Prikkeldraad Bedachtzame vreugde H I r J A WOENSDAG 14 SEPTEMBER W oeker best ri jding I BELASTINGVERHOOGING? EERW. ZUSTER CUNERA MEDISCH MISSIE-COMITE Nieuwe cursus te Rotterdam OP PRINSJESDAG Pauselyke onderscheiding Communisten in zalen TWEE WONINGEN VERNIELD AFVOER VAN VUILNIS Wind wakkerde vuurzee aan Bespreking te Batavia Ontwikkeling in ons land Ervaringen in het buitenland BOTSING OP DEN IJSEL Geladen aak omgeslagen Smokkelaarsoorlog „De Schoone Haas” toch stopgezet Een arrestatie te Rotterdam HET SUIKERVRAAGSTUK Salarisverlaging bij de Arbeiderspers Dr. Julius Röntgen overleden Pachtovereenkomsten betreffende tuinbouwgronden DE SCHOOLKWESTIE TE SAS VAN GENT BEVOEGDHEID VAN DEN VERZOEKER GELEIDEHONDEN VOOR BLINDEN Ontvlocht psychopaat aangehouuden VALSCH-GELDINSTALLATIE ONTDEKT Niet aardig! Woorden en daden! n belangwekkend slot ZELFS IN HET GUNSTIGSTE GEVAL... 0 ▼an Gouden Profeasiefeest da Medisch Sociëteit van Jezus. MUI Hill (9). van Zusters (ieder 2) en de CapucUnen (4). in «Bs I Crisis-opcenten op de gemeente fondsbelasting Onaardig, niet? Zelfs erger: t is een misplaatste grap! En dat In zijn bloed-elgen Partij-orgaan! nog bU het 3.002 3.404 1.100 502 424 292 1.297 1.427 1.302 43.4 113 112 11.0 0.3 0.3 02 te de ag tic R- een de 2.873 909 008 308 181 153 ISO 2.1 8 5.3 3.7 1.4 13 In aansluiting bij het berlcht,2dat we aan de anU-revolutlonrOüre „Rotterdammer" over een te verwachten belastlngverhooging ontleenden, verneemt het blad nog, dat, behalve de ge meenten. die al 80 en meer opcenten heffen en dus tegen het plafond zitten, alle gemeenten nog 20 opcenten op de gemeentefondsbelasting krijgen. ZU. die dan nog niet aan de 80 toe zijn, krijgen de helft van bet verschil daar nog bo ven op. Om een voorbeeld te nemen: Den Haag heeft 0,opcenten, krijgt er dus 20; is dan nog 54 van de 80 af. krijgt er dus 27 by. zoodat voor een stad als Den Haag in totaal 53 opcenten zullen worden geheven. Zondagavond tegen Lektachendam brand gezinnen van Veen en In pCt. v. h. tot. 3,4 3.6 6,6 0.1 De valschgeld-centrale te Rotterdam, is er in geslaagd een fabriek te ontdekken die in ge reedheid was gebracht voor het vervaardigen van valsche guldens en dito kwartjes. Het merk waardige daarvan is, aldus bericht de „Tele graaf”. dat men wel de fabriek, doch niet het middernacht uitgebroken r« 11596 243 1.963 158 31.6 145 15.7 12.3 13 133 125 10.3 Gisternacht te In den ouderdom van 77 Jaar in het Diaconessen-zlekenhuls te Utrecht, waar hu een operatie heeft ondergaan, overleden de bekende musicus Dr. Julius Röntgen. Julius Röntgen werd op 9 Mei 1855 te Leip zig geboren. Zijn opleiding voor piano kreeg hij van Louis Plaidy en Carl Reinecke, voer com positie bij Moriz Hauptmann, E. F. Richter en Totaal bedr. der uitk. Aardewerkindustrie Diamantindustrie Drukkersbedrljven Bouwbedrijven Houtbewerking Kleedinglndsutrie Lederindustrie Steenkolenmijnen Metaalindustrie, enz. Textielnijverheid Voedings- enz. bedrijven w.o. tabak- en sig.ind. Landb., Veenderij Vlsscherij, enz. Handelsreizigers Verkeerswezen Handels- en kant.bed. Ov gr. (vnl. fabrieksarb.) 2.815 Amsterdam Rotterdam *s Gravenhage Utrecht Haarlem Groningen Gemeenten met: 100.000 of meer inw. 50.000—100.000 inw. 30.000—50.000 Inw 10.00020.000 Inw. 5.000—10.000 inw. minder dan 5000 inw. Franz Lachner. HU was leeraar aan de muziek school van de Vereenlging Toonkunst te Am sterdam en was mede-oprichter van het Con servatorium aldaar. Hier was hU hoofdleeraar voor piano en later directeur. Tevens werd hij benoemd tot directeur van „Excelsior”, van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst en Felix Meritis. Hij was lid van de Staatscom missie voor Toonkunst. Aan de Universiteit te Edinburgh werd hem het eei^fdoctoraat verleend. Röntgen was, al werd hij te Leipzig geboren. Nederlander van geboorte. Zijn vader, Engel bert Röntgen, een bekende violist in die dagen, ZUn opleiding Duitse hland Naar wy vernemen, is door Z. H. den Paus