Een uitkomst! SABINA SABINA Goedkoop - toch lekker! PUROL rijk aan geneeskracht 4 Tegen de opheffing der Rechtbank Radio-distributie JAN VAN DLK POL Reclame Koffie 25 ct. Reclame Thee 22 ct. VRIJDAG 3) SEPTEMBER OFF1CIEELE INGEZONDEN STADSNIEUWS MEDEDEEUNGEN Dienstplicht EEN ADRES VAN I i B. EN W Aan de Tweede Kamer WITTE KRUIS Algemeene vergadering PROVINCIAAL NIEUWS Alkmaar alt centrum GROOTE KERK V oet balboekje Zaterdagavond opening Een nuttig boekje Zilveren ambtsjubileum Ons kranten-jubileum De eerste witlof Waarom 2e soort als U le soort voor deze prijzen kunt krijgen Faillissementen H. Wijding WEER VOL GOEDEN MOED feestdos! BURGERLIJKE STAND „ST. FRANCISCA ROMANA LIEFDEWERK” Een bakker»-cur«u» Alkmaar op 8 October in Raadsbesluit tot instelling van een gemeentelijk bedrijf door den Minister goedgekeurd Concert door Dick J. Vo* (viool} en Klaas Pieket Weeserik (orgel) Bezuiniging voor het Rijk? EGMOND AAN ZEE Andere oplossingen? De taak dezer Rechtbank De ligging van Alkmaar ngt voor de hand, dat zeer velen de op heffing als een groot ongerief zullen gevoelen. De afstand den HelderAlkmaar is 42 K.M., die van Alkmaar naar Haarlem 34 K.M., naar Amsterdam 39 K M. Voor alle plaatsen ten Noorden van Alkmaar wordt de afstand dus met 34 of 39 K.M. verlengd. Voor die ten Noord oosten (het Oostelyk deel van West-Friesland) wordt de afstand eveneens belangrijk grooter, ook wanneer men over Purmerend naar Am sterdam gaat. Dit heeft tot gevolg, dat met een bezoek aan de rechtbank of de aan de ter plaatse van den zetel der rechtbank gevestigde advocatenkantoren een dag zal zijn gemoeid (voor de bewoners van Texel in den winter zelfs meer), terwyi men thans slechts een deel van den dag daarvoor behoeft te bestemmen. Voor het Ryk be^eekent dl- een enorme ver- booging van kosten voor getuigen en deskun digen, voor de bevolking een belangryk verlies aan tjjd en geld. „My Home is my Castle” A s f DE RADIO-KWESTIE eco- 1 l en Zoon, Langestraat, een Meyer op een net school aan eenige na de vereeniging van W. 8. f van IN DE BANAAN TEL «7 LAAT 188a I wet- toe- te dat De feestcommissie voor de 8-Octobervlerlng verzoekt ons een dringend beroep te doen op d? Alkmaarsche Jongedames, om zich beschikbaar te stellen voor den verkoop van programma's en speldjes. Men mag wel eens bedenken, dat deze ver koop een der bronnen van inkomsten voor de vereeniging is, en dat daarvan geen dubbeltje gemist kan worden. Het is toch al onbegrijpelijk, dat deze vereeni ging er in slaagt leder Jaar met zoo weinig fi nanciën dezen geheelen feestdag te verzorgen. De meisjes kunnen zich reeds heden opgeven by den heer B. Kuyper. Boterstraat. Tevens willen wij nog even opwekken tot deel name aan den vlaggen- en wimpeloptocht in de ochtenduren. Hieraan kunnen de kinderen met weinig of geen koeten meedoen. Men kan zich er voor aanmelden by de hee- ren Holsmuller, Westerweg en Teerink, Ridder straat. van Pierné speelde hij een naast effect- Zooals elders reeds in dit nummer wordt ge meld, herdenkt morgen de heer Jbi Baart den it trad by Alkmaar moet op 8 October In feestdos en in feeststemming! De beide middenstandsvereenigingen hebben besloten voor het publiek een groote 8-October- attractle te organiseeren, terwijl de etalage-» zooveel mogelyk In rood en wit zullen worden uitgevoerd. Vanaf 7 t/m 14 October zullen In De eerste witlof aan de Alkmaarsche Export - veiling werd vandaag aangevoerd door R. Mo lenaar te H.H Waard. het ge- dam, in het „Handelsblad" van 25 Sept. JJ. (waarin de aandacht gevestigd wordt op het feit, dat de Alkmaarsche rechters langzamer hand een groote ervaring gekregen hebben in de specifieke quaesties. die zich in den land en tuinbouw en in den veeteelt en veehandel voordoen). Vele voetballers stellen het op prijs een boekje te bezitten waarin zy een overzlchteiyk verloop der competitie kunnen behouden en verschil lende firma's voldoen aan dit verlangen, zoo ook gedurende reeds een aantal Jaren dé Ardath Tobacco-Company, die