Echt en goed ten wanneer zjj de handtee- kening dragen van den fabrikant A Mijnhardt Maagpoeders, Hoofdpijnpoedera, Kiespijnpoe ders, Hoestpoeders. Wormpoeders. enz. Fransch antwoord verzonden te New York MARKTEN De veerbootramp MAANDAG 12 SEPTEMBER Gunstige rapporten D» nieuwe Hilversumsche zender Belastingverhooging Ophitsing Weerbericht Organisatie* gepasseerd De onderzoekingen DE SALARISSCHALEN PHIUPS FABRIEKEN DE STRIJD OM FORT BOUQUERON Paragueesche aanbal af geslagen UIT HET BOUWBEDRIJF Paraguay zegeviert EEN TWEEDE PROSPECTUS Voor de Katholieke Encyclopaedic OLYMP. RUITER EQUIPE Groote brand te Herpt BOERDERIJ-BRAND BUITENLANDSCH FRUIT Contingenteering gewenscht? Opgepast! BRANDENDE BEDDEN Correspondentie Aardschokken op Amboina Op Duitschland* eisch om gelijk recht Beschuldiging wegens moord Zaterdagavond in gebruik genomen Memorie van Antwoord op het wetsvoorstel-Albarda Uiteenzetting van den Zeemansbond Veroordeeling tot twee jaar gevangenisstraf Groote opschudding. - Geen schade aangericht Overeenstemming tusschen de partyen Kortingen tot 25 pCt. ingaande 1 Januari a.s. 13 Sept. aa. te Antwerpen terugverwacht „Duitschland heeft gelyk”, Zegt Mussolini SALARISVERLAGING BIJ DE WILLEM SOPHIA ROTTERDAMS FINANCIEELE POSITIE PARTICULIERE GEWAPENDE CORPSEN -- Verdere personeelsuitbreidingen Het gebeurde op de „Rotterdam” o De voorschotten van het Ryk om gezet in leeningen van 10 en 24 millioen d 5 pCt. Drie boerderijen en een schuur een prooi der vlammen aan de Voorby Te wyten aan da oude stoom ketels, die reeds 24 jaar -^dier^ft deden •- 0 - Het zenden van de mariniers Fl I w Het geheelen den het Magazijn zoo goed al* vernield V., Abcoude. Bedoeld adres is Bloem- I Zon op 6 30. onder 752. Woensdag nm. 10.36 Hoogste barometerstand: 765.8 te Brest. Laagste barometerstand: 7343 te Abiako. Voile Maan Licht op 752. ten den gevoeld. veroor. kleinere Zü hiel- Iceerde cijfers betreffètide Ik, valt daarin een aan- g in vergelijking met de te constateeren. Doch be- Naar Havas uit Asuncion meldt, wordt offi cieel medegedeeld, dat de Paragueesche troepen het fort Bouqueron heroverd en het vierde Boll- vlaansche leger op de vlucht geslagen hebben. NeW-YORK, 10 Sept. Reuter). Naar verno men wordt, waren de stoomketels van de ..Ob servation” bij de Inspectie op 28 April nog goed in orde, zoo ook op 2 Juli bü de herziening van het certificaat van de veerboot. Morgen worden de pogingen, om de stoomke tels te lichten, voortgezet. Onderzoekingen worden Ingesteld door de fe derale en geweste lijke autoriteiten, alsmede door de stedelijke politie. De bond van ijzergleters heeft eveneens, op eigen kosten, een onderzoek geopend. De bond beweert, dat de boot niet riviervaar- dlg was en onvoldoende bemand. Nader kan worden gemeld, dat bet motor schip Portland van de HamburgAmerika Lijn, dat de Nederlandsche Olympische équipe naar Europa terugbrengt. Dinsdag 13 September om 1 uur te Antwerpen wordt verwacht. Telegrafisch bericht Is ontvangen, dat motorschip ..Portland" van de Hamburg-Ame- rika HJn. dat ruiters en paarden van de Ne derlandsche équipe uit Los Angelos naar Euro pa terugbrengt, op Dinsdag 13 September in Antwerpen zal aankomen. Het uur is nog niet bekend. Te Varsaeveid is de boerderij „De Coop” van de weduwe Lieverdink afgebrand. Zestien varkens en een koe kwamen tn de lammen om. Een zoon liep brandwonden op. Verzekering dekt de schade. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur Is brand uitgebroken in de boerderij van den heer Van Oord in de gemeente Herpt (NBr.). De brand sloeg weldra over naar de boerderij van den heer Van Ma)land, daarna teelde bet vuur zich mede aan oe boerderij van den heer Van Herpt en diens schuur. De drie boerderijen en de schuur n>et alle Inboedels en het nooi en graan werden een prooi der vlammen: niets kon gered worden. Het vee liep in ae welde. Dia oorzaak van oen brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade, die geschat wordt op 50 000—. De motorspulten alt Den Bosch en tdt Wijk waren voor bel blusschlngswerk aanwezig. Naar ons bericht wordt, gaan de Philips Fa brieken door met nieuw personeel aan te ne men. Wekelijks breidt het aantal tewerkgestel- den by Philips zich met enkele honderdtallen uit, die vóór de depressie tot bet personeel hebben behoord. Het is de radio-afdeeling, welke momenteel den stoot tot de herleving heeft gegeven. Zoo- als uit de pas gepub den radlo-ultvoer bil merkelijk)* vonpiltgal voorafgaande maand halve dat op ztchmself beteekenisvoUe feit, ment erop gewezen, dat deze stijging zich nu reeds vier maanden In successie voortzet. De personeelsuitbreidingen der laatste tijd komen geheel of vrijwel geheel op rekening van de radio-industrie. De personeelssterkte, die bij Philips mometteel ongeveer 10.000 per sonen bedraagt, is reeds met circa 1000 per spoen over bet dieptepunt heen. Behalve door seizoens-invloeden wordt de -vraag naar radlo- apparaten ook gestimuleerd door de in ver gelijking met voorheen aanzienlijk gedaalde prijzen. Verwachting: Matige tot zwakke, westelijke tot zuidwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt. Waarschijnlijk weinig of geen regen. Weinig verandering tn emperatuur. Wjj lezen nog in de (a-r_) .Rotterdammer”: Degenen, die in deze dagen pleiten voor be lastlngverhooging, zullen door de regeering niet worden teleurgesteld. Naar verluidt, zal voor ongeveer 50 millioen gulden aan nieuwe belastingen noodig zijn, ten telnde een slui tende begsooting te verkrijgen. Een der mid delen, waaraan door de regeering schijnt te zijn gedacht is het heffen van crisis-opcenten op de gemeentefondsbelasting ten bate van het rllk. BANDOENG. 10 Sept. (Aneta). Het A.ID De ..Preangerbode" meldt, dat de voorloqpig door de salariscommissie ontworpen schalen, kortingen aangeven op de tractementen der landsdienaren tot 50 pCt. Deze laatste kortingen gelden In hoofdzaak functies, bezet door 1: heemschen, waaromtrent het algemeen voelen is dat deze volgens de huidige regeling te hoog gehonoreerd worden. PARIJS. 10 Sept. (V.D.). De Fransche mi nisterraad is Zaterdagochtend te 10 uur onder voorzitterschap van den president der Fransche Republiek, Lebrun, bijeengekomen, nadat te voren de minister-president, Herrlot, een lang durig onderhoud had met den Zaterdagochtend uit Londen teruggekeerden kabinetschef Mar cel Ray. De Partjsche mlddagbladen noemen de be sprekingen in de kablnetszittlng van buitenge woon groot belang voor de verdere ontwikkeling van de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk. In aansluiting op den ministerraad van heden wordt het volgende offlcieele communiqué ge publiceerd: Minister-president heeft den raad den deflnllleven tekst van het antwoord aan Duitsch land, dat nog in den loop van heden aan de Rüksregeering zal worden toegezonden, mede gedeeld. Deze tekst is door de leden der regee ring unaniem goedgekeurd. De minister van Financiën en de minister voor de begroetingen hebben den raad de rede nen uiteengezet, die in het belang van het land de converteerlng der renten noodzakelijk ma ken. Het kabinet sloot zich aan bjj de redeneering van de ministers en nam het besluit belde'Ka men tegen Vrijdag 16 September as. bijeen te roepen om desbetreffende voorstellen in te dienen. De president der republiek heeft het besluit tot bijeenroeping der Kamers ondertee- kend. Minister-president Herrlot heeft aan persver tegenwoordigers op den Quay d'Orsay verklaard, dat het Fransche antwoord per bijzonderen koerier aan den Franachen ambassadeur in Berlijn is toegezonden. Deze zal bet document den rtjksmlnister van buitenlandsche zaken ver moedelijk Maandag overhandigen. Om redenen van hoffelijkheid zal de tekst van de Fransche nota eerst worden gepubli ceerd, wanneer de nota zal zijn overhandigd. De afgevaardigden van patroons en bouwvak- arbeidersbonden zijn op de Vrijdag te Haarlem gehouden conferentie tot overeenstemming ge komen ten aanzien van bet verlaglngs-percen- tage. Wanneer