DE M ILL IOENEN-NOTA Prikkel draad H De Pers over de Troonrede I Mgr. P. Bos, O. Cap. Harde werkelijkheid Een onvolledig Onderzoek „De Tribune” op het leugenpad WOENSDAG 21 SEPTEMBER T 4 GOUDEN KLOOSTERFEEST In Welterland EEN VAN A TOT Z VER- ZONNEN VERHAAL Mr. A. J. B. BLAISSE ONBEHOORLIJKHEDEN IN HET ZOMERKAMP TE LAREN De „Polonia Restitutie-orde” Bisschoppelijk bezoek Valkenburg Paters Dominicanen Nieuw Kamerlid Een duister document Stormklok Een niets zeggend stuk ORDER NED. SPOORWEGEN T roon-weeklacht Het juiste midden Machinisten-Examen Niet laken, maar ook niet pryzen s- I Rijk en gemeente Helmond verleenen bijdragen Commandeur in de Orde van den H. Gregorius den Grooten de de de De Maasbode schrijft: r rak i i Een jaar van beslissende beteekenis Uitsluitend in het crisisteeken aan den i of mo- Het Huisgezin schrijft: De volle werkzaamheid der regeerlng staat uitsluitend in het crlsls-teeken, en practiach is het ministerie een crlsis-kablnet gewor den. rfe Standaard wil niet laken, maar ook niet prijzen. Het heeft Z. H. den Paus behaagd den Wel- edelgestr. heer Mr. A. J. B Blalase, Notaris te Amsterdam, lid van bet Bestuur der 8t. Radboudstichtlng, te benoemen tot Comman deur in de Orde van den H. Gregorius den Grooten. die het slotwoord: „Op den voorgrond trede daarom wat de Natie vereenigt, niet wat haar verdeelt", zin en beteekenis zou hebben gegeven, zoodat de Natie zou hebben kunnen antwoorden: „Ja. onder uwe leiding zijn wü aanstonds bereid." In stee van zoo iets schildert ons de Troon rede eene regeerlng. die met de handen in het haar zit, en niet weet wat zy doen zal. tl „schandaal” Dinsdag heeft de 1 venhage. dr. W. Babi *s GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A. de heeren P. A. Brussée, W. H. van Es en W. Klijn, allen Rotterdam; E. van der Hoeven. Utrecht en P. J. van Dyke, Dreischor. i Wil voor den De Christelijke Nederlander schrijft: Dat overigens de geheele Troonrede staat in het teeken der crisis en dat zjj zwijgt van veel, wat anders vermelding pleegt te vin den, .is niet meer dan natuurlijk. Het kabi net gevoelt en beschouwt zich blijkbaar thans vóór alles als crlsis-kablnet. Eén speciaal punt, dat van de handelspo litiek. toont daarbij, dat de Regeerlng niet door theorieën zonder meer zich lelden laat. ZU ziet de harde feiten en is daarom ,bU voortduring bedacht op afwending van de gevaren, waarmede de buitenlandsche maat regelen den afzet van onze voortbrengselen bedreigen. Terecht meenen wij. Maar dit beduidt niet, dat ook de Neder- landsche regeerlng gelijk zooveel buitenland sche het gezond verstand volkomen heeft ver loren; dat zij principieel het roer wendt. In tegendeel: richtsnoer blijft „bevordering van net herstel van het internationaal ruilver keer.” We lezen dit met niet minder instem- ming. Overigens treft ons het zeer weldadige na tionale geluld, dat de Koningin haar rede heeft doen hooren. en dat alom voortklinken moge. Laat ons volk .Jn al zijn lagen" zich den ernst der omstandigheden voor oogen stellen. Laat men weten, dat .alle" takken van volksbestaan lijden: handel én landbouw, vlsscherjj én scheepvaart, tuinbouw én nij verheid; alle. den bieraccijns, de invoerrechten en de ver mogensbelasting. Wat de opcenten op de Invoerrechten aangaat wil de regeerlng Bel gië en Luxemburg daarvan vrij stellen als certificaten van herkomst worden overge legd nadat het verdrag van Ouchy is aan genomen. Dit maakt het geheel zeer Inge wikkeld en wy vragen ons af hoe dit alles klaar moet komen in de komende maan den. By na 63 mlllloen aan nieuwe belastin gen is een heel bedrag, waarover wel het een en ander te zeggen zal zyn, vooral als er zooveel bykomt. De regels, die hierop in het communis tische orgaan volgen, zullen we onzen lezers maar besparen, doch 't slot van