Gunstige voorteekenen? Prikkeldraad Max Poll Welter van over Echt en goed de waarde der Moeilijkheden met ’t s.s. „Veendam” MAANDAG 12 SEPTEMBER BISSCHOPPELIJK BEZOEK TE DRIEHUIS Stad van staal ZAKELIJK OORDEEL Personeel ontslagen? 'E In een vicieuzen cirkel Motie 4 Naar de Missie Wat doet de directie? „LA KATOL1KA SUDO” R. K. Esperantisten Vereeniging De politieke situatie DR. C. J. KONING OVERLEDEN ACTA APOSTOLICAE SEDIS Bekend bacterioloog K.J.M. V. film De drie bronnen HUIDIGE „HAUSSE By a a allafe De aankomst van Z. H. Exc. den Wijbisschop van Keulen dan het station te Santpoort voor een bezoek aan Pastoor v. d. Meer te Driehuis Naar een beter stelsel Rede Max van Poll De salarissen 1/7 10/0 4 es es hL Is St. Dit staatje beteekent voor de hier belang - volgend 10/9 1/7 Eisch afmonstering! Verder Ml Het productie-apparaat ia niet de is er- Contactcommissie adviseert de be- manning in een Kanaalhaven af te monsteren langrijke fondsen, met noteeringen Juli en per 10 September: 75 55% 25 132% 123% 197 203% 134 170% 270% 156% 145 161 69% 22 15% 15% 25% 48% 20% 18% 11% 116% 37% 5% 8 53% 59 26% 33% 77% deze hun maar <v, h. 107% 78 48% het con- Het jongste nummer van 1 September, van de Acta Apostolicae Sedis bevat een constitutie apostollca .en een achttal litterae apostolicae over de oprichting of reorganisatie van kerke lijke provincies en apostolische vlccarlaten en prefecturen. De H. Congregagtie der Riten publiceert twee decreten In de zaak van de zaligverklaring van de Eerb. Dienaresse Gods Maria Crucifixa dl Rosa en van de heiligverklaring van den zali gen Franciscus Xaverius Maria Bianchi. In de lijst der benoemingen vinden we om. die van mgr. G. A. H. Bauduin tot nrotonota- rius apostollcus ad instar pastlclpantium. Tot commandeur in de orde van den H Gregorius den Groote is tynoemd A. J. B Blaisse tot rid ders J. B. Luykx, O. A. Dunselman en O. M. E. Loupart. Da de Amsterd. Bank N. Handel Mij. Cert. Aku Philips Gloeilamp. Gem. Bezit Unilever A. N. I. E. M Dinsdag 27 September hoopt de Pater Venan- tlus Leem rel re van de Orde der Carm. en Pastoor te Hoogeveen, zijn 40-Jarig professie - feest te vieren. Tal van bezuinigingen door de Commissie Welter kunnen zonder al te veel bezwaar wor den aanvaard. Over die op het onderwijs zou een ander spreker, die meer bevoegd is op dit punt, han delen. a Rede uitgesproken op het congres van R. K. Onderwijzers te ’sGravenhage zal met de uiterste zorgvuldig- (rden overwogen of niet aller- j belastingen moet worden ge in dit verband naar de brochure in de serie „Pro en Contra": Belas- tingverhooglng. is die in- ons land nog mogelijk? waarin de heer Bekaar tot de conclusie komt, dat het zeer goed mogelijk is 172 millioen uit nieuwe belastingen te vinden. A. 114 35 67% 96% 163 Ned. Ind. Gas N.B.V... 171 Alg. Exploratie 94 Kon. Petrol. Mij124 Handelsver. A’dam 150 Deli Bat. Mij104 Dell Mij103 Senembah Amsterd. Rubber De heer Fllott, voorzitter der R.K. Esperan tisten Vereeniging „La Katolika Sudo" te Maastricht wijdde Zaterdag-avond op de> alge- meene vergadering der Ver. hartelijke woorden van dank aifTde nagedachtenis van Z.E. Kardi naal van Rossum, die zulk een warm voorstan der Was van de internationale taal Esperanto. In verband met een ingekomen' schrijven van professor Font Giralt uit Spanje, naar aanlei ding van de onlangs plaats gehad hebbende i wanneer zij de handtee- .enlng dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kljspijnpoe- ders. Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. De tweede Bondsdag der Kath. Jonge Mlddenst. Vereenlgingen in het Bisdom Haar lem. welke in Juni j.l. te Lelden werd gehouden, Is voor het Bondsbestuur aanleiding geweest tot het laten vervaardigen van een propaganda film voor de K.JM.V., welke tot titel heeft „De K.J.M.V. Wapenschouw.” ge noemde fondsen een gemiddelde koersver- betering met ongeveer 40 en aange zien de koersen van verschillende dezer fondsen vóór 1 Juli nog veel lager stonden (Aku daalde tot 22; Philips tot 58; Ned. Ind. Gas N. B. V. tot 148; Kon. Petrol. Mij. tot 96; Dell Mij. tot 68) is de werkelijke koersstijging natuurlijk nog veel rijker. Voor de New-Yorksche beurs is staatje (in dollars) interessant: Amejt Smelting Anaconda Copper Kennecott Copper Bethlehem Steel U. 8. Steel General Electric General Motor Studebaker Amer. Tel. Teleph North Amer. Cy Cities Service Shell Union Mac Keesport Tin Atchison Topeka Chesapeake .Ohio Southern Pac Union Pacific Vervolgens werd unaniem de volgende motie aangenomen De R.K. Onderwijzers-organisaties van Ne derland, aangesloten bij de St. Wllllbrordus- en Canisiusfederatie, bijeen in congressen te Utrecht, 's-Gravenhage, Tilburg, Roosendaal en Roermond op 11 September 1932. ter bespreking van het Rapport van de Staatscommissie voor de verlaging van de Rijksuitgaven (Commissie- Welter), gehoord de verschillende inleiders. spreken als haar meenlng uit: dat door de Commissie-Welter tengevolge van haar eenzijdige samenstelling in haar rapport geen rekening is gehouden met de eischen van de Katholieke Sociologie, waarom dit rapport door onze Katholieke Organisaties niet kan worden aanvaard; dat het in strijd is met de verdeelende recht vaardigheid. dat de lasten in zoo groote mate gelegd worden op de ambtenaren en onderwij zers, alsmede op de werkloozen. voordat, voor dat door de Regeering in de "Volksvertegenwoor diging in een gefundeerde uiteenzetting is aan getoond. dat alle andere middelen om 's landd financiën in evenwicht te houden zijn uitgeput; dat tal van beter gesitueerden worden ont zien. terwijl het toch een eisch van rechtvaar digheid is. dat in tijden van nood, naar ver mogen wordt bijgedragen door allen; dat nog ruimschoots maatregelen zijn aan te wenden om de staats-inkomsten te verhoogen; dat de verschillende aanslagen, welke het la ger onderwijs bedreigen, zooals o.a. de opvoering van het aantal leerlingen peY leerkracht, het verbod van overtalllg personeel, de invoering van mlnder-bevoegde leerkrachten, het peil van het onderwijs aanmerkelijk zullen doen dalen; dat de handhaving van de door het Wetsont werp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920 in uitzicht gestelde verbeteringen voor het buitengewoon lager onderwijs gewenscht is; dat verhooging van het aantal leerlingen, ge noemd in artikel 73 van de wet op het Lager Onderwijs 1920 voor bepaalde groepen van de bevolking een beletsel zal zijn om haar begin selen ten aanzien van het onderwijs in toepas sing te brengen; besluiten deze meeningen ter kennis te bren gen van de jeering, de Volksvertegenwoordi ging. de Commissie-Welter en de Pers. In den ouderdom van 69 Jaar is Zondag te Bussum overleden dr, C. J. Koning, bekend bacterioloog, o_m. grondvester van het weten schappelijk melkonderzoek. De heer Koning heeft te Amsterdam zijn apothekersstudie volbracht. Sedert 1890 was hij te Bussum gevestigd als apotheker, terwijl hij tevens zijn* laboratoriumstudiën voortzette. In 1911 werd hij door de Universltelt van Gro ningen benoemd tot doctor honoris causa in de micro- en bacteriologie. De overledene heeft verschillende functies in organisaties bekleed, ojh. was hij voorzitter van den Gezondheidscommissie in het Gooi. Voorts heeft hij onderscheidene onderzoekin gen verricht op tabak en paddenstoelen. Ver scheiden publicaties zijn van zijn hand ver schenen. Wij léggen den nadruk op het woordje .bijna". Immers: ook al zou de huidige koersstij ging niet voor 100 reëel zijn, dan mag men de waarde dezer hausse nog niet on derschatten. Gesteld, dat de waardestijging b.v. maar voor 75 reëel was, dan zou het niet on mogelijk zijn, dat de hausse an und für sich de overige 25 