; dit is feite- lyk een nieuwe aanvraag. Dr. HEMELRIJK wyst op de nieuwe garage aa nde Jan Oldenburglaan. die ook wit is; spr. stelt prys op de advies-commlssie, doch hiervan moet schaars gebruik gemaakt worden, in dit geval durft spr. het voor zyn verantwoording te nemen, af te wyken van het advies dezer commissie. Deze zaak te aj maanden hangende en als er goedkeuring komt, ook den Óouw in wit op te trekken, kan er direct begonnen wor den. Spr. te voorts van meening, dat dit nieuwe gebouw niet hinderiyk storend te. Spr. stelt voor de nieuwe aanvraag toe te staan en de keuze ,van steen en kleur over te laten asm den architect. De VOORZITTER zegt, dat de raad hier geen taak heeft; voor gele steen te toestemming verleend. Architecten vrye keus te laten en anderen vrij te laten, te een standpunt, dat spr. niet toe Juicht. Dr. HEMELRIJK vreest, dat de aanvraag niet door de heele commissie is behandeld. De VOORZITTER is bereid te vragen naar het oordeel van de volledige commissie. Dr. 'HEMELRIJK meent, dat de raad het recht heeft B. en W in overweging te geven de aanvraag voor wit toe te staan. Er staan reeds enkele witte huizen in de omgeving. De VOORZITTER: de vorm van het huls Is reeds zeer afwykend van t karakter der Dorp straat. Dr. HEMELRIJK mérkt op. dat het hier niet gaat om het behoud van een architectonisch geheel. Spr. meent voorts, dat het niet verbo den is, dat iemand zyn huls geheel wit pleis tert, of een andere kleur geeft. Spr. stelt voor het oordeel der adviescommissie te vragen omtrent den bouw in wit; als deze bezwaar maakt, dan kan de Raad het toch toestaan. Dan kan het beter nu toegestaan worden. De raad kan van het advies van de commissie in dit geval afwyken. De heer VOÜTE wil zich in alle geval refe- reeren aan het oordeel der adviescommissie. De VOORZITTER heeft geen bezwaar over komst te vragen en advies te vragen van heel de commissie. Dr. HEMELRIJK: Het te de bedoeling van de commissie een heel ander gebouw en dat willen de aanvragers niet. Besloten werd de commissie over te laten komen en het oordeel van de heele commissie te vragen. De heer DINGERDIS wees nog op de werk gelegenheid, als met den bouw begonnen kan worden. De rondvraag leverde verder niets byzonders op; hierna sluiting. VERGADERING VAN DEN RAAD Gistermiddag vergaderde de raad dezer ge meente. voltallig ten raadhuize, onder voorzit terschap van burgemeester mr. H. D. A. van Reenen. Na opening werdeir de notulen van de ver gaderingen van 24 Mei, 30 Mei en 10 Juni goedgekeurd, behoudens eenige opmerkingen van de heeren Voüte, Swaag en mevr. Dekker, waarna de notulen met eenige wyzlglng werden^ goedgekeurd. Een verzoek van bewonen aan den Geestweg. om dezen weg van een stofvry wegdek te voor zien, werd op voorstel van B. en W. aange houden tot de behandeling van de gemeen te- begrootlng 1933. Verder was ojn. by de Ingekomen stukken een verzoekschrift van Mw. "r. SchoorlBorst, houdende verzoek om over te gaan tot het vaststellen van een uitbreidingsplan met stra tenplan voor het gedeelte der gemeente, zynde het Zuldeiykste gedeelte van den Bergermeer. grenzende aan de gemeente Alkmaar, begrensd ten Zuiden en Oosten door de Ringvaart en ten Westen door den Bergerweg. Burgemeester en Wethouders adviseeren aan adressante te berichten, dat een ontwerp-uit- breidlngsplan voor de geheele gemeente in be werking is en voor bedoeld gedeelte de raad reeds een besluit heeft genomen, houdende be paling dat voof dat gedeelte de vaststelling van een plan van uitbreiding wordt voorbereid Omtrent dit ontwerp, hetwelk den raad getoond te, werd overeenstemming bereikt met de Vaste Commissie voor Uitbreidingsplannen in N.