ONS BLAD De wereld den afgrond? aan H De kopstukken naar Genève F 2 irm, 3 heden Het nieuws van VEREEN IGDE KATHOLIEKE PERS MET MILITAIR GEWELD ANGST IS EEN SLECHTE RAADGEVER WALKER 'S AFZETTING Japan, bode van de beschaving >f DE BAROMETER Prince Charming’s populariteit Hoe redden zij de ontwapening Kabinet Karolyi afgetreden JOH. LAUWERS I DONDERDAG 22 SEPT. 1932 Dt in staat van beleg ip Beter lot verdiend o o De Pruisische Landdag DIT NUMMER BESTAAT UIT bijeen ACHT BLADZIJDEN Nazi’s herzien hun houding Columbia wapent zich Karolyi De vastende Gandhi RIJKSBANKDISCONTO VERLAAGD Druk op Duitschland De familie-Lafollette David Reed De deelnemers tevreden Sterk verminderde invloed Waar Duitschland afwezig is Verzet der arbeiders Slechts de hoop doet leven Amerika* s houding in centrum der belangstelling Toespraak van Henderson Mandsjoekwo wendt zich tot Polen Stresa-conferentie gesloten Studentenbataljon in de pan gehakt McKee blijft burgemeester tot November 1933 Tegen toepassing der jongste nood ver ord ening olitiek van bezuinigingen ver wekte ontstemming in de eigen party Paria-voorstel in beginsel aanvaard De „vliegende familie** aan wal gezet ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op peg. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Mandsjoerye-kwestie als ruil-object? NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 297 Petroleumvelden in Amerika Hei Hongaarsche kabinet afgetreden. Pruisische L*ndda« btfeen. I Petroleumvelden in Amerika In staat van belet. De ne In de Gran Chaco f I t i i i (United Press.) I afgev 300.000 krantuit knipsels T de 93 BERLIJN, ai Sept. (W.B.). B(J twee Berlijn- Achteralt (United Press.) f MT Bo- theo- IJaar was. r als >rge- Twee Jeugdige deserteur» uit het vreemdelingen legioen ontsnapt. De richtprijs voor tarwe verlaagd. Het nieuwe Raadhuis te Katwijk door Prinses Juliana geopend. IVS, !1N, 1443 aan eden nto- van hebben gegeven zich van den steun der Engel.- sche regeering te verzekeren voor alle stappen, die Amerika In verband met Mandsjoerüe in de toekomst zou willen doen. POONA, 31 Sept. (Eigen telegram). Het wr- zoenlngsvoorstel Ir het kastenvraagstuk. dat door den paria-lelder Ambedkar aan Gandhl werd voorgelegd, werd door dezen in beginsel aanvaard. Morgen zal definitief over het voor stel worden beslist. Oandhl voelt zich na 32 uur vasten volkomen wel, hij brengt den tijd door met spinnen, lezen, bidden en het ontvangen van bezoekers. (United Press) BERLIJN. 21 Sept. <VD). In de heden ge- iouden sitting van het centraal bestuur van de Rijksbank deelde de president van de Rijks bank. dr. Luther, mede, dat het directorium van de Rijksbank besloten heeft het bankdis- conto van 5 tot 4 pet. en de beleenlngsrente van 6 tot 5 pet. te verlagen met Ingang van 22 September. De laatste verlaging met een half procent dateert van 28 April jl_ Aan het Effectenkantoor F. Th. Everard is sur seance van betaling verleend. De opvolger van Jimmy Walker blijft burge meester van New York tot November '3*. Gandhi heeft het paria-voorstel in beginsel aanvaard. 