Veiligheid de lucht! Scho enen X Nachtvorst RADIO-PROGRAM Wees voorzichtig! ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN Het Lijk bij de Mirteboumen DE CHEQUE VAN TIEN DUIZEND DOLLAR 2 I I r VRIJDAG 30 SEPTEMBER VERHAAL VAN den DAG I Zaterdag 1 October Het nut van parachutes Jeugdige zakenlui De snelste ster Alle abonné’s FEUILLETON in. I Kan de vliegmachine worden beschermd tegen om laag storten? fVatuwlIjlc loopt Icxl Robinson HoÏI»wb Jscb® jongen op Onzin! A k u geroepen hadt, zou men u AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL i eerste belangrijke storingen op- aUe Dansmuziek en 12.20 Gramofoon- (ingezonden mededeeling) (Vrij naar het Duitsch) CWocat vervolgd). Vóór alles liet de rechter van instructie de zaal door alle nieuwsgierigen ontruimen. Thans Een korte looping om snel te kunnen stijgen, kan gevaarlijk warden! Ned. Ver. va Beversluis en Het vliegtuig verliest zijn evenwicht, komt echter nog juist bijtijds weer in den goe den stand. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS bent, hadt u ihen kun- ROME Ml M. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.05 Italiaansche Opera-avond. WEENEN 517 M. 6.20 Mandoline-concert. 8.15 Concert door Het Weensch Symphonie-or- kest o.l. v. Oswald Kabasta 10.35 PopulairCon cert door het Emil Bauer-orkest. Zij gingen aan *t zoeken naar een stok, om Freddy’s hoed te redden, en spoedig vonden ze een bamboe-stengel, die volgens Freddy wel lang genoeg zou zijn. Toen ze echter weer bij den boom kwamen, vonden ze Polly, met Freddy’s hoed op één oor. „Wel, heb ik ooit van mijn leven,’’ rei Ivy. „Die kat is er in geklommen an heeft je hoed gehaald. Hoe ben je m den boom geklommen, zonder je te bezeeren, poes?" ..Ik ben er niet In geklommen." zei Polly. „De hoed viel op mijn hoofd, toen ik er langs liep.’ 'Morgenavond vervolg.) arde hel pen. We zouden dan geweld moeten gebruiken." „Wat is er goed?" „Ikik weet het niet, het is zoo’n zonder ling gevoel.” zei Vane, en terwijl hij sprak, viel hij bijna tegen den grond. tJ M. 12.20 Concert uit <8 X) Mr. Wright van de sterrewacht te Lick (Ca lifornia) heeft een lijst samengesteld van de snelste sterren uit het heelal, die in aanmer king kunnen komen geobserveerd te worden. Na jarenlangen arbeid hééft hij van 7639 ster ren hun snelheid bepaald. Eén ervan beweegt zich met de bijkans onmogelijke snelheid van ongeveer 66 millioen K-M. per uur door het heelaL Op een lagere school te CUppenhan (Enge land) hebben een zeventigtal jongens en me.s- jes van 12 tot 14 jaar, die de tulnbouwafdee- ling van die school volgen, besloten een ge zamenlijke onderneming op touw te zetten met aandeelen van 1 shilling. Geschat wordt, dat de onderneming de werkkrachten kosten niets een jaarlijksch dividend van over de 50 pCt. dividend zal Uitkeeren, welke interest desgewenscht weer on aandeelen kunnen wor den omgezet. Deze idee, die van het hoofd der school Mr Greenwood, uitgaat, heeft als ach tergrond. dat de kinderen bij het verlaten der school eenigszins met het practlsche handels- leven in aanraking zijn geweest. Elke leerling houdt de boekhouding van de coöperatie bij en leder kwartaal zal de balans worden opge maakt, waarna winstverdeellng volgt. bij verlies van m anderen vinger gewone-stof ongemerkt en zijn handen wa ren tamelijk groot, en maakten het waarschijn lijk, dat hjj vroeger zwaar werk had verricht. Men was het er over eens, dat men hier te doen had met iemand uit de volksklasse, en allicht met een persoon, die tamelijk aan lager wal ge raakt was. Het onderzoek van zjjn zakken bracht niets anders te voorschijn, dan een zakkam metje, een portemonnaie met zes schilling, en een zakdoek. Nergens vond men papieren, of iets, wat omtrent zijn persoon opheldering had kunnen geven. En bij rondvraag ond$z de om- staanders bleek, dat niemand den man ooit te voren hier gezien had. De grond rondom was intusschen zóó veelvul dig door nieuwsgierigen platgetreden, dat men niet meer met zekerheid een bepaald voetspoor kon ontdekken. Slechts in de richting, waarheen, volgens zeggen van