- Holland. Conform besloten. Op voorstel van B. en W. werd voorts be sloten adhaesie te betuigen aan het door het gemeentebestuur van Jisp aan Ged. Staten ge richt schrijven, houdende verzoek tot het nemen van wtennma»t,regelen, waardoor levensvatbare bedrijven op economische wyze door de moei lijkheden kunnen worden geholpen en tot ver laging der tarieven van P.E.N. en P.W.N. De heer ZEILER voelde er niets voor; spr. vond dit op den weg liggend van de Ver. v. Nederlandsche Gemeenten; adhaesie betuigen lijkt spr. voor Bergen gevaariyk. Mevr. DEKKER Juichte het Initiatief van Jisp toe en bepleitte benoeming van een raads commissie ter bestudeering van deze kwesties, waartegen de voorzitter geen bezwaar had. De heer HEMELRIJK drong er by B. en W. op aan meer actie op te wekken by de afd. Noord-Holland van de Ver. v. Ned. Gemeenten, om meer samenwerking en^resultaat, te berei ken. De VOORZITTER wil in dien geest aan Jisp schrijven. Ook aan de Ver. v. Ned. Gemeenten zal in dien geest geadresseerd worden. Begroeting goedgekeurd De gemeentebe- grooting, dienst 1932, is door Ged. Staten van Rijks veld wacht. Naar wy vernemen te door den Minister van Justitie op zijn verzoek aan A. Gorter, ryksveldwachter brigadier titulair alhier met ingang van 15 October a.s. eervol ontslag verleend als zoodanig onder toekenning van pensioen. Met den heer Gorter verdwynt een gezien lid u|t het korps der ryksveldwacht. De heer Gor ter heeft als zoodanig ruim 33 dienstjaren, waarvan ruim 23 op zyn huidige standplaats te Castricum. De ingezetenen H. Missie. Naar wij vernemen, zal in het begin van de maand October In de R. K. kerk te den Burg een H. Missie worden gehouden door dezelfde eerw. Paters Franciscanen vorig jaar. met de rheumatiek uit wyderen, neen, U moet gehouden wordt. Tien jaar lang te deze man nu al vry van rheumatiek. Ziet eens wat hy ons schreef: „Door een ernstigen aanval van rheumatteche koorts, nu tien jaar geleden, moest ik vier maanden te bed biyven. Toen ik weer aan het werk wilde gaan, kon ik myn rechterarm niet zoover optillen om myn boord van achteren dicht te mafen. Maar ik moet werken om aan den kost te komen en ik maakte me ernstig ongerust, omdat myn arm zoo zwak was. Daarom begon ik direct Kruschen Salts te nemen by kleine hoeveelheden, gn sindsdien ben ik het steeds door biyven nemen. Ik kan nu met ge noegen verklaren, dat ik gedurende dien tyd in het geheel geen last van rheumatiek gehad heb. Hoewel ik 61 jaar ben, voel ik me nog hon derd procent geschikt voor mijn werk." J. E. M. Kruschen lost de naaldscherpe kristallen van urinezuur op. welke de rheumatische pijnen veroorzaken. Daarna zal het deze opgeloete kris tallen volkomen uit Uw organisme verwydèren. Wanneer u dan trouw blijft aan „de kleine dageiyksche dosis” te het onmogelyk, dat de kwaadaardige urinezuur-kristallen elch opnieuw kunnen vormen. Kruschen Salts te uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten A 090 en 1.60 per flacon. (Adv.) Spr. doet ook een beroep op de Inwoners van vragen wordt een beslissing Bergen, om loten te koopen en het weerstands- thans worden wederom twee dubbele woonhui - - I zen g:- B. en W. wordt zji.st. A Vlaar en een aan de GeelvinkaUaat voor II- I. d. Pauw, In behandeling kwam voorts het adres van een negental te Bergen gevestigde kunstschil ders, houdende