Het inleidend artikel ONS MODERN DAGBLADBEDRIJF Koningin der aarde Uit het eerste proefnummer Van copieblad tot krant VRIJDAG 30 SEPTEMBER De huisvesting onze Jongel ingsjaren De kantoren Een onzer 27 linotypes *44 V' in® prage-pert Een rondwandeling door zetterij en drukkerij Een stormpje de (dwz. het geheele zetsel wordt in De machine-zettery de handzettery t De rotatiepert G. VAN SLINGERLAND, Voorzitter R.‘ K. Volksbond. AAN DEN LEZER d. gel vijand. Zóó diep grijpt een goede at Dagelijks HENRI H, VAN CALKER. A opmaker De producten der zetters worden allemaal op de werktafel van den opmaker gedeponeerd. vervolgens precies De eene helft gaat Hieronder drukken wij af het inleidend arti kel, dat verscheen in het allereerste proelpum- mer van „Ons Blad" op 28 Augustus 1907. Het artikel Is tetens een program. Aan onze lezers het oordeel, in hoeverre wij erin geslaagd zijn dit program te verwezen lijken. i/bifval waren zeker ook 1 dat Alkmaars Katho- ■veel er voor hen aan ge- fnTeen eigen Roomseb blad te heb- jaan, waarin hunne beginselen zou- féedigd worden en dat opwekken zou tot ladlg katholiek openbaar leven. dusverre misten Alkmaar en omstreken gemeen gelezen meer uitgebreid, plaatse- xjmsch orgaan. Wel mag met dankbaar- worden gememoreerd het vele goede door En zou< heilige za. Administrateur zich met de commercieele leiding belasten. In die dagen was als algemeene hulp aan het blad verbonden de heer H. Ruyten uit Jisp, dezelfde, die voor enkele maanden tot Eerste Kamerlid werd gekozen. Wie onzer, die op 21 Maart JJ„ in de „Har- de openbare vergadering ib^bijwoonde, herinnert zich lUS, dat er opging, toen bitterende rede het nut dan het lezen van ka- nhe en de aanwezigen dfcdig steunen der Ka- Actib iverend ap lings in een odzakelijkheld sulfaat van dien reuzen arbeid: een N.V. tot exploitatie van een eigen R.K. Orgaan. Het onvermoeide driemanschap had het igestelde doel bereikt! Ook van deze plaats Buide aan die wakkere mannen, aan den scherpzinnigen voorzitter, mr. Kraakman, aan den met weinig financiën woekerenden luitenant Luta, thans kolonel te Nijmegen, aan den eenvoudigen stoeren werker, den secretaris H. Kenter. Dat> dzze drie allen nog in leven zijn en den voorspoedIgen /groei van hun geesteskind mochten aan schouwen, is ons op dit feest nog een reden temeer tot verheugenis. de regel vol is. Dan gaat er een belletje, pre cies als bij een schrijfmachine. De ruimten spaties) tusschen de woorden worden gevormd door wigvormige stukjes metaal. Is de regel vol, dan drukt de zetter een hefboom omlaag en het rijtje koperen matrijzen wordt beetge pakt en weggetransporteerd naar de loodpot, welke zich aan den linkerkant bevindt Daar wordt het rijtje geplaatst voor een gleuf, de wigvormige spaties worden aangedreven, zoo- dat de koperen regel precies voor de opening past en een mengsel van vloeibaar lood, tin en antimonium wordt door de gleuf tegen de vast opeengeperste koperen matrijzen gedreven. Het vloeibare mengsel stolt onmiddellijk en het product, dat verkregen is. is een massief looden regel, waar de lettertjes bovenop staan. De looden regel wordt automatisch afgesneden en atfgeschaafd en netjes op een richel (den z.g. haak) gelegd. "Terwijl de machine zelf intusschen voor dat alles zorgt, kan de zetter doorgaan met het tikken van zijn lettertjes. De machine doet ech ter meer; zij zorgt er ook voor, dat de ma trijzen en de spaties, als zij hun werk gedaan hebben, weer gebracht worden naar de plaats waar zij thuis behooren, d. 1. het kanaal in het magazijn. Aan tandjes hangende, worden zij op een richel geschoven en door een geleid- Ook werd nog geen eigen „Home" betrok ken. \Voor de redactie en administratie huwde-men. een kamer in hotel Neuf, aan de Hoogstraat, waarvan de heer Dolmans toenmaals eigenaar was. Er werd ontzettend zuinig gefinancierd: het meubilair, bestaan de uit "n paar stoelen en een tafel, werd op een verkooping aangeschaft. Ondanks deze bezuiniging, waarvoor zelfs onze „Weltersche” tjjdgenooten zouden te rugdeinzen, werd het werk opgewekt voort gezet. De heer Baart trok er onvermoeid op uit om abonné’s en advertenties te winnen; de algemeene propagandaclub ijverde on vermoeid voor het orgaan, en last not least