het verhaal laten we hieronder nog volgen. wy clteeren weer: Als opvolger van het thans ontslapen Tweede Kamerlid J. Ament komt in aanmerking de heer H. H. Trienekens te Venlo. Poolsche gezant te "sGra- binskl, namens den Presi dent der Poolsche Republiek, de Polonia Resti- tuta-Orde overhandigd aan mevrouw C. Frun Loder uit Rotterdam, presidente der Alliance Polonaise", den heer prof. dr. A. H. M. J. van Rooy uit Amsterdam, voorzitter der „Neder- landsch-Poolsche Vereenlglng’’ te Amsterdam en dr. W M Westermand uit 's-Oravenhage, directeur van het „Haagsche Maandblad". De liberale „N. R. Ct.” is aeer bitter gestemd over den Inhoud van de Troonrede. Het blad noemt het staatsstuk een weeklacht van een slappe regeerlng. Het orgaan, dat van meenlng is, dat er thans voor alles behoefte was aan een Koninklijk woord, dat vertrouwen in de toekomst zou wekken, een dat bemoediging schenken sou. omdat men eruit voelde, dat wij hier te lande by alle ellende toch in ieder geval het geluk hadden van eene Regeerlng, die tegen de moei lijkheden opgewassen was en tot krachtig ban delen in staat, schrijft dan om.: loozensteun? De troonrede antwoord op, waaraan men Worden de overheidsloonen zienlijk verlaagd? Geen kik dus daarin toch roomsch? En waarom roomsch? Och, m’n moeder heeft me als jongen daar laten inschryven en vandaag dag is het hetzelfde of Je roomse) dern georganiseerd bent, ze beantwoorden geen van belde aan hun doel. Het eenlge voordeel Is de werkloozenondersteunlng voor het overige ben Ik communist. Als jy, communist, je Jongen dan niet op *n roomse he school wilt doen, dan za: ik zorgen dat Je geroyeerd wordt. By dit dreigen met broodroof windt Van Rooyen zich op, verkeerd, maar be- grypeiyk. In den gemeenteraad van Helmond is bet reeds vermelde voorstel behandeld om 25 pro cent bij te dragen in het prijsverschil tusschen de aanbieding der houtenfabriek Everts van der Weyden aldaar en buitenlandsche onderne mingen voor een order der Nederlandsche Spoorwegen. De Raad heeft het voorstel aangenomen, waardoor de gemeente Helmond ƒ750 en het Rijk 2250 bijdragen in genoemd prijsverschil Hierdoor is deze order voor de Nederland sche nijverheid behouden. Het betreffende werk beteekent vollen arbeid gedurende nagenoeg tien weken voor 62 arbeiders, wat neerkomt op in totaal 600 weekloonen. Tegenover uit den Raad opgekomen bemer kingen, werd van Katholieke arbelderszjjde er op geweaen, dat de geboden steun absoluut ten bate van den arbeider komt. Op byna *t zelfde moment, dat er in de Ridderzaal te Den Haag de somberste troon rede werd uitgesproken, welke er ooit binnen deze historische wanden geklonken heeft, is er in de hoofdstad des lands een koning de koning van den lach ingehaald en Ingehuldigd. En hoé! Het volksenthouslasme was ziedend. In ’s Konlngs Ridderzaal, een luxueus theater, waren de plaatsen van een-vyf- en-zeventig tot ver over de tien gulden reeds dagen te voren uitverkocht; rond het theater wapperden fier en feestelijk de Fransche en de vaderlandsche vlaggen; tal- looze autoos méér dan in Den Haag op het Binnenhof voerden de lllustre gasten aan; het jjortret van den koning prykte in de theaterstraat allerwegen In zeep-, odeur-, kappers- en harlngzaken met of zonder par- manent wave; duizenden enthousiastelin gen schuifelden over het asfalt en slechts met groote moeite kon de polltie, die een taak had als by vorstenbezoek, de baan vry houden voor een keur van costuums en toiletten, waarby vergeleken die in de resldentleele Ridderzaal welter-bleek wa ren; de asfalt-kranten brachten portretten, dithyramben, hymnen ter eere van dezen koning Alles straalde van geluk en niemand dacht aan Welter, óók niet, toen de koning van den lacht raison van vele duizenden echte Coiynsche, niet in waarde verminderde (in