Von Bismarck als student Kerkelijke Kunst VAN OVEN, Den Haag Vaandels, insignes, Vlaggen, Medailles oenen Robinson HERFSTMAAND RADIO-PROGRAM EEN VROOLIJKE FRANS ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN DE VROUW MET HET MASKER DE JUWEELEN- DIEFSTAL VRIJDAG 9 SEPTEMBER VERHAAL VAN DEN DAG Zaterdag IO September Zijn weddenschappen -1 Slapende honden Informatie-bureau FEUILLETON AR Honderd jaar geleden werd Otto Von Bismarck ingeschreven als student in de rechten te Göttingen Hollandse!»® joncjon op Sch I Vol familiemllleu een vu- rlgen haat tegen Frankrijk. „Ik werd woest,” heeft hü eens gezegd. .Als Ik eraan dacht dat FrankrUk Straatsburg behouden had.” Zü aetten Otto von Bismarck 'r. i Ik aan gast? HAMBURG 372 M. zoo hard. Moeder is hiernaast 1 saw te OötUngen in een (Ingezonden mededeeling) Hoe k XXVII >8 en zich Dan keek zeide voort. Hun voeten (Wordt vervolgd). ■dar 1446 M. 8 50 Radiotooneel 1725 M. 1220 Cramofoon. Hoe weet u toch al die bijzonderheden over het huiselijk leven van de Kramen? Wtj hadden verleden zomer hun papegaai in 3 50 t.X Het Omroeporkest Oudere dansmuziek 1635 4.50 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN - RADIOGIDS j u dat niet sei HUIZEN, 296 M KRO 8 00 Morgenconcert 10.00 KRO-trio oJ.v. Plet Lustenhou wer11.30 Godsdienstig halfuurtje; 13.00 Tijdsein en po litieberichten; 13.15 KRO-sextet o.l.v. Piet Lus tenhou wer; 1 45 Verzorging zender; 3 00 Gra mofoonmuziek; 2.30 Klnderuurt Je4.00 Mando lineclub Ardlto: 4 30 Esperantonleuws door P Hellker; 4.45 Mandolineclub Ardlto; 5.15 Gra- mofoonmuziek8.00 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 8 20 Gramofoonmuziek: 7.10 Vulcanisme door Pater Bouwman; 7.30 Po litieberichten; 7.45 Sportpraatje van de RKF. 8.00 KRO-salonorkest o.l.v. M van *t Woud. 8.45 The 4 sere naders: 9 00 Mlcrofoonvertelse! door Joan Kat; 9.15 Persbureau Vaz Dias; 9.30 KRO-salonorkest; 10.00 The 4 Se renaders; 10.15 KRO-salonorkest; 11.00 Gramofoonmuziek. KONIGSWU8TER HAUSEN Gramofoonmulzek. 3.30 Idem. 10.40 Concert uit Mühlacker. Deze maand geeft aan de menschen Het verkwikkende gevoel Van een laatst restantje zomer En daarbij, gelukkig, koel! Laat maar waaien als de wind waait. Laat maar ruischen als het giet, Als het ophoudt maakt de zon weer Alles zonnig wat je ziet! Herfstmaand kleurt de hei en bos- schen, I "“7-a-- - j nuia> toen op reis waren!.... 1 I 1 De natuur houdt Carnaval! Zij strooit blaad’ren als confetti En de wind voltooit het bal! Niet alleen verft zij de boomen Met een kleurtje, dat het dóet. Maar zij strooit ook vele vruchten Van den tak van overvloed. Herfstmaand is gewoonlijk prachtig En zij varieert genoeg. Enkel straft zij soms de dichters. Want die juichen vaak te vroeg! En wanneer zij die wil straffen Wordt het asphalt vies en nat En wij gaan gekleed in rubber Door de straten van de stad! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) LANGENBERG 472 M. 12.20 Populair con cert oir Reinhold Merten. 1.30 Concert oJ.v Wolf. 3.55 Gramofoonmuziek. 5 20 Vespercon cert. 10.40 Concert. 750 Gramofoonmuziek 11.10 Dansmuziek alleen uit Duitschland land en Amerika. De jonge Otto kwam kritieke periode. Zooais in de andere ten waren nieuwe idee6n aan 't gisten, andig tegenover de absolute staatsmacht 7 35 Sonate in d.kl.t. Op viool van Brahms. 10.20 HILVERSUM. 1875 M (VARA). 