aanvulde, doordat zij nieuw vertrouwen wekt en daardoor het ingewikkeld ekonomisch raderwerk weer in beweging zet, over het doode punt héén helpt. Reeds thans kan dankbaar geconstateerd worden, dat er een keer gekomen is in de vertrouwens-, in de wantrouwens-krisis; en 't is maar te hopen, dat deze tendens zich voortzet. Vóór alles toch heeft de wereld behoefte aan vertrouwen. Alvorens het eigenlijke onderwerp te bespre ken. wenschte spr. eenige opmerkingen te ma ken en een verzoek te doen. Ie. dat spr. het rapport-Welter behandelde en geen regeeringsvoorstellen. Het is spr. niet be kend, welke voorstellen der commissie-Welter door de regeering zullen worden overgenomen en voor zoover hij weet, heeft de regeering hiervan geen mededeelingen naar bulten ge daan. Het is dus niet mogelijk over regeerings voorstellen te spreken, omdat die er nog niet zijn. 2e. wilde spr. zijn oordeel over het rapport- Welter uitspreken op gronden ontleend aan het rapport zelf, dus op zuiver zakelijke gronden. Een dergelijk zuiver zakelük oordeel kan niet prejudicieeren op een oordeel dat later in het parlement over regeeringsvoorstellen moet wor den gevormd. Daarbij gelden ook andere dan zuiver zakelijke beoordeelingsnormen. TTtU hopen natuurlijk van harte, dat yy dit optimisme spoedig volkomen gemotiveerd zal blijken, maar voorloopig zij onze vreugde niet al te voor barig. Bijna alles hangt er van af, of de huidige hausse op reëele basis zal blijken te berus ten; of zij verband houdt met verdwij ning der overtollige wereldvoorraden en met in verband daarmee stijgende prijzen. Bijna alles hangt daarvan af. De ,JC. Rott. Courant" berichtte Zondagmor gen. „dat aan den gezagvoerder van het stoom, schip Veendam" van de Holland.Amerlkalijn, welk schip op weg is van New.York naar Eu ropa, telegrafisch order zal worden gegeven om niet naar Rotterdam te komen, maar om te Boulogne sur Mer alle passagiers aan wal te laten gaan. Daarna moet hij naar Southamp ton varen, om de lading te lossen en voor Ame rika bestemde lading in te nemen. Vervolgens moet de ..Veendam” terugkeeren naar Bou logne, om daar de van het vasteland van Eu ropa komende passagiers aan bord te nemen. Daarna moet het schip opnieuw naar South ampton varen, ten einde daar de Engelsche passagiers te laten embarkeeren. waarna de ..Veendam” weer naar New-York moet ver trekken. De vertrekdatum is voorloopig op 17 September vastgesteld." Maandagmorgen zou. aldus het bericht, over de verzending van het telegram aan den gezag voerder definitief worden beslist. Het voome. men van de directie van de HAL. om de ..Veendam” in Southampton een nieuwe reis naar NYw York te laten maken, vindt zijn be. vestiging In een radiogram, dat de bemanning van het schip Zaterdagavond daaromtrent aan den Centr Bond van Trasnportarbeiders zond met de mededeeling, dat zij het bóndsadvies afwachtte en dienovereenkomstig zal hande len. De St. Augustinusvereeniging Diocesaan- vereeniging van R. K. bijzondere onderwijzers in het Bisdom Haarlem heeft Zondagmiddag in „Dillgentia” te 's Gravenhage een congres ge houden, waarbij het lid der Tweede Kamer, de heer Max van Poll het rapport-Welter heeft besproken. Spr. toonde vervolgens aan. dat het heden- daagsche economische stelsel hopeloos is vast- geloopen. De commissle-Welter stelt haar hoop op hoo- gere productie tegen lagere prijzen, maar de crisis is juist ontstaan tengevolge van een voor heen ongekende productie, welke een prijsdaling tengevolge heeft gehad zonder voorbeeld in de geschiedenis. De geheele wereld verwacht dan ook de op lossing der crisis niet van lagere, maar juist van' hoogere prijzen en alle maatregelen zoowel door de grootste wereldconcemen door productiebe- oerking als door de regeeringen. ook door onze ’egeerlng. hebben prijsverhooging tot strekking. Het is dan ook onwaar, dat loons- en