ons ook dit Jaar weer haar handig Chief Whip voetbalboekje toe zond. Gedurende langen tyd ondermijnde ernstige Zenuwzwakte mUn gezondheid. Ten einde raad kocht ik een bus Nervostrong en nog voor die was opgebruikt bemerkte ik reeds dat myn zenuwen sterker werden. Ik ben Au weer vol goeden moed en voel het leven niet langer >ls een aaneenscHhkeling van pyn en narigheden, waarvoor ik erg dankbaar ben, schrijft Mevr. R. te B. Nervostrong, samengesteld uit phosphorus en geconcentreerd melkeiwlt voedt Uw zenuwen OP natuuriyke wyze. het zal Uw gezondheid levenslust teruggeven omdat het de oorzaak vpn Uw klachten zenuwzwakte overwint. BE alle Anoth. en Droes vanaf f 1.10 D. 100 Gram. Naar we vernemen herdenkt de heer 3. Vo gelaar, hoofdcommies aan den Raad van Arbeid alhier, morgen den dag. waarop hij voor vyf en twintig jaren ambtenaar werd. Trouwens, uitbreiding eischt meer werkkracht. Hierna werd medegedeeld dat het in de be doeling van net bestuur lag de woning als vry- woning beschikbaar te stelled. Op een volgen de alg. vergadering zal hieromtrent nader wor den beslist. Om in de kosten van onderhoud te voorzien zal een Tolhuisfonds worden gesticht. Goed keuring was reeds ontvangen tot het houden van een verloting ten bate van genoemd fonds. De voorzitter deelde mede dat er een gouden horloge verloot zal worden op de volgende wyze. Na den verkoop der loten zal in een der etalages een klok worden opgewonden, welke by het stilstaan uur en minuut zal aanwyzen oi welk lot de prys Is gevallen. De loten vermel den n.l. een zeker uur met een aantal minuten (seconden worden niet medegeteld). By de rondvraag brachten nog enkele leden hulde aan het bestuur voor zyn handelwijze. Nadat de heer Roodhart een opmerking ge maakt had over de verspreiding der convoca ties, ultte de voorzitter den wensch, dat de aankoop van het tolhuis de eerste stap moge zijn op den weg naar het dubbele aantal bad gasten. Egmond is gemakkelyk voor de bad gasten te bereiken en de verhouding van de inwoners tegenover de vreemdelingen is prettig. Spreker bracht hulde aan hen. die door om standigheden gedwongen waren tot nlets-doen (Egmond telt 200 steuntrekkenden)zij hebben zich achteraf gehouden, als begrepen zy, hun Egmond. hun dorp was nu voer anderen. Hierna sloot de voorzitter deze zeer belang rijke vergadering met dankzegging voor de prettige medewerking. rechtbanken In Amsterdam taak van de Alkmaarsche ovememen, zonder dat bespreking I het (b- B dag, waarop hy vóór 25 Jaar in diéhsl N.V. „Ons Blad Morgenmiddag zal er tusschen 23% uur ten onzen kantore. Hot 6, gelegenheid zyn den Ju bilaris te complimenteeren. kundigen. Of de en Haarlem de rechtbank kunnen ovememen, zonder daarmede uitgaven voor personeel en gebou wen gepaard gaan, betwijfelen wy. Wat terzake kundigen daaromtrent mededeelen, doet ver moeden, dat de Regeering zoowel te Amster dam als te Haarlem nieuwe uitgaven zal moe ten doen, zoodat het stellen van de vraag in elk geval gewettigd is, al kunnen wy ons by gebrek aan gegevens cp dit punt geen oordeel vormen. Zonder nadere gegevens is de vraag of de opheffing voor het Ryk bezuiniging brengt, niet te beantwoorden. Wy wezen reeds op de toeneming van kosten wegens getuigen en des- Onze stadgenoot, de Eerw. Frater G. M. Pater, van het missiehuis ,J3t. Jozef" te HeldenPan- ningen, hoopt as Zondag uit handen van Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, bisschep van Roermond, de H. Wyding van het Diakonaat te ontvangen in de kapel van het Groot Seminarie te Roermond. Het ligt in de bedoeling van het Alkmaarsch Comité voor Bakkers-Vakonderwijs een cursus te organiseeren in het bakken van lux brood en een cursus voor het maken van marsepainwerk ên gameeren. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij den heer A. W. Bernards Schoutenstraat 30 alhier. Voor nadere byzonderheden over deze onge twijfeld belangwekkende cursussen, zie men de advertentie in dit nummer. Vergadering V. V. V. De vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer hield onder voorzitterschap van den heer Van Eenennaam een buitengewone vergadering in de zaal van Het Witte Huls, alhier. In zyn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat het bestuur het Tolhuis aangekocht had. om daar het informatiebureau in te ves tigen. Het spreekt vanzelf, dat het niet aan ons is, een andere oplossing in overweging te geven. Wanneer wy dan ook verwyzen naar het In het „Algemeen Handelsblad” van 30 Augustus 1932, Ochtendblad, 2de blad, opgenomen artikel van mr. G. T. J. de Jongh, vice-president van de arrondissementsrechtbank te Amsterdam, waarin deze by uitstek deskundige in overwe ging geeft, het arrondissement Haarlem ten deele by het arrondissement Alkmaar, ten deele by het arrondissement Amsterdam te voegen en het gerechtshof naar Haarlem te verplaat sen, dan is dat slechts om ook by uWe verga dering aandacht te vragen voor een mogeiyk- heid, die een voor de Justiciabelen allicht veel minder bezwaar lyke oplossing biedt. Ondertrouwd: Arte Klokkemeljer en Mietje Sneek; Wouter Ket en Carolina Henning; Ge rard Schouten en Adriana Vermeulen. GeborenLevenloos aangegeven kind Jacob de Waard en Geertruida Zut. Gedurende de zes weken, die verloopen zyn tusschen den aankoop en deze vergadering heeft spreker meermalen gedacht aan vroegere bestuursleden der V. V. V. zooals de fieeren van Bommel, la Roy en van Viymen.l die ef naar haakten Egmond te ontwikkelen als bad plaats. Helaas het ontbrak hun aan de noo- dige fondsen. Het bestuur wilde wel. maar het kon niet. De aankoop van het tolhuis was voor Bpre-> ker een der gelukkigste oogenbllkken van zyn zevenjarig voorzitterschap- Eén ding deed spre- ker leed, n.l dat niet een zy'ner voorgangers dit tot stand heeft kunnen brengen. Hopende op een ieders medewerking tot het welslagen van dezen avond opende spreker de vergadering Alvorens tot de behandeling van punt 2 over Mijnheer de Redacteur. Vergun my svp nog eenige plaatsruimte in uw blad waarvoor by voorbaat myn dank. Als dit stukje onder de aandacht der lezers komt, hebben allen reeds wel een formulier ter teekenlng ontvangen van de llchtbedryven Dat formuliertje ziet er heel onschuldig uit. Waarom heeft de directeur van genoemde be drijven by dit formulier niet een exemplaar van de voorwaarden gedaan? Dan zou leder hebben kunnen lezen, waarvoor hy teekende. Ik voor my meen, over deze zaak genoeg te hebben ge schreven In het belang der radlo-abonné’a. Wie uwer tot verdere actie bereid la. die neme mijn taak over. Al degenen die my bewijzen van In stemming zonden, myn hartelyke dank. Het heeft voor my geen zin meer, om met deze zaak verder door te gaan, aangezien ik niet van plan ben. ook al worden de voorwaarden veranderd, mij op het gemeenteiyk radlo-net te laten aansluiten. Dezen raad wil Ik nog geven, teekent niet, al vorens gy u terdege hebt overtuigt ..waarvoor” gU teekent. 4 De radlo-walrachuwlngadlenst heeft geseind aan alle posten. „Weest op Uw hoede." JOHN DE VRIES. In verband met het door de Regeering aan- gekondigde voorstel om de arrondissements rechtbank te Alkmaar op te heffen, hebben B. en W. van Alkmaar aan de Tweede Kamer een adres gericht, waaraan het volgende is ont leend: Het spreekt vanzelf, dat de opheffing van de rechtbank de gemeente zeer gevoelig zou tref fen. Cultureele en andere belangen van de ge meente en hare omgeving zyn by de handha ving van de rechtbank in hooge mate betrok ken. wy behoeven dit voor uw vergadering niet nader uiteen te zetten, omdat het geen betoog behoeft, dat de beteekenls van een plaats als Alkmaar voor een belangrijk deel mede afhankeiyk is van en bepaald wordt door de vestiging van een instelling als deze. Wy leggen er den nadruk op, dat Alkmaar steeds de zetel is geweest van een rechtspre kend college: tydéns de Republiek der Ver- eenlgde Nederlanden van een Schepenbank, daarna van een rechtbank van eersten aan leg. sedert de invoering van de wet op de regter- lyke organisatie en het beleid der