Wedijver m grondwetstrouw gered „Vliegend gezin Het bouwbedrijf Bemanning rustig W erkloozenzor g Davila treedt af Markten NA DE ONTBINDING VAN DEN RIJKSDAG A ZWITSERSCH DORP IN VLAMMEN WOENSDAG 14 SEPTEMBER In Rotterdam gemeerd* Tl Vergtandig initiatief Weerbericht Vier Kreuger-directeuren beschuldigd DE NOOD IN TWENTE voor Actie der Zwder ■«meenten TWEE MEISJES ONTVOERD Tweede brief van Goering Wien ie het ernet? HET 9CHEEPVAARTCONFL1CT Het standpunt van Goering Centrume-oordeel „Dubbele moraal” Ingrijpende verlaging voorgesteld Nieuwe bisschop van Meissen Geen pleizierreisjes in Mandsjoerije De voorwaarden der Regeering Chili’'g preaidedT ivykt de luchtmacht DE VROUWEN WAN NAZARETH Overwintering te Angmagsallk? Weer twee treinen door bandieten overvallen I Voorfoopiigf wortft steun verleend iet 1 Maart 1933 Ook de andere commiggie geboycot Staats gerechtshof blijft er buiten Dader tot twee en een half jaar Relaas over het voorgevallene aan boord van het stoomschip V vendam Schijnheilig dispuut tusschen parlementscommissie en Duitsche regeering Monstering voor de „Flandria” uitgeeteld Stean vit IncRë Goering erkent maar half Textielindustrie en Middenstand bedreigd met een catastrophe vrijgegeven Onderhandelingen tuggehen partyen Hoofdstraat één vuurzee De zooveelgte Tegen de huigzoeking Regeering blijft weg Brieven zonder beleefd heidgformale Overleg tuggehen Minister Ruyg en de vier grootgte gemeenten - - - De Graal te Berlijn Het blad wordt verleend V. M. nam. 10.38 I 14 Sept. Aange- Coöp. Centrale hel In parlementaire kringen werd gisteren ver- Ryksdagvoorzitter Goering beeft den rüks- le kw. 034 tot 0,27, 2e kW. de ge- HAMBURG, 13 Sept. (W.B.) Waarschijnlijk door brandstichting is hier een pakhuis met talrijke kisten met fruit door vuur vernield. PEKING, 13 Sept. (Reuter.) Het reizigers, verkeer is in Noord-Mandsjoerije volkomen ge desorganiseerd door de overvallen der bandie. ten. Behalve de gisteren reeds gemelde treln- overval, hebben de bandieten nog twee treinen laten ontsporen en de reizigers uitgeplunderd. In belde gevallen werden talrijke reizigers ge dood of gewond, terwijl een aantal Russen is meegevoerd. De Centrum-sfgt «aai digi» Wegteunm noem de de houding der regeering een politiek van dubbele moraal, aangezien zij eenerzljds zegt i Kt kei Mi ha ma An dii tel da Di uitspraak gedaan in de zaak tegen den 21 jari gen propagandist A. W. F., tegen wien door bet OJA, ter zake van ontvoering van de 16- jarige a J. D. en de 16-jarige G. de B.. 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf Is geëlscht. De rechtbank overwegende, dat verdachte tij dens de behandeling niet bet minste berouw over zijn misdrijven beeft getoond, veroordeelde F. overeenkomstig dezen elsch. V tost V kor locs en H riet vjjv Dei drjj dee C mei V beh te I op wee en 51 wat gez de I troi doe doe •gg I sch voo I riet zier doo to af.j c slgi ont gea lijk: den kan A geb veel KOPENHAGEN, 13 Sept. (VD). In een tweede radiogram deelt de Engelsche trawler „Lord Talbot" mede, dat de bemanning van Hutchin son’s vliegtuig „The Flying Family” gered is. dat alle acht geredden lichamelijk wel zijn doch dat de machine een wrak is. Wat thans met Hutchinson en zijn gezin en twee gezellen moet gebeuren staat nog niet vast. Zü zullen of te Angmagsallk moeten overwin teren, of zij zullen door het momenteel te Ju- Uanehaab liggende motorschip „T. H. Stauning" van Angmagsallk moeten worden afgehaald. Of dit zoo laat in het jaar nog mogelijk Is zonder dat de „T. H. Stauning" gevaar loopt in te vriezen, valt te betwijfelen. Aan boord van „T. H. Stauning" bevindt zich o.a. de bekende Poolonderzoeker Dr. Knut Ras mussen, die reeds Zondag opdracht heeft ge kregen om al het mogelijke te doen Hutchinson en de zijnen op te sporen. De zes belanghebbende partijen, waaraan de brief gezonden is, zijn de volgende: de R.K. Bouwvakarbeidersbond ,J3t. Joseph” te Utrecht; de Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond te Amster dam W.)de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond te Utrecht; de Patroonsbond voor de Bouw bedrijven te Haarlem; de R.KZ Bond van Bouwpatroons