salaris verlaging thans zou leiden tot verlaging van het levenspeil, want deze loons- en salarisver laging. die buitengewoon aanzienlijk zou moeten zjjn om tot eenig resultaat, hoe klein ook. te kunnen leiden, zou gepaard gaan met prijsver hooging. Dit zou een verdere vermindering bondsvergadering en de kwestie internationaal orgaan „Espero Katolika,* werd aan den secre taris opdracht gegeven het hoofdbestuur te be richten. dat de afdeeling er wel voor voelt het als Bondsblad te vqp-andgren, zoo noodig met een Nederlandsch inlegvel. De conversatie-avond zal in het vervolg om de veertien dagen plaats hebben. Dit zou een verdere vermindering van de vraag bij millioenen ten gevolge hebben, waar door het reeds veel te groote productie-apparaat nog minder in beslag zou kunnen worden ge nomen. Wij vernemen nog dat de directie der H AL in verband met het onflict aan boord van de „Veendam" nog geen beslissing heeft genomen aangaande haar houding voor het geval dat de bemanning van dit schip de gestelde eischen handhaaft. Het ligt evenwel in de bedoeling, om wan neer de „Veendam" evenals de Rotterdam" zou worden gedwongen naar Rotterdam te va ren, het schip op te leggen en de bemanning, 250 man, te ontslaan. Bij de Contactcommissie is de mededeeling binnengekomen, dat door de Deensche Machi nistenorganisatie een bedrag van 50.000 Kronen ter beschikking van de Centrale van Koopvaar- dij-offipieren is gesteld. Zijn rede besluitende kwam spr. terug op het geen hij gezegd, had over de werking van ons economisch systeem. Alles wat men doet om binnen de grenzen van dit systeem den toe stand te redden zal onvoldoende blijken. Daarom juist is het zoo noodig. dat alle ka tholieken en de katholieke intellectueelen. waaronder spr. ook de onderwijzers rekende, voorop alle krachten inspannen, om overeen komstig de aanwijzingen des Pausen tot een wijziging der economische instellingen te ko men. die een betere verdeellng der aardsche goederen waarborgen. Naar sprekers inzicht is die alleen op een overzienbare markt mogelijk. Maar de uitwerking van de Pauselijke aan wijzingen zal nog veel Inspanning en moeite kosten. Zijn gehoor opwekkend daaraan mede te wer ken, besloot spr. zijn rede. Na de pauze heeft de voorzitter, de heer de Boer, nogmaals de bezwaren, welke er in het bijzonder van onderwijs-zijde tegen het Rap port-Welter worden gemaakt, naar voren ge bracht. Naar men ons meldt zullen de eerstvolgende wek«p uit het Missiehuis te Tilburg de volgen de Nederlandsche Missionarissen van het H. Hart naar de Missie vertrekken: Naar het Apoat. Vicariaat van Ned. Nieuw- Gulnea (N. O.-Indië)De Z. E. Pater Jac. Grent uit Wervershoof, religieus Overste, en de E. Pater P Rlevers uit Grubbenvorst; 30 Sept, uit Genua per mA. Marnix van St. Aldegonde. Naar de A post. Prefectuur van Celebes: De E. Paters Barth, van Slobbe uit Breda, en Joh. Sars uit Den Bosch; 30 Sept, uit Genua per ms Mamlx v. St. Aid. Naar de Apoat. Prefectuur van Poerwokerto (Java): De E. Paters Henri Dekkers uit Bun- nlk, en Corn. Brouwers uit Teteringen; 28 Oct. uit Rotterdam per s.s. Kota Baroe. Naar het Apost. Vicariaat van Batavia: De E. Pater Eduard Cappers uit Geldrop. Naar de Missie van Surigao Philippijnen) De E. Pater P. Vlasveld uit Zoeterwoude; 29 Sept, uit Rotterdam per ss. Serooskerk. Naar Brazilië: De E. Paters Adr. van lersel uit Esch. Joh. Sehuur dit Zoeterwoude en Corn, van der Made uit Gffmeken, en de E. Broeder P. van Schoonderwalt uit Eindhoven; 14 Sept, uit Amsterdam per ss. Erfilrt. Tegelijk met de Missionarissen voor Ned - Indië zullen 30 Sept, uit Genua vertrekken de E. Zusters Frederica (v. Buel) en Angelica Oers), van de Dochters van O. L. Vrouw H Hart, met bestemming respect, voor Ned. N.