R.K. WERKLIEDENVERBOND Wellner 5 GULDEN Landbouwhuishoudschool te Bergen voor een adres 7^° DRAMA INDE CULTURES AMSTERDAM-BANDOENG HEISTELLING GERAMD Een zwaar- en een licht gewonde PLECHTIGE INWIJDING Toespraak Mgr. Aengenent Boycot Duitsche goederen „o* VRIJDAG 30 SEPTEMBER De gewijzigde resolutie NATIONAAL CR1SIS-COMITE Radiorede jhr. S. v. Citters WERKLOOZENZORG STERK OVERTEEKEND Invoering luchtpostpakketten Amsterdams nieuwe leening GENERAAL SNIJDERS Verdediging DUITSCHE MAATREGELEN De resolutie FRANSCHE CONTINGENTEN Twee jaren geëischt Het gebouw De directeur spreekt Steunregeling groote gemeenten Mgr. Aengenent over de vrouwelyke jeugd WERKLOOZENZORG EN ONDERWIJS Over het tijdvak van 31 Juli 1932 tot en met 27 Aug. 1932 Het R.K. Werkliedenverbond tegen de voorgestelde verlaging De bond van N ederlandsche brou werijen protesteert tegen de Duitsche invoerbepalingen DE MOORDAANSLAG TE GRAVENHAGE Verduistering van f 70.000 DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER |0°t u'' w ZILVER OPCENTEN INVOERRECHTEN a Pontificale H. Mis in de kapel van het Moederhuis der Zusters Ursulinen De onderhandelaars Maandag in Den Haag Verlaging van het luchtrecht voor drukwerken, monsters en akten Legaat aan de mijnwerker» van verdachte De kracht van t idealisme Huldiging door Marine en Landmacht to°\ee« eeC op'. d® Moeder vergiftigt kinderen s De navordering reeds begonnen Voor versche zeevisch gezouten haring Bauduln als vertegenwoordiger der het terras en een 1 October—31 Stralen en den ver- 9*. -v Hierna werd de volgende ontwerp-resolutle goedgekeurd. af was de Marcel fijnzinnig waarin I die gèèn kwaad heeft een geestig, geschreven, Na de liturgische plechtigheden kwam men in de groote hal bijeen, waar de Zeereerw. Heer G. P. J. v. d. Burg, directeur van de Congre- den sociaal-economise hen chaos, waardoor de gatie der Zusters Ursulinen, Monseigneur harte. opheft, worden. En hij WEILNER-ZILVER FABRIEKEN ROKIN 109-111 AMSTERDAM Naar wij van de zyde van den verdediger In de strafzaak tegen de van dezen moord verdachten K. en P., mr. Nederveen uit Roer mond, vernemen, zijn thans de rapporten der deskundigen, inzake het briefje, naar hetwelk door het Haagsche Gerechtshof een onderzoek van deskundigen werd gelast, thans bij den rechter-commlssaris ingekomen. het gebouw ontworpen door Leyen te Bergen, die erin wereld thans wordt geteisterd en dat derhalve slechts „door de openlijke en oprechte terug keer tot de lec des Evangelies" duurzaam her stel en een herscheppingder maatschappij in Christelljken geest mag worden verhoopt; dat een krachtig middel daartoe gelegen is in de publiekrechtelyke bedrijfsorganisatie, die algemeen voltooid, door sterke sociale gebon denheid en door scherpe omschrijving van rech ten en plichten de anarchie in het economisch leven zal beëindigen en een rechtvaardiger ver- deeling van het geproduceerde zal bevorderen; doet een dringend beroep op de Regeering. Volksvertegenwoordiging en bona fide politieke partijen; roept alle welmeenende Katholieke werkne mers op t>m met en door de Katholieke Arbei dersbeweging levendige activiteit te ontwikke len om o.m. het in deze resolutie gestelde doel te bereiken en besluit deze resolutie te publiceeren en met de inleidingen ter kennis te brengen van be voegde autoriteiten, colleges en organen. Hierop werd de vergadering gesloten. De uitgesproken redevoeringen zullen by de drukkerij „Lumax" verschijnen. Wijlen mevrouw H. J. V. Waterschoot Schutte te IJmuiden heeft aan het Algemeen Mijnwerkersfonds vermaakt een legaat van 1000.uit de opbrengst waarvan in bijzon dere gevallen aan weduwen en weezen van Ne derlandsche mijnarbeiders een uitkeering kan geschieden. De Duitsche delegatie, die hoofdsteden der door de contingenteeringsmaatregelen bijzonder bedreigde landen bezoekt, zal Maandag en Dinsdag besprekingen houden met ambtenaren der betrokken departementen. deze dagen het allernoodzakelijkst; als de vro<M welyke jeugd met zorgen wordt omringd, dan wordt een Gode welgevallig werk gedaan; dat er goede huismoeders komen is van groote be- teekenis voor de