te Amsterdam, en de Landelijke Bond van Obr. Bouwvakpatroons te Groningen. Ook In de zitting van de commissie voor Buitenlandsche zaken van den Rijksdag, welke Dinsdagmiddag om drie uur bijeenkwam, was geen lid van de regeering aanwezig. Voor het begin van de zitting was de Duitsche vertegen woordiger op de Ontwapenlngs-conferentle Na- dolny aanwezig, doch deze trok zich na een telefonische boodschap van het ministerie van buitenlandsche zaken terug. Op het programma van de oommlsste staan het Ontwapenings-vraagstuk en het verdrag van Lausanne. Bij het begin van de zitting werd besproken of een lid van de regeering zou worden uitge- noodigd aan de besprekingen deel te nemen. Tijdens deze beraadslaging verlieten de Dultach- Nationalen de vergadering. De commissie besloot thans den kanselier, den minister van buitenlandsche zaken en den Rijksweer-mlnister te verzoeken in de commis sie te verschijnen, teneinde hun plicht te ver vullen. Maar bekend te, zou heden de gelegenheid «orden opengesteld. te monsteren voor het mailschip „Flandria” van den Koninklijken Hollandscben Idoyd. In verband met het con flict in de scheepvaart en het feit, dat de «Handria” eerst Woenstjpg 21 September moet vertrekken, beeft de directie van genoemde maatschappij echter besloten, de monstering tot Maandag m. aft te stelten. zjjn. om deze voor Twente nadeelige opheffing, welke allerminst een bezuiniging beteekent, te voorkomen, Vorengenoemde commissie werd opgedragen ook deze wei te nemen. STOCKHOLM, 13 Sept. (Reuter.) De cura toren van het faillissement van Kreuger Toll hebben hun verslag bekend gemaakt. Aan vier leden van de directie wordt verweten, aan tran sacties van twljfelachtlgen aard te hebben deel genomen. „Nya Dagligt Allehanda” meldt, dat deze vier directeuren voor het gerecht zullen worden ge daagd. De daarmee verbonden omvangrijke voorbereidingen kunnen echter nog eenlgen tijd vergen. BATAVIA, 13 Sept. (Aneta.) De vereenlging van gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaar dij beeft een bedrag van ƒ1000.— overgemaakt aan de Centrale van Koopvaardij-off icier en. De wreeaiging van scheepswerktuigkundigen heeft een dergelijke steunactte in voorberel- BERLUN, 13 Sept In de zitting van de commissie tot bescliermlng van de rechten van het parlement is een dag lang nagekaart over de al of niet grondwettelijkheid van het op treden van regeering en rijksdagpresidium bjj de parlementsontblnding. Mlnlsterlal-Direklor Gotthetmer legde namens de regeering de volgende verklaring af: .JJe rijksregeering blijft bij haar standpunt dat de handelwijze van voorzitter Goering gisteren ta den Rijksdag noch met de grondwet noch met het reglement van orde in overeenstemming is.” Volgde eenige toelichting. Na welke verklaring Gotthelmer de vergadering verliet. Ih de voortgezette commissievergadering leg de Rijksdagpresldent Goering de verklaring af, dat hij moest erkennen dat de Rfjksdagontbin- dlng rechtsgeldig was, aangezien ook een ge vallen Rükskablnet een ontbindlngsdecreet kan contrasigneeren zoolang bet bet vertrouwen van den Rfjkspresldent heeft Hiertegenover moest Goering echter zijn standpunt handha ven. dat de stemming rechtsgeldig was, aan gezien zij reeds was begonnen toen de Rüks- kanseller het woord vroeg. Formeel en juridisch achtte Goering het twij felachtig of de motiveering voor de ontbinding van den Rijksdag in overeenstemming was met geest en bedoeling van de grondwet fc een vergadering van de Centrum-fractie in den Rijksdag verklaarden de juristen van de fractie, dat de ontbinding van den Rijksdag noch volgens de letter, noch volgens den geest van de Grondwet is. Dit standpunt vertegen woordigden ook de afgevaardigden van het Centrum In de commissie tot verdediging van de rechten van den Rijksdag. zouden verzoeken, vast te stellen, dat de Rijks dag niet grondwettig is ontbonden. Thans wordt een dergelijke mogelijkheid niet meer voorzien- Reden is wel, dat de partijen de zaak niet op de lange baan wenschen te schuiven een uitspraak van het Hof laat minstens eenige maanden op zich wachten doch zoo spoedig mogelijk nieuwe verkiezingen wenschen. Naar wij