verzoek om maatregelen te wil len nemen, teneinde de door de crisis zwaar ge troffen kunstenaars voor ernstiger gevolgen te willen behoeden. Burgemeester en Wethouders deelen hierb- mede, dat de gedachte, weergegeven in de door de Berger Kunstenaars-Vereenlging naar aan leiding van het adres, aan het College verstrekte inlichtingen, hun sympathiek is en stellen voor hen te machtigen, aan de Berger Kunstenaars- vereeniglng te zynertyd een voorschot te ver- de verloting verbonden, tot een maximum be strekken tot bestriding der eerste kosten aan drag van ƒ500.onder voorwaarde, voorgeschoten gelden allereerst uit brengst van ü- 1-- Uitbreiding R.K. Jongensschool Van het bestuur van de Byz, R.K. Jongens school voor L.O. „St. Adelbertus,” was een aan vraag Ingekomen om a) gelden beschikbaar te stellen voor den aanbouw der school met 3 lokalen en eerste inrichting van deze lokalen; b) voor de eerste Inrichting van het 5de leer jaar. B. en W. stellen voor de gevraagde mede werking te verleenen. Conform besloten. Goedgunstig werd vervolgens beschikt op aanvragen ingevolge de L. O.-wet van de Ver. voor Chrtetelyk Nationaal Schoolonderwys. al. hle, om gelden voor te treffen voorzieningen - aan het schoolgebouw en -terrein, en van net bestuur der Byz. R. K. School voor U.L.O. „St. Antoniusschool", alhier, om gelden voor aan schaffing van 12 nieuwe banken wegens uit breiding van het aantal leerlingen. De heeren ZEILER en VOÜTE maakten be zwaar tegen beschikbaarstelling van gelden voor godsdlenstonderwys, waarop de VOOR ZITTER opmerkte, dat het niet tot de com petentie van den Raad behoorde, hierover te beslissen. Aan deorde was voorts de vaststelling van het kohier der Woonforensenbelastlng over 1931 met bepaling dat de belasting invorder baar is in één termyn, vervallende 1 November 1932. Gezien het geringe bedrag van 1140.01, als vermoedeiyke opbrengst, stellen B. en W. voor de Verordening op de heffing van een Woon. tabtar vdam Rubtex 3andar Jell Batavia Rubber Serbadjadl ...........ma Silau V. L O. O. Allied a—.. tntercontin Rubber verse wegen; wandelpaden Duinwegin weg (weg van Kerkedyk naar Zuldlaan) zoover reeds by de gemeente in eigendom. Deze werken geven voldoende werkgelegen, held. 9 Op een vraag van den heer Blank deelt de VOORZITTER mee. dat de heer Jb. van Ree nen bereid is 3 M. van zyn tuin af te staan voor het rywielpad, mits voor rekening van de gemeente een hek geplaatst wordt. (Applaus). 1 De heer DEN DUS bespreekt de toegenomen werkloosheid en acht daartoe reeds nu maat regelen voor gewenscht. Mede door den regeeringsmaatregel, achtte spr. het noodzakeiyk, dat de gemeente voor de werklooze bouwvakarbeiders 25 dagen er by steun verleent. Praktisch moet een groot deel georganiseerde werkloozen sinds vorige week leven van 9 uitkeering. Spr. herinnert aan het werkloozen-reglement, volgens hetwelk elke drie weken één week gewerkt wordt en in vier weken 54 gulden verdient wordt; dat te geen vetpot. Spr. bepleit een steunregeling en ver zoekt B. en W. het werkloozenreglement reeds terstond in werking te doen treden; dat geeft forensenbelasting met ingang van 1 Januari door werk een drageiyke steunverleenlng; wel. licht kunnen dan nog andere maatregelen ge nomen worden. De VOORZITTER deelt mee, dat onderhan- dellngen met de Regeering gaande zyn om tot een goede regeling te komen, welke spr. nog deze maand den Raad hoopt te kunnen aan bieden. Wat de werkverschaffing betreft, zal het een mooi werk geven, als de 30 bunder