Belasting op machines Prikkeldraad I H Van de Perstribune Een probaat middel? Negatief KARDINAAL VAN ROSS UM t Herdenking te Heikant SCHEIDENDE DIPLOMAAT HULP BIJ ONGELUKKEN Cursussen van „Het Oranje Kruis” CRISISLEED Ik INDISCHE POSTVLUCHTEN op VILLA AFGEBRAND Stationschef Hertogenbosch Twintig duizend gulden schade Geldleening gemeente Middelburg Prof. Ir. C. VAN DER BILT Sigarenliefhebbers DE VARKENSCENTRALE EN DE AANVOER VAN VARKENS Ook te Leiden moeilijkheden on- Rechtstoestand onderwijzers Ver. van Reinigingsdirectemren Stelt zich niet herkiesbaar als Kamerlid Zeldzame opname van de Brook- lyn-hangbrug te New-York. Door de weerspiegeling schijnt de brug dubbel te zijn Bijzondere St. T eresia-N ovene Onderhoud met den heer Zamfiresco Woorden wekken, voorbeelden trekken De „Duif” naar Batavia vertrokken Vrouwen in de politie.-. Jammer! vrouwenkiesrecht zoowel actief ate passief, klaring af; Q niet schuldelachér in „Betaal schulden”. in speciale gevallen. menschen •I zien.' JO FAA88E. oud 11 jaar. heid gebracht. Veeleer werd daar de verdeeldheid steeds grooter. En men moet er zich telkens weer over verbazen, dat men uit deze tastbare feiten en eeuwenlange ervaring nog altijd niet de conclusie heeft getrokken, welke toch zoo zeer voor de Hand ligt. „Immers met het voorbeeld van de Socia listische Arbeiderspers voor oogen, staan de Met Ingang van 1 November as. wordt be noemd tot stationschef le klasse A te "S-Her- togenbosch de heer J. Houtman, thans stations chef le klasse van de stations Enschede S3, en Enschede-Noord. De liberale „Avondpost” Het daarop gis teravond onderstaande opmerkingen vol gen; In den afgeloopen nacht is ingebroken in de sigarenfabriek „Cubana" van de fa. Ledergroen en PhilUpse aan de Heemskerkerweg te Beverwijk. Toen de firmanten hedenmorgen de fabriek betraden, bleek hen dat ongewenschte bezoe kers de slgarenvoorraad grondig hadden door zocht. De inbrekers hadden zich toegang ver schaft door vernieling van een ruit aan de achterzijde van het perceel. zy hebben de fa briek langs denzelfden weg weer verlaten, met medeneming van 1250 sigaren, die zy zich uit de betere merken hadden uitgezocht. Een portemonnaie met inhoud van 14 werd on aangeroerd gelaten. De politie heeft een ondersoek Irgesteid. I heke vrouwen prijs zouden stellen op Naar aanleiding van de Koninklijke On- vertegenwoordigster van haar sekte. derscheiding, welke ons vrouwelijk Katho liek Kamerlid, Mej. Annie Meyer, traditie getrouw, na een 8-jarig Kamerlidmaatschap gekregen heeft, werd zij door een mede werkster van „de Maasbode” geïnterviewd. En daarbij vertelde ons vrouwelijk Katho liek Kamerlid over de vrouw in de politiek het volgende: Het is misschien mogelijk.'dat een der- gelijk voorbeeld der Regeering aanstekelijk zou werken op de particuliere werkgevers. Maar zoo merkt de „Residentiebode” op het staat naar onze overtuiging als een paal boven water vast, dat het voorbeeld van loondrukking, ’t welk de Soclaal-Demo- cratische Partij in eigen bedrijven geeft, zooals wij dezer dagen meedeelden, een veel grooter gevaar schept voor een navolging in particuliere bedrijven. In den afgeloopen nacht te omstreeks kwart over één brak brand uit in de villa van den heer Sweers, welke aan den Utrechtscheweg op de grens AmersfoortSoesterberg is ge legen. Met vier stralen op de waterleiding tastte de Amersfoortsche brandweer het vuur aan. Ondanks dit gelukte het niet de villa te be houden. zoodat te omstreeks drie uur het ge- heele perceel was uitgebrand. De schade, welke op 20.000 wordt geschat, is door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. De Minister van Onderwijs, K. en W. beeft met betrekking tot de commissie voor georga niseerd overleg in onderwyzerszaken aangewe zen als ambtenaren in bespreking waarmede da commissie aangelegenheden behandelt van al gemeen belang voor den rechtstoestand van onderwijzers: Jhr. mr. dr. W. D. de Jonge, re ferendaris aan het Dept, van Onderwijs. K. en W.; A. Rienks. hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de