ONS BLAD DE TEERLING GEWORPEN T GOED NIEUWS I 1 Firma YPMA VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS heden Het nieuws van Sir Samuel c.s. exit Neurath’s vlucht uit Genève Berging van de M 2 De opmarsch der Chineezen IN DIT NUMMER: DE BAROMETER John Simon blijft minister DONDERDAG 29 SEPT. 1932 f2 Het Weer KABINETSCRISIS DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Roode inval in China ONS NIEUWE FEUILLETON De aanslagen op Cuba ot tegen Kalergi He „Zep” passeert equator Masaryk’s stem De schepen van Nemi Schotland beeft LANCESTR. 69 - ALKMAAR Wij regelen de betaling in overleg met kooper Liever dictatuur dan slavernij De vaandrig der nationalë gedachte Werkloozenrelletjes in Engeland Buiktyphus in garnizoen te Kattowitz Vliegtuigen tegen rebellen Ramsay MacDonald’s nationale fictie Ook Australië gaat converteeren Japansche vliegers terecht De Joego-Slavische „Gouden koets” Sir Archibald Sinclair en Sir Herbert Samuel, de twee af ge treden liberale ministers ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 JOH. LAUWERS - I «I N00RDH0LL ANDSCH DAGBLAD VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 303 o De gezonken duikboot gelicht Vijf dooden Hoofdkwartier te New-York Nieuwe Japanse he troepen Zyn fractie steunt regeering a Hy had zelf willen blyven Zoo is het in Liberia Zon op 6.58, onder 6-41. Nieuwe Maan Vrijdag 6.50. Licht op 7.11. Wee«t Uw eigen baas over radio-ontvangst en programmakeuze. Breekt met de sleur! De radio van thans is niet meer die van de distributie-opkomst van eenige jaren geleden. Een modem eigen toestel met minimum onderhoudskosten, waarvan U jaren genoegen zult hebben. Wij leveren reeds vanaf f 8750 een goede TELtFUNKEN met serieuze service. Vraagt in vertrouwen bij de Over de samenwerking van Midden-Europa LONDEN, 29 Sept. (VD). In den afgeloopen nacht zijn te Edinburgh eenige korte aard schokken waargenomen. De schokken duurden ongeveer een minuut. Vele huizen trilden op hun grondvesten en vensters en deuren vleien open. Hulpverzoek uit Alaska WASHINGTON 29 Sept. (Reuter). Het Mi nisterie van Marine ontving van het Amerl kaansche draadlooze station St. Paul op Alaska een opgevangen radiobericht van 't Japansche Radiostation Otshishl, dat de Japansche Zuld- zeevllegers. die sinds eenige dagen vermist wer den zich aan de Mantanu-rivler op Alaska be vinden en dat zij om assistentie vragen. Hoogste stand op Donderdag 1 aar njn.: 7«g Achtera!' De teerling geworpen. De huisindustrie. Vergeten. Beulen en galgenmaaltyden. Het jachtavontuur. Het lijk bij de mirteboomen. O Successen in Noord-Mandsjoerye BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR' Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS i Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem een zeker „cul tureel Germanisme", d.wx., eefa zuiver intellec- tueelen invloed, ook de- buurstaten van Dultscb- land zullen hiertegen weinig in te brengen heb ben. puitschland kan hierdoor misschien meer wlnneki dan door een brutaal „Pan-Germa- nisme”. dat gevoerd wordt door diegenen, voor wie staten slechte legers zijn. NEW YORK. 28 Sept. (V. D.) Een onder zoek der politie te New York heeft vastgesteia. dat het hoofdkwartier der Cubaansche ter roristen zich te New York bevindt. Eenige we ken geleden heeft een zekere Enrico Itturaide te New York 500 gangsters voor een Cubaan- sebe contra-revolutle aangeworven. De politie heeft voorts kunnen constateeren. dat de pant serauto, die de bandieten gebruikt hebben bij hun moordaanslag op den staatspresident, van een Amerlkaansche fabriek afkomstig is, welke zich specialiseert op het fabrlceeren van pant serauto’s voor smokkelaars. Op Cuba ia de staat van beleg afgekondlgd BUENOS AIRES, 29 Sept. (Reuter). Groote escadrilles vliegtuigen zijn naar het district Formosa nabij de grens tusschen Paraguay en Bolivia gezonden, om aan eventueele onlusten het hoofd te bieden. KATTOWITZ. 28 Sept. <W. B.) Onder de sol daten van het garnizoen is een bulktyphus- epldemie uitgebroken. Tot nu toe zijn er vijf dooden te betreuren. Nog 88 personen lijden aan de gevreesde ziekte. NORTHSHIELDS. 28 Sept. (Reuter). De po litie zag zich genoodzaakt een charge uit te voeren en van de wapenstok gebruik te maken om een menigte werkloozen die een demon stratie hielden en poogden het stadhuis te be reiken, terug te drijven. Verscheidene vrouwen werden op den grond «geworpen, waardoor zij verwondingen opliepen. oen Ramsay MacDonald zich aan alle met een Japansche Zuidseevliegers terecht. Simon blijft in het Britache kabinet. CMneCscdie opmanch in Noord-Mandsjoerjje. Nieuws van de ontvoerde Engeischen. Berging van de M. 2. Onderhoud met generaal Snijder». Buitengewoon Congres van het B.K. Werklie denverbond te Utrecht. De afsluitdijk van de Zuiderzee voorloopig nog niet voor het verkeer opengesteld. Officieel wordt medegedeeld, dat de elfde Ja pansche cavalerie-brigade uit Hokkaido te Dai ren is aangekomen. Vandaar zal zij over Moek- den naar Charbln worden getransporteerd. De Mandsjoerljsce regeering heeft Baogoets.. bénoemd tot consul-generaal voor Mandsjoe- rjje te Wladiwostok. Baogoetaji is reeds naar Wladiwostok vertrokken. Er wordt een man gevonden, dood, een schotwonde in het hoofd. Is er een misdaad gepleegd? Amper is het schot gevallen of twee vrouwen vluch ten weg van de onheilvolle plaats. Eén van de twee wordt gegrepen. ZIJ en haar onbekende gezellin worden van moord beschuldigd Een boeiende roman, waarin de slimheid van de vrouw die van de po litie en van een handigen detective herhaaldelijk weet te t^rschalken. LONDEN, 29 Sept. (V.D.), De Liberale Si- mon-fractie In het Lagerhuis heeft gisteren avond vergaderd en een resolutie aangenomen, waarin zij de regeering haar volle en onvoor waardelijke medewerking verzekert. Hiermede zijn de geruchten als zou ook ge rekend moeten worden op het aftreden der Mi nisters, die tot de aanhangers van Sir John Simon behooren. definitief gedementeerd. De Conservatieve LonSensohe bladen veroor- deelen ten sterkste het uit het Kabinet treden van de vrjjhandelsgezlnde ministers. De Llberade „News Chronicle” begroet nat aftreden der Liberale Ministers, aangezien zij thans hun vrijheid hetben herkregen en bulten het kabinet r eer op actieve wijze van hun Li - berale opvattingen kunnen doen blijken. Verwachting: Matige lijdelijk toene mende Oostelijke tot Zuidelijken wind, later toenemende bewolking, aanvanke. lijk nog weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 772.0 te Stettin Laagste barometerstand 744.3 te Vardö. FRIEDRICHSHAFEN. 29 Sept. (Reuter). Het luchtschip „Graf Zeppelin" passeerde om 23 uur M.E.T. den Equator. Het luchtschip zal waarschijnlijk morgenochend tusschen acht en negen uur kunnen landen. MOSKOU, 29 Sept. (VD.) Het offlcleele Sovjet-telegraafagentschap deelt mede, dat het Chlneesche Roode Leger een grooten aanval heeft ondernomen op de Chlneesche regeerlngs troepen in de provincie Hoenan. De Roode troepen ..achten Hankau te om singelen. De Chlneesche regeering heeft troe pen gemobiliseerd om den communistlschen aanval het hoofd te bieden. In Weenen moest dezer dagen een oude firma, die rijtuigen maakte, haar1' betalingen staken, vooral om het feit, dat-^j-naar vor deringen niet kon incasseeren. Hij déze vor deringen is er ook een van 27.000 dinar voor de carosserie van den Kroningswagen van,den Konlng van Joego-Slavië. Dit geval is wel een model-voorbeeld van Balkansjofelheld Bjj de kroning van Konlng Alexander na den wereld oorlog was er in Belgrado een speciale maat schappij gesticht, om de kosten der feestelijk heden te betalen. Het meeste is ook betaald maar de vordering der Weensche firma Arm bruster bleef tot dusverre onbetaald. WEENEN, 29 Sept. (Reuter). Naar de „Neue Freie Presse" uit Genève meldt, zou minister president Herriot aan den vertegenwoordiger van dit blad hebben verklaard, dat hij als voor zitter der Pan Europa-Conferentie in Bazel zou aftreden. Als reden daarvoor gaf Herriot op den open brief van Coudenhove-Kalergi, welke In de ..Neue Freie Presse" werd opgenomen, en waarin hem woorden in den mond worden gelegd, die hij nimmer heeft gesproken en die ook van andere zijde reeds werden gelogenstraft. CANBERRA, 29 Sept. (Reuter). De Austra lische minister-president Lyons heeft medege deeld, dat de onderhandelingen voor het uil voeren van een reusachtige conversie der staatsschulden, bijna gereed zijn. Hij zal de volgende week de voorwaarden dezer ronversle aankondigen. PARIJS, 29 Sept. (V. D.) Een bijzondere medewerker van de „Petit Parisien” had een Interview met den Tsjecho-Slowaakschen presi dent over de samenwerking der midden-Euro- peesche staten. Masaryk stond op het standpunt, dat de midden-Europeesche staten vreedzamer en tevredener kunnen leven, naarmate zi) nau wer en meer oprecht samenwerken. Geen hun ner mag vergeten, dat zij gemeenschappelijke belangen hebben. Maar niet minder zou men op den gang van zaken vooruitloopen, wanneer men reeds thans aan een onmiddellyke en algemeene samenwer king tusschen deze staten in den vorm van een tolverbond of een juridische confederatie zou willen denken. Overeenstemming van volk tot volk is wenschelijk en mogelijk, wanneer men haar öpbouwt op de basis der meest begunsti ging. Tsjecho-Slowaklje is terstond daartoe be reid. Bovendien acht president Masaryk het on voorzichtig politieke en economische problemen dooreen te halen. Wat betreft de uitbreiding vaM een DE RADIO VAN THANS IS NIET MEER DE RADIO VAN VERLEDEN JAAR Tal van nieuwe krachtige bultenlandsche stations zijn te hooren. Er staat U dezen winter veel radio-genot te wachten, mits ge een modem ont vangtoestel gebruikt. De radio-techniek is op een tot nog toe ongekende hoogte van volmaakt heid gekomen, welke zich kenmerkt door: -Ongestoorde ontvangst der verschillende zenders Natuurgetrouwe weergave van spraak en muziek - HOOGST EENVOUDIGE bediening der ontvang toestellen er Enorme uitbreiding der programmakeuze. De prijzen der eerste klasse toestellen, luidsprekers, lampen en onderdeelen zijl STERK VERLAAGD. Ieder, zelfs met een bescheiden beurs, kan zich nu een eigen toestel aanschaffen Waarom zoudt gij nog langer wachten en U achterstelen bij DUIZENDEN die reeds thans, dank zij de nieuwe technische verbeteringen, eiken avond van de radio genieten, zooals nog nimmer tevoren? De radlotijd is gekomen! Schaft een eigen toestel aan. of vervangt Uw verouderd apparaat door een modem ontvangtoestel. Centrale-luisteraars, die de som van wekelljksche betalingen steeds grooter zien worden, zegt nu: JK STOP MET DAT EEUWIGE BETALEN". ben zij geen gebruik wenschen te maken, omdat zij wel voelden, dat hun tóch reeds gehavend liberaal prestige daardoor nog meer in het gedrang zou komen. Het aftre den van sir Herbert Samuel als minister van binnenlandsche zaken, van sir Archi bald Sinclair als minister van Schotland, en van de buiten het kabinet staande Sa- muelisten: markies Lothian, sir Robert Ha milton, Graham White, Foot en van de whips Walter Rea, Mackenzie Wood en Harcourt Johnstone beteekent evenwel niet een versterking van de orthodoxe liberale oppositie, daar zij de regeering zullen blij ven steunen in alle quaesties, waarin zij het met haar eens zijn. nmiddellijk is de conservatief sir John f 1 Gilmour in de plaats van Samuel tot minister van binnenlandsche za ken benoemd, terwijl aan den liberaal God frey Collins de portefeuille voor Schotland is toevertrouwd, die door sir Archibald Sin clair werd beheerd. John Gilmour’s vrij ge komen plaats van minister van landbouw is aan den conservatief Walter Elliott toegewe zen. De conservatieve Invloed in het kabi net Is dus weer versterkt en Ramsay Mac Donald’s nationale fictie heeft weer een gevoeligen knauw gekregen. Maar een mo reel gevoeliger klap is Ramsay MacDonald toegebracht door het aftreden van zijn trouwen vriend Snowden als Lord Privy Seal. Snowden, die MacDonald steunde en trouw bleef In de moeilijke dagen der regeerings- vorming, toen de labourpartlj de in de re geering blijvende leden buiten de deur zet te, heeft thans in een scherpen aanval op MacDonald verklaard, dat het beneden zijn persoonlijke waardigheid is, nog langer lid van de regeering te blijven. Dat de natio nale labour-ministers Thomas en lord San key MacDonald blijven volgen, Is voor den premier een schrale troost tegenover dezen slag. Niettemin Is hij vast besloten zijn na tionale fictie zoo lang te blijven volhouden, tot er een accoord bereikt is Inzake de oor- logsschulden en tot de economische wereld conferentie Is gehouden. Al is zijn nationale vaan ook gehavend tot een verrafeld dun doek, hij houdt het hoog als een teeken, waarin hij hoopt te overwinnen MacDonald Is een moedig man met karakter en het Is zeker voor de Internationale politiek beter, dat hij aanblijft dan dat hij heengaat. Maar Don Quichote was óók een moedig man ""iet karakter. PARIJS. 29 Sept. ‘(Reuter). Het vertrek van den Rljksmlnister van Bultenlandsche Zaken, von Neurath, uit Genève, heeft in kringen der Fransche delegatie eenlgsains verrassend ge werkt. temeer daar Herriot de Duitsche dele gatie zou hebben medegedeeld heden het woord te zullen nemen, met vermijding van de Fransch-Duitsche tegenstelling in de ontwape- nlngskwestie. De correspondent te Genève van de ..Petit Parisien" verklaart, dat von Neurath Herriot heeft medegedeeld, dat hij in Berlijn verzocht had. zijn vertrek 24 uur te mogen uitstellen, waarop geantwoord.was. dat dit niet ging, aan gezien hij onvoorwaardelijk aan den minister- - raad moest deelnemen. Tusschen beide delegatie* neeft alles zich dus in den meest hoffelljken vorm afgespeeld. Naar de meening van den berichtgever te Genève van het ..Journat’ zou Herriot op de ver klaringen van von Neurath een indirect ant woord geven, door vandaag uiteen te zetten, wat hij onder Volkenbondspolltiek verstaat. Wat tenslotte het ouderhoud tusschen Herriot en Baron Alois! betreft, merken de bladen op. dat deze bespreking niet slechts vanwege den hartelljken toon van beteekenis was, doch spe ciaal omdat was gebleken, dat men aan Italiaan- t sche zijde zeer veel begrip had voor het stand punt van Frankrijk. partij-politiek ontworstelde en onverdacht eerlijke tiedoelingen „nationaleregeering vormde om het Brit- sche Rijk aan den worggreep der economi sche wereldcrisis te ontrukken, hebben velen hem gekarakteriseerd als een Idealist, die een onvervulbare illusie najoeg. Ten gevolge van de geweldige stembus-overwin- ning der Tories moest MacDonald zóóveel conservatieven in zijn regeering opnemen, dat het nationale karakter van de nieuwe, combinatie meer een fictie dan een wer kelijkheid scheen. De orthodoxe liberalen en de vuurvaste Labourmannen, die in de oppositie gingen, staken het niet onder stoelen en banken, dat zij niet de minste fiducie hadden in een kabinet, dat, naar zij zeiden, slechts een nationaal masker had opgezet om de goegemeente te mislei den betreffende zijn waren aard en wezen, die zuiver conservatief waren. Niettemin bleek de suggestie, welke van Ramsay Mac Donald’s persoon uitging, zóó groot, dal hij niet alleen uit de Labour-gelederen maar ook uit de rangen der liberalen mede standers kreeg, die aan zijn boven-partljdig genoemde regeeringsformatie actief deel wilden nemen. Te verwonderen was dat niet. Want men mag niet uit het oog ver liezen, dat, indien Ramsay MacDonald na de stembus-zegepraal der Tories en de nederlaag der liberalen en der Labours zich uit de regeeringszaken zou hebben terug getrokken, de conservatieven onmiddellijK vrij spel zouden hebben gehad om hun meest rigoureuze protectionistische begeer ten bot te vieren, terwijl door de leiding van MacDonald en de medewerking der nationale liberalen en Labour-mannen althans de mogelijkheid ontstond de al te heftig achteruitstrevende conservatieven in bedwang te houden. Voor dese mogelijkheid offerden Ramsay MacDonald en zijn vrien den Snowden, Thomas en Sankey hun lid maatschap van de Engelsche arbeiders partij op, en hun nationale liberale mede werkers de eenheid der liberale party. MOEKDEN, 29 Sept. (V. D.) De opstand der onder bevel van generaal Soe Ping Won staande Chlneesche spoorwegtroepen, wordt van verschillende kanten bevestigd. De Chi neezen hebben niet alleen het grensstation Mandsjoeria bezet, doch ook Poehatoe, Chailar en Dalainor. De toestand wordt verscherpt door de nabij-/ heid van de Russische grens. Te Mandsjoeria werd het Mandsjoerljsche garnizoen ontwapend, de Mandsjoerljsche vlag neergehaald en de kazerne verwoest. De op standelingen sneden alle verbindingen af en omsingelden het Japansche consulaat. Uit Tsltslkar zijn Japansche troepen in aan tocht. Terwijl volgens Chlneesche berichten twee honderd Japansche en Koreaansche be woners werden gedood, verzekeren de Japan sche autoriteiten, dat de Japansche onderdanen zich over de Russische grens in veiligheid heb ben gebracht. Te Chailar zouden negen Japanners zijn ge dood, terwijl een Japansch bombardements- vliegtujg wordt vermist. Van Japansche militaire zijde wordt mede gedeeld, dat op 27 September j.l. een aanslag is ^bpleegd op een pantsertreln, waardoor de trein op 31 K.M. van Klrin is ontspoord. Drie wagons en de locomotief werden zwaar bescha digd. Acht soldaten werden gedood, terwijl 17 anderen gewond werden. NEMI. 29 Sept. (V.D.) Bjj het graven In het drooggelegde meer van Nemi zijn vlakbij het tweede schip van Caligula weer belangrijke vondsten gedaan. Er Is n.l. een kleine pilaster van zeer fijn maaksel gevonden, benevetn een aeer elegant pilaartje van rose en violet gevlekt marmer, met de kraagsteen, waarop net ge staan hee't die beide in de uitvoering doer denken aan deen dichtbijgelegen tempel der Ara Pacis. Een en a> t.er zou deel ultgemaakt neb ben van een tempeltje op het tweede schip. /e^oolang de ingevoerde tariefmaatrege- Aexx nog als tijdelijke noodmaatregelen konden gekwalificeerd worden, konden de nationale liberalen in de Engelsche regee ring' nog volhouden, dat zij hun vrijhan- delprincipes ongerept bewaarden. Toen deze maatregelen echter zoodanig werden uitgebreid, dat zij ontaardden in een alge meen tarievenstelsel, hadden zij de in de parlementaire Engelsche geschiedenis abso luut nieuwe constructie noodig van het „agreement to differ” om hun liberale figuur voor het politiek bijziende oog te redden. Volgens dit „agreement” behielden de libe rale fninisters het recht openlijk er» luide tegen eventueele protectionistische maat regelen der regeering te protesteeren zon der daaruit de consequentie behoeven te trekken van af te treden. Met dit handige kunstmiddeltje hield men de fictie der nationale' regeeringseenheid zoo niet hoog dan toch in leven. Want het bewaren dezer nationale eenheid achtte men, gezien de benarde omstandigheden, van grooter be lang dan het intransigent vasthouden aan het vrijhandelsprincipe. waardoor een re- geeringscrisis onvermijdelijk zou worden. Thans echter, nu de overeenkomsten, op de economische Rijksconferentie te Ottawa gesloten, zelfs een belasting op de voe dingsmiddelen ten gevolge zullen hebben, is het zengende vuur van het protectionis me blijkbaar eindelijk te na aan de reeds bont en blauw geschopte nationaal-liberale schenen gekomen. Sir Herbert Samuel en de zijnen hebben ten slotte tóch als diena ren geluisterd naar de stem der nationaal- liberale conferentie, die een onverbiddelijk vonnis uitsprak over de resultaten van Ot tawa, en in de jongste kabinetzitting me degedeeld, dat zij den regeerlngsbanken vaarwel zeggen. De teerling, die de Samue- listen zoo lang aarzelend In den kroes van hun besluiteloosheid hebben geschud, is ge worpen. Zelfs van de mogelijkheid, welke het .Agreement to differ” hun bood, heb- De Amerlkaansche Minister Stimson heeft verklaard, dat hij er een warm voorstander van is. den adviseur voor Liberia, die door den Vol kenbond zal worden aangesteld, met voldoende gezag te bekleeden om een einde te maken aan het kwaad der slavernij, dat, .aldus Stimson, de menachelljke gevoelens der geheele beschaafde wereld heeft geschokt. Dit standpunt heeft Stimson geformuleerd In telegrammen, welke hij gezonden heeft aan bestuursleden van Ame rlkaansche negervereenlglngen, die er tegen ge protesteerd hadden, dat de adviseur met dicta toriale macht zou worden bekleed. LONDEN. 29 Sept. (V.D.) Na negen maan den aan het werk te zL’ i geweest en de zaak te hebben voorbereid, is men er gisterenavond in geslaagd d. in Jan. j.l. ter hoogte van Port land met 60 man aan boord gezonken Brlt- sche dulLboot M 2 van d"n b 4 lichten, tot op 8 Meter onder den zeespiegel Alle vroegere pogingen waren mislukt en de Britsche Admiraliteit had aangekondlgd, dat het gisteren de laatste pc ig zou zijn. Den geheelen nacht is men blijven doorpompen, om de drijfkracht van het wrak zoo groot mo- gelbk te maken. Men hoopt de M 2 nog In den loop van vandaag naar Plymouth te kunnen sleepen. Alk maak PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers iWlilIWi

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 8