de te houden ledenvergaderingen een eensluidend advies hebben uitgebracht, zal de regeering dienen te beslissen, of zij op de nieuwe arbeidsvoorwaarden hulp aan net bouw bedrijf zal verleenen. Het binnen een korten ttjd te verschijnen eerste deel van de Katholieke Encyclopaedic zal nog worden voorafgegaan door een tweede prospectus, dat een getrouwe afspiegeling be doelt te zjjn van het geheele werk. Men her innert zich ongetwijfeld het eerste prospectus, dat onverdeeld gunstig ontvangen is, en dat vooral inlichtingen gaf over den aard van een Nederlandsche Katholieke Encyclopaedic in het algemeen, en over de technische uitwerking in het bijzonder Het tweede prospectus, dat dezer dagen het licht zal zien, bevat in meer dan honderd bladzijden, de volledige lijst der mede werkers met hun afbeeldingen en verschillende onderteekende artikelen (alle bijdragen zullen in de Kath. Encyclopaedic door den schrijver worden onder teekend die een treffenden in- druk van het geheel en de doorwrochte veel zijdigheid van de^e bijzondere uitgave geven. Op de vragen van het Tweede Kamwllo Braat betreffende contingenteering van den in voer van buitenlandsch fruit, heeft de minister van Economische Zaken en Arbeid geantwoord, dat het hem niet bekend is. dat het hier te lande geteelde fruit zoo goed als waardeloos is door dep vrijen Invoer van uit het buitenland. De prijzen van dat fruit kunnen Integendeel over het algemeen zeer bevredigend worden genoemd. Alleen de prijzen van de druiven zijn eenlgszlns aan den lagen kant. Het vraagstuk van contingenteering van fruit is in onderzoek bjj de Commissie van Advies voor de Crisls-Invoerwet, die daarover zeer bin nenkort advies zal uitbrengen. Giro van de la Clerva, met zweefvliegtuigen Departement van Financiën besprekingen plaat* ballonrammen, en*. De Commissaris van Politie te Lelden geeft in overweging bij zijn administratie inlichtingen in te winnen,' alvorens met Willem Frederik de Ko- ning, geboren te Leiden, 33 Mei 1303, bloemist, wonende te Leiden, Prinsenstraat 75a, hande lende onder den naam Bloemisterij, Aardappe len-! Prul, en Groentenhandel „v Oosten”, In relatie te treden. gevonden over de vraag of de Regeering berein zou zjjn omtrent de financiering van een deel der vlottende schuld een bijzondere regeling te treffen. De gevoerde besprekingen hebben tot dit resultaat geleld, dat voor de verlenging van de loopende kasgeldleeningen en verstrekking van gelden, ter aflossing van de thans ons Rjjks- garantie opgenomen leeningen. als algemeene voorwaarde wordt gesteld, dat het College van B. en W. zal bevorderen, dat een op een reëelen grondslag opgemaakte begroeting voor het dienstjaar 1933, welke In den gewonen dienst sluit, bjj den Raad wordt ingediend. Alsdan is de Regeering bereid de per 1 Oct. 1933 vervallende kasgeldleeningen uit 's Rijks Schatkist, welke successievelijk tot een bedrag van 34.100.000 zjjn aangegaan, te verlengen tot 31 December 1933, zulks tegen betaling van een rente van 5 pCt. 's jaars en ondér voorwaarde, dat een tweetal leenlngsovereenkomsten, reap, ten bedrage van 10 millioen en van in maxi mum 34 millioen zullen worden gesloten, waar bij oa. is bepaald, dat op den gewonen dienst voor 1933 bedragen voor ƒ2.000.000 en ƒ880.000 zullen worden uitgetrokken (volgens normaal aflossingsplan Indien tot het Aangaan van deze overeenkomst wordt overgegaan B. en W. hebben een daar toe strekkend voorstel bij den Raad ingediend dan zal de vlottende schuld nog ruim 5 millioen bedragen. Ultimo December 1932 zal deze waar schijnlijk tot 24 millioen zjjn opgeloopen. De directeur der mijn Willem Sophia te Spekholzerhelde-Kerkrade heeft het salaris der beambten met Ingang van 1 October we derom met 5% verlaagd. Ook nu werden de organisaties weer gepasseerd. Aan de memorie van het antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsvoorstel van den heer Albarda ca.. houdende verbod, van particulierge gewapende corpsen, is het vol gende ontleend: Evenals de leden, wier oordeel daaromtrent in het voorloopig verslag vermeld is, hadden ook de voorstellers liever gezien, dat het intia- tlef tot een wettelfjke regeling met de strekking van hun voorstel ware ingegaan van de Re geering. Tot dusver heeft evenwel de Regeering niet van een neiging in dien zin blijk gegeven, hoe wel herhaaldelijk op het gevaar van particu liere gewapende corpsen is gewezen. Slechts een enkelen keer heeft de Regeering van een voor nemen doen blijken, omdat gevaar eenigermate in te peuken. De voorstellers denken hierbij aan de verklaring van den Minister van Defensie op 18 December 1930 in de Tweede Kamer af gelegd. Nadat herhaaldelijk door leden van belde Kamers der Staten-Generaal de aandacht van de Regeering was gevraagd voor mededeelingen, volgens welke officieren en onderofficieren van het leger instructeursdiensten bewezen aan de fascistische z.g. „nationalistische militie”, zeide de Minister, dat hij „een zoodanig optreden van officieren of onderofficieren niet wenschte” en daartegen, mocht het zich voordoen, „ongetwij feld maatregelen zou nemen”. Of die maatre gelen, voorzoover zjj genomen zijn, voldoende uitwerking hebben gehad, kan worden betwij feld, nu in verband met de vaohtpartlj. die op 9 Augustus te 'sGravenhage tusschen fascisten en communisten heeft plaats gehad, is geble ken, dat zich tn het gebouw van de fascistische organisatie een onderofficier van het leger op hield, die daar aan leden dier organisatie les gaf in boksen. De voorstellers kunnen echter niet inzien, waarom de door hjj behandelde materie zich niet zou leenen voor het parlementaire initia tief. De Indiening van een voorstel van desen aard ligt volkomen binnen de ruime grenzen, die door de Grondwet aan het recht van initia tief der Tweede Kamer zijn gesteld. Bovenal moet aandacht gevraagd worden voor het verschijnsel, dat het begin van fascistische strijdorganisatie tn Nederland bestaat en dat het in niet onbeduidende mate de belangstel ling van jongelieden geniet, terwijl onder de leerlingen van middelbare scholen en gymnasia een uitgebreide en hier en daar zelfs door lee raren gedulde en bevorderde propaganda wordt gevoerd voor de fascistische corpsen, waarbij de uniformkleeding en de oefeningen i^ militair verband als aantrekkelijkheden dienst doen. Laat men dat alles onbelemmerd zijn gang gaan, dan kunnen in betrekkelük korten tijd zich ook hier te lande toestanden ontwikkelen, die groote gevaren opleveren. Wil men, met de voorstellers, in het belang van de openbare orde bepalingen in het leven roepen, die ook op de burgerwachten en op het vereenigingsleven en de bijeenkomsten van den Bjjz. Vrijw. Landstorm van toepassing zijn, dan is de wet van 22 April 1855 daarvoor de aange- wezen plaats. Deze wet immers dient tot uit voering van het voorschrift, vervat in art 9 der Grondwet, volgens hetwelk de wet het recht der ingeztenen tot vfweenlging en vergadering 'in het belang der openbare orde regelt en beperkt. Het onderhavige voorstel beoogt niet hetzelfde doel als het mede door drie der voorstellers in gediende voorstel tot nadere regeling van de vrijwillige opkomst van dienstplichtigen en re- servepersoneel Het is dus ook niet bestemd om in de plaats van laatstgenoemd voorstel te tre den, als dat niet wordt aangenomen. Het eene wil beletten dat de Regeering een gewapende macht op de been brengt, zonder dat de Staten-Generaal daaraan hun goedkeuring behoeven te hechten. Hierbij kan voorzoover het gewapende corpsen betreft, alleen de Bijz Vrijw. Landstorm betrokken zijn. Het andere voorstel wil alle particuliere gewapende Corp sen doen verdwijnen. LONDEN. 