duinen van het natuurreservaat beplant wordt met loofhout. De heer ZEILER vraagt, of het werk voor lang voldoende is. De VOORZITTER antwoordt Jiierop bevesti gend. Op het oogenblik zijn er 29 werkzaam in werkverschaffing. De heer VOÜTE vraagt B. en W. het ver. schil tusschen georganiseerden en ongeorgani seerden op te heffen. De heer DEN DUS merkt op. dat het Ryk alleen verschil ziet tusschen verzekerden en niet- verzekerden. Voorts vraagt spr. verder te gaan dan het werkloozen-reglement. De VOORZITTER zegt toe zoo noodig In plaats van een, twee weken per dritk weken werk te geven. Er ontstaat nog eenige discussie over de aanwyzing van de werkloozen die voor werk verschaffing in aanmerking komen, waarby de heer DEN DUS gaarne een algemeene regeling zag toegepast en geen individueel onderzoek. De heer APELDOORN merkt op, dat dit een moeiiyke kwestie is. Sommige werkloozen heb ben een pension of ander be4ryfje en het is in die gevallen moellyk uit te maken, of zy werkverschaffing noodig hebben. Dr HEMELRIJK wil in afwachting van de Ryksregellng, die deze maand afkomt tot dan toe de werkverschaffing regelen, door toe. passing van het bestaande werkloosheidsregle- ment, zonder onderscheid. Met hen. die niet strikt genomen werklooze arbeid^-s zyn, kan een ander standpunt wor den ingenomen. De VOORZITTER gaat met dezen gedach tengang accoord, terwijl ook de Raad er zijn Instemming mee betuigt. In dezen zin wordt B. en W. volmacht gegeven. Een verzoek van de openbare Leeszaal te Alkmaar om 50 subsidie werd aangehouden tot de begrootlng. In verband met eenige opmerkingen van Ged. Staten werd besloten in de begrootlng 1932 eenige wyzlgingen aan te brengen en nader vast te stellen voor den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf op ƒ350982.80; Kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf op 158.900. Aangeboden werden de gemeente-rekenlng en die van het G E B. en B.A. over 1931. Tot het batig slot 1931 van ƒ27.735.15 heeft bygedragen een gedeelte van het vermoedelyk batig saldo 1930 ad 4.656.98 en een extra winst van het G.E.B. over 1931. ad ƒ7.630.54. Zonder deze extra versterking van de ge wone middelen, zou op dezen dienst zyn in geteerd. Radio-storingen. Sinds eenige dagen wor den de luisteraars, die aangesloten zyn by de Radfckfentrale, gedupeerd, door regelmatige storingen in de ontvangst. Een en ander wordt in verband gebracht met den overgang van het bedrijf, welke dezer dagen plaats vond. Deze'overgang schynt by een deel van het publiek niet in den smaak te vallen. Alhoewel reeds een nauwkeurig onderzoek heeft plaats gehad, is de dader nog niet gevonden. Thans is een belooning van ƒ50 uitgeloofd voor hen. die aanwyzlngen kunnen doen welke lelden tot bekendmaking van den dader (s). Ziekenhuis „St Nicolaas”. Van den hoofd inspecteur van de Volksgezondheid te de offl- cleele mededeeling gekomen, dat voor verple ging van die tuberculoseiyders, welke niet voor sanatoriumverpleging in aanmerking maar ziekenhuisverpleglng behoeven, op de lyst der goedgekeurde inrichtingen geplaatst is: het R K. Ziekenhuis Sint Nicolaas te Lutjebroek. drag van ƒ500— onder voorwaarde, dat de voorgeschoten gelden allereerst uit de op brengst van de verkochte loten zullen worden terugbetaald en, verder onder nader door Burge meester en Wethouders te stellen voorwaarden. Mevr. DEKKER spUt het, dat niet 1000 garantie gegeven wordt hetgeen gevraagd is. de kunstschilders. Spr. gelooft, dat het voor de gemeente niet op een groot