tegendeel: in waarde vermeerderde fHol- landsche guldens later een paar onbe- schryfUJk-hulplooze liedjes zong en als gangmaker dienst deed voor een nachtfeest van oesters en champagne Het feest is natuuriyk schitterend ver- loopen Den volgenden ochtend stonden de kran ten vol van nieuws uit de mlllioenen-nota. Zoo leven we in Wplterland. Toch ’n uitkomst: die belastlngverhooglng tot 150 opcenten, toch ’n uitkomst: die weeldeverteringsbelastlng Naar wij vernemen, zullen de H. H. E. E. de Aartsbisschop van Utrecht en de Blsschop van Roermond, die Donderdag 22 September op de doorreis naar Rolduc een bezoek aan de Katakomben te Valkenburg brengen, op uit- noodlglng van „Valkenburg Omhoog" van uit de Katakomben naar t Rotspark gaan en het Openlucht-theater bezichtigen. In de plaats van den hoogeerw. pater B. Schaab, die. zooals gemeld, tot Provinciaal werd gekozen, is tot Deflnitor gekozen de zeer- eerw. pater Humbertus Smit, pastoor te Otro- banda te Curacao, thans met verlof. In plaats daarvan hebben we één lange jammerklacht gekregen, zóó somber, zóó zonder eenlge opwekking, zóó zonder eenlge teeken van regeerlngszelfvertrouwen, dat van de geheele rede slechts eene neerdrukkende werking kan uitgaan. Een „duistere tyd” als nooit te voren, en ..nog steeds kondigen zich geen betrouwbare toekenen van kentering aan.” wy zullen het maar niet verder herhalen. Het zijn alle klanken, die wij reeds zo menigmaal hebben gehoord. Men mocht zeer zeker verwachten, dat een echo daarvan uit de Troonrede zou worden vernomen, maar dan daartegenover een roep, die in de toekomst kon klinken, en Aldus noemt De Ty d dit „voornaamste staatkundige document voor het komend be leid”: ,J3e oppositie-pers zal de Troonrede mis schien betitelen: een Welter-rede. Ongetwij felt weltert zjj het hoofdmotlef^..dat tijdig de meest dringende maatregelen tot stand ko men” tegen den economischen nood. Want de noodklok luidt van de eerste tot de laat ste zinsnede met het donkerste accent. Zoo somber heeft de bezorgdheid nog nooit in 's lands vergaderzaal aangeslagen als in de zen „duisteren tijd”, want uit den mist zijn we in den nacht gereden. Het eenlg moge- lyke vervolgstuk op deze Troonrede is de mlllioenennota, die haar zal argumenteeren. De cijfers zijn de sterkste argumenten voor de „tal van noodmaatregelen” tegen de in eenstorting. Thema en tendenz van de bittere Welter- economie zijn overgenomen, schrijft het blad, maar uit niets blijkt, in hoeverre de Regeerlng zelfstandig zal bezuinigen en wellicht nieuwe bronnen aanboren. Het document zwijgt met op zettelijke zorg over de bezuiniging, waarmede de regeerlng onderwijs, defensie en Justitie zal belasten. Het bedrijfsleven de werkloosheldszorg de financlecle toestand, ziedaar wat, blij kens de Troonrede, het doen en laten der regeerlng, wj) hopen vooral het doen, be- heerscht. En elders vervolgt het blad: We hooren te veel den ambtenaar die re gistreert, we missen de stem van de Lands- moeder die opbeuring brengt en den getrof fenen moed inspreekt. We missen ook de belofte, dat, hoezeer de nood nijpt, de zwakken zullen worden ge steund en voor de instandhouding van het gezin en het gezinsleven alle krachten zul len worden ingespannen Zeker. Indien de komende daden niet in overeenstemming zouden zijn met de woor den welke wij zoo graag gesproken zagen, bleven deze beter ongesproken. Maar we blijven vertrouwen dat dit mi nisterie zich op de hoogte zal toonen van zyn taak en dat het in zyn laatste werkjaar zal beantwoorden aan hetgeen het Neder landsche volk het recht heeft daarvan te verwachten. Van Rooyen, werkloos metaalarbeider, komt fluitend binnen, maar vóór hy van zyn verbazing over het zien van 'n pries ter in de huiskamer, is bekomen, wordt hem toegesnauwd: Zeg, heb jy een zoon op de openbare