6 45 Lichaamsoefeningen o.Lv. G. Kleerekoper: 730 idem; 8.00 Tijdsein; Gramofoonmuziek. VPRO 10.00 Morgenwijding; VARA 10.15 Uitzending voor arbeiders in de contlu-bedrijven mm.v het VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot en het VARA-Tooneel; 12.00 Tijdsein; 12.01 „The happy boys" 0.1,v. Jean Hangé; 2.00 Verzorging zender 3.15 Kwartiertje voor het Instituut voor arbei- dera-ontwikkeling3.30 Gramofoonmuziek; 3.45 Th. Ramaker .Arbeiderssport”; 4 00 Het dub belmannenkwartet .Adema van Scheltema” met Johan Jong; 4 20 A. Joustra: Bijenteelt, een nuttige en aangename bezigheid voor oud en jong; 4 40 Dubbelmannenkwartet met piano begeleiding; 5 00 Literair halfuurtje door A. M de Jong ..Waan-Europa 1934door Hans Go- bach; 5.30 Orgelspel Johan Jong; 8.00 Actueel allerlei uit de arbeidersbeweging; 8.15 Orgel spel; 6.30 Klnderuurtje730 Gramofoonmuziek: 7 40 Toespraak door A de Vries; 8.00 Zaterdag- avondprogramma10.30 VARA-varia; 10 40 VA RAorkest; 11.00 Persbureau Vaz Dias; 11.15 Gra mofoonmuziek; 12.00 Tijdsein en sluiting. BRESLAU 325 M. 8.30 Gevarieerd programma; uit Berlijn. Grand Orkest. 5.05 Orgelconcert. 8.00 Concert 9.00 Vaudeville. PARIJS (Eiffel) PARUS (Radio) muziek. 7 30 Idem. 9 50 Idem. MILAAN 331 M. 7 50 Gramofoonmuziek 9 05 Opera.uitzending. Na afloop dansmuziek uit het Lunapark Lldo te Milaan. ROME 441 M. 9.05 Opera avond. WEENEN 517 M. 8 20 Gevarieerd program ma. 10.35 Dansmuziek. Met deze kamer neem Ut geen genoegen, sprak baron Toleron tot den hotelhouder. 1 Spijt, me baron, maar ik heb niets an ders; de enkele kamers, die nog open zijn zijn besteld door de beroemde tooneelspeelster Belle Barlett. O, die ken Ik wel, zei de baron Weet u wat. geef mij die kamers maar tot zij komt; zü zal het zeker goed vinden. En baron Toleron die een slechten naam had. maar veel van luxe hield, genoot van de prachtige bad-, zit- en slaapkamer. BRUSSEL 599 M. 12 30 Concert door het om. roeptrio; 130 vervolg concert; 5 20 Concert o L v. Arthur Meulemans; 6.30 Gramofoonmu ziek9.20 Concert. Vader, onze onderwijzer zegt, dat alle pels dieren in den winter een nieuw bontvel krij gen! Sssst! Niet Immers bezig! Wafuurl^jL loopt i®d M. 12.20 Concert. DAVENTRY 1554 M. 12.20 Concert van North Regional. 1.50 Concert door het Commodore Alleen de actrice zelve geloofde niet aan de schuld van het meisje en ze sprak: Huil niet, Barbara, ik weet, dat jtj het niet gedaan hebt en alles zal wel uitkomen. U deed beter eerst eens naar de feiten te luisteren, zei Nichols. Maar zij was niet te overtuigen en toen Barbara heen was gegaan, wendde zij zich tot baron Toleron. Ik heb geen vertrouwen in dien man. sprak ze. Ik wilde een ander raadplegen. Juffrouw Barlett. Ik hoop maar, dat u mij niet verdenkt, hoewel de schijn tegen mij is, sprak Toleron ernstig. De schijn is volstrekt niet tegen u. ant woordde Belle vriéndelijk. Integendeel om a dit te bewijzen hoe ik u vertrouw wilde ik a verzoeken, den heer Paul Bek voor me te gaan halen. had voor zijn vereenlglng. Weer een anderen keer moest hl) tien dagen ..zitten" vanwege een duel op pistool De reputatie van zijn oproerig heid was zóó algemeen verbreid, dat hij op een studentenfeest te Jena. waar hl) ultgenoodlgd was door enkele vrienden, de stad uitgedreven werd als lawaaimaker en vechtersbaas. Toch begreep Bismarck op een zeker oogen- bllk, dat hu den verloren tijd diende in te halen en hij gaf er zich rekenschap van. dat hij Got tingen moest verlaten, indien hu een ernstige verandering in zun levenswuze wilde aanbren- gen. In September 1833 ging hu zun rechtsstudies te Berlijn hervatten. Niettemin had het verbluf in Gottingen een sterken Invloed op zun geest teweeggebracht, want zun politieke Ideeën waren er totaal veranderd. De liberale sympathieën waar hu eerst mee te koop liep, hadden plaats gemaakt voor een eerbied voor het bestaand gezag. De schermutseling te Frankfort den 3en April 1833. waarin de Wachtsoldaten slaags raakten met de studenten, had hem voorgoed een afkeer bezorgd van alle oproerigheid tegen het wettig regiem. Alleen zijn religieuze opvattingen waren onge wijzigd gebleven. Eerst in 1846. onder den invloed van zUn vrome