1 Behoud van werkgelegenheid PÖRGL geneest en venfiaail de fuiid Steun vlasteelt ’t Weer op Zondag Veertig duizend verduisterd Dr. Julius Röntgen ERNSTIG AUTO-ONGELUK Tegen verkorting arbeidsduur BW ZATERDAG 17 SEPTEMBER Subsidie voor de spinnerij bepleit J Haarlemsch ingenieur de dupe Jammer Amerika’» houding STA TEN-GENERAAL Zitting hedenmiddag gesloten INVOER VAN KATOEN Arbeidstijd verkort PROV. EN GEM. PERSONEEL Meer invloed op de bezoldiging Feest te Tokio GROOTE BRAND TE KINARI Conflict bü Philip* Geen militair mede uitgerukt Geen verbetering VRACHTAUTO TEGEN BOOM Chauffeur wa* in slaap gevallen De koppige boeren Het bergingswerk TWEE MEISJES AANGERAND Sir Ronald Ro»s i Bannelingen naar W.-Afrika (United Preste» - A e. De spoorwegramp bij Oran Vrachtauto rydt op drie kinderen in De kans op een mooien dag heel groot Laconieke verklaring van den waarnemenden Chineeschen M inister president Weer een teveel aan de Goudsche varkensmarkt DE ERKENNING VAN MANDSJOEKWO ONGEREGELDHEDEN IN DEN HAAG - R. K. Onderwjjzersdag Het rouleersysteem Laconieke verklaring van Soong „Geen loonsverlaging en toch in voering der veertig-urige ar beidsweek een econo mische zelfmoord” Een „goede kennis” aan het werk Belangrijke offers In het buitenland Japan vraagt uitstel aan Genève Nog een slachtoffer 45.000 gulden schade Bespreking met minister TUINBOUWNOOD Naar een contlngenteering van goederen in Neder- landsch-Indië? Twee meisjes gedood, een zwaar gewond Groote belangstelling by de teraardebestelling en van Niettegenstaande de Ned. Varkenscentrale in te —2= i i k al In een tijd, dat wij èn tegenover het buiten land èn tegenover den blnnenlandschen consu ment, die anders bet gelag zou moeten betelen, tot verlaging der onkosten moeten geraken. met doch ver- van ge- TOKIO, 16 Sept. (V. D.) De onderteekenlng van het Jajpansch-MandsjoerUsche verdrag Is te Tokio op feestelijke wijze gevierd. Een op tocht van ongeveer 30.000 leden van militaire en patriottische organisaties trok met Japan sche en MandsjoerUsche vlaggen door de stra ten naar het oorlogsmonument en naar het Ministerie van oorlog. Naar verluidt zal Mandsjoekwo zijn eersten dlplomatieken vertegenwoordiger benoemen ie Tokio. Op de vragen van het Kamerlid Hermans betreffende het deelnemen van een militair aan ongeregeldheden te ’s Gravenhage heeft Minister Deckers geantwoord, dat de bedoelde berichtgeving van „Het Volk” niet geheel juist Is gebleken. Een zich In werkeljjken dienst be vindende vaandrig is wel Is waar op de plaats van de ongeregeldheden geweest, zij het nadat deze door de politie reeds waren beëindigd, doch van een mede uitrukken van dien militair met de bü de ongeregeldheden betrokken per. sonen is niets gebleken. Het deelnemen door militairen aan relletjes is onbestaanbaar met de militaire tucht en orde .en derhalve onder alle omstandigheden ontoelaatbaar. Dit verbod vindt zijn grond in de Wet op de krijgstucht, zoodat afzonderlijke maatregelen niet behoeven te worden getrof. fen. 31 September zal in het Koloniaal Instituut te Amsterdam de vierde R. K. Onderwüzersdag worden gehouden, georganiseerd door de afdee- llngen Amsterdam. Haarlem, Zaandam en Aar- en Amstelstreek der 8L Gregorlusvereenlging. Te 0 uur wordt een H. MIs opgedragen In de St. Bonlfactuskerk door deken dr. Q. O. van Noort. Te 10 uur wordt een tentoonstelling van leermiddelen geopend. Te 11 uur spreekt prof, dr. F. Feron van Roermond over „School en Maatschappij”, in de mlddagbüeenkotnst decla meert Frits Bouwmeester. De Christelijke Boeren- en Tulndersbond In Nederland, het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Comlté en de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tulndersbond hebben zich betref fende steun aan de vlasteelt tot den Minister wan Economische Zaken en Arbeid gewend met bet volgende: De voedselvoorziening loopt door dezen brand geen gevaar. Donderdagmiddag, na het uitgaan van de sèholen, zijn te Rotterdam twee meisjes, een van zeven en e envan vier jaar, door een indi vidu aangerand en met een zakmes gestoken. De ouders van de kftideren hebben bij de politie aangifte gedaan. Een negenjarig meisje wist van den dader een vri) volledig signalement op te geven en aan de hand daarvan is de 25- Jarlge L. de K. aangehouden. Het zakmes is In zjjn bezit gevonden. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. In de armaturenafdeeling der N.V. Philips’ Gloeilampenfabrieken te Oss hebben wegens een loongeschll vijftig arbeidsters het werk ge staakt. Aan het slot van dit onderhoud verklaarde de Minister van Economische Zaken en Arbeid, dat hij met groote belangstelling van de uit eenzetting van de vertegenwoordigers der cen trale werkgeversorganisaties had kennis geno. men. Zijn Excellentie wist het te waardeeren, dat vele ondernemingen reeds uit eigen bewe. ging maatregelen hadden getroffen, om ooveel mogelijk arbeiders aan het Werk te houden, waarbij hij vooral aandacht schonk aan een zoodanige verdeellng m. n. door rouleering. dat de algemeens kosten wellicht minder zouden stijgen. Hij zou gaarne onderzoeken In hoeverre de Regeerlng dit streven zou kunnen steunen, terwijl hl) verzekerde het voor ons bedrijfs leven de gewichtigste vraag te achten, hoe het den concurrentiestrijd met andere, ook Euro, peesche, landen sou kunnen voeren, die op een lager kosten-nlveau zich beweger». daar het regeling mogelljky reeds geschied. Voor de tuinders en ook voor de arbeiders zal thans zooveel mogelijk werk worden schaft, hetgeen, op het goede voorbeeld hetgeen In de gemeente 8t. Pancras is schled. voor een belangrijk deel zal bestaan in baggerwerk Daarnaast komen wegverbeterlng en slootverbetering aan de orde. terwijl haar verwondingen Et wordt te veel ge-jammer-d. Van allee wordt jammer gevonden. Jammer is dit en jammer is dat! Maar met een beetje nadenken, een beetje beleid, een beetje voorzichtig heid hadden veel jammer's kunnen voorkomen worden. We doen te veel zonder er bij te denken. En dan is het natuurlijk gevolg: Immers reeds nó getroosten zich hier te lan de vele ondernemingen belangrijke offers om hun bedrijf gaande te houden en om het vaak slechts onder verlies verkrijgbare werk te verdeelen over zooveel mogelijk arbeiders, ote dan meerendeels short time werken. Bedoelde ondernemingen zijn zich overigens ten volle bewust, dat voor haar het maken van volle weken met een kleineren staf arbeiders belang rijke besparingen zou opleveren (zakelijke be drijfsbelasting, sociale lasten, toezicht, admini stratle etc.). Voorwaarde voor behoud (en bl) opleving der bedrijvigheid verruiming) van werkgelegenheid in ons land is: het verlies bü aanvaarding van orders tot een minimum te beperken en het concurrentievermogen der industrie met name tegenover de bultenlandsche mededln. gers te versterken: dit kan alléén door ver laging der productiekosten. Terwijl echter in het concurreerende buiten land, langs dliecten of Indlrecten weg, drastl. sche verlagingen werden doorgevoerd van loo- nen en andere kosten, tengevolge waarvan al daar de productiekosten aanzienlijk daalden, verzetten In Nederland de arbeiders3%kvereenl- glngen zich over het algemeen èn tegen aige- heele verlaging van het loonpeil èn tegen ver sobering van staats- en gemeentedienst, die tot beperking van tel van andere, op de productie drukkende, kosten zouden lelden. Daarnaast een 40-urige arbeidsweek invoeren, zooals zü schij ten te wenschen, zou gelijk staan met econo mise hen zelfmoord. Terugbrengen der 48-urige arbeidsweek op een 40-urlge komt voor bedrijven, die nog 48 uur arbeiden, bij gelijkblijvend uurloon, voor den arbeider neer op een verlaging met 1/6 (ca. 17 pCt.) van zijn weeklnkomen; voor de onderneming beteekent het, dat de vaste kos ten dan in 5/6 van den huldigen tijdsduur zou den moeten worden gedekt. BI) vermindering van den werktijd wordt over het algemeen het procent van de algemeene kosten, dat op den prijs drukt, grooter, ook al blijft het uurloon hetzelfde. Zoo kan Inkorten van den werktijd het be. drijf financieel ondermijnen en de productie kosten