school? Ja. En wat zou dat? Nou, Je bent toch roomsch, is 1 niet, en Je weet toch wel dat onze-lieve-heer dat niet goedkeurt. Waarom doe je je kind niet op ’n roomsche school? X Omdat ik zelf ook op *n openbare school ben geweest en die niks dommer heb verlaten, dan een ander, ’n roomsche. Maar je weet toch wel, dat Je kind daar geen roomsche opvoeding krijgt? Krijgt ie van my ook niet. Dê kinderen worden op beide scholen vergiftigd. Als het aan my lag, zou ik tnijn jongen zelf onder- wijzen. Zoo, is dat jouw opvatting; ben je ge organiseerd? Ja, in den roomschen metaalbewer kersbond Zoo, Onze kameraad hoorde tot nu toe niets over z’n royement, wel informeerde de afdeelingsvoorzitter twee dagen geleden hoe het kwam, dat hy den „eerwaarden" kapelaan Verhelst zoo had beleedlgd. Naar onze meenlng heeft de Koninklyke boodschap het juiste midden bewaard: zy is waar, maar niet wanhopig; zy vraagt of fers, maar kondigt geen afbraak aan; zy bedient zich van forsche woorden, maar laat plaats aan het menschelyk gevoel. De styl van deze Kroonrede verraadt een geest, die de beenderen der departementen tot een le vend organisme maakt; een Regeerlng spreekt en niet een reeks ministers. De Regeerlng treedt bezorgd voor het front en zegt haar meenlng in ernstige taal. Moge dan het nageslacht van ons kunnen zeggen, dat de met zorg beladen regeerders van heden een waardeerend volk vonden. Het Alg. Handelsblad schryft, dat de Troonrede In het laatste levensjaar van dit Kabinet geen boud en breed opgezet visio nair program kon zyn, ook daar niemand weet hoe de crisis zich verder zal ontwikkelen, en hoe het buitenland, waarvan onze welvaart zoo zeer afhankelijk is. zich verder zal gedragen. Elk program dat in bijzonderheden zou gaan zou speculatief worden, en de staat moet zich op realiteiten gronden. Het is thans geen tyd voor fantasieën of eenzydig-princlpleele partij politiek; maar alle hens moét aan dek voor beschutting van het schip van staat Daarte genover dienen natie en parlement zich te plaatsen In een critlachen, maar opbouwenden, natlonalen geest. „De Tyd” schryft: Eenlge weken geleden hebben eenlge onbehooriykheden vermeld, gekomen in het zomerkamp van Kader-landetorm te Laren. Naar aanleiding dier mededeellngen wendde de heer K. ter Laan zich met schrifteiyke vragen tot dein Minister van Defensie, en de Minister heeft daarop geantwoord: „By het onderzoek is niets gebleken van eenlge gedraging op den laatsten kampavond, die de krygstucht zou kunnen schaden.” Dat er „niets gebleken" is, geschiedde omdat alleen de schuldige en zyn kame raads gehoord zyn, maar niet de amuse- ments-offlcleren en andere officieren, noch de kaderlandstormers, noch de by de er- geriyke feiten aanwezige huisvader van het Christeiyk Militair Tehuis. Het officieel onderzoek erkent, dat de „beroepsmilitairen zyn aangetroffen met den kaderlandstormers onbekende dames” en dat „een der onder-offlcleren de laatste dagen eenlge keeren bezoek ontving van zyn dochter." Maar niet erkend wordt, dat zich in den liatsten avond meer dan één officier in kenneiyken staat van dronken schap bevond, zoodat uit den kring der kaderlandstormers werd geroei>en: „Sluit Schiedam”, typ afloop der byeenkomst in de cantine Is zelfs een der officieren in vol slagen dronkenschap verzeild geraakt te midden der kaderlandstormers. De kame raadschap der enkele gehoorde officieren van het oppervlakkig en onvolledig onder zoek moge deze feiten in strulsvogel-poll- tlek verbergen, indien echter de onparty- dlge getuigen worden ondervraagd voor een gezaghebbend onderzoek houden wy hun namen ter beschikking zal omnid- deliyk de juistheid van het bovenstaande biyken. En tevens, dat alleen dank onze toe zegging van de publicatie der feiten een te legrafische klacht achterwege bleef, gereed