DE HUISINDUSTRIE Prikkeldraad Hanteering van het potlood I Van de .Perstribune Vergeten Bestrijding van misstanden f Harde lessen DOM OF VERSTANDIG? VRIJDAG 30 SEPTEMBER DE AFSLUITDIJK PATER J. VAN RIJCKEVORSEL Geen „echte” communist P. s. Loopbaan VISCH NAAR FRANKRIJK NOG GOED AFGELOOPEN Naar duurzaam herstel H A. C. de Bruyn Een sterke zuil die wankelt 'i EEN STUK SOCIALE WETGEVING DE NEERGESCHOTEN COMMUNIST Broeder Ignatiu*t Een gelukkige familie van een Hollandschen missionaris Q Critiek op Regeering de be- van en Anti-Communistisch Verbond Mogelijke bezuinigingen de mlssie-Welter „zonder het aange- pa ff* 'J f t I ehalve het vaststellen van minlmum- loonen, worden nog andere maatrege len getroffen ter bestrijding van de weg voor dan Het geluk, dat deze „gelukkige familie” vliegende najaagt, is geenszins te benij den.” ge. wat - ,n willen van con- renmin als van of geen maatregelen hongerende nationaal-sociallsten strekking voor een duidelijk als deze. Donderdag kwamen te Utrecht de hoofdbe sturen der bü ’t R.K. Werkliedenverbond aan gesloten vakvereenigingen in vergadeiing bijeen, teneinde hunnejiwnmen te doen hooren om trent hc^japportvvelter. Officieele gasten waren de heeren van IJs- selmuiden en Schoenmaker, leden der Eerste Kamer en de heer E. J. Luyff, secretaris der R.K. Onderwjjzersvereeniglng. De voorzitter, de heer A. C. de Bruyn, open de de vergadering met een uitvoerige rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Zooals bekend, werd tijdens de relletjes na de opening der Staten-Generaal op het Spul bij een charge der politie een zekere E. uit Am sterdam door een kogel in den bulk getroffen en zoo ernstig gewond, dat hij in 'het Zieken huis Zuidwal onmiddellijk een operatie moest ondergaan. In de berichten omtrent dit voor val was voortdurend sprake van den „com munist” E. De echtgenoote van den getroffene kwam de „Residentiebode” echter dringend namens haar man verzoeken om te willen ver melden. dat E. geen communist is, zelfs bij geen enkele organisatie is aangesloten. Als werklooze had hij van de gelegenheid gebruik gemaakt om voor een koopje naar Den Haag te komen, waar hij zijn familie, die aan de Amsterdamsche Veerkade woont, een bezoek wilde brengen. Uit kameraadschap is hij met de andere werkloozen meegeloopen en juist toen hij naar zijn familie wilde gaan, kwam E. op het Spui in ’t gedrang, waarbij bij door een kogel werd getroffen. Tot zoover de lezing der familie. Intusschen kan het blad nog melden, dat voor E. geen onmiddellijk levensgevaar meer bestaat, al zal hij nog gerulmen tijd in het Ziekenhuis moeten verblijven. In een artikel van „De Vrijheid”, het or gaan van de liberale Staatspartij, wordt met betrekking tot de huidige situatie der wereldcrisis o.m. het volgende gezegd: Critiek van den heer A. C. de Bruyn op het rapport der com missie Welter Naar wij vernemen, zyn de berichten als zou het voornemen bestaan den weg over den af sluitdijk in het begin van de volgende maand ten behoeve van het verkeer open te stellen, onjuist. In verband met den toestand van den weg en de bermen en van de uitvoering van verschillende werken is voorshands de over den afsluitdijk nog niet geschikt openbaar verkeer. Voorlooplg zal de weg ook nog niet voor het openbaar verkeer kun nen worden opengesteld. nomen, dan goeds bereikt:. ri, Onze verwachtingen daarop zijn echter nihil. *t Is immers maar al te waar: omwille van politiek zelfbehoud mogen en kunnen roode leiders de ekonomische waarheden niet aanvaarden! ter In Rome, waar hij wijlen kardinaal Van Rossum ontmoette. Toen deze vernam hoe hij altijd had getracht priester te worden, wist de kardinaal te bewerken dat Broeder van Rycke vorsel werd ontslagen van zijn geloften als lee- kebroeder: eenigen tijd later werd de toen 39- jarlge studentdoor kardinaal Van Rossum tot priester gewijd. Bij de plechtige consecratie van zijn nieuw kerkje waren tal van autoriteiten aanwezig, os. de Protestantsche burgemeester en een Luther- sche Dominee. „Een typisch symptoom van de cultureele crisis is de heerschende begripsverwarring. Zoo leerde de klassieke