benoemd tot ridder in de orde van den H. „Agnete” Gregorius den Grooten de heer W. J. Daniels te Hlllegersberg. Deze onderscheiding houdt verband enet het politiehonden in Mont Pelerin bezocht. Uit het e geschiedenis van den [den reeds ver terug gaat. In het werk van J. W. q,JjeLBlindeninstituut te ..tuk Km gewijd aan den Daar komt me nu in de bladen van de Arbeiderspers een groot artikel voor van Albarda Natuurlijk tegen het rapport-Wel- ter. Met groote vette letters staat er over drie regels de titel boven: „Verkeerde Voor stellingen”. En dan nog niet minder dan acht regels onder-tltels. *t Is voor een partijleiders-artikel ietwat al te snorkend van titulatuur. Maar men behoeft dat nog niet onaardig te noemen, ook al vindt men het niet aardig. Zelfs zouden we het nog niet onaardig willen noemen, dat de opmaker van de krant midden in dit artikel een foto op neemt, waarop eenige lieden naar een In de hoogte vliegende vliegmachine staan te kijken. Wou hij daarmee stiekum zeg gen: Albarda ziet ze vliegen? Maar wat we beslist wel onaardig zouden willen noemen, Is de handelwijze van dezen zelfden opmaker, die warempel vlak onder in de eerste kolom van Albarda’s zoo op gewonden betiteld artikel deze advertentie plaatst: Werkloosheid en Werkloosheids verzekering in 1931 eel het bedrijfsleven verkeert nog in een periode van het diepste verval en de handel staat behalve dan op de geldmarkt nog vrijwel stil; de werkloosheid vertoont nog geen hoopgevend perspectief *t Klinkt allemaal heel somber en we zou den geneigd zijn de beteekenls der huidige opleving ter beurze van weinig reëele waarde te achten, ware het niet, dat de beurzen over *t algemeen gevoe liger zijn voor ekonomische aanwijzin gen dan de nuchter redeneerende menschen en er in de koersen dus vaak om niet te zeggen meestal een voorspellende factor schuilt. Wij blijven de huidigs hausse daarom een zeer gelukkig verschijnsel en een hoop vol teeken achten zooals 'wij reeds zei den: niet alleen om haar reëele waarde, niet alleen als gebaseerd op ekonomische gronden, die wij thans misschien nog niet zien, maar ook om haar waarde voor het wereldvertrouwen Wij meenen, dat de wereld optimistisch moet blijven. 7.815 5.031 3.550 3.841 2.938 3 250 1.348 1.088 1.181 Dezer dagen werd door den grenswinkeber L de Venloeche marechauasée opgeroepen, daar er bij zijn winkeltje, een formeele veldslag werd ge leverd tusschen twee smokkelbenden. Leden aan de eene bende beschuldigden de andere van ver raad. Men was van meening dat dergelyke kwes ties het beste met revolvers, scheermessen, knuppels e.d. geregeld konden worden en Helst vlak bij de grens. Toen de marechauasée verscheen, wipte men dan ook over de grens. De uitgestelde wachtposten meenden in de struiken nog beweging te bespeuren. Na een sommatie schoten zij. Er werd niets meer gehoord, maar na een onderzoek werd een Dultacher te voorschijn ge haald. die echter niets verdachts bl] zich bad en naar de „Heimat" werd teruggezonden. Ook de Duitacbe tolbeambten hadden in middels in de gaten gekregen, dat er iets .Job" was. Toen de smokkelten Dultschland binnen vluchtten werden zij daar met vreugdeschoten door de Dultsche grensbeambten begroet. Er werd een chauffeur gewond en gegrepen. Eenige uren later heerschte weer een dieps rust in grensland, alsof er niets was gebeurd. Rust, kalmte en zelfbeheerscbing keeren weer terug na het gebruik Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. BIJ Apothekers en Drogisten De geruchtmakende en meermalen in dese kolommen besproken schoolkwestie in bet Zeeuwsch-Vlaamsche stadje Sas van Gent (wjjk Zandstraat) heeft thans een definitief en om zijn leerzaamheid belangwekkend einde gekregen. Men weet, dat het R.K. Kerkbestuur van OT. Vrouw Hemelvaart te Sas van Gent aan den raad dier gemeente medewerking verzocht tot stichting eener RK. Lagere School in de wijk Zandstraat. Alle by de wet vereischte bescheiden waren aanwezig; toch hield de in meerderheid