om aan autoriteiten verzonden te worden, met mogeiyk geen ander resultaat dan het oppervlakkige, dat thans de Juiste toedracht van zaken op den achtergrond houdt. -j—e minister van Financiën is van nature I 1 geneigd tot gezond optimisme, heeft minister de Geer enkele jaren gele den eens gezegd ter weerlegging vermoede- lyk van de meermalen geulte bewering dat minister de Geer een pessimist was op het gebied van de Staatsinkomsten en uX gaven. In de mlllioenennota die thans gevolgd Is op de Troonrede en waarin de sluier wordt opgelicht en we de plannen en voorstellen van de regeerlng kunnen zien, is hy noch het een noch het ander, maar zoo koud za keiyk, dat men er stil van wordt. Die sprankelende geest, die andere jaren in deze nota’s te vinden was heeft plaats gemaakt voor een slechts harde werkeiyk- heid verkondigend bewindsman, waaruit wel moet worden opgemaakt dat de tyden ern stig zyn. Dat peemt niet weg dat deze mll lioenennota een staatsstuk is van groote beteekenis en waarde, de bestudeering meer dan waard. Niettegenstaande de regeerlng het advies van de commissie-Welter lang niet geheel opvolgt, verdedigt zy haar op hoofsche wyze, terwyi daarentegen de kritiek door haar uitgeoefend op de socialistische voor stellen wel zoo fel en vernietigend is, als maar eenigszins toelaatbaar is in een zoo belangryk staatsstuk. Slechts wie in een „fool’s paradise” de minister gebruikt het Engelsche woord, om dat dit niet zoo zuur klinkt als gekkenhuis leeft en meent, dat ’n verarming, als thans de wereld onderging, zonder invloed op *le verzorging van onze collectieve behoeften kan bUJven, omdat de toovermacht van den Staat over onzichtbare welvaartsbronnen beschikt, kon hieromtrent anders denken. Belastingverzwarlng alleen kan ons niet doen ontkomen aan alle pyniyke versobe- ringsmaatregelen en over het reuzendenk beeld van de socialisten om ten bate van den Staat de rente van de leenlngen maar eens te verlagen, schryft de regeerlng, dat zy er nooit over zal denken de rechten van haar obligatiehouders te verkorten, evenmin als de Engelsche regeerlng dat gedaan heeft. Neen van al die socialistische middelen moet de regeerlng er geen hebben, want ze zyn onbruikbaar. Er is wat anders noodig om te trachten de begrooting sluitend te maken. Volgens de ramingen zou de begroo ting voor 1933, Indien er geen maatregelen werden genomen een tekort opleveren van ruim 147 mlllloen. Het is altyd heel moeiiyk een oordeel uit te spreken over de ramingen, maar dat neemt toch niet weg, dat sommige ons rij- keiyk hoog voorkomen, al weten we wel dat de zeven maanden van dit jaar ais maatstaf genotnen worden. We hopen dat wy ons vergissen, want anders is het tekort nog grooter, maar wy kunnen niet inzien, dat de rechten op den Invoer, die steeds af- neemt, behalve de 22 mlllioen als gevolg van de voorgestelde opcenten nog 16 mlllloen meer zullen opbrengen dan dit jaar. Overi gens zyn de opbrengsten van de tegenwoor dige belastingen samen een 73 mlllloen la ger geraamd dan dit jaar. Het Volk schryft: De regeerlng heeft er de voorkeur aan ge geven, de troonrede tot een nietszeggend stuk te maken. Wat geschiedt met den werk- geeft er geen houvast heeft, opnieuw aan- er over In de troonrede. Wordt de autonomie der gemeen ten op het stuk der loonen opnieuw aange tast? Zwygen als des grafs. Wat geschiedt er met al de verder diep Ingrijpende bezui nigingsvoorstellen van Welter? Geen woord er over. Wat is de reden van deze zonderlinge hou ding van het kabinet? Reserveert de regee rt ng het woord, Waarop het volk in geweldige spanning wacht, voorazichzelf en heeft zy dit de koningin niet in den mond willen leg gen? Wil zy de beteekenis van de functie van het staatshoofd achteruit schuiven? Wil zy de staatsrechteiyke waarde van de troon rede