DE MILLIOENEN-NOTA Prikkeldraad H Harde werkelijkheid HEFFING VAN OPCENTEN Een onvolledig Onderzoek Mgr. P. Bos, O. Cap. „De Tribune” op het leugenpad WOENSDAG 21 SEPTEMBER Nieuwe Idealen ONBEHOORLIJKHEDEN IN HET EEN VAN A TOT Z VER- ZOMERKAMP TE LAREN ZONNEN VERHAAL GOUDEN KLOOSTERFEEST Mr. A. I. B. BLAISSE Staatsmuntbedrijf en Ook op benzine ti Tijdelijk op alle invoerrechten op den accijns vap bier DE OPENING DER STATEN-GENERAAL (- - 1 vap Commandeur in de Orde van den H. Gregorius den. Grootèn Bij de aankomst op het Binnenhaf stijgt H. M. de Koningin uit de gouden koets omde ver gaderzaal te betreden Opcenten op de Gemeentefond»* fondsbelasting en^eVejjn^gens- bel Storting in reservefonds Begroeting Staatsmijnen 1933 Algem. Rekenkamer O de der Hollandsche Capucijnen. In 1915 vertrok r de missie op Borneo, waar hij was be- tot apostolische prefect van de prefec- ingediend eea wet»* doel, ter tljdeUjke de Inkomsten van het ge- Wij voor den BU den opeet dezer begrooting is voor Neder- land uitgegaan van een, blanco muntprogram, terwijl voor Ned.-Indlë valt te rekenen op ae aanmunting van 10 millioen aan rUksdaal- ders en van 10 mll'.ioen aan guldens. Het verllessaldo wordt geraamd op #6.734, waarvan volgens den gebrulkelljken maatstaf een vierde of 16.684 ten laste van de Neder- landsche en de rest ten laste van de Indische geldmiddelen. Het beeld van de Moeder van Smarten, ver vaardigd door den bekenden architect Wim Harzing uit Rijsenburg en geplaatst in de bidkapel van de St. Dominicuskerk aan de Mariaplaats te Utrecht, De regels, die hierop in het communis tische orgaan volgen, zullen we onzen lezers maar besparen, doch ’t slot van het verhaal laten we hieronder nog volgen. Wij citeeren weer: j*We gehoorde officieren ckig en onvolledig onder uiten in struisvogel-poli- n^en echter de onpartij- indervraagd voor del'zqek houden wij zal onmdd- wens taande ik onze toe- „De Tijd" schrijft: Eenige weken geleden hebben eenige onbehoorlijkheden vermeld, gekomen in het zomerkamp van Kader-landstorm te Laren. Naar aanleiding dier mededeellngen wendde de heer K. ter Laan zich met schriftelijk’e vragen tot den Minister van Defensie, en de Minister heeft daarop geantwoord: „Bij het onderzoek is niets gebleken van eenige gedraging op den laatsten kampavond, die de krijgstucht zou kunnen schaden.” Dat er „niets gebleken” is, geschiedde omdat alleen de schuldige en zijn kame- Onze kameraad boorde tot nu toe niets over z’n royement, wel informeerde de afdelingsvoorzitter twee dagen geleden hoe het kwam, dat hij den „eerwaarden” kapelaan Verheist zoo had beleedigd. Op Donderdag 22 September hoopt Z. H. 'Exc. Mgr. Paclficus Bos O. Cap., Apostolisch Vicaris van Ned.-Bomeo, tit. bisschop van Capitolias, te Pontianak, zijn gouden kloostêrfeest te ge denken. Mgr. Bos werd geboren te Uden den 9en Sept. 1864. In zijn geboorteplaats bezocht hij het gymnasium, waarna hij op 22 Sept. 1882 in de Orde der Capucijnen trad. In 1889 werd pater Bos tot priester gewijd. Na zijn H. Priesterwij- narie der Capucijnen te Ladgeweg (N.-B.). Ook trad hij daar als lector in de wijsbegeerte en zedekundige godgeleerdheid op. Tevens was pater Bos eenige jaren Gardiaan en provinciaal Wij stemmen niet in met *t koor dergenen, die onzen hedendaagschen tijd zoo slecht en den ouden tijd zoo goed vinden. Och komt er bestaat ook thans veel goeds en veel schoons en veel verheffends, en in den „goeden” ouden tijd, nou, toen ontbrak er ook heel wat aan de gedragingen der menschen. Eerlijk moeten we blijven, zoowel tegen over het heden als tegenover het verleden, maar juist daarom behoeven we onze oogen ook allerminst te sluiten voor de nieuwe zotheden, welke een groot deel van onze mede-aardbewoners als nieuwe idealen koestert.’