ONS BLAD I Meeningsverschil te Genève I F HERFSTTIJ DER POLITIEK Na Kreuger’s dood heden Het nieuws van In Zweden, Hongarije en Engeland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS JAPAN WAARSCHUWT AMERIKA TUSSCHEN HENDERSON EN SIMON d DE BAROMETER JOH. LAUWERS VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1932 DE VERSCHUIVENDE BERG BIJ COCHEM Dwarrelende ministers TWAALF BLADZIJDEN Hoover of Roosevelt Ontvoerde Engelschen De strijd om Boqueron K. N Het Lytton rapport Erkenning door Rusland Te Genève oMvangen Niets zeggen, maar afwachten De Franschen ontstemd Manoeuvres beëindigd Pauselijke medaille Voor Fransche militairen IC Gandhi en de Paria’s Telegram aan MacDonald 8 n NUMMER BESTAAT UIT Gapantserde smokkel auto in beslag genomen Thans acht millionnairs op de bank der beklaagden Werkloozenonlusten te Liverpool Na de laatste groote bergstorting wordt de berg bij Cochem dag en nacht door brandweerlieden bewaakt De kabinetscrisis in Hongarije ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Japan beter uit den Volkenbond Na hevig vuurgevecht Graaf Bethlen minister-president? 'hlen f V Herbert Samuel 1 VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 298 Bank of England. tusschen Henderson en Simon O O Het olie-contract met Rutland LONDEN, 22 Sept. (Reuter. De „Times' Geen spoor te ontdekken centlmeterdlkke Sokolnikoff te zins uitgesloten. 4 t met Gandhi in «icht. ul Mandsjoekwo erkennen. smokkelauto btf Strahlen in beslag I-. I e van mr. van Schalk in de Tweede Kamer de aanvaarding van i(|n ambt. Mandsjoekwo vestigt reeds consulaten Henderson vóór, Simon tegen een onmiddellyke discussie der gelijkgerechtigd heid landsche Zaken, von Neurath. Deze arriveerde vanmiddag per auto te Genève. Van Fransche zijde wordt verklaard, dat de Fransche delegatie tamelijk ontstemd is over Henderson. De Fransche delegatie schijnt een bespreking van de gelljkgerechtigdheidskwemle in het Bureau der conferentie van de hand te wijzen onder voorwendsel, dat alleen de Volken bondsraad of de Volkenbondsvergadertng be voegd is voor de behandeling dezer kwestie. ROME, 22 Sept. (Reuter) Z. H. de Paus heeft de gouden medaille van zijn pontlficaatsjublleum toegekend aan maarschalk Lyautey en admi raal Lacaze uit erkentelijkheid voor de moeite, welke deze zich gegeven heeft ten bate van het Missie-paviljoen op de Koloniale Tentoon stelling te Parijs. Hoek van Holland op een onbewaakten door trein gegrepen. deling van een groote politieke k' die op grond van zijn briefwissel Duitschen minister von Neurath thans zeer noodzakelijk Is gew< Hjj verbaasde er zich over, (hfj bedoelde de Fransche) ziel vatting verzet, temeer waar d< LONDEN. 22 Sept (Reuter). Het Uitvoerend Comité van de Volkenbonds-Unle, welke wordt geleid door Lord Cecll, is na een bespreking van de positie van Japan tot het besluit ge komen. dat hoe betreurenswaardig tiet ook is. waimeer een lid uit den Volkenbond treedt, dit toch beter te, dan dat da beginselen van den Volkenbond niet worden uitgevoerd. MOSKOU. 22 Sept. (Eigen telegram) Naar verluidt zal de Russische ambassadeur te Lon den, Sokolnikoff, vervangen worden door den Sovjet-gezant in Finland, Iwan Maisky. Sokol nikoff zou een belangrijken regeertngspeut gaan bezetten. (United Press) .t voorloopig Nederlandach elftal tegen Bristol .ven samengesteld. partij thans Kamer de Paragueezen verwacht. (United Press) .10 112 1.12 .10 10 14 30 114 30 Hoogste stand op Vrijdag war van.: 1«* Aahterutk NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD BOMBAY, 23 Sept. (Eigen telegram). In een conferentie tusschen Gandhi en den paria- leider Ambedkar werd besloten, een telegram te sturen aan MacDonald en de Engelsche regeering daarin te verzoeken, de door haar ge troffen regeling Inzake het kiesstelsel terug te nemen. Gandhl verklaarde zich bereid zijn honger staking af te breken, wanneer MacDonald dezen eisch vervult Talrijke Indische kringen verzoeken de In dische regeering. om een spoedige afsluiting de: onderhandelingen inzake de regeling van het meeningsvetechil tusschen Gandhl en de paria's mogelijk'te maken en Gandhi's leven te redden «United Press) ASUNCION, 22 Sept (Eigen Telegram) Vol gens hier binnengekomen berichten is de situatie der Bolivianen in fort Boqueron vertwijfelend. Elk oogenblik wordt een overgave van het fort aan MOERDEN, 22 Sept. (Reuter.) Tot nu toe te nog geen spoor ontdekt van Mrs. Pawley en Mr. Corkran, die 6 September door de bandie ten zijn ontvoerd. De roevers blijven niet lang op' eenzelfde plaats, ten einde te beletten, dat zij worden opgespoord. TSJANG-TSJOEN, 22 Sept. (Eigen tele gram) Volgens hier binnengekomen berichten, heeft de chef van de afdeeling voor het Verre Oosten van het Volkscommissariaat van Buit. Zaken, Karachan, den Japanschen ambassadeur te Moskou. Hfrota, medegedeeld, dat de Sovjet- regeering voornemens te. Mandsjoekwo in de naaste toekomst te erkennen. De vertegenwoordiger van de United Press te Moskou verneemt verder van bevoegde zijde dat de Sovjet-regeering bereid te oprichting van Mandsjoekwo-consulaten in Sovjet-Rusland toe te staan. Mandsjoekwo-consulaten zullen worden gevestigd te Blagowestsjensk. Wladlwo- stock, Chabarowsk en andere plaatsen. Reeds is een visum voor een Mandsjoekwo-consul te Blagowestsjensk reeds verleend. jat de Rijksregeering het iident der ontwapenings- teljjk zal beantwoorden op'Neurath. na zjjn aankomst 1érson een bezoek brengen, om ■ecies de redenen uiteen te zet- iland het besluit hebben doen •ap/ de verdere onderhandelingen der yigsconferentie niet deel te nemen verband moeten de geruchten echter naar een compromis zou zoeken in procureur-generaal eischt bekrachtiging i het rechtbankvonnls tegen verdachte van vergiftigingszaak te Bergen. GENEVE, 22 Sept. (Reuter). Het rapport van de naar het Verre Oosten gezonden vol- kenbondscommissle. die onder leiding stond van den vroegeren onderkoning Lord Lytton, is heden te Genève ontvangen. Het rapport te in het Engelsch opgesteld en omvat 40 blad zijden schrtjfmachineschrlit. Onmlddellijk is het rapport in het Fransch vertaald. WILHELMSHAFEN. 22 Sept. Gisteren arri veerde de Duitsche vloot, nadat de herfstma- noeuvres beëindigd waren, te Wllhelmshafen. De manoeuvres, die twee weken in beslag heb ben genomen, vonden in de Oostzee plaats. Daarna passeerde men Skagen. waar men de gra ven der in den zeeslag gevallenen heeft bezocht. De manoeuvres werden tenslotte in de Noordzee beëindigd. Ook de manoeuvres der Rijksweer zijn weer achter den rug. n Hongarije heeft de regeering-Karolyl met het oog op den tegenwoordlgen bln- nenlandschen politieken toestand met algemeene stemmen besloten het zware bijltje er bij neer te leggen. Tevergeefs heeft de rljksbestuurder Horthy getracht de hee- ren te bewegen door te blijven hakken. Zij hebben er genoeg van, nu lp de Hongakr- sche eenheidspartij, waaróp zij steunden, de splijtzwam voortwoekert met een sloo- pende srielheid. Reeds de tusschentijds noodzakelijk geworden verkiezingen toon den aan, dat de regeering van den consciën- tleuzen graaf Karolyi sterk aan sympathie had Ingeboet. Vooral de „Onafhankelijke agrariërs”, geleid door Gaston Gaal en Tibor Eckhardt, voerden daarbij met succes een ontevredenheidsc&mpagne. De kleine boe ren, die het zwaarst onder de economische crisis lijden door de ruïneuze prijsdaling der landbouwproducten, zagen hun geldeischen- de wenschen slechts ten deele door den dor ren graaf met het onkreukbare geweten In- gewlUigd. De kleine boeren zouden nu zelf graag het bewind In banden nemen, overtuigd als tij zijn, dat zij het beter zullen doen dan de - neerdwarrelen op den grond, is nog geens- NEW-YORK, 22 September. (Eigen bericht). Acht heeren van middelbaren leeftijd, alle acht dollar-millionnalrs en zakenlieden, die den roep genieten zeker niet minder knap te zijn als andere heeren uit dezelfde kringen, zjjn in rechten aangesproken over 138 mlllioen dollar schadevergoeding, daar zjj naïef genoeg zijn ge weest, zich door een negenden heer van dezelfde standing in de luren te hebben laten leggen. Deze negende heer was geen andere als Ivar Kreuger, die tot zijn dood gold als zakengenie en succesrijk financier, doch na zijn verdwijnen werd uitgekreten als internationale oplichter, avonturier en zwendelaar. De eisch is ingesteld door de Irving Trust Company, die het vermogen beneert van Kreu- ger’s „International Match Corporation”. De acht bovenbedoelde heeren. alle directeuren van de International Match, en Wien verweten wordt niet goed genoeg te hebben gelet op Kreuger’s doen en laten, zijn: Percy A. Rockefeller, lid van de bekende Amerikaansche gelddynastie en directeur van 51 ondernemingen; Francis L. Higginson, van de bankfirma Lee, Higginson Co., directeur van 12 ondernemin gen; Frederick W. Allen van dezelfde bankzaak, di recteur van 33 ondernemingen; Donald Durant, nogmaals van dezelfde bank, directeur van 6 bedrijven; Henry O. Havemeyer. president van een groote transportmaatschappij en directeur van 13 on dernemingen Samuel F. Pryor, directeur van 33 onderne mingen: Adrian H. Larkin, dito van 10 ondernemin gen; John McHugh, directeur der Chase National Bank en zes andere zaken. Men is geenszins van oordeel, dat deze heeren STRAHLEN (Kreis Geldern), 22 Sept. (W3.I Gistermiddag slaagden de douanen erin een gepantserde smokkelauto in beslag te nemen, na een hevig vuurgevecht, waarbij een van de smokkelaars ernstige kwetsuren opliep In den auto werd een groote hoeveelheid koffie en tabak gevonden. De wagen was met een staalplaat gepantserd. NEW-YORK, 22 Sept. (Eigen telegram). Het bekende Amerikaansche tijdschrift ..Literary Digest” organiseerde een on-officieele vóór- presldentsverklezlng. Volgens de eerste resul taten heeft Hoover met 28 193 stemmen de lei ding op Roosevelt met 27.654 stemmen. (United Press) LIVERPOOL, 21 Sept. (Reuter). De werkloo- zen-onlusten hebben zich gisteravond herhaald. Ettelijke, winkelruiten werden ingegooid en er werd zelfs een poging gewaagd om te plun deren. Deze werd echter dor het tijdig aanrukken van de bereden politie verhinderd. Vijftien personen werden gearresteerd. Rondom het onrustige deel van de stad, een van de armste wijken, is een polltle-cordon op gesteld; stilstaan Is verboden. BERLIJN. 22 Sept. (W.B.) Van officleele zijde wordt, naar aanleiding van de in de dag bladen verschenen berichten over een in het Uitzicht gesteld schriftelijk antwoord aan Hen derson. medegedeeld. Schrijven van den pr conferentie niet Natuurlijk zal Vi te Genève Hendi hem nog eens pr ten, die DuiJXch nemen, ai ontwapen) In dit dat men de ontwapeningskwestle als onjuist worden be schouwd. Duitschland heeft zich met zijn eisch inzake gelijkgerechtlgheld geenszins in een po litiek pruilhoekje willen terugtrekken, omdat het zich om de een of andere reden beleedigd voelde, maar heeft zich om gewichtige rede nen bij de verdere onderhandelingen terugge trokken. Men heeft In Duitsche regeertngs- kringen over het algemeen niet de bedoeling, de verdere ontwikkeling te overhaasten, maar is bereid, rustig af te wachten, wat de andere mogendheden doen om daarnaar zijn houding te bepalen. Wanneer den laatsten tijd weer ber- haaldelijk in de Fransche pers geschreven wordt over zoogena»”'de geheime documenten, dan kan daartegenover niet duidelijk genoeg gezegd worden, dat wij in het geheel niet bevreesd zijn deze geheime dossiers te publiceeren. Het ontbreekt tot nu toe echter aan duidelijke aanwijzingen. Genèvê. v pan waarschuwt Amerika. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Tolafoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS! Pér kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2 85 Mat geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem erfgenamen van Bethlen. De oppositie ver weet de thans afgetreden Hongaarsche Re geering dat zij te weinig krachtige maat regelen heeft genomen ter bestrijding van de crisis. Een verwijt even gemakkelijk als het oppositie voeren zelf. Het is nog niet duidelijk of graaf Karolyi zich na aftreden en een hernieuwde op dracht van eenlge zijner ministers wil ont doen, of dat hjj de eenheidspartij, welke voor een conferentie bijeen was geroepen, met een voldongen feit vóór heeft willen zijn om haar geen kans te geven haar on tevredenheid ovir zijn beleid te uiten. De ontevredenen in de eenheidspartij zouden graag den stichter der partij graaf Bethlen weer aan het hoofd der regeering zien, maar Bethlen acht den tijd daartoe nog niet ge komen. Voor een man als Bethlen, die houdt van een royaal gebaar, valt er in de tegen woordige benarde omstandigheden ook wei nig eer te behalen. De beslissing, hoe uit deze ministerieele crisis te geraken, ligt thans bij den rljksbestuurder Horthy, die de voorzitters der beide hulzen en de lei ders der politieke partijen zal raadplegen. tegepwoordlger van den Japanschen gezant te Washington, de Japansche zaakgelastigde Hl- rosi Salto, heeft verklaard. dat Japan geen oogenblik zal aarzelen uit den Volkenbond te treden indten het ach hiertoe door het rap port van de Lytton commissie genoopt acht. Japan vertrouwt echter, dat zijn actie In Mandsjoerije niet ongunstig beoordeeld zal worden. boek van strafrecht. Zij zijn ondanks hun groote successen en hun ervaring op zakenge- bied te goedgeloovig geweest, en zijn door Kreu ger om den tuin geleid. Doch dit wordt erg ge noeg geacht, om hen aansprakelijk te stellen voor 138 mlllioen dollar schadevergoeding. (United Press.) BOEDAPEST, 21 Sept. (V. D.) Naar uit goed Ingelichte kringen verluidt zou graaf Karolyi het ontslag van het kabinet hebben aangeboden ten einde de regeeringspartlj gelegenheid te geven haar houding te bepalen in den binnen, landschen politieken toestand zonder rekening te houden met den persoon van Karolyi Men krijgt meer en meer den indruk dat de afgetreden minister president niet met de ka. blnetsformatie zal worden belas*. Men ver wacht dat de nieuwe regeering zeer sterk be invloed zal worden door Graaf Bethlen waar, van het nog niet bekend Is of hij In het nieuwe kabinet ministerpresident zal worden. n Engeland zijn het vooral de liberale ministers, die los aan den nationalen regeeringsboom zitten en trillen in den storm, welke in het liberale kamp na de rijksconferentle van Ottawa is opgestoken. Toen Ramsay MacDonald na de welhaast verbijsterende stembusoverwinning der To ries een nationale regeering vormde, heeft men van liberale zijde onmlddellijk de vrees geult, dat deze regeering al heel spoedig een zuiver conservatieve en protectionistische regeering zou blijken, waarop Ramsay Mac Donald noch Sir Herbert Samuel en de zijnen veel invloed zouden kunnen uitoefenen. Deze vrees Is allerminst ongegrond gebleken. Engeland is den weg van protectionisme opgegaan met een voortvarendheid, welke moeilijk te rijmen valt met de liberale be ginselen. Sir Herbert Samuel en zijn libe rale geestverwanten meenden echter niet uit de regeering te moeten treden, omdat een regeeringscrisis voor Engeland, gezien den economischen en den internationalen politieken toestand, noodlottige gevolgen zou kunnen hebben. Het „agreement to dif fer”, de afspraak, dat de liberale ministers de volle vrijheid zouden behouden de in strijd met de liberale beginselen genomen regeeringsmaatregelen te hekelen zonder daaruit de consequentie van aftreden te be hoeven te trekken, maakte het hun moge lijk aan te blijven, zonder officieel de mede verantwoordelijkheid voor die maatregelen aanvaarden Thans echter na Ottawa, waar Engeland zich bereid verklaard heeft om zelfs de levensmiddelen ten bate van de dominions en ten laste van het Engelsche volk te belasten, wordt volgens liberale kringen het „agreement to differ” voor Sir Herbert Samuel tot een al te potslerlljken wassen neus, die zelfs den liberalen schijn niet meer kan redden, te meer, daar deze kringen van meening zijn, dat de lichte verbetering, welke In den Engelschen eco nomischen toestand heet Ingetreden te zijn, het aanblijven der Samuellsten als een nationaal belang te niet doet. Zal Sir Her bert Samuel hieraan gehoor geven? Hij heeft zich zijn beslissing voorbehouden, tot dat de door de Nationale Liberale Club ver oordeelde voorstellen van Ottawa den 28en September In het kabinet zullen worden behandeld. De liberale ministers zijn als gele bladeren aan den nog groenen conser vatieven regeeringsboom en de mogelijk heid, dat zij binnen afzienbaren tijd zullen -j-'w e herfstwind rulscht door •verschil- 1 lende regeeringsboomen en doet de ministers als bladeren sidderen of neerdwarrelen naar den grond van een ex-mlnisterieel burgerschap. In Zweden, waar dezen zomer de minister-president Carl Ekman in verband met de catastro- phale ineenstorting van het op lucifers- stokjes gebouwde Kreuger-concem van zijn setel tuimelde van schaamte, omdat hij het ontvangen van een tweede gift van 50.000 kronen uit de handen van Ivar, den zwen delaar, ten bate van de vrijzinnige volks- niet had willen bekennen, hebben de verkiezingen voor de Tweede van den Rijksdag plaats gehad. Deze verkiezingen hebben een aanzienlijke winst voor de soclaal-democraten opgele verd, die reeds de sterkste partij in den Rijksdag vormden. Hun zetelaantal steeg van 90 op 104, zoodat zij thans slechts één plaats minder bezetten dan in 1928. Ook de boerenpartij maakte een geweldigen sprong. ZU heeft 36 afgevaardigden in den nieuwen Rijksdag, terwijl zij slechts 27 in den ouden bezette. De conservatieven kre gen echter een gevoeligen klap en verloren 15 mandaten. De zaak-Ekman wreekte zich op de regeeringspartlj, de vrijzinnige volks partij. Haar zetelaantal liep van 28 naar 20 terug. Natuurlijk komt in dezen achteruit gang ook het nadeel tot uitdrukking, dat zij In deze crisistijden de regeeringsverant- woordelljkheifl heeft moeten dragen. De liberalen behielden hun vier zetels, terwijl de sinds 1928 van Moskou afgescheiden communisten onder leiding van Kllbom van hun 8 zetels er 2 moeten afstaan aan de Sovjet-getrouwen, die door Sillèn wor den aangevoerd. Het centrum, een nieuwe partij, welke de sulverheld In de politiek heet te beoogen, bracht het evenmin als de nationaal-socialisten tot een vertegenwoor diger in den Rijksdag. De regeering-Mamrin, die na het heen gaan van Ekman de zakën waarnam, is afgetreden en de soclaal-democraten heb ben de opdracht gekregen een nieuwe regeering te vormen. Er is echter een stroo- mlng onder de Zweedsche socialisten om deze opdracht terug te geven. Zij schijnen niet zeer belust op de regeeringsverant- woordelljkheld in deze crisistijden, te meer daar zij bet toch niet verder kunnen bren gen dan een mlnderheidsregeering, welke voor een groot deel van de medewerking der burgerlijke partijen afhankelijk zal zijn. In Zweden zjjn minderheidsregeeringen echter een veelvuldig voorkomende poli tieke figuur. Mochten de socialisten niet in de vorming van een regeering slagen, dan is het niet onmogelijk, dat de grijze koning een beroep op de succesvolle boerenpartij «al doen. een delegatie dch tegen deze op- lese delegatie steeds de meening toegedaan was. dat vraagstukken van dien aard niet in de hoofdcommissie maar in de politieke commissie gesproken dienen te worden. Nadrukkelijk verklaarde Henderson, zich zijn definitieve stelMngname voor te be houden en dat hij na ovjMeg met den voorzitter van het Bureau later op de kwestie zou terug komen De verdere punten der agenda werden af ge- handeld door het instellen van commissies en benoemen van rapporteurs voor de verdere be- studeering der kwesties. De besprekingen wer den daarna verdaagd tot Dinsdag as. Op te merken .valt nog. dat de kwestie inzake luchtbombarderaenten eveneens verdaagd is tot Dinsdag en wel met het motief, dat een der bij deze kwestie belanghebbende mogendheden. n.J Duitschand. momenteel niet ter zitting aan wezig was. Men schijnt dus van meening te zijn dat Duitschland as. Dinsdag wel aan de zitting van het Bureau zal deelnemen De controverse tusschen Henderson en Simon werd na afloop der zitting druk besprokeh. Van Engelsche zijde wordt verklaard, dat bij Simon slechts de bedoeling voorzit. tijd te win nen voor het voeren van particuliere besprekin gen met den Duitschen minister van Buiten- A GENÈVE, 22 Sept. In de zitting van heden middag van het Bureau der Ontwapeningscon ferentie eischte Litwinov. de Russische com missaris van Buitenlandsché Zaken, dat na be handeling van de zuiver zakelijke kwesties nu eindelijk eens een begin wordt gemaakt met de behandeling van het Hoover-voorstel en de Rus sische voorstellen. Simon verklaarde direct hierop, dat het Bur der Ontwapeningsconferentie in geen enkel op zicht bevoegd is politieke vraagstukken ,te be handelen. Daar dient de plenaire cofhmissie voor. Paul Boncour en Benesj steunden den Brlt- schen minister in diens opvatting. Henderson zelde daarentegen dat de behan- kvtestle. zooals eljhg met den is opgeworpen iets misdreven hebben in den zin van het wet- verneemt uit Tokio, dat de Moskousche cor respondent van het dagblad „Asahl” bericht, dat de overeenkomst, welke Matsukata met Sovjet-Rusland heeft gesloten, een ruilhandel- transactie behelst, waarbij Japan honderd duizend ton olie zal invoeren, terwijl vissche- rlj-uitrustingen enz. in ruil worden gegeven. Ten aanzien van het- Russisch-Japansche handelsverdrag wordt verder nog gem-ld, dat Japan het als een onvriendelijke daad be schouwt. dat de Amerlkaanscne vloot wordt geconcentreerd Japan wil derive zijn petroleum-toevoer onafhankelijk va™Amerika tot stand brengen. Verder schijnt het. dat generaal Mueto de Japansche bevelhebber in Mandsjoekwo, op dracht heeft ontvangen de onderhandelingen in te lelden, welke moeten voeren tot een Ja- pansch-Mandsjoekwos*'h economisch blok Japan zal Mandsjoekwo de volledige fabri katen verschaffen, terwijl Mandsjoekwo voor de grondstoffen zal zorgen. Ook zal de Japansche industrie in Mands joekwo gaan fabrlceeren terwijl ook overeen komsten zuilen worden gesloten tot regeling van den invoer van buitenlandsche waren in beide landen. NEW YORK, 22 Sept (Reuter) De ver- ALKMAAR PAYGLOP3 Barometers en Tbermometers i 11 i i i i i I 130 JO JO 0' 9 k e t

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1