justitie van een arrondlssements-rechtbank. Dit wyst erop, dat steeds, ook toen de nomische omstandigheden evenzeer tot verso bering noopten -»Is nu, de Overheid Alkmaar de aangewezen plaats voor een rechtbank heeft geacht, met het oog op de centrale ligging der gemeente. Vrijstelling wegens kostwinnerschap en wegens persoonlijke onmisbaarheid De aanvraag, mondeling ter gemeente-secre- tarle, tot het opmaken van een staat van inlioh- Hngen in zake vrijstelling wegens kostwinner schap of wegens persoonlyke onmisbaarheid ge schiedt In het algemeen omstreeks twee maan den vóór het tydstip, waarop de Ingeschrevene zal worden ingeiyfd. Indien de Inlijving zal plaats hebben binnen twee maanden na ontvangst van de kennisge ving. vermeldende het tydstip der injij ving, dan moet de aanvraag geschieden blnjyn veertien dagen na ontvangst van bedoelde kennisgeving. Ontstaat de reden van vrijstelling later, dan geschiedt de aanvraag binnen veertien dagen nadat de reden van vrijstelling 1» ontstaan. Alkmaar, 29 September 1932. De burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. alle deelnemende zaken, kenbaar aan een ge- etaleerde letter, z.g. letterbons worden verstrekt by contante aankoop van 25 ct., welke bons noodig zyn by de oplossing van een letter raadsel. Details zullen nader worden bekend gemaakt. De middenstandsvereenigingen stel den als pryzen beschikbaar1 prys van 50, 40, 25 en 15, naar keuze te besteden by de deelnemende winkeliers. Daarenboven stel den onderstaande firma's extra-pryzen be schikbaar: Schoenhandel de Raat, Lahgestraat. een paar Bulldog voetbalschoenen. B. Kuyper, Boterstraat. een tafelkleed. Bertus Goes. Hulgbrouwerstraat, een fyne tulband. Firma Jumper. A. Burger, Laat, 2 boterletters. Dit lystje zal ongetwyfeld lederen dag wor den aangevuld. Heden ontvingen wy een keurige brochure, welks titel geen twyfel over den inhoud over laat. ,J3t. Francisca Romans Liefdewerk” heet het. Ieder heeft wel eens over dit liefdewerk ge hoord veronderstellen we, doch we meenen er niet ver Aaast te zyn als we zeggen dat dat wel zoo wat het eenlgste zal zyn en dat men over het algemeen niet veel meer dan de naam kent. Dit is Jammer, want het is een vereeniging die aller belangstelling verdient en dan nog liefst daadwerkeiyke belangstelling. Immers, het doel dezer vereeniging is niet meer of minder dan: de byzondere godsdienstige en maatschappeiyke opvoeding van meisjes van 6 tot 14 jaar en ook ouder. Het liefdewerk strekt zich in het byzon- der uit over die kinderen, wier milieu een goede godsdienstige opvoeding niet toelaat. Om nu deze tameiyke onwetendheid weg te werken, heeft de leider van dit Liefdewerk, de weleerw. hec A. Leesberg, een brochure ge schreven, waarin het doel en de werkwyze van dit werk uiteengezet wordt. Bovendien bevat deze brochure een groot aantal nuttige wenken, eoodat het met recht een nuttig boekje ge noemd kan worden. Het ligt natuuriyk voor de hand, dat dit werkje speciaal bestemd is voor priesters en voor, hen die meer in het byzonder met het Jeugdwerk zijn belast of daar bijzondere inte resse voor hebben. Het is tegen een luttel be drag verkrygbaar by mej. J. de Vries, Straat weg 310a. Helloo. Vermelden we nog. dat het boekje voorzien Is van een voorwoord van Z. H. E. Mgr. J. D. J. Aengenent. De toepasselijke bandteekening Is van K. Trautweln. Gisteren ontving de gemeente van den Mi nister van Waterstaat de machtiging een ra- dio-distributle-lnrichtlng aan te leggen en explolteeren. Hieruit kan 'worden afgeleid, op het bekende adres van mr. P. Langevfeld ca. door de Kroon afwijzend is beschikt. Een voering van het d moll-concert vqm Guiseppe Failliet verklaard: G. Vertelman. schuiten maker te Driehuizen, gemeente Wervershoof N.H. Mr. J. Krabbe r.c. Mr. O. H. de Groot cur. Opgeheven na gedaan verzet het faillissement van W. E. Keeman, rijwielhandelaar en electrl- cien te Krommenie. (Wij kunnen deze actie tegen het Oemeentelyk Radlo-bedryt niet erg sympathiek vinden Toen de zaak werd opgezet, was het Ieders goed recht daartegen technlche of flnancleele bezwa ren te opperen. Nu echter de meerderheid van den Raad het nieuwe gemeente-bedrljt heeft aan vaard. getuigt het van beter burgerzin de zaak een eerlijke kans te geven, dan er ondergronds stemming tegen te maken. Dezen Inzender vooral begrijpen wij niet goed. Eerst wil hy actie voeren, om de ..voorwaarden" verbeterd te krygen, en nu verklaart hy. dat Iedere verbetering hem koud laat, want hij aiult zich toch niet aan.