socla- listlsch-llberale gemeenteraad gedurende drie Jaren de totstandkoming der R.K. School tegen. Het openbaar onderwijs namelijk werd door een deel der bevolking verlangd en dus.... behoor de de openbare school ter plaatse te blijven be staan. Zoo redeneerden de linkacbe stadsbe stuurders. Na ingrijpen van Oed. Staten kreeg einrteiyfc het RK. Kerkbestuur zijn recht en zijn RK. school. Thans is de R.K. school gesticht, het Katholiek lager onderwijs begonnen en leerlingen uit de wijk Zandstraat zijn naai R.K. school overgegaan I Ter kenschetsing der llnksche methodes om malgré tout het openbaar onderwijs in stand ta houden, is het geval te leerzaam om verswegen te worden. valsch geld heeft ontdekt. De laatste weken wa ren voortdurend valsche guldens en kwartjes in omloop gebracht. Eenige roomljsventers hadden aangifte gedaan dat zij valsche guldens in ont vangst hadden genomen. Het signalement dat zU van hun klant gaven, wees er op dat men daarbij steeds met denzelfden uitgever te doen had. Daardoor leidde het spoor naar een 29- Jarigen praktlzljn in de Kokerstraat, een com munist, die reeds herhaaldelijk met de Justitie in aanraking is geweest. Er werd huiszoeking gedaan in zijn woning, waar men hem aantrof. Men vond toen een volledige installatie voor het maken van val sche guldens en kwartjes, doch valsch geld kon men niet vinden. Wel ontdekte men een heels party munten, die in een vergevorderden staat van voorbereiding waren om eens den vorm van kwartjes aan te nemen. Doch kwartjes waren het nog niet. De man ontkende valsch geld te vervaardigen. Hy ontkende eveneens ooit valsch geld te heb ben uitgegeven en gaf voor de „fabriek" te ge bruiken voor het maken van broches. In beslag werden genomen os. een stel matryzen en een pers. De man is door de roomysventers herkend als de klant, die hun lekksrny met een valschen gulden betaalde. De praktlzyn is ingesloten in het hoofdbureau van politie en zal ter beschik king van de justitie worden gesteld. UTRECHT, (Ned. RK. Schoolraad). Akte A Geslaagd 12 September 1832: E H. A. Droste, j B. Hannlnk, Almelo; W. O, v Baan. M Boes, Alkmaar, De Eerw Zuster Cunera (in de wereld Jkvr Hendrica Lopes Suasso) der Orde van den H. Carolus Borromaeus zal 24 September as. haar gouden professiefecst vieren. Naast het vele dat zij deed voor het lichame iyk- heil van velen onzer (haar verbiyf te Am sterdam in de operatiekamer van de Heeren- en Keizersgracht in de Ziekenverpleging aan de Bleekersstraat te Zwolle en de latere jaren in Maria Stella te Schevenlngen) was het haar grootste vreugde afgedwaalde zielen weer tot Hem in Wiens Dienst zij was te kunnen terug voeren. Maandag 26 September as. zal er tusschen 11 en 12 uur gelegenheid bestaan om de Jubl- laresse in Huize Maris Stella aan den Ouden Schevenlngschen Weg geluk te wenschen. had zich te Leipzig gevestigd, heeft Julius Röntgen geheel in gekregen. Met Julius Stockhausen begon hy in 1873 een concertreis als klavlervirtuoos en begelei der. welke excursie tot resultaat had, dat de aandacht van de muzlekautoriteiten in Neder land op hem gevestigd werd. In 1877 volgde dan ook zyn benoeming tot leeraar aan de muziekschool van de Maatschappy tot Bevor dering der Toonkunst te Amsterdam. In 1888 werd hy tevens directeur van de Am- sterdamsche Vereenlging dier Maatschappy. welk ambt hy tot 1898 vervulde. Sedert de oprichting van het conservatorium, waarvan hy mede-oprichter was, te Röntgen aan deze instelling hoofdleeraar in het klavler- spel: in 1913 werd hy tot directeur benoemd, als opvolger van Daniël de Lange. Als piano- sollst trad hy ook na zyn vestiging te Amster dam herhaaldeiyk door geheel Europa op. Al» uitvoerend kunstenaar verwierf hy echter den grootsten roem in zyn hoedanigheid van bege leider van Joh. Messchaert, dien hy op al zyn concertreizen vergezelde. Hij componeerde voor orkest: Noorsche ballade (Op. 36), Suite „Aus Jotunheim”, Symphonic Bes-dur. „Liedje van de zëe” (Op. 45), Oud-Nederlandsche dansen (Op. 46), voor koor en orkest, „Gebet" (Op. 27), .jBturmesmythe" (Op. 31), een pianoconcert (D-dur Op. 18), voorts kamermuziek werken, pianostukken, liederen en opera - (1913) met bewerkingen van oud-Nederlandsche boerenliedjes, volksliederen, dansen, enz. Dr. Julius Röntgen was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw; hy had voorts een Scan dinavische en Roemeensche onderscheiding. Van de zes zoons, die Julius Röntgen had, wijden er zich vyf aan muziek. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Vrydag 16 September, des namiddags half twee, te Am sterdam, op de begraafplaats „Zorgvliet". De poltle te Noocdwykerhout heeft aange houden een verpleegde, die uit het Pay oho pathen-asyl te Heiloo was ontvlucht. De aan gehoudens ia weer cd transport gesteld naat Heiloo. De papierfabriek „De Schoone Haas" te Waddinxveen, die eenige weken geleden zou worden stilgelegd, doch wegens het binnen ko men van orders nog aan den gang kon wor den gehouden, ia Zaterdag jl stopgezet. Al leen de afdeeling asphaltpapier blyft doorwer ken. Zestig arbeiders zijn door deze stopzetting werkloos geworden. rapport biykt, dat hond als gids voor b Reeds in 1819 werd Klein, den stichter. Weenen, eenige hooTdsti geleidehond. Gedurende en na den grooten oor log heeft de africhting van honden voor het hier genoemde doel een groote vlucht genomen en thans zjjn er opleidingsscholen in Duitach land, Zwitserland en Amerika. In het algemeen zyn de ervaringen zeer gunstig. Niet alleen stelt de hond der blinde in staat zich vry te bewegen en zoodoende zyn brood te verdienen, maar hU is ook van groote moreele beteekenls. Natuur- lyk moeten meester en hond en vooral de In structeur aan bepaalde eischen voldoen. de oprichting van de parochie van de H. Lidulna, te Hlllegersberg en zyn jarenlang bestuurslidmaatschap van de Rotterdamsche Vereenlging voor Katholiek onderwys. De heer Daniels te ook wethouder der ge meente Hlllegersberg. In het St. Franciscus-Gasthuis te Rotter dam heeft Maandagmorgen de opening plaats gehad van den 7den medlsch-hygiënischen cursus van missionarissen. De voorzitter van het Medisch Missie- cornité, prof. P. Groenen, sprak hierby openingswoord en wees andermaal op groote beteekenls van dit werk. Behalve de deelnemers en deelneemsters aan dezen zevenden cursus, waren ook eenige docenten en de leiders van den cursus aan wezig. Het getal deelnemers bedraagt ditmaal 32, waaronder vier zusters en een broeder van de Het grootste contingent cursisten leveren de St. Joseph’s Congregatie de Afrikaansche Missiën (5), de Montfortanen (4), de Witte Paters en 0.6 0,7 02 1.600 23,5 13,8 969 10,5 415 256 629 18 6 1.330 168 969 10.7 123 342 9.8 45 3.4 1.7 12 en dit enorm bedrag, plus nog de tekorten op gemeentebegrootingen, zal extra opge bracht moeten worden in de allerongunstig ste tijden, wanneer het jongste krisis-ver- leden zich aan de burgerij nog ernstig wreken zal. En niet alleen de overheid zal ons zware zorgen bereiden, ook het dagelijkseh leven zal ons de overgangs-perllode niet gemakkelijk maken. Het einde van de krisis toch zullen wij moeten koopen met betaling van hoogere prijzen; alleen hoogere prijzen toch zullen de productie weer loonend kunnen maken. Heel rooskleurig toont zich het verschiet vooreerst dus nog allerminst. Maar desniettemin moeten wij met alle kracht, die in ons is, verlangen, dat de hui dige verschijnselen werkelijk een einde van de groote krisis voorspellen, en w(j niet nog dieper in de ellende raken. De nog komende misère zal trouwens te lichter te verduren zijn, naarmate wij bet ekonomisch leven zich zien herstellen en hoop ons lederen dag meer nieuwe kracht schenken zal. ta in d Meulen. De brand weer was spoedig ter plaatse, doch kon van wege den hevigen wind weinig tegen de vuur- zee uitrichten. Belde hulzen brandden finaal af. De Inboedel ging eveneens in vlammen op. Alles was vry laag verzekerd. De oorzaak van den brand