10 Sept. (Reuter). Volgens een te legram. van het Boliviaansch hoofdkwartier aan het Boliviaansche gezantschap alhier, hebben de Boliviaansche troepen, die fort Bouqueron verdedigden, na een strijd van 15 uren de Pa- ragueezen teruggeslagen Uit Genève wordt gemeld, dat de voorzitter van den Volkenbond met het oog op de bui tengewone verscherping van het conflict tus schen Bolivië en Paraguay den betrokken regee- ringen heeft verzocht binnen zoo kort mogehj- ken tijd den Volkenbondsraad rapport uit te brengen over de maatregelen, die zij zullen ne men ter beëindiging van den den vrede in ge vaar brengenden toestand. De raadspresident geeft uiting aan de hoop, dat de beide regee- ringen alles zullen doen om het conflict bij te leggen en wijst niet grooten nadruk op de uit het Volkenbondspact voortvloeiende verplich tingen. TELOK BETONG, 9 Sept. (Aneta.) De voor zitter van de P. 8. I., afdeeling Menggala, is wegens ophitsing door den Landraao veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Beklaagde werd verdedigd door den heer Tjokroaminoto. Per poeder 8 ct. Per doos 48 ct. Bjj uw drogist AMSTERDAM. 12 Sept. 1932 Ter Vee markt waren heden aangeveerd 637 kolen, waarvan de prijzen waren: liteit f 0.60—0 72, 3e 1--- t-Z MXBOniK. 10 Sept. (Aneta.) Hedennacht werden talrijke hevige aardschokken welke allerwege groote opschudding zaakten. Verscheidene grootere en aardschokken werden geconstateerd, den tot hedenmorgen aan. De kampongbevolking bleef nacht buiten. Er werd geen schade aangericht. Zaterdagmorgen te ongeveer elw uur brak brand uit in de kapokafdeollng van het bed denmagazijn der firma w. Hoefsloot in de Op 1 October 1981 bedroeg de vlottende schuld der gemeente Rotterdam 17.500.000. Dit bedrag was op 1 Januari 1933, voornamelijk tengevolge van de betalingen wegens rente en aflossingen van vroeger aangegane geldlenin gen. tot 33300.000 gestegen Momenteel be draagt de kasschuld 39.170.000. Op 1 Januari 1933 was het bedrag, dat voor het uitvoeren van buitengewone werken in bet afgeloopen jaar was uitgegeven err dat nog niet X ^^^Ui’^^ bet:^ oa. op den bouw van de nieuwe electrlciteita- fabrtek. het graven van havens, de uitbreiding van het telefoonnet, den aankoop van materiaal voor de tram, de stichting van de nieuwe Rüks- seruminrichtlng enz. Door de kapitaalsultgavan tot de strikt noodzakelijke te beperken, hebben deze in bet verstreken deel van t jaar 1932 geen groote bedragen gevorderd. IMarnaast is de vlottende schuld echter ver meerderd met de bedragen, die wegens de MJ- ■ondere uitgaven van Maatschappelijk Hulp betoon ten laste van de gemeente zijn gebleven. Rekening houdende met hetgeen ook in 1939 en in 1931 te dier sake werd betaald, kan de «om, die voor overboeking naar den kapltaaldtenst (crisisdienst) in aanmerking komt, op ruim 10.000.000 worden gesteld. Daar er nog kans bestaat op aannamelijke voerwaarden tot consolidatie van een deel der vlottende schuld over te gaan, hebben op bet straling door verkregen. 3 De 140 meter hooge mast, die gedurende eenige avonden met zestien schijnwerpers wordt verllcht^geeft met den nationalen drie kleur in top een alleraardigst effect. De ingebruikneming geschiedde zonder ver der officieel vertoon, Daar de ontvangst van de uitzending op de 396-meter golflengte niet In alle deelen van ons land bevredigend werd geacht, heeft de N. 8. F. te Hilversum eenlgen tijd geleden be sloten den bestaanden zender niet opnieuw te versterken, doch een nieuwen zender te bou wen en tevens de antenne en den bestaanden to ren van 60 meter hoogte te vervangen door een geheel modern antenne-systeem. Dit wordt gevoed met niet minder dan 25 K W. en is volgens de nieuwste vindingen geconstrueerd. Zaterdagavond te acht uur is de nieuwe zen der In gebruik genomen. Op ons verzoek waren wij by deze gebeurtenis aanwezig en vonden in het gebouw de hoeren Ingenieurs en werk tuigkundigen, die den laatsten tijd in nachtelijke Uren de verbeterde zending voorbereidden bijeen. Naar men ons mededeelde, zijn de rapporten over bet veranderde antenne-systeem alleszins gunstig te noemen. Er wordt Inderdaad een stuk vermindering van fading en betere uit- 1 die zich uit naar de beddenafdeeling. zoodat spoe dig het geheele achter den winkel gelegen ge deelte In brand stond. De brandweer trachtte met behulp