. Er is toch o zooveel moderne zotheid. Karaktergrootheld, zelfverloochening, zie- lehelllglng waren weleer veel meer alge meen dan thans eigenschappen, die iemand op een voetstuk zetten in de publie ke waardeering. Heiligen en helden golden als de voor zangers en navolgenswaardigen. Hun ter eere bouwde men kerken en monumenten; hun zong men liederen toe; hen vereerde men. Heiligen zijn bij de moderne massa heele- maal niet meer in tet Helden? O jai maar wèt voor helden? Loop de 100 meter binnen de tien seconden en de wereld valt je aan de voeten. Kweek *n vuist als een voorhamer en ala In den ring een tegenstander tot pap; alle telegraaf- beambten en tuinmansknechts op den aard bol krijgen nachtdienst voor het 'verzenden van hulde-telegrammen en het samenbin den van lauwerkransen; gezwegen van het extra-werk der journalisten en typografen. De eerste de beste, garnaal blijft zonder de minste pretentie een paar jaar In *t water; ziet de eene of andere juffrouw dan wel meneer kans om zich vier etmalen drijvend te houden, dan Is er weer een nieuwe hel din, ’n nieuwe held meert In honderddui zend periodieken zal de beeltenis verschij nen van de(n) gelukkige, die er in slaagt om vier weken in een telefoonpaal te blijven hangen. Wereldvermaardheid is ook te verwerven door zes dagen achtereen te dansen of twee weken voortdurend op een plano te slaan. Den record-oester-eter «wacht een glorieus T "T Tat de bezuinigingen aangaat vraagt Vy allereerst de aandacht de salaris vermindering voor de landsdiena ren, die, als we de mlllioenennota goed le zen, hierop neerkomt, dat de gehuwden thans opnieuw, zij het ook door middel van een bijdrage aan het pensioenfonds 5 pro cent en de ongehuwden, door aftrek voor deze categorie an vermeerderde pensioen bijdrage 7 procent gekort worden. Volgens het Indexcijfer Is het levensonderhoud met 16 procent verminderd en de grootste kor ting bedraagt 12 procent, terwijl de regee- ring in de nota bovendien betoogt, dat ook in het particuliere bedrijf de loonen alle verminderd zijn. In alle geval heeft de re- geering In dezen niet ’t advies gevolgd van de commissie-Welter en zal zij niet voor stellen de loonen blijvend te korten. Tot het 1 laatste oogenblik schijnt het kabinet met dezen maatregel gewacht te hebben, want in geen van de begroetingen is er rekening mee gehouden, wat er wel op wijst, dat, in dien het eenlgszins mogelijk was geweest, zij deze korting achterwege zou hebben ge laten. Bezuiniging is, zooals blijkt op de depar tementen, met kracht doorgezet. Vooral een verlichting van de sociale verzekeringslas ten, waartoe een afzonderlijk wetsontwerp Is ingediend, zet zoden aah den dijk. Het departement van Economische Zaken en Arbeid zal over 1933 maar liefst 13 millioen minder bijdragen, waardoor deze begroe ting ten slotte met 16 millioen verlaagd zal worden. Het diepst Is het mes gezet in De fensie, waar weer 7.5 millioen afgaat, wat over de laatste jaren een totaal maakt van 17 millioen. De^soclalisten mogen wel bewe ren, dat zoo goed als alle crisistekorten op defensie verhalen zijn, maar er is geen land, ook Denemarken niet, dat in de laatste Jaren zooveel bezuinigd heeft op defensie als Nederland. Over tal van zaken uit de mlllioenennota zou nog heel veel te schrijven zijn, maar de gelegenheid om ieder van de maatregelen afzonderlijk te bekijken, zal zich in de ko mende ’’dagen wel voordoen. We meenen daarom deze korte beschouwing te moeten eindigen met er op te wijzen, dat de regee- ring zich op het standpunt stelt, dat het heele stel van maatregelen een geheel vormt, waarin er dus geen enkele kan wor den gemist. Een moedig maar overigens juist stahdpunt. In hoeverre de Kamer zich tot dit standpunt