risico zal uitloopen, daar de loten zeker verkocht zullen worden. Wethouder MAC DONALD deelt mee, dat Gorter noode zien verdwynen als politieman, omdat hy, om de wyze waarop hij hier zoo lange jaren dienst heeft gedaan, zeer gezien was. Hy was geen vitter, maar als er belangryke zaken te onder- zoeken waren was Gorter steeds op zyn post i en hield niet op totdat de politioneele zaak, welke aan hem was toevertrouwd tot klaarheid neen f 1000 gevraagd te; aan V.V.V. te ook 500 of opheldering was gebracht. Vele strafdellcten B J - 1 heeft hjj moeten onderzoeken en het mag hier 1 gerust gezegd worden, heeft hy steeds met mooi succes dien arbeid verricht. Ook by de gemeen- teiyke politie-autoriteiten stond hy in groot aanzien. De heer Gorter moge nog menig jaar van zyn welverdiende rust genieten. ,Dï STREEK” V De meening. dat de September-maand, tn verband met de groote voorraden aardappelen, nog drukke veilingen zou te zien krijgen, te geheel verkeerd uitgekomen. De aardappelen zyn aanwetig, maar er zijn helaas geen koopers. Tot voor eenige weken werd er dageiyks nog een zeker kwantixn verkocht, den laatsten tyd echter zVu de ge wone en Geldersche Schotten en de Due, op enkele uitzonderingen na, absoluut onver koopbaar. Het te een wanhopige aanblik de menschen. die bitter om geld verlegen zjjn, ge regeld met een en dezelfde viUcht aardappelen te zien komen en die toch weer onverrichter zake moeten heengaan! Er te momenteel wel handel in fyn pootgoed waarvoor de prijs om streeks f 1.40 bedraagt en voorts in de con- sumptie-soorten. blauwen en Eigenheimers, die het luttele prijsje van 70 A 90 cent per baal opbrengen. Nu het seizoen voor de vroege sluitkool ten einde spoedt, te er voor den uiterst kleinen aan voer KP1 kooplust en wordt voor Rood en Geel thans f 190—2.00 per 100 kilo besteed. Wit te moeilijk te plaatsen en dan nog slechts tegen f 0.60. Slaboonen zijn overal in overvloed en alleen het mooie goed vindt aftrek voor 3060 eent per zak, men krijgt dus amper het plukloon terug! De augurken rijn danig verregend, aan voer loopt sterk terug, prijs te iets hooger, n.l. 822 cent per kilo. Uien zyn ook goedkoop, doch worden geregeld vlot verkocht. Groote en grove t 1195, drie lingen f 0.90. nep f 2902.85 per baal. Ten laatste brengt de bloemkool nog wat fleurigheid in den druk en benauwenis, door den mooteh prijs van f 1116.50 voor de eerste, f 7890 voor de tweede soort, die gemaakt" werden. Deze noteering vindt haar oorzaak tn;. het feit, dat bloemkool momenteel nog overal schaarsch te. de soort lecerf of aelfdekkers heeft door de hitte van dezen zomer sterk geleden, van een groot deel van den aanplant komt niets terecht. De latere soort .reuzen” staan vee! beter en belooven een goede teelt. In de komende we ken krijgen we een gestadig toenemenden aan voer van bloemkool. Zoolang het binnenland ze opneemt, zal het met den prijs nog wel k»- loopen, maar daarna.... res I - Po Tabak Dell Batavia •—«•••••——.-•..••• JUdS Dell ....••••MM..M..A Senembab •••••.••......