verloofde Jeanne de Putkammer, kreeg hij ge voelens. die eenigszins op een christelüke af komst konden wijzen, indien men aldus een godsdienst omschruven mag. waarin liefde en vergiffenis onbekende woorden zijn. Terwijl Otto von Bismarck te Göttingen dit leventje leidde van Jan Pleizler. was er een andere jonge man. die de collegezalen en de bibliotheek bijna niet verliet. Dit was de zoon van een Westphaalschen heerboer. die alle ele gante omgangsvormen miste, maar een noest werker was. Later, wanneer de grijze kanselier zich al machtig gelooft en den oorlog wil verklaren aan Rome, is het deze student, die hem tegemoet treedt om zijn geloof te verdedigen en die. na jaren van moeizame worsteling, hem verplicht een hateluke wetsbepaling op te heffen. Deze jonge man heette von Windthorst. KALUNDBORG 1153 M. 13.20 Uitzending uit Restaurant „Wlvex". oJ.v. Emll Reesen. 11.20 Dansmuziek. Het Hannoversche stadje Gottingen, waar hij zun rechtstudies ging beginnen, was be roemd om zun Unlverzltelt, Zü «as in 1734 gesticht door George II. Zoning van Engeland en keurvorst van Hannover, en in 1832 trok zu. ofschoon zü alleen op de oude lauweren rustte, nog een groot aantal jongelieden niet maar ook uit Enge- Den volgenden dag gingen Robbie' en Topsy op eigen gelegenheid er eens op uiti^taiaar Freddy Vrijdag waarschuwde ben, met te ver te gaan, omdat ze gemakkelijk zouden kunnen verdwalen. Toen ze een paar mijlen geloopen hadden, kwamen ze aan een rivier, waar ze een paar eenden stoorden, die verschrikt opvlogen. Daar ont dekte Robbie plotseling een viertal eieren op den grond. „Wat een prachtige eieren! O, die hebben de eenden gelegd,” riep Topsy uit. „Natuurlijk," zei Robbie. „Weet je wat. laten we Freddy vragen, met zijn mand hier te komen, dan Zeker niet, antwoordde Maurice. zou ik dat weten? De vrouw was geheel in de war. ZU wendde zich tot Ernestine, als wilde zü haar om uitleg vragen. Mr. Maurice beeft het aan zich zelf te wijten, ael Ernestine, als het feit, dat hü uw dochter dien avond bü mü bracht, verkeerd Is opgevat. In ieder geval kan hü niet weigeren, om te vertellen, wat hij weigerde, mU te vertellen. Ziet u. mr. Maurice, voegde zü er bü. zich tot hem wendend. Mrs Foulton wil beslist weten, met wlen u dien avond haar dochter aan tafel hebt gezien, in Londen. Maurice aarzelde slechts een oogenblik. Uw dochter zat naast mr. Charles Bell, mrs. Foul ton. zeide hfj De vrouw borg haar gelaat in haar boeze laar, en snelde heen. ZU hoorden haar snik ken in de keuken. Ernestine haalde haar schouders op Wat vervelend! seide zü Nu krijgen we geen thee Menschen van dien stand hebben geen zelfbeheerschlng. Maurice zag haar streng aan. Hebben de menschen hier mij in verband gebracht met de verdwijning van dit kind? vroeg hij. Ik denk het wel. antwoordde zU onver schillig. Een nieuwe rol voor u. niet? Maar het Is uw eigen schuld. U moet niet zoo geheim- zinnig 7.jjn Maar geloofde bet toch niet, hij kortaf. Wat aal ft u zeggen? 1.35 Gramofoonmuziek 2 30 Idem 450 Concert op de radlo-tentoon- stelllng van Hannover. 10.40 Dansmuziek uit Berlijn. BERLIJN 419 M. 108 voor piano en Dansmuziek door de Waldemar Hasz. kapel. Twintig minuten later stapte een stevige op geruimde man de kamer binnen. V bent zeker mUnheer Bek? Ik wilde graag, dat u de zaak voor mU tot klaarheid bracht. HU bekeek nu alles, ondervroeg nog eens het kamermeisje en praatte vrlendelük met Toleron. Goeden avond, juffrouw Barlett. zei hU elndelUk. zoodra ik iets weet, hoort u van me. Dat is me de detective wel. bromde Ni chols. toen zUn collega vertrokken was. Dus u weet het, zei Bek bü zün vertrek den hotelhouder, één woordje, als iemand na juffrouw Barlett de kamers betrekt en verder mondje dicht. Tien dagen later was hü