stelde de censor. Pater Orie, al zijn enorme werkkracht in dienst van het mooie doel: „Ons Blad” in elk Katholiek gezin. Hier moeten we een oogenblik stil staan. Onder de velen aan wie „Ons Blad" zoo ont zaglijk veel te danken heeft, moet op de eerste plaats genoemd warden deze onver getelijke Dominicaan. Officieel was hij slechts Censor, die had te waken voor ge loof en zeden, maar Inderdaad was hij véél meer. Naast zijn mannencongregatie was het arbeiden voor „Ons Blad” zijn levenswerk. Geliefd was hij bij Katholiek en niet-Ka- tholiek en onmeetbaar groot zijn invloed in de geheele stad. Wanneer de redacteur wegens vacantie of ziekte ontbrak, zat hl! op diens plaats op het bureau en geen lezer bemerkte, dat er in die dagen geen beroeps journalist aan het woord was. Aan de nagedachtenis van dezen edelen priester past hier een woord van eerbiedige hulde. Om haar groeten invloed en haar geduchte macht in het maatschappelijk leven, noemt men de pers nogal eens: .De Koningin der Aarde.” Daar schuilt bij eenige overdrijving veel waarheid in, want die macht is zóó groot, dat men gerust kan zeg gen. dat de pers voor een groot deel leiding geeft aan het wereldgebeuren. Zoowel het intellectueel als het politiek en maatschappelijk leven wordt voor een zeer be langrijk deel beheerscht door de dagbladpers, omdat deze een overwegenden Invloed op de algemeene denkwijze der menschen uitoefent. Het kan ook niet anders. De neervallende waterdruppels, één voor één, spatten weg op de steenplaat, maar zelfs het hardste graniet is daartegen op den duur niet bestand; het wordt tenslotte uitgehold door de schijnbaar nietige werking der neervallende waterdruppels. Zoo kunnen ook hoofd en ge moed van den mensch op den duur geen weer stand bieden aan den aanhoudenden, dagelijks wederkeerenden Invloed der krantenlectuur. Dit hebben ook reeds lang de arbeiders be grepen en hebben naast diverse vakbladen hun dagblad ,De Volkskrant”, die voor een paar maanden geleden het volle eigendom van de R K. Arbeidersbeweging is geworden. Een be zit waar wij trotsch op zijn. Maar daar naast hebben ook de arbeiders nog behoefte aan de gewestelijke pers, omdat de landelijke bladen niet zoo intensief kunnen bewerken détgene, wat voor een bepaalde streek zeer actueel kan genoemd worden. En daarom verheugt het ook ons. dat „Ons Blad” gedurende 25 Jaren een zeer verantwoor delijke taak heeft vervuld, en steeds voor de katholieke zaak heeft gestreden, daar waar zuljrs gebiedend noodzakelijk was. Tenslotte brengen wij dank aan de Directie en Redactie voor de gastvrijheid, die wij steeds in „Ons Blad” hebben mogen ondervinden en koppelen hier den wensch aan vast, dat dit feestnummer onder Gods Zegen het begin mag zijn van een nieuwe groei-periode. andere bladen U wel kunnen geven? Zou de reden daarvan niet zijn, dat Juist u w steun, op allerlei wijzen gegeven aan de ongeloovige pers, deze zóó krachtig heeft gemaakt, dat zij aan alle elschen kan vol doen, terwijl uw eigen pers dien steun of wel geheel mist of althans in niet genoeg zame mate ontvangt? Zoo Ja, dan zou dit tevens een verregaande kortzichtigheid zijn. Immers met het volste recht verweten zich dezer dagen de Katholieken van Frankrijk: Zoo wijvoor een krachtige eigen pers slechts een betrekkelijk klein gedeelte be steed hadden van hetgeen wij hebben ge geven voor allerlei goede werken, als ge stichten van liefdadigheid, kerken en scho len, dan had de ongeloovige pers onmoge lijk den volksgeest zoozeer kunnen vergif tigen, dat ons thans door een goddelooze wetgeving alles ontroofd wordt wat onze christelijke liefdadigheid heeft gesticht. O, B. G., laten wij toch, door hun voorbeeld geleerd, hunne fouten vermijden en zorgen voor hetgeen noodzakelijk is gebleken, op dat, wat onze liefdadigheid sticht, ook het onze blijve, want, bedriegen wij ons niet: dezelfde oorzaken moeten op den duur de zelfde gevolgen voortbrengen.