12104 mum 1838 wa- lers- .ana, 0478 waarvan knipsel» vee ris 1- 4 CL, it: 4 var- ’-110 vette it; 4 en. linen Var- ihou- tsche wang van i zal ont- rnrles leten l chen Isar- bur. nker n n. ATU- arn- 1618 Ing, ton, »nv, ilad. 8 j. a na. te 18 1.70— aten: bak. rder- elen: -1.00; auwe ionen -6.20; grove 1.20; w gew. -2.10 X). o be- drie- onen kool Idem 1.40— .uwe) studentenbataljon In de Gran Chaco totaal vernietigd. nld- .1 k art- aan, van 13. chot- f 150. vork K.O. -2 70; KG. uien: 30 ionen -2.00; 15 00. en Br. d. K. >ud- m. ütr. Ider, Door aar- 1584 arts alen odor nteel uni- «ciale GENÈVE, 21 Sept. Hedenmorgen even na elf uu- Is het Bureau der Ontwapeningsconferentie voor de eerste maal na de onderbreking der werkzaamheden op 23 Juli weer bijeen gekomen. President Henderson opende de zitting met een korte toespraak, waarin hü zelde, dat de con ferentie thans op het kritieke punt was geko men, daar het er nu om ging of men tot een overleg ter vermindering der bewapening wilde overgaan of opnieuw bewapenen. De rede van Henderson werd door de verga dering zwijgend aanhoord. Vervolgens las hij het schrijven van den Dultschen Minister van Bultenlandsche Zaken en het anwoord van den voorzitter der ontwapeningsconferentie voor. Het bureau keurde het voorstel van den pre sident goed om de discussie over de wisseling der nota's met de Dultsche r.egeering uit te stel len, goed. Mededeellng werd verder nog gedaan van een schrijven van Lltwlnow, waarin de Sov- Jet-regeering weigert In de toekomst vertegen woordigers naar de technische commissie der conferentie te zenden, zoolang geen besluiten over een werkelijke vermindering der bewape ning zijn genomen. LONDEN. 21 Sept. (Reuter). Het stoomschip „Lord Talbot" heeft gisteren de „vliegende fa milie" Hutchinson, bestaande uit vader, moeder en twee dStÜllei tjes, die na hun mislukte oceaanvlucht bü Groenland werden opgepikt. In Schotland aan wal reset. sche metaalflrma’s is een staking uitgebroken, omvattend ca. 600 A 700 werklieden. Het be treft een proteststaking tegen de jongste nood verordening der rtfksregeering Ook bij een metaalfabriek in Westfalen Is bet 500 man omvattende personeel voor het groot ste gedeelte In staking. De stakers verzetten zich tegen de 10 pCt. verlaging op de ioonen voor het 31e tot 40e weekuur, op welke wijze de directie krachtens de jongste noodverdenlng nieuwe arbeidskrachten te werk wil stellen. Alle vakverenigingen hebben met de staking Ingestemd. BERLIJN, 21 Sept. (W.B.). Volgens officleele gegevens stonden op 15 dezer als werkloos in geschreven 5.261.000 personen, dat is ongeveer evenveel als op 31 Augustus. Wel Is in sommige branches het werklooaen- cljfer vrij aanzienlijk hooger. maar daar staat tegenover, dat het In andere nagenoeg evenveel lager is. wat echter grootendeels verband houdt, met den seizoensarbeid. <e»d dat de pers tsant de avontu. J0ulze York”, de te Londen, heeft van alle kranten MILWAUKEE. 21 Sept. (Eigen telegram). De politieke Invloed der familie-Lafollette in den staat Wisconsin schijnt te verminderen. Bjj de keuze van den republlkelnschen candidaat voor de komende gouverneursverkiezing kreeg de huidige gouverneur Lafollette slechts 203 123 stemmen, terwijl zijn tegen-candidaat Walter Kohier er 258.014 verwierf. De democraten die totdusver steeds voor Lafollette stemden, steu nen ditmaal een eigen candldaaL (United Press) ASUNCION. 21 Sept. (Ass. Press) Een Bollvlaansch bataljon, bestaande uit jonge studenten uit La Paz, sou In het Chaco- gebled „volkomen vernietigd” zijn door Paragueesche strijdkrachten. Het bataljon was op weg van Aril naar fort Boqueron, waar sinds twee weken Jievlge gevechten plaats hebben. journalist ten op- GENEVE 21 Sept. (Reuter). Het bureau der Ontwapeningsconferentie Is Woensdagmorgen weer bijeengekomen. Het bestaat uit 18 per sonen Duitschland heeft overeenkomstig de mededeellng van 14 September geen verte genwoordiger gezonden. Taak van de huidige vergadering Is de uit voering van de resolutie