toekomst. Dat het onderwijs In dit gebouw doortrokken zal worden van diepen en waren godsdienstzin, dat hier katholieken worden gevormd op een wijze, wparop we het niet beter kunnen denken daarvoor ken ik de Congregatie van Bergen dat is voor mjj een groote vreugde. Op de katholieke vrouw van de toekomst is mijn vertrouwen gebouwd; als die goed is, dan wordt er een heilig geslacht gekweekt, want wat de moeder in het kind uit werkt, blijft. Blij ben ik ook. dat onder de landbouwende bevolking, meer nog dan vroeger, diep-over- tuigde katholieke moeders komen, geschikt voor haar taak de huiselijke bezigheden goed te ver richten. Bljj ben ik. dat deze school toebehoort aan de Zusters van Bergen, die zoo nauw aan het Haarlemsche. diocees verbonden zijn, dat zjj zich met recht de diocesane Congregatie kunnen noemen. Naast de kweekschool, die R.K. onderwijzeressen opleidt en naast het Pensio naat. waarin ook toekomstige huismoeders ge vormd worden, is nu een derde- instituut ver rezen. vooral voor de kinderen uit den land bouwenden stand; ik feliciteer die Congregatie, aldus Mgr., met de totstandkoming van dit der de instituut, dat bovendien op zoo schitterende wjjze is opgetrokken. Ik verheug ml) er tevens over, dat haar werkkring is uitgebreid en wil gaarne openlijk zeggen, dat ook ik de beste verwachtingen blijf koesteren van de Zusters van Bergen, die ik veel heil en zegen toewensch op haar werk. Moge, aldus besloot Mgr., Gods zegen rusten op de Zusters van de diocesane Congregatie van Bergen (applaus)^» De Zeereerw. Heer G. P. J. v. d. Burg sprak vervolgens een dankwoord; eerstens aan Mgr. voor diens vriéndelijke woorden; vervolgens aan het gemeentebestuur van Bergen voor de pret tige samenwerking tijdens den bouw en voor de aanwezigheid by deze inwijding; den archi tect, den heer 3. C. Leyen te Bergen feliciteerde spr. met dit zooveelste gebouw, dat hij in Ber gen ontwierp. Den aannemer, den heer P. Smit te Alkmaar, bracht spr. een bijzonder woord van lof; bij diens dagelljksche werk legde deze een groote zakelijkheid, maar vooral een groot sociaal gevoel aan den dag. In verband hier mede wees spr. erop, dat het gebouw door werkloozen is gebouwd, zonder moeilijkheden en dat circa 70 a 80 arbeiders er gedurende vijf maanden aan gewerkt hebben, terwijl 30.000 loon werd uitgekeerd. Voorts betrok spr. in zijn Naar aan het „Vaderland” wordt gemeld, hebben een aantal Duitsche leveranciers van de Nedertandsche bierbrouwerijen een brief d.d. 8 dezer van den Bond van Nederlandsche Brou werijen ontvangen, waarin het volgende wordt opgemerkt „In de eerstkomende weken zullen Duitsche producenten en handelaren aan Nederlandsche brouwerijen weer zeer vele aanbiedingen, zoo wel van gerst, mout en hop van den nieuwen oogst, als van machines, doen. Zoowel door de politieke maatregelen van economlschen aard der Duitsche regeering als vooral door haar maatregelen tegen den invoer van Nederlandsche landbouw- en veeteeltpro. ducten en door de Duitsche devlezenpolitlek, zijn de Nederlandsche exportbelangen zoozeer benadeeld, dat het geheele economische leven daarvan catastrophale gevolgen ondervindt. „Daar de Duitsche regeering zonder meer alle goed geargumenteerde wenschen der Nederland- wegens verduistering van effecten ter waaide van ruim 70.000, gepleegd in de jaren 1928— 1932. Uitsprak over veertien dagen. Z H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent dankt directeur van den Burg voor de toezegging de kinderen op te zullen voeden tot echte katho lieke huismoeders. Met vreugde, aldus Mgr., ben ik naar Bergen gekomen, op de eerste plaats, omdat het gebouw tot stand gekomen is, waarin met grooten ijver en heilig enthousiasme ge. werkt zal worden aan de opvoeding van de vrouwelijke Jeugd. De zorg voor de jeugd is in Achard 1 tooneelstuk r het geloof van din idealist', l in zijn vrouw kan 'èien, haar, de ontrouwe, weer tot hem haar een goed mensch doet Te beginnen met het vliegtuig dat 6 Octo ber uit Nederland en 7 October uit Ned.