vernemen had Maandag 1.1. tn het Amstelhotel te Hengelo een bespreking plaats van afgevaardigden der drie Neder!. Midden standsbonden, Besturen der Gewesteiijke Mid denstandsorganisaties en vooraanstaande per sonen In Twente, onder voorzitterschap van den heer A. F. F. Oostermeijer. Besproken werd op de eerste plaats de nood in Twente en de positie van den Middenstand. Men was het er algemeen over eens, dat ook de Middenstand de gevolgen van de crisis, hoofdzakeiyk in de textielindustrie, begint te voelen en dat bij een voortdurende verscher ping een catastrophe niet kan uitblijven. Be sloten werd bjj de Nederl. Regeering aan te dringen op maatregelen om den export in de textielindustrie weer mogelijk te maken en daar door de werkloosheid zooveel mogelijk op te heffen. Tevens zal de aandacht der Regeering gevestigd worden op den dreigenden noodtoe stand in den neringdoenden en handeldrijven- den Middenstand. Ten einde deze besluiten uit te voeren, werd een Commissie van Redactie benoemd, die aan stonds de werkzaamheden zal beginnen. Als tweede punt werd op deze bijeenkomst besproken de opheffing der Arrondissements rechtbank te Almelo en de gevolgen daarvan voor Twente. De monatertag voor bet kleine stoomschip .Nieuwendam”. dat ligplaats had voor de Zwa- vetaiurfabriek en naar Brussel moest vertrek ken, ie Maandag in den voormiddag niet nor maal verloopen, «angealen enkele matrozen aan den op hun uftgeoefenden druk gehoor gaven V cull elec met A zeel mot aml biet haa D tris» mal tagt gen elee gete D brui autt in t D om indi de i D wor den werl M reis vloe oplc A mar den *8 sloe het dus loos O Khi spai pen volt Li gen tact wer tegen protesteert, dat de rijksregeering haar verschijnen voor de commissie afhankelijk maakt van voorwaarden. Hij verzoekt den rijkspresident de rijksregeering aan te sporen tot het vervullen van haar grondwettelijke plichten. Daarop heeft rijkspresident von Hindenburg in een schrijven geantwoord met een „besliste” afwijzing van het verwijt aan de rijksregeering. De rijkspresident stelt nogmaals vast, dat alle complicaties vermeden waren, als rijksdagvoor- zitter Goering den kanselier aan het woord had gelaten. Zoodra de rijksdagpresldent de door de ontbinding geschapen toestand uitdrukkelijk erken^, zal niets meer in den weg staan. De brief van Goering aan Hindenburg droeg noch: een aanspraak, nog een beleefdheidsfor mule/tot slot. Dit is de eerste maal, dat de rijks president zulk een brief heeft ontvangen. Hin denburg heeft in denzelfden vorm geantwoord. In zijn tweede schrijven aan den rijkspresi dent stelt Goering nadrukkelijk bet volgende vast: „dat hij reeds het begin der stemming had aangekondigd. toen de Rljkskanselier de eerste poging deed het woord te vragen. Tot dusverre zijn nog nooit en in geen enkel par lement der wereld tijdens een stemming der gelijke pogingen om bet woord te nemen ge daan.” Het staat, volgens Goering, dus vast: lete dat de stemming voor de ontbinding van den Rijksdag heeft plaats gevonden, 2de dat het resultaat van deze stemming rechtsgeldig Is, 3de dat volgens de RUksgrondwet de betrok ken noodverordeningen bulten kracht moeten worden gesteld, 4de dat de regeering von Pa pen met een vernietigende meerderheid van het Duitsche volk door zijn gekozen vertegen woordiging ten val is gebracht. Goering ver dedigt dan verder het standpunt, dat formeel de Rijksdag op het oogenbllk nA de stemming ontbonden is. Als president van de Duitsche volksvertegenwoordiging protesteert hij echter tegen da motiveering van bet ontblndlngs. decreet. In feite te de nieuwe Rijksdag precies ate zijn voorganger om dezelfde reden ont. bonden, n.l. omdat de regeering von Papen OSLO, 13 Sept. (Reuter) UK Tromeoe wordt gemeld, dat Hutchinson gered is en zich thans bevindt in het Noarsche radio-station Finsbu in Oost-Groen land. Nader meldt Vaz Dlas, dat een trawler In de Noordsche wateren het volgend telegram is ontvangen. Reykjavik 1 uur ’s morgens: Hebben Hutchin son gevonden. Verleenen hulp en zullen Hut chinson en zijn begeleiders in den loop van den ochtend redden. overvallen Volgens berichten uit Japansche bron zijn