der algemeene com missie van 23 Juli waarmede het eerste deel der ontwapeningsconferentie werd gesloten. Met betrekking tot het bezoek van senator Reed aan Londen en Parijs, meld de correspon. dent van de „Times" te Washington, dat Reed in zijn onderhoud met den Franschen minister, president Herrlot weliswaar zeer discreet doch duidelijk te verstaan heeft gegeven, dat de Ver- eenlgde Staten een openlijke verklaring van het Fransche standpunt tegenover*”de Dultsche eischen zouden ondersteunen, wanneer in de plaats daarvan Frankrijk de houding van Ame rlka in het Verre Oosten, in bet bijzonder wat betreft Mandsjoerlje, zou steunen.. Ofschoon Stimson geen enkele mededeellng heeft gedaan over de taak van senator Reed, sou hjj hem toch, naar men meent te weten, de aanwijzing PARIJS, 21 Sept. De Fransche minteter-pre- sldent Herrlot is Dinsdagavond naar Genève vertrokken. Met denzelfden trein reist de En gelsche minister van bultenlandsche zaken Sir John Simon, zoodat de beide staatslieden ge legenheid hebben voor den aanvang van de Volkenbondsbljeenkomst te Oenève gezamenlijk den toestand nog eens te bespreken. De Fransche minister van oorlog Paul Bon- cour, die als vertegenwoordiger van Frankrijk en als leider van de Fransche delegatie te Ge- nève zal blijven, onderweg In denzelfden trein stappen, daar hü tot het laatste oogenblik bü de manoeuvres aan de Marne blijft. In goed ingelichte Fransche kringen gelooft men dat de Engelsche minister van Buitenland- sche Zaken Sir John Simon te Genève alles in het werk zal stellen om de Dultsche regeering alsnog te bewegen aan de werkzaamheden van de Ontwapeningsconferentie deel te nemen. De correspondent van de ..Petit Parlsien" te Londen meent uit goede bron te hebben ver nomen, dat de Engelsche regeering de Dultsche regeering de verzekering zal geven, dat de kwestie van de gelljkrechtlgheid van Duitsch land in een bijzondere ontwapening» overeen, komst geregeld zal worden. Het zou gaan om een etappe-gewjjze ontwapening, zooals ook pre sident Hoover In zijn Dinsdag op het Witte Huls afgelegde verklaring heeft bedoeld. Van Engelsche zijde, aldus meldt de correspondent van de „Petit Parlsien", wil men de Rljksre- geering tot zekere hoogte dwingen aan de werk- zaamheden van de Ontwapeningsconferentie deel te nemen. Een weigering zou worden be schouwd als een bewijs dat Duitschland minder de ontwapening van de andere mogendheden dan de eigen bewapening wenscht. OKLAHOMA.CITY, 21 Sept (Eigen tele gram.) De gouverneur van Oklahoma, Murray, heeft den staat van beleg afgekondigd In de door militairen bezette petroleumvelden van Oklahoma, ten einde het groeiend verset tegen de bezetting doeltreffend te bestrijden. Alle arbeiders en andere personen zijn voor verzet actie gewaarschuwd; tegen rustverstoorder» zal onbarmhartig worden opgetreden. De bezetting der petroleumvelden geschiedde destijds, om de gedwongen beperking der pe. troleumproductle door te voeren. (United Press.) BOGOTA, 31 Sept-. (Eigen telegram.) Da Columblaansche Kamer van Afgevaardigden heeft in derde lezing een defensie, voorstel aan genomen, hetwelk 10 mlllloen pesos ter be schikking stelt voor bewapeningsdoeleinden. Het voorstel Is reeds door president Olaya onderteekend. BUDAPEST. 