-Indië vertrekt, wordt de gelegenheid opengesteld om luchtpostpakketten te verzenden. Het hiervoor verschuldigd^ luchtrecht bedraagt: ƒ1.50 voor elke 100 gram, met een minimum van 15. per pakket. Bovendien is aan gewoon port verschuldigd een bedrag van 1.35 voor pakketten t/m. 1 K.G., 1.75 voor pakketten van 1 t/m. 5 K.G., ƒ2.55 voor pakketten-van 5 t/m. 10 K G. Voorts wordt voorloopig voor het tijdvak Oc tober 1932 tot en met Maart 1933. bij wijze van proef, voor drukwerken, monsters en akten een .afzonderlijk luchtrecht Ingevoerd, n.l. 50 cent voor elke 50 gram. Dit reclft is belangrijk lager dan het tot nu toe voor deze stukken van kracht zijnde algemeene luchtrecht. Vanzelfsprekend bedraagt voor drukwerken tot 5 gram het luchtrecht, evenals voor de brieven ook 30 cent en zijn boven het nieuwe luchtrecht alsnog de gewone porten en rech ten verschuldigd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bet verlaagde luchtrecht niet van toepassing op pakjes. j_ Naar wij vernemen is de uitgifte 5.000.000 5% oblig. Amsterdam sterk overteekend, zoodat een zeer belangrijke reductie op de inschrijvin gen zal moeten worden toegepast. i 10° ce°oO‘' \|OO* Donderdagmorgen heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent de nieuwe landbouwhuishoud school der Zusters Ursulinen te Bergen (N.-H.) plechtig ingewijd Na de Pontificale H. Mis in de kapel van het moederhuis verzamelden alle genoodlgden en tevens alle bewoonsters van de verschillen de huizen der Congregatie in Bergen, zich in het nieuwe gebouw, waar Mgr. Aengenent, ge assisteerd o.m. door deken E. P. Rengs en ver schillende pastoors uit het dekenaat Alkmaar, de Liturgische wijdingen verrichtte. Tegenwoordig waren daarbij o.m. Mgr. H. J. M. Taskin, president van het groot-semlnarie Warmond; Kanunnik M. W. A. Wijtenburg; Pastoor C. Wjjnker uit Zandvoort, bisschoppe lijk inspecteur van het nijverheidsonderwijs; rector A. M. Kok, adviseur L.T.B.; verschillen de Paters Redemptoristen van het retraltenhuis St. Petrus Canlslus (de directeur, Pater Phlli- pona, was wegens een voltallige retraite ver hinderd); het Tweede Kamerlid Ch. v. d. Bilt; de heer N. Dekker, voorzitter L.T.B. en lid der Prov. Staten v. Noord-Holland; het dagelijksch bestuur der gemeente Bergen en voorts de leeraren en leeraressen van de nieuwe school. Donderdagmiddag is bij het Centraal-Station te Amsterdam een zeer ernstig ongeval ge beurd. Tusschen de Kamperbrug en het wacht huisje van de Noord-Hollandsche tram ligt een schuit gemeerd, waarop een stelling is geplaatst voor het verrichten van heiwerkzaamheden ter plaatse. Voorzoover ooggeuigen dit konden constatee- ren, is te tien minuten voor vieren een motor boot van de Noordhollandsche tram door nog niet bekende oorzaak tegen de heistelling ge varen. met het noodlottig gevolg, dat het ge vaarte met een vreeselijken slag neerstortte. F, éh der bij het werk betrokken arbeiders, die boven in de heistelling zat. maakte den val mede en werd daarbij zeer ernstig gewond Een andere arbeider, die op een schuit stond, liep een- wonde aan het hoofd op. Spoedig was de G. G. en G.D. gewaarschuwd, die den ernstig gekwetste per auto naar een der ziekenhuizen heeft vervoerd. De omgevallen stelling trekt buitengewoon groote belangstelling van het pu bliek. De politie heeft de zaak in onderzoek. Utrecht, die Welt er z o r g.” Als tweede punt werd behandeld de werkver schaffingen, waar de loonen wel is waar te laag zijn, mhar toch zouden moeten worden vermin derd. Hier ontging spreker alle logica. Het stop zetten van werken als Zuiderzeewerken is in strijd met de troonrede, die de werWoosheld noemt „bron van ellende". Of dit ’n besparing zou beteekenen betwijfelt spreker zeer, terwijl hij ernstig de vermeerdering der werkloosheid, welke daardoor zou ontstaan, voor oogen ziet. Tot slot vraagt hij. eerf degelijke Regeerings- zorg voor werkloozen. D^laatste spreker had te behandelen het rappor t-W elter en het O n d e r w ij s." Naar wij vernemen zal in de zaak tegen den 43-jarigen 3. va» B„ die als verdacht van den moordaanslag op den verkeersagent H. Baas te 's-Gravenhage in het Huls van Bewaring is in gesloten. als verdediger van verdachte voor de rechtbank