zal kunnen opwerken, dient afgewacht, maar feitelijk zou het aanbeveling verdienen als ook in de Kamer over al de voorstellen als een geheel zou worden beslist, desnoods in een stemming, dit zou een houding zijn in overeenstem ming met den ernst der tijden en de millioe- nennota lezen wij zoo, dat de regeerlng als het ware den weg daartoe bereidt* Verschenen is^een wetsontwerp tot storting van het batig saldo van den gewonen dienst der Rljksrekening van het dienstjaar 1930 in het Reservefonds, Ingesteld bij de wet van 19 Dec. 1931 en toevoeging van een deel .van dat fonds aan de middelen van den gewonen dienst der Rijksbegrootlng voor 1933. spreid twee driehonderd Katholieken, terwijl er één houten kerkje met een woning voor de Capucjjnen was. Thans telt Borneo twaalf missie-staties ep ruim 7000 katholieken. Bo vendien zijn er drie flinke ziekenhuizen en een leprozerie, waarin de Zusters, éeheel afgesloten van de wereld, ongeveer zestig patiënten ver plegen. Ook werden er versïtieidene scholen ge- sticht. In den zomer van 1930 kwam Mgr. Bos uit Borneo voor een kort verlof hier te lande aan, vanwaar hij in Februari 1931 naar zijn missie- gebied terugkeerde. Mgr. Bos is ridder in de Orde van den Ne- derlandscben Leeuw. Het heeft Z. H den Paus befthagd den Wel- edelgestr. heer Mr. A. J B Blaise. Notaris te Amsterdam, lid van het Bestuur der St. Radboudstichting, te benoemen tot Comman deur in de Orde van den H. Gregorius den Grooten. Bij de Tweede Kamer 1 ontwerp met bovengemel versterking van meentefonda Op de Gemeentefondsbelasting zullen 30 op centen geheven worden. Dit aantel zal voor de 'hoogere inkomens geleidelijk tot 150 stijgen. De opcenten over het classiflcatieverschll sullen eveneens rechtstreeks ten bate van de ge meenten komen Met hetgeen de opcenten over het classificatle-verschll opbrengen, sullen da gemeenten dan haar eigen heffingen kunnen verlagen. Overwogen is nog bij deze heffing rekening te houden met de' verhouding, waarin bet inko men van het nieuwe belastingjaar staat tot het gemiddelde van de inkomens van eenige voor afgaande jarén. Verschillende technische be zwaren hebben van een regeling in dien sin doen afzien. Op de vermogensbelasting sullen 30 extra op centen geheven worden. Deze opcenten worden geheven op de aanslagen van de binnen het Rijk wonende belastingplichtigen boven de 50 opcenten, bedoeld in art. 12 letter b der wet van 15 Juli 1929. De opbrengst van de opcenten op de gemeen tefondsbelasting voor het gemeentefonds wordt geraamd op 24.000.000 's jaars, die van de op centen op de vermogensbelasting op 3.000.000 's jaars. Tezamen alzoo 27 millioen. Het 2/3 hier van zal ten goede komen aan de Rijksbegroo- tlng 1933. Belersch bier. Ziehier eenige der nieuwe helden, dien het publiek zich schiep. v Kieskeurig is het publiek heusch niet. Dat bleek vorige week uit het roerend enthou siasme waarmede een dertigduizend Zweden geprobeerd hebben, een souventer machtig te worden uit den inboedeHvan den aarts bedrieger Ivar Kreuger. Wilde' tooneelen speelden zich in en om de woning van den millioenen -oplichter af. Het wared sléthts potten en pannen en ander keukengerei, dat den eersten dag onder den hamer kwam, doch krankzinnige prijzen werden door de bewonderaars van den „nationalen held” voor dien ouden rommel besteed.... De winkeliers, die zoo sUm waren geweest 'om hun onverkoopbare spullen ,4n te bren- gen”, verdienden fbrtuinen! Het wachten Is nu op den held, die volgt, den held, die weer ‘n nieuw ideaal in de mode brengt. •n Dwaas publiek om dén held toe te juichen laat zich altijd wel vinden. Voor bezoldiging en emolumenten van diree- tie en ambtenaren wordt uitgetrokken ƒ5.185.000; voor algemeene onkosten ƒ2.540.000, voor de