31 Sept. (Reuter.) De regeering - Karolyi heeft, met het oog op den tegenwoor dlgen binnenlandschen toestand./met algemee. stemmen besloten, om af t^ treden. verder. Na een 10-tal dagen vasten zou Gandhi huns inziens waarschijnlijk dermate uitgeput zijn, dat hjj niet meer sou kunnen deelnemer aan besprekingen. Gandhi heeft tot dusver niets tot zich ge nomen dan water, dat hjj in ruime mate drinkt Hjj Is thans overgebracht naar een cel in de Yeravda-gevangenls, dicht bü den Ingang, het geen gemakkelljker is voor de bezoekers. ontbinding van den Landdag, hetgeen verwor pen werd. Vóór stemden alleen communisten. Dultsch-nationalen en de 2 staatspartüers onder groote hilariteit der nazi’s. De communist Kasper werd van de sitting uitgesloten, omdat hü. na het woord gevraagd te hebben, zün rede begon met: der pracht- KerrlOnder groote opwinding bü de Nat. Socialisten en lawaai bü de communisten, moest Kasper de saai verlaten. Kerrl liet hem later weer terugkomen. De zitting eindigde met een frisch-vrooHJk I debat, waarin nazi’s, socl’s en communisten tegen elkander van leer trokken. NEW.YORK. 31 Sept. (Reuter.) Joseph Mc Kee, de nieuwe burgemeester van New-York. die sedert zUn optreden als opvolger van Wal ker verschillende verstrekkende administratieve hervormingen heeft ingevoerd, zal overeenkom stlg een beslissing van het gerechtshof In functie blUven tot November van het volgend jaar. De aanhangers van Jimmy Wa'ker zijn duj niet geslaagd in hun pogingen, om nog dit jaar een nieuwe verkiezing te doen plaats hebben BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS i per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0 60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnettad - Haarlem y y et is merkwaardig, en misschien ook l—l wel typisdh Hollandsch, dat juist nu- 4- 4- hier en daar in de Egyptische duis ternis den economische wereldcrisis een sprankje licht begint te gloren, de Troonrede zoo somber en dreigend klinkt als de be zorgde aankondiging van het jongste ge richt. Wij willen geenszins ontkennen, dat er zeer. reëele gronden voor die angstige be zorgdheid zijn aan te voeren en dat het van psychologisch inzicht getuigt het ko- hinklljk voorwoord van 't boek der millioe- nénnota zóó somber af te stemmen, dat men daardoor eenigszins voorbereid wordt op de lectuur der volgende bijna ontstellen de bladzijden. Maar hoe dringend noodza kelijk 't ook moge zijn den ernst der tijden onder de oogen te zien, wjj'mogen ons daar door niet laten opjagen tot een mateloozen angst. Angst maakt zwak en is 'n slechte raadgever. Slechts de hoop en het vertrou wen maken sterk en doen leven. Voorzoo- ver de huidige crisis in de wereld zoowel op politiek als op economisch gebied van psy chologischen aard is, en dat is zij zeker voor een groot deel, is zij juist te wijten aan het gebrek aan vertrouwen en de vertwijfeling, welke zich algemeen van 't menschdom heb ben meester gemaakt. Nog nooit heeft de Dultsche cultuur-filosoof Oswald Spengler zooveel zwaarmoedige discipelen gevonden, die met een waarlijk destructieven Ijver zijn zwarte theorie over den „Untergang des Abendlandes” in de practijk trachten waar te maken door het verspreiden van een ult- zichtsloos pessimisme. Nog nooit zijn de on geluksprofeten, die de wereld als een ver bijsterden zelfmoordenaar aan den rand van den afgrond zien staan, bereid om ziel) hals over kop in de diepte te storten, zoo talrijk geweest. De stelling van de onvermij delijkheid der dreigende wereldcatastrofe wordt met duisteren hartstocht verdedigd door tal van* doctores „horroris” causa. En toch, al achten wij een lichtvaardig, be heerschingloos optimisme A tort et A tra vers even gevaarlijk als de waarlijk epide misch geworden professioneele zwartkijke- rij, meenen wij op dit oogenblik verzet te moeten aanteekenen