optreden mr. Van ’t Hoff Stolk, uit Amsterdam. In verband met de voorgestelde verslechte ringen in de steunregeling der groote gemeen ten, heeft het bestuur van het R. K. Werklie denverbond met de besturen van Volksbonden en Werklicdenvereenigingen uit Amsterdam. Rotterdam, Den Haag en Utrecht vergadert! Als gevolg dezer bespreking is het volgend schrijven aan den Minister van Binpenland- sche Zaken verzonden: „Blijkens mededeeling in de pers ontvingen de besturen der vier groöte gemeenten van Uwe Excellentie bij missive van 27 Augustus j.l. ter nader advies een viertal voorstellen, inhou dende wijzigingen c.q. Intrekking van bepalin gen in de. bestaande steunregeling. Naar aanleiding daarvan veroorloven wij ons de vrijheid met het navolgende tot Uwe»£xcel- lentle te wenden. Na langdurige onderhandelingen van onder havige colleges van B. en W. en vakcentrales met Uw Departement, na maandenlange on rust in kringen van werklooze arbeide»s. kwam eindelijk de bestaande regeling tot stand en trad een zekere rust in bij alle, die hierbij ten nauwste betrokken zijn. Door de langdurige werkloosheid en het ge mis aan uitzicht voor groote troepen van ar beiders, om arbeid, in welke richting ook. te aanvaarden, is hetgeen bij hen aan laatste resten van welvaart nog aanwezig -is, uitgeput en de nooddruft tot het uiterste gestegen. In deze omstandigheden wijziging te brengen in de bestaande steunregeling, welke verslech tering Inhoudt, heeft niet alleen groote on rust, funest om verschillende redenen, tot ge volg. doch verlaagt, wat ernstiger is, het mi nimum, dat bereikt was. Mede aan de hand van de „Richtlijnen van het bestuur der R. K. Staatsparty”, naar aan leiding van het Ontwerp-Program 1933 en Rapport Welter gepubliceerd, waarin het heet dat „de overheid zal moeten zorgen, dat de lasten zoodanig worden verdeeld, da» ook zy, die buiten schuld niet door arbeid in het on derhoud van zichzelf en hun gezin kunnen voorzien, voldoende middelen voor het nood- zakeiyk levensonderhoud ontvangen.” en voorts, dat „men niet kan zeggen, dat de bestaande normen boven een dusdanig minimum uit gaan”, meenen wij er ernstig op te mogen aan dringen, bedoelde wyzigingen, welke wy der- halve*niet in onderdeden behoeven in te gaan, niet tot uitvoering te brengen. Waar is deze tot op heden met de vakcen trales, noch direct, noch indirect overleg ge-, pleegd werd, mogen wy Uwen Excellentie met nadruk verzoeken, dit alsnog te doen plaats hebben.” en wereldiyke hunne belang- lyk dank bracht voor diens vriendelykheid de inwüding te willen verrichten. Spr. herinnerde aan den wensch van wylen Mgr. Callier, om in het bisdom Haarlem een landbouwhuishoud school te zien verryzen en ofschoon spr. toen maals noch het geld, noch de kracht het werk aan te pakken, zei hy tot Mgr, Aenge- nent’s voorganger: „Als p het wilt, komt het voor elkaar”. Niet zonder reden liet spr. onder den eersten steen van de vroegere huishoud school beitelen: „in fide nihil haesitans”, want menscheiykerwyze gesproken was er in den beginne geen uitzicht, dat de school er komen zou. Thans, nS zes jaar (de verwachting was, na tien jaar) is het gebouw er; zes Jaar geleden werd met 6 leerlingen begonnen, die om ver schillende redenen al weer heel spoedig dwenen waren en dit 7de leerjaar Begint met 70 internen en 30 externen. Van harte hoopt spr. dat de zegen, door den hoogepriester over het gebouw afgesmeekt, er over moge neerdalen; wy van onzen kant, aldus spr., zullen trachten erin uit te werken, wat U gevraagd heeft, dat erin uitgewerkt zal worden; wy zullen er werken op echt Bergensche ma nier, met grooten yver, met enthousiasme en met groote biyheld; vooral dit laatste zal niet vergeten worden, opdat de kinderen, the hier vandaan gaan, overal in de gezinnen den biyden lach zullen bewaren, ondanks alles wat er aan leed geschieden zal. Spr. eindigt met den wensch, dat Monseigneur, evenals zyn voorgan ger zal kunnen zeggen: ik heb van de Congre gatie van Bergen nooit anders dan plezier beleefd. Het R. K. Werkliedenverbond in buitengewone vergadering te Utrecht by een op Donderdag 23 September 