ze ven Japansche en Mandsjoerijsche soldaten ge- vowi tWaalf Bewond en dertig engere ont,. TOKIO, 13 Sept. (Reuter) De JapanschA'' Minister van Buitenlandsche Zaken heeft ger^ raai Mutogelast, zich naar Tsjang-Tsjoen te begeven, om daar het verdrag, waarbij Mand- sjoekwo erkend wordt, te onderteekenen. China bereidt zich voor, aan de onderteeke- naars van het 9-mogendheden verdrag nota's te sturen over deze kwestie. Dezer dagen beeft op het departement van Binnenlandscbe Zaken een bespreking plaats gehad tusschen de wethouders voor den Maat- schappelijken Steun van de vier groote ge meenten over de werkloozenzorg. Op deze conferentie is een correspondentie gevolgd tusschen den minister en de besturen dezer gemeenten. De minister heeft, naar het „Volk” berlch, in dezen brief, die 27 Augustus gedateerd is, bepleit, dat: 1. de extra-toeslag voor werkende kinderen van 1.voor het eerste en 0.50 voor elk volgend werkend kind komt te vervallen; 2. de eerste ƒ6.van de verdienste van de vrouw van een gesteunde met kinderen voort aan wel in mindering zullen worden gebracht; 3. uniforme regeling van den huurtoeslag, die zou kunnen worden toegekend ten bedrage van twee derden van hetgeen de huur meer bedraagt dan 3.60 per week tot een maximum van 3.per week; 4. invoering van een systeem van dubbel- ultgetrokkenen, waarbij als termijn van onder steuning voor de ultgetrokkenen een Jaar zou moeten worden gesteld en als datum van in gang van dien termijn 16 September 1931. Voor dubbel-uitgetrokkenen zou dan moeten worden uitgekeerd, 12.50 per week voor een echtpaar, vermeerderd met 136 per gezinslid boven de twee personen. De minister vraagt in ztfn brief, alvorens een definitieve beslissing te nemen, het advies van bet college van B. en W. BERLIJN. 12 September (VD.) Naar de apostolische nuntiatuur mededeelt heeft Z. H. de Paus den proost van Maagdenburg, Peter Legge, benoemd tot bisschop van het diocees Meissen. Naar aanletdlng van berichten, dat ar rechtstreeks onderhandelingen gevoerd zouden zijn met de vertegenwoordigers van de bonden van werkgevers, en van werknemers ter koop vaardij, teneinde zoo spoedig mogelijk te ge raken tot opheffing van de staking, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat sedert eeni ge dagen onderhandelingen gaande zjjn tus schen den Bond van Werkgevers In de Koop, vaardjj en de Contaet-Commissie van werk nemersorganisaties ter koopvaardij over de voorwaarden, die tot een oplossing van het conflict zouden leiden. Deze onderhandelingen, waarbij zich verschillende moeilijke vraagstuk ken voordoen, z«n nog niet in het stadium dat over eenige resultaten mededeelingen kun. nen worden gedaan. gemeentebesturen, erlMning en werk verschaffing ontvangen, aal verzoeken, de le den, behoorende tot organisaties, welke als or ganisatie geen medewerking verleenen om tot de loonsverlaging over te gaan, voortaan te steunen volgens bet tarief, dat plaatselijk geldt voor de niet-georganiseerden. Wordt onverhoopt aan eenig verzoek niet voldaan, dan zal de Regeering genoodzaakt zijn, alle sub sidie in de kosten van steunverleenlng en werkverschaffing voortaan te onthouden. De secretarfc-generaal van Binnenlandsche Zaken, W. g. FREDERIKS. NEW-YORK, 13 Sept. (Reuter.) Volgens de „New.York News” is het zeer waarschijnlijk, dat de Vereenlgde Staten het initiatief zullen nemen voor de onderhandelingen om te komen tot een internationaal verbod van trans. oceanische vliegtochten voor personen, die klaarblijkelijk slechts belust zijn op roem. echter toch vertrokken zijn, Indien het ongun stige weer het vertrek niet had belet. Later op der dag heeft de Contactcommissie het schip, als behoorende tot de kleine vaart, geheel voor monstering vrijgegeven. Dinsdagmorgen in de vroegte te de „Nieuwendam” vertrokken. Gistermorgen is T stoomschip „Veendam”van de HollandAmerika Lijn te Rotterdam aan gekomen. Te kwart voor zes was het schip den Water weg binnengestoomd en om half negen meerde het aan de Wühelmlnakade. Ordemaatregelen zooals de vorige week bjj de aankomst van de ..Rotterdam”, behoefde de politie deze maal niet te nemen. Tientallen stakers stonden