verhoogen, hetwelk ongeraden is voor. veel wordt verkeerd gedaan. Jammer! Voor negentig procent een overbo dig woord. Want het had ongebruikt kunnen gelaten worden, indien men gewild had. Dit is misschien wel het ontmoe- digendste in ‘t leven (hoewel het aan den anderen kant ook troostend is) dat er zooveel mts gedaan wordt, niet uit boosaardigheid, maar uit domheid en onnadenkendheid. Troostend is het te bedenken, dat bij zóóveel geen boosaardigheid in het spel is, maar uiterst ontmoedigend is het tevens, dat er zooveel bejammerd moet worden, hetwelk best ongedaan had kunnen blijven. Jammer! in den tuinbouw, met den heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werkverschaffing. Het doel van deze bespreking was na te gaan, wat kan worden gedaan om den nood onder de tuinders en de tulnarbelders zooveel mogelük te lenigen. Voor de tuinders, zoo werd medegedeeld, kon, htEF7glng om werkgevers, geen steun- Forden getroffen. Dit is echter wel voor Me’ arbeiders, hetgeen dan ook enkele plaatsen in West-Friesland Is GENEVE, 16 Sept. (V. D.) De Japansche re. geering heeft gisteren door haar Permanen ten vertegenwoordiger bij den Volkenbond, 8a- wada. den voorzitter van den Volkenbondsraad een schrijven doen toekomen, waarin wordt ge ëlscht, dat de Volkenbondsraad het ondersoek naar het rapport van de Commlssie-Lytton aal uitstellen totdat de Japansche regeerlng haar aanmerkingen op het verslag zal hebben gefor muleerd en een speclalen vertegenwoordiger naar Genève zal hebben gezonden. De Japan, sche regeerlng verklaart hiervoor minstens een periode van zes weken noodlg te helden. Uit betrouwbare bron verneemt uHet Volk" dat de regeerlng de indiening overweegt van een wetsontwerp, strekkende om aan het cen traal gezag meer Invloed toe te kennen op de bezoldiging van het provinciaal en gemeentelijk personeel, teneinde maatregelen te kunnen nemen om meer overeenstemming te brengen in de verhouding van de bezoldigingen van dat personeel zoowel onderling, als ten aanzien van die van het Rijkspersoneel. Op 0 September ji. heeft te Arnhem opnieuw een vergadering plaats gehad van alle Neder- ladsche katoenfabrikanten. Deze heeft op voor stel van de uit haar midden gevormde Katoen commissie besloten andermaal bij de Regeerlng stappen te ondernemen om tot een contlngen- teerlng van den invoer van katoenen goederen tel in Nederlandsch-Indlö te geraken. In betrekking tot de contlngenteering van katoenen goederen in Nederland betreurde de vergadering van katoenfabrikanten. dat nog voor zoo weinig artikelen een besluit tot con tlngenteering was genomen Rekening houdend met de mogelijkheid, dat de bezwaren tegen een zoodanige contlngenteering, door verschil lende katoenfabrikanten op 3 Maart 1932 ter kennis van de Regeerlng gebracht, mede tot dit gevolg hebben geleid, besloot de algemeene vergadering van katoenfabrikanten unaniem zich achter alle aanvragen tot beperking van den invoer van katoenen goederen te stellen. Ook zij, wier bezwaren van algemeenen aard nog niet zijn weggenomen, meenden zich in het algemeen belang van dezen tak van nijverheid niet langer tegen contlngenteering te mogen verzetten. De door de Katoencommlssle inmiddels on dernomen stappen tot samenwerking met de Burgemeesters der Twentsche gemeenten en de arbelders.vakcentralen werden goedgekeurd. Voorts werd besloten de Regeerlng in kennis te stellen met den uitslag van een enquête om trent het sterk terugloopen van het weekln komen der In de katoenindustrie werkzame ar beiders, alsmede van den inmiddels sterk inge krompen arbeidstijd. Uit het bij 75 ondernemingen Ingestelde on derzoek is gebleken, dat sedert 1 Januari 19» de werktijd van gemiddeld 48 uur tot 405 uur <1 Juni 1932) is teruggeloopen. Het aantal ar beiders verminderde in dat tijdvak van 40.122 tot 37.612, terwijl de ter beschikking van de Commissie gestelde gegevens uitwijzen, dat over 1929 een bedrag van 41.3 mlllloen is ver- loond en dit bedrag In 1932 de staking en de sedert 1 Juni terugloopende werkgelegen heid buiten