derde hoofdinspectie, te 'zGra- venhage; air. H. J. Trip, referendaris aan bet Departement van Onderwijs, K. en W.; als voorzitter uit genoemde ambtenaren, onder wiens leiding de in de commissie te voeren be sprekingen zuilen staan: jhr. mr. dr. W. D. da Jonge voornoemd. mechanisatie en het resultaat daarvan ge remd kon worden door verbod van zekere machines of (en) door belastingheffing, dan zouden oj. gunstige perspectieven geopend kunnen worden voor heel de samenleving, dan zouden wij voorzoo ver het algemeen belang zulks gedoogde of wenscheljjk maakte het ideaal van een Gandhi terug naar den handenarbeid' kunnen trachten te benaderen. Zoolang deze voorwaarden echter vervuld worden, niet vervuld kunnen worden, zoolang verwachten wij geen noemenswaardig heil van belastingheffing op machines in ons land. Hoewel natuurlijk uit belasting op *n enkel machinetje hier of daar wel ’n enkel duitje te halen zou zijn. n „De Tijd” heeft de heer P. J. Raaijma kers, nog wél bekend als oud-directeur der Rijksverzekerlngbank, een op zichzelf geer sympathieke en van veel medegevoel met de arbeiders getuigende gedachte naar voren_ gebrachte Zou een belasting op machines, welke gooveel menschelijke kracht tot werkloos- heid doemen, in deze tijden, nu er zulke scherpe bezuinigingsmaatregelen genomen moeten worden, geen aanbeveling verdie nen? Naar wij vernemen is de zaakgelastigde van Roemenië, de beer A. D. Zamfiresco, die ons land gaat verlaten, bestemd om te worden be noemd tot chef van het Protocol aan het ministerie van Buitenl. Zaken te Boekarest, met den titel van buitengewoon gezant en gevol machtigd minister. De opvolger van den heer Zamfiresco als ge zant van Roemenië bij het Nederlandsche Hof. de heer Grégoire Bilciuresco, zal Donderdag te Den Haag aankomen. „Daar te dus weer de bekende opmerking, die tot een afgesleten gemeenplaats ge worden te: dat de vrouw door haar ..gevoel” zoo ge schikt zou zjjn voor de politiek. Dwaasheid. Wij hebben er nog nooit, maar dan ook nog nooit iets van gemerkt. Mej. Meyer te een trouw lid van haar kerk, van haar partij, van haar fractie. Dat zij door haar gevoel in de jaren van haar Kamerlidmaatschap gesproken, gedaan, ge stemd zou hebben „anders dan de man”, hebben wij nooit gemerkt. Haar gevoel stemde altijd met het gevoel van partij en fractie overeen- De vrouwen hebben in de politiek en in t parlement tot dusver volstrekt niets op merkelijks gedaan. Dat zij „anders dan de man” zijn, hebben wij nooit bespeurd.” Hedenmorgen om U0 uur te de „Duif” naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich twee passagiers voor Cairo, benevens 240.616 KG. post en 26:730 K G. lading. De bemanning bestaat' uit de heeren K. D. Parmenuer, H. Brinkhuis, B. Prins en O. van Brugge, die resp. als eerste bestuurder, tweede bestuurder, werktuigkundige en radio-telegra fist deze reis zullen maken. De gemeenteraad van Middelburg besloot Woensdagmiddag na een uur vergaderd te heb ben met gesloten deuren tot het aangaan eener geldleening met de NV Bank Associatie Wert heim Competrts 1834 en Credletvereenlglng 1853 te Amsterdam, groot f800.000 tegen eene rente van 5 pCt. en een koers van ten minten 95 pet. verdeeld in 600 stukken van f 1000. af te lossen in 30 jaariüksche termijnen van f20.000, voor het eerst op 1 October 1933, met recht tot vervroegde aflossing. Een elf-jarig schippersdochtertje uit 8t. Phi lipsland zond onderstaand smeekschrift, dat door 170 kinderen van 8 tot 14 jaar werd ge- teekend, aan H. M. de Koningin: Lieve Koningin. Onze vaders zjjn allemaal schippers. Op onze schepen is altjjd erg hard gewerkt maar nu Is er al een heele tijd geen werk meer, hoe graag vader ook zou willen. In de laatste tijd krijgt vader wat geld om eten te koopen van het arm bestuur in Rotterdam, maar nu moesten onze vaders naar de werkverschaffing toe. Lieve Ko ningin, dan blijven wij met moeder heelemaal alleen aan boord en dan zijn wij zoo bang, want dat is heel erg gevaarlijk. Het water doet