van de motorspult het vuur te bedwingen, doch kon niet verhinderen dat het achterhuis geheel uit. brandde. De winkel werd zoo vlugmogelijk ontruimd, waarbij de goederen nogal water schade bekwamen Alleen het boven den winkel gelegen deken- en kleedmagazijn ble^f door een brandmuur voor het vuur gespaard. De ge. heele inventaris is verzekerd op beurspolls bi) de firma Mees en Zonen te Amsterdam voor ƒ40.000. De schade wordt geraamd op 25.000. perceel behoorende aan den heer Westland, is eveneens verzekerd. De oorzaak Is onbekend. Het ligt in de bedoeling de kortingen toe 25 pCt. te doen ingaan per 1 Januari 1933 en de grootere kortingen over een tijdvak Van' twee jaar te doen verloopen. Het schema der salarisvoorstellen aal in No vember as. met de commissie voor georgani seerd óverleg worden besproken en vervolgens in den Volksraad behandeld. Het AID De Preangerbode teekent hierbij aan dat de salartscommissle geen rekening houdt met de uitkomsten van het begrootings- onderzoek. ingezet door het centraal kantoor voor de statistiek. Het bestuur van den Algemeenen Nederland- schen Zeemansbond te Rotterdam schrijft ons: Wij hebben in ons vorig bericht aan de Pers onze meening opgeschort omtrent het voorgevallene aan boord van het aa. .Botter dam" der H.A.L., totdat ons nadere gegevens bekend waren omtrent de motieven die er toe hebben geleld, dat de bemanning van de „Rot terdam" verzet heeft gepleegd tegen de maat regelen door de directie ran de H-AB. geno men. o Thans dragen wij kennis. Eenerzjjds van de bemanning, anderzijds uit het rapport van den kapitein J. van Duiken, aan de Pers verstrekt Daaruit blijkt, dat de kapitein heeft gezegd: „Ik heb van niemand geëischt iets te doen tegen wet of monsterrol." Aan de hand van deze uitspraak spreekt de kapitein de hoop uit, dat de Justitie niet te licht zal oordeelen over de gepleegde hands, lingen van de bemanning, daar hij anders be. zorgd is. dat de bemanning in de toekomst zal oordeelen naar welke haven de kapitein moet varen. De Justitie zal echter een julsteren kijk op wet en monsterrol hebben dan de kapitein, in. dien de reederij een vervolging zal willen la ten doen Instellen. Want wat is er gebeurd. Niet de bemanning heeft een conflict uitgelokt tegen de reederij, maar de reederij tegen de bemanning. De bemanning had zich verhuurd om één reis te maken als gewoonlijk. De reizen met een passagiersschip worden gedaan van Rot terdam naar Boulogne en New.York en terug van New-York naar Southampton of Plymouth. Boulogne. Rotterdam. Deze overeenkomst is te goeder trouw door de bemanning aangegaan en zou ook zoo zijn uitgevoerd, was het niet dat, doordat de ree derij tot loonsverlaging van de schepelingen had besloten, daardoor moeilijkheden bü de volgende aanmonstering zouden kunnen ont staan. Als gewoonlijk heeft het schip te New-York passagiers en lading ingenomen. Na het vertrek van New.York werd in Ne derland de staking geproclameerd. De reederü gat den kapitein orders passagiers en lading in het buitenland te lossen en de zelfde reis nogmaals te maken. De' kapitein en de reederü hebben of de monsterrol en wet niet begrepen of belden hebben bewust dit conflict uitgelokt om daarna bovendien nog straf te eischen voor diegenen die elschten, dat de aangegane overeenkomst zou worden uitgevoerd. De monsterrol zegt om.: JDat ondergeteekenden ter andere züde ver klaren zich als schepeling verhuurd te hebben aan den ondergeteekenden (de kapitein) of aan wlen na hem het bevel over het schip zal voeren om met het bovengenoemde schip een reis te maken van Rotterdam naar New-York en voorts naar zoodanige plaatsen als de schipper of degene die na hem het bevel over bovengenoemd stoomschip zal voeren, zal goed vinden en daarmede terug te komen op een Nederlandsche haven.” Hieruit blükt, dat de bemanning is gemon- sterd voor een reis naar New-York. Hoe krijgt men het dan In zijn hoofd om van Boulogne weer naar New-York te willen gaan vertrek ken Dit was toch tegen „wet en monsterrol.’ Indien het sa. .Botterdam" van Boulogne naai Lissabon en van Lissabon naar zeehavens in de Mlddellandsche Zee, enz. was vertrokken, dan had de bemanning niet het recht gehad volgens de huidige monsterrol om van de kapi tein te eischen, dat hu de in goed vertrouwen aangegane overeenkomst zou naleven. Voor zoon reis staat in de monsterrol bepaald: „Ieder schepeling zoowel als de gezagvoer, der heeft het recht minstens 1J4 jaar na ver. trek uit Nederlandsche haven deze verbintenis te beëindigen mits een opzeggingstermijn van 6 maanedn is in acht genomen. De schepeling zal verplicht zijn zoo mogelijk met een ander trieeren; bestaat dan zal hü na Mis w-YORK, 10 Sept. (Reuter.) Vele hart verscheurende verhalen die zich bü de ramp van de veerboot „Observator’ op de East-river zouden hebben afgespeeld, doen de ronde. Een der geredden vertelt, dat hü bü de ramp de lucht In werd geslingerd en vervolgens op een ander lichaam terecht kwam. Een chauffeur, die aan den oever het ontstel lende schouwspel gadesloeg, zegt dat hü den stoomketel de lucht in zag vliegen als een raket; toen hü weer in het water smakte, sprong hü uiteen, waardoor hooge zuilen van water en stoom opspoten. Hieruit zou dus volgen, dat de ramp niet ver oorzaakt is door ketelontplofflng. Volgens de lalatste cüfers bedraagt het aan tal dooden 39 en het aantal gewonden 58, van wie velen in een kritieken toestand verkeeren. De meeste overlevenden zün er vaat van over tuigd, dat de ramp te wüten is aan de oude stoomketels, die reeds 24 jaar dienst deden. Door drie instanties worden afzonderlijk onderzoe kingen ingesteld; men acht het mogelijk, dat hieruit een beschuldiging wegens moord zal voortvloeien. De stuurman van de „Observation" behoort tot de dooden. Zün 24-jarige zoon ligt in het ziekenhuis en is te zwaar gewond, om onder vraagd te kunnen worden. Vette le kwa- kwahteit 056—0.66, 3e kwaliteit 0.43052, mindere soorten 0.34—0 '0 per kilo slachtgewicht; 105 Melk- en kali koeien per stuk 150—240, 167 Vette Kalveren: le kw. 050—060; 3e kW. 0.40—048; 3e kW. 0.30—038; per K .G. levend gewicht; 50 nuch tere kalveren per stuk 58; 103 Schapen 713; 765 varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90— 110 K.G. 0 32033; zw. varkens 0.39—039; vette varkens 037039; Paarden 60110. Overzicht Runderen groote aanvoer, stugge handel, prijshoudend. Vette kalveren, voor den Maan dag flinke aanvoer, vlotte handel en prijshou dend. Varkens flinker, aanvoer, stuggen handel, prijzen als vorige week. ALKMAAR. 10 Sept. Aanvoer 100 000 kip- eteren. 58-60 t 430—4.80; 60-63 l 4 70—4J0; 63-64 t 4.70—5.40; klein *3-57 f 430—450; 30.000 eendeleren f 2.803.10. ALKMAAR. 13 Sept Vee Aanvoer 89 vette koeien 1.021.40 per stuk; 13 vette kalveren per kg. 4077% ct.; vette kalveren 0301.00; 18 nuchtere kalveren slacht, per stuk 16; 746 vette varkens per kg. 2327 ct.; zouters 30 rt. Handel stug. BROEK OP LANGENDIJK. 12 September 1932. 34000 K.G. aardappelen: Schoteche Mui zen f 0.60150. Blauwe Eigenheimers f 235. Due oé York f 0.70—0 80 Drielingen f 1 70—238 17000 K.G. Roode kool f 0.80—3. 10 000 K.O. Gele kool f 0.60—1.80 63 000 K.G Vroege witte kooi f 0.70—130. 19000 K.G. uien: f 6—6.M Gele uien t 230—2.70. Gele Drielingen f 2.10— 2.30. 1000 K.G. Slaboonen f 2—330. 6000 KO. Bieten f 0,70—2.10. 8000 stuks Bloemkool f 830 —15.20 ld. 2e soort f 1 10—4 HOORN, 10 September. Veemarkt. Z Aan gevoerd werden: 2 zeugen f 25Z35; 114 schram men t 8—14; 98 biggen f 4—7; 25 schapen f»- f 12- Handel goed. NOORD-SCHARWOUr®. 12 Sept 1932. 26000 KG aardappelen: Gr. Schoteche Muiren t 0.70—090 Schoteche Muizen f 1.10—1,60- Drielingen f 330. Duken f 0 70—0 80. Bi. Eigen heimers f 1.60—180 2200 K G. Spercieboonen f 2.40—6 6100 KG. uien: Gele Nep f 4.70—6. Drielingen f 2—2 30 Uien f 3—250 Grove f 33.80. Roode kool onverkoopbaar. 1900* K GD witte kool f 030—1. 3200 KG. Ode kool f 0.80—030. 240 stuks Bloemkool f 1030 P- 100 stuks. OUDEWATER, 12 Sept. Kaasmarkt Aangevoerd 60 partüen, 2700 stuks. 