ta onbekend. toen nog zoo weinig stofopjagend verkeer en het In die Jaren nog heerschende begrip over hygiëne Voor het begin der evolutie van het relnl- gingswerk behoeven wy dan ook niet verder terug te gaan dan een goede 60 Jaren, het tydstlp, waarop men in verschillende gemeen ten tot het inzicht kwam, dat het verpach- tlngssysteem, tot nu toe In zwang, niet meer voldoende was. Alleen Groningen had toen een eigen ophaaldienst en dit voorbeeld werd allengs nagevolgd. De eene gemeente na de andere verliet het verpachtlngssysteem. Aan het eind der 19e eeuw traden de moei lijkheden met den vuilafvoer in de gemeenten steeds sterker op den voorgrond. Door de kunstmest daalden de pryzen van het compost steeds meer, terwyi bovendien het tonnen- en beerputtenstelsel geleldeiyk door rioleering werd vervangen, zoodat men in tal van ge meenten naar een afdoend middel socht om het huisvuil kwyt te raken. Het vraagstuk werd meer en meer technisch bekeken. Uitk. in duizendt. gld. 1931 - 1930 1931 1930 24.469 - 445 699 338 4.325 989 135 163 48 5.761 2.558 840 638 1.616 33 8 3 569 325 De Nederlandsche Vereenlging voor Volkscre- dletwezen en Woekerbestrydlng, gevestigd te Amsterdam, meldt: Uitgebrelde verslagen zyn in de pers gewyd aan het strafproces, onlangs voor de Rotter damsche rechtbank en daarna voor het Hadg- sche Gerechtshof gevoerd tegen den houder van het administratiekantoor N.V. Nationaal Belang te Rotterdam. Verdachte bood per advertentie in de bladen geld ter leen aan tegen vooruit betaling van 5.per 100.als waarborg Was dit geld eenmaal gestort, dan ontving de aspirant-geldleener het bericht, dat de leening niet doorging omdat de Ingewonnen informaties ongunstig luidden, zonder dat het gestorte be drag werd terugbetaald. By het In werking treden van de In het be gin 1932 In het Staatsblad verschenen Geld- schleterswet zal aan dergelyke machinaties voorgoed een einde zijn gemaakt. Een nog af te kondigen Koninklijk Besluit zal bet maximum aan Informatiekosten dat de geldschieter, In welken vorm of onder welken naam ook. In re kening mag brengen vaststellen (art. 13 en 32 der Wet). In het register, waarin de geldschie ter volgens art. 14 der Geldschieterswet alle leeningen moet aanteekenen, volgens het mo del dat de Nederlandsche Vereenlging voor Volkscredietwezen en Woekerbestrydlng aan de gemeente-besturen zal voorstellen In hun ver ordening over te nemen, is ook voorzien In een kolom waarin de vooraf betaalde Informatie kosten worden aangeteekend. Mocht nu een geldschieter er regel van maken aan de men schen die om een leening tot hem komen, In- matiekosten te berekenen, zonder de leening te doen doorgaan, dan Is dat terstond In het re gister te zien, en zal de controleerende ambbte- naar dit zeer zeker rapporteeren, met de kans voor den betrokken geldschieter dat zyn ver gunning wordt Ingetrokken. Het is te hopen, dat de In werking tredlng van de Geldschieterswet niet meer lang op zich laat wachten. 166 1.8 22 16.9 1,4 1,3 2.747 17,7 33,7 285 40 35 20 "te ar aar..—, zelfs in het gunstigste geval |^yi zullen wij ons nog slechts bedacht zaam mogen verheugen. I Gesteld, dat de opleving ter beurze nu werkelijk eens de nadering van het einde der krisis beteekent, gesteld, dat de wereld-ekonomle nu binnenkort sterk gaat opleven,dat de wereldvoorraden behoor- 1 MJk geslonken zullen blijken en er weer loonende prijzen bedongen zullen kunnen j worden, gesteld, dat er weer werk komt voor ve)e handen en de werkloosheid sterk vermirwiert., dan nög zuilen we niet mo- 1 gen verwachten, binnenkort een sterke op luchting te voelen. Vóór *t zoover komt, dat de liquidatie van de krisis onze lasten werkelijk verlicht, zal er nog heel wat moeten gebeuren. Ondanks het dagende licht in het duis ter zullen wij dan nog zware tijden te be leven krijgen. En nu spreken wij er niet eens an, dat de meeste staten der wereld het ekonomisch herstel heel sterk belemmeren, voor een deel zelfs onmogelijk maken