- Oulnea en Poerwokerto. Uit Braalië kwam, tot groote geruststelling van de familie in Holland, het bericht, dat de daar vertoevende Missionarissen en Missie zusters (in verband met de Revolutie) .geen enkel gevaar bedreigt.” Hierop is Zondagmorgen aan de bemanning geseind „Indien schip niet naar Rotterdam komt, ver klaar u dan bereid het naar een veilige Ka naalhaven te brengen en te meren. Eisch daar afmonstering. Kosten overtocht voor rekening CentraJen Bond. Zoodra ons haven van bestem ming bekend is, kernen wij over.” Van deze beslissing is aan de Regeering en aan de Directie van de H AL. kennis gegeven, aan de eerste met het verzoek, consulaireamb. tenaren, die In de zaak kunnen worden betrok ken, te Instrueeren. Later is bij den Centralen Bond een tele gram ingekomen van de bemanning van het ss. „Veendam". dat de kapitein Afmonstering weigert en de overkost van vertegenwoordigers van den Bond verzocht wordt. Daarop zijn de heeren Kievit en Ratte Zondagavond naar Bou logne vertrokken. Het Hoofdbestuur van den Centralen Bond heeft in zijn zitting van Zondagmorgen be paald, dat aan de ongeorganiseerde zeelieden die op advies van de Contactcommissie bij het conflict zijn betrokken, financieelen steun zal wor den verleend. Gemeld wordt nog dat er ook moeilijkheden zjjn ontstaan met de Engelsche bemanning van het ss. ..Lowland", dat te Harlingen ligt. De Lowland" is de gewezen „Noord-Holland" van de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij te Rotterdam, en vaart thans onder Engelsche vlag. Medegedeeld wordt dat een deel of de geheele bemanning afmonstering zal vragen. Het Hoofdbestuur van den Centralen Bond heeft geadviseerd, dat de lossing niet moet wor- WU bevinden ons in een vicieuzen cirkel ten gevolge van de normale werking van het hui dige economische systeem en de groote grief van spr tegen het rapport der Commissie Welter is. dat het alle heil verwacht van dit systeem, dat ons juist alle ellende heeft ver schaft. Daarmede overschreed de commissie ook haar opdracht, daar haar alleen gevraagd werd voorstellen te doen tot bezulnig'ng op de staatsuitgaven. Had de commissie zich hieraan gehouden, dan had men misschien de regee ring kunnen becritiseeren die haar opdracht aldus beperkte, maar niet de commissie, die aan deze opdracht gevolg gaf. Wjj zitten nu eenmaal met de stukken welke het heerschende economische systeem in onze volkshuishouding en alle andere heeft aangericht. Het is niet in onze macht dit wereldomvat tend systeem te veranderen, ook al gaat men dus van een ander uitgangspunt uit. dan de Commissie Welter. dus ook al streeft men naar maatschappeijjken ombouw, men ontkomt niet aan de noodzaak om onmiddellijk te voorzien in den toestand, die door de werking van het economisch systeem is geschapen. Spr. zette dan uitvoerig dien toestand uiteen. r is alle aanleiding toe, om ons slechts H uiterst bedachtzaam te verheugen -L-^ over de hausse ter beurze hier en elders. Wat echter niet beteekent, dat wij de reëele waarde daarvan voor het oogenblik en voor een waarschijnlijke opleving der wereld-ekonomie zouden mogen of moeten onderschatten. De koersenverbetering houdt thans reeds ruim twee maanden aan, en in welke mate is er verbetering ingetreden! Onlangs heeft men berekend, dat de ge middelde koers van ’n 87-tal voor de Am- sterdamsche beurs representatieve fond sen na de stijging in Juli van het gemiddeld peil met 12.4 in Augustus met 14.2 steeg; van het laagste gemid delde niveau op 1 Juni, toen het op 72.6 stond, was het koerspeil op 1 September met 32.7 gestegen, wat 45 van den laag.sten koers beduidt. Hieronder geven wij een staatje van 14 voor de Amsterdamsche beurs uiterst be- per 1 Spr. wenschte alleen een opmerking te ma ken over de salarissen. Het is niet Juist, dat deze in geen geval mogen worden verlaagd voordat nieuwe belastingen zouden zjjn inge voerd. Het salarispeil moet in overeenstemming zjjn met het volkswelvaartspell