* zaak bewezen, maar de steeds meer lende tijd vorderde een breederen opzet, krachtiger ingrijpen dan tot heden mo- Jk was. Dit nu heeft het Comité der Kath. Sociale Actie te Alkmaar begrepen; het is aan *t werk getogen onversaagd en onvermoeid, met welk succes? Dat thans het eerste nummer van bet langgewenschte eigen Katholieke blad voor Alkmaar en omstreken in duizenden exempla ren is verspreid, dat thans de wensch van Mgr. Konlngs, dat in elk katholiek huisgezin een katholiek blad mocht komen, zeer gemakkelijk kan worden vervuld. Een eigen Roomsch blad voor Alkmaar en omstreken 1 Waarlijk een verblijdende gebeurtenis voor „Doch wü durven nog verder gaan en U de vraag voorleggen, welke de reden is, dat onze katholieke pers U niet geven kan, wat gij voor uwe zaken noodlg hebt en Met het volste vertrouwen komen wij daarom tot alle katholieken van Alkmaar en omstre ken, dat zjj ons krachtdadig zullen steunen in onze onderneming, opdat wij met veel vrucht mogen werkzaam zijn voor hun aller belangen als Katholieken in het bijzonder en voor de belangen onzer Moeder de H. Kerk in het al- gemeéh. Geeft ons uw steun reeds van het begin af en altijd en op alle wijzen. Steunt ons moreel, door uwe voorspraak en bescherming, uwe ad viezen en opmerkingen, welke steeds gaarne zullen gehoord worden. Steunt ons, niet te vergeten, ook finan cieel, want zonder dien steun zou onze ar beid ónmogelijk worden. In ons volgend num mer komen wij hierop uitvoerig terug, maar reeds nu drukken wij de lezers op het hart, steunt ons zooveel in uw vermogen Is door het nemen van abonnementen, het plaatsen van advertentlën en het zenden van corresponden ties, opdat „Ons Blad” moge worden: het katholieke blad voor Alkmaar en om streken, een krachtige verdediger en handhaver der zulver-katholieke beginselen, een voorlichter des volks in politieke en so ciale vraagstukken en een verbiedende steun voor een bloeiend Ka tholiek openbaar leven in Alkmaar en omstre ken. Dat geve Godl We zijn nu genaderd aan wat men noemt l’histoire contemporaine, de geschiedenis der laatste Jaren. De meesten onzer lezers hebben deze mede beleefd, we kunnen dus kort zijn. Overtuigd, dat in deze tijden aUeen door concentratie een levenskrachtig dagblad te exploiteeren was, werd na eenig onder handelen het uitgeefrecht van „Ons Blad” verkocht aan de N.V. Drukkerij „De Spaar- nestad” te Haarlem. De aandeelhouders werden volledig schadeloos gesteld en het personeel in hoofdzaak overgenomen. Re dactie en administratie verhuisden haar het bekende adres Hof 6. Op 1 October 1918 kwam „Ons Blad” voor het eerst als dagblad van de pers. Dit was de eerste van een reeks verbete ringen. Toen de technische mogelijkheden der drukkerij aan de Ramen uitgeput waren en de krant opnieuw moest vergroot en verbeterd worden, werd ze van 1 Juli 1929 af geleverd door de model-persen van „De Spaarnestad"- te Haarlem. Nadien kwam de groote concentratie in het R. K. Dagbladbedrijf tot stand en sinds 1 April J.l. wordt het N. H. Dagblad „Ons Blad” als uitgave van de Vereenigde Katho lieke Pers gedrukt in het „Kasteel van Aemstel” te Amsterdam. Zóó Is langs lijnen van geleidelijkheid het kleine „Ons Blad” van vóór 25 jaar. zonder zijn oorspronkelijk karakter te ver hezen, uitgegroeid tot een dagblad, dat in formaat en verzorging de „groote” pers evenaart.* door onberekenbare schade aan de goede zaak wordt berokkend. Vanwaar bij katholieken die dikwerf zoo beschamende onverschilligheid, vanwaar die vrees om voor zijn beginsel uit te komen, ware het niet, dat door het gestaag Indrinken van het gif der anti-katholleke pers de harten der geloovigen onverschillig en ge voelloos worden gemaakt voor de goede zaak en niet ontvankelijk voor heilzame en het ka tholieke gemoed bevredigende indrukken. Zoo gemakkelijk komt men er toe, andermans mee- ning in zich op te nemen en deze later, zonder het zelf bijna te bemerken, als de zijne te ver kondigen. Dit is wel het grootste gevaar, ge legen in het lezen van liberale of quasi-neutrale bladen. Hoe treffend past hier het wijze woord van onzen bisschop, Mgr. Callier, waar deze in zijn laatsten Vastenbrief van 1 Febr. 1907. over de ongeloovige en quasi-neutrale pers zegt; Een zeer voornaam onderdeel in het tot standkomen van de krant heden ten dage is de zetmachine. Bij de oprichting van onze krant werd deze geheel met de hand gezet, hetgeen bijzonder tijdroovend was. Onder .Jiandzetterij" komen we hier nader op terug. Een machlnezetter kan minstens viermaal zoo vlug zetten als een goede