liberale economie, dat in het economische leven de overheid niets was, het individu alles. Hiertegenover leerde de socialistische economische politiek, dat de overheid alles moest zijn in het eco nomische leven en het individu hieraan ondergeschikt. Tusschen deze scholen in heeft men vergeten te zoeken naar de we gen, waarbij de overheid zou kunnen leiden en waarbij toch aan het individu de grootst mogeljjke vrijheid en verantwoordelijkheid gelaten kon worden. In plaats van die we gen te zoeken, heeft men elkaar bestreden en men bestrijdt elkaar nog op de puin- hcopen van onze beschaving.” (Babyloni sche spraakverwarring). listlsche scholen van christelijke, met name van katholieke zijde, nadrukkelijke bestrij ding hebben gevonden, en niet eerst sinds vandaag of gisteren. En deze bestrijding bleef niet negatief, maar stelde leer tegenover leer, waarbij aan overheid en individu de eigen taak werd gewezen, met de daaraan verbonden ver antwoordelijkheid en de over en weer te eerbiedigen rechten en'vrijheden werden gehandhaafd. Het is inderdaad bevreemdend, dat de medewerker van het liberale weekblad daaraan niet heeft gedacht. En hèt zou nóg veel bevreemdender zijn, wanneer hij er onkundig van was. Het invoer-contingent Wü hebben reeds eerder gemeld, dat het con- tigent voor den invoer van visch in FrankrUk gedurende drie maanden na 1 October a.s. zal bedragen voor grove visch 200.000 K.G. In verschillende bladen wordt thans richt, dat pogingen zjjn aangewend om de Fransche regeering te bewegen, dat thans reeds een deel van het quotum, toegestAan voor 1 Januari tot 30 Maart 1933, ten bedrage van 1.500.000 K.G. mag worden opgenomen. Voor wat dit laatste betreft hebben wy ons «gewend tot den secretaris van de Vischhande- larenvereeniging te IJmuiden, den heer K. Krab, en hem om eenige inlichtingen verzocht. Genoemde secretaris kan ons omtrent dit be richt niets anders mededeelen dan dat het uit de lucht gegrepen was. >ehandelen, scheen ons de u - van behandeling aanbevelens. Pater Mr. Beaufort, de directeur van onze Centrale voor Ontwikkelingswerk, zal. in een algemeene, sociaal.economische beschouwing, eenige - merkwaardigetendenzen van „het” rapport en de Regeerlngsvoorstellen belichten. Daarop voorfbóuwénd' Zal onze bekende Am. sterdamsche wethouder, de héér mr. Kropman, onder het oog- zien de vraag, of het bill Uk is, dat de Regeering opnieuw, zy het in afwij- king vin „het” rapport een naar het schijnt als tydeluk bedoelde inkomsten-vermlndering toepasse op onderwijzers, ambtenaren èn wttiz." lieden, met de bekende gevolgen voor het semi. rykspejsoneeL Onze- oud collega, wethouder Bekkér, die in zijn genoemde functie geacht moet worden heel th bet by zonder op de hoogte te zijn met het leed, met de nooden en behoeften van de werklocften, zal, waarschUnlijk niet zonder een^ enkel woord gewyd te hebben aan het rapport- Welter, nagaan wat in dezen tijd van de Ryks- overheld mag en moet worden geëischt, ter zake om met een liberaal blad te spreken „het steeds meer benauwende vraagstuk van de werkloosheid, haast nog minder benau wend om de kosten, waarmede daardoor ons staatsbudget wordt belast, dan 4 om haren demoraliseerenden invloed”. Ten slotte zal mr. van Maarseveen, de jurk, dlsche raadsman van ons Verbond, wiens laat ste pennevruchten aanvankelijk hoopvolle, zij het eenigszlns verdachte belangstelling getrok ken hebben, deze vergadering van voorlichting dienen over het kwaad, dat ons lager en vak-""..-, onderwijs bedreigt. Dp ontwerp-resolutie Is het scherpst waar zy zien over genoemd onderwas uitspreekt: „verzet is geboden”. Dat duidt mede op de groote volksbelangen welke op het spel staan. Hetkiydt geen twijfel: deze Vergadering aal zeker behooren tot één van de belangrijkste kt de geschiedenis van de Katholieke Arbeiders beweging. Moge zij in haar opzet en bedoeling slagen. Moge zij het hare ertSe bydragen om ons volk, in het byzonder de arbeiders, voor wier belangen de Katholieke Arbeidersbeweging zict^ met zooveel liefde en inspanning interesseert, langs de juiste banen met succes doo» dezen barren, zij het sociaal