bedrjjfsrekeningen van de koolwinning Centrale brtketfabriek.' cokes!abrieken, stikstof- bindlngsbedrljf, gasdistributiebedrijf en overige bedrijven 85220.000, voor afschrijvingen 5.700.000. hU i noei tuur van Ned. Borneo. In 1918 volgde zijn be noeming tot apostollsch-vlcarls en tot tit. bis schop van Capitolias. In de 27 jaar. dat Mgr. Bos in deze missie werkzaam is, is zij flink vooruitgegaan. Toen Mgr. Bos op Borneo kwam, woonden er ver- BU K. B. is aan den heer W. V. gmeets. Voorzitter van de Algemeene Rekenkamer in Nederlandsch-Indlë, op zijn verzoek met in gang van 2 November 193Q eervol ontslag ver leend. dus daarin toch roomsch? En waarom roomsch? Och, m’n moeder heeft me als jongen daar laten inschrijven' en vandaag aan den dag is het hetzelfde of je roomsch of mo dem georganiseerd bent, ze beantwoorden' geen van beide aan hun doel. Het eenige voordeel is de werkloozenondersteuning, -v -- voor het overige ben ik communist. ding was hij vele jaren leeraar^ aan het seml- Als jij, communist, je jongen dan niet op *n roomsche school wilt doen, dan zal ik zorgen dat je geroyeerd wordt. Bij dit dreigen met broodroof windt Van Booyen zich op, verkeerd, maar be grijpelijk. et tekort moet echter overbrugd wor den, want een eisch waarover alle partijen, de communisten uitgezon derd, het eens zijn is, dat de begrooting sluitend dient te zijn. Een moeilijkheid vormt het tekort bjj de Spoorwegen, maar gelukkig is de regeerlng tot op dit oogenblik niet getreden in het advies van de commls- sle-Welter tot stichting van een verkeers- fonds en de kritiek die daarop wordt uitge oefend als zijnde een ondeugdelijk middel ter bevordering van een vermeerderde spoorweg-opbrengst is kort maar afdoen de. We hopen trouwens dat de regeerlng nooit dien weg in zal slaan, te meer waar wij betwijfelen of zij daarvoor steun zou vinden bU de partijen waarop zij toch steu nen moet* Om het tekort te dekken worden tal van maatregelen voorgesteld en Indien we het geheel overzien, dan kan het niet anders of men zal moeten erkennen, dat hoewel vele diep ingrijpen, ze toch in verband met het geen verwacht werd na het Welter-rapport meevallen. Naast de 18 millioen uit het pot van 54 millioen, waarin ook nog een gelijk bedrag is voor 1934 wegen belastingverhoogingen op tegen de bezuinigingen. Nieuwe belastin gen in dezen tijd'van teruggang in inkom sten vormen een lastig vraagstuk, maar wij meenen, dat de regeerlng daarin niet on gelukkig is geweest. Ze zullen zeker niet worden opgebracht door de minst draag- krachtigen. Een weeldebelasting, die al ja ren bij de Kamer ligt, maar waarover het verslag maar niet verscheen, zal nu toen aan de orde worden gesteld. In dezen tijd is een dergelijke belasting, hoezeer zij weer nadeel zal bezorgen aan hen die in weelde-artikelen handelen, toch wel gerechtvaardigd. Wie zich in een tijd van algemeene versobering weelde wil ver oorloven moet daar maar voor offeren ten bate van de gemeenschap. De wet op de flnancleele verhouding tus- schen Rijk en gemeente is anders uitgeval len dan de heer De Geer gedacht heeft en bezorgt den bewindsman heel wat hoofd brekens. Een 30 opcenten op de gemeente fondsbelasting met nog een sterke progres sie voor de inkomens boven <}e 30.000 gld. zal wel kritiek uitlokken, maar daar zal toch moeilijk aan te ontkomen zijn. De re- geering schrijft trouwens, dat zij geen enkelen maatregel kan missen en het zal niet eenvoudig zijn haar een belasting aan de hand te doen, dies ook 24 millioen op brengt. g Verder wordt voorgesteld 30 opcenten op den bieraccijns, de invoerrechten en de ver mogensbelasting. Wat de opcenten op de Invoerrechten aangaat wil de regeerlng Bel- e minister van Financiën is van nature I 1 geneigd tot gezond