door (vaak noodgedwongen) protectionistische en Autarkische maatregelen, maatregelen, welke zullen moeten verdwijnen, wil de wereldkrisis werkelijk eenmaal tot het ver leden gaan behooren. Neen, wanneer wü ook voor ’t gunstig ste geval nog zware tijden voorspellen, dan hebben wij vooral het oog op de groote sommen waarmede wij moreel en finan cieel de krisis zullen moeten .afkoopen. Tengevolge van de krisis zijn de over heidsfinanciën allerwegen ook in ons land! in zeer treurigen toestand geraakt; In Nederland wordt gerekend met een te- In de Beptember-aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zal een overzicht verschynen van de werkloosheid in Nederland in het jaar 1931, in hoofdzaak betrekking hebbende op de georga niseerde. tegen werkloosheid verzekerde, werk nemers. Het aantal personen, waarover het on derzoek loopt, bedroeg op 1 Januari 1932 ruim 530.000, tegen rond 455.000 een jaar tevoren. Het Indexcyfer der werkloosheid weerge vende het percentage werkloosheidsdagen van het aantal dagen dat gewerkt had kunnen wor den, Indien geen werkloosheid ware voorge komen, bedroeg in 1931 153 tegen 7,8 in 1930. Zoo waren de indexccyfers voor de diamant industrie in deze jaren resp. 81,5 en 70.-, bouw- bedryven 17,6 en 113. houtbewerking 19,7 en 85, lederindustrie 9,6 en 32, metaalindustrie 21.5 en 7,8, textlelnyverheid 12,8 en 5,8, tabak en sigarenindustrie 11,6 en 6.-, verkeerswezen 14.5 en 5,8 en fabrieksarbeiders 12,8 en 65. Voor de gemeenten met 50.000 en meer inwoners wa ren de indexcyfers voor 1931 en 1930 als volgt: Amsterdam 20,9 en 143. 's-Gravenhage 12,1 en 8,4, Groningen 12,6 en 72. Haarlem 135 en 6,6, Rotterdam 18,9 en 7,8, Utrecht 13,5 en 8,6, Naar wy vernemen, is by de N.V. De Arbei derspers. welke, zooals men weet, de verschil lende Nederlandsche socialistische dagbladen uitgeeft, als Het Vólk. Voorwaarts, Vooruit, enz., een salarisverlaging toegepast over de ge heele Unie. Merkwaardig is nog, dat deze salarisverlaging is gemotiveerd niet aUeen met een beroep op de ongunstige bedryfsresultaten, maar ook met een beroep op de daling van den levens standaard. Maar ook zonder die motiveerlng is deze salarisverlaging, welke bovendien nog gepaard gaat met verschillende ontslagen, merkwaardig. Overal protesteert men en or ganiseert men protestdemonsraties tegen voor gestelde salarisverlagingen, maar in eigen be dryf wordt met stille trom en zelfs met een methode van georganiseerd overleg, welke volgens het personeel zelf een aanfluiting is van het georganiseerd overleg, salarisverlaging ingevoerd, gepaard met ontslag. Aldus een bericht in de „Residentiebode." Naar wy nader vernemen, geldt het hier een loonsverlaging over de heele linie voor het technische personeel. In het zoo juist verschenen Septembernum mer van het Orgaan der Vereenlging „Arbeid voor Onvoiwaardlgen” (A. V. O.) Is afgedrukt een aan de Staatscommissie voor Onvsl «aar dige Arbeidskrachten uitgebracht rapport over het vraagstuk van geleidehonden voor blinden. De staatscommissie voornoemd had in af wachting van haar volledige rapport aan de regeering reeds een aantal urgente maatrege len in overweging gegeven, uitsluitend en alleen betrekking hebbende op de groep der blinden. Daaronder behoorde ook de kwestie van het ge- leideteeken en den geleidehond. De Minister heeft de Staatscommissie verzocht de voorbe reiding te willen treffen om tot een doeltref fende organisatie dezer aangelegenheid te ge raken. b.v. in de lyn van de aanwyzlng der Staatscommissie zelf; samenwerking tusschen belanghebbenden en het Roode Kruis. De Staatscommissie nu heeft ter inleiding der verdere stappen zich door een zyner leden, den heer H. Munnlk. doen voorlichten over de er varing en praktyk met geleidehonden aan de Opleidingsschool daarvoor te Vevey. Tevens Naar wy vernemen heeft de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem de veelbesproken beschikking van een der kantonrechters.plaats- vervanger, aldaar, waarby