aan den Katendrechtschedam aan het Koriinglnne- hof en b(j de poort, waaruit de bemanning moest komen. Hier hadden zich zeker wel eenige honderden stakers verzameld. Van leden der equipage vernamen wij bet verloop der gebeurtenissen, zooale deze zich in de tweede helft van de vorige week hebben af gespeeld. Men deelde one mede, dat JtL Woensdag, toen het schip zich midden op den Oceaan be vond. kapitein de Korver de geheele beman ning, bestaande uit ongeveer 260 personen, in de tweede klasse had bijeen geroepen en haar had gevraagd of zjj zich aan de monsterrol zou houden. De bemanning heeft hierop In be vestigenden zin geantwoord, waarop de kapl. teln mededeelde dat de „Veendam” vermoede lijk niet naar Rotterdam zou terugkeeren. Het liersoneel heeft hierna vergaderd en advies ge vraagd van den Centralen Bond van Trans portarbeiders. Zooals .bekend, heeft deze Bond geadviseerd het schip naar een veilige haven te brengen en daar afmonstering te elschen. Een delegatie uit het personeel heeft zich met dit telegrafisch advies tot den kapitein gewend die verklaarde den elsch tot afmonstering niet te zullen inwilllgen. Het personeel trachtte den kapitein van dit standpunt af te brengen, maar deze hield voet bij stuk. Twee uur, vóór dat de „Veendam” voor de reede van Boulogne kwam, heeft een delegatie uit het personeel nog een onderhoud met den kapitein gehad. Daarbij 1® verklaard, dat de bemanning niet bereid was naar Amerika terug te keeren. Maandagnamiddag in Boulogne deelde de kapitein tenslotte mede, dat de reederjj be sloten had, het schip naar Rotterdam te laten opstoomen. Duidelijk liet men uitkomen dat er niet de minste onregelmatigheid aan boord heeft plaats gehad en dat het geheele personeel steeds zijn werk gedaan beeft, waarvoor het aangewezen was. Gistermiddag is bet personeel af gemonsterd. BRIEG (Zwitserland), 13 Sept. (Reuter). Sedert vannacht 1.45 uur staat het In hoofd, zaak door kleine boeren bewoonde dorp Blit- zingen in vlammen. h Op het oogenbllk staan een twintigtal van de grootste gebouwen In lichte laaie. De geheele hoofdstraat van bet dorp te een vuurzee. Het plaatsje, dat 240 inwoners telt, ligt op 1200 Meter hoogte. Volgens een nader bericht zijn reeds 10 woonhuizen en 10 volle schuren vernield, ook de school, de dorpsherberg en het postkantoor zijn platgebrand. Tachtig personen zijn dak loos. De meeste brands lach tof fers zijn niet ver. zekerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. WARSCHAU, 13 Sept. (V. D.) De Poolsche stad Kolno bij Lonza is gisteren door een reus- achtigen brand voor bijna de helft vernield. Tengevolge van den storm breidde het vuur zich met razende snelheid uit. Ongeveer 2200 bewoners zijn door den brand dakloos gewor den. SJANGHAI, 13 Sept. (Reuter) Mandsjoe- rysche bandieten hebben een trein tusschen Tsjangtsjoen en Charbin. anderzijds echter voorwaarden stelt om In de Commissie te verschijnen. Indien zij niet ver schijnt handelt zi) in strijk! met tekst en geest van de grondwet. De commissie besprak voorts de huiszoeking door de politie in het Rijksdaggebouw. Met de stemmen van communisten, soclaal-democraten en naticmaal-soclalisten, terwijl het Centrum zich van stemming onthield en de Dultsch- Natlonalen tegen stemden, werd een commu nistisch voorstel aangenomen, waarin de com missie constateert, dat de huiszoeking een „eclatante Inbreuk" op de immuniteit dér af gevaardigden is. De commissie eischt „de di recte bestraffing van de voor de huiszoeking verantwoordelijke personen". Rijksdagpresldent Goering verklaarde, dat hij van dit feit in het geheel niet op de hoogte was en dat de politie zonder zijn goedkeuring het Rijksdaggebouw te binnengedrongen, waartegen hij scherp pro testeerde. Hij verklaarde dat hij reeds met de Pruisi sche regeering in verbinding was getreden om de bestraffing der schuldigen te elschen. Voorts overwoog hij nog of hij zich in verband met dit voorval met de Rijksregeering in verbin ding zou stellen. De commtesiezitting werd hierna voor eenl gen tijd geschorst om de beslissing van de Rijksveeeering af te wachten. Ook de tweede zitting van de commissie tot bescherming