~J Wat overigens zyn waarschuwing betreft, het la altijd niet alleen In deze kwestie! ge- wenacht, dat men precies weet, wat onder- teekend wordt. x wy meenen echter, dat het bewuste radio- reglement nu langzamerhand wel bekend zal zyn, - - - - V— AM a A** la M dit bedrijf voldoende ..ingeïicht zullen wor- Redactie. Dat de taak der Alkmaarsche rechtbank ook in Vérgeiyklng met die van andere rechtban ken van gewicht ia, biykt uit het volgende overzicht: Volgens de Justltieele Statistiek over 1930 verkrygt de Alkmaarsche rechtbank in rang orde van het aantal rechtbanken (21) (waar- by het getal 21 wordt gegeven aan de recht bank, waar het aantal vonnissen, zaken enz. in de betrokken kolom vermeld, het hoogst Isl* voor de onderscheiden burgeriyke zaken en strafzaken de volgende rangorde-getallen No.: 6, 5, 8, 6, 6; 9, 9, 8, 9, 4, 3, 5 en 4. Hieruit blykt, dat de Alkmaarsche rechtbank zoowel in burgeriyke als in strafzaken een taak heeft, welke in omvang overtreft die van c*.e rechtbanken te Assen, Zwolle en Middelburg, waarvan de opheffing niet wordt voorgesteld en dat zy in strafzaken boven 7 andere recht banken staat. te gaan, gaf de voorzitter een korte uiteenzet ting van de gebeurtenissen van 17 Augustus af. Spreker bracht eerst in de herinnering art. 14 van de statuten: „Het bestuur voert alle besluiten der alge meene vergadering uit en is gerechtigd in spoedelschende gevallen besluiten te nemen en uit te voeren, bchouoens verantwoording aan de leden op de eerstvolgende aigemeene verga dering.” Verder deelde spreker mede dat het plan om het Tolhuis te koopen eerst 16 Augustus by hem was opgekomen. Nog denzeifden dag werd een bestuursvergadering belegd om te overwe gen of fit tyd aangebroken was om aan de vereeniging een eigen gebouw, een eigen infor matiebureau te verschaffen. Met algemeene stemmen achtte men in het bestuur den tyd aangebroken om nu tot dien stap over te gaan. Een stap in de goede rich ting. want Egmond aan Zee zal In de toe komst niet ais byverdlenste, maar als hoofd bron van bestaan aangewezen zyn op X vreem delingenverkeer. Het bestuur besloot geen algemeene verga dering te beleggen, maar zelf te beslissen, daartdfe gemachtigd door art. 14 van de sta tuten. Ziehier, vergadering, aldus spreker, onze ver antwoording. Gaarne geven wy u het woord. De heer van der Haagen juichte het besluit van het bestuur toe en stelde aan de vergade ring voor dat besluit te bekrachtigen Dit "oor- stel oogstte teekenen van by val, zoodat de voor zitter mocht Sannemen dat de vergadering ge noemd besluit goedkeurde. Het was den heer Roodhart opgevallen dat hy na den aankoop van het tolhuis eerst een exemplaar van de statuten thuisgestuurd kreeg. De secretaris antwoordde hierop dat dit ver band hield met de aanvraag voor verlenging van de Kon. goedkeuring. Hierna kwam de flnancleele kwestie aan de orde. De vereeniging heeft een bedrag van 3000 noodig, zynde de koopsom, vermeerderd met de kósten voor inrichting. Het bestuur heeft een beroep op de leden moeten doen en toezegging verkregen tot deelname in een eventueele tol- huisleening tot een bedrag van 2740(Tij dens de vergadering werd dit bedrag nog ver hoogd). De voorzitter bracht hulde aan de leden van de V V.V. voor hun daadwerkeiyken steun. Het bestuur stelde vervolgens voor een lee- nlng aan te gaan, groot 3000 rentende 5 pet. 