stelselmatig varlagen? Wil zy de met zooveel pracht en praal omkleede Vereenig- de Zitting van de Staten-Generaal, waarin de troonrede wordt voorgelezen, geheel tot een ledige vertoonlng maken? Is het haar er om te doen te -lemonstreeren, dat ook hier een bezulnigingsobject, een versoberingsmld- del aanwezig Is? Of heeft bet kabinet er tegen opgezien de koningin te doen uitspreken, dat de werk- loozenultkeerlngen en de overheidsloonen omlaag sullen gaan en dat zoovele groote volksbelangen vernield zullen worden? Duchtte het een knauw voor de liefde tot het koningsschap, als de monarch met eigen mond da wreed» Welter-woorden sprak?” TTT Tat de bezuinigingen aangaat vraagt yy allereerst de aandacht de salaris vermindering voor de landsdiena ren, die, als we de mlllioenennota goed le zen, hierop neerkomt, dat de gehuwden thans opnieuw, zy het ook door middel van een bydrage aan het i>ensioenfonds 5 pro cent en de ongehuwden, door aftrek voor deze categorie en vermeerderde pensloen- bydrage 7 procent gekort worden. Volgens het indexcyfer Is het levensonderhoud met 16 procent verminderd en de grootste kor ting bedraagt 12 procent, terwyi de regee- ring in de nota bovendien betoogt, dat ook in het particuliere bedryf de loonen alle verminderd zyn. In alle geval heeft de re geerlng in dezen niet *t advies gevolgd van de commissie-Welter en zal zy niet voor stellen de loonen biy vend te korten. Tot het laatste oogenblik schynt het kabinet met dezen maatregel gewacht te hebben, want in geen van de begroetingen is er rekening mee gehouden, wat er wel op wyst, dat, in dien het eenigszins mogeiyk was geweest, zy deze korting achterwege zou hebben ge laten. Bezuiniging is, zooals biykt op de depar tementen, met kracht doorgezet. Vooral een verlichting van de sociale verzekeringslas ten, waartoe een afzonderlyk wetsontwerp is ingediend, zet zoden aan den dyk. Het departement van Economische Zaken en Arbeid zal over 1933 maar liefst 13 mlllioen minder bydragen, waardoor deze begroo ting ten slotte met 16 mlllloen verlaagd zal worden. Het diepst is het mes gezet In De fensie, waar weer 7.5 mlllloen afgaat, wat over de laatste Jaren een totaal maakt van 17 mlllioen. De socialisten mogen wel bewe ren, dat zoo goed als alle crisistekorten op defensie te verhalen zyn, maar er is geen land, ook Denemarken niet, dat in de laatste jaren zooveel bezuinigd heeft op defensie als Nederland. Over tal van zaken uit de mlllioenennota zou nog heel veel te schrijven zyn. maar de gelegenheid om ieder van de maatregelen afzonderiyk te bekyken, zal zich in de ko mende dagen wel voordoen. We meenen daarom deze korte beschouwing te moeten eindigen met er op te wyzen, dat de regee- ring zich op het standpunt stelt, dat het heele stel van maatregelen een geheel vormt, waarin er dus geen enkele kan wor den gemist. Een moedig maar overigens juist standpunt. In hoeverre de Kamer zich tot dit standpunt zal kunnen opwerken, dient af gewacht, maar feiteiyk zou het aanbeveling verdienen als ook in de Kamer over al de voorstellen als een geheel zou worden beslist, desnoods in een stemming, dit zou een houding zyn in overeenstem ming met den ernst der tyden en de millloe- nennota lezen wy zoo, dat de regeerlng als het ware den weg daartoe bereidt. Want om te kunnen Prijzen, zou de Re geerlng juist wèl een program hebben moe ten ontvouwen en zou men het met het pro gram eens moeten zyn. En daatvan is geen sprake. De Troonrede bevat juist geen mededeellngen van dien aard en is slechts een koninklyke mededeellng nopens den toestand waarin land en volk ver- keeren. Een mededeellng. die op zichzelf na tuuriyk ook al geen nieuws brengen kon, maar die in zooverre toch een verrassing opleverde als gezegd werd, dat in de Over- zeesche Gewesten .meer en meer in alle