1932; gehoord de inleidingen over de beschouwingen en bezuinigingsvoorstellen der Commlssie-Wel- ter en over de voor het dienstjaar 1933 IngC- diende Regeeringsvporstellen om in het ge raamde tekort op de Rijksbegrooting te voor zien; spreekt als zyn meening uit: dat diet Rapport-Welter in het midden latend in hoeverre dit uit technisch financieel oogpunt geslaagd mag heeten behalve econo misch zwakke en aanvechtbare gedeelten met name te geringe wnardeering van het binnen- landsche ruilverkeer, tal van uitspraken en voorstellen bevat, die een betreurenswaardig ge- mis aan ethisch juist inzicht verraden, zoo ten aanzien van de voorgestelde verlaging van den werklpozensteun, de waarde van de arbeids kracht en de beteekenis van uitgaven door pu- bliekrechteiyke lichamen; ddt voor zoover de regeeringsvoorstellen uiting zyn van het streven om de lasten van dezen tyd over alle leden der volksgemeenschap zooveel mogeiyk naar draagkracht te verdeelen, zy waardeering verdienen; dat echter wegens de groote heerschendq, werkloosheid en niet het minst ook met het oog op de economische toekomst van ons land stop zetting en vertraagde uitvoering van produc tieve Waterstaatswerken met name het verder droogleggen der Zuiderzee economisch onjuist moet worden geacht; dat de subsidies aan werkloozenkassen niet verlaagd en in meerdere gevallen verhoogd moe ten worden en dat in het algemeen de finan- cieele hulp aan werkloozen, die slechts voorzie ning in Jiet noodzakeiyk levensonderhoud en meermalen zelfs dat niet waarborgt, stellig niet* voor verlaging inkaanmerking mag komen en in vele gemeenten zkl moeten worden verhoogd; dat meerdere uniformiteit in de wetteiyk ver plichtend te stellen steunregelingen dient, te worden aangebracht, terwyi voorts gewaakt dient te worden, dat de geboden hulp niet het karak ter van armenzorg aanrfeme; dat verzet geboden is tegen die voorstellen der Commissie-Welter en die maatregelen der Regeering, welke het peil van het lager- en vak- onderwüs verlagen, de gelegenheid tot het ge nieten van vakonderwus beperken en de finan- cieele lasten, welke ter zake van het vakonder- wys op de ouders gelegd worden, verzwaren. dat door de geforceerde afvloeiing van Ryks- personeel de werkloosheid nog belangryk toe neemt en daarom vervangen dient te worden door het onvervuld laten, voor zoover mogelyk, van vacatures; dat mede met het oog op de rechtspositie van het spoorwegpersoneel een betere ordening van het verkeerswezen urgent Is; dat voor zoover door de afwijzing van som mige voorgestelde maatregelen het geraamde tekort nieuwe voorzieningen eischt, gewezen mag worden op de mogelykheld van vrywillige en desnoods gedwongen conversie van staatsle ningen; op het denkbeeld eener couponbelas- tlng; op de mogelykheld om de progressie der voorgestelde heffing van opcenten op de ge meentefondsbelasting by een lager Inkomen, zoo noodig reeds by een inkomen van tien duizend gulden te doen aanvangen en voorts op de mogelykheld de invoerrechten, ook met behoud van hun fiscaal karakter, nog verder te verhoogen dan bereids is voorgesteld, terwyi door het voeren eener krachtige handelspoli tiek opbloei van het bedryfsleven en daardoor tevens ruimer vloeien van 's Ryks middelen mag worden verhoopt; dat voorts, met een beroep op de Encycliek Quadragesimo Anno geconstateerd moet wor den, dat als „uiterste consequentie van den in- dividualistischen geest in de economie” .geheel *t economisch leven op afschuweiyke wyze hard vochtig is geworden, onmeedoogend en wreed’ en dat de verwaarloozing der Christeiyke begin selen van gerechtigheid en liefde geleid heeft tot een zijner tooneelfiguren laat een parabel verhalen van den priester, die op een kwaden dag mis schien wel door schuldige nalatig heid, -zijn geloof verloren had. Zog gaarne wilde hij het terug hebben. Hij bad er om en zei maar aldoor tot zichzelf„ik geloof En op een schoo- nen morgen was het wonder van Gods genade voltrokken: hij ge loof de^weer! Die kracht van zulk idealisme moet ons allen doordringen. Niet door te vertwijfelen bij het kwade in den mensch, maar door het