Herriot, de H H Schrijven Z.H. den Paus van „evenwichtige*5 s= M Het nieuws van heden Eert'slecht begin Duitschlands geheime bewapening r WekelijkscheFostvlu chten op Indië TITOELESCOE IS OP ZIJN TEENTJES GETRAPT JOH. LAUWERS DE BAROMETER .1 VRIJDAG 30 SEPTEMBER DE TORNADO BOVEN PORTOR1CO ■b Noodweer boven de Riviera Groote geheimzinnigheid Succes der Chineesche Spoorwegtroepen Fort Boqueron heroverd De Engelsche Mussolini Sir Oswald Moslj Geen bewijsmateriaal Gandhi thans gewoon gevangene te Paria’s als priesters |M£DAhfS^nQAhG|DATAVlAgQAnDOLnG .UTL /VlSTERdANlBUDAPCST IR< <TUCn£| KAPACMI lUSMIRL De aarde beeft nog Bezorgde buren in Oost-Europa H.M. df Knningin-Moeder tjidens haar verblijf in Freudenstadt Schwarzwald Japan zal er een eind aan maken De taak der Engelsche regeering Mosley propagandist het fascisme Russische duikboot niet gezonken Bevolking vlucht op de daken der huizen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT-EN-TWINTIG BLADZIJDEN Lichting der „M II** mislukt i’l I J. PHILIPPO SPOORSTRAAT 47 nXKMAAB, Kazernes en regeeringsgebouwen tn puin geschoten Twee zeldzame foto’s van den wervelstorm boven Portorico, die een uursnelheid van 200 K.M. had 1 e o A Aan de Aartsbisschoppen en bisschoppen van Mexico Frankryks vrees overdreven De duikboot weer op den bodem der zee ~*"r' t Twee menschen verdronken PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers Het WeeroMMiMMHMs OP WANDELING i' Ontploffing op Itallaanschen Oceaanrens. I Aardbevingen op Chalcidice duren voort. Succeaeen der Chineesche spoorwegtroepen. de O I I 1 Groote vreugde te Asuncion van Finsche haven binnengeloopen Paniek in Saloniki Beleefd aanbevelend 'o A i l JSVOCitl 5 Z. H. Exe. Mgr. Aengenent naar Berlijn, ter bezichtiging van een Graalhuis. Aan boord van den Oceaanstoomer bevinden zich o_a. de Amerikaansche gezant in Rome en de kort geleden van zijn functie ontheven bur gemeester van New-York, James Walker. De „Times” over den Duitschen gelykgerechtigheidseisch Ontploffing in Italiaanschen Oceaanreus ATHENE, 30 Sept. (Reuter). De inwoners van Saloniki vluchtten na de jongste aardbeving uit de stad. ZIJ bestormden in panischen schrik ieder vervoermiddel, dat ze vinden konden, en trachtten over land, water of door de lucht Athene te bereiken. Nieuwe aardschokken op Chalcidice Er is niets van aan, zeggen de Bolivianen LONDEN, 30 Sept. (Reuter), De mutaties in het kabinet geven de pers aanleiding tot be- schouwingen over de buitenlandsche politiek. LA PAZ, 30 Sept. (V. D.) De berichten uit de Paraguaansche hoofdstad Asuncion worden door de Boliviaansche regeering officieel ge dementeerd. Telgegeven wordt, dat hevige ge- vechtefl hebben plaats gehad, doch het Fort Boqueron is niet door de Paraguaanscne uoe pen heroverd, het is niet van de buitenwereld afgesneden en staat in normale verbinding met de Boliviaansche strijdkrachten. Noodweer boven de Fransche Rivier*. Plechtige inwijding landbouwhnishoudschool Ie Bergen (N.