tegen de opvatting als zouden de moeilijkheden, waarin de wereld sinds eenige jaren verkeert, zonder weerga in de geschiedenis en niet meer te overwin nen zijn. TBJANGSJOEN (Mandsjoerlje) 31 Sept. (Reuter). De Japansche gezant in de hoofd stad van den nieuwen staat Mandsjoekwo. heeft zich tegenover een Fransch uitgesproken over Japans houding zichte van bet nieuwe rUk. Het optreden van Japan in Mandsjoerlje. zoo verklaarde de gezant, had uitsluitend ten doel dit gebied beschaving te brengen. Japan kan den nieuwen staat veiligheid en orde garandeeren, en zal bet land helpen in zUn economische ontwikkeling. Ten slotte verklaarde de gezant, dat tus- schen Japan en Mandsjoekwo volledige over eenstemming bestaat en dat beide staten door niets gescheiden kunnen worden. dingen in het Donau-bekken en de daaraan grenzende gebieden, schijnen tenminste al zooveel geleerd te hebben, dat zij niet zonder eenig resultaat uit elkaar zullen durven te gaan. Voor de komende groote economische wereldconferentie is dit een althans niet ongunstig voorteeken. En heef’ tenslotte niet de agrarische en industrieels crisis met baar sinister gevolg van millioc nen werkloozen de wereld wakker geschud uit den kapitallstischen oplumdroom, waar in zij dreigde te verzinken? Rmiter seint echter, dat twee leden der Hlndoe-delegatle na hun bezoek aan de Mahatma verklaarden, dat Gandhi aanzienlUk zwakker Is en dat zijn stem In kracht afneemt. Morgen moest ulterUJk een oplossing in de paria-kwestie gevonden worden, verklaarden zU TSJANG-TSJOEN. 31 Sept. (Eigen telegram) De plaatsvervangende minister van Buit. Za ken van Mandsjoekwo, Ohasjl. bevindt zich op weg naar Charbln. Naar het heet zal hü tot den Poolschen consul aldaar een verzoek rich, ten tot erkenning van Mandsjoekwo door Polen. De Engelsche troonopvolger de Prins van Wa les, Is thans weer van zün zomerverblijf in bet zonnige Zuiden terugge keerd. Hü beeft thans zUn werkzaamheden weer hervat; zün werk bepaalt zich voornamelijk tot het vertegenwoordigen van de regeering. Door zün persoonlijke eigen schappen Is ..Prince Charming" de charman te prins een der meest populaire figuren van Engeland geworden. On verschillig waar de prins verschünt, als par ticulier persoon ot bü officteele gelegenheden. hü is altüd een voorwerp van de sympathiek- belangstelling Het is dan ook van-eifsprek heel wat berichten bevat oml ren van dezen volksprins In residentie van den kroonprins men een arctuel aangelegd berichten er artikelen die er over den Prins van Wales verschenen zün. Dit archief bestaat op het oogenblti reeds uit meer dan 40 banden, leder deel meer dan 7000 kranten- bevat. dat i» dus ongeveer 300.000 krantenknipsels De Prins van Wales mag zich dus in eer bijzondere belangstelling van de pers verheugen. Toen de prins 16 Jaar oud was is men met deze verzameling begonnen en toen de Prins 27 jaar oud werd, was er over hem reeds veel meer in de kranten leschreven Jan over Zo ning Eduard VII gedurende diens geheele le ven, ofschoon men toch niet kan oeweren, dat deze Zoning buiten de sfeer van de internatio nale belangstelling stond. De oiograaf die eenmaal de geschiedenis van den toekomstigen Zoning zal moeten beschrüven zal dus niet over gebreZ aan materiaiu behoeven te Zlagen. et is niet de kwestie, of de wereld opnieuw zich in een bijna misdadige luxe zal kunnen gaan baden ak; tijdens de vervlogen dagen van een kunst matig Babelsch hoog opgetorende conjunc tuur. Dit is zelfs niet gewenscht, omdat dan de vloek der verwarring na korteren