OP ZOEK NAAR DIAMANTEN Rob nson Sch oenen I MILLIOENENDROOM RADIO-PROGRAM Het Bont van Mevrouw Veenstra GEVAARLIJKE VERKOOP ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN Alle abonne’s DE VROUW MET HET MASKER DONDERDAG 22 SEPTEMBER VERHAAL VAN DEN DAG Voor weeldesteenen t j Slechte tijden Prima muzikant Onder O.W.-er» FEUILLETON (Woedt vervolgd). Een merkwaardig baby- vliegtuig Oprichtingsvergadering by nacht Zal het er eens in Matto-Grosso ook zoo uitzien? De geweldige reinigingstnrichting van een moderne diamant onderneming. 'Itte 230 t 2269 seu- t oter. door .rzen ■rijk eren Hoop Maar Je wilt toch vrij zijn? vroeg hij. Met machinegeweren en gas bommen tegen de Zuid- Amerihaansche Indianen Vrijdag 23 September 300 bewapende avonturiers ie jongen op AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERUJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL (Nadi tier l«n der doe’ (Morgenavond vervol*) ..AU had. 1. VOOR NADBRB BIJZONDBRHKDKN VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS nachten lang zoo slecht i had moeten leeren, zlch- ap te wiegen. Ik zal jullie zien, hoe of hij dat doet.” je hem daarvan gene- Bobbie. WARSCHAU Mil M. 5.30 Populair concert. 6 40 Dansmuziek. 11.10 Dansmuziek. MARTIN BERDEN verboden) Gerrit, wat la jouw vader eigenlijk? Die is cellist. Zoo? *k Wist niet dat die aan muziek deed. Dat doet ie ook niet. Maar voor zTi laat ste Inbraak heeft ie drie jaren ..cel” gekregen! 3ei- 35 Blg- ■pen nis jen (17 ans Onder iedereen» bereik! 't Is alleen nog maar het wéten, Hoe en waar en wat te doen.... Wie het kunstje kent krijgt altijd. Ook bij ons dus, zijn millioen! held m bont Eén blik is voor den winkelier voldoende om te zien, dat hem hier een diamant van bij zon - i steen dan de ider zijn der door Al» wij praten van milUoenen Praten wij de meesten nd. Die beweren, dat je daarvoor Heen moet naar Amerika. Maar hetgeen men ver gaat toeken Ligt gewoonlijk voor de hand: Millionnairs zijn óók te vinden In ons eigen vaderland! En dit aantal is niet zuinig, Dit wil zeggen numerair: Dertien honderd landgenooten Zijn bijvoorbeeld millionnair! Dertien honderd is zoo mis niet, Zelfs procentsgewijs is dit Meer dan ‘t eiland van Columbus Met zijn Yankee-bluf bezit! Dus.... u hoeft de zee niet over! Want het zalig woordje rijk Ligt ook waar wij Neerlandsch spre ken 146 stuk, lette W aken stuk. P« gen naar huis, waar niet weg kon Büna spreken volgde zjj 1 te vragen, waar hU was Bedoelde hij.... izen «en 030 KG. Jlen 120; 9800 3200 kool 1.60 60 she ran Iers jn- akt in ee- enk der ens led. de Uien 130, 100 I che SO- lO— o. Cool 0.60 1.20, «50, Ble- 70— tar. {ere :len *ln- 13 Uk ie- •Ikt HJk in vuur en vlam voor het rijkdom belovende project en met hun hulp komt de zaak spoedig in orde. blauwen rook in bet hart van een gele roos blies, voor een afgezaagd, maar nog altijd belangwekkend vraagstuk. Geef tk genoeg om jou of te weinig? of te veel? om je vriend te blijven, als mijn hulp hoogstwaar schijnlijk tengevolge zal hebben, dat ik je voor altijd v'erlles? Het is geen vraagstuk, cm zich in allerijl van af te maken, vind ik. Het is niet noodig om haast te maken, antwoordde zü, Ik ken je, Robert ik ken je beter, dan je jezelf kent. Ik weet heel zeker dat je me helpen suit als je kunt. HU lachte bitter. —Je bent heel wat zekerder van me, dan ik van mezelf ben, antwoordde hij. Waarom sou IV Je opgeven voor een jongen, die nog niet eens de eerste les van het leven geleerd heeft? Wat is die les? vroeg se Het staat me niet voor oogen of ik zelf geslaagd ben. Je kunt het geschreven zien staan boven de deuren, als je door de poort binnengaat, antwoordde hij „Laat varen alle geestdrift, gij, die hier binnentreedt”. De paden des le vens zijn overbezaaid met de lijken van hen, die niet begrijpen willen. Denk je, dat dese jongen beter slagen