maatschappelijke kringen” de overtuiging dóórgedrongen is van de noodzakeiykheld van het streven om de kosten der landshuis houding met de middelen in overeenstem ming te brengen. Wy vernemen dit met genoegen, daar onze eigen Indruk een andere was. Voor het overige stemmen we van gan- scher harte in met den oproep van H. M. de'Koningin tot haar volk om eendrachtlg- iyk saam te werken tot bestrydlng der moei lijkheden, die ons troffen, al is onze ver wachting nopens de vervulling van dien wensch niet groot. et tekort moet echter overbrugd wor den, want een eisch waarover alle partyen, de communisten uitgezon derd, het eens zyn is, dat de begrooting sluitend dient te zyn. Een moeiiykheid vormt het tekort by de Spoorwegen, maar gelukkig is de regeerlng tot op dit oogenblik niet getreden in het advies van de commis sie-Welter tot stichting van een verkeers- fonds en de kritiek die daarop wordt uitge oefend als zynde een ondeugdeiyk middel ter bevordering van een vermeerderde spoorweg-opbrengst is kort maar afdoen de. We hopen trouwens dat de regeerlng nooit dien weg in zal slaan, te meer waar wy betwyfelen of zy daarvoor steun zou vinden by de partyen waarop zy toch steu nen moet. Om het tekort te dekken worden tal van maatregelen voorgesteld en Indien we het geheel overzien, dan kan het niet anders ot men zal moeten erkennen, dat hoewel vele diep ingrypen, ze toch in verband met het geen verwacht werd na het Welter-rapport meevallen. Naast de 18 mlllloen uit het potje van 54 mlllioen, waarvan ook nog een geiyk bedrag is voor 1934 wegen belastlngverhooglngen op tegen de bezuinigingen. Nieuwe belastin gen in dezen tyd van teruggang in inkom sten vormen een lastig vraagstuk, maar wy meenen, dat de regeerlng daarin niet on gelukkig is geweest. Ze zullen zeker niet worden opgebracht door de minst draag- krachtlgen. Een weeldebelasting, die al ja ren by de Kamer ligt, maar waarover het verslag maar niet verscheen, zal nu toen aan de orde worden gesteld. In dezen tyd is een dergeiyke belasting, hoezeer zy weer nadeel zal bezorgen aan hen die in weelde-artikelen handelen, toch wel gerechtvaardigd. Wie zich in een tyd van algemeene versobering weelde wil ver oorloven moet daar maar voor offeren ten bate van de gemeenschap. De wet op de flnancleele verhouding tus schen Ryk en gemeente Is anders uitgeval len dan de heer De Geer gedacht heeft en bezorgt den bewindsman heel wat hoofd brekens. Een 30 opcenten op de gemeente fondsbelasting met nog een sterke progres sie voor de inkomens boven de 30.000 gld. zal wel kritiek uitlokken, maar daar zal toch moeiiyk aan te ontkomen zyn. De re geerlng schryft trouwens, dat zy geen enkelen maatregel kan missen en het zal niet eenvoudig zyn haar een belasting aan de hand te doen, die ook 24 mlllloen op brengt. Verder wordt voorgesteld 30 opcenten op Op Donderdag 22 September hoopt Z. H. Exc. Mgr. Paclficu» Boe O. Cap., Apostolisch Vicaris van Ned.-Borneo, Ut. blsschop van Capltolias. te Pontlanak. zyn gouden kloosterfeest te ge denken. o Mgr. Boa werd geboren te Uden den Oen Sept. 1864. In zyn geboorteplaats bezocht hy het gymnasium, waarna hy op 22 Sept. 1882 in de Orde der Capucynen trad. In 1889 werd pater Bos tot priester gewyd. Na zyn H. Priesterwy- dlng was hy vele jaren leeraar aan het semi narie der Capucynen te Langeweg (N.