en het zou van groote beteekenis zjjn. indien een regeling, uit gaande b.v. van den toestand van 19J4. ge corrigeerd overeenkomstig het rapport-Stcrk. kon worden getroffen, waardoor dit zou worden bereikt en op dit gebied een pacificatie ver wezenlijkt. Het is echter zonder voldoende ge gevens op dit oogenblik nog onmogelijk te zeg gen. of de salarissen van het overheidsperso neel inderdaad reeds boven het gemiddelde volkswelvaartspell uitsteken. Blijkens de laatst gepubliceerde statistische gegevens is het belastbaar inkomen over 1930 1931 ten opzichte van 192930 nog met 83 millioen gulden gestegen. Het is wel zeker, dat sindsdien een scherpe daling is ingetreden; evenmin echter als een stijging van het volks- welvaartspeil onmiddellijk in de salarissen van het overheidspersoneel tot uitdrukking kan worden gebracht, evenmin behoeft dit het ge val te zjjnAbü een daling welker blijvend ka- karter. zooalX de feiten der taaiste weken heb ben uitgewezaï. geenszins vaststaat. In leder geAl z heid moeten win eerst aan nieuwej dacht. Spr. verwees 5% .3 5 7% 22 9% 7% 3% 76% 16% 2 2% 32 18% 10 7% 29% Hieruit blijkt voor deze 17 fondsen maar eventjes een gemiddelde koersverbetering met niet minder dan 120 p~j ou al dit verheugends nu enkel en alleen zjjn toe te schrijven aan re- actie op al te ongemotiveerde inzin king. aan zuivere speculatie, aan financieele en politieke.... politiek? Het Is welhaast niet te gelooten. En wanneer we dit zeggen, staan we met onze meening niet alleen. Een hoogst ernstig orgaan als het „Deut sche Konjunkturforschungsinstitut” te Ber lijn maakt in zijn jongste „Bericht” mel ding van de nieuwste teekenen des tijds, welke volgens het orgaan op een verbete ring der conjunctuur, of tenminste op een stilstand der inzlnkingsbeweging wijzen;pro ductie en handelsbeweging zijn weliswaar ook in de maand Augustus nog geringer geworden, maar op de geldmarkt zijn toch duidelijk voorteekenen van verbetering waarneembaar; de wereldhandelsprijzen trekken over het algemeen aan (behoudens dan schommelingen In de laatste dagen), de voorraden van grondstoffen vertoonen geen verdere tendens tot verruiming. De Duitsche Rjjkskanselier Von Papen liet zich reeds zeer optimistisch uit over het ekonomisch perspectief; hij is de mee ning toegedaan, dat de krisis haar hoogte punt bereikt heeft. De gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië heeft al gezegd, dat we „door het erg* ste heen" zijn, en een enkel gemeente bestuur durfde reeds van belastingverhoo- ging en van salarisverlaging afzien, omdat het, in verband met de iets gunstiger voor teekenen in den wereldtoestand, vertrouw de, dat de post'werkloozen-steun In 1933 niet zoo veel zou vorderen als men ge meend had ervoor uit te moeten trekken! aanbreken waarop het hoogste belang van rechtvaardigheid, volkswelzijn en moraliteit een beslissing eischt. gegrond op de onderstelling: Fais ce que dolt, advienne que pourra. Na deze opmerkingen kwam spr. tot zijn ver zoek. om zich tijdens zijn rede van applaus te willen onthouden. Het gaat er niet om op een vergadering lijde lijk geestdrift te verwekken, maar de toestand is zóó ernstig, dat het er op aankomt een vast beraden wil te kweeken, die bereid is door dui zend moeilijkheden heen de maatschappelijke reconstructie tot stand te brengen, zonder wel ke, naar spr.’s vaste overtuiging elk groeps- streven naar verbetering tot machteloosheid gedoemd. De lezing en bestudeering van het rapport- Welter had spr. in deze overtuiging gesterkt. De grondslag waarop dit rapport rust is. dat er voor Nederland slechts heil te wachten is van een herstel der vrije concurrentie op de wereldmarkt en dat dit moet worden bereikt door algemeene salaris- en loonsverlaging. Met de voorbeelden der Engelsche ■m Duit sche loonsverlagingen toonde spr. aan. dat het beoogde