-H.). Hoogste stand op Vrijdag 1 uur nun.: 7tt Stilstand Contingenteering van schoeisel met zes maanden verlengd. Is Uw ADRES voor Kruideniers- en Grutters waren. Koffie. Thee. Wijnen. Koek. Biscuit en Chocolaterie. BOMBAY, 29 Sept. (Reuter.) De Britsch- indteche regeering heeft aan Gandhi meege deeld. dat hij voortaan als een gewoon gevan gene zal worden behandeld, wat zijn bespre kingen en zijn correspondentie aangaat. GIBRALTAR, 29 Sept. (V. D.) De nieuwe Itailaansche Oceaarlstoomer „Rex”, waarmede een poging werd gedaan den Oceaan in een nieuwen recordtijd over te steken, heeft Don derdag turblneachade opgeloopen, toen het schip zich op ongeveer 2 uren afstand van Gibraltar bevond. Met een verminderde snelheid van tien knoopen liep de „Rex” de haven van Gibraltar binnen, waar de schade zal worden hersteld. Het staat evenwel nog niet vast, wanneer de reis zal worden voortgezet. GIBRALTAR. 30 Sept. (Reuter). Aan boord van de „Rex” wordt de grootste geheimzinnig heid betracht. Niemand wordt aan boord toegelaten en men gelooft, dat de reparaties vrij lang zullen duren, omdat alle passagiers aan wal zijn gelaten. Natuurlijk geeft de geheimzinnigheid, waar mede dit geval behandeld wordt aanleiding tot allerlei geruchten over den aard en de toedracht van het ongeluk in de machinekamer, waardoor de turbines werden beschadigd. Het oorspronkelijke Paraguaansche grensfort Boqueron ligt op een afstand van 360 KM ten Noorden van Asuncion aan den rand van de Gran Ghaco. In Juli j.I. werd na een korte schermutseling de zwakke Paraguaansche be zetting door een Boliviaansche overmacht uit het fort verdreven. De Boliviaansche troepen versterkten het fort en bezetten het ongehln derd, totdat op 8 September j.l de Paraguaan sche troepen een offensief inzetten, dat thans door de herovering van het fort is bekroond. STOCKHOLM. 30 September. (Reuter) Volgens een tot dusver niet bevestigd bericht, zou de Russische onderzeeër, die gisteren in de Flnsche Golf door de Deensche stoomboot ..Ro bert Maersk” werd geramd, in zwaar bescha digden toestand een Flnsche haven zijn bin nengeloopen. Zoo bevat de „Times” een uitvoerig artikel over den Duitschen elsch naar gelijkgerechtigd heid en het blad verzoekt de regeering hierin het initiatief te nemen en bij de betrokken regeeringen met voorstellen voor den dag te komen. Het blad wenscht, dat reeds de heden ge houden kabinetsraad het nieuwe ministerie de mogelijkheid biedt een politiek te voeren, die streeft naar vermindering der bewapening, het beginsel der beperking waarborgt en een mid denweg aantoont voor de uiteenioopende stand, punten tusschen Frankrijk en Duitse bland. Volgens het blad is er geen bewijsmateriaal te vinden voor de bewering van Duitschlands MARSEILLE, 30 Sept. (Reuter.) Omtrent het noodweer aan de kust van de Mlddellandsche Zee wordt nog vernomen, dat ten gevolge van een enorme wolkbreuk de straten van Mar seille binnen een paar minuten circa 3 c.M. onder water stonden. De autowegen naar Cannes en Nizza zijn op verschillende plaatsen overstroomd. Voor zoover bekend, zijn twee menschen ver dronken. De materieele schade wordt geraamd op zes mlllioen francr LONDEN, 30 Sept. (Reuter). Het reeds vroeger aangekondlgde plan van sir Oswald Mosley, ATHENE, 30 Sept. (Reuter.) Op het schier eiland Chalcidice zijn in den afgeloopen nacht opnieuw aardschokken waargenomen, waardoor nog verdere verwoestingen werden veroorzaakt. De toestand voor de bewoners is zoo ernstig geworden, dat zij dringend om overplaatsing naar andere provincies verzoeken. Ook in Saloniki heeft een krachtige aard schok plaats gehad, waardoor spleten zijn ge slagen in de muren van verschillende openbare gebouwen. De bevolking vluchtte de hulzen uit. In het gebied van Serres in Macedonië zijn 150 huizen ernstig beschadigd. Ook in Volo in Thessalië zijn 3 