beslist werd, dat pachtovereenkomsten betreffende tuinbouw gronden, niet vielen onder de Crisispachtwet 1932, en de verzoeker onbevoegd was verklaard tot het indienen van een request, strekkende tot vermindering van de by overeenkomst be paalde pacht, vernietigd en hem daartoe wel bevoegd geacht en voorts de zaak teruggewezen naar den eersten rechter ter verdere afdoening. Het rechtsmiddel van hooger beroep en niet dat van cassatie moest ten deze worden aan. gewend krachtens art. 333 van het Wetboek van Burgeriyke Rechtsvordering, omdat het hier betreft een geschil omtrent de al of niet bevoegdheid van den verzoeker. r is zoo schreven wij alle aanlcl- H ding toe, ons slechts bedacht- zaam te verheugen over de hausse der laatste maanden... Inderdaad! Ten eerste is het nog volkomen onzeker, of deze hausse al hopen wij er ook het beste van en al zijn wij gaarne optimis tisch een verhoogde ekonomische activi teit en het einde van de krisis voorspelt, en ten tweede hebben wij er rekening mee te houden, dat zelfs in het gunstigste geval Maar dóórover straks! Raadselachtige dingen doen zich thans in het ekonomisch leven voor: de koersen zijn de laatste maanden opzienbarend gestegen en hoewel er natuurlijk telkens weer, b.v. juist in deze dagen, inzinkingen voorkomen (zonder groote schommelingen zal het vol ledig herstel zich ongetwijfeld ook niet vol trekken) blijft de algemeene stemming op timistisch. Gelukkig! Want zonder optimisme zal de wereld nooit uit de ekonomische impasse geraken. Opmerkelijk is echter (en dit moet tot bedachtzaamheid manen), dat er zoo wei- mig aanwijzingen zijn, waaruit reëel kan ’ftlijken/dat de koersstijging ekonomisch ge- ’motiveerd Is. De Engelsche ekonoom, Dr. Werbert Ralph Tusk, heeft er dezer dagen b.v. op gewezen, dat in Amerika nog maar weinig ekonomisch herstel te bespeuren valt: het electriciteltsverbruik in ekonomische aangelegenheden veelal de beste barometer staat er nog op hetzelfde lage peil, hoe wel langdurige ervaring geleerd heeft, dat deze barometer ook de geringste schomme lingen registreert; in de Amerikaansche staalindustrie was de omvang der bestellin gen de voorlaatste maand zelfs nog een weinig ingekrompen: gemiddeld produ- eeeren deze fabrieken 14 pCt. van haar volle capaciteit; de auto-industrie lever de in Juni jl. slechts half zooveel af als een jaar tevoren en Ford houdt zijn fabrieken in Detroit tot half September ge heel gesloten; het goederen-vervoer staat vrijwel stil; in de katoenindustrie is nog een dalend verbruik waar te nemen: in Juli 1932 zijn er slechts 279.000 balen verbruikt tegen 321.000 in Juni 1932 en tegen 451.000 in Juli 1931; ondanks alle inspanning heeft men niet kunnen voorkomen, dat de Amerikaansehe export nog verder is Inge krompen. Toch zijn de prijzen der onbewerkte grondstoffen gestegen toch is er overal opleving. ot In Europa staan de zaken al niet anders; de beurzen r^gistreeren (behoudens de na tuurlijke Inzinkingen) optimistische ver wachtingen, maar rëele gronden voor die verwachtingen zijn nog niet of hier en daar slechts heel vaag te onderscheiden. De vyf-en-twintlgste jaarvergadering van de Ned. Ver. van Reinigingsdirecteuren Is Dins dag in één der zalen van den Haagschen Die- rentuin begonnen. De voorzitter, dr. Ir. M. F. de Bruyne, di recteur van den gem. vervoer- en tnotor- dlenst, reinigingsdienst en ontsmettlngsdlenst te Rotterdam, sprak allereerst een begroe tingswoord Hy heette o. m. welkom eenige autoriteiten en vertegenwoordigers van Duit- sche, Engelsche en Belgische zustervereenlgin- gen. Spreker verheugde zich byzonder over de 1JV.