van de rechten van den Rijks dag was geen lid van de regeering aanwezig. De regeering bleef op het standpunt staan, dat Ministerial-Dl rek tor Gotthelmer hedenochtend heeft uiteengezet. De commissie nam vervolgens een besluit aan, waarin wordt gezegd, dat de regeering niet aanwezig wil zijn bij de besprekingen van de commissie, niettegenstaande het verzoek; dit te tegen artikel 33 van de grondwet. De commissie is dus van meening, dat Rljks kanselier en Rijksmlnister van binnenlandsche zaken zich schuldig hebben gemaakt aan schen ding van de grondwet. Zij verzoekt den Rijks president. dat htj de heeren op htm pMcht op merkzaam zal maken. SANTIAGO DE CHILE, 13 Sept. (Reuter.) De gedelegeerden der Nitraat-Conferentle, welke hier bijeen is, zijn getuige geweest van een nieu we Chileensche revolutie. Een gewapende macht te Dinsdagmorgen bij eengekomen onder de leuze van de .heilige zaak van het vaderland” en heeft een ultimatum gesteld aan president Davila. Deze werd' be schuldigd van Let zaaien van tweedracht onder de officieren en het najagen van persoonlijke oogmerken bij de voorbereiding der algemeene verkiezingen van 10 October. De chef van de luchtmacht Merino Benitez staat aan het hoofd van den opstand, wellke tot nog toe een vredelievend verloop heeft. HU verklaarde dat Davila het pad van het ware socialisme heeft verlaten tot nadeel van de armen en behoef tigen en'dreigde het presldents- palels te zullen bombardeeren, ate Davila niet capituleerde. President Davila beeft daarop zijn ambt neer- Besloten werd ta desen actief werkzaam te gelegd. Ui de algemeene vergadering der vereenlging van Zuiderzeegemeenten, gehouden op Zaterdag 10 September U>, in Hotel Krasnapolsky te Am sterdam, werd besloten met kracht aan te drin gen op verdere voorzetting der inpoldering van de afgesloten Zlilderzee. Uit de ter vergadering verstrekte mededeelingen bleek, dat de nood der visschersbevoiking in vele gemeenten langs de Zuiderzee niet langer is te dragen, waarom een deputatie, bestaande uit de Burgemeesters van lammer Wierlngen, Bunschoten en Enk. huizen werd benoemd, met de opdracht bij de Regeering op ocunlddeUjjke en doeltreffende voorziening aan te dringen. De vergadering kon zich niet vereenlgen met de gestie van den Burgemeester van Enkhui- zen, door wien afzonderlijk actie wordt gevoerd buiten de vereenlging om. 14 Sept. 1932 Ter Vee markt waren heden aangevoerd: 294 Vette Kal veren: le kwaliteit 5560, 2e kwaliteit 4550( 3e. kwaliteit 3540 per kilo slacht ge wicht; 35 Nuchere kalveren 6—9 per stuk; 283 Var kens. Vleeschvarkens wegende van 90110 K.G- 32—33; Zware varkens 30—31. Vette varkens 27 —29. per K. G. slachtgewlcht7 wagons gesL Runderen uit Denemarken. Marktoverzicht Amsterdam Vette kalveren, flinke aanvoer, vlotte handel, prijzen iets hooger. Varkens geringe aanvoer, stugger handel, prijshoudend. De dag is nog niet ten einde of we nemen het kalenderblad van morgdh reeds tusschen de vingers: om de op lossing van een raadsel te weten; om een betere anecdote te kennen; om een nieuwe levensbemoedigtng te win nen; kortom: om te zien „wat het morgen geeft." De avond is nog niet tot midder nacht genaderd: toch scheuren we het oude kalenderblad al af. Weer een blad dat valt. Zoo is het leven. Was het heden prettig gauw kijken wat morgen brengt. Was het naargeestig: snel afgescheurd weg er mee! Wat zal het nieuwe bieden? Het leven is niet zoo gemakkelijk te lezen als het kalenderblaadje. Een groot geluk voor ons! Wat zou het vervelend en droef worden, indien, de waarzeg- sters-in-armoed uit de advertenties <:an sommige bladen, te vertrouwen waren indien we kennen hetgeen ■ms te wachten staat. Nu brengt de kans op de honderd duizend aan de werkster de levens hoop: ik kan nog rijk worden. En de arbeid valt haar lichter. Wie zou er nog z’n kansje willen wagen indien te voren de niet-trekkers bekend konden zijn? Alleen pe prijswinnaars zouden spelen, o arme landsschatkist. Laten we spaarzaam zijn met ons 'calenderblok. Al te veel dagen vooruit alles te willen aflezen maakt heel het blok los en onbruikbaat in ieder geval oninteressant. Niet te veel dagen te