optimisme, heeft minister de Geer enkele jaren gele den eens gezegd ter weerlegging vermoede- Ujk voor de meermalen geulte bewering dat minister de Geer een pessimist was op het gebied van de Staatsinkomsten en uit gaven. In de mlllioenennota die thans gevolgd is op de Troonrede en waarin de sluier wordt opgelicht en we de plannen en voorstellen van de regeerlng kunnen zien, is hij noch het een noch het ander, maar zoo koud za kelijk, dat men er stil van wordt. Die sprankelende geest, die andere jaren in deze nota’s te vinden was heeft plaats gemaakt voor een slechts harde werkelijk heid Verkondigend bewindsman, waaruit wel moet worden opgemaakt dat de tijden ern stig zijn. Dat neemt niet weg dat deze mll lioenennota een staatsstuk is van groote beteekenis en waarde, de bestudeering meer dan waard. Niettegenstaande de regeerlng het advies van de commlssle-Welter lang niet geheel opvolgt, verdedigt zij baar op hoofsche wijze, terwijl daarentegen de kritiek door haar uitgeoefend op de socialistische voor stellen wel zoo fel en vernietigend is, als maar eenigszins toelaatbaar is in een.zoo belangrijk staatsstuk. Slechts wie in een „fool’s paradise” de minister gebruikt het Engelsche woord, om dat dit niet zoo zuur klinkt als gekkenhuis leeft en meent, dat ’n verarming, als thans de wereld onderging, zonder invloed op de verzorging van onze collectieve behoeften kan blijven, omdat de toovermacht van den Staat oyer onzichtbare welvaartsbronnen beschikt, kon hieromtrent anders denken. Belastingverzwaring alleen kan ons niet doen ontkomen aan alle pijnlijke versobe- ringsmaatregelen en over het reuzendenk beeld van de socialisten om ten bate van den Staat de rente voor de leenlngen maar eens te verlagen, schrijft de regeerlng, dat zij er nooit over zal denken de rechten van haar obligatiehouders te verkorten, evenmin als de Engelsche regeerlng dat gedaan heeft. Neen van al die socialistische middelen moet de regeerlrffc er geen hebben, want ze zijn onbruikbaar. Er is wat anders noodig om te trachten de begrooting sluitend te maken. Volgens de ramingen zou de begroo ting voor 1933, indien er geen maatregelen werden genomen een tekort opleveren van ruim 147 millioen. Het is altijd heel moeilijk een oordeel uit te spreken over de ramingen, maar dat neemt toch niet weg, dat sommige ons rfj- keljjk hoog voorkomen, al weten we wel dat de zeven maanden van dit jaar als maatstaf genomen worden. We hopen dat wij ons vergissen, want anders -te het tekort nog grooter, maar wij kunnen niet inzien, dat de rechten op den invoer, die steeds af neemt, behalve de 22 millioen als gevolg van de voorgestelde opcenten nog 16 millioen meer zullen opbrengen dan dit jaar. Overi gens zijn de opbrengsten van de tegenwoor dige belastingen samen een 73 millioen la ger geraamd dan dit jaar. - der van deze voorwerpen geheven invoerrech ten, de opcenten inbegrepen, een daling in plaats van een stijging zou vertoonen. In ver band hiermee wordt thans voorgesteld, van de voornaamste onderdeelen (motoren, motor, rywielframes en autochassisramen) een gelijk t invoerrecht (15 pCt. der waarde plus opcenten) te heffen als voor complete motorrijtuigen en dus vóór de overige onderdeelen het recht ge lijk te maken aan dat (6 pCt. plus opcenten), hetwelk ook van overeenkomstige onderdeelen van andere vervoermiddelen, zooals aanhang wagens, spoorwagens en rijtuigen, geheven wordt. Voorts Is het raadzaam de tot nu vrijgestelde tractors als automobielen te belasten, omdat u u verschillende tractors hoe langer hoe meer het karakter van gewone automobielen of automo- bielchasais aannemen. v St. Nicolaas, noch in een der dndere paro chies van Utrecht een kapelaan Verhrtst werkzaam is! De naam Verheist komt onder de