handzetter. ter wijl het met de hand gezette ook weer met de hand moet worden afgebroken, iets waarover een machlnezetter zich niet behoeft te bekom meren. Een machlnezetter Is eigenlijk een typist in grooten stijl. Hij zit voor een machine, welke meer dan manshoog is en er ingewikkeld genoeg uitziet om u respect In te boezemen, maar hij bespeelt dit heele mechanisme zoo- als een typist dat doet met zijn „Underwood” of .Remmlngton”. In het midden van de machine, vlak vóór den zetter, bevindt zich nl een toetsenbord, evenals bij een schrijfmachine, waarop alle letter- en leesteekens zijn aangebracht. Slaat een typist een toets neer, dan wordt er een lettertje tegen het papier geslagen. Wanneer echter een machipezetter een toets van zijn machine neerdrukt, valt er uit een magazijn, dat zich boven het bord bevindt, een koperen gietvormpje. een z.g. lettermatrljs. In den vóór kant is een letter gegraveerd. Matrijs na ma trijs komt zoodoende naar beneden en zij wor den automatisch naast elkaar gelegd, totdat Ziet onze vijanden eens! Hoe zijn z er niet op uit, om de aan de katholieken vijandige pers zooveel mogelijk te steunen! p druppelt het gif van liberale, socialistische en quasi-neutrale bladen in de harten der me nigte, ook helaas van vele katholieken, waar- aanschljn van een land te veranderen. De eerste zorg van de katholieken moet dus zijn een eigen, op de hoogte van haar tijd staande pers te hebben. het katholieke leven in deze streek, een ge beurtenis, die zeer gunstige, vérstrekkende ge volgen kan hebben. Want wat is in onze dagen de groote macht, de stuwkracht, die alles drijft, de stroom, die alles medevoert? Onte- genze’ggelijk de pers, waarde lezeressen en le zers. De pers is in dezen tijd van ontwikkeling en beschaving het machtigste wapen in den strijd der geesten. Wie de pers beheerscht. be heerscht de groote massa, wier dagelijksche kreet niet is als ten tijde der Romeinen: „Geef ons brood en spelen!”, maar: „Geef ons brood en dagbladlectuur!" Waar zouden de mlllloe- nen bladen blijven, welke dagelijks over de ge heele wereld, in allerlei vorm, van de immer- zwoegende persen rollen, Indien niet even zoo vele mlllioenen handen gretig grepen naar die geestelijke spijs, in de bladen voorgezet? „Meer dan welke priester,” heeft de Deenschc bekeerling Jörgensen zoo waar gezegd, .regeert da courant het* volk.” De dagelijksche onder vinding bevestigt zulks en meer dan eens zullen wij gelegenheid hebben te dezer plaatse daarop de aandacht te vestigen. Voor heden wijzen wij slechts op dit treffende voorbeeld: Frankrijk en Dultschland. Wat is de reden, dat het Fran- sche volk wordt vernederd en verguisd in zijn dierbaarste godsdienstige gevoelens, dat zijne priesters en kloosterzusters worden verjaagd en vervolgd, en het Katholieke geloof er met den dag vermindert? De goddelooze. antl-katholieke pers, welke in Frankrijk alle macht in handen heeft, is de voornaamste oorzaak van het jam merlijk verval dezer „oudste dochter der Kerk”. Ziet daarentegen Dultschland, een protestantsch land, doch waar door het machtige Centrum met zijn krachtdadige pers de katholieken rus tiger en vei.iger wonen dan in het .Katholieke" Frankrijk. Het Dultsche Centrum heeft begre pen, welke groote macht er schuilt in een goe de éigen pers cn het heeft kosten noch moei ten gespaard om zijn pers zóó op te voeren, dat zij gerust ten strijde kan trekken tegen haren vijand. Zóó diep grijpt een goede of slechte pers in, dat zij in staat is het geheele „Wie dagelijks leest en vooral wie geljjk zoo vaak het geval is uitsluitend leest, wat de ongeloovige pers te lezen geeft, zal misschien, zonder dat hij zelf het bemerkt, maar zeer zeker op den duur zijn geest vervullen van begrippen, die met ons H. Geloof in strijd zijn. Zelfs het voort durend lezen van werkelijk neutrale bladen zoo deze mogelijk zijn kweekt ten slotte die heutrale christenen, wier christe lijk leven dan wel niet op eens door vergif wordt gedood, maar toch uit gebrek aan gezond voedsel langzaam zijn kracht ver liest en bij een ernstlgen aanval der be koring geheel verloren gaat. Wie in der gelijke lectuur geen gevaar ziet, vergeet de woorden, waarmede Christus zelf die zoo genaamde neutraliteit heeft veroordeeld, dat wie niet met Hem is. tegen Hem zijn moet en wie niet medewerkt om met Hem te vergaderen, samenspant met hen, die verstrooien.