—X 4aa A oud-directeur te Amsterdam en van den heer G. A. de Mongé, directeur te Utrecht, oprich ter der vereenlging. Op de 25 jaren der vereenlging mogen wy met voldoening terugzien, zeide spr. Immers zy heeft naar haar beste krachten gestreefd om het reiniglngsleven in den lande geleide- iyk op hooger peil te brengen. Een belangryke factor tot verbetering van het reiniglngswezen is vooral geweest de ontwikkeling der reini gingstechniek. zoowel op het gebied van vuil- verwyderlng als op het gebied van het zuivere reiniglngswezen en dit laatste vooral dank zy de snelle ontwikkeling van de automobieltech niek in den loop der laatste 20 jaren. Spr. bracht dank aan die g^neentebesturen. welke het door flnanclëele bydragen mogelyk maken, dat de vereenlging haar taak In dienst der reinigingstechniek volbrengt. De Voorzitter gaf hierna een overzicht van de ontwikkeling van de reiniging der gemeen ten in Nederland in den loop der jaren. Spr. zeide, dat het uitermate moeiiyk was, uit de weinige gegevens, welke In de archieven op dit gebied zyn te vinden, met eenige zeker heid vast te stellen, hoe d» afvoer van vuil nis iii'J ons land zich heeft ontwikkeld. Uit de reeks van afbeeldingen op de „zegenwenschen der karrelieden" van eenzelfde stad, In de ar chieven aanwezig, ziet men, dat by een tyds- verloop van 100 jaren en meer de vuilniswa gen en de aschwagen vry wel dezelfde zijn ge bleven. Dan beseft men de sterke tegenstel ling dezer vier eeuwen van rust en de jacht naar wyziging en verbetering, waarin onze bedrijven nu leven. Ook op het gebied der straatreiniging Is van 1400 tot 1820 slechts een zeer geringe vooruitgang te boeken. Eerst ongeveer In de tweede helft der 19e eeuw nam de overheid in de meeste gemeenten van ons land de taak der straatreiniging volledig op zich. Dat van stofbestrydlr.g in dien tyd op de RtykBbegrootlng van ISO mHüoen, sprake te. laat sfch begrypen gen. oprcKer veritcutsuc mvu -- - aanwezigheid van het eerelld Ir. A. de Groot, Apeldoorn 9.4 en 5,4, Arnhem 11,7 en 7,5, Delft 13,4 en 7,5, Dordrecht 15,4 en 6.-, Eindhoven 143 en 3,4, Enschede en Lonneker 12,8 en 4,9, Hilversum 115 en 5.8, Lelden 13.- en 7.8, Maas tricht 152 en 52. Nijmegen 16.1 en 9,1 en Til burg 11,1 en 4,1. .Hieronder volgt een overzicht van de bedra gen der krachtens de reglementen der werk- loozenkassen verstrekte uitkeeringen in 1931 en 1930. e Nu de burgemeester van 's-Gravenhage de voorgenomen demonstratie op Dinsdag 30 Sept, verdlensteiyk werk van den heer Daniels by a. a. heeft verboden, heeft de Cummuntattoche party dien dag een viertal zalen gehuurd, nJ. het gebouw voor K. en W.„ ,,De Vereenlging" WUlemstraat .Mu&ica” Deutsche laan, en Musis Sacrum" Ged. Burgwal, ten einde aldaar tegeiykertyd demonstrative vergaderingen te houden. BATAVIA, 13 Sept. (Aneta). Op het Departe. ment van Blnnenlandsch Bestuur had een be spreking plaats van bet suikervraagstuk. in bet byzonder betreffende de beteekenls van de aan staande ulteenvalling der Vereenigde Java SuL kerproducenten en de gedragsiyn die de Regee ring daartegenover zal aannemen. De heer Mr. Jongejan, voorzitter van de B E N I 8 O, ontvouwde de Inzichten zyner organisatie. De president van de Javaache Bank woonde de byeenkomst by. Einde dezer week wordt de bespreking voort, gezet, terwyi op een 21 September aa. te hou den groote byeenkomst de voornaamste belang, hebbenden uit suikerkringen een exposé van hun denkbeelden zullen geven, alvorens offL cieele adviezen aan de Regeering worden ultge. bracht. Maandag kwam op den Usel te Dieren de aak „De twee Gebroeders" uit Den Haag aanvaring met de „Teucla” uil Dordrecht. De met steenen geladen aak sloeg om en haar geheele laat van 55.000 steenan viel in den Deel. Twee mannen raakten te water, doch werden door de „Teucla" opgepikt. Het scheep- heeft de rapporteur de opleidingsschool voor vaartverkeer ter plaatse wordt ernstig bemoei lijkt. Door bakens en een roode vlag ta de ge- vaariyke plek, waar de steenen liggen, aangege ven: het passeeren te mogelyk, doch veretacht groote oplettendheid. De stoomboot „Stad Zutphën" sleepte de on derstboven dravende „Twee Gebroeders” naar den kant. Eigenares der aak ta de firma Donath te Den Haag. 8,4 3.6 22 5,4 02 0,03 0.05 14.6 115 1.3 1.4 8.4

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5