terug. Wie is uw gast? MUnheer Gorcoran, 'n Amerikaansch mll- Uonnalr. Kunt u me een poosje als kellner gebrul- Wat zult u nu verder doen? informeerde de hotelhouder aan Bek. Inbreken, antwoordde Bek kalm, en in gezelschap van Nichols sloop de amateur-in- breuker in de zitkamer van den heer Gorcoran; een stoel waarop een lampetkan was neerge zet, werd behoedzaam verwijderd, en terwül een geruststellend gesnork uit het bed klonk, werden de kleeren van den verdachte doorzocht. Nu? vroeg Nichols hatelUk. De inhoud van de zakken was niets büzon- ders, Horloge, portefeuille, zakschaar en een zakdoek en één vreemd ding: een centimeter. Dien zocht ik. zei Bek. en geef me nu nog eens de portefeuille. Alle papieren borg hü weer op. totdat hU een stukje papier vond, waarop onregelmatig een kruis getrokken was. Vlug, meet het karpet eens op. sei Bak plotseling, en de detective gehoorzaamde. Juist, het klopt, klonk het toen kort. Nichols begreep er niets van. want Bek*lag op zün knieën te meten. Hier, zei hü toen. HU ontdekte een snede in het dikke tapUt, en zag ook een kleinen spüker. die het uitgeeneden lapje op zün plaats hield. HU lichtte het er uit. In den gepolUsten vloer liep een cirkelvormige snede. Met zün mes wipte Bek het hout op. Netjes gedaan, mompelde hü in zich zelf, trok toen aan een zwarte paardenhaar, die uit het kleine gat omhoog stak en haalde er de juweelen uit. Nu was Nichols geheel bekeerd. Hü wilde on- mlddellük Gorcoran arresteeren. maar Bek zei. dat er nog geen bewüs was. HU legde de juwee len weer in hun schuilplaats en verstopte rich achter de gordünen. En jawel, toen Gorcoran met moeite om zes uur was wakker gebonsd, begon hü precies hetzelfde spelletje als Bek. Hü mat. maar voor hü dat deed, liep hü naar het open raam en kuchtte. Van de straat werd zün kuch beantwoord. Doch op het oogenblik, dat hü zün bult uit den vloer te voorschün haalde, werd hü van achteren aangegrepen en op den grond gewor pen Een sponsje met chloroform deed hem van allen weerstand afzien. Bek Uep naar het raam, waaronder een opvallend lange vrouwenfiguur wachtte. En nu deed Bek Iets heel vreemds. Hü wierp het taschje met den kostbaren Inhoud naar beneden, waar het door die figuur werd opgevangen. Vervolgens verdween de dame snel om den hoek van de straat, om in de armen ts loopen van een kranigen politieagent. Laat maar, mUnheer. grinnikte die, tenrül hü handig de boelen toeklapte. Het spüt me, dat ik een „dame" moet lastig vallen, mijnheer Toleron, maar ik arresteer u. omdat u de ju weelen. die thans in uw bezit zün. gestolen hebt. Duilsche Universitei- vü- en de landsverdeelmg zooais die in 1815. op het Weener Congres was vastgesteld. In 1831 achtte de konlng van Hannover het dan ook noodzakelük afdoende maatregelen te nemen tegen de liberale mentaliteit die steeds hech tere vormen ging aannemen in de studenten- vereenigingen. Het ..Korps” mocht ten hoogste 30 leden bevatten voortaan en bet bestuur droeg de verplichting ieder semester om mach tiging aan te vragen, die bet voortbestaan der Vereenlglng toestond. Direct na zün installatie begon Bismarck relaties aan te knoopen met de leden der ^urscbenschaft”. Dit was een groep jonge li beralen die droomden van de eenheid van Duitschland Den 27en Mei 1832 woonde hü de groote bijeenkomst bü te Hambach waar U geloofde bet toch niet? herhaalde hü. terwül hu Zün oogen vast op haar gevestigd hield. Zü wendde haar bleek gelaat naar hem toe. HU meende een verandering In haar manier «en doen te bespeuren. Natuurlük niet» antwoordde zü- ®i. als iemand anders dat geloofd heeft, dan aal men gauw de waarheid hooren. Met dat al is bet afschuwelük. seide hü- We moeten iets doen. ZU wendde zich moe van hem af. Zün ge dachten waren vol van de tragedie van Letty Foulton's verdwünen. Hü dacht «sn niets anders HU richtte zich plotseling tot haar. Ik zal teruggaan, zeide hü. om nog eens met Charles Bell te spreken. ZU keek hem in bet gelaat, en las daar dingen, die haar deden schrikken Hü had zich reeds naar de deur begeven, maar zü plaatste zich In den weg. Neen! riep zü. Het is uw zaak niet Laat m U met hem praten. Hü schudde het hoofd. Dat is geen zaak voor een vrouw, om zich mee te bemoeien, zeide hü. Hü zal niet naar luisteren, ging zü met aandrang voort. Hü aal u zeggen, dat u er niets mee te maken hebt Als fatsoenlük mensch heb Ik er wél mee te maken, viel hü baar in de rede. Laat me gaan, alstublieft. Zoodra se bü mrs. Foulton binnen kwamen, begreep kfiaurice. dat Ernestine hem inderdaad daar vdbr een bepaald doel gebracht had, want mrs. Foulton richtte zich in alle stüfheid op. toen ze hem in het oog kreeg, en vergat zelfs naar gewone eerbiedige beleefdheid je gens de meesteres van Rulery. Ik heb mr. Maurice hfer gebracht, zooais u ziet, mrs. Foulton, zei Ernestine. Geeft u ons alstublieft wat thee. En eh, u moet mr Maurice een vraag stellen, geloof ik. De vrouw beefde. Zü scheen voor het oogen blik haar spraak verloren te hebben Als u het liever hebt, ging Ernestine kalm voort. zal ik het voor u vragen. Wist u. mr. Maurice, dat Letty weggeloopen is. en naar Londen is gegaan, zonder een woord aan haar moeder te zeggen? Neen, dat wist Ik niet, antwoordde Maurice ernstig. Het spüt me erg. dat ik dat hoor. U wist het niet? U wbet bet niet, waar ae Is? vroeg de vrouw heftig. WARSCHAU 1412 M. 5 20 Populair concert 6.40 Dansmuziek. 8.20 Populair concert. 1025 Pianorecital. 11.10 Dansmuziek. ken? Zeker. U wilt dus Ik ben over een half uur terug. Toen Bek na verloop van dien tüd terug kwam, zou niemand hem herkend hebben. Hü moest den nieuwen gast bedienen. Deze was zeer tevreden over zün souper, alleen was er een vreemde smaak aan de chartreuse. Ik moet morgen om zes uur op. kellner, sprak hü. maar hard kloppen, want ik slaap vast. Toen mademoiselle Belle Barlett kwam moest de baron verhuizen; maar hü vond het aan genaam de kennismaking met de gevierde ac trice te vernieuwen. Haar komst in het hotel was een ware ge beurtenis, niet alleen om haar beroemdheid, maar ook omdat men wist, dat zü prachtige juweelen had. mooier dan de voornaamste da mes. Toen Belle Barlett aan het diner ver scheen. fonkelde op haar borst een robün, met rcsigen, schitterenden glans. Baron Toleron zat naast haar en maakte haar een compliment over haar ju weeïg nscha t Als ae u maar niet ontstolen worden, sprak hü. Dat bleek een profetie, want den volgenden dag waren de juweelen verdwenen en baron Toleron werd op minder aangename wüze m de zaak betrokken, omdat Barbara Aballan. Belle's kamenier, hem uit de kamer der actrice had zien komen. De hotelhouder haalde er onmlddellük een detective bü. den heer Nichols, die bü baron Toleron aan het tafeltje ging zitten. Ik ben detective, sprak hü zacht, ik wensch een onderhoud onder vier oogen; wilt u mU volgen? Verbaasd keek baron Toleron naar het schran dere gezicht tegenover hem. t Is een grap hé? Volstrekt niet, antwoordde Nichols, en hü deed Toleron In de kamer van den hotelhouder een verhoor onderrgaan Toleron verklaarde de deur open te hebben bevonden en zich te hebben vergist. Maar u zeide toch, de deur gesloten te hebben? vroeg Nichols ontstemd aan Barbara, die snikte. Ja.... Ja, dat dacht Ik ook. stamelde zü Hoor eens, mUnheer Nichols, sprak Tole ron, de llftjongen en de kellners kunnen ge tuigen dat ik regelrecht van de kamer van mademoiselle Barlett naar het tafeltje ben ge gaan, waar u mU gevonden hebt. Om alle acn- terdocht te voorkomen, wil ik nu dadelük ge visiteerd worden. Dit geschiedde, maar