aardschokken gevoeld. Door Engelsche oorlogsschepen is een hulp actie begonnen voor de geteisterde bevolking. Tenten, levensmiddelen en geneesmiddelen worden verstrekt. BON. Tegen inlevering van desen on Krijgt U, bij aankoop van 2 flese^hen Spinola v AJn 4 45 ot. p. fl., 1 pond Speculaas 3RATIS. BOMBAY, 29 Sept. (V. D.) Te Ratnagirl in de provincie Bombay werden voor de eerste maal sedert menschenheugenls de religieuze ceremoniën in een hindoetempel door pana’s verricht. Deze gebeurtenis, die men beschouwt als een uitvloeisel van Gandhi’s hongerstaking, heeft groot opzien gebaard, daar deze ceremo niën tot nu toe slechts door leden van de hoogste Hindoekaste mochten worden verricht. Herderlijk «rhidjvy van Z. H. den Fans aan de Aartsbisschoppen en Bisschoppen van Mexico. ROME, 30 Sept. (Reuter.) De H. Vader heeft een herderlijk schrijven gencht aan de Aarts bisschoppen en Bisschoppen van Mexico, waar van de eerste woorden lulden: „Acerba Anlml.’’ Na te hebben herinnerd aan Zijn vorige en cycliek over hetzelfde onderwerp, in 1926 over de wereld uitgezonden, zegt Zijne Heiligheid, dat de daden der Mexlcaansche regeering. ge richt tegen de kerkelijke rechten en de uit oefening van den godsdienst in strijd zijn met den „modus vivendf' tusschen het Vatlcaan en de regeering. In het schrijven geeft de H. Va der aanw^zigingen, hoe de getrouwe priesters zich tegenover de autoriteiten hebben te ge dragen. ASUMCION, 30 Sept. (V. D.) Het Paraguaan sche Ministerie van Oorlog bevestigt officieel de herovering van het Fort Boqueron na een bloedig gevecht van 21 dagen, waarbij hon derden mannen zouden zijn gedood. Ruttn 1000 Boliviaansche soldaten zouden zich hebben overgegeven. De val van het Fort Boqueron wordt be schouwd als het Verdun van het Oran Chaco, conflict en het bericht is te Asuncion met ge weldig enthousiasme ontvangen. Groote menig, ten trokken juichend door de straten naar de regeeringsgebouwen. waarbij zjj werden toege sproken door president Ayala, die in de mili taire hospitalen de gewonden bezocht. Op een offlcleele receptie in het paleis van den presi. dent feliciteerde de minister van financiën in een toespraak, die tevens als proclamatie be doeld was, het land met de schitterende over winning. ■w Ta de zeer duidelijke rede van den I voorzitter van den Volkenbondsraad De Valera, die in weinig diploma tiek gezouten termen uiting /af aan de al- meene teleurstelling over dqn Volkenbond en door zijn critiek het trage en zwakke werktempo der „machinerie des vredes” trachtte op te voeren en krachtiger te rhythmeeren overeenkomstig de eischen van het oogenblik, hebben verschillende ge delegeerden zich beijverd om ook wat goeds van den Volkenbond te zeggen. De presi dent der Zwltsersche republiek Motta deed dit op een wijze, die hem luiden bijval be zorgde. Lord Cecll, de Volkenbondsoptlmlst tegen wil en dank, herhaalde met eigen woorden, hetgeen Motta had gezegd, en ten slotte heeft de Fransche premier Herriot nog een vertrouwensdult in het schamele Volkenbondszakje gedaan. Maar geen van deze drie heeft den Ietwat pijnlijken indruk kunnen wegnemen, dat De Valera den on voldoend gekleeden Volkenbond wel on barmhartig, maar niet ten onrechte in den scherpen wind van zijn critiek te bibberen heeft gezet. Motta stelde zeer terecht de diverse in den Volkenbond vertegenwoor digde regeeringen en niet den Volkenbond zelve aansprakelijk voor de