Utrechtsche geestelijkheid niet voor. Tenslotte: verband tusschen royement als lid van de organisatie en broodroof zou er in dit geval niet kunnen bestaan. Wat blijkt dus? Dat het geheele verhaal van a tot z verzonnen is en weer een staaltje levert van de leugenachtige prak tijken, die men er in communistische krin gen op na houdt. Daar schijnt alles geoorloofd te zijn als het maar tegen de katholieke kerk en hare bedienaren gaat. „Liegt en lastert er maar op los" is daar het parool. Desondanks werd verleden jaar groot kabaal gemaakt, toen men ,De Tribune” uit de Openbare Leeszalen weerde. Vooral van sociaal-democratische zijde werd daar aan hard medegedaan. Niets bijzonders. In bestrijding van kerk en godsdienst doen communisten en sociaal-democra- ten niet voor elkaar onder. In woord en tactiek mogen zij in deze Van elkaar ver schillen, de eersten grof en op ergernis wekkende en aanstootelijke wijze, de ande ren meer bedekt en op geslepen manier, in het wezen van de zaak zijn ze één. Ons katholieke volk zij daarom zoowel voor de sociaal-democratische als voor de communistische tactiek op Zijn hoede! raads gehoord zijn, maar niet de amuse- evenals den record-verzwelger van ments-officieren en andere officieren, noch de kaderlandstormers, noch de bij de er gerlijke feiten aanwezige huisvader van het Christelijk Militair Tehuis. Het officieel dhderzoek erkent, dat de „beroepsmilitairen zijn aangetroffen met den kaderlandstormers onbekende dames” en dat „een der onder-officieren de laatste dagen eenige keeren bezoek ontving van zijn dochter.” Maar niet erkend wordt, dat zich in den laatsten avond meer dan één officier in kennelljken staat van dronken schap bevond, zoodat uit den kring der kaderlandstormers werd geroepen: „Sluit Schiedam”. Na afloop der bijeenkomst in de cantine is zelfs een der officieren In vol slagen dronkenschap verzeild geraakt te midden der kaderlandstormers. De kame raadschap der ei van het oppervla zoek moge deze tiek verbergen, ii dige getuigen wordètKQ een gezaghebbend om hun namen ter beschikking'iv dellijk de juistheid van het o< blijken. En tevens, da^alleen dai zegging van de publicatie der feiten een te legrafische klacht achterwege bleef, gereed om aan autoriteiten verzonden te worden met mogelijk geen ander resultaat dan het oppervlakkige, dat thans de juiste toedracht van zaken op den achtergrond houdt. iricht Stuk i aan dé BU de Tweede Kamer Is Ingediend een ont werp tot tüdelUke heffing van opcenten op alle Invoerrechten en op den accijns op bier, als mede van het tarief. Ter toelichting verwijst de Minister gedeel telijk naar de Mlllloenen-Nota. Voorgesteld wordt tot 31 December 1933 30 opcenten te leggen op het tarief van Invoer rechten. Het zuiver fiscale karakter van deze opcenten blijkt zoowel uit haar streng gehou den tijdelijkheid, welke vanXuen aard is, dat geen industrie zich hierop kan inrichten, als uit het uniforme percentage, waarmee alle rechten, geene uitgezonderd, worden verhoogd. Daar zonder verdere aanduiding opcenten de hoofdsom plegen te volgen, zal de opbrengst der voorgestelde opcenten ten goede komen aan de gewone middelen met uitzondering van die op zuidvruchten, welke ten bate van het Lee- nlngfonds zullen strekken. De bate voor den gewonen dienst zal zijn ongeveer 22.5 mll- lloen; die voor het Leeningfonds 5 ton. Er is aanleiding gevonden, voor wat de ac- cUnzen betreft, de voorgenomen éénjarige op centen uitsluitend toe te passen op den bier accijns. Van de heffing van 30 opcenten op dien accijns wordt de opbrengst verwacht van 3.6 millioen. De gezamenlijke bate van het ontwerp voor den gewonen dienst is derhalve te stellen op rond 26 millioen. Opgemerkt moge nog worden, dat de opcen ten op het tarief van invoerrechten automa tisch mede van toepassing zullen zUn op het invoerrecht op benzine. Hoewel het voornemen bestond 'dit Invoerrecht niet verder te verhoo- gen, kan tegen dit uitvloeisel van het ontwerp, naar de meening der Regeerlng, overwegend bezwaar niet worden gemaakt, nu zU heeft af gezien van de door de Commlssle-Welter voor, gestelde verhooging vah de wegenbelasting voor vrachtautos en autobussen. Na Invoering van het onderhavige ontwerp ware de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de invoer van complete gemonteerde motorrijtui gen in die mate zou dalen, dat de opbrengst ii Door Tribune” is weer eens *n „schandaal” ontdekt; natuurlijk betreft het weer een geval van Roomsche dwinge landij. Onder groote koppen over twee kolom, schreeuwend en sterk fasclneerend. wordt het den lezers van het communis tische orgaan in geuren en kleuren, aange dikt met de noodlge krachttermen, ver haald. Of jle feiten wel juist zijn, als van ouds bekend, daarom bekommert de redactie van „De Tribune” zich niet, gedachtig, het: lieg maar raak, er blijft allicht wat van hangen. Ieder louter op sensatie eer waarin de „roomsche” prieslws kaak gesteld worden, is er welkom. Dat, ook thans gebleken. Wat is er dan nu weer gebeurd? Kort verteld in onze terminologie komt het Tribune-relaas op het volgende neer. De vrouw van een te Utrecht wonende „roomschen” metaalbewerker, in den „roomschen metaalbewerkersbond” georga niseerd, maar toch communist de man heet Van Rooyen t- heeft bezoek gehad van kapelaan Verheist van de nieuwe kerk in het Ondiep (d.i. de St. Nicolaaskerk> te Utrecht. De kapelaan kwam eens infor- meerep, waarom de zoon van v. R. op de openbare school ging en niet een katho lieke school bezocht. Tijdens dit gesprek kwam de man thuis en werd de zaak verder met hem bespro ken. Hier volgt het gesprek, zooals ,JJe Tribu ne” het weergeeft: gië en Luxemburg daarvan vrij stellen als certificaten van herkomst worden overge legd nadat het verdrag van Ouchy is aan genomen. Dit maakt het geheel zeer, inge wikkeld en wij vra#en ons af hoe dit alles klaar moet komen in de komende maan den. Bijna 63 millioen aan nieuwe belastin gen is ^gn he^j bedrag, waarover wel het een en wider te zeggen zal zijn, vooral als er zooveel bUkomt. Van Rooyen, werkloos metaalarbeider, komt fluitend binnen, maar vóór hij van zijn verbazing over het zien van ’n pries ter in de huiskamer, is bekomen, wordt hem toegesnauwd: Zeg, heb jij een zoon op de openbare school? Ja. En wat zou dat? Nou, je bent toch roomsch, Is *t niet, en Je weet toch wel dat onze-lleve-heer dat niet goedkeurt. Waarom doe Je je kind niet op *n roomsche school? Omdat ik zelf ook op ’n openbaré school ben geweest en die niks dommer heb verlaten, dan een ander, *n roomsche. Maar je weet toch wel, dat je kind daar geen roomsche opvoeding krijgt? Krijgt ie van mij ook niet. De kinderen worden op beide scholen vergiftigd. Als het aan mij lag, zou ik mijn jongen zelf onder wijzen. Zoo, is dat jouw opvatting; ben je ge organiseerd? Ja, in den roomschen metaalbewer- kersbond! Zoo, Tot zoover JDe Tribune”. WIJ zijn eens op ondersoek uit geweest; daarbij bleek ons: dat in het parochiereglster van St. Nlcolaaskerk niet is Ingeschreven: Rooyen, metaalbevmrker en dat deze in de parochie in *t geheel niet bekend is. 2e. dat de afdeelingsvoondtter van den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond nimmer een gesprek met een lid. Van Rooyen ge- heeten, gehad heeft. 3e. dat bij de afdeeling Utrecht van ge- i noemtièn bond niet egn lid onder den naam Van Rooyen is'ingeschreven. Maar het grappigste van de geheele ge jschledenis is wel, dat noch in de parochie

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5