gelooven in het goede van den mensch wordt de gevallene, de onge lukkige, de getroffene weer opgehe ven. Als ’t kind ziet, dat men in hem gelooft, wil het dit geloof ook waardig zijn Als de lichtvaardige ziet, dat men in hem gelóóft, zal hij alles doen om ook werkelijk dggeen te zijn voor wien men hem houdt. Het geloof in iemand doet veel. Het geloof in iemand veredelt, be moedigt. heft op. Laat ons de kracht van ’t idealisme niet onderschatten! sche belanghebbenden en der Nederlandsche regeering afwyst, komt in Nederland steeds meer het streven op om bestellingen, die tot nu toe in Duitschland geplaatst werden, in andere landen te doen? Vocral de Nederlandsche brou werüen. die indirect onder de hoogst nadeelige gevolgen der bovengenoemde stagnatie in het economische leven hier te lande lijden, hebben het ernstige voornemen, machines, gerst, mout en hop, welke zy tot nog toe gewoon waren in Duitschland te koopen, dit jaar niet uit Duitschland te betrekken. In het antwoord dat een Duitsche firma (machinefabriek) op bovenstaanden brief heeft verzonden wordt o.a. opgemerkt, dat Duitsch land er belang by heeft dat een vry, onbelem. merd handelsverkeer met Holland kan plaats vinden, vry en ongehinderd, zooals het tusschen goede vrienden en buren vanzelf spreekt. De Vereeniging van Duitsche machlnefabrle. ken is in talryke besprekingen op zeer krach, tlge wyze opgekomen: a. voor een vry. onbe perkt verkeer met Nederland; b. teger. elke bevoorrechting van den Dultschen landbouw. In Duitschland zal men er naar biyven stre. ven, voor Nederland de vriendschap aan den dag te leggen, die in onze langdurige betrekkin, gen vast voor anker ligt.” de huldigings het Wilhelmus De generaal C. J. Snijders, oud-opperbevel. hebber van Land- en Zeemacht, leider van Leger en Vloot tydens de moeliyke mobilisa. tiejaren, is Donderdag 80 jaar geworden. Des middags te kwart over twee werd de generaal in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik en van een vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, zoomede van tal van genoodlgden, leden van het eere comité enz. iik hèT Kurhaus ontvangen, waar de voorzitter van het huldigingscomité oud-minister J. j. C. van Dyk een rede uitsprak en een oorkon de tot bevestiging van de plechtigheid aan- bood. Generaal Snijders, die In uniform gekleed was, betrad het podium om zijn dankrede uit te spreken. Onder alle gedachten, welke op het oogenblik myn diep getroffen gemoed ver. vullen, aldus ongeveer ving de generaal zyn rede aan, staat voorop myn eerbledigè'-dank aan H. M. de Koningin, die zich hier wel Jeeft willen doen vertegenwoordigen en ik verzoek H. M.'s vertegenwoordiger wel myn eerbiedigen dank te willen overbrengen. Spr. dankte daar na Z. K. H. Prins Hendrik, die het bescherm heerschap over het eerecomité voor dezen dag op zich heeft willen nemen en voor zyn aan wezigheid. Spr. mocht voor zich getuigen dat hy er steeds naar gestreefd heeft, het nationale be lang te dienen en hy verzekerde dat zoolang zyn stoffeiyke en geestelijke krachten zulks zullen veroorloven, hy ook in de toekomst steeds voor de nationale zaak op de bres zal biyven. (Daverend applaus). Hierna werd het Wilhelmus gespeeld. De plechtigheid in de Kurzaal werd byge- woond door de ministers Deckers en Donner, den burgemeester van Den Haag, den gouver. neur der Residentie, den vice-president van den Raad van State, de oud-minlsters Bos boom, Rambonnet. Fock en Idenburg, nage- noeg alle actiefdienende generaals, vele ge- pensionneerde opper- en hoofdofficieren. Eer ste- en Tweede Kamerleden, justiticele auto, riteiten, actief dienendj officieren en verte, genwoordigers van vereeniglngen. Te 2.10 uur werd de generaal met mevrouw Snyders binnengeleid door het eerecomité. On middeliyk daarna traden de Prins en de vice- Zooals gezegd, is den architect 3. ’C. geslaagd is een architectonisch schoon geheel te verkrygen. Het gebouw is in de dunne roode Limburgsche handvormsteen opgetrokken en maakt met de stalen ramen een voornamen indruk; het is 45.50 M. lang en 35.50 M. diep; geheel brandvry uit beton en hardsteen ge bouwd