geringheid der tot nu toe bereikte resultaten en der kan sen voor de toekomst Cecil nam deze op merking over. En Herriot haastte zich te verklaren, dat er geen grootere Volken- bondsvriend te vinden is dan Frankrijk. De Duitsche minister van buitenlandsche za ken, Von Neurath, geloofde het wel en ver trok naar Berlijn om de platonische liefdes verklaring van Herriot aan het adres van den Volkenbond niet te behoeven aanhoo- ren. Dat was niet erg verstandig van den Dultscher, want indien hij gebleven was. zou hij Herriot kunnen betrappen op een opmerking, die wonderlijk in strijd is met de Fransche politik in Oost-Europa. errlot zeide n.l., dat de taak van den bond bestond in het tegengaan, zoo mogelijk het doen afschaffen der oude geheime diplomatie en het doen ein digen van de groepeerlng der mogendhed- .i volgens het systeem van het evenwicht. Deze omschrijving en bepaling van het doel van den Volkenbond kltnkt wel heel won derlijk in den mond van hem. die volgens de heillooze regelen der oude geheime di plomatie in de overeenkomst van Lausanne, waarbij Duitschk ”s herstelschulden tot op drie mlllioen goudmarken werden gere duceerd, de stiekume nooduitgang van het beruchte „gentleman-agreeir :nt” a - bracht, waardoor de ratiflceerders eventueel zouden kunnen ontsnappen. Bovendien is het groepeeren van mo gendheden volgens het systeem van jiet evenwicht altijd een der leidende doelstel lingen van de Fransche politiek geweest. Hoe heeft Tardieu zich niet uitgesloofd om de oude „entente cordiale” te herstellen? En zijn Herriot’s internationale bemoeiin gen er niet steeds op gericht de mogend heden onder leiding van Frankrijk te groe peeren tot een tegenwicht en zoo mogelijk zelfs tot een overwicht met het oog op het vanuit Dultschland dreigende reactionnaire gevaar? De ontwikkeling der politieke ver houdingen In Oost-Europa levert daarvoor een nieuw, ofsqhoon overbodig bewijs. et herleven van het nationale zelf bewustzijn en van den ouden voor- oorlogschen militairen geest in het huidige Dultschland, waar de presidentiee- le dictatuur den knie heeft gezet op de amechtige borstkas van het republikeinse!) 'democratisch parlementarisme, heeft groo te ontsteltenis gewekt bij Duitschlands on- middellijke en verre buren. Frankrijks bondgenoot. Polen, is daarvan zelfs zóó ge schrokken, dat het zijn Jarenlange aarze ling om met den ouden erfvijand Rus land een non-agressiepact af te sluiten, overwon. Het wilde zelfs niet eens meer wachten tot Roemenië hetzelfde zou doen. Zooals men weet, was het aanvankelijk de bedoeling den veiligheidsgordel van non- agressie-pacten, waarnaar Sovjet-Rusland te heviger verlangt, naarmate het zich in het verre Oosten ernstiger bedreigd voelt, als een gaaf geschakelde eenheid op één- en-hetzelfde moment te sluiten. Frankrijk wachtte op Polen en Polen wachtte op Roemenië. Maar tusschen Roemenië en Sovjet-Rusland wilde en willen de onder- handelingen niet vlotten. Rusland wenscht het na den wereldoorlog aan Roemenië toe gekende bezit van Bessarablë niet te erken nen en Roemenië voelt er niets voor om van dit bezit afstand te doen. Maar Frankrijk, dat volgens het door Herriot te Genève gelaakte systeem het meer dan tijd vindt worden, dat Oost- Europa een tegenwichtsblok met Sovjet- geheime bewapening. Het noemt Frankrijks vrees in veel opzichten overdreven, met name betreffende de 140.000 politie beambten die als reserve