dikwijls zoo wild en als het hard waait of er moet een schip tusschen de rijen uit dan drijven alle schepen door eh te gen elkaar. Moeder kan ons niet meer met de roeiboot naar de wal brengen en wjj kunnen dan ook niet meer naar school en naar de kerk. Vader zegt dat de bank ons schip af zal nemen en dat zal heelemaal verschrikkelijk zijn. LiOTe Koningin zegt u toch dat het niet mag en zorg U astublieft dat vader niet naar de werkverschaffing hoeft. U kan alles en zal ons toch wel helpen astublieft. Het zou zoo heel erg zijn ook voor moeder en wij hopen maar dat u ons gauw zal helpen voor het te laat is. Lieve Koningin wij zullen u o zoo heel erg dankbaar zijn en wij noemen ons de schippers kinderen. „Of de vrouw geschikt te voor de poli tiek?” Anders dan de man! Die vooral als hij politiek geschoold te, een voorsprong in kennis op ons heeft. Maar de vrouw in de Kamer te een harde werkster! Niemand bezoekt zoo trouw sectie- en commissie vergaderingen als zij! Bovendien hecht ik bijzondere waarde aan ons „gevoel”, dat ons menige kwestie in het juiste licht doet be- waarin zij zich geheel liet beheerschen door haar moederlijk gevoel, van het beleid der fractie af- Dat gaf moeilijkheden vooral in die jaren, toen de rechtsche meerderheid krap aan gemeten was. Zij werd dan ook niet meer op een ver kiesbare plaats gezet en werd vervangen door Mej. Meyer, die, zooals de „Avondpost" heel juist opmerkt, steeds trouw met de fractie meestemt. Trouwens, politjgk is werkelijkheid en met gevoelsoverwegingen kan men daar meer kwaad dan goed doen. Het te dan ook onze heilige overtuiging. dat de echte vrouwelijke eigenschappen niet tot vollen wasdom komen op politiek terrein. Ook hier zouden we met Ellen Key kunnen spreken van de misbruikte krach ten der vrouw. Want ook de ervaringen in de gemeenteraden zijn geen andere, dan dat vooral de katholieke vrouw daar een zeer ondergeschikte rol speelt. Wat niet pleit tégen de politiek, maar wel gelukkig vóór onze Roomsche vrouwen.” „Wanneer de regeering er In slagen zou, de positie van personeel in dienst van rijk, provinciën en gemeenten omlaag te druk ken, zou de weg vrij zijn voor loonsverla ging In de particuliere bedrijven en voor vermindering van de uitkeerlngen aan de werkloozen. Daarom gaat de beteekente van de betoo- ging van het A. C. O. P. op Zondag 25 Sep tember te Amsterdam boven groepsbelang uit.” Bjj gelegenheid van het eerste jaarfeest der parochie van de H. Theresia van het Kindje Jesus te Heikant, zal op 25 September door de H. Famllie-mannen uit het Dekenaat Hulst, waarbij ook Grauw zal aansluiten, een massale Farfllle-vergadering worden gehouden. Deze bijeenkomst zal tevens staan in het teeken van de huldiging van den grooten promotor der Aartsbroederschap van de H. Familie, kardi naal W. v. Rossum z.g. O.a. mocht ook de af- deeling Hulst bij de herdenking van het 60- jarig bestaan een mooie felicitatie van den Kardinaal uit Rome ontvangen. Evenals vorige week te Gouda, heeft ook de varkensmarkt te Leiden deze week een onrus tig verloop gehad door den grooten aanvoer van varkens voor de Varkenscentrale. De regeeringscommissaris ter uitvoering van de Crisis- Varkenswet had in een bekendmaking geschreven, dat de aanvoer van varkens voor export beperkt moest warden, wijl de slachtin gen voor export sedert de invoering van de crisls-varkenswet waren opgeloopen van 15000 in de eerste week tot 25000 in de afgeloopen week. Aangezien de Varkenscentrale op het oogenblik geen raad weet met den grooten aan voer, moest de aanvoer beperkt worden. Maar dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan. De Leldsche varkensmarkt zag nl niet min der dan 754 varkens aangevoerd, die men voor de Centrale wilde bestemmen, maar deze wilde hier niets van weten. 