* Er wordt een vochtig vel fijn, voor dat doel speciaal gefabriceerd, cartonpapler op* de pa gina gelegd en onder zwaren druk wordt de pagina in het carton gedrukt. Om deze matrijs te maken werd tot voor korten tijd in ons bedrijf gebruik gemaakt van een z.g. kalanderperj^. welke feitelijk het best vergeleken kan worden met een mangelma chine. Sedert kort echter Is deze kalanderpers vervangen door een z.g prage-pers. De prkge-pers is een der modernste machi nes in de typografie. Voordat de zetvorm onder deze pers wordt geschoven, wordt hij zorgvuldig afgedekt met het zooeven genoemde cartonpapler (papier- matrijs genaamd), waar bovenop een viltdoek en een rubberplaat komen. Door een hydrauli sche pompinstallatie gaat de tafel, waarop de - lettervorm ligt, naar boven en drukt met een kracht van 750.000 kilogram tegen het vaste kopstuk, waardoor de letters van den zetvorm diep in het geprepareerde carton dringen. Na eenige seconden gaat de tafel weer om laag en de matrijs is gereed. Dit is de eerste ..indruk", welken de pagina maaktAlle letter- teekens, alle afscheidingen zijn In het carton geperst en ofschoon geen inkt is gebruikt. Is alles haarfijn te lezen. Zelfs fotografle-dlché's kunnen op die wijze worden overgedrukt, daar deze bestaan uit fijne puntjes, welke eveneens hun indrak In het papier achterlaten. De zetvorm heeft hiermede afgedaan en kan if- verdwijnen. Zijn eerste Jndruk” was tevens zijn laatste; de papieren matrijs zal de affaire voortzetten. Wij willen nog even opmerken, dat het zet sel ons de letters in spiegelbeeld, z.g. in nega tief. toont. De afdruk in carton laat ons dan natuurlijk het positieve letterbeeld zien, zoo- dat men het carton kan lezen alsof het de krant zelve ware. Van deze matrijs wordt In de gietMachine een half-ronde looden plaat gegoten, die ons de pagina weer in negatief letterbeeld toont. Van deze halve-cyllnder- vormlge platen nu wordt gedrukt, de afdruk van deze platen levert weer het positief let terbeeld op. dat wij in de krant voor ons zien. Doch hiermede zijn wij even op de zaak vooruitgeloopen, want met de matrijs moeten wU onze 'rondwandeling vervolgen naar de af- deeling. waar de zooeven gemelde halve-cylln- dervormlge looden platen worden vervaardigd Het drukken geschiedt thans, op een 64-zlj- dige rotatiepers, welke u in dit nummer vindt afgebeeld. Deze machine is zoo gebouwd, dat bij vier verschillende kranten tegelijk kan drukken, elk van zestien pagina’s. Per uur kunnen 84 000 zegge vier en zestigduizend kranten dubbel dik, worden afgedrukt. -v Het principe van de rotatiepers is eigenlijk uiterst eenvoudig. De oude manier van drukken is: telkens een vel blank papier drukken tegen het belnkte op pervlak van den drukvOrm Volgens dit prin cipe werkt de z.g. vlakdrukpers of snelpers, zooals er zich ook in onze drukkerij eene be vindt voor handels- of ander drukwerk. De rotatie-druk heeft terwille van de snel heid een andere methode ingevoerd. Stel u een groote deegrol voor waarop lettertjes zijn aangebracht. Wanneer u die rol. van inkt voorzien, over een lang vel papier rolt, zal na iedere omwenteling alles, wat op de rol is aan gebracht, staan afgedrukt op het papier. U kunt in een minimum van tijd zulk een rol b.v. een tiental omwentelingen doen maken, waardoor u tien afdrukken krijgt, netjes naast elkaar. Wanneer u hetzelfde met een plat cliché achter elkaar moest drukken, dan had U zeker tien- misschien wel twintig keer zoo veel tijd noodlg. Stelt u zich nu nog voor, dat deze deegrol niet over het papier rolt, maar op een bepaalde plaats blijft terwijl het papier met een vaart onder de rol wordt doorgetrokken, en u hebt een eenvoudig, doch/ Juist beeld van het prin cipe van de rotatiepers. De lange slierten krantenpapier worden ge leid over dikke horizontale cylinders, waarop de zoo straks in de stereotyp-afdeeling ver vaardigde half-cylinderlsche looden platen zijn ingeklemd. De letters op deze platen zijn in voortdurend schurend contact met de inktrol len, die constant gevoed worden uit inktbakken, die tevoren automatisch vanuit een