worden achtergehouden. vroeger Conservatief Parlementslid, daarna ver tegenwoordiger der Arbeiderspartij in het Lager huis en thans geestdriftig aanhanger van Mus solini. om het fascisme in Engeland te propagee- ren, heeft zijn beslag gekregen. De. „nieuwe partij," welke Mosley na zijn af treden uit de Labour-regeering stichtte, zal voortaan den naam van „Britsche Unie van Fascisten” dragen. LONDEN .29 Sept. (V. D.) De Woensdag on dernomen poging om de Britsche duikboot „M II” te lichten, te mislukt. Toen Donderdag morgen een krachtige wind kwam opzetten, wer den de bergingswerkzaamheden gestaakt. De „M. II” zonk wederom en ligt thans opnieuw op den bodem der zee. De bergmgsvaartuigen zijn naar de kust teruggekeerd. Het staat nog niet vast, of de werkzaamheden zullen worden her vat. J Het ideaal der ontwapeningsconferentie te: de strijdkrachten te beperken tot een voor verde dlgingsdoeleinden dienende militie, en er te geen bewijs, dat Dultschland Iets gedaan heeft wat met dit ideaal In tegenspraak staat. In Engeland is men overwegend van meentng, dat het niet aangaat een groot lahd voortdu rend in een tweede rangs positie te houden. Duitschlands argument voor gelijkgerechtigd heid te in principe goed en het te een drin gende zaak hierin een beslissing te nemen. Het blad merkt dan verder op, dat het Brit- sche memorandum de bereidwilligheid inhoudt, deelen van het verdrag van Versailles te ver vangen door een nieuwe conventie. De hoofd moeilijkheid ligt echter bij Frankrijk. De eerste taak der regeering te, zoo zegt het blad na te gaan, wat van de Duitsche eischen kan worden toegestaaq, zonder de vermindering der bewapening tegên te houden, en welke voorstellen gedaan kunnen worden, om de Duit sche gedelegeerden aan de conferentletafel te doen aanzitten. Tevens moet Frankrijk er van overtuigd wor- den, dat een keuze gedaan moet worden tus schen twee wegen, n.l. een onder controle staan de beperking der bewapening en een ongeor denden bewapeningswedloop. Van de Engelsche regeering wordt nu een politiek verwacht, die het zich tn gevaar be vindende beginsel der beperking van bewape ning beschermt. (N. T. A.) PARIJS, 30 Sept. (V. D.) Het noodweer, dat in de afgeloopen dagen bovën de Fransche Ri viera heeft gewoed, heeft op sommige plaatsen groote schade aangeriebt. In eenlge dorpjes werden ruim 1000 personen dakloos terwijl de straatweg door het water geheel onbruikbaar werd gemaakt. Spoorbruggen werden weggesla gen en strandpromenades werden vernield. Het riviertje Se Pricopalc trad bulten zijn oevers en zette eenlge dorpjes onder water, op som mige plaatsen twee meter noog De bevolking moest op de daken van de huizen vluchten. De wijnoogst te volkomen vernield. Ook t< Juarv-ies-Pins steeg het water in de laaggelegen stadsdeelen tot twee meter hoogte. De geheele omgeving is door net water ver anderd in een slikachtlge grijze massa. Met tal van plaatsen is het verkeer geheel ver broken. CHARBIN, 30 Sept. (V.D.). De opstandige Chineesche snoorweg-besche-rmlngstroepen heb ben thans het geheele gebied tuSschen Mands- joeria en Hailar bezet en overal de Mandsjoe- rusche vlag neergehaald. Alle douanekantoren, poet- en telegraaf kan'.oren zijn in handen van de opstandelingen, die alle verbindingen met de buitenwereld hebben verbroken. Het douane kantoor te Mandsjoeria werd door de opstande lingen geplunderd, terwijl eenlge Japansche ambtenaren