's Jaars. met Jaariyksche aflossing van ten minste 100 x Met algemeene stemmen werd aldus besloten Hierna werden de voorwaarden vastgesteld, waaronder deze leenlng werd aangegaan. De heer Garritsen merkte op dat de V. V. V. zich steeds beyvert in het belang van vreemdelingenverkeer. Ook deze avond tuigt daar weer van. Doch spreker vond den termyn van 30 jaar te groot. Wanneer nu alles vaatgelegd wordt voor 30 jaar. wordt het be- trekkeiyk gemakkelyk gemaakt voor het na geslacht. A s. Zaterdagavond om half negen zal het be- dryf in het btfzyn van genoodlgden, officieel In werking worden gesteld. De daarby achtereenvolgens door den houder en den burgemeester te houden spraken zullen langs één der lynen of langs beide lynen plaatselyk worden uitgezonden, zoodat alle aangeslotenen het gesprokene zullen kunnen volgen. Inmiddels begint de centrale morgenochtend op het gewone uur haar werk. Niet uitgesloten is het, dat in den eersten tyd hier en daar sto ringen optreden. De mogelykheid bestaat, dat in over te nemen particuliere netten zwakke plekken voorkomen, zoodat daar de kwaliteit niet direct zou zyn, zooals deze wordt verwacht. Het bedryf zal ten spoedigste by deze zwakke plekken maatregelen nemen. Men wordt daarom verzocht eenig geduld te hebben. Alles zal een vlot verloop hebben, wan neer men het bedryf even den tyd laat. WESTLANDSCHE DRUIVEN, honingzoet en dun van schil 20 ct. per pond!!-! (groot van korrel). Reclame week: JAMAICA BANANEN 28 ct. per Kilo (alléén 1ste soort), 15 ct. p. pond (pracht kwaliteit). FRANSCHE JUTTEPEREN extra fün van smaak, 16 ct. per pond. Morgen ontvangen wij een partij eerste soort MAAGDEPEREN, die wij all reclame sullen verkoopen voor 4 pond voor 25 et. Extra fijne HANDAPPELS aachtzunr 35 ct. per KUo. De allerbeste fleurvjjgen 24 ct. per pond. Onze bekende kwaliteit SOUSJES eiken dag warm verkriisbaar ÏO een»M cent per pond. Ts de beteekenls van Alkmaar als centrum van Noordeiyk Noord-Holland in den loop der jaren wellicht gewyzigd? 't Valt gemakkelyk aan te toonen, dat Inder daad een wyziging is ingetreden, maar dan in dezen zin, dat de gemeente nog meer dan vroe ger het centrum is geworden. Een uitstekenden en uit economisch oogpunt gevoeligen maatstaf levert 'bet autobusv^Jkeer. Niet minder dan 19 autobnsdiensten verbinden Alkmaar met de omgeving tot de verste ^plaatsen van de Noord punt (Den Helden en Westfriesland (Enkhul- zAï). Reeds hieruit blykt, dat het geheele dichtbevolkte Noorderkwartier met Alkmaar in regelmatige en drukke verbinding staat. Maar ook overigens moge erop worden gewezen, dat Alkmaar geleidelyk tot een centrale plaats voor de omgeving is geworden. Zoo is Alkmaar de standplaats van: den hoofdingenieur van den Rykswaterstaat in het arrondissement Alkmaar; een bewaarder van de hypotheken, het kadas ter en de scheepsbewyzeneen inspecteur der Registratie en Domeinen; een ontvanger der Registratie en Domeinen; twee inspecteurs der Directe Belastingen; een ontvanger der Directe Belastingen, invoerechten en accynzen; een in specteur van het Lager Onderwys; een inspec teur van het vervoer op de spoorwegen; een in genieur van den weg by dat bedryf; een Ryks- tuinbouwconsulenteen Ryksveeteeltconsulent, terwyi hier tevens zyn gevestigd: een Raad van Arbeid; het Hoogheemraadschap Noordhoiiands Noorderkwartierde Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier; een Keuringsdienst voor waren; een agentschap der Nederlandsche Bank; het Landbouwhuis Noordholland, waarin verschillende voor land bouw en veeteelt van belang zynde instellingen en vereenlgingen zyn ondergebracht; een twee tal groote ziekenhuizen; een gymnasium; een Ryks Hoogere Burgerschool; een R. K. Ly ceum; een Rykskweekschool voor onderwyzers en onderwyzeressen; een handelsschooi; een ambachtsschool; een huishoud7 en industrie school; een school voor landbouwhuishoud- «mderwys. Hieruit blykt, dat de gemeente Alkmaar in den loop der jaren ook in ander opzicht voor een wyde omgeving van beteekenls is gewor den dan zy reeds van ouds door haar mark ten was. 5 Dat de ontwikkeling van zaken aldus zou «Ön. behoeft niet te bevreemden. Een