beschouwing latend hoogstens 30.9 mlllloen zal bedragen. Tenslotte werd de Katoencommlssle gemach tigd al datgene te verrichten wat tot afwendlna van verderen teruggang in de katoenindustrie kan worden gedaan. De vertegenwoordigers der evenvermelde cen trale werkgeversorganisaties gaven den Minis ter de verzekering gaarne te zullen medewer. ken aan elk voorstel, dat daadwerkelijk tot ver. mindering der werkloosheid zou kunnen bljdra- gen. Echter verheelden zU niet hunne vrees, dat verdere verkorting van den arbeidsduur net Nederlandsche bedrijfsleven weinig zou baten. LONDEN, 16 Sept (Eigen telegram). De be roemde medicus en malariaspedallst 81r Ronaia Roes is in den ouderdom van 75 jaar na e® langdurig ziekbed overleden. (United Prees). Sedert het stormweer van j.l. Zondag heeft zoowel de plaatseljjke als de algemeene weers toestand een zeer groote verandering onder gaan. De verwachting*dateen toestroomlng van koude lucht uit een hoogere breedte voor- looplg wel niet meer zou plaats hebben, is door die verandering in vervulling gegaan. Deze groote verandering in den algemeenen weerstoestand is het gevolg van de uitbreiding van het gebied van hoogen druk, dat aldoor nog boven Zuid-Europa lag, naar Midden- en Noordoost-Europa en het zich terugtrekken van het storende depressie-gebied naar het verre Noordwesten. In dezen tijd van het jaar is de ontwikkeling van zoo’n gebied van hoogen druk over Mld- den-Europa een nqrmaal en dus meer voorko mend verschijnsel, dat ons den prachtlgen, stillen, zonnlgen nazomer-weerstoestand met warmte over dag, koele nachten en morgenne vel brengt. Meestal duurt deze toestand eenige dagen. Daarvoor is echter een ontwikkelings stadium van dit gebied van hoogen druk noo dlg, hetwelk nu (Donderdag) nog niet bereikt is. Misschien wordt dit stadium ook niet be reikt daar het depressie-gebied in het verre Noordwesten nog een bedreiging van het gebied van hoogen druk vormt. BIJ dalenden barometer zou een spoedig einde van het mooie weer zijn te verwachten toenemenden westenwind en bewolking, geringe regenkans. By stationnairen of stijgenden barometer kan men tegen en op Zondag nog mooi, stil weer verwachten, overdag vrij warm, ’s nachts en des morgens nevelig en over het algemeen zonnig. (Nadruk verboden). •en communiqué Woensdag JX publiceerde, dat *U van de te Gouda aangevoerde slachtvar- kens slechts 200 zou overnemen, was het aan tel, dat Donderdag ter Goudsche veemarkt werd gebracht beduidend grooter. Er was een teveel van ruim 400 stuks. Het Gemeentebestuur heeft zich in den loop van den morgen, evenals vorige week met de Varkenscentrale in verbinding gesteld en ge. tracht de heeren in Den Haag te bewegen ook de andere dieren te koopen. Naar aanleiding daarvan is een vertegen woordiger der Centrale naar Gouda gekomen, teneinde zich op de hoogte te stellen. Hij ver trok nadien weer naar de Residentie met de toezegging nader overleg te zullen plegen. Te ongeveer zes uur kwam de tijding, dat de Regeerlng niet meer dan het vastgestelde con tingent wenschte te accepteeren. De veehouders overlegden, nadat hun deze mededeel ing was gedaan, wat ze zouden doen. Ze besloten de varkens niet weer op te laden •n mede naar huls te nemen, doch se op de markt te laten overnachten. Burgemeester E. G. Gaarlandt heeft nog ge poogd de menschen van hun voornemen af te brengen, doch se hielden voet bü stuk, voeder den hun beestjes en maakten een nachtleger voor hen gereed. Men hoopte, dat do Regeerlng hedenmorgen •ou besluiten de varkens alsnog af te nemen, evenals zü dit beeft gedaan met de te Leiden te Mei aangevoerde. JA De politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam heeft een man een vrouw in arrest gesteld, die verdacht worden een waarde van veertig duizend gulden te hebben verduisterd. Een 34-jarige bewoner der Jan Luykenstraat leefde eenlgen tijd weer samen met zjjn 32- Jarige gescheiden vrouw. De man nu is aange houden op vermoeden van verduistering en de vrouw van medeplichtigheid. De man zou nX voor een kennis, een ingenieur uit Haarlem, een bedrag overbrengen. Bedoelde ingenieur uit Haarlem had In Ham burg een bedrag van ongeveer 40.000 liggen. Dit bedrag bestond uit effecten en baar geld. Om dit geld In zijn bezit te krijgen had hij een .goede kennis” gevraagd het mee te nemen. Deze, de 34-jarlge man, heeft effecten en geld in twee pakken in een handkoffer gedaan. Te Osnabrück zouden de vrienden elkaar ontmoe ten In den trein. Zü hebben elkaar daar niet gezien, eerst In Amersfoort had de ontmoeting plaats en daar deelde de man, die uit Hamburg kwam mede, dat hü'de koffers met het geld kwijt was. Hü had een verkeerd valies bü zich. Waar de verwisseling had plaats gehad kon hü niet verklaren. Het zou reeds gebeurd kun nen zün aan het station te Hamburg, maar ooz zou in den trein Iemand een verkeerden koffer hebben kunnen meenerqen. De Haarlemsche ingenieur vond die verwis seling van koffers natuurlük zeer onaangenaam en heeft de mak bü de politie aangegeven. De ze heeft gisteren den ma nen ook diens vrouw in verzekerde bewaring genomen. Deze arres tatie geschiedde op het Centraal Station, juist op het oogenblik dat belden naar Spa zouden vertrekken, om daar aan de speelbank hun ge luk te beproeven. Volgens verklaring vsm de vrouw had ze daar een safe met een groot be drag, dat ook met spelen was verkregen. Inmiddels heeft de Commissaris van Politie van het Bureau Warmoesstraat, de heèr Hoo. genboom met de substituut-officler van Justitie Mr. de Blécourt, een onderzoek Ingesteld In een anderen safe, die deze had in een bank op de Heerengracht. In deze safe werd niets ge vonden, wat betrekking kon hebben op de 40.000. Ook in de woning In de Jan Luyken straat is niets gevonden. De verwisselde koffer is in beslag genomen. De InhoiM was twee overhemden en een scheerkwast. Het onderzoek van de ixsiltle en justitie wordt voortgezet naar de afkomst van den in beslag genomen koffer, en diens Inhoud. De 34-jarige bewoner van de Jan Luyken. straat en de 32-jarige vrouw, bü wie na fouil- leering 700 werd gevonden, zullen ter be. schikking van de justitie worden gesteld, resp. verdacht van verduistering en heling. De eerste is al reeds eerder verdacht geweest Maar zelfs wanneer dit alles konde worden overbrugd waarbü hooger vermelde houding der vakvereeniglngen niet hoopvol stemt dan nóg zou de factor „loon e. a. kosten” in het product, op zün best even hoog blüven als nu, zoodat van de toch zoo noodzakelüke verbete ring in Nederlands concurrentievermogen op oe wereldmarkt nóg geen sprake zou zün. M. a. w. het Nederlandsche bedrüfsleven zou In tegenstelling tot de bultenlandsche concurren tie nog even ver af zün van paraatheid voor de weder.oplevlng der Internationale markt als, helaas, het geval sl thans, nu al verschillende bedrijven zich, noodgedwongen, over de grenzen verplaatst hebben en andere zulks nog overwegen. Wanneer men voorts het vraagstuk van de verkorting van den arbeidsduur Internationaal beziet, moge mear zich de ervaring met de CXm- ventle van Washington nopens de 48-urlge ar-< beidsweek in nüverheidsondernemlngen ter harte nemen. Die ervaring Immers leert, dat slechts zeer weinig landen een zoo strikte toe passing der wet kennen als ons land Bü een Internationale verkorting van den arbeidsduur moge dan ook het voorbeeld In de practük worden afgewacht van die landen, die hetzü Indirect door een buitengewoon soepel stelsel van overwerk, hetzü direct door langere werk, tüden dlkwüls gepaard aan zeer lage loonen, aan onze industrie een moordende concurren tie aandoen. TOKIO, 16 Sept. (Reuter) Ofschoon nog geen details bekend zün, wordt van betrouw bare züde vernomen, dat tusschen de militaire leiders van Japan en Mandsjoekwo onder de bepalingen van het protocol een regeling is gesloten voor de verdediging van Mandsjoe- Tüe. Waar het hier een regeling enkel en alleen tusschen militairen betreft, is zü niet bindend voor de regeerlng, verklaarde onze zegsman. In den afgeloopen nacht is ook het tweede slachtoffer, de dertienjarige Marietje Niesten, in het Roode Kruis-ziekenhuis aan de gevolgen overleden. BUITENZORG, 16 Sept. (Aneta.) De resident van Sumatra's Westkust seint dat in den nacht 14 op 15 September j.l. te Kinari, afdee- ling Solok, tien adat huizen, 12 huizen en 30 padi-schuren zün afgebran^. De oorzaak is onbekend. De schade wordt geraamd op circa 45.000. - v A J Dezer dagen stelde de Minister van Econo mische Zaken en Arbeid enkele vertegenwoor digers van de Algemeene R. K. Werkgevers, vereenlging. Centraal Overleg In Arbeidszaken voor Werkgeversbonden, de Christelijke Werk, geversvereenlging en bet Verbond van Neder landsche Werkgevers In de gelegenheid om mondeling het standpunt uiteen te zetten, dat hunne besturen Innemen inzake de vraag of door verkorting van den arbeidsduur een ver mindering van de werkloosheid ware te be reiken. Daarbü deelde Minister Verschuur mede, dat het geenszins In zün bedoeling lag dit onder houd te beperken tot een wettelük ingrüpen, maar dat hü evenzeer de mogelijkheid wilde bespreken om door een betere verdeellng van bet beschikbare aantal arbeidsuren het be. oogde doel te bereiken. De Minister voegde daaraan toe, dat hü dit onderwerp nog In geen enkele richting voor een beslissing rüp acnt; naar zün meenlng ziet men ook van arbeiders, züde In, dat dit onderwerp nog slechts in een eerste periode van onderzoek verkeert. Vrüdag heeft het gemeentebestuur van Gouda opnieuw getracht de centrale te bewegen tot af neming van het ter markt aanwezige aanal dat Inmiddels doordat Donderdagavold nog varkens waren weggehaald tot 200 was ge slonken Het kreeg evenwel nul op het request. Er werd niet meer gekocht dan het vastge stelde kwantum. De boeren verzochten nu om teruggave van gestorte melkgeld, dat vüf en dertig cent per varken bedroeg. Aan dit ver zoek werd evenwel geen gevolg gegeven Door handelaren Is een gedeelte van de krulstaarten tegen een zacht prijsje gekocht, de meesten echter werden opgeladen en naar de boerden) mede teruggenome .i. SJANGHAI, 16 Sept. (Reuter) De Chlnee- sche minister van Financiën Soong, die prac tised ook minister-president is als waarnemend voorzitter van de Executieve Yuan, verklaarde In een persgesprek: ^et is van beteekenis dat, terwül bet Lytton- rapport gereed is en binnen enkele weken zal worden gepubliceerd. Japan zoo een haast heeft, om de marionetten-regeering te erken nen. Beteekent het, dat het Lytton-rapport on- vermüdelük zal concludeeren, dat de z^. Mand- sjoekwo-regeering Inderdaad een geheel en al door Japan gevormde marionetten-regeering is, welke de wenschen van het volk van Mandsjo- rüe niet meer vertegenwoordigt dan de wen schen van de menschen op de maan? Het is een vreemd commentear op den vurl- gen wensch van bet MandsjoerUsche volk om een nieuwen staat te stichten, wanneer we de beweging der Chineesche vrüwilllgers In kracht zien groeien, Welke het geheele verkeer in Mandsjoerüe verlamt en zelfs aanvallen onderneemt tegen Moekden, TSjangtsjoen en Char bin. In Hoorn is deze week een bespreking gehou den tusschen burgemeesters van een 15-tal Waat-Frlesche gemeenten, welke gemeenten in het büzonder getroffen worden door de malaise Vereenlgde vergadering van de belde Kamers tot sluiting van de zitting 1931—1932 der Staten-Generaal op Zaterdag 17 September 1932 In het gebouw van de Tweede Kamer. Büeen- roepingsuur 2 45 nam. De heer DE VOS VAN STEENWIJK, voor zitter van de Eerste Kamer, bekleedt den voor- zlttersstoel. De VOORZITTER doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Konlnklük Besluit, waarbü de minister van Blnnenland- sche Zaken wordt gemachtigd, heden te drie uur des namiddags zich te begeven naar de vergadering van de Staten-Generaal, ten einde in de vereenlgde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De VOORZITTER benoemt de volgende leden in een commissie, die den Minister in het gebouw zal ontvangen en uitgeleide doen: de heeren Steger (Eerste Kamer), Snoeck Henkemans, De Wilde, belden (Tweede Kamer), Koster (Eerste K.), mevr. Bakker-Nort en Henkemans, De Wilde, (belden Tweede Kamer), Kort daarna treedt de minister, voorafge gaan door de leden der commissie, de vergader zaal binnen. De heer Minister van zich achter ORAN, 16 Sept. (Havas). Het aantal dooden ten gevolge van het spoorwegongeluk, voor «co ver de Ujken geborgen konden worden, bedraagt 51 het aantal gewonden 255. Bovendien worden nog 37 personen vermist. Men vreest, dat van de vermisten niemand meer levend geborgen kan worden. Op de plek waar de verongelukte trein ligt, beeft nog een aardlnstortlng plaat" gehad. RUYS DE BEERENBROUCK. Blnnenlandsche Zaken, plaatst de ministerstafel en houdt een, korte rede, waarna hü door de commissie uit geleide wordt gedaan. Nadat de commissie In de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de vereenlgde vergadering. Op den Rüksstraatweg te Huls ter Helde is gistermorgen tegen half acht een ernstig on geval geschied. Een Citroen-vrachtauto, die zwaar beladen was, is doordat de bestuurder, H. Hennekens uit Apeldoorn, vermoedelük In slaap is gevallen, tegen een boom gereden. De bestuurder Is bewusteloos in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis te Zeist vervoerd. De wagen en de inhouA^kvan zün geheel ver nield. ur „De vlasuitzaai bedroeg in 1933 nog slechts ongeveer 1500 H A. Verschillende factoren heb ben samengewerkt, dat niet te bereikt hetgeen te verwacht, t. w. een uitzaai van ongeveer •000 H A. De voornaamste factor, welke tot dezen zoo veel minderen uitzaai heeft geleid, te, zooals algemeen wordt aangenomen, het te lage steun bedrag. Waar het vlas een object van werk zaamheid te van de eerste 'orde, zün wü van meenlng, dat er alles voor te te zeggen den vlasoogst 1933 evenals dien van 1931 en 1932 te steunen. 0.1. zou deze steunregeling kunnen zün een contlnueerlng van de steunregeling 1932, met dien verstande, dat het steunbedrag in totaal per H.A. wordt bepaald op ƒ300.per H.A. te verdeelen In 100.voor den teler en ƒ200.voor den vlasser. Er blüft dan nog het bezwaar, dat het lint Mch bü den vlasser ophoopt, aangezien de vraag naar lint slechts bescheiden kan worden genoemd. Teneinde hierin te voorzien en tege- Ujkertüd het effect van de bovengenoemde steunregeling te verhoogen, meenen wü te mo gen aanbevelen de vlassplnnerü. waarvan er slechts één in Nederland bestaat. In te scha kelen, waardoor zal kunnen worden bereikt, dat het Nederlandsche vlasllnt wordt verwerkt en niet boven de markt blüft hangen, aanne- men'de, dat zal worden voorgeschreven, dat deze vlassplnnerü uitsluitend Nederlandsch lint zal mogen verwerken. Op deze wüze zou de zoo noodlge afzet voor de vlastelers en vlasbewerkers worden verze kerd, waardoor de werkgelegenheid ten plat- telande zou toenemen. De vlasteler zal dan er van verzekerd zün, dat hü «ün gewas zal kun nen verkoopen. terwül de vlasbewerker er op kan rekenen, dat hü zün product kan afzetten, waardoor hü zün bedrüf kan gaande houden. Teneinde de vlassplnnerü in staat te stellen aan bedoelden etech te voldoen, zou haar een subsidie moeten worden verstrekt per K.G. ver werkt Nederlandsch vlasllnt of wel per pak hieruit gefabriceerd garen.” MADRID 16 Sept. (Reuter). De derde afd»* ling der wegens de jongste revolutiepogtag vsr- oordeelde monarchisten te heden naar 0*°^ af ge transport West-Afrika. Gistermiddag, omstreeks half twee, heeft op den Hoflanderweg, onder de gemeente Wük a. Zee en Duin, een ernstig ongeluk plaats gehad. Drie meisjes, de 15-jarige Aagje Tesselaar, haar 13-jarig zusje Marietje en haar vriendin netje, de 13-Jarige Marietje Niesten, allen wo nende aan den Hoflanderweg, hadden zich op weg naar school begeven, toen zü In de na- büheld van hun woning achterop gereden wer den door een vrachtauto van den heer C. G. van W., uit Hoofddorp. Tot groote ontzetting van de weinige getui gen, reed de vrachtauto, zonder signaal te ge ven, op de kinderen in, die aan den rechter kant van den weg liepen en zich van geen ge vaar bewust waren. De gevolgen waren vreeselük. Marietje Tesse laar werd onmiddelük gedood, vriendinnetje levensgevaarlüke bekwam. Het oudste meisje bleef met een been- fractuur liggen. Onmiddellük snelden omwonenden toe om hulp te verleenen. Spoedig waren dr. Muys v. d. Moer uit Beverwük en dr. IJpma uit Heems kerk ter plaatse, terwül ook de Weleerw. heer kapelaan van Rün uit Beverwük op de plaats van het ongeval arriveerde, om geestelüken bü- stand te verleenen. Nadat een voorlooplg verband was aange legd, werden de twee gewonde kinderen naar Roode-Kruis-Ziekenhuis te Beverwük overge bracht. Het lükje werd door de politie In be slag genomen en naar Beverwük vervoerd. Door de Rüksveldwacht werd onmiddellük een uitgebreid onderzoek ingesteld. De bestuur der van den vrachtauto, de 21-jarige zoon van den eigenaar, verklaarde door de felle zon ver blind te zün, waardoor hü de kinderen te laat bemerkte. Gebleken is, dat er op het oogenblik, dat het ongeval plaats greep, weinig verkeer op den weg was, en zeker ruimte genoeg om uit te wüken. Niettemin heeft de auto aan den uitersten rechterkant van den weg gereden, doch met matige snelheid. Het onderzoek, dat den geheelen verderen dag Voortduurde, zal In dit opzicht klaarheid moeten brengen. De bestuurder was diep onder den Indruk van het gebeurde. De deelneming met de zwaar getroffen ouders van het slachtoffer Is zeer groot. Onder groote belangstelling Is gistermiddag het stoffelük overschot van den tot ver over de landsgrenzen bekenden musicus dr. Julius Röntgen op de begraafplaats „Zorgvlied" aan den Amsteldük te Amsterdam aan den schoot der aarde toevertrouwd. Onder deze velen merkten wü op het be stuur en hoofdleeraren en leeraren van het Amsterdamsch Conservatorium, o.w. de voor, zltter de heer August Straeter en het bestuurs- Hd iTÏII 81X7*den directeur den heer Sam Dres den. den heer Coelen, voorzitter van den Kunst- kring Bllthoven, dr. Fockema Andraea, burge meester van Utrecht, mede als vertegenwoor diger van den minister van Onderwüs, Kun sten en Wetenschappen, een vertegenwoordi ging van het Muziek Lyceum te Amsterdam, het Hoofdbestuur van de Konlnklüke Neder landsche Toonkunstenaars Vereenlging be staande uit de heeren Sem Dresden, Eduard van Beinum. A. de Vogel en A. Drllsma, een vertegenwoordiger van de afdeeling Amster dam van deze vereenlging, bestaande ult de heeren B. H. Drllsma en H. Rutters, verder de heer J. A. Diemer Kool, voorzitter van net Concert „Diligentia” te Den Haag en lid van de Rükscommlssie voor Bevordering der Toon kunst, E. Enthoven, privaatdocent aan de Am. sterdamsche Unlversltelt, Fred. Roeske, dr. Johan Wagenaar, dr. Paul Cronhelm, prof. ar. A. H. de Hartogh, dr. Henrl Polak en nog vele bekende personen uit de muziekwereld. In de aula op de begraafplaats stond de kist met het stoffelük overschot, gedekt met een zwart kleed, onder een schat van bloemen en kransen opgebaard. Er waren o.a. kransen van ex-kelzer Wilhelm, van het bestuur van het Concertgebouw te Amsterdam, van het hoofd bestuur van Toonkunst, van het bestuur hoofdleeraren van het conservatorium. Nadat de familie, van wie de naaste bloed verwanten uit Bllthoven naar Amsterdam wa ren gekomen, zich met belangstellenden en vrienden om de kist hadden geschaard, trad als eerste spreker naar voren de heer August Straeter, die den overledene herdacht. Daarna werd het woord gevoerd door de heeren Sem Dresden, Coelen en verschillende andere sprekers. Na het gesproken woord zong een gemengd koor, bestaande uit leerlingen en oud-leerlin- gen van het Amsterdamsch conservatorium, waarvan de overledene mede-oprlchter en di recteur Is geweest, onder leiding van Sem Dresden en met sopraan.solo van Jo Vincent „Du* habt nun Traurigkeit” uit „Ein Deut sches Requiem” van Joh. Brahms. Vervolgens zong Jo Vincent nog „Solveig's Wiegenlied” uit „Peer Gynt” van Eduard Grieg, begeleid door George van Renesse. Deza oogenbllkken waren, mede doordat ve len der toehoorders zich rekenschap gaven van het feit, dat de overledene, Grleg en Bramhs beste vrienden waren, van een aan- grüpende plechtigheid

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 8