voren alles willen weten. De hand die het blok ophing scheurt misschien Sint Silvester niet meer af. Genoeg zij een levensbemoedigtng voor den komenden dag. En die willen we dagelijks geven. In een tweeden brief, die zeer uitvoerig te, en waarin de beleefdheidsvormen niet ontbre ken, corrigeert Goering zijn houding van gis teren, door te zeggen dat de Rijksdag uit rechts kundig oogpunt formeel is ontbonden, daar ministers, wien het vertrouwen ontzegd te, toch het recht Hkbben een ontbindlngsdecreet te contra-signeeren, zoolang zij het vertrouwen hebben van den Rijkspresident. In de heropende zitting van de Rijksdag- commissie voor buitenlandsche zaken is een stemmig (de D.-Nat. waren niet aanwezig) een motie aangenomen, waarin geconstateerd wordt, dat de commissie op grond van art. 33 van de rjjksgrondwet den Rljkskanselier, en den ministers van buitenlandsche zaken en Rljksweer herhaaldelijk verzocht heeft aan de commissie-bespreklngen deel te nemen, doch dat deze geweigerd hebben, hetgeen Inbreuk op de grondwet beteekent. De zitting werd daarop gesloten en zal weer bijeenkomen wan neer minstens 3 fracties dit wenschen. Maandagmiddag heeft op het Departement van Binnenlandsche Zaken weer een bespre king plaats gevonden tusschen de Regeerings- delegatie, de heeren mr. dr. K. J. Frederiks (voorzitter), C. Zaalberg, mr. Lietaert Peer- bolte, ir. H. v. d. Kaa, Bakker, Anth. Folmer en Meyer de Vries eenerzfjds en vertegenwoor digers van drie werknemers- en drie werkge- versbonden in het bouwvak anderzijds. De or ganisaties deelden mede, op welke loonen pa troons en werklieden elkaar behoudens toe stemming der ledenvergaderingen, gevonden hadden. De Regeerlngsdelegatie vroeg nadere inlichtingen, waarna de conferentie geschorst werd, teneinde de Regeering in staat te stel len, haar meening te vormen. Des avonds werd weer vergaderd en mede gedeeld, onder welke voorwaarden de Regee ring bereid was de bouwbedrijvlgheld te be vorderen en de werklooze bouwvakarbeiders te helpen. Deze voorwaarden zijn thans aan de zes belanghebbende partijen schrlftelijk mede gedeeld in den volgenden brief, welke Dinsdag verzonden is: ,Jn aansluiting aan de met U gevoerde be sprekingen, heb ik de eer U het volgende mede te deelen. De Regeering legt zich neer b(J de loonwij- aigingen, zooals deze voorlooplg zijn overeen gekomen tusschen de besturen der bjj de col lectieve arbeidsovereenkomst in het bouwbe drijf betrokken partijen. Wanneer deze wijzigingen definitief zijn aanvaard, verklaart de Regeering zich bereid, de navolgende hulp te verleenen met dien verstande, dat deze hulp voorloo- pig slechts wordt verleend tot 1 Maart 1933. In den loop van de maand Februari 1933 zal de Regeering, daarbij lettende op den toestand van 's Lands financiën en den algemeenen economischen toestand, mededeelen, of zij ook rta 1 Maart nog hulp zal verleenen en zoo ja. onder welke voorwaarden. Met Inachtneming van bovenstaande beper king, zal de hulp deze zijn: a. De Regeering bevordert de beschikbaar- •telling van voorschotten voor woningbouw, tot een maximum van 20 millloen gulden. b. De werkloozenkassen van de bouwvak- arbeidersorganisaties, welke partij rijn bij de e.a.o„ dan wel van die organisaties, welke der Regeering voldoende waarborgen geven, dat zij rich garant kunnen stellen, dat haar leden voor de gewijzigde contractueel vastgestelde loonen blijven werken, krijgen extra-hulp op gelijken voet als die, welke in dit Jaar aan andere werkloozenkassen te verleend. e. De leden van de onder 2 bedoelde mede werkende organisaties, warden taa de RUks- ■teunregeling opgenomen. Utt het bovenstaande vloeit voort: le. dat organisaties in het bouwvak en in de nevenbedrijven (en de leden dier organi saties), hieronder dus begrepen schilders, stu- eadoors, loodgieters en behangers voor het bouwbedrijf, welke niet bereid zijn, een loon- wijziging In te voeren, overeenkomend met die tn het bouwbedrijf, niet de hulp zullen ont vangen, omschreven onder b, dan wel onder e. 2e. dat voor de hulp, genoemd onder b en c, ook in aanmerking komen de leden van die organfladM. welke zich als organisatie wel hebben bereid verklaard de loonwijziglng te aanvaarden, doch die door het niet medewer ken van andere organisaties aan dat voor nemen, naar het oordeel der Regeering, geen Uitvoering kunnen geven. 