den waard, de beide vrou wen gevlucht waren, vond men twee, in vorm en grootte afwijkende, sporen van een vrouwen voet. De rechter van instructie gaf bevel, om af- druUen van die sporen te maken, liet de plek waaAde misdaad had plaats gehad, alsmede het lijk bij magnesium-bellchting fotograreeren en begaf zich vervolgens nadat hij van den waard alleh vernomen had. wat deze zelf wist met de overige leden van het parket naar de ge lagkamer, om de gevangene te verhoeren. Op hetzelfde oogenbllk was er een auto blijven stilstaan en stapte een heer uit. die klaarblijke lijk de bedoeling had den winkel binnen te gaan. Hij bleef echter staan toen hij Vane in de armen van den man zag liggen. „Kan ik misschien van dienst zijn?" vroeg hij; .jn’n auto staat daar Er waren nog wat voorbijgangers bijgekomen en zjj hoorden, hoe de groote. donker uitziende man vertelde, hoe de jonge man opeens onwel scheen geworden te zijn. „Laten we hem dan^maar in m'n auto zetten en naar een dokter brengen,’’ zei toen de ander. Eenge uren later kwam Roger Vane weer tot bewustzijn. Hjj lag op een divan in een kamer, die zeer luxueus gemeubeld was. Toen hjj om zich heen keek, zag hij, dat de blinden voor de ramen waren en dat de kamer door een elec- trische kroon werd verlicht. Hjj herinnerde zich nu ook de feiten: noe hij met de chéque op weg was naar de Albemarlestraat, noe hij opeens een prik in zijn pols had gevoeld en hoe toen die vriéndelijke heer naar hem was toegekomen. Meer kon hij zich echter* niet te binnen brengen. Hij stond op van den dltan en strompelde naar de deur. Deze was echter gesloten. Hij bonkte op de paneelen. Plotseling ging de deur open en er kwam een man binnen, die de deur weer achter zich sloot. komen. Den naam ben ik vergeten. Bent u behoorlijk ingeschreven? Ikgeloof het wel, zei ze ietwat aarze lend. De rechter zak haar scherp aan. Zjj was knap, die vrouR. Haar trekken waren opvallend fijn gevormd, en haar tint was zacht en blank. Over haar diepe, blauwe oogen krulde het weelderig brume haar, dat naar achteren in een minder sierlijken wrong was samengenomen, maar er niettemin goed verzorgd uitzag. Haar spraak was een plat dialect, zooals alleen dóór de lagere klassen hoort spreken, en haar onrustige blik moest argwaan wekken. U moet toch enkele dingen van u zelf heb ben. Waar zijn die op het oogenbllk? Op dat oogenbllk kwam het parket uit de hoofdstad aan, en maakte terstond een begin met het proces-verbaal. De ligging van het lijk bood niets bijzonders en de meegekomen genees heer kon reeds bij den eersten blik den dood van het slachtoffer constateeren. Een schotwond onder de kin; bijna loodrecht omhoog toege- gebracht. zoodat de kogel in de hersens was te rechtgekomen. moest bijna onmiddellijk den dood tengevolge hebben gehad. Het wapen lag dicht naast het lijk. Het was een revolver van Amerikaansch maaksel zesloops, en geladen. Slechts één schot was afgevuurd. Aan den aard van de wond was verder te zien, dat het doo delijk schot van zeer dichtbij moest zijn gelost. De doode was een man van 30 a 40 jaar. Zjjn trekken, in wezen niet onedel, droegen evenwel het stempel van ontaarding. Hij was ietwat fat terig gekleed, doch zijn linnengoed was van heel Keeren, wanneer men nauwelijks den grond heeft verlaten, is gevaarlijk! Toen Vane zich voor den zooveelsten keer af- vroeg waar men hem heen bracht, was het vijf uur in den morgen. Meer dan een uur had hij gezeten naast een chauffeur, in een auto gere den, in dolle vaart, tot de wagen stilhield, ter wijl de motor bleef loopen. Hij werd nu uit en naast den auto gezet. Hij was nog steeds ge blinddoekt en z’n jjolsen werden zóó gebonden, dat hij ze zelf wel los kon krijgen, maar er in iedet geval toch minstens een kwartier mee bezig zou zijn. Tegen den tijd, dat hij z’n han den had vrij gemaakt en hij den zakdoek, die nog steeds voor z’n oogen zat, zou hebben ver wijderd, zou de auto al ver weg wezen. Toen hij zich eindelijk had bevrijd, zag hij, dat hij zich buiten bevond, op een straatweg, die naar Londen leidde. Voor hem lag. onder een