werden gedood en de overigen ge vangen genomen. Na hevige straatgevechten met de regeeringsgetxouwe Mandsjoerijsche troepen werden kazernes en regeeringsgebouwen in puin geschoten. Volgens betrouwbare schattingen bedraagt het aantal opstandelingen slechts ruim 3000. De Mandsjoerijsche regeering is voornemens 5000 cavaleristen naar het gebied van den opstand te dirfgeeren. F Rusland gaat vormen te^enpVRfc .Duitsct» regeering te Boekarest, vfparirfsterke pres sie op het finantiëël grootendeels van Frankrijk afhankelijke Roemenië werd uit geoefend om ofuniddellijk tot overeenstem ming met de Sovjet-Unie te komen. De plotselinge ontslagaanvrage .van Roemenië’s eenigen internationalen figuur Titoelescoe. als gezant te Londen houdt met die pressie van Frankrijk onmiddellijk verband. Titoe lescoe, die ook in Roemenië zelf een zeer geziene persoonlijkheid is, en in den Vol kenbond een groote rol heeft gespeeld, had bemerkt, dat toen een afgezant der Roe- meensche regeering hem kwam vragen om persoonlijk de onderhandelingen over een non-agressie-pact met Rusland te leiden, deze onderhandelingen door bemiddeling van Polen mede tengevolge van den Fran- schen druk in een hem onbekend accuut stadium waren gekomen. De groote man voelde zich daardoor dermate gepasseerd, dat hij zijn ontslag als gezant te Londen aanvroeg. Naar verluidt, zou Titoelescoe van meenlng zijn, dat het Kellogg-pact Roe menië voldoende veiligheidswaarborgen biedt, ook betreffende het bezit van Bes- sarabië, zoodat hij een speciaal non-agres- sie-pact overbodig zou achten. Indien dit juist is, zou hij zijn persoonlijken invloed leelijk overschat hebben, want het blijkt thans, dat zijn aftreden niet alleen niet tot een kabinetscrisis zal leiden, maar hij zelfs tegenover den druk van Frankrijk als een „quantité négligeable” zal worden behan deld. De uitlatingen van den Roemeen- schen premier Vajda laten daaromtrent geen twijfel meer. De Roemeensche regee ring zal nu trachten om zoo snel mogelijk een drageüjke overeenkomst met Moskou af te sluiten, om aldus een eenzijdige on- derteekening van het pact door Frankrijk en Polen te voorkomen. Of zij daarin zal slagen, dient echter te worden afgewacht. De oude evenwichtpolitlek handhaaft zich sterker dan ooit, niet het minst door het toedoen van Frankrijk. TOKIO 30 Sept. (V.D.). De berichten over den opstand der Chineesche spoorwegtroepen in Noord-Mandsjoerlje worden door het Japan sche Ministerie van Oorlog bevestigd. Er wordt aan toegevoegd, dat de opstand niet tegen Japan en de Mandsjoerijsche regeering te ge richt, doch dat hij is veroorzaakt doordat de soldaten reeds eenigen tijd vergeefs op de betaling van achterstallige soldij wachten. Volgens berichten uit Moekden. heeft het Japansche hoofdkwartier aldaar besloten een groot ena nieuw algemeen offensief te openen tegen de Chineesche vrljscharen en opstanae llngen in Noord-Mandsjoerlfe. De Japanners hebben contact gezocht met de Russische autoriteiten teneinde tot overeenstemming te komen over de door den Japanschen Genera- len Staf te nemen militaire maatregelen. ALKMAAR Verwachting: Zwakke tot matigen Ztodel(jke tot Zuid. Westelijken wind, waarschijnlijk eenlge regenbnien. Iets warmer. 'Hoogste barometerstand 771-7 te Im- fjord. Laagste barometerstand 575.2 te Sciüy. Zon op 7.S», onder CJS. Nieuwe Maan v-m. Licht op 7.09.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 30