doel: verhooging van den export door loonsverlagingen, niet wordt bereikt. De toenemende afweermaatregelen in alle lan den beletten dit. De commissie-Welter erkent dit zelf, maar meent, dat deze kortzichtige maatregelen „ver- moedelijk" geleidelijk zullen verdwijnen. Zü ver geet daarbij echter, dat de landen, die maatregelen troffen, daartoe niet voor pleizier of uit kortzichtigheid overgingen, eenvoudig uit bittere noodzaak. De Duitsche landbouw kon zich onmogelijk handhaven zon der dergelijke beschermingsmaatregelen. Met 71 beroep op den Franschen economist Romier toonde spr. aan. dat de concurrentie der .jileur we landen" vooral in den landbouw, de produc tie in de oude landen zonder bescherming ón mogelijk zou maken. En in de Industrie geldt dit •xik meer en meer Zagen wjj ons zelf niet genoodzaakt Schoenwetje te maken tengevolge van de currentle van Bata? En zoo is het ook met onze tarwe, onze suikerbieten, ons vleesch enz. *t Schijnt in Rusland niet zoo bloederig meer toe te gaan als voor enkele jaren. De berichten uit Rusland zijn nog wel steeds schaarsch, maar die er los komen, ademen niet meer den geest der doodelijke verschrikking. De terreur is aan het luwen, tenminste de bloedige terreur; doodeen voudig omdat na de massamoorden en massadeportaties het sterkste verzet is ge broken. Men behoeft zich evenwel geen illusies te maken over den tegenwoordigen toestand. De kerk-vervolging duurt nog immer voort. De geestelijken worden slechts hier en daar geduld; nieuwe kunnen er niet bijkomen, wegens het ontbreken van een opleiding en volgens de bolsjewistische pers zelf konden in het eerste halfjaar van 1932 weer 124 kerken worden gesloten voor den godsdienst en geopend vetor andere „cultuur-doeleinden”, voor pakhuizen, enz. Tragisch is deze systematische ontkerste- ring van een groot, christelijk volk, omdat het hoogste en edelste van een natie daar door wordt vermoord. Maar wat deert dit den Sovjet-heeren? Zij hebben slechts oog voo| het materieele; al het andere laat hen koud. Onwillekeurig denken wij hier aan het geen onlangs een Amerikaansch blad schreef over den bouw van de nieuwe stad Magnitogorsk in den Oeral, waar de theo rieën van Moskou in praktijk zijn gebracht en die daarom werd tot de meest-drama- tische en symbolische onderneming van dt sovjets. -> Magnitogorsk ligt zeer afgelegen, eenig» dagreizen van Moskou en sterk geïsoleerd aan de bronnen van de Oeral-rivier. eerste indruk der stad is Aziatisch; scherpe winden van de steppe rondom en de wolken van stof zijn OostersiJh. Moskees of minarets of kerken of andere religieuze gebouwen zijn er echter in deze metaalstad niet. De plaats der stad is niet zonder oor zaak juist daar gekozen; zij ontleent haar naam aan den Magneetberg, waarop zij werd gebouwd, welke geschat wordt 300 millioen ton hooggradig ijzer-erts, te be vatten, van gemiddeld 65 pet. en voor een zeer groot deel dicht aan de oppervlakte gelegen. Op ijzer- en staalwinning is deze geheele stad ingesteld. Men hoopt in de staalstad 2% millioen ton staal te kunnen produceeren. Reeds telt de stad 200.000 inwoners, allen gehuisvest naar Sovjet systeem in ultra-moderne gebouwen en eind 1983 of begin 1934 hoopt men het geheele machtige industrieele plan in werking te hebben. Steenkool heeft de stad niet. Doch dit komt van Koesnetzk in Siberië, dat even machtige steenkolenvoorraden heeft als de ijzervoorraden van Magnitogorsk zijn. De qomblnatie Oeral-Koesnetzk met haar ont-~ zaglijke voorraden en thans inderdaad tech nisch voortreffelijk apparaat zal in de ka*n mende jaren zich geweldig op de wereld markt laten gelden. Is het niet prachtig? Intusschen: slechts één vraag. Hebben de heeren zich ook afgevraagd of en hoe de Russische ziel in deze me taal- orgie zal kunnen ademen? Het is alles ijzer en staal. Maar van den mensch in die stad