13.500 kg. U soort met rijksmerk 22 00—25,00. tweede soort met rüksmerk 19.00 tot 2130, zonder rljk*ni*rt geen aanvoer. Handel vlug. Alle dingen, die voorbij zijn eigenlijk niet voorbij. Zij blijven nawerken in indrukken en herinne ringen. Niets gebeurt er in ons leven, dat definitief voorbij gaat. Elke goede daad werkt na, elke zonde houdt her innering. Deze waarheid is prettig en soms verdrietig, maar in ieder geval is ze nuttig. Het woord ..voorbij" hooren we veelvuldig in deze Septembermaand, want niets is in September zóó voor bij als.... de vacantie. Dat wil zeg gen: de vacantieweken zijn voorbij gegaan, maar de vacantie-indrukken bleven. Zij werken na, nog langen tijd, in onzen geest. Wij zijn weer wat opgefrischt en zien met mannenmoed de donkere winterdagen tegemoet. We ontdekken zelfs, dat de sombere winter zijn zeer eigen genietingen heeft. We denken aan boeken lezen, aan kaartavonden en we weten, dat we zelfs bij den haard zullen zitten met dankbare gedachten aan een schoon en zonnig land, dat we bezoch ten; aan de wijde open zee, die ons een paar weken heeft omspoeld; aan stille, geurende bosschen, waarin we schuil gingen in onze vacantie. We zullen dit alles na genieten. Want al zijn de dagen voorbij ge gaan. de herinnering blijft. En met de herinnering de vreugde, die wel doet. 'i - In de „Berliner Boersenkurier" publiceert Mussolini onder het opschrift „Duitschland heeft gelük” een artikel waarin hü oa. uiteen zet: Het belangrijkste evenement van de Interna tionale politiek is oo het oogenbllk het uitspro ken van den Dultschen eisch naar gelük recht op bet gebied der militaire bewapening. Deze nieuwe situatie Is ontstaan op den dag waarop Duitschland werd opgenomen als Ud van den Volkenbond. Op hetzelfde oogenbllk werd voor Duitschland de juridische gelükheld erkend. n.l. de gelijkheid van rechten en plichten met de andere mogendheden. Toch is .Duitschland ondanks het feit dat het in den Volkenbond is opgenomen, ondanks bet Locarno- en ondanks bet Kelloggpoct nog steeds In de positie van een staat van den twee den rang. In het Verdrag van Versailles Vas de ontwapening van Duitschland slechte be doeld als een inleiding tot een algemeene ver laging van den bewapeningzstandaard tot het peil van Duitschland Dat was een plechtige ver plichting, die tot dusverre nog niet is nageko men. Oorsprong en rechtvaardiging van den Dult schen eisch liggen In het falen van de Ontwa peningsconferentie van Genève, die hierop neer- komt, dat men tweeërlei recht wil maken tot een duurzamen toestand tusschen Dultechland Nederlandsch schip te repa. hiertoe de gelegenheid niet, terugkeer in Nederland aan spraak hebben op vergoeding van passagekoe- tegen overlegging van een daartoe door gezagvoerder afgegeven bewijs.” Het verslag dat de kapitein aan de leden der Pers heeft verstrekt, geeft blük. dat men willens en wetens de bemanning een reis heeft willen laten maken, waarvoor de bemanning van de „Rotterdam" niet gemonsterd Is. Op de vragen van het Tweede Kamerlid de Visser omtrent het zenden van mariniers naai het stoomschip .Botterdam van de Holland- Amerika Hjn in verband met een tusacnen ae directie van genoemde maatschappij en haar personeel ontstaan conflict, heeft minister Deckers, minister van Defensie, geantwoord, dat het zenden van mariniers naar het bü het lichtschip „West-Hlnder” voor anker liggende stoomschip .Botterdam” van de Holland—Ame rika Lün alleen ten doel had de werkwilligen zoo noodig te beschermen, botsingen en onheil te voorkomen. De mariniers werden dus niet gezonden om het personeel met den sterken arm te dwingen zich niet met de stakende zeelieden te ver- eenigen. In het economische conflict tusschen zeelie den en reederüen koos de regeering door het zenden der mariniers geen partij. Toen het verblijf der mariniers aan boord van de .Botterdam" niet langer noodig was hebben zjj het schip verlaten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6