Gelijkvloers liggen in den voorgevel de leslokalen en de spreekkamers; in den achter vleugel tusschen huiskamer en keuken de groote refter, welke door katrol-deuren in drieën ver deeld kan worden. Midden in het gebouw is een groote lichtbal met glazen koepel, waaronder geriefelyke ban ken rond een monumentale schouw zyn aan gebracht. o De eerste etage bevat logeerkariiers en slaap, zalen met chambretten; ook op de tweede etage, waar de badkamers zyn aangebracht, is ruimte voor slaapzalen; de vloeren zyn rif- dermas- of tegelvloeren; een 50 M. lange, 4 meter beneden het waterpeil gelegen onder- aardsche gang geeft een verbinding met het moederhuis, waar zich de kapel bevindt. Het gebouw biedt plaats aan circa 150 k 160 leer lingen. De aannemer, P. Smit te Alkmaar, bouw de het in vyf maanden voor de som van 150.000.—. Voor de landbouwende streek die Noord- Holland is, is deze landbouwhuishoudschool een mooie aanwinst. 4 Nadat de voorzitter de vergadering had ge opend en eenige mededeelingen van onderge schikt belang had gedaan gaf hy het woord aan pater mr. D. Beaufort O.F.Mdie eenige beschouwingen hield over het raaport-Wclter. Spr. conclüdeert: le dat zelfs de beste overheidssteun geen afdoende verahderlng kan brengen, terwijl bo vendien vanuit katholiek standpunt bezien, een overdryven van tarieven niet toelaatbaar is. 2e dat dastische loonsverlaging om theo- retiSche exportkansen niet gerechtigd is, ter- wyi deze norm tot allerlei onrechtvaardigheden zou leiden. 3. dat waarschynlijk de economische betee-’ keiiis van de binnenlandsche markt toeneemt en dat den stijging van het loonpeil door da ling van het indexcyfer niet in haar algemeen, heid waar is Bovendien is door het op peil, brengen der loonen heel goed een verandering in de productie te wachten. Vervolgens was het woord aan Mr. O. C. J D. Kropman, wethouder van Amsterdam, die sprak over het rapport-Welter en het over- heids-personeel. Spr. gaf aan dat het rapport, ten aanzien van het Overheidspersoneel ver mindering van het personeel en verlaging dei salarissen wil. De commissie stelt voor de af vloeiing zoodanig te doen geschieden, dat daar, door 12% van bet totaal van Overheidsperso- neels-salarissen zal worden bespaard. Aan de hand van cyfers ging Mr. Kropman In op de practische beteekenis. welke de regee- rings-voorstellen zullen hebben en betrad in het byzonder het gebied der ongehuwden. Daarnaast zullen de inkomens der lagere amb tenaren komen beneden het mininiam. Het is onbillijk de inkorr.ans van het rykspersoneel te verlagen, omdat het argument als zou het levenspeil zyn gedaald, niet volkomen juist isl terwyi de salarissen zelf nog niet op peil wa ren. Bpr. zei tenslotte dat de regeering haar voorstellen in ambtenaren-aangelegenheden niet kan handhaven. Moge de' regeering eindeiyk eens de ambtenaren met rust laten! Na eenige discussie werd gepauzeerd. In de namiddagzitting waren, na de debatten over de inleiding van pater Beaufort, aan de orde de rede van H. A. Bekker, wethouder van sprak over .diet rapport en de Werklooze n- Het Nationaal Crisiscomité deelt ons mede, dat zyn voorzitter, Jhr. S. van Citters, Zater dagavond 1 October om kwart over 8 een radio rede zal houden over belde zenders, by welke gelegenheid mededeelingen zullen gedaan wor den over de werkzaamheden van het Nationaal Crisis Comité van 23 November 1931 af tot heden. Het Departement van Binnenlandsche Za ken heeft aan alle gemeenten een vrageniyst gezonden. By het samenstellep van dit overzicht zyn gegevens ontvangen Xan Ï039 gemeenten. Uitgegeven door de. gemeenten .zonder aftrek van subsidies van Staat c.q. Provincie), aan werkloozenkassen 1.526.162. Uitbetaald door werkloozenkassen 1.696.017. Door het Ryk is betaald ƒ661.218. Van 38 gemeenten met rond 255.000 inwoners o.m. Haarlemmermeer met 26.793 en Almelo mét 32.546 inwoners waren nog geen gegevens ginnen gekomen. SOERABAJA, 29 Sept. (Aneta). Toen de heer De V., employe van een der tabaksondernemin gen der Landbouw-My. Oud-Djember, gister middag van zyn werk uit de tuinen thuis kwam speelde zich daar een afschuwelyk drama