-B.). Ook trad hy daar als lector in de wysbegeerte en zedekupdige godgeleerdheid op. Tevens was pater Bos eenlge jaren Gardiaan en provinciaal der Hollandsche Capucynen. In 1915 vertrok hy naar de missie op Borneo, waar hy was be noemd tot apostolische prefect van de prefec tuur van Ned. Borneo. In 1918 volgde zyn be noeming tot apostollsch-vicarls en tot Ut. bls schop van Capltolias. In de 27 jaar. dat Mgr. Boe in deze missie werkzaam is, is zy flink vooruitgegaan. Toen Mgr. Boe op Borneo kwam, woonden er ver spreid twee 5 driehonderd Katholieken, terwyi er één houten kerkje met een woning voor de Capucynen was. Thans telt Borneo twaalf mlssie-statles en ruim 7000 katholieken. Bo vendien zyn er drie flinke ziekenhuizen en een leprozerie, waarin de Zusters, geheel afgesloten van de wereld, ongeveer zestig paUënten ver plegen. Ook werden er verscheidene scholen ge sticht. In den zomer van 1930 kwam Mgr. Bos uit Borneo voor een kort verlof hier te lande aan. vanwaar hy in Februari 1931 naar zyn missie gebied terugkeerde. Mgr. Bos is ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw. Deor „De Tribune” Is weer eens ’n ontdekt; natuuriyk betreft bet weer ee^ geval van Roomsche dwinge land y. Onder groote koppen over twee kolom, schreeuwend en sterk fasclneerend wordt het den lezers van het communis tische orgaan in geuren en kleuren, aange dikt met de noodlge krachttermen, ver haald. Of de feiten wel juist zyn, als van ouds bekend, daarom bekommert de redactie van ,X>e Tribune” zich niet, gedachtig het; lieg maar raak, er biyft allicht wat van hangen. Ieder louter op sensatie gericht stuk, waarin de „roomsche” priesters aan de kaak gesteld worden, is er welkom. Dat Is ook thans gebleken. Wat is er dan nu weer gebeurd? Kort verteld in onze terminologie komt het Tribune-relaas op het volgende neer. De vrouw van een te Utrecht wonenden „roomschen” metaalbewerker, In den „roomschen metaalbewerkersbond” georga niseerd, maar toch communist de man heet Van Rooyen heeft bezoek gehad van kapelaan Verhelst van de nieuwe kerk In het Ondiep (d.l. de St. Nlcolaaskerk te Utrecht. De kapelaan kwam eens infor- meeren, waarom de zoon van v. R. op de openbare school ging en niet een katho lieke school bezocht. Tydens dit gesprek kwam de man thuis en werd de zaak verder met hem bespro ken. Hier volgt het gesprek, zooals „De Tribu ne” het weergeeft: Tot zoover „De Tribune”. wy zyn eens op onderzoek uit geweest; daarby bleek ons: le. dat in het parochiereglster van St. Nlcolaaskerk niet is Ingeschreven: Rooyen, metaalbewerker en dat deze in de parochie in *t geheel niet bekend is. 2e. dat de afdeelingsvoorzitter van den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond nimmer een gesprek met een lid, Van Rooyen ge- heeten, gehad heeft. 3e. dat by de afdeellng Utrecht van ge noemden bond niet een lid onder den naarn Van Rooyen is Ingeschreven. Maar het grappigste van de geheele ge schledenis Is wel. dat noch in de parochie 8t. Nlcolaas, noch in een der andere paro chies van Utrecht een kapelaan Verhelst werkzaam Is! De naam Verhelst komt onder de Utrechtsche geesteiykheid niet voor. Tenslotte: verband tusschen royement als lid van de organisatie en broodroof zou er In dit geval niet kunnen bestaan. Wat biykt dus? Dat het geheele verhaal van a tot z verzonnen is en weer een staaltje levert van de leugenachtige prak- tyken, die men er in communistische krin gen op na houdt. Daar schynt alles geoorloofd te zyn als het maar tegen de katholieke kerk en hare bedienaren gaat. „Liegt en lastert er maar op los” is daar het parool. Desondanks werd verleden jaar groot kabaal gemaakt, toen men „De Tribune” uit de Openbare Leeszalen weerde. Vooral van sociaal-democratlsche zyde werd daar aan hard medegedaan. Niets byzonders. In bestrydlng van kerk en godsdienst doen communisten en soclaal-democra- ten niet voor elkaar onder. In woord en tactiek mogen zy in dezen van elkaar ver schillen, de eersten grof en op ergernis wekkende en aanstooteiyke wyze, de ande ren meer bedekt en op geslepen manier, in het wezen van de zaak zyn ze één. Ons katholieke volk zy daarom zoowel voor de sociaal-democratlsche als voor communistische tactiek op zyn hoede!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 15