en economisch leerzamen crisistijd heen te helpen. Vier administratieve hulpmiddelen wor den voorgesteld om te bereiken, dat de huisarbeider en de arbeidsinspectie bekend zijn met het loon, en dat de arbeidsinspec tie kan nagaan, welke huisarbeiders voor een werkgever werkzaam zijn, waar zij huisarbeid verrichten en welke loonen zij eventueel moeten ontvangen en welke zij uitbetaald hebben gekregen. Er zullen in gesteld worden een- loonboekje, een huis - arbeidersregister, een loonlijst en een loon- register. Het loonboekje wordt afgegeven door den burgemeester der gemeente; deze loonboek- jes mogen niet aan jeugdige personen, d.z. personen beneden 18 jaar, worden uitge geven. Het huisarbeidersregister berust bij den werkgever en vermeldt de namen en adres sen van al zijn huisarbeiders en de adres sen hunner werkplaatsen, benevens de namen, enz., van de hulparbeiders, die door den huisarbeider tevens in het loonbedrijf opgenomen moeten zijn. De loonlijst moet goed zichtbaar in de daarvoor bestemde lokalen worden opge hangen en vermeldt de bedragen welke worden uitbetaald per ingeleverde eenheid of in tijdloon voor te noemen prestaties en voorwerpen of stoffen. Het loonregister moet ook door den werk gever aangelegd en tot in bijzonderheden bij gehouden wórden. Tenslotte is de huisarbeider verplicht bij het ontvangen en ihleveren van werk, den werkgever zijn loonboekje ter invulling aan te bieden. Zoo ziet men, dat de Regeering er ern stig naar streven wil, den huisarbeider en diens werk naar best vermogen te bescher men. Wie weet, welk een ellende de huisindu strie in vele gevallen beteekent, zal dit mooi sociaal streven der Regeering harte toejuichen. en bekent^ is, dat de N. R. Crt. nog niet zoo heel lang geleden zich er op beroemde, voor als na den dogmatische» vrijhandel ver knocht te zijn. Welnu, ook deze Sterke zuil wankelt, zoo gaat „Het Huisgezin” voort. „De'buitsche Minister van Landbouw heeft gisteren nieuwe maatregelen van contingenteering ten behoeve van inheem- In het Instituut St. Louis te Oudenbosch is Woensdag in den ouderdom van 59 jaren over leden de eerw. broeder Ignatius (in de were id de heer W. M. A. van Run, uit Zoeterwoude). Broeder Ignatius werd geboren uit een gezin met zeven kinderen, van welke er vier den gees- teiyken staat hebben gekozen. In 1889 deed broeder Ignatius zyn intrede in de congregatie van den H. Aloysius te Oudenbosch. De thans overleden broeder was sedert 1914 belast telkens me', de leiding van een der kloos ters, eerst als overste te Roosendaal, vervol gens te Laren (N.-H.l, daarna tot 1929 te Oudenbosch, waar hy tevens vicaris was van den algenieenen Overste en lid van het hoofd bestuur. De laatste drie jaren was hy weer overste te Roosendaal, doch moest wegens ziekte verleden maand zyn post verlaten om in het moederhuis verBer te worden verpleegd, waar hy .thans na een zeer stichtend ziekbed is overleden. van „de democratie” onherroepeiyk verloren werd gewaand. Voor die hoop in die kleine, mln of meer reactionnaire kringen, is Inderdaad reden, zoo. lang een Regeering het normaal schbnt te achten een commissie, van de samenstelling als die van Welter, noodig te hebben om haar te adviseeren over de meest vitale belangen van een volk. By dien gang van zaken is het mogelyk en dat doet in bepaalde kringen nieuwe hoop en oude instincten herleven dat een Re geering, waarin vier katholieke Ministers zit ting hebben, publiek, het advies van door haar zelf gekozen adviseurs ontvangt: randt het salaris aan van „een talryke groep onderwy- zend personeel” dat „vrywillig afstand (heeft) gedaan vap vele behoeften”, dus van onze religleuse onderwyzers en onderwyzeressen. De samenstelling der Commissie-Welter. wy zullen er niet meer van zeggen, ook niet, omdat haar rapport daaromtrent duideiyker spreekt dan wü het. zouden kunnen doen. Moesten wy* deze vergaderjpg, 'waar de eerst verantwoordeiyke leiders van ruim 200.000 ge. organiseerde werknemers byeen zyn, houden? Ongetwijfeld. Zelden stonden wy voor een oogenblik. waarin het om zulke groote volks- en arbeiders-belangen ging als thans. Honderd duizenden werkloozen dragen hun--verschrik, keiyk lot en staan aan of over den rónd wn het gebrek.