af Zun vrouw lag bewusteloos met doorgeleden polsaderen, en in bewusteloozen toestand trol de vader ook zyn drie kinderen aan, twéé meis- jes van 9 en 7 jaar en een jongetje van 5 Jaar De onmiddeliyk ontboden dokter constateerde dat de vrouw gepoogd had hare kinderen te vergiftigen. Vermoedelyk heeft zy daarvoor gestampte kinine gebruikt. Het jongste kind is overleden. De vrouw en de beide andere kinderen zyn nog steeds bewusteloos, maar men heeft goede hoop op hun herstel. Het schynt dat de echtgenoote van den heer De V. geesteiyke afwykingen vertoonde, waar voor zy vroeger reeds ter observatie in een ziekeninrichting heeft vertoefd. 7De aanleiding tot de wanhoopsdaad moet vermoedelyk ge zocht worden in een familietwist. Het echt paar stond op het punt van scheiden. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers deelt mede, dat van verschillende zyden de vraag wordt gesteld op grond waarvan reeds thans Nederlandsche imjxirteurs 30 opcenten op het tarief van Invoerrechten te betalen heb ben. Zulks is. naar dit Verbond mededeelt, een indirect gevolg van het voornemen van minis ter De Geer om de voorgestelde 30 opcenten op de invoerrechten na te vorderen van 29 Sep tember 1.1. af. Met het oog hierop immers zullen degenen., die in eerste instantie de invoerrechten nebben te voldoen, dat zyn in de meeste gevallen- ex porteurs, convooiloopers e.d. ter vermyding van risico en moeite reeds terstond van hun op drachtgevers naast de bestaande invoerrechten storting van 30 opcenten vragen. Zy zyn dan zeker, dat zy aan hun toekomstige verplichtin gen tegenover de douane-autorlteiten kunnen voldoen. Zoodoende heeft in dit geval de aankondiging van het voorstel tot navordering ten gevolge, dat gehandeld wordt als ware het betrokken wetsvoorstel reeds aanvaard. Het O. M. by de Haarlemsche rechtbank heeft Donderdag twee jaar gevangenisstraf ge ëischt tegen den vyftlg jarigen G. V.. vroeger chef der effectenafdeeling van het kantoor- Raarlem der Rotterdamsche Bankvereeniging. dankwoord den opzichter Van teekenaar. Den aanwezige geestelyke autoriteiten dankte spr. voor stelling, vooral mevr. DekkerKoedooder. een van de Initiatiefneemsters voor de oprichting. Byzondere dank bracht spr. aan het Tweede Kamerlid Ch. v. d. Bilt, voor diens bemidde ling by de Regeering, aan wier hulp voor een groot deel de totstandkoming van deze school te danken is. Na nog gewezen te hebben op den vernieuw den geest, die in verschillende parochies ont staat, als daarin eenige oudleerlingen uit Ber gen terugkeeren, eindigt spr. met den wensch, dat Gods zegen op dit instituut moge rusten. (Applaus). Burgemeester mr. .H. D. A. van Reenen wenschte de Congregatie namens het gemeente, bestuur van harte geluk en ultte den wensch, dat de samenwerking steeds zoo prettig mocht biyven als die tot dusverre geweest was. Het met 1 October aa. Ingaande contingent voor versche zeevisch en gezouten haring, is door, de Fransche regeering aldus vastgesteld: Fijne versche zeevisch, tydvak 1 October31 December 1932 2850 qulntalen. Fyne versche zeevisch. tydvak 1 Januari31 Maart 1933 2850 qulntalen. Grove versche zeevisch, tydvak 1 October 30 December 1932 14000 qulntalen. Grove versche zeevisch tydvak 1 Januari— 31 Maart 1933 14000 qulntalen. Gezouten haring tijdvak December 1932 10600 qulntalen. Gezouten haring tijdvak 1 Januari31 Maart 1933 7000 qulntalen. Een quintal is 100 KG..bruto. admiraal Koningin binnen. Achtereenvolgens werden marsch van Pierre Palla en ten gehoore gebracht. Aan het einde der plechtigheid in de zaal weerklonk weder het jj/llhelmus. Daarna begaven allen zich naar ter bijwoning van het défilé, onder algemeen bevel van kolonel.garnizoenscommandant J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Vele duizenden belangstellenden sloegen het défilé gade. Daarna was er een receptie in het Kurhaus, waarby tal van militaire en burgerlijke auto, riteiten en deputaties van marine en land macht, zoomede van 37 vereenigingen en voorts ontelbaar vele particulieren den jarige kwamen complimenteeren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 22