enkele blik op de kaart doet zien, dat Alkmaar geo grafisch het aangewezen centrum is voor dit öeel van Noordholland, dat zich door zyn be- jjilkingsdichtheid onderscheidt van het platte land in de meeste andere provincies. De totale oppervlakte van het arrondissement (ongere- fend den Wieringermeerpolder) is 1306.522.249 vlerk. K.M. (d.i. byna de helft der geheele provincie Noordholland, oppervlakte zonder den Wieringermeerpolder 2797.270.285 vlerk. &-M. Het aantal inwoners per vlerk. K.M. is aus 187, een aantal, dat het overeenkomstig getal van Drenthe. Overijsel en Zeeland blykens laatste jaarcyfers overtreft en wellicht In geen enkele andere provincie buiten de groote «WOfra 2al worden bereikt of overtroffen. Gisteravond vergaderde bovengenoemde ver eeniging in haar nieuwe gebouw aan de Gast huisstraat. De voorzitter. Dr. J. H. Pameyer, opende de vergadering en heette allen van harte welkom. De notulen werden hierna voorgelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het in de be doeling ligt in de maanden NovemberDecem ber een Moedercursus te organiseeren. Nadere byzonderheden zullen nog worden bekend ge maakt. Verder deelde de voorzitter mede, dat er, als gevolg van de laatste reclamecampagne. 109 nieuwe leden zich hebben opgegeven, zoodat het ledental op het oogenbllk 6294 bedraagt. Hierna was aan de orde de verkiezing van drie bestuursleden in de vacatures Mevr. Prins, den heer Buisink en Dr. Pameyer, welke allen werden herkozen. Hierna was aan de orde een wyziging in de statuten, in verband met een ingekomen schryven van de Ryksverzekerlngsbank, waarin werd medegedeeld, dat in verband met de lee- ning die door de vereeniging by die bank was aangegaan, de statuten moesten worden gewy zigd en opnieuw Konlnkiyk goedgekeurd. Dit betrof artikel 13. waarin gezegd wordt, dat de afdeeling werd opgëricht in 1890 voor den tyd van 14 jaar. Na het verstryken van dit tydvak werd dit vePlengd met 29 Jaar en 11 maanden. Daar deze periode op 1 Januari 1933 ten einde loopt, is het noodig dezen tyd weer opnieuw te ver lengen met 29 Jaar en 11 maanden, dus tot 1962. Het bestuur stelde voor deze wyziging aan te nemen. Wordt in dien tyd de hoofdvereeniglng opgeheven, dan is de afdeeling tevens ontbon den. Het voorstel wordt zonder stemming aange nomen. Aan de orde was de behandeling van den be- schryvingsbrief der algemeene vergadering, die op 4 October as. te Amsterdam gehouden zal worden. Een voorstel van het hoofdbestuur, inzake de rechtspositie van het personeel, lokte eenige dis cussie uit. De heer Voorthuyzen deed in verband hier mede een voorstel voor de algemeene vergade ring, betreffende de vacantieregellng van personeel. Dit voorstel werd door de vergadering aan vaard, terwyi aan den afgevaardigde werd op gedragen, dit voorstel op de algemeene verga dering voor- te dragen en te verdedigen. De begroeting, die hierna behandeld werd, sloot met een bedrag van 14.722 aan inkom sten en uitgaven, terwijl het nadeelig saldo 1272 bedroeg. De begroeting werd goedgekeurd. Aan de orde was hierna de benoeming i een commissie-lid voor de contróle-rekenii wegens aftreding van den heer C. Schout. Dit werd ter afdoening in handen van bestuur gesteld. Hierna sloot de voorzitter op de gebruikeiyke wyze de vergadering. (Ingezonden Mededeeling) De winter staat voor de deur.«.. dus moet u zich in uw huls veilig en behagelijk voelen. Als de gure vlagen van een kouden Noordooster u door merg en been gaan, moet thuis een warme huiskamer met een gezellig' haardvuur u wachten. Zoekt u naar een Juiste oplossing van het verwarnVngs-vraagscuk. wendt u dan tot Heuseveldt, Alkmaarsch Warenhuis. Zonder eenige verplichting uwerzijds ver strekt hij u deskundig advies en.... De sluit u tot het 'koopen van een haard of kachel, dan vindt u op de toonzaal le etage van het Alkmaarsch Warenhuis een kern collectie van uitsluitend prima fabrlcatcn tegen zeer lage prijzen. Waarom zoudt u bij het aanschaffen van een haard of kachel, die