stuk steen, een krant. Ze was zóó opgevouwen, dat z’n ook wel direct moest vallen op de vet gedrukte regels, waarin h;j las: „De bankbediende nog steeds vermist. Geen enkel spoor van R</er Vane. De politie denkt aan diefstal”. Hij las in het artikel, dat er onder stond, dat al de havens en grensstations bewaakt werden, dat z’n signalement overal verspreid was; en hij? HU stond hier op den straatweg.vlak bij de stad. Wat zou de man. die daar juist voorbij ging, wel gezegd hebben, als hij had geweten, dat hjj Roger Vane was! Opeens dacht hjj aan de chéque van tiendui zend pond, die hij in z’n zak had gehad! Snel greep hij in z’n binnenzak. Ze zat er nóg! Onaangeroerd! En bovendien..,, hjj kon z’n oogen haast niet gelooven. had hij nog drie biljetten van tien pond in z’n handen. Inplaats van hem te berooven, hadden ze hem nog be loond! De heele geschiedenis was en bleef een myste rie! Ook voor de politie! geest bij noodlg. Meestal maakt men een be tere kans er het leven af te brengen, wanneer de bestuurder van de machine tracht zoo „voor- deelig” mogelijk neer te komen. Zelfs wanneer het vliegtuig valt tengevolge van een motor defect of omlaag stort, doordat een vleugel is gebroken, kan een bekwaam piloot het aller ergste sorrjs nog voorkomen. Een derde bezwaar tegen het „jyarachute- systeem” is het feit, dat er nog geen deuren zijn uitgevonden, die zonder inspanning kun nen worden geopend, wanneer de aeroplaan snel omlaag schiet. Onderzoekingen hebben aan het licht ge bracht. dat Zwirko waarschijnlijk is veronge lukt ten gevolge van een „vleugelbréuk”. Deze was misschien te wijten aan het feit, dat men met de vervolmaking der z.g. lichte vliegtuigen te ver was gegaan. De materialen beantwoord den door hun lichtheid niet meer aan de eischen der practjjk. Weliswaar was het draagvermo gen der vleugels niet gering, maar tegen wer velwinden, waarvan men de uitwerking nog niet geheel heeft kunnen controleeren, sche nen zij niet bestand te zijn. Het toestel van Zwirko was als het ware uit elkander gewron gen. MILAAN 331 M. 7.50 Gramofoonmuziek 8.20 idem. 10.20 Dansmuziek uit het Lunapark Lido te Milaan. Freddy Vrijdag nam Ivy, Robbie en Tof>sy mee om hen eenige van die vreemde boomen te laten zien, die op net Artis-elland groeiden. De grap pigste vond Robbie wel, die er uitzagen ils groote komkommers met spijkers er ?P- „Daar zal Je niet gemakkelijk in kun nen klimmen," zei de zeeman. „Dat is nog erger dan brandnetels." Hij had nog niet uitgesproken, of door een rukwind woei hem de hoed van het hoofd, die terecht kwam op den top van een der grappige boomen. „O, kijk eeps. wat er nu gebeurd is.” jammerde Freddy. „We moeten een itok zoeken om hem er af te lichten. Ik durf er niet in te klimmen, en met de hand kan ik er ook niet bij.” Geduffende den laatsten tijd zijn vele sport vliegers het slachtoffer geworden van hun po gingen om de wereld in verbazing te brengen. Zij bereikten dus een eenigszins ander doel, dan ze beoogden: ze vervulden de wereld met ontzetting. Polen treurt over den dood van den jongsten overwinnaar in de Europa-vlucht: Zwirko. Het echtpaar Möbitz verongelukte met zjjn aeroplaan boven Berlijn. Het vliegtuig van kapitein Jans kwam in aanraking met een rots, hetgeen voor machine en bestuurder fu neste gevolgen had. De „vliegende familie” Hutchinson moest een noodlanding maken pp den Oceaan, waarbij haar vliegmachine werd vernield. Vijf inzittenden van een aeroplaan, die op weg was naar de Noordpool werden ge dood. doordat' het vliegtuig omlaag stortte. Het is Rusland, dat deze vijf menschenlevens heeft te betreuren. Wat zün de oorzaken van deze vreeselijke gebeurténissen? Men mag niet generaliseeren. maar in het algemeen is men verantwoord, wanneer men als oorzaak van veel ongelukken: „onvoorzichtigheid” opgeeft. Het eerste wat den beginneling op de lucht- vaartscholen wordt bijgébracht is niet mate- rialenkepnis. technische vaardigheid en wat dies meer zij, maar: voorzichtigheid. En inder daad: de beste vliegers kenmerken zich door een groote mate van zelfbeheersching, in dