ONS BLAD H I De Bisschoppelijke zegen I ffr: IE 1 BI L R- KATHOLIEK PERSJUBILEUM VOOR ALKMAAR EN OMGEVING 32. HEILZAME INVLOED VAN DE PERS VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS Bu rgemeesterl ijk compliment Naar steeds hoogere idealen VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1932 a f 3 7 Mr. H. P. M. Kraakman mi f van De heer H. Kenter -c hl F i3 Eerste-luitenant, (hans reserve- kolonel der infanterie J. G. Lutz Dringende en vurige wenschen onzen Bisschop vervuld BISDOM VAN HAARLEM b1/:m t' Hf jHr Jr y - K Jh-ïL j X 1 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 g-, ff VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No 304 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD van 1 A Ed. P. RENOS, Deken van Alkmair 1 f En waar wij met dankbaarheid aan God rV l En zoo zag hij steeds wat hij hebben wou. En nooit zag hij wat nij had. En hij dacht eerst, hoe hij het minnen zou. Als hij het niet meer oezat. heb ik er het ling van meeningen of daden van tegen - althans wordt noodelooze klei- van den tegenstander nagenoeg antwoorden heeft 4 „Tantae molis erat.... JLoo moeilijk was X.... POSTREKENING No. 4350» ÏHl ‘V En hij kre?g wel, wat hij had verlangd. Maar hij kreeg het nooit op tijd, En als hij het had in zijn bevende hand, Dan was het zijn gloed-schoon kwijt. hoogere Idealen, naar een steeds betere en mooiere katholieke krant voor Noord-Hol- lands Noorderkwartier. Dit vijf-en-twlntigjarig jubileum Is ons een mijlpaal, maar geen grens. Vooruit! Ood wil hét! k l -H’" f» 'j ?.*7 ■w ~r ijf en twintig jaar geleden, toen verscheen er in de geuzenstad van 1573 naast een liberaal blad, dat toen reeds meer dan honderd jaar bestond en volkomen de volksmentaliteit van die dagen typeerde, een bescheiden, we zouden haast zeggen: een armeljjk katholiek blaadje. Met 'ngeloo lijk veel moeite was een be- drijfskapitaaltje van het in dien tijd nog zoo dure geld bijeen gebedeld; de geld schieters namen dat wisten ze genoe gen met een wissel op de eeuwigheid; voor een aandeeltje van honderd gulden moest men uren-en-uren-ver te voet of (wat 'n luxe!) per fiets „den boer op”, maar.... het aandeelen-kapitaal (hoezeer dan ook. niet-volgestort!kwam er in zóóverre, dat d€ nieuwe krant, heel knusjes „Ons Blad” genoemd, verschijnen kon. Kon? Nou ja! Dr was in Alkmaar een drukkerij, die, ook alweer omwille van de goede zaak, heel goedkoop werk leveren wilde, en de moed en de energie van de stichters, de heeren tnr. H. Kraakman. H. Kenter en luitenant Lute deze namen mogen wel bijzonder eervol vermeld wor den! vulden de financiëele en materiëele ongenoegzaamheid aan. Ood zou den verderen onmlsbaren zegen schenken I Er was een hoofdredacteur aangesteld, 'n man, die heuseheljjke artikelen schrijven kon, en in den heer J. Baart had het be stuur der nieuwgevormde vennootschap iemand gevonden, die op zichzelf eigenlijk een heele katholieke krant uitmaakte, een man, die nou letterlijk alles kon: adverten ties binnenbrengen, relaties aanknoopen, verslagen maken van raads-, polder- en andere vergaderingen, enz. enz. Een kamer in het toenmalige hotel „Neut" was het krantenbureau, en het beteekende een groote verbetering, toen eenigen tijd later de redactie en de administratie van het katholieke blad werden ondergebracht in een dorpswoning aan de Breedstraat. Wij mogen thans, nu de tijden zoo geheel verapderd zijn, en nu dat is het aller voornaamste! God Zijn zichtbaren zegen aan deze katholieke pers-ondememing niet onthouden heeft, met een zekere „snobisti sche” zelfgenoegzaamheid op dit alles terugzien, als we maar niet vergeten, dat daar, in het eenvoudig hotelkamertje en in het dorpswonlnkje aan de Breed- wat aan zou van i richten? Alle goede werken, alle krachtsin spanning der Katholieken zullen onvrucht baar blijven, indien ze nie’t tevens zich we ten te bedienen van het wapen: de Katho lieke Pers.” En Paus Plus XI zeide het volgende: macht en de invloed van de goede Pers _s zoo groot, dat zelfs de schijnbaar onbedui dendste werkzaamheid te haren gunste groote waarde heeft, van wege de gewichtige gevolgen, die er uit kunnen voortkomen Alles, wat gij voor de Katholieke Pers zult doen, beschouwen Wij als voor Ons per soonlijk gedaan. De Katholieke Pers ligt Ons na aan het hart, en Wij verwachten er veel, zéér veel van”. Aldus de thans regee rende Paus: Zijne woorden zijn dus bepaald tot ons gesproken en dus ook tot den gehee- len staf van stoere werkers, die in welke kwaliteit dan ook medewerken om ons N. H Dagblad te doen zijn een blad, dat óhder de goede, onder de Katholieke Pers eene eere plaats inneemt. Bidden wij Ood, dat ons N. H. Dagblac zoo moge voortgaan onder den rijken ze gen Gods, opdat én werkers èn lezers de voldoening mogen smaken, ook in dit op zicht te hebben gehoorzaamd aan hen. die ons door den H. Geest gegeven %ijn ons te besturen. standers; nee ring steeds vermeden. En hoe staat het met het dienen van een hoog ideaal? Ook dit is gemakkelijk te be- Het Noord-Hollandsch Dag blad heeft niet alleen een hoog ideaal maar het dient dat ook voortdurend met groote trouw en kracht: om dat te zien en te erkennen en om daarvoor oprecht waardeering te hebben, behoeft men niet noodzakelijk een aanhanger van dat ideaal te zijn; dat kan ook een ander trouw lezer van dit Blad als zich noemt Uw dw. WENDELAAR. Burgemeester van Alkmaar In de Katholieke gezinnen moet hangen een atmosfeer van Roomschheid, die de kinderen van af hun prilste jeugd inademen waaraan ze zoo gewennen, dat ze er op la teren leeftijd niet bulten kunnen. En onder de verschillende middelen, om die Katholieke atmosfeer in alle gezin nen te planten, noemt Z. H Exc goede lectuur. j „Het is allereerst noodzakelijk, dat we ons zelf en onzer kinderen verschaffen goede lectuur. Dan moet er ook aanwezig zijn een Katholieke krant, een Katholiek dagblad en geweerd worden de neutrale krant, het neu trale dagblad.” Om dezen dringenden wensch. die als een gebod klinkt, in vervulling te doen gaan, ts vóór alles noodlg, dat er een goed, een Ka tholiek dagblad zij, ook een gewestelijk, want niet alle Katholieken zijn bij machte de groote Katholieke bladen te lezen. Nu willen wij volgaarne aan „Ons Blad" het Noord-Hollandsch Dagblatj, de eer en hulde brengen, waarop het in alle waarheid recht heeft. Daartoe biedt zijn vijf-en- twintigjarig bestaan een ongezochte gele genheid. Eere en hulde aan het jubileerende Dag blad, dat de Katholieken van Noordelijk Noord-Holland in de gelegenheid heeft ge steld, te luisteren naar den Herder van ons Bisdom, en diens dringende en vurige wen schen te vervullen. De geschiedenis dier vijf en twintig jaren zal het duidelijk maken, hoe geen‘arbeid, geen moeite, geen kosten gespaard zijn, om „Ons Blad” te doen groeien tot dien vollen wasdom, dien het nu bereikt heeft in ons ..Noord Holl. Dagblad”. in het dorpswonlnkje straat, de grondslag gelegd is voor later in een kapitaal heerenhuis het Hofplein eenmaal uitgroeien tot het „Noord-Hollandsch Dagblad” heden. Door goed te beseffen, hoe klein wij toen waren in onze opkomst, zullen, wij eerst recht de juiste dankbaarheid kunnen voe den jegens Hem, Die dank zij ook de medewerking van de pioniers der katho lieke pers in Alkmaar en omgeving ons in latere Jaren den schoonen wasdom ge- schonkeh heeft, waarvan het „Noord-Hojr landsch Dagblad” thans lederen dag op nieuw getuigt. -t mogen constateeren, dat in de laatste vijl en twintig jaren'het Katholieke leven zich naar binnen en buiten bijzonder krachtig heeft ontwikkeld, daar is dat mede te dan ken aan den heilzamen Invloed en den moei- zamen arbeid van ons Katholiek gewestelijk dagblad. Neen wij vreezen geen tegenspraak meer wanneer wij durven beweren, dat ons Noord Holl. Dagblad niet alleen beantwoordt aan alle eischen, welke aan een gewestelijk blad mogen gesteld worden, maar zelfs die verre overtreft. Niet zelden zijn we in de gelegenheid, met voldoening en dankbaarheid te hooren spre ken over onze krant, en zonder de andere artikelen en de schrijvers uit te sluiten, moeten we hier toch even een bijzonder eere-saiuut brengen aan dien homo sapiens die ons wekelijks met zulke gedegen, hel dere, boeiende, en alleszins practische lee kenpreeken verblijdt. Neen, we staan niet alleen, als wij den invloed van een goede pers zoo buitenge woon hoogschatten. Lezen we niet in het Bisschoppelijk vas tenmandement van 1 Febr. 1926 het vol gende: „Steunt ook, zooveel In uw vermogen is, èn moreel èn financieel de goede pers, met name de dagbladpers. Bedenkt wel, de pers is de grootmacht van onzen tijd. Het dag blad is de kracht van elke partij, het groote middel om propaganda te maken voor hare beginselen.... Mochten toch alle Katholie ken beseffen, hoe gebiedend noodzakelijk het is, de Katholieke kranten te steunen! Z. H. Paus Pius X roemt ijker gedachtenis heeft weleer gezegd: wat baat het kerken te bouwen, missies te houden, scholen op te inds het Aikmaarsche Katholiek blad in 1918 dagblad werd en vooral de laatste Jaren, als een der troetelkinde ren van een groot katholiek dagbladcon cern, een belangrijke uitbreiding en verbe tering onderging, is het op waarlijk Amerl- kaansche wijze gegroeid, en steeds méér en steeds beter heeft het blad sindsdien aan zijn zware, maar verheven roeping kun nen beantwoorden. De geestelijkheid van Alkmaar en omge ving ging voort ons met haar vertrouwen, haar sympathie en haar aanbeveling te steunen, de wereldlijke autoriteiten toonden ons bij voortduring, hoezeer zij een principieele katholieke pers op prijs stellen, een groot aantal correspondenten en agenten zorgde dagelijks voor het nieuwste nieuws en voor méér abonné's en méér advertenties. En zoo stevenen wij met onze zwakke menschelijke krachten vóórt naar steeds et is heel gemakkelijk en heel aange naam. thans zij het in verband met de tijdsomstandigheden ook zeer bescheidenlijk het feit te vieren, dat Noord-Hollands Noorderkwartier, met Alk maar als centrum, sinds vijf en twintig jaren een eigen katholiek blad bezit. Aan alles, wat onze godsdienstige en zede lijke overtuiging; ons katholieke zelfbewust zijn, onze katholiëke fierheid, mitsgaders ook ons ideëel, en materieel belang en gemak dient, wennen wij o! zoo spoedig, en na ongelooflijk korten tijd aanvaarden wij dat alles als Iets doodgewoons, als iets, dat we eigenlijk altijd bezeten hebben, ais iets, dat we in ieder geval steeds hadden moeten bezitten Dat thans in Nederland de Katholieke Kerk erkenning en waardeering vindt, dat de Katholieken van Nederland bijna vol komen geëmancipeerd zijn, dat Nederlands Katholieken in de R.K. Staatspartij een politieke organisatie bezitten, welke Alle Katholieken van héél de wereld ons land benijden, dat de Katholieken van Neder land zich ekonomische en sociale groepee- rinpen wisten te vormen, welke ter wereld de gunstigste kansen bieden tot verwezen lijking van de idealen, die door onze groote Pausen in de encyclieken „Rerum Novarum” en „Quadragesimo Anno” werden aange duid, och! ’t lijkt ons allemaal zoo van zelfsprekend, en hoe naarstig zouden wij ons beklagen, indien ’t eens anders was! .'•Even veeleischend als wij tegenover de toekomst staan. als konden en mochten wij de toekomst gebieden, ons alle begeer lijks te schenken, even ondankbaar, of liever: even onnadenkend gedragen wij ons veelal ten opzichte van het verleden, dat ons in de meeste gevallen veel meer schonk dan onze ouders en voorouders zich in hun stoutste verwachtingen konden droomen. En zoo zijn en waren wij maar al vaak als de jongeling, waarvan de dichter zong: BUREAUX: HQF16, ALKMAAR Telefoon Administratie^433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkrpaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger (Jagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem In de afgeloopen dagen heb ik mij afge vraagd aan welke eischen een courant naar mijne meenlng behoort te voldoen. Die vraag zou ik aldus willen beantwoorden, ten eerste behoort ze haar lezers zoo snel mogeltjk een waarheidsgetrouw verslag te geven van al wat er In de wereld is ge beurd, voor zoover dit de belangstelling van haar lezers heeft en ten tweede be hoort ze zich een ideaal te stellen, dat ze haren lezers al dan niet opzettelijk telkens voorhoudt, daarbij de lezers nelpend dat langzamerhand nader te komen. Eene courant welke het eerste niet doét, doordat ze niet vlug genoeg is of het met «je waarheid niet te nauw neemt, zullen de lezers ontrouw worden. En een courant, welke zichzelf niet een ideaal stelt, is een commercieele instelling welke niet kan verwachten dat de lezers zich aan haar hechten. Wat ik nu op dit zilveren jubileum van het Noord-Hollandsch Dagblad (Ons Bladi* te zeggen heb is dit, dat ik hoogelijk waar deer zijn streven (meer in het bijzonder t.a.v. Aikmaarsche zaken, waarover ik een meer competent beoordeelaar ben dan over andere zaken) om zijn lezers zoo objectief mogelijk In te lichten. Herhaaldelijk heeft het mij getroffen hoeveel moeite dit blad zich geeft om zich dienaangaande zoo vol ledig mogelijke, voorlichting te doen geven v<5ór Jiet over een onderwerp schrijft. Be- sllste Jeitelijke onjuistheden slechts zelden in aangetroffen; ook standpunt van tegenstanders wordt zoo objectief mogelijk weergegeven. En daarbij wordt gewoonlijk een groote gematigdheid betracht in de beoordeeling of veroordee- De eerste maal, dat Zijne Hoogwaardige Excellentie, Mgr Aengenent. als Herder Van het Bisdom Haarlem, Zijne dlocesanen mocht toespreken, was op den elfden Ka tholiekendag te Haarlem (10 Juli 1929). „Gij rijt gekomen”, aldus Z. H. Exc.. „om gezamenlijk te overwegen de middelen, om tegen te gaan, een dam op te verpen tegen den stroom van ongeloof, die voortrolt door onze groote steden, die vooral in ons Bis dom zijn gelegen een stroom, die .voort rolt met zoo onhellspellend-hooge gol ven, dat duizenden en tienduizenden wor den medegesleept en weggespoeld. Nu hebt gij overwogen en besluiten aan genomen, die uit mijn hart gegrepen zijn. Enkele conclusies wil Mgr. bijzonder on- derstrepèn en de uitvoering ervan bijzonder in de aandacht aanbevelen. Juist gezegd acht Mgr. de zesde conclusie van de eerste afdeeling, luidende: „Dit alles valt samen te vatten in dit eéne: in het ge zin van Katholieken moet zijn een Katho lieke atmosfeer^ i’

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1