u tal van Jaren wenscht te gebruiken, niet het beste nemen wat op dat gebied gebracht wordt? Een haard 'of kachel van prima construc tie kost thans slechts een kleinigheid meer dan andere minderwaardige fabrikaten en spaart u dagelijks geld op uw brandstof verbruik. Op de toonzaal Ie etage van het Alk maarsch Warenhuis vindt u het neusje van de zalm op haardengebied in de keurcollec- tie „Frisla-Haarden.” Ook ziet u daar verschillende andere mer ken van prima reputatie zooals „Jaarsma”. „Etna” en „Faber”-haarden. De kacheltechniek richt zich steeds meer haar t^et Haard-systeem. Een sprekend bewijs hiervan vindt u op deze toonzaal wel in de nieuwe geëmail leerde Tiger-haardkachel met verchroomde deur en deksel. Deze kachel'is voorzien van dubbele circulatie, is daardoor uiterst zui nig in het brandstofverbruik en kost slechts f 60.—. Het ideaal voor iédere huisvrouw, daar deze kachel geen onderhoud vereischt, een groote warmtecapaciteit ontwikkelt en in zijn geheel zeer luxe is uitgevoerd en van. prima constructie. Ook de gewone Tiger-kachels zijn bijzon der mooi van lijn en kleur en dit jaar weer aanmerkelijk verlaagd in prijs. Iedere haard of kachel bij Heuseveldt ge kocht. wordt geleverd onder Volle garantie en door prima vakkundig personeel ge plaatst. Een bezoek aan de toonzaal van het Alk maarsch Warenhuis kunnen wij ieder ten zeerste aanbevelen. Dat een andere oplossing ook overigens in de kringen der terzake kundigen instemmln? zou vinden, blykt oji. uit het artikel van prof. mr. R. P. Cleverlnga in het Nederlandsen Juristen blad (waarin opheffing der Haarlemsche rechtbank bepleit wordt). Verder mogen wy wyzen op het ingezonden stuk van den Amsterdamschen substicuut-offi- cier van justitie mr. A. A. L. F. van Dullem-.m in het „Weekblad van het Recht” (waarin erop gewezen wordt, dat Alkmaar juist door de as. drooglegging der Zuiderzee, belangryk in ter rein en bevolking vooruit zal gaan en een groote toekomst heeft). Ten slotte vestigen wy de aandacht artikel van mr. B. P. Gomperts, te Amster- het .Jiandelsblad” van 25 Sept. JJ. In artistiek opzicht een geheelen avond te kunnen boelen dat is toch de bedoeling van een concert is geen gemakkelyke opgave, maar het is toch aangenaam veel goeds te constateeren, al moge dan in enkele opzich ten niet dit bereikt worden, wat men gaarne zou wenschen. De violist deed zich kennen als een zéér goed instrumentalist, die technisch veel kan bereiken, maar toch den indruk geeft n<# wat te veel gebonden te zyn de materie, en zich muzikaal nog niet vol komen vry kan laten gaan. Hier en daar wat meer warmte en bezieling, zou zyn spel belangrijk doen winnen. Een correcte uit voering van het d moll-concert vqm Guis?ppe KTartlnl en een „Adagio" van Jos. Hüydn, maak ten een goeden indruk. De bekende Romance zaam gespeeld, maar hier weer over het alge- ln G-dur van Beethoven, werd wel wat lang- meen goed dubbelspel. In de Suite van Henri Vleuxtemps, gaf de violist zeer zangrijk spel te genieten; de Suite op zichzelf, maakte geen stérken indruk; Vieuxtemps schreef betere werken. De organist bevestigde niet alleen zijn goede reputatie, maar toonde ook. dat zyn spel steeds aan beteekenls wint. Na een stylvol uitge voerd praeludium van Bach, Fantasie van Gustav Merkel, voile hoekdeelen, een vry monotoon werk; hier had de keuze beter kunnen zyn. Opvallend was de goede registratie in tweee kleinere werken van Boellmaé. Het ..Scher zando" van Pierné werd voortreffeiyk ge spééld. De orgel-begeleiding van den violist, was eveneens by Pieket Weeserik in goede handen. Wy zouden den concert-gevers van dezen avond in overweging willen geven by een eventueel volgende gelegenheid, ook een plaatsje te geven aan wat meer modem werk, dat zal ongetwyfeld de aantrekkelijkheid van het programma verhoogen. Jammer, dat de belangstelling zich tot een goed zestigtal luisteraars beperkte. wy en dat zij die zulks nog wenschen ten kantore van den.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 31