-De Commissie-Welter had de vry. moedigheid zich op zeer onwelwillende wyze' aan die arbeiders en arbeidersgezinnen, welke, omdat er zoo geleden wordt, ons het naast aan het hart liggen, te vergrypen. Ons Verbond heeft zich terstond daartegen verzet en met waardeering kan worden gecon stateerd, dat de Regeering. aanvankelyk thans, de heer Bekker gaat daarop nader in, dit deel van het rapport niet Heeft overge nomen. Men denke voort* apn hetgeen de Com. -•--- resultaat af o. De „gelukkige familie”, zooals de Ameri- kaansche bladen het vliegende huisgezin Hutchinson hebben gedoopt, is behouden en wel in Engeland aangekomen. -1 Pa Hutchinson heeft onmiddellijk ver klaard, dat de opgedane ervaringen noch bij hem, noch bij zijn vropw en de beide zeven- en negenjarige dochtertjes den lust tot vliegen hebben bekoeld. Het gezin blijft even verzot als vroeger op de vliegmachine. Als zij straks terug zijn in New-York, wacht hun daar een nieuw toestel, daarmede zij onmiddellijk weer de lucht in gaan. Het zoo veelvuldig verblijf boven deze klein-menjphelijke wereld schijnt van Hutchinson geestelijk nog steeds geen hoogvlieger te hebben gemaakt zoo le zen wij -in de „Limburger Koerier": Aan het Engelsche weekblad „The Universe” ontleenen we een interessante beschryvlng van het wisselvallig leven van een Hollandschen missionaris. Pater Johan van Ryckevorsel, wiens nieuwe kerkje te Assen* op het Deensche eiland Funen dezer dagen op plechtige wyze werd ge consacreerd. Toen Pater van Ryckevorsel twaalf en een half jaar geleden in Asseno aankwam, een stad je van vier a vyfduizend zielen, was daar geen enkele katholiek. In de eerste Jaren was het geheele zangkoor Protestant en zelfs zyn mis dienaars waren niet katholiek. Maar thans by zyn koperen priesterfeest heeft Pater van Ryckevorsel een groote parochie van godsdienstige en yverige katholieken. Pater van Ryckevorsel zelf is een merkwaardige figuur. Reeds vanaf zyn prille jeugd was het zyn vu rigste wensch om priester, missionaris te mo gen worden. Maar tengevolge van zyn wankele gezondheid kon hy zyn studies op het seminarie niet voltooien. Hy deed nu zyn Intrede In de Congregatie der Leekebroeders van het H. Hart. Als leekebroeder was hy 19 Jaar werk zaam, eerst te Orminge in Noord-Italië en la- misstanden in de huisindustrie. Afgeschei den toch van de loonen, zijn aan dezen bedrijfsvorm ernstige nadeelen, inzonder heid van hygiënischen aard, verbonden, omdat de uitoefening van het bedrijf in hoofdzaak geschiedt in woningen of in ge bouwen, welke tevens geheel of gedeeltelijk bewoond werden, althans niet in behoorlijk 'ingerichte werkplaatsen. Om deze nadeelen tegeïh-te^gkan, is de mogelijkheid gescha pen om óp grónd van gevaar voor de ge zondheid, de zedelijkheid of het leven, be paalde soorten van a/bêid in dergelijke ruimten te verbieden of alleen toe te staan onder bepaalde vborwaarden. De daartoe strekkende voorschriften zullen niet beperkt blijven tot de eigenlijke huisindustrie, om dat in het zelfstandig kleinbedrijf, zooals het sigarenmaken, het schoenmaken, man- denmaken en meubelmaken rechtstreeks voor verbruikers, zich soortgelijke misstan den voordoen als in de huisindustrie. De schrijver, een landbouwkundig inge nieur, heeft op zijn beurt iets vergeten, en wel, dat er nog iets anders en iets meer is dan de klassieke liberale economie en de socialistische economische politiek. Dat liberalisme en socialisme zoowel in de économische praktijk als in de theorie op bedenkelijke wijze zijn tekort gSschoten en hun ondeugdelijkheid ^hébben gedemon streerd, staat ongetwijfeld vadt. En dat dit thans ook in het eigen orgaan van den Vrijheidsbond wordt erkend en neergeschreven, is merkwaardig genoeg, om er even de aandacht op te vestigen. Maar de schrijver had niet mogen verga ten, dat de dwalingen der Uberalè en socia- Er zyn weinig bU- eenkomsten waarvan doel en terstond, elk, zóó vaststaan men zou haar kim-, nen noemen: Wel. ter-vergadering. zy paart zich aan de reeksen soortgelyke, welke reeds gehou den zyn, met dit verschil, dat men thans weet welk standpunt de Regee ring betreffende de voorstellen der Com missie-Welter in neemt. Er is wel geen stuk, dat den laatsten tyd in breede lagen der ^evolking zooveel onrust en beroering heeft verwekt dan dat van genoemde commissie. Daarnaast heeft het in andere, zy het kleinere kringen nieuwe hoop doen her leven naar hetgeen tengevolge, naar het heet, By het vervoer van een stier van de Gebrs. Meeuwissen te Oud-Gastel werd het dier plot seling door een vlaag van dolheid bevangen, waarby het P. M. op de horens nam en tegen den grond smakte. Wonder boven wonder bekwam de man geen ernstige kwetsuren. Daar het dier verleden week ook al eens zulk een kuur had gekregen en den eigenaar C. M. ook had aangevallen, maakte men thans korte metten en werd het dier ter plaatse afge maakt. resultaat af te wachten van empirische onderzoekingen om trent mogelijkheden van bezuinigingen”, dreven door haar opvatting, dat „veel onder gunstiger omstandigheden nuttig en wenscheiyk scheen, zal moeten worden nage laten," zooal niet aan de orde stelt, zy het dan als gevolg van de haar verstrekte opdracht: verslechtering van het. lager- en ambacbts- onderwys; nieuwe verslechteringen van het in komen van het ry kspersoneelvergrootlng van de werkloosheid door ontslag op ruime schaal van werknemers in dienst van het RUk;" opj heffing van een aantal kantongerechten; ver mindering der Ryksbydragen in het Invalidl- teits- en Ouderdomstondsonthouding van de Invaliditeitswet; sterke beperking van de art. 99 en 100 der LW. Ryksbydrage in de administratiekosten der tal Rad envan Beroep; opheffing Centralen Raad van Beroep: vermindering van tal van subsidies; beperking van de zelfstandigheid der gemeenten, enz. enz. Men moet bew’óndering hebben voor de al zijdige kennis van de Commissie; het verklaart de zekerheid en het gemak waarmede over de meest gewichtige belangen van een groot deel van ons volk is beslikt. Het bevreemdt dap ook geenszins, dat de Commissie aanstonds voor zag, „dat vooral van" de .zijde van personen, organisaties endiensten, wier belangen daar, door wordefi. getroffen, het bekende verwijt zal (zou) worden vernomen, dat het „domme pot lood” onze (hare) bezuinigingsvoorstellen heeft beheërsehty. En de- Commissie ondarschatte zich waarschyniyk, toen zy zich Z de vraag Waagde „of het intelligente potlood” wél de bezulniglrijten had kunnen aangëven die. het resultaat- van onzen (haren) arbeid zyn ge. weest-". Wij gelooven Inderdaad, dat het „fntenigehte potlood" in -talrijke punten niet met .dutte voorstellen zou zyn gekomen. - wy hebben ^00 juist waardeering erover uit. gesproken, dat de> Regeering niet Is ingegaan óp bet, men zou geneigd zyn te spreken van fiet ergerlijke voorstel der Commisie-Welter ter zake van verlaging van dé steunnormen der Werkloozen. Die waardeering Spreken wy óók uit voor het pogen* "allereerst Ih dezen crisis- tyd de lasten, welke óns volk te dragen heeft, rechtvaardig te verdeelen. Wy hebben een en andermaal in dij rich ting gesproken; en nu de Regeering aan dezen, voor otv. Katholieken, sterk sprekenden elsch van natuuriyke rechtvaardigheid, die steeds, maar thans vooral, urgeert, in haar bekende belastlng.voorstellen tracht te voldoen, ware het O. L onbillijk, al blijft er overigens reden tot gegronde critiek, indien in deze vergade ring, van deze plaats, dit woord van waar, deering ware achterwege gebleven. •^Al bluft er overigens reden tot crittek.’’ Deze Regeering, die zeker niet voor haar ge. n'oegen geplaatst is aan bet hoofd van den Staat in dezen hoogst ernsUgen crlslstud, zal waarschyniyk by het bekend maken van haar voornemen- wel op eenige critiek hebben ge. rekend. Men zou kunnen zeggen: zy heeft aan spraak op critiek, zy het weloverwogen, objec tieve critiek. Men raakt in de Nederlandsche pers niet gemaMcelijk uitgepraat over dat allermerk waardigste de S. D. A. P. krakende feit, dat bij de eenige groote socialistische onderneming in ons land n.l. by de N.V. De Arbeiderspers loonsverlagingen en ontslagen werden afgekondigd. ■- Om de voosheid van het roode gedaas tegen alle bezuiniging op loonen, enz. te demonstreeren En nu behoeft de gedupeerde S. D. A. P. niet te denken, dat dit alleen gebeurt uit klein-menschelijk leedvermaak met „be drogen bedriegers” of uit spotlust met de lieden, die in den kuil vielen, welken zij voor anderen groeven, neen, het gaat er hier hoofdzakelijk om, de Tartuffe-achtige dubbeltongigheid der roode volksmenners te signaleeren; en daarin steekt een machtig middel om veel verblinden te waarschuwen. De groote kopstukken der S. D. A. P„ die zich thans met de affaire bemoeien, praten heel zakelijk over het feit, dat een socialis tisch bedrijf niet op een eilandje zit, wes halve men de ekonomische inzinking ook voelt. De heeren verzwijgen echter zorgvul dig, dat de „Arbeiderspers” een beschut bedrijf is, met vaste opdrachten en donaties van het N. V. V. Dit bedrijf staat er honderdmaal beter voor dan byvoorbeeld de fabriek of de on derneming, die zich, ook door de socialistische eenzijdige vrijhandelspolitiek de binnen- en buitenlandsche afzetge- biêden zag afgenomen. Toch kan zoo'n fabriek of onderneming niet tot looisverlaging overgaan zonder overladen te worden met schimp-sch^uten, terwijl zij aan staking, boycot en uitslui ting bloot staan. Bij de „Arbeiderspers” echter, die toch zeker niet noodiydend is, komen de groote partijbonzen op de proppen om het wijs beleid der loonverlagende en ontslaguitrei- kende bestuurders te loven. Dit eten van twee walletjes, breekt den agitators intusschen lellijk op. Ook iri eigen kamp worden harde nootjes gekraakt. Zoo kwam de vorige week het Rotterdamsche personeel van de „Arbeiderspers” in verg& dering bijeen, om te protesteeren tegen hun werkgevers, op wie het .duistert wel naar mijn woorden, doch ziet niet naar mijn daden” zoo uitstekend toepasselijk is. Van uit het personeel werd, nota bene, een voor stel ingediend om de zoogenaamde mede zeggenschap, welke, naar betoogd werd, toch maar een wassen neus betegkende, op te heffen. Dit voorstel werd voóral verde digd door den heer Romeyn,- voorzitter van de afdeeling Rotterdam van den Algemee- nen Typ. Bond. Een redacteur van de „Voorwaarts” moest als advocaat van zijn patroon optreden, doch ondanks diens wel sprekendheid, stemden er toch nóg 3ö mn de 76 aanwezigen voor genoemd voorstel, dat feëni brandmerk was op de voorhoofden van hun leiders. Het zijn wel ongewoon hardë lessen, die wordep uitgedeeld. - - Hard zjjn ze, maar,... verdiend’ En als ze nu maar ter harte werden ge nomen, dan waS er tenminste nóg tets Toen wij, te Iaat en in onvoldoende ma te, tot contingenteering overgingen, werd daartegen van de zijde der vrij handelaars groot gerucht gemaakt, schrijft „Het Huis gezin”. Zóó groot gerucht werd gemaakt, dat de minister, zwichtend voor den ook van an dere zijde uitgeoefenden aandrang, er in toestemde, eiken contingenteeringsmaatre- gel aan de goedkeuring van de volksverte genwoordiging te onderwerpen. In het buitenland doet men natuur- 1 ij k anders. Onze vrij handelaars ttanw- tingenteering niet weteriR||e- welken anderen maatregel tot verweer afweer ook. Slechts van één vrij handelaar, den Twentschen textielindustrieel Menko, is be kend, dat hij, die zijn leven <iang voorvech ter van den vrijhandel is geweest, daarmee brak toen hem bleek dat er geen ander middel dan beschermende restte om te voorkomen dat Japan onzen invoer van katoentjes in Indië geheel ver nietigde en daarmee aan onze textiel-in- dustrie den doodsteek gaf. nlangs heeft de Regeering aan f 1 Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden een ontwerp-Huisar- beidswet, d.i. een wet tot regeling van de huisindustrie. De huisindustrie is vanaf den tijd, dat de huisarbeid dezen naam kreeg om indu- strieelen loonarbeid buiten de inrichting van den ondernemer in de woning van den arbeider aan te duiden, in tegenstelling tot den arbeid van den zelfstandigen kleln- nyvere in zijn woning, een bron van schade voor de arbeiders geweest. De huisindustrie, maakt het den onder nemer mogelijk kosten te besparen voor werklokalen, vuur, licht en toezicht; zij vergemakkelijkt het voor hem om zich te onttrekken aan Arbeidswet, Veiligheidswet, Ongevallen-, Invaliditeits- en Ziekeverzeke- ring enz.; zij wentelt alle risico van on regelmatige werkgelegenheid op de arbei ders af; zjj maakt alle beïnvloeding van de arbeidsvoorwaarden door de vakorgani satie uiterst moeilijk. Maar de huisarbeiders hebben van dezen bedrijfsvorm bijna niets dan groote nadee len. Zij verrichten hun werk in kleine, niet voor bedrijfsarbeid geschikte ruimten. De mogelijkheid om overmatig lang te werken en vrouw en kinderen te doen medehel- pen, leidt tot het zich schikken in steeds lager loonen, die ten slotte op langen ar beidsduur en op gratis of goedkoope hulp berekend zijn. Zij missen alle aanraking met vakgerfooten, in wie zij mededingers zien. Zij dragen het volle risico van de con junctuur, want de werkgever heeft er geen enkel belang bij de hoeveelheid uit te geven werk naar iets anders te regelen dan naar zijn af zet op het voor hem gunstigste oogenblik. Een fabrikant moet rekening houden met de capaciteit van zijn fabriek en heeft er voordeel bij het werk zooveel mogelijk regelmatig te doen voortduren. De woning van den huisarbeider wordt door het gebruik als werkplaats voor bewo ning nog minder geschikt. Ieder verslag over huisindustrie schildert den algemee- nen wantoestand, dat gewerkt wordt in woon- en slaapvertrekken. Het minst on gunstig is het nog waar een dakkamertje overschiet als uitsluitend werkplaats, doen hygiëriisch staan die vertrekjes verre ten achter bij zelfs middelmatige fabrieks- lokalen. •Al deze en meerdere oorzaken maken dat met huisindustrie onafscheidenlijk verbon den zijn: lage loonen, lange arbeidsduur, kinderarbeid, ongezoijjje werkplaatsen, slechte bewoning, ontoegankeUjkheid voor organisatie, benadeeling van het gezins leven, De bedoeling is deze misstanden zooveel mogeluk weg te nemen, door de arbeiders met Imn gezinnen daartegen te bescher men, en dat is voorzeker een prachtig stuk sociale wetgeving! Welnu, het Verbondsbestuur neeft ernaar gestreefd -- de keuze van de inleiders is daar. voor een aanduiding dat, voor zoover het de Katholieke Arbeidersbeweging betreft, bedoel-. de critiek op een aantal punten der Regeerings’. voorstellen zou worden uitgeoefend. verwach- tend, dat zoowel Regeering als Volksvertegeu- terice nenerk int, van ne arr woordlglng daarmede by het bepalen van baar rvernSng^ln hera^: ^’t'^llriSlandpUnt emSt,g rekenü* de administratiekosten der dat bet-vrywél onmogelyk en voor deze vergadering <»k niet noodig is alle door de Regeering aan de orde gestelde vragen hier te békende volgon' Waardig. sche land-'en tuinbouwproducten kondigd. Zeg, dat het eene kwaad het andere op roept. Dat het contingenteeren van den invoer, het heffen van hoogere-rechten, het afkon digen van in- en uitvoerverboden een hel lend vlak is, waarlangs "men steeds verder afglifdt. Maar erken tevens, dat men niet werke loos kan blijven en zichzelf weerloos maken wanneer alle anderen het op de vernieti ging van uw uitvoer 'toeleggen en tevens hun producten in ongetelde hoevëelheden op uw binnénlandsche markt werpen. Het is met den vrijhandel als met de ont wapening: beide zijn goed mits algemeen toegepast, beide zijn onhoudbaar wanneer men ?e eenzijdig in practijk brengt. Van den heer Plate, den voorzitter deF vrijhandelsvereenïging, is het woord, dat protectie ëenauitvloeisel van onverstand en onkunde is. Aannemelijker klinkt de uitlating van dr. Hirschfeld, den direeteur-generaal van handel en nijverheid, dat. protectie ook voordeelen biedt, daar het anders ondenk baar zou zijn, dat zooveel landen er voort durend gebruik van maken. Om tot de N. R. Crt, terug te keeren, dit orgaan vindt hetv onbetamelijk, dat de Duitsche Regeering tegenover ,ons, „den besten klant dien Duitschland voor zijn eigen productie heeft,” maatregelen afkon digt, wélke onzen land- en tuinbouw ge voelig moeten treffen. Het liberale blad gaat verder: men schijnt, schrijft het, te Berlijn volmaakt vertrouwen te hebben in de onuitputtelijk heid \an ons geduld. En het Verzekert dat „men Nederlandsche belangen