zal dan de rest, met al zijn praten, en lezingen houden, en werken in het East End? Het is zuivere brutaliteit. De menseh. het individu, is slechts een pion in het schaak spel des levens. Waarom sou hij zich verbeelden dat hij de dingen die bestaan, veranderen kan? Ook het streven om se te veranderen, kan bijdragen tot verbetering, sel se. Freddy Vrijdag had een wilden bok geleerd, om uit de hand te eten en allerlei andere wonderlijke dingen te doen. Zoo bracht Topsy hem op een goeden dag wat wortelen om op te eten. treft, de hertog zal me van zijn reis naar Cairo vertellen. Het doet me genoegen voor hem, dat niemand anders ze te hooren krijgt. Het gezelschap aan de groote ronde tafel ver spreidde zich langzaam in groepjes van twee of drie. Ernestine en Anstey begaven zich naar den wintertuin. Anstey stak een sigaret op en bleef staan, met zijn handen op zijn rug. Er nestine leu de tegen den rug van een stoel. Zij was té opgewonden, om te gaan zitten. Toe nu! smeekte zij. Anstey's gelaat scheen tegelijk een hardere en zachtere uitdrukking aan te nemen. Zijn mond was opeens vastberaden, maar zijn oogen gloei den. Alle verveling was uit zijn gezicht en zijn wijze van doen verdwenen. Erenstlne, zeide hij, ik heb Je Aldoor tot vrouw willen hebben, sinds ik je in het café de Paris zag met dien afschuwelijken schurk, die je zooveel smart heeft veroorzaakt. Je herin nert je vrel. dat ik al eerder zooveel te kennen heb gegeven. Zij ontstelde zichtbaar in de war. Je weet heel goed, zei ze, dat Je van teta onmogelijks spreekt Iets dat ónmogelijk wis. Eernestine, zeide hij. Gesteld dat ik je Jean le Rol uit handen nam. Gesteld dat ik beloofde hem naar zijn eigen land terug te sturen, als een rat in zijn hol? Gesteld dat ik beloofde dat al die over eenkomsten te niet zullen worden gedaan, zon der dat er een regel van in de couranten komt, zonder een spoor van openbaarheid? Dat kun Je niet, prevelde z(j verlangend. „Het arme dier had misschien honger.” zei Topsy meewarig. ,JHJ heeft altijd honger,” zei Fred dy. .Eens heeft hij 's avonds zooveel gegeten, dat hij er niet van slapen 6 48 VARA, leiding van G. 800 Gramofoon- In een dertig kilometer van Cuyaba (Bra- ,81116) gelegen dorpswinkel, die zich in handen Tan een zakelijk aangelegden Portugeesch- Engelschen halfbloed bevindt en waar de In dianen uit de omgeving him boodschappen doen, landbouwproducten tegen tabak, ijzer waren en katoenen hemden rullen, kwam op Bekeren dag, nu drie maanden geleden, een Indiaan binnen. Op de vraag van den hande laar. wat hjj wenscht, wist hij slechte In een onverstaanbaar dialect te antwoorden, wees op voorwerpen, die hij wilde hebben, een paarden deken, een deken, een bijl en sigaren, waarbij hjj uit een versleten gordeldoek, een leeren buideltje haalde en den handelaar een steen voorhield. begon de zeeman, tot groo ving der kinderen, een wle- te neuriën, waarop de bok 9 zijn horens ging liggen len, zoo hard hij kon. Bln- ilge oogenbllkken was hij in Een der merkwaardigste baby-vliegtuigjes die door de lucht rondsnorren. Is dat van Henry de Mignet. een bewoner van een der bui tenwijken van Parijs, die het toestelletje ge- geheel zelf gemaakt heeft. Den motor heeft hü gehaald uit een tweedehandsch motorfiets en de propeller, die voor t slechte 33 M lange en 4.W dere grootte wordt voorgehouden, een van wel 20 karaat, die meer waard te geheele inventaris van zijn winkel. Zön< verrassing te verraden neemt hij den steen in betaling en de Indiaan verlaat met de ver langde deken, de bijl, twee groote messen en een kistje sigaren- den winkel. Het Is den koopman duidelijk, dat hij snel moet beslissen. Den kostbaren steen haastig opbergend, ijlt hij den Indiaan na, die door een jonge vrouw ge volgd zoo juist de laatste huizen van het plaatsje passeert. Enkele minuten later en het paar zou In de pampa's verdwenen zijn. met Voor ver van het aartsbisschoppelijk paleis Ja, ik wil vrtj zijn, antwoordde zij. Daar heb ik recht op, is t niet? En ik wil jou, zei hjj langzaam. Het was een oogenblik stil. Door de palmen kwam het zachte klagen van een viool, het spel van een plano en de heldere zachte klanken van iemand, de zong. Ernestine voelde dat haar oogen zich vulden met tranen. Zij was overspannen en zij las nieuwe dingen, din gen die haar vreemd waren, op het uitge teerde met rimpels doorgroefde gelaat van den man, die zich naar haar toe boog. Ernestine, zei hü zachtjes, het leven, óns leven, doet zijn best, om alle ontroering te onderdrukken. Men voelt zich het beste met een pols, die vergeten js. hoe hü sneller moet kloppen, en een hart, dat klopt naar den wil van zün meester. Maar ook de meest verharden onder ons komen somtijds in droefenis. Ik vrees, dat ik.... in zeer groote droefenis gekomen ben. Het spüt me zoo, zei ze bedaard. HU ging achteruit, en zijn gelaat werd als marmer. Je bedoelt, dat het geen zin beeft? vroeg hij heesch. Zü keek hem aan, en hü drong niet aan op woorden. Is het.... de „preeker”? vroeg hü- Haar hoofd zonk wat lager, maar nóg .ant woordde zü niet. Robert Anstey richtte zich recht op. Hü herinnerde zich de sigaret, die tusschen zün vingers was uitgegaan, en stak dis wmt zonrvuldiK a&n. Ik sta nu, zeide hü, terwül hij een wolkje Misschien zal het niet noodig zün. zeide hü bedaard. Zü zag snel naar hem op. Zün woorden klon ken bemoedigend. Wat bedoel je? Ik bedoel, dat er een weg gevonden kan worden, om een zekeren heer er toe te bren gen, om naar, zün vaderland terug te keeren, en daar te blijven, zei Anstey, heel rustig. Na tafel zullen we eens praten. Doe me nu een genoegen, met de discussie te laten varen, en, wat te eten. Ah, die champagne aal je goed doen. Haar buurman aan den andern kant richtte nu het woord tot haar en Ernestine voelde een plotselinge verlichting van den last, die op haar hart rustte. Zooals leder ander, had zü vertrouwen in dien langen, zichzelf beheer- schenden man, wiens leven zoo ongeveer een geheim was, zelfs voor zün vrienden, en die dat idee van kracht over zich had. dat zwijgzaam heid büna altüd meebrengt. Hü zou haar hel pen. Zü werd weer zichzelf. Laat niemand zich verbeelden, ze! Lady May, na het dessert, dat Ik zal probeeren. om de aandacht van jullie, vrouwen, te trek ken, door met mün neus In de lucht de kamer uit te zeilen, om naar de gravures In den sa lon te küken. Jullie kunnep allemaal opstaan en verdwünen, net wannaey je wilt. Er staan bridge-tafels voor jullie gereed in de zitkamer, er is muziek in dén salon en er staan stoelen In den wintertuin. Koffie en likeur ssd jullie achterna gebracht worden, waar Jullie ook bent. Kiest dus, goede menschen. Wat mü **- HUIZEN, 296 Meter 8.00 KRO. Morgen- concert 10.00 Gramofoonmuzlek 1130 halfuurtje voor Zieken en Ouden van Dagen 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-Quiniet onder leiding van Plet Lustenhouwer 1.46 Verzorging van den zender 3.Solisten concert 6 00 KRO-kunstensemble onder leiding van Plet Lustenhouwer Th. Arts: „Land en Tulnbouwhalfuurtje” 6.30 Kunst- ensemble 7.10 Causerie door C. Bakker. Commissaris van Politie te Amsterdam 7.30 Politieberichten 8 05 KRO-Salonorkest on der leiding van Marinus van t Woud 9.15 Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas 11.00 Gramofoonmuzlek. uitkwamen, en wat minder praatten. Neen, dertig maar. Een aardig, gezellig getal, vind ik, voor een ronde tafel. Ik heb Elwyn Maurice ook gevraagd die man, die zoo onaardig is tegen ons allemaal, lederen Donderdagmiddag, voor een tientje per keer Ik weet niet, waarom we dat betalen, om uitgescholden te worden maar hü wou niet komen. Heb je mün telegram gekregen? vroeg Anstey aan Ernestine, terwül hü »Un servet uitvouwde. Ja, antwoordde zü- Het was heel goed van je, dat je me waarschuwde Ik heb al een brief gehad. De veldtocht Is begonnen. Anstey knikte. Heb Je je wapens al gekozen? vroeg hü- Tk heb niet veel keus.. Is t wel? antwoordde zü. op bitteren toon, Maar ik vecht, na tuurlük. Anstey bestudeerde aandachtig het menu, door zün in hoorn gevatte lorgnet Bécassine la broche, mompelde hü- Daar moet ik aan denken. Dan wendde hü zich om in zün stoel, en keek naar Ernestine Je maakt je bezorgd, zeide hü kortweg. Zü haalde haar schouders op! Haar bleek ge laat stak büzonder af bü het zwart van haar fluweelen japon. De fout van mün kamenier, zei ze. Ik had wit moeten dragen. Natuurlük maak tk mr bezorgd. Maar met dat al draag ik toch niet graag de sporen daarrvan overal met me mee. Tk denk, dat ik May's raad zal moeten aan nemen, en mün heil zoeken In de poederdoos. Is je dat geld niet aan je vriend geleend had Je mü best zoo n bont kunnen koopen 'n Mooie jongen Hü heeft nooit meer een woord laten hooren. Hü is nu al minstens een half Jaar weg.” Veenstra gaf geen antwoord op deze, tot in den treure herhaalde Jeremiade van zün vrouw. Eerst had hü zich verplicht geacht haar eenlge malen onder het oog te brengen, dat zün positie niet in een vloek en een zucht zooveel beter kon woeden, dat zü zich een zekere weelde zouden kunnen permltteeren. Hü stond goed aange schreven bü de firma, waar hü van jongsaf aan gewerkt had. maar er waren oudere krachten, die niet zoo gauw het veld zouden ruimen. En, toen zü trouwden, had zü toch heel goed gewe ten. dat zü de eerste jaren zuinig zouden moe ten leven. Jammer. dat Corrie nooit de zon in het water kon zien schünen bü vriendinnen en kennissen. Over het algemeen was zü niet veelelschend en het huishouden deed zü met lofwaardlgen Over en op bepaald zuinige manier. Aan uitgaan dacht rijrook maar weinig; ze was al tevreden als hü haar zoo nu en dan eens meenam naar een bioscoop Maar dat bont van mevrouw Pie- teree kon ze blükboar niet verkroppen. Pleterse, de procuratiehouder, verdiende maar eventjes het dubbele van zün Veenstra’s salaris; dan was *t geen kunst je vrouw chic te kleedent En dat aan zün vriend geleende gelddaar had zü wel gelük aan; hü had *t niet mogen doen, als hü vooruit geweten had ,Jk kom vanavond mogelijk weer wat later thuis. Corrie," sel hü, toen hü ópstond van het ontbüt. „Wat is er toch aan de hand?” ..Pleterse heeft m’n hulp poodlg met de ba lans; t kan nog wél *n paar dagen duren.” „Jammer,” zei het jonge vrouwtje, „maar als t niet anders kan..,.” „Onmogelük. liefste. En, laten we hopen, dat Willem het geld gauw terugstuurt. Dan kan jü er direct een prachtbont voor koopen." „Wou Je me blü maken met een dooie musch?” Toen Veenstra de deur uitging, zag hü den postbode aankomen De man beduidde hem op een afstand, dat hü hem correspondentie had af te geven en Veenstra liet de deur aanstaan om eventueele brieven voor zün vrouw nog even te kunnen binnenbrengen. Maar 't was voor hem zelf; Ti lüvlge brief uit Indlë van zün vriend WUlem. Even stond hü in twüfel. of hü het schrijven thuis nog zou lesen. maar *t was al laat en bovendien als dat geld niet kwam, zou hü 't noodige van zün vrouw te hooren krügen. Hü stak daarom de enveloppe in den zak en sloot de huisdeur. In den trein zou hü den brief ojenmaken. Tegen elf uur werd bü mevrouw Veenstra een mooie doos bezorgd. Er op stond de firmanaam Thans ligt sinds enkele weken aan de Rlo Araguay een flotllle kleine motorbooten klaar om te vertrekken. Vliegeniers wachten het sein af om op te stügen en in den daar ontstanen Zen berg, ontstaan uit zand, afkomstig uit de centrale wasscherij van een diamant- groeve. Ze zaten in de hal van het hotel. Meyer riep een kellner en zei: „Laat me een bad klaar ma ken. Denk er aan, 29 graden.” De O.W.'er Jansen roept den wegsnellenden kellner toe: „Wacht even kerel, laat voor mü ook een bod klaar maken, maar ik natuurlük 32 (Ingezonden mededeeünoJ graden.” PARUS R. I1U M. 8 06 Gramofoonmuzlek. 1250 Idem. 125 Orgelrecital. 7.46 Gramo- foonmuziek. 8.30 „Manon" opera-comlque van Massenet. BRUSSEL 509 M. 5 20 Concert door het Ra- dlo-orkest o. 1. van Frans André. 6.20 Gramo- foonmuziek. 6.50 Gramofoonmuzlek 8.20 Con cert door het symphonleorkest o. 1. van Jean Kumps. 9.20 Vervolg concert, 1030 Gramofoon muzlek. DAVENTRT 1554 M. 13.30 Concert. 1.05 Orgelrecital. 4.30 Concert door het Bchoteche Studioorkest o. 1. van Guy Dalnes. 437 Or kest 9.58 Orkest. 8.20 Promenadeconcert. 10.36 Concert door het Michel Doré-octet. 1120 Ambrose's Blue Lyres, in het Dorchester Ho tel. LANG EN BERG 472 M. 12 20 Populair con cert, o. L van Walter Caspel. 130 Concert o. 1. van Eysoldt. 5 20 Concert o. 1. van Eysoldt. 10.40 Populaire muziek. MILAAN 331 M. 9 05 Concert o. 1. van Ugo Tansanl. Je hebt James omgekocht, verklaarde zü- Ik hoop, dat het Je een massa geld gekost heeft. Ik wil niet gelooven, dat ik je gevraagd heb. Maar nu Je hier eenmaal bent, ga dan maar wat met Ernestine praten. Ik heb een hekel aan bleeks gezichten, en Ernestine bloost 4 gauw. r Het geeft niets, of u al op de klok Mjkt, hertog. Het diner zal minstens een half uur te laat zün, dat is zeker. Die buitenlandsche chefs hebben geen idee van stiptheid. Wat h dat? Het diner opgediend! Twee minuten ?óór tüd! Nu, we zün er allemaal, is t niet? Ik wist wel, dat het een van tweeën sou zün. te vroeg of te laat. Hertog, u zult me aan tafel moeten geleiden. Tegen den tüd, dat we •laar komen, zal de soep wel koud zün. Hoopt u maar vast, dat we beginnen met kaviaar en oesters. Zoo n trage troep is het, hé, en zulke kletskousen? Ik wou, dat se wat gauwer voor tentenstand bewegen zich meer dan driehonderd tot aan de tanden bewapende avonturiers, des kundigen, financiers en leveranciers rond. Elk uur kan men vertrekken, maar niet voor dat het in Europa samengestelde serum tegen vergif van de pülen der Indianen is aange komen, waarop men met smart zit te wachten. Zonder dit serum het oerwoud binnen te drin gen, zou ondanks machinegeweren en bommen gelük staan met zelfmoord plegen. Maar nog rusten de kostbare ampullen, waar het geluk ken van de expeditie van afhangt, in het ruim van een stoomschip, dat den Atlantischen Oceaan oversteekt. Veel te langzaam voor het ongeduld van de menigte, aangegrepen door een roes, een dorst naar het glinsterende edel gesteente aan de met malariamuggen verpeste oevers der Rlo Araguay, vreezende om te ko men. wanneer in de klam-warme nachten de matte trommels der Indianen dreunen, die de aankomst van de witte duivels tot in de diepste diepte van het oerwoud signaleeren. Maar op zekeren dag zal de marsch in het oerwoud, het opsporen van de kostbare steenen beginnen, de machinegeweren zullen blaffen, met honderden tegelük zullen de Indianen neergemaaid worden. En het eindresultaat zal zün. dat er een nieuwe prüsdallng op de dia mantmarkt zal inzetten, die de hoop van de in Matto-Grosso met Indianenvergift en be- smettelüke ziekten kampende avonturiers in één slag zal vernietigen. Maar: er zün al zooveel menschen voor goud en diamant gestorven en wat komt het er voor onverantwoordehjke geldschieters, die zelf ach ter de schennen blüven, op aan, of een paar duizend Indianen worden uitgeroeid en het leven van 300 avonturiers op het spel gezet wordt. HILVERSUM. 1875 Meter Lichaamsoefeningen onder Kleerekoper 7.30 Idem muziek 9 00 Trio Loe Cohen VPRO 10 00 Morgenwüdlng VARA. 10.15 Voordracht door Jan Lemaire 10.30 Trio Loe Cohen 11.00 Voordracht door Jan Lemaire: *n Zee- lledenbruiloff. Kellerman 1115 Trio Loe Cohen AVRO. 12.00 Tijdsein en Omroep orkest onder leiding van Nico Treep Tus- echenspel van gramofoonmuzlek 2.00 Gra- mofoonmuzlek 230 Kovacs Lajos en zijn orkest Tusschenspel van Gramofoonmuzlek VARA 4.00 Tlldsein en orgelspel door John Brookhouse MacCarthy - 430 Gramofoonmnriek 5.00 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot 5 45 Voordracht 6.00 Orgelspel door Johan Jong 6 30 Mevrouw B. Bulslng van Besouw: ,.De vredestaak der Katholieke Kerk” 6 46 Orgelspel door Joh. Jong 7.00 Toespraak voor het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheids personeel door W. Lubeste 7.15 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot VPRO. 8.00 Weekultzending 8 00 Catechisatie 8.30 Concert 9.00 Cursus 930 Concert 10.Persberichten van het Vrtjz. Godsd. Persbureau 10.05 Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas 10.15 Voordracht uit eigen werk: „Open Vensters” door ds. A. L. Broer 10 45 Clramofoonplatenconcert VARA 11.00 Gramofoonmuzlek. aan den bovensten en grooteten aJi.w. in de lengterichting door gezaagd, zoodat het smallere en kortere achterdeel een tweeden vleugel vormt. De onderste en kleinste vleugel is rechtstreeks aan de korte fuselage bevestigd, vlak voor het roer. De stabiliteit van het kleine vliegtuigje moet iets buitengewoons zün wat ook bevestigd wordt door den vertegenwoordiger van een bekend vllegtuigfabrlkant, die er zich ten zeerste voor interesseert en zoo mogelük tot massa-fabrl- katie wil overgaan. De heer Mignet brengt zün toestelletje onder in de bü zün huls fcehooren- de autogarage, welke geen bijzonder groote af metingen heeft. Om het binnen te krügen. wordt de bovenste vleugel weer tot één geheel vereenlgd en een kwartslag omgedraald zoodat hü in de lengterichting van het vliegtuigje komt te liggen. Een klein open veld In de buurt dient voor het opstügen en landen; na het landen wordt eerst de vleugel omgedraaid, waarna de heer Mignet het toestelletje met be hulp van een motorfiets naar de garage sleept. Het is nacht geworden, als twee ruiters bezweete paarden in Cuyaba aankomen het niet gelegen huisje van den juwelier en hypotheek- bezorger C. stappen zü af. kloppen vrü luid ruchtlg op de geslolen deur, tot zü door een slaperigen neger worden binnengelaten. Spoedig daarop verachünen ook de heer des huizes en tiJn zoon, die bü een glas maté, den Zuld- Amerlkaanschen drank bü uitnemendheid, ge. spannen toeluisteren naar hetgeen de vreemde bezoekers te vertellen hebben. De diamant gaat van hand tot hand, ver oorzaakt glanzende oogen en een koorteachtige opwinding. De vier, die dicht bü elkander zitten, beraden fluisterend, urenlang tot de morgen aanbreekt. De oprichting van de „Ma'.th.Grosso-dlamant-expeditie” is een be klonken zaak. Maar nu komt het er op aan, deskundigen op te zoeken, die over het nog niet onderzochte, tusschen de Rlo Araguay. Rlo Xlngu en Rlo das Mortes gelegen en door onafhankelijke Indianenstammen bewoonde ge bied nadere inlichtingen kunnen geven. Het gaat hier om een gebied van ongeveer 20 000 vier kante kilometers, dat slechte zelden door een blanke is betreden, een door rivieren en moe- rassen doorsneden, van wilde dieren en giftige slangen wemelend oerwoud, waarvan reeds lang de mare gaat, dat er goud en diamanten aan wezig zün. Tallooze avonturiers hebben de poging, om het zün schatten te ontrooven, met hun leven moeten betalen; ze zün omgekomen door de versphrlkkelüke vermoeienissen, de koorts en de vergiftige pülen, die de indianen uit verbor gen hinderlagen op hen afschoten. Zelfs door de regeering uitgezonden, goed uitgeruste ex pedities zün spoorloos verdwenen. Deze en duizend andere bezwaren van vak- merschen schrikken de nieuwe bondgenooten, die zulk een tastbaar bewijs van de schatsa mer in het oerwoud in handen hebben, niet af. Men komt met elkaar overeen, den gevan gen genomen Clavantl lndlaan als leider te nemen, een expeditie van groeten omvang uit te rus'en er. zich den steun van invloedrijke politici te verzekeren. Zü hebben het geluk, dat sedert enkele dagen twee leden van de regeering in Cuyaba ver toeven om de geschillen aan de Bollvlaansche grens bü te leggen. Dezen worden in het geheim genomen en zün, zooals wel te voorzien was, 3 v. Flotov. oert door het Noragorkest van Hannover o. L van Otto Ebel von Sosen. „Hü eet alles," zei de zeeman. .Laatst betrapte ik hem er op, dat hü bezig was een lange broek op te eten, en voordat ik er wat aan kon doen, was de lange broek al een korte geworden!” I. breede vliegtuigje ongewoon groot is, is rechtstreeks met oen motor verbonden, wordt rondgedraald door middel van een ketting, die aan den anderen kant over het kleine vliegwiel van den motor loopt. Het vlieg tuigje ziet eruit als een driedekker en gedraagt zich in de lucht ook als zoodanig, doch elgen- lük is het een tweedekker, want de middelste vleugel past vleugel, die midden Is KALUNDBORG 1153 M. 1330 Strijkorkest van hotel ..Angleterre” o. 1, van Max Skalka. 3.20 Louis Preil's Instrumentaal ensemble. 8 30 Militair concert door de kapel van de Konlnk- lüke 10fgarde o. 1. van Th. Dyring. 1025 Voort zetting militair concert. BERLIJN 419 M. 7.30 Populair concert door de Wilfried Krilger-kapel. HAMBURG 372 M. 135 Gramofoonmuzlek 230 Idem. 4.50 Concert. 820 .Martha Oder der Markt zu Richmond”, Opera-comlque in vier bedrüven van v. Flotov. 1030 Populair eon- WEENEN 517 M. 430 Populair concert door de Joseph Weber-kapel. 8 50 Concert door het Weensche symphonieorkest o. 1, van NUlus. 1035 Zlgeunermuziek. Bedelaar: ..Heeft u geen centje voor ma. mevrouw?" Dame: Xotn morgen maar eens terug.” Bedelaar: „Maar mevrouw, hoe onverant- woordelük van u om 1b deze slechte tijden schulden te maken." De kleurling ziet hen na, treft gelukkig Sen- hor Arajo, den vrederechter, aan, die na inge- licht te zün, zich bü de vervolging aansluit. Elndelük is de Indiaan Ingehaald, die het mes trekt doch dadelük overmeesterd wordt en aan een verhoor onderworpen. Daar zün woordge- brabbel niet te ontraadselen Is. wordt zün met gezellin ondervraagd. Zü is deemoedig neerge knield en geeft gewillig in een Indiaansch- Portugeesch koeterwaalsch de bijzonderheden Prüa- van een der beste bontzaken uit het stadje. Met koorteachtige haast opende de jonge vrouw de doos en toen zü het prachtige bont, dat te voorechün kwam, in de hand nam, kon zü een kreet van verbazing en vreugde nauwe lijks bedwingen. Een briefje, bü de bestelling gevoegd, meldde haar, dat het prachtstuk even tueel geruild kon worden. Rullen! Neen, daar hoefde zü niet aan te den ken. 7 Was juist zoo n bont als ze ai zoo lang had gewenscht te bezitten en de prijs moest ge weldig zün. Wel *n paar honderd gulden. Hoe kwam Kees er elgenlük aan? HU had zeker al lang gespaard om haar te verrassen en nu zü het hem zoo moellük had gemaakt, had hü den knoop doorgehakt. Jammer, dat ze niet een beetje meer geduld had getoond! Zü was nog bezig zich In den spiegel met den vos om te bewonderen, toen het meisje binnen kwam en een heer aandiende. Een jongere col lega van haar man op 1 zelfde kantoor. Zoodra de jongeman binnenkwam, viel hü met do deur in huis. Of münheer ongesteld was? Hü kon onmogelük dien morgen op *t kantoor ge mist worden. Verwonderd keek de jonge vrouw op. Haar man ongesteld? HU was dien ochtend gezond en wel de deur uitgegaan. Wat was er op 7 kan toor aan de hand? De Jongeman draalde er wat omheen. Moei lijkheden met de balans. Er was met een der rekeningen iets niet in den haak. Als meneer nu maar kwam, zou 7 geval misschien zóó opgdlost zün. Maar als mevrouw niet wist, of meneer misschien ergens heen was, hielp zün boodschap niet veel. HU ging maar weer direct terug om verslag uit te brengen. Toen het bezoek vertrokken was. zonk het vrouwtje met een uitdrukking van ven lagen- iear op een stoel. Werktulglük deed zü het af en pakte het weer netjes in de doos. „Vreeselük! Door haar was hü er toe gekomen; ze had hem den iaatsten tüd ook letterlük ver- iolgd met dat bont! Eki nu zouden zü op straat komen te staan en voor goed was hü zün naam kwüt. Haar manlange vingers, door haar schuld. Een kwartier later verliet zü den bontwinkel, waarheen zü zich gespoed had. Het bont had zü er achtergelaten. Na veel over en weer praten haar toegezegd, dat haar man een groot ge deelte van het besteede geld terug kon krügen. als hü zelf in den winkel kwam. Zou het genoeg zün om een gat te stoppen? Toen zü thuis kwam, wachtte haar een nieuwe verrassing. In de spreekkamer zat een haif- opgeschoten Jongen op haar te wachten MUn- innvolra de veroekertnnvoorwaarden tegen f O/l/l/l bü levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f •TCft bU Mn ongeval met f 9Cfl b(j verlise van een hand f 1 9C oü vertles van oen f Cfi bü een breuk van f A tl by verlies van 7» SSgevellèn verzekert voor een der volgende ultkeerlngen T <jUUv*“ rerVLes van belde armen, belde boenen of belde oogen f f doodeiyken afloop l een voet of oen oog f S duim of wijsvinger f at arm T anderen vinger Zü behoort tot den stam der Bororos-In- dlanen die in de ontoegankelijke deelen van het Matto-Grosso leeft en reeds met de Westersche kuituur in aanraking is ge veest. ZU heeft zelfs in een voorpost van een Katholieke missie naaien, wat Portugeesch en enkele bijbelspreuken geleerd. Haar vader wilde haar aan een Kazlk verkcopen. doch bü de vischvangst is zü in handen gekomen van de om zün ruwheid beruchten Clavantl-stam. Daar moest zü de vuilste werkjes onder toe zicht van oude vrouwen verrichten Haar met gezel was verliefd op haar geworden en had met haar, die slavin van het opperhoofd was ge worden, moeten vluchten. Ook naar de Boro- res kon zü niet meer terugkeeren, aangezien haar metgezel daar het slachtoffer van wraak sou zün geworden. Daarom dwaalden zü we ken door van wegen verstoken gebieden, le vende van wortels en van wiid. Den grooten steen en wat kleeren hadden zü uit de tent van het opperhoofd meegenomen. De stam der Clavantl-Indianen zou over een groote menigte dezer mooie steenen beschikken, die op talrij ke plaatsen van de Rio das Mortes en de Rio Araguay in massa's zouden worden gevonden. Na een kort overleg wvrden beiden tegen hun wil naar het plaatsje teruggebracht. Men wees hun een goed ingeritht vertrek toe. waar in zü, na van levensmiddelen en dranken rü- kelük voorzien te zün, het zich behagelük Blaakten. heer Veenstra had hem opgedragen haar te bren- lü om büzondere redenen londer hem te laten uit- m. ZÜ durfde hem niet de gevangenis Maar hü ging dien kant niet uit. gelukkig Hield hü zich dan schuil? Zü zou het gauw genoeg weten, dgcht zü met doffe wanhoop. Plotseling bleef de Jongen staan Voor den Ingang van het ziekenhuis. I» niet ernstig, nfevrouw, zei hü; meneer is alleen door een auto aangereden ZU liet hem niet uitspreken, liep haastig naar den portier en een oogenblik later zat zü aan het bed. waarin haar man, met een gebro ken been, haar komst vol verlangen lag af te wachten. Snikkend viel zü hem om den hals. Zoo erg is 7 niet, beste kind, zei hü vroolljk Over een paar weken ben ik weer de oude. En 't tekort dan? Ze zün aj van 7 kan toor geweest. Ik heb kort en bondig geschreven dat de procuratiehouder geprobeerd heeft mü over te halen 't zaakje te verdoezelen. Maar Ik heb ronduit kleur bekend en meteen een goed woord voor dien domoor gedaan En 7 bont dan? Willem heeft vanmorgen 7 geld gezonden. In m’n portefeuille zit zijn brief. Ruim vol doende voor nog zoo'n stelletje bont, als je 7 graag hebt! Kor: daarna werd Veeiastra tot procuratiehou der benoemd In de plaats van zün met de noor derzon vertrokken voorganger.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 7