o> langeren tijd weer over haar zal worder uitgesproken. Maar het te de kwestie, of de wereld van morgen de lessen van gteterer. en heden zal begrijpen en er niet enkel haar materieel, maar ook haar geestelijk voordeel mee zal doen. En al ontveinzen wij ons niet, dat de wereld hardleerse!) is op dit punt, wij weigeren vooralsnog in de onverbeterlijkheid van haar domheid voor altijd te gelooven. Wat wij thans belevei kan worden tot een loutering, een heilzame beproeving, die wij moedig en bezonnen moeten verdragen in de hoop op een beten toekomst. STRESA. 20 Sept Dinsdagmiddag te conferentie van Stresa gesloten nadat bet rap port der financleele commissie des morgens in geheime zitting was goedgekeurd. Nadat de gedelegeerden kennis hadden ge nomen van den inhour van het rapport hebben de vertegenwoordigeider verschillende lan den nogmaals een uitvoerige uiteenzetting ge geven van de standpunten hunner onderschei dene regeeringen De hoofden der delegaties verklaarden nog maals met nadruk dat belangrüke resultaten zün bereikt Bonnett hield de slultlngsrede waarin hü er den nadruk op legde da> Europa zich meer en meer in óoodelük gevaar brengt als het voort gaat den vrüen ruilhandel nog meer moellük- heden In den weg te leggen Hü legde er voorts nog den nadruk op dat ontwerpen zooals dis voor een conventie tot revalorisatie der granen terstond van kracht zouden kunnen worden. Hü toonde aan dat 't werk, door de conferentie verricht, resultaten beloofde op te leveren van aanzienlüke waarde dans zü de kleine offers welke ieder der deelnemende staten vrijwillig heeft gebracht Nadat de conferentie dank had gebracht aan Bonnett werd sü voor gesloten verklaard. ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers BERLIJN. 31 Sept. (W.B.). Daar het conflict tusschen den rükscommlssarls van Pruisen en den Pruisischen Landdag zich den laatsten tüd buitengewoon had toegespitst, werd de eerste Landdagzittlng vanmiddag met groote spanning tegemoet gezien. Ofschoon de debatten over de naar aanleiding van dit conflict ingediende voorstellen eerst morgen worden gehouden, bleek echter reeds heden, dat een büleggtng van het geschil geen bijzonder ernstige moei- lükheden meer in den weg staan. De nat. socia listen hebben hun houding n.l. herzien Namens de nat. soc. fractie legde Hinkler bü het begin der zitting een desbetref fende verklaring af. In de vorige Landdagzittlng aldus Hinkler stemden de nat. socialisten voor het communistische voorstel, betreffende het weigeren van gehoorzaamheid aan de com- missariale regeering. Hiertoe besloten zü. om dat de rükscommissaris dienzelfden dag aan alle ambtenaren der ministeries verboden had, het Landdagebouw te betreden, laat staan het parlement eentgerlei inlichtingen te verschaffen. De laatste drie weken heeft de Pruisische re geering zich echter moeite gegeven, verdere grondwetsovertredingen tegenover de volksver tegenwoordiging te vermijden. De nat. soc fractie denkt er daarom niet aan. tegenover een binnen het kader van haar grondwettelüke bevoegdheden handelende regeering de amb tenaren aan te sporen tot overtreding van hun plicht. r De” linkerzijde van den Landdag nam met luid gelach van deze verandering van houding kennirf. f r De communisten dienden een' voorstel in tot oen de wereldoorlog de aarde teisterde, werd hjj de grootste en rampzaligste aller tijden genoemd. En oppervlak kig bezien was dat ook volkomen waar. Maar om een juiste vergelijking te trekken tus schen de massale krijgsverrichtingen, wel ke van 1914 tot 1918 millioenen