2,U weigerde ook maar één exemplaar over te nemen! Deze mededeeling veroorzaakte begrijpelijker, wijs een groote opwinding. Het gevolg was, dat men zich telefonisch in verbinding stelde met den regeeringscommissa ris, Ir. Louwes te Zwolle. De directeur van den Markt- en Havendienst, de heer Mennes, drong er bij den heer Louwes op aan verlof te geven tot afname. Deze antwoordde echter, dat de „zouters” in de provincie Zuid-Holland binnen veertien dagen zouden worden afgenomen. Maar de boeren waren hiermede niet tevreden, juist omdat voor velen het gevaar niet denkbeeldig was dat de varkens dan te zwaar zouden zijn gewórden en dus niet voor afname In aanmer king kramen. lag het voor de hand, dat ook de katho lieke vrouwen prijs zouden stellen op een Wjj hebben daar vrede mee, maar men moet niet komen vertellen, dat de vrouw in de poli tiek zulk een geheel eigen en bijzondere plaats inneemt en op die wijze een aanvul ling vormt van den man. Wij hebben enkele vrouwen in het parle ment, die het even goed doen als de man nen, maar dit te dan gegaan ten koste van haar vrouwelijkheid. Gelukkig is dit laatste met Mej. Annie Meyer niet het geval en wij waardeeren het dan ook in haar, dat zij royaal den voorsprong van den man in de politiek er kent. Maar zij mag zich niet beroepen op haar bijzonder vrouwelijk gevoel, hetwelk haar menige kwestie in het juiste licht deed bezien. Haar voorgangster liet zich wel eens inti- mideeren door haar vrouwelijk gevoel en week daardoor bijv, in militaire kwesties, particuliere patroons veel sterker wanneer Naar het ..Handelsblad” verneemt, heeft prof, ir. C. L. van der Bilt aan den voorzitter van den Vrijheidsbond medegedeeld, dat hij zich niet meer voor een candidatuur van de Tweede Kamer beschikbaar stelt. Dit besluit vindt bovenal zijn oorzaak in den sterken aandrang van Delft op den hoog- leeraar uitgeoefend om straks weer de func ties van zjjn professoraat in haar vollen om vang te vervullen. Het congres der Ned. Ver. van Thinlglinp directeuren te Woensdag in den Dierentuin te 's-Gravenhage voortgezet. In een huteboudetejko vergadering werd wegens periodieke aftreding als vodTzltter vin dr. ir. M. F. de Bruyne, di recteur te Rotterdam, tot voorzitter gekoeen de heer A. M. Noppen, directeur te Amsterdam. De beer A. van Driel, directeur Reinigings dienst. Centraal Vervoer, Ontsmettlngsdienst en Marktwezen te Haarlem, hield een beschouwing over „de verbinding van het vervoerwezen met dm Rd>ini girtgnriimMA- Wat méér voorkomt: d'r was eens 'n man, die 't vertikte, *n schuld te ■betalen, en d'r was 'n andere man, die 't beroerd vond, dat ie z'n geld van bovenbedoelden aarde-genoot niet binnenkreeg. Reeds vaak was laatstbedoelde man In toorn ontstoken, reeds vaak had hij zijn schuldenaar aangepord, alles tevergeefs: betaling bleef uit! Toen stuurde de schuldetecher in een exuberantie van woede den wëigerachtigen schuldenaar een hel-roode briefkaart thuis, op welke opvallende kaart de op vallende woorden Evenals vorige jaren vindt het bestuur van den Koninklijken Nationalen Bond voor Red ding wezen. en Eerste Hulp by Ongelukken „liet Oranje Kruis" wederom reden om te wijzen op de wenschelijkheid van het volgen van de cursussen in eerste hulp bij ongeluk ken, zooals deze door de aangesloten vereenl- gingen gegeven worden, te weten een aan- vangs- en 2 herhalingscursussen, die binnen 2 jaar gehouden moeten worden. Zij, die den cursus met goed succes hebben gevolgd, krijgen het Bondsdiploma en kunnen het Bondsinsigne verkrijgen. Ter verzekering dat de bezitters van diploma en insigne de noodige bekwaamheid behouden hebben, wordt voor hen elk jaar de gelegen heid opengesteld, zich te onderwerpen aan een herexamen. Indien dit gunstig uitvalt, kunnen zij een onderscheiding krijgen, die onder het insigne bevestigd kan worden en 2 jaren gel dig blijft. Voor zulke cursussen verschaft de Bond leer middelen. zorgt voor examen, enz. De plaatse lijke organisatie van de cursussen wordt, met inachtneming van de algemeene .Regelen” overgelaten aan de plaatselijke vereenlgingen. Zoodra de plaatselijke vereenlging de noodige maatregelen genomen heeft om een cursus te houden, kan aan het „Centraal Bureau” van het Oranje Kruis een formulier ter invulling