inktreser- volr worden volgepompt. Alzoo worden de let ters af gedrukt op het krantenpapier, dat aan- de andere zijde over den draaienden cylinder loopt. De paplerbaan wordt midden door gesneden, recht door naar den vouwer, die om zijn eigen- aardigen vorm den naam van „trechter” draagt. De andere helft wordt langs stalen walzen naar boven geleid, bedrukt en komt eveneens in den „trechter” terecht. Hier wordt de krant op formaat gesneden en komt vervolgens in een buitengewoon inge wikkeld vouw-apparaat terecht; de werkwijze hiervan zullen we onze lezers maar besparen. Het drukken is een vak, dat héél wat erva ring en routine verelscht. Vóór alles dienen de drukkers er op te letten, Mat de vorm goed is „toegesteld”, zoodat alle letters van de plaat ook werkelijk op het papier worden afge drukt. Ook het juiste stellen van de inktrol len elscht vaardigheid en kennis, omdat het voor het verkrijgen van een zuiveren druk van groot belang is. dat de inkttoevoer regelmatig plaats vindt. Daarom controleeren de drukkers leder oogenblik de kranen, om te zien of hl! „op kleur" blijft, d.vi. of de letters niet te zwart of te bleek worden afgedrukt. In een keurige rij van eikens vijftig kranten, worden deze door een transportband omhoog gevoerd en komen ze terecht in de expeditie. ..opbinden” noemt de vakman dat en schuift het voorzichtig van de galei op een proef- persje, waar van de advertentie een eerste proef getrokken wordt, die van eventueele fou ten wordt gezuiverd. Van het proefpersje wordt de advertentie in middels gebracht naar den opmaaksteen om straks, na gecorrigeerd te zijn, in de pagina Het samenvoegen van alle stukken zetsel tot pagina’s is het werk van den Zoo werd ‘dan op 24 Juni 1907 de oprich tingsvergadering der N.V. tot uitgave van een eigen R.K. Courant voor Alkmaar en Omstreken gehouden. Was Ijet wonder, dat het hier boven genoemde drietal tot bestuur gekozen werd? Moeilijk was het geven van een naam aan het pas geboren wicht. Een drietal na men kwam naar voren: „Ons Blad”, „De Kennemerbode” en „Ons Nieuwsblad”. Na een herstemming werd de eerste gekozen. De vlag was dire vastgesteld; nu moest er een kapitein gekozen worden, die onder toe zicht der reeders het nieuwe scheepje zou besturen. De keuze viel op den heer Henri H. van Calker, die met zeer groote meerderheid tot redacteur-admlnistrateur werd benoemd. n dan de Katholieken, die zulke na te verdedigen hebben, zich niet beijveren om die pers te steunen, welke zich tot taak heeft gesteld de verdediging en be hartiging der belangen onzer Moeder de H. Kerk? Zouden zij achter willen staan bij zoo- velen, die minder verhevene doeleinden na strevend, daarvoor toch geen moeiten en kos ten te gering achten? Luisteren wi) hier nogmaals naar het woord van onzen wijzen bisschop, waar deze in zijn Vastenbrief aldus voortgaat; De uitgifte van dit feestnummer, bij gele genheid van het vijf-en-twintig-jarig bestaan van onze krant, lijkt ons een uitnemende ge legenheid om te trachten onzen lezers een begrijpelijke uiteenzetting te geven van het buitengewoon ingewikkelde dagbladbedrijf. Als onze lezeressen en lezers zich na vol brachten arbeid rustig neerzetten om in hun krant de berichten over binnen- en buiten- landsche gebeurtenissen, streek-, dorp- of Stadsnieuws. veilingoverzicht, feuilleton of bur gerlijken stand te lezen, dan zullen slechts en kelen beseffen welk een moeite en zorg en uitgebreide, goed functlonneerende organisatie daartoe noodlg is. Nadat de cbpie van fwdactie en ad ministratie persklaar is gemaakt, komt ze te- recht op de zetterij, welke verdeeld is in ma-f schroef voortbewogen boven het magazijn. Door chlne-zetterij en handzetterU. Met deze kwam een onstuimig enthou siasme, een driftig jagen naar Idealen, een spoedig geprikkelde strijdlust en nu ja, ook wel eens een al te vurig doordraven. Doch dan even een tik op de vingers, en alles kwam weer terecht. De kern was immers degelijk en goed. Het gevolg van zooveel dadendrang was. dat de krant zich steeds grooter plaats in de katholieke gezinnen veroverde. Op de dagen, dat zij niet verscheen, mistemen iets: het bezoek van een goeden vriend. Zóó sterk werd dit gevoeld, dat spontaan bij de aandeelhouders het verlangen op kwam „Ons Blad” om te zetten in een dag blad. Een commissie werd op 30 April 1914 benoemd om de mogelijkheid hiervan te onderzoeken. Tot leden werden gekozen kapelaan W. Kooy en de heeren J. H. Jacobse en H. Soecker z.g. Men had alle hoop om te slagen. Immers in Alkmaar ging men steeds vooruit en het katholieke platteland hield zich prachtig. Toen kwam de groote verdwazing, de wereldoorlog. Waar alles op zulke losse schroeven kwam te staan en het zakenleven zóó riskant werd, moesten de mooie plan nen blijven rusten tot betere tijden. Ook zonder dat het blad tot dagblad werd, waren de zorgen groot genoeg. Alles werd zoo duur, papier was zelfs héél moei lijk te krijgen. In deze Jaren werd eindelijk de hoog nrodige scheiding tusschen de redactio- rreele en administratieve functies bereikt. De heer Keesom vroeg ontslag als redac teur, en werd als zoodanig opgevolgd door den heer Leo Speet van de Amsterdamsche Maasbode-staf. Hij zelf bleef als Directeur - een vernuftig uitgevonden stelsel van inke pingen in de richel wordt iedere matrijs juist dan losgelaten, als aij zich bevindt boven het vakje in het magaziji», waar zij thuishoort. Zij valt dus weer terug in het magazijn en de beginnen. ie looden regels’ een bericht of artikel is dergeljjk artikel massieve looden Deze benoeming reeds was aanleiding tot '•en stormpje. Ach, dat ging toch zoo gemak- kelijk in dat kleine wereldje van Katholiek Alkmaar. (In een waarschijnlijk beter be doeld dan geschreven artikeltje over ons feest in een zusterorgaan, haalde de redac teur deze oude koe nog even uit de sloot). De heer A. Nuljens meende aanspraak te mogen maken op deze benoeming, omdat hij veel, héél veel zelfs voor de stichting gedaan had (dat de courant onder zijn aus piciën werd opgericht, is op z’n zachtst ge zegd, onjuist). Toen evenwel de heer v. Cal ker benoemd werd, voelde de heer Nuljens zich gepasseerd en schreef zelfs een pamflet. Er was echter alle reden, om den 70-Jarige niet te belasten met de leiding van een cou rant, die er nog „in” moest komen. Daar voor waren frissche werkkracht en jong enthousiasme noodlg. Dat het bestuur zich door belofte aan hom gebonden had, is niet waar. Wel heeft men dankbaar van zijn diensten gebruik gemaakt, doch voor en na is hem uitdruk kelijk gezegd, dat het bestuur zich tot vol strekt niets tegenover hem verbond. Dit lentje-stormpje belette echter niet, dat het scheepje zee koos. Reeds op 28 Augustus 1907 verscheen het eerste proefnummer, waarmede werd doorgegaan tot 1 October. Op dien datum gingen de abonnementen in. Wat zal het voor de stichters een vreugde zijn geweest, dat reeds toen meer dan 2000 Katholieken him daadwerkelijke belang- stelling hadden getoond door zich te abonnee ren. i Laten wij hier nog eenige meer technische bijzonderheden memoreeren. Allereerst zij dan vermeld, dat het maat schappelijk kapitaal der vennootschap 14.000 bedroeg, voorloopig nog niet geheel x geplaatst. De abonnementsprijs van het Woensdags en Zaterdags verschijnende blad werd bepaald op 60 cent per kwartaal. Voor advertenties betaalde men 6 cent per regel. De Vennootschap stichtte geen eigen druk kerij, doch contracteerde met den heer R. A. Kusters,,den drukker die de „Nieuwe Noordhollander" had uitgegeven. Deze zoekt de stukken nieuws of advertenties bij elkaar, welke hij voor het samenstellen van een bepaalde pagina noodlg heeft en plaatst het In een ijzeren raam, het z.g. „slultraam” dat binnenwerks gemeten Juist de grootte van een pagina heeft. Is een pagina vol, dan wordt de vorm „dicht geslagen” (d w z. het geheele zetsel wordt In het raam vastgeklemd), „gedresseerd" (gelijk geklopt), zoodat de lettertjes alle met hun belde voeten op den grond komen te staan en er geen uitspringers overblijven, die boven de andere willen uitkijken en met een borstel met benzine gereinigd, om de Inkt te verwij deren welke pa het trekken van de drukproef op de letters is blijven kleven. Men zou nu misschien denken: ziezoo, de pagina is klaar, nu kan met drukken worden begonnen. Maar niets Is minder waar dan dit. want een heele reeks handelingen moet nog geschieden, vóór de paglna-plaat tenslotte op de cylinders van de rotatie-pers ligt. Men moet nl weten, dat bU rotatiedruk