menschen- levens vernietigden, en de kleinere oorlo gen uit het verleden, moet men de veran dering der omstandigheden er der tijden in aanmerking nemen. De werkelijke beteeke- nis van een oorlog wordt eerst duidelijk, wanneer men hem beziet in het tijdsge wricht, waarin hij plaats vindt. De wet der betrekkelijkheid kan men niet negeeren zonder zich aan ongewenschte overdrijvin gen schuldig te maken. De vroegere, meer gelocaliseerde en minder algemeene oorlo gen, volgden elkander veel sneller op, zoo dat in een langzamer tempo en over een grootere tijdsruimte verdeeld, tenslotte de vele kleintjes tezamen toch aan het eindre sultaat van één grooten _komen. De wereldoorlog was ontegenzeglijk de af schuwelijkste en de grootste, welke er ooit is geweest, maar men mag daarbij nlei uit het oog verliezen: dat de wereld in haar constellatie van '<jj» ckigefi meer dan vroe ger in staat was om zulk een geweldige ca tastrofe, zij het ook met onberekenbare schade, te ondergaan zonder totaal vernie tigd te worden. En zoo is het ook met de huidige poli tieke en economische crisis, vergeleken met die, welke in den loop der tijden aan haar vooraf zijn gegaan. Uit het kwaad wordt soms het goede geboren! Zoo is er na den wereldoorlog een keer gekomen in de wereldopinie ten gunste van den vrede. De Volkenbond heeft daaraan zijn ontstaan te danken, evenals de ontwapenlngsgedachte en de internationale arbitrage en justitie. En al wordt ook de wereldopinie door diplo maten en door extreem-nationallstischi volksmstlncten veronachtzaamd, de Ideeën ontwikkelen en kristalliseeren tot vaste vormen4 ondanks alle aanslagen, welke op haar ontwikkeling worden gepleegd. Zoo te het best mogelijk, dat de vrij hopeloos ge strande ontwapeningsconferentie weer vlo; zal komen juist door de door de Dultsch? onwilligheid geprikkelde reactie. Zoo be staat ook de kans, dat de neiging van ver schillende landen om economisch te vluch ten in de onzeewaardige ark der autarkie tenslotte juist zal leiden tot een grooter- economische samenwerking. De nood te een strenge’’ maar goede leermeester. De mo gendheden. die thans te Stresa haar aan dacht wijden aan de economische verhou Rüksbestuurder. admiraal Horihy, heeft het ontslag aanvaard en de regeering met de voor- looptge leiding der zaken belast. Ofschoon de toestanden in de regeerings- partü den laatsten tüd geenszins van dien aard waren, dat het kabinet Karolyi met zekerheid op de volgzaamheid der geheele partü kon rekenen. Is het ontslag der regeering In poli tieke Kringen toch verrassend. De ontevreden held over het kablriet-Karolyl. dat precies 13 maanden aan het bewind is en dat van alle züden erkentelijkheid verdient wegens de be strijding der financleele crisis des lands, komt voornamelük tot uitdrukking in den agrari schen vleugel der partü Het kan zün. dat graaf Karolyi alleen om tactische redenen heden zün ontslag heeft ge. vraagd. om zoo de partü voor een voldongen telt te stellen en verdere aanvallen legen zun bewind, zooals die op de jongste partüconfe- rentle werden ondernomen, te voorkomen. Mis schien ook wil hü zich ontdoen van -enkele hem niet aangename kabinetsleden. Het is echter ook niet uitges'oten. aat graaf Karolyi tnans zün lang gekoesterd lievelings plan, concentratie van de nationale krachten wil verwezen'üken. In den loop van morgen zal de rüksbestuur der de voorzitters der belde Kamer» en oe partülelders ontvangen, om hun voorstellen tot oplossing der crisis te aanliooren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1