3e. dat de Regeering aan r die Rijkssubsidie voor steunverl -“) per 70/80 K.O. 63/64 2 60'62 K. G. 4 70—6.00; 58/59 K.G. 4.50—4.80 66/57 K.G. 4JO- 4.70; 53/55 K.G. 4 20-4 50; 50/52 KG- 4 00—4J0; 45/49 'K.G. 2.90—3.80. TEXEL, 12 Sept. Aangevoerd 6 kalveren 26,00 tot 0,40, 47 lammen 16,00 tot 30,00, schapen 7,00 tot 9,00, 158 lammeren 4,00 tot 51», 13 biggen 4,00 tot 8,00, 11 korven oude kippen 0,40 tot 0,75. Elerenvailing Aangevoerd 71,283 stuks, 66 tot 62 kg. 4.40 tot 4,95. 62 tot 66 kg. 4,70 tot 5.20, kleine 38 tot 56 kg. 2,50 tot 4.40, oude kip pen (vorige veiling) 0,36 tot 0,38 per kg., j<mge hanen 0A8. WOEHbEN, 14 Sept. Aanvoer 467 partijen Hoogste barometerstand 789.7 te Renna. Laagste barometerstand 736.2 te Reykjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen Westelijke tot Zuid-Westeljjken of Zuidelijken wind, deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Waar schijnlijk aanvankelijk lete kouder en later lete warmer. Zon op 634, onder 7.17. Licht op: 7.47. BROEK OP LANGENDIJK, Sept 1932. 5300 stuks Bloemkool f 1030—16.80. 2e soort f 330—6.10 32000 K G. aardappelen: Schot- sche Muizen f 0.601.40; Eigenheimers f 1.60— I. 80: IBauwe Eigenheimers f 1.701.80; Due of York f 0.70—0.80; Drielingen f 2.20—2.30; 1000 K.G. Peen f 1.70; 20.000 K.G. Roode kool f 0.80 —2.10; 18000 K.G. Gele kool f 0.60—230; 125.000 K.G. Deensche witte kool f 0.601.10; 16600 K.G. uien: f 230—320; Gele Drielingen f 210— 2.40; Gele Nep f 530—8 70; 1200 K.G. Slaboo- nen f 2 50—6.30; 4600 K.G. Bieten f 130—2. NOORD6CHARWOUDE.' voerd 33600 K.G. aardappelen: groote Schotten ƒ0.700.60; Schoteche muizen ƒ0.801.10; drie lingen ƒ180—2 20; Duken ƒ0.60—0.80; BI. Ei genheimers 1.30—130; 2000 K.G. spercleboo. nen ƒ26.20; 18200 K.G. uien: gele nep ƒ630 —8.70; drielingen ƒ230—230; uien 2.40—330, grove uien ƒ3.10—3.20; 1000 K.G. kroten ƒ1.10 —1.50; 5400 K.G. roode kool 0.80—2.10; 42000 K.G. gew. witte kool ƒ030—1.10; 2800 K.G. gele kool 1—2.70; 190 st. bloemkool ƒ1030— II. alles per 100 K.G. PURMEREND. Kaasbeurs. Op de alhier ge houden kaasbeurs werden verhandeld 21 par tijen, wegende pijn. 60.000 K.O.- Hoogste prijs ƒ23.— per 100 pond; handel vlug. PURMEREND, 13 Sept. Cr. - Eierenveiling Purmerend GA. Aangevoerd 30345 stuks eendeneieren f 3.05—330 100; 80.000 stuks kippeneieren: f 6.60—6.20 66/66 KG. 630—6.40: K.G. 530—530; C Z_ 7. Z" Midden in het hart van Berlijn hebben Vrouwen van Nazareth een nederzetting sticht, aldus meldt de „Germania”. Nieit ergens tn een idyllische voorstadswijk, maar juist aan den ,,Halleschen Tor", waar dag en nacht ron der onderbreking het verkeer stroomt. Daar is nu het Nazareth van Berlijn. Christus leeft niet alleen op het land. Zijn naam en zijn kracht wonen overal waar menschen zijn. Het blad wijst dan op de ontwikkeling van de Graal in Holland en vertelt haar geschiedenis en inrich ting. Z. H. Exc. dr. Schreiber, Bisschop van Berlijn, heeft de Vrouwen van Nazareth naar Berlijn geroepen uit Holland, „Typisch land der Katholieke activiteit”. Zy^vinden In Ber lijn vooralsnog een harden en stevigen bodem Sedert eenige weken zijn ze met het werk be gonnen. lederen middag en avond komen club jes meisjes (9, IS, 30) by een en leggen den grondslag voor bet werk der activeering der jeugdige Katholieke Vrouwenwereld. De ka mers van het huls zijn heel eenvoudig, maar licht en ruim en sm^kvol aangekleed. Aan_jje muren de eenvoudigofbalken van het Kruis. In het midden een lage tafel, rondom kussens en bankjes, in plaats van stoelen. Dat te het huls van Nazareth aan den „Halleschen Tor" te Ber lijn. Het te een der kiemcellen van het zich ver nieuwende Christelijke Berlijn Het huis steunt op het bewustzijn der Katholieke solidariteit, op de sympathieën van het jonge bisdom en op .het vertrouwen aller geloofsgenooten. Moge het werk der moedilge pioniersters gezegend en voor de Duitsche Rykshoofdstad vruchtbaar worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6