•.ma jostkost Kansas City Sootb eerevoorzitter, de wy lezen in het „Wkbl. van Bl.C." het vol gende: ,Jn Noordwyk te een versender van bloem bollen er op betrapt, dat hy andere bollen ver zond, dan dis, welke door den ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst waren on derzocht en goedgekeurd. De geheele party is in beslag genomen en tegen de betreffende fir ma te proces-verbaal opgemaakt. Het te in hooge mate te betreuren, dat er nog menschen zijn, die er niet tegen op zien door dergeiyke handelingen den exporthandel te benadeelen. Ongetwyfeld zal deze zaak voor den betrokkene «eer onaangename gevolgen hebben”. Bovenstaand van den Plantenziektenkundigen Dienst ter publicatie ontvangen bericht, laat helaas geen twijfel over. Er is een Nederland sche firma in het bloembollendtetrict, die op onverantwoordeiyke wyze omspringt met de be langen van den Nederlandschen tulnbouw-ex- porthandel en byna al zijn collega's het slacht offer had laten zyn van een daad van grof bedrog. Een party bloembollen uitdrukkeiyk voor ex port ongeschikt verklaard wordt in plaats van de goedgekeurde in de kisten gestopt en voor verzending gereed gemaakt. Willens en wetens wordt hiér het gemeenschappeiyk belang in de waagschaal gesteld. De betrokkene zal hiervan de ernstige ge volgen hebben te dragen, hetgeen moge betee- kenen een absoluut verbod van voortzetting van het exportbedryf. Voor de waarschuwing die in het gebeurde ligt, moge toch niemand blind zyn. Met ryks- hulp te een stelsel van maatregelen in het leven geroepen, dat uitvoer van ongeschikt voor ex port bevonden partyen verhindert. Ieder vak genoot draagt In de kosten en in de lasten daarvan by. Maar het beginsel waarop al deze maatregelen rusten, is het gezond verstand en de goede van de gezameniyke beoefenaren van het vak. Van het onvoorwaardeiyk onderwerpen aan de bepalingen hangt het voortbestaan van on zen export af; een ontduiking brengt den ge- heelen export in f Personen, die bli_ schouwen als een net door den burgemeester als openingsrede uitgesproken. Om 10 uur ving de ringryderij aan op de G. v. Assendelftstraat, waarvoor ate van ouds veel animo bestond. De le prys werd gewonnen door P. Welboren en mej. M. Welboren. Om 1.30 uur namiddag werd aangevangen met poprijden op de Maerelaan, waarvan de uitslag was: Meisjes van 14 tot 17 jaar: le prijs Poprijden Corie Bakker. Van het zakloopen met hindernissen (Jongens van 14 tot 17 jaar) op het Patronaatsterrein was de uitslag le prys M. Groot. Om 3 uur geschiedde de afmarsch voettjallers, een gewoon ellftal én een gecostumeerd elftal en de Gymnutiekvereeniglng D. O. K. voor het geven van v^e en 'orde-oefenlngen, op het A D.O.-terrein. De pry zen toekenning was; le prys Cowboy Jn. Beentjes Bzn.; 3e prijs Watt en Half Watt, Jn. Voormeer en Jo v. d. Maat; 3e prys Strik en Stropdas. Nlc. Glorie en Nic. Kater. Verder werd vrywel de geheele voormiddag ingenomen door kinderspelen door de school gaande jeugd op het Patronaatsterrein; om 8 uur des avonds werd voor het schitterend ver lichte Raadhuis een gymnastiekultvoering ge geven door de oudste afdeeling, onder leiding van den heer H. Henneman. Door den burgemeester werden daarna met een toepasseiyk woord de pryzen voor de ver schillende spelen uitgereikt aan de winnaars. In de verschillende café s heerschte eene ge zellige drukte en was voor diverse attracties zorg gedragen. In het R. K. Vereenlgingsgebouw trad des avonds op het Trio van Laar, welke komische voordrachtkunstenaars er de vroolykheid lang in wisten te houden en een uitbundig lachsuc ces wisten te bereiken. Ook de draai- en zweefmolen, zoomede lucht schommel mochten zich in geregelde belangstel ling verheugen. Alles byeen was de eerste dag gehoulpen door eenmooi Oranjezonnstje een goede inzet voor de Volksfeesten, en verliep alles uitstekend, van eenigen wanklank verna men we niet Spr. w st op het belang, da* Bergen heeft bij

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2