niet tot in het oneindige als voe der kan aanbieden aan de naar autarkie ri.i of als lokaas aan door dwaze leuzen verblinde kie zers.” De N. R. Crt. wil klaarblijkelijk tegen maatregelen, maatregele® van handelspo- litieken aard, of, ^vat lijnrecht tegen den De anderen blijven den vrijhandel trouw, vrijhandel indruischt, boycot. Dogmatische, vrijhandel beteekent: wat een ander ook moge doen of bedenken, hoe ver hij zich moge vergeten of te buiten gaan, de ongerepte vrijhandel blijft óns richtsnoer. De N. R. Crt. is thans bereid daarvan af te stappën. Wie, als zij, den graad, van geduld at on geduld in het geding brengt, heeft den vrij handel, a fortiori den dogmatischen vrij handel, reeds losgelaten en er een kwestie van opportuniteit of utiliteit van gemaakt." Door dollen stier op de horens genomen n de eerste plaats is gedacht aan vaststelling van minimumloonen. Het minimumloon doemt ten doode alle huisindustrie, die haar eenige bestaans reden heeft in de uiterst lage loonen van heele gezinnen. Hebben minimum-loon- bepalingen dus de bedoeling de ernstigste nadeelen der huisindustrie voor de huis arbeiders weg te nemen, zij hebben tevens tot bijkomstig gevolg dat de huisindustrie geen ernstige bedreiging meer vormt voor de fabrieksnijverheid. De grondgedachte van het stelsel, dat aan het ontwerp ten grondslag ligt, is, dat in een bedrijfstak, waarin de huisarbeiders loonen verdienen, die in vergelijking met, loonen voor gelijksoortigen arbeid in fa brieken of werkplaatsen abnormaal laag zijn en hierdoor oorzaak worden van over matigen arbeid, kinderarbeid en benadee ling van het gezinsleven, een raad of com missie kan worden ingesteld, waarin ver tegenwoordigers van ondernemers en arbei ders zitting hebben en die tot taak heeft te onderzoeken of het gewenscht is, mini mumloonen vast te stellen en by bevesti gende beantwoording van deze vraag zoodanige loonen vast te stellen, dan wel daartoe strekkende voorstellen te doen aan de bevoegde overheid. Het ontwerp eischt, dat de arbeid moet geschieden voor een onderneming; deze elsch dient om uit te sluiten, dat arbeid voor een huishouden, bestaande in b.v. Het herstellen van schoenen, het wasschen, strijken en repareeren van kleeren- e.y onder het wettelijk begrip huisarbeid zou komen. „Integendeel, hij blijft de met zichzelf ingenomen, zelfverzekerde waaghals, die op onverantwoordelijke wyze zijn gezin op- offe» aan een dolle zucht naar sensatie en reclame. De „g4ukkige familie”, noemen de Ame- rikaansche bladen het viertal, omdat bet steeds zoo gezellig met alle hulsgenooten tezamen ovef den aardbol rondvliegt. Hoe men het in geweten verantwoorden kan niet alleen zichzelf doch bovendien een vrouw en twee kinderen zonjier eenige aan leiding en zonder eenig nuttig doel aan een roekelooze Oceaanvlucht te wagen?, is een vraag, die deze bladen angstvallig ver zwijgen. Dragen de Hutchinson’s met hun avonturen immers niet in ruime mate by tot het verschaffen van de bonte afwisse ling in nieuwtjes, waar de groote massa van het lezende publiek om vraagt! Dwa zen, die zelf niet beseffen, dat hun verlan gen om bekend te worden slechts wordt uitgebuit om botte sensatie-zucht te bevre digen; en dat de vermaardheid, waarvoor zij vroolijk het leven in de waagschaal stel len, morgen al weer door een nieuwe sen satie verdrongen zal zljm Naar, wy vernemen, zal binnen eenige dagen de oprichtingsvergadering plaats vinden van deze vereeniging. Alleii die medewerking willen verleenen by de stichting van plaatsqlyke co- mitê's worden verzocht hiervan medede?Hw>te doen aan het secretariaat van het Anti-Com. munistisch Verbond te Soest. Men deelt />ns mede, dqt.deze vereeniging geen politieke doeleinden Ui haar programma kent. Krachtig^ samenwerking wordt beoogd met andere organisaties, welke eenzelfde of aanverwant doel hebben, zonder prijsgave evenwel van haar cnrjsteiyke beginulverkla- rlng. Vele adhaesiebetuiglngen uit verschillende plaatsen rijn binnengekomen, zoodat de grond slag van een krachtige nationale actie reeds is verzekerd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 21