krijgt men geen andere impressie, dan dat hij in de laatste plaats komt. De heilstaat voor het staal heilstaat voor den mensch! die ons volk toestonden te leven op het voor de crisis bereikte peil, waren: onze uitvoer, de arbeidsdiensten aan anderen verschaft, met name door onze scheepvaart en de gelden die wij aan anderen hadden geleend, of met name in Indische Ondernemingen hadden gestoken. Deze drie bronnen zijn in enkele jaren tijd tot de helft, Ja tot een derde van hun op brengst ingeschrompeld. Dat mist zijn uitwer king op de inkomsten des lands niet. Niemand die dit betwijfelt. Evenmin betwijfelt iemand, dat de inkomsten en uitgaven van het rijk met elkaar in overeenstemming moeten worden gebracht. Het komt er daarbij op aan de lasten rechtvaardig te verdeelen. Het parlement is nu eenmaal een politiek li chaam, dat dus in zijn beoordeeiing van welke voorstellen ook, niet kan afzien van de politieke en de staatkundige gevolgen weike een beslis sing in een bepaalde situatie moet hebben. De politieke situatie ten onzent draagt er, tengevolge van de weigering der op een na sterkste politieke partij om de regeerings-ver antwoordelijkheid mede te aanvaarden ten zeerste toe bij, dat dergelijke politieke overwegin gen soms meer gewicht in de schaal leggen dan weiischeljjk moet worden geacht. Het parlementaire systeem zou echter en mogelijk worden, indien, tengevolge van be slissingen op zuiver zakelijke gronden, zonder rekening te houden met de politieke gevolgen iedere regeeringsmeerderheld onbestaanbaar werd. Dit zou regelrecht tot dictatoriale regeerin gen leiden, zooals die in tal van landen van Europa reeds zijn ontstaan, juist tengevolge van de parlementaire machteloosheid. Daarom is dan ook het rekening houden met' politieke en staatkundige consequenties in den grond der zaak ook weer zakelijk. Het komt hier voor een parlementslid op aan, óf te weten wat ernstiger is voor het algemeen belang: het aanvaarden van zaken die men ob jectief minder gewenscht acht, dón wel, het aanvaarden van politieke consequenties, waar tegen evenzeer fcroote, bedenkingen 'kunnen worden ingébracht. De beslissingen, welke door de vrijwel dictatoriale regeering In Dultschland zijn genomen, wijken voldoende uit, dat het te- rugwijken voor politieke consequenties, hoe schijnbaar halfslachtig dit ook moge zijn, voor het volk en vooral voor de 'economisch zwakke nen nuttiger kan zijn, dan het krampachtig vasthouden aAn Indlvidueel-zakelijke inzichten. Bjj dit moeilijke wikken en wegen, van den parlementarlër^kan echter ook het oogenblik De zaal was geheel gevuld De voorzitter, de heer H. G. de Boer, uit Noordwijk, begroette Inzonderheid de vertegen woordigers van „St. Bernardus", bond van R. K. NiJverheldsonderwijzers in Nederland, alsmede die van den Katholieken Onderwijsbond in Nederlandsch Indië. Waar de besprekingen van dit congres uit sluitend gewijd waren aan het rapport-Welter, deed spr. allereerst een protest hooren op grond van de liberale samenstelling dgr commissle- Welter en noemde het tragisch te moeten constateeren, dat Minister Ruys de Beeren- brouck liberalen heeft aangewezen om de richt lijnen aan te geven. (Applaus). was spr. op de afbraak van het onderwijs, speciaal het volks- en nijverheids onderwijs. Weliswaar wordt ook op hooger on derwijs bezuiniging voorgesteld. doch deze treft in de eerste plaats de daarbij werkzaam gestelde ambtenaren en beambten. De katholieke onderwijzers aldus spr. zjjn bereid offers te brengen, doch alleen in dien de noodzakelijkheid daarvan kan worden aangetoond. Evenals op alle andere congressen zal ook op dit congres een waardige toon heerschen, opdat er naar spr.’s overtuiging kracht van zal uit gaan naar buiten. Hierna was het woord aan den heer Max van Poll uit Helmond.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 14