van een vlakke pagina niet kan worden gedrukt. Het principe van de rotatiepers berust hierop, dat men van pagina's in halven cylindervomi drukt en om de pagina's hiertoe te vervormen worden de volgende handelingen verricht. Allereerst wordt van de vlakke pagina een afdruk gepragt op kringloop kan opnieuw Intusschen schuiven voor een op. totdat het afgezet. Het zetsel van bestaat dan uit een serie regels. Het werk in monie” te der Kath. niet het ■Mgr- k< enor“f tholieke bladen aantooi opwekte tot het kracht/ tholieke pers? Dat applaus, die Ipldé het verblijdende lieken be legen zou ben, ee den vei krach» Toti een sjlg Wk hei< De/Nieuwe Noord-Hollander” aan de katho- Uel eis Een groot probleem was nog steeds ilsvesting der bureaux. De gehuurde hotelkamer(s) voldeden op den duur niet. Met ware koopmansbllk zag het bestuur uit naar een perceel, dat geschikt was en waarvan de koopprijs de draagkracht der N.V. niet te boven ging. Dat deze draag kracht niet te hoog mocht worden aange slagen men denke aan het niet volge storte maatschappelijk kapitaal van 14.000! blijkt wel hieruit, dat het eer ste kwartaal 1907 reeds- een exploitatie verlies bracht van 266, welk verlies de eerstvolgende jaren nog vergroot werd. Het bepalen van ’t dividend was dan ook een der punten, waarmee de aandeelhouders vergadering het'spoedigst gereed was! Zóó was het geen wonder, dat van het koopen van een perceel voorloopig maar werd afgezien. Men kan voor een paar cen ten nu eenmaal niet op den eersten rang zitten. Er deed zich echter een andere mogelijk heid voor. Men kon een huis huren aan de Bree^straat, tegenover de pastorie. Dit per ceel was eigendom van den heer J. d. Lange JC.zoon. Na maandenlang onderhandelen kwam een huurcontract tot stand: huur prijs 4.50 per week. De heer Baart zou hier komen wonen. Oudere lezers zullen zich de bekrompen localiteiten nog herinneren, waarin toen de redactie en administratie werden wegge stopt. Deze echter voelden zich den honing te rijk: men had nu immers een eigen te huis. Maar ondanks deze bekrompen huisves ting dat was immers maar uiterljjk ging het blad voort te groeien. De vier dui zend abonné’s waren reeds gepasseerd, en men ging denken aan uitbreiding. Deze kwam en op I April 1912 ging de courant 'driemaal per week verschijnen, op Dinsdag. Donderdag en Zaterdag. Hiermee was de Jeugdperiode van „Ons Blad" afgesloten en begon een nieuw levenstijdperk. De heer H. Calker bleef niet zoo lang de leiding van redactie en administratie behouden. Op 15 December 1908 verwisselde hij Alkmaar tegen het schoone Gooiland. In zijn plaats werd benoemd de heer Steele uit Sneek. Ook deze echter koos Alkmaar niet tot zUn blijvende woonplaats; reeds op 15 December 1909 vertrok hij. Het leek er zoo n beetje op, of ,jDns Blad” een soort door gangshuis zou worden voor journalisten doch de opvolger van den heer v. d. Steele was de heer 8. J. H. Keesom, het tegen woordige raadslid. Deze zou een reeks van jaren zijn journalistieke en boekhoudkun dige kennis aan „Ons Blad” wijden. Intusschen moet nog melding gemaakt worden van een mutatie in het bestuur. In April 1909 vertrok nl kapitein Lutz naar elders en hij werd als penningmeester op gevolgd door den heer J. F. Quax. ziet er minder gecompliceerd uit, hoewel het dit lang niet altijd is; integendeel, het samen stellen van een ingewikkeld stukje zetwerk vordert dikwijls heel wat persoonlijke techni-x sc he handigheid van den letterzetter. De handzetter is nog een „letterzetter In den oorspronkelijken zin des woords"; uit een grooten bak (de „kast”) voor hem, verdeeld in verschillende vakjes, waarvan elk een be paalde letter van het alphabet bevat, grijpt hij stuk voor stuk de letters en rijt ze tot een regel aaneen, waarna de regels naast elkaar worden neergelegd op een „galei”, een zinken plaat met aan drie zijden opstaande randen. Zoo werden ook onze advertenties vroeger gezet. Thans maken we ook deze met behulp van de zetmachine. Zelfs de meest uiteenloopende lettergrootten vindt men op deze machine. De hierin gelegen verbetering valt ook den leek aanstonds op. Is de advertentie afgezet, dan bindt men het zetsel met stuk touw stevig samen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6