er werd niets verdachts gevonden, zoodat Barbara nu voor de schuldige werd gehouden. een diep geheim, ael ae langzaam. Ik denk, dat ik u dat op zekeren dag vertellen aal, want het kan wezen dat ik hulp noodig heb. Daar zal ik blü om zün. antwoordde hü eenvoudig. Dat weet u. Laten we nu gaan, ael ae, zich afwendend. Het is te koud, om hier te blüven staan. Ik zal u naar de One-tree-hoeve brengen. Daar heb ik een reden toe, voegde ze er lang zamer aan tpe. kunnen we ze meenemen. Zu haastten zich, den zeeman te vertellen van die prachtige eenden eieren, en hij was al even verlan gend om ze te halen als zij. „Ik zal een flinke mand mee nemen.” zei hij, en meteen gingen ze op stap. Maar toen ze weer bij de rivier gekomen waren, had de heete zon de eieren al uitgebroed. Verschrikt greep Topsy haar neefje vast. „Wat zijn dat voor griezelige dingen riep zij uit. „Dat zijn krokodillen-babiea,” zei Freddy, die zijn buik vast hield van het lachen, „en ju dacht, dat het... eenden-eieren waren!” vervolg.) gingen geruischlooB over het tapüt van natte bladeren. Langs den weg renden konünen bü honderdtallen over het veerkrachtige mos naar hun holen. Wéér begonnen zü te stügen. Be neden hen strekte het landschap zich uit en ontrolde zich als een mozaïek, dat vaag te zien was door den sluier van den nevel. Ernestine wendde rich lachend tot hem. Er was nu meer kleur op haar wangen Zü was buiten adem vóór zu den top bereikten. Beken het maar,1 zeide zü. u ziet me liever zóó, dan in Londen, Is t niet? U bent hier natuurluker antwoordde hü. en meer, zooais ik u graag zou zien. Zü stonden nu op den top van de heuvel reeks. Onder hen lag het groote huls met zün prachtige lanen en parken, en opzü daarvan het nietige dorp. Verderop spreidde zich een landschap uit van golvende weiden, en wel verzorgde akkers. Dezelfde gedachte rees bü hen belden op. Ziedaar, mün bezittingen, zeide zü. Hü knikte. U moet er wel heel trotsch op zün, ael hü bedaard. Het is büzonder mooi. Zü wendde zich tot hem. Haar gelaat was even koud en ongevoelig als de rotssteen, waar op zü stond. Misschien vraag u zich af, waarom ik altüd alleen gebleven ben? ael ae. Hü haalde zün schouders op. Een kwestie van temperament, misschien, zeide hü. U hebt een neiging, om onafhan- kelük te zün is t niet? Er >Un zekere dingen geweest in mijn leven Ik vrees, antwoordde zü, Clwt de men schen hier al wel geleerd hebben, om het onverwachte van mij te verwachten. Zegt u mij eens, ging zü voort. wat heeft u terug- gevoerd naar het tooneel van uw lüden? Ik boop, dat u me zeggen zult, dat het is. ozn uw excuus te maken voor de tergend onbeleefde wüze. waarop u de laatste maal, dat we elkander zagen, van mü bent weggeloopen Ik wist niet, dat u hier was, antwoordde bü Ik kwam hier voor twee dingen in de eerste plaats om stof te verzamelen voor ren kort artikel in het blad van een vriend van me. en in de tweede plaats, om Charles BeU een vraag te steUen. Die vraag heeft hem blükbaar geërgerd, merkte zü op. Hü scheen al geërgerd, vóór ft bet vroeg, ■ei Maurice. ik schün hem op een of andere manier beteedlgd ts hebben. 10 Sept. 1832 liet een jonker van 17 Jaar. Otto von Bismarck, zich inschrüven als student in de rechtswetenschappen aan de unlverzltelt te Gótingen. Hü kwam uit een Pruisische adellü- ke familie, sinds de 14e eeuw bekend staand als rumoerig, zelfbewust en opstandig tegen de geestelükheid. Zün vader, een oud-offlcler, had vaarwel ge legd aan het Pruisisch leger, toen hü bü den slag van Kaiserlautem een gevaarlüke wonde had opgeloopen en zich teruggetrokken In zün kasteel te Schönhausen, dat In 1809geplun derd werd door Fransche soldaten en wel zoo doortrapt, dat selfs de geslachtslijst van de familie Bismarck, die In de vestibule hing, met bajonetsteken vernield wetd. Na vervolgens eenlgen tüd in Poelmeren door gebracht te hebben op een landgoed, dat hü van een neef geërfd had. besloot hü nï lang aarzelen toe te geven aan den wensch van zün vrouw en zich te vestigen in de Behrenstrasse te Berlün. toentertijd een der voornaamste straten der stad Niettegenstaande hü het klassieke type verte genwoordigde van de Pruisische landjonkers, hartstochtelük jager, goed eter en stevig drin ker was. bezat zün vrouw een meer gecultl- veerden geest, die opging in het mondaine leven van Berlün. van bloemen en snuisterijen en die de vrüheid had om frivool en verkwistend te zün. Op 6-jarigen leeftud werd de kleine Otto naar het instituut Plamann gestuurd, een pensio naat waar de Duitsche legerdlsclpllne nog een lesje aan kon nemen aan de onverbiddeluke tucht en gestrengheid Het moet er beslist hard geweest zün voor de levenslustige jongens, want de uzeren kanselier, die zich niet gauw beklaag de zal later schruven: ..Mün jeugd heeft men totaal bedorven.” Op het gimnasium studeerde hü uitstekend HU had een voorliefde voor geschiedenis en leerde de vreemde talen met een verbazend ge mak. Het Fransch was bovendien de omgangs taal in zün familie. Het was zelfs In deze taal dat zün grootvader In 1774 een boek had uit gegeven dat de deugden van zün overleden vrouw roemde in een stül die sterk geïnspi reerd was aan de lectuur van Rousseau. Toen hü na zün gymnasiaal examen te Gottingen kwam, was Otto von Bismarck een groote jongeman, vlug en sterk, met een hoog voorhoofd onder een weligen haardos Sinds eenigen tüd had hü. in navolging van cün ouders, afgedaan met alle godsdienstige practuk: ..omdat het gebed hem tegen Gods natuur scheen in te gaan 't?) en daar hü. wat een normaal gevolg was van het officieel on derwijs, pantheist was. Ofschoon men hem vanaf zün kinderjaren een absolute en toegewude aanhankelükheld voor de Pruisische monarchie getracht had in te prenten, was hü vagelUk republikeinseh 'gezind. In zjjn^memoires luidt het: Ik brak mU Jipt hoofd om motieven te ontdekken, die in staat waren om millloenen menschen te doen besluiten levenslang den wil van een enkeling te volgen Over de buitenlandsche politiek had hl ■elfde meenlng als de officieren uit de gen tegen Napoleon, die zün frequenteerden Hij was bezield met 30 000 natlonaalgezlndcn de noodzakelljkhïld proclameerden van het ééne Duitschland in een republiek, en van de Europeesche staten in een confederatie. Als hü op het eind van zün leven lK.de eenzaamheid van Friedrichs ruhe zün memoires gaat schrüven, herinnert hü zich nog de hoogdravende vaderlands-poë zie die daar uitgegalmd werd. Maar al spoedig begonnen twee dingen bü zün kameraden hem tegen te staan: het overgroote meerendeel had geen behoorlüke opvoeding gehad en geen van allen durfde een duel aannemen. Tenslotte liet hü zich inschrijven in de aristocratische „Hannovera”, een der negen studentenvereenl- gtngen te Göttingen. Bismarck had zich te Göttingen uitstekend geïnstalleerd. Hü woonde in het centrum van de stad, niet ver van de college-zalen en ge durende de eerste weken toonde hü zich vol van den vurlgsten üver om de lessen bü te wo nen. Maar al gauw, even na Plnksteren, sloot hü een studentikoze vriendschap met drie levenslustige Amerikanen en veranderde to taal van levenswüze. Hü ging wonen in een klein paviljoen en viel overal op door zün ru moerige manier van doen, zün excentrieke kleeren. zün grooten baard en een snor van buitensporige afmetingen. Midden in de maand Juli werd hü gedaagd voor den unlversltelts-rechter wegens een van de vele vergrüpen die hü noodzakelük moest bedruven om gelukkig te leven. Hu verscheen in de beklaagdenbank, met een bonte kamer jas aan. hooge rUlaarzen. een lange pup in de hand en een grooten buldog aan een ketting. Het werd een enorm succes. De rechtszaal geleek een variété-theater. Deze grap bezorgde hem de eeuwige vriendschap van alle vrooluke Fransen die het leven der professoren ver zuurden. Een groote kring van dit soort jongelui om ringde hem in de herberg, waar hü 30 tot 30 püpen per dag rookte, bü den kapper, waar hü naar het laatste nieuws ging hooren en met mooi weer in de dennen- en beukenbosschen die Gottingen omgaven. Hü was overal te vinden, behalve op de col leges..» Spoedig werd hü beroemd door zün duels, zün weddenschappen en zün eeuwigdu rende twisten met den unlverslteltsrechter. Om de geringste reden trok hü zun degen en ofschoon de duels verboden waren in de statu ten, kwam de unlverslteltsrechter alleen tus- schen beiden in het (vrü zeldzame) geval van het duel op pistool. Gewoonluk gingen de duel listen naar een kleine herberg buiten de stad Im Kaleer Daar rokken zü zware opge vulde leeren jassen en broeken aan. zetten een Ingewikkeld brllsysteem op den neus en de kunst was nu den tegenstander een houw toe te bren gen met een kling van vier voet Na het toebrengen van de eerste wonde werd het gevecht gestaakt, men reikte elkaar de hand en ging „schmollets" drinken; dat wilde zeggen de tegenstanders strengelden de linker armen in elkaar en goten bier door het keelgat Gedurende de drie semesters die hu te Got tingen doorbracht, had Bismarck niet minder dan 38 duels. Een enkelen keer werd hü even gewond aan de kin. Bovendien was de snede niet toegebracht volgens de regelen der kunst. Vier en twintig jaar later. In de volle Parle- mentszlttlng. zal de kanselier dit nog verwüten aan zün vroegeren kameraad. Bledenweg. die het tot gedeputeerde gebracht had. De wond was echter te licht geweest om eenige verandering te brengen In de reputatie van den duellist. De ..Hannovera” bleef Bismarck den bünaam geven van ..de onwondbare Achilles”. Eén van zün weddenschappen Is merkwaardig: hü wedde met zün vriend, den Amerikaan Coffin. dat Duitschland binnen twintig jaar een éénheid zou vormen. Dit toont wel van welke richting de politieke Ideeën van Bismarck zich aan het oriënteeren waren. Zün zakgeld vloeide met een ontstellende regelmaat in de boete-kas der Unlversttelt. Den eenen dag had hü enkele thalers te betalen, daar hü in de straat gerookt had. den anderen dag werd hü maal 24 uur in bet cachot ge sloten, daar hü geen machtiging aangevraagd Ik zou anders denken, dat heelemaal onbegrüpelük behoeft te vinden, re droog Zü wist, of raadde dus. wie het geweest war., die bü het gezelschap van Letty Foulton in Londen had behoord. Maurice zweeg. Zü liepen eenigen tüd voort in de richting van de One- tree-hoeve, tot Ernestine, vermoeid van het stügen, buiten adem bleef staan en tegen een hek leunde. Ik hoop, zei ae dat u bezig bent, met uw indrukken te verzamelen. Maar dan moeten ze bepaald in de lucht zün. want u hebt niet naar rechts en niet naar links sekeken. h\j glimlachte, en bleef naast hav staan, en zag naar omlaag. Het dorp lag büna, aan hun voeten; en daar voorbü. in de verte, spreidde zich in nevel gehuld het landschap uil. stil en zwügend In den Ncvember-mlddag. De wind was gaan liggen, de vogels lieten niet hooren er was niets meer over van het drukke koor van som erge lulden. ZU stonden aan den rand van een begroeide plek. Om u de waarheid te zeggen, zeide hü. was Ik meer aan het denken over iets, dat ft u aegg«n moet. Is het iets ernstigs? vroeg ze. Dat is het zeker, zeide hü- Zü fronste even de wenkbrauwen ze hem smeekend aan. Dus kan het nog wel even wachten, zei ze Deae inspanning is juist, wat ik noodig heb. Ze doet me goed. Ik wil mün middag niet be derven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 9