gevraagd worden. Na terugontvangst van dit formulier worden dan de leermiddelen tijdig voor den aanvang van den cursus toegezonden. Bovendien geeft de Bond, indien noodig. aan de plaatselijke vereenlging, die volgens de hier boven aangeduide regelen een cursus wil orga- niseeren, flnancieelen steun. Wanneer wjj eiken dag de kranten opslaan en regelmatig de verschillende ongelukken op den weg lezen, dan spreekt het van zelf, dat wjj hierin aanleiding zien om met den meest mogelyken nadruk, er op te wijzen, dat het wenschelyk Is. dat er meer menschen In staat zijn om goede eerste hulp te verleenen. De door bemiddeling van den Kon. Nation. Bond „Het Oranje Kruis” gegeven cursussen, die langzamerhand ingeburgerd zijn, kunnen ook in dit opzicht van. groote beteekenls zijn. Juist de hulpverleenlng langs den vëteg zoowel die uitgaande van het Roode Kruis als van het Oranje Kruis, moet worden gesteund door het aanwezig zijn van menschen, dia In staat zijn, zonder de gewonden nadeel aan te brengen, eerste hulp te verleenen. Het gebruik van daarvoor In den handel zijnde boekjes, zonder het volgen van goede cursussen, kan alleen aanleiding zijn tot groote fouten en groot nadeel voor de patiënten. Laten de by den Bond aangesloten vereenl gingen en ook de practlsche artsen, die zich daartoe geroepen voelen, zooveel mogelijk de deelname aan deze cursussen bevorderen. De Directeur van het Centraal Bureau van hët Oranje Kruis (Westzijde 93. te Zaandam, telefoon no. 4000) is steeds bereid alle nader gewenschte inlichtingen te geven. besloten een deputatie bij den minister af te vaardigen. Aldus geschiedde, maar evenmin met eenlg resultaat. Opnieuw stelde men zich daarop met ir. Louwes In verbinding, die tenslotte toe zegde maatregelen te zullen treffen. Nog waren de boeren niet tevreden en een groot gedeelte besloot te blijven. Anderen acht ten het beter heen te gaan en laadden hun varkens weer In. Deze kregen als tegemoetko ming het marktgeld gerestitueerd. En zoo beleefde de Leldsche varkenmarkt dien nacht het ongewone schouwspel als var kenshok te zjjn Ingericht. Den anderen morgen waren de boeren weer vroeg present en nu hadden zy tenminste eenlg succes, want de varkenscentrale besloot 200 varkens af te nemen, hetgeen In den loop van den morgen geschiedde. zien er niet slechts het eigenlijke doel in van het bestaan en het wezen hun ner kerk, maar ook het middel, om tot de eenheid in het Protestantisme te geraken. De historie heeft echter reeds lang uit gewezen, hoe ijdel hunne verwachtingen zijn. De strijd tegen Rome heeft de Katholieke Kerk geen oogenblik doen wankelen, en De geadresseerde achtte zich in zijn schuldenaars-eer geweldig beleedigd en wendde eich tot den strafrechter om ge noegdoening. Zijn wraakgevoel kreeg echter maar heel weinig bevrediging: de rechter beschouwde de briefkaart met de vermanende woorden niet als strafbaar, alleen maar ate niet kiesch Wat geweldig jammer te! Had deze rechter het zenden van deze kaart maar strafbaar geacht en den schul dige een flinke boete of een ruime hechte nis opgelegd! Dan toch zouden wij eindelijk eens wraak kunnen nemen op alle mogelijke belasting autoriteiten en overheidsbedrijven, die niet schromen, ons voortdurend in ons diepste eergevoel als schuldenaar te krenken: herhaaldelijk zendt men ons open brief kaarten zij het dan niet rood, maar geel waarop de maar al te duidelijke term .Aanmaning”, terwijl men er ook niet tegen opziet, aan de(n) eerste (n) de(n) beste(n) huisgenoot (e) een voor ons be doeld „dwangbevel” te overhandigen.... En dan het taaltje, dat men zich op deze en dergelljke documenten tegen ons, eer zame schuldenaars, veroorlooft! Tegen zóó'n onmenschwaardige behande ling moest via den rechter revanche geno men kunnen worden. Maar nu heeft een advokaat-generaal al onze hoop op revanche-mogeljjkheid doen vervliegen. Jammer! Te Stockholm te dezer dagen het vijfde tweejaarljjksche Congres gehouden van het Verbond tot verdediging en bevordering van het Protestantisme. Onze landgenoot, prof. Slotemaker de Bruine, voorzitter van het Internationaal Verbond, had er de leiding. Naar uit het verslag van den secretaris generaal bleek, telt dit Verbond thans 62 kerken in 26 landen, hetgeen wel wijst op de groote verscheidenheid en verdeeldheid in het Protestantisme. De redevoeringen stonden dan ook vrij wel geheel in het teeken der algemeenheid. Het kan niet anders, waar zoovele pun- ten van verschil en geschil zijn te vermij den. En zoo kwam ook hier meer dan één spreker er toe de eenheid te zoeken in het louter negatieve, d.wz. in den strijd tegen Rome. Een woordvoerder uit Edinburg sprak het rondweg uit: „Wjj kunnen Rome niet bestrijden als wij niet ate één leger tegen over Rome staan”. En een ander de Zweedsche minister van Eeredienst meende te mogen getuigen, dat zijn land .Jmmuun" te voor het Roomsch-katholi- cteme. Zelfs was een van de drie secties geheel voorzeker zeer sympathiek en getuigt, gewijd aan de oprichting van éen Protes- tantsch Theologen-instituut, ten einde de theologen overal in de wereld te wapenen in den strijd tegen Rome. dien strijd komt het dus blijkbaar voor velen nog altijd in de eerste plaats aan. ZIJ Het in dit artikeltje geopperde denkbeeld is zooals wij zeiden, ongetwijfeld van veel me degevoel met de arbeiders. Het ware dan ook te wenschen, dat deze nobele gedachte in tastbare realiteit kon worden omgezet. De machines hebben de menschheid in den'loop der tijden, maar vooral in de laat ste decennia, ongetwijfeld goede diensten bewezen, zij hebben ons het leven ver gemakkelijkt en een accommodatie binnen veler bereik gebracht, waarvan voorheen niet gedroomd kon worden; en niet alleen de rijkaards profiteeren van de mechaniseering der nijverheid, ook de minder-bedeelden, ook zelfs de armen kunnen zich daardoor veel meer „weelde”, mtn het Protestantisme allerminst de een- althans veel meer „leven” veroorloven; de machines hebben het leven in vele opzich ten goedkooper en aangenamer en moge- Ujker gemaakt. Ongetwijfeld. Maar daar et te echter maar jammer, dat het middel totaal onbruikbaar en deugdelijk zal blijken. De heer Raaijmakers ziet blijkens zijn artikeltje meerdere bezwaren daartegen zelf ook wel in; hij noemt al eenige fabrie ken en industrieën, welker machines van de belasting vrijgesteld zouden moeten warden, omdat deze anders in groote moei lijkheden geraken, nJ. ónmogelijk nog langer met het buitenland zouden kunnen concurreeren. Maar.... gelden deze bezwaren direct of indirect, in meerdere of mindere mate, niet voor welhaast iedere fabriek, voor welhaast iedere industrie? Wij vreezen, dat de ook door den heer Raaijmakers noodzUkelijk geachte uitzon deringen.... regel zouden moeten worden: iedere belasting op iedere machine toch verhoogt de productiekosten, bemoeilijkt de concurrentie, aan welke wij internationaal tóch al zoo moeilijk of geheel niet het hoofd kunnen bieden. Een voorstel tot belastingheffing op machines kan bijna uitsluitend interna tionaal beschouwd en beoordeeld worden, >ant ook bedrijven, welke schijnbaar zui- ▼er nationaal werken, blijken wanneer We *n beetje nauwlettender toezien toch op eenigerlei wijze ook in internationaal verband te staan. Wanneer over heel de wereld gelijktijdig in juiste evenredigheid tot cmtwape ning” ook op dit gebied kon worden over- kegaan, wanneer over heel de wereld de Smeekschrift aan de Koningin De soc.-dem. „Vooruit” drukte dezer dagen met vette letters de volgende ver- zij in hun bedrijven hetzelfde gaan doen, waartoe de heer Van Veen, directeur van de socialistische pers, hun het voorbeeld gaf, dan wanneei de Regeering 'n dergelijk voorbeeld geeft. Dan kunnen del socialistische vakveree- nigingsleiders nog zoo schelden en schreeu wen, met verwijzing naar hun eigen voorbeeld in de practijk, wordt hun onmld- dellijk de groote mond gesnoerd. Ook de Regeering behoeft straks maar te wijzen op het voorbeeld door den heer Van Veen ge geven, om de socialistische critiek van het xxei is aan uui vnze ucuigc utCIw,iBu1b, lijf te houden. Zij kan zich daarbij ook nog versterkt na een parlementaire ervaring, beroepen op den Amsterdamschen soclalte- - ttechen wethouder, den heer de Miranda, die thans bij de gemeentelijke diensten over gaat tot het geven van ontslag en de werk loosheid verhoogt, waarbij naar de so cialistische Fakkel terecht constateert de voorstellen Welter nog maar kinderspel zijn. Heusch, de 8. D. A. p„ die zelf meer en meer in een glazen huisje komt te wonen, moest wat voorzichtiger worden met het gooien van steenen naar de hulzen van haar tegenstanders. Want dat wordt voor haar een gevaarlijk en compromitteerend spelletje. Misschien maakt men daarom in die kringen op dit oogenblik zulk een luid misbaar om op die wijze de aandacht van zich zelf af te leiden. Maar al te het be kend, dat de bewuste roode arbeiders heel wat slikken, het demagogisch spelletje, dat thans van die zijde gevoerd wordt, lijkt toch al te doorzichtig.” I ,JIet te niet waarschijnlijk, dat de Regee ring alle bezuinigingsmaatregelen der Commissie-Welter zal ovememen, want met allen eerbied voor het werk der Com missie zijn er toch voorstellen, waartegen de Regeering m.i. bezwaar zal moeten maken, die in de Begrooting, welke den derden Dinsdag dezer maand zal worden ingediend, op te nemen. Maar dan zal de Regeering _om tot een - bezuiniging van 100 millioen te komen of liever om dekking te vinden voor het te kort van dat bedrag, naar meerdere in komsten moeten uitzien. In een gesprek met een bekend werkgever van zeer gun stige reputatie, bracht deze de belasting op de machines ter sprake, een onderwerp, dat m.i. de belangstelling verdient. Immers hoeveel arbeiders met hand en geest zijn er niet werkloos geworden door de inge bruikstelling van machines? En daarom kan er niets onbillijks in gezien worden om den werkgevers, die vele arbeiders door machines hebben vervangen en dus werk loos hebben gemaakt, een bijzondere belas ting op te leggen. Dacht ik eerst alleen aan de schrijf- en reken-machines, het zou onbillijk zijn alle andere machines, die in fabrieken arbei ders vervangen, uit te sluiten, terwijl zjj toch voornamelijk het aantal werkloozen geweldig vergrooten. Men kan echter niet blind zijn voor de groote bezwaren, die er aan verbonden zjjn, indien van Regeerings- wege de productiekosten der groote fabrie ken door speciale belastingen worden ver hoogd, waardoor de concurrentie met 't buitenland in vele gevallen onmogelijk zal worden gemaakt. Werkspoor, Goedkoop, Wilton, Smulders en de Twentsche en Til- burgsche industrie zouden natuurlijk groote moeilijkheden kunnen komen. Maar evenals bij de Arbeidswet zouden uitzonderingen kunnen worden gemaakt in In verband met het zeer aanstaande vertrek uit ons land van den Roemeenschen zaakgelas tigde te 's-Gravenhage, den heer Zamfiresco. die, zooals wy inmiddels hebben vernomen, voortaan den titel van gezant zal voeren had een redacteur van het Ned. Correspondentie- bureau voor Dagbladen Woensdag een onder houd met den scheldenden diplomaat. Het is, zoo zeide de heer Zamfiresco, geen phraze, wanneer Ik by myn heengaan mag ver klaren, dat ik aan uw mooie land, dat zich on der de voortreffeiyke regeering van uw geëerde Koningin zoo krachtig heeft ontwikkeld, de meest aangename herinneringen, gedurende myn meer dan drie-Jarig verbiyf hier te lande opgedaan, bewaar. De banden tusschen Neder!, en Roemenië, bei de landen met veel harmonieerende belangen, 1 uwe gelegen aan de monding van den Ryn en de Noordzee, het myne aan die van den Donau en aan de Zwarte Zee, zyn van zéér vriend- schappeiyken aard. Hun weder^ydsche belan gen vullen elkander prachtig aan, zonder spra ke van politieke tegenstrijdigheden of van on derlinge commercieels concurrentie. Via de haven van Rotterdam worden vele Ne derlandsche producten van Industrie en land bouw naar Roemenië geëxporteerd en de hoofd stad Amsterdam heeft voor Roemenië groote beteekenls als centrum van financiën en bank wezen. Veel Nederlandsch kapitaal is in Roe- meensche graansilo's gestoken en by de uit breiding van het aantal silo's in Roemenië hebben wy steeds opnieuw de medewerking van Nederlandsche technici en financiers noodig. Uit Roemenië voert Nederland veel lood, gra nen, aardolie en andere goederen In. Vooral by de aardolie zyn in Roemenië Nederlandsche belangen betrokken. By het handelsverdrag tusschen Nederland en Roemenië, dat in Nov. 1931 werd geteekend. zyn de wederzydsche belangen nader geregeld; dit verdrag verschaft ons een solide basis voor de uitbreiding der NederlandschRoemeensche commercieele betrekkingen in de toekomst. wy hopen binnenkort ook van de medewer king van Nederland te profiteeren by de ver betering van de Roemeensche vlsschery op de Zwarte Zee en den Donau. Een plan daaromtrent is met de deskundige adviezen van de heeren Brouwer en Ir. Van Konynenburg ontworpen, en ik twyfel er niet aan of dit plan zal onder de werkzaamheid van myn opvolger fjt 's-Gravenhage worden verwe- zenlykt De aard van de Roemeensche vlsschery is geheel anders dan de Nederlandsche. zoodat ook hier elke concurrentie tusschen belde tak ken van bedryf afwezig mag worden geacht. Want wij hopen te zien tot stand komen, be rust uitsluitend op gelukkige samenwerking zooals wy die ook steeds hebben mogen onder vinden van den Nederlandschen gezant te Boe karest. den heer Ridder van Rappard. Noode. zoo besloot de heer Zamfiresco. verlaat ik Holland, waar ik vele vrienden heb verwor ven en dat ik als tweede vaderland heb leeren kennen. Nog vernamen wy, dat de heer Zamfiresco Zaterdag sa. per auto naar Roemenië terug keert, terwyi zyn familie nog enkele weken hier te lande zal blyven. staat tegenover de groote schuld, het groote kwaad, dat zjj ontelbare uit het voortbrengingsproces hebben uitgeschakejd en nog voortdurend uitgeschakeld houden, nog voortdurend méér uitschakelen. Nu weten we wel, dat in den loop der geschiedenis dergelijke stagnaties steeds weer geheel of gedeeltelijk geweken zijn, maar over X algemeen genomen heeft de mechanisatie toch zeker een voor het algemeen belang te voorname functie gekregen in onze samenleving en wij be weren niet te veel, ate we zeggen, dat vooral in mteerie-tijden ate de huidige de machines in vete gevallen tot een vloek sijn geworden. Het ware dus werkelijk een zegen voor de menschheid, wanneer de mechanisatie eenerzijds zóóveel geremd kon worden, dat daardoor althans geen fatale werkloosheid ontstond, en dat anderzijds het remmiddel een belasting op machines zóódanig kon werken, dat daaruit kosten voor werk- loozenondersleuning konden worden be streden. Mede ter viering van het eerste Kerkconse- cratie-feest zal in deze 8t. Theresla-parochle op 24 September een novene begonnen worden, waarby zich de St. Theresia-vereerders!sters) uit geheel Nederland kunnen aansluiten. Aanleiding tot deze publicatie kan gevonden worden In de vermeldenswaardige omstandig heid, dat uit alle hoeken van ons land giften zyn toegezonden, waardoor mede de botfw van de 8t. Theresla-kerk mogelyk is geworden. In dankbare stemming kan vanuit deze Zeeuwsch-Vlaamsche grensparochie gemeld worden, dat het woord van St. Theresia tot hare novicen eenmaal gesproken, de waarheid ten volle bevat: .Als ik in den hemel zal ztJn. moet U dlkwyis myn handen vullen met gebe den en offertjes, opdat ik deze als een regen van rozen op de aarde doe nederdalen.” Ter bevordering van de 8t. Theresla-veree- ring worden gratis ter beschikking gesteld de novene-gebeden. zqpals deze door het Centraal Bureaux te Llsieux worden verspreid. De medewerking van B. en W. werd Inge, roepen. Telefonisch en telegrafisch werd getracht--- verbinding te krijgen met minister Verschuur op haar plaats te. Na de Invoering van het doch dit mislukte, noodat rond aes uur werd t ‘1 Met deze opmerking zijn we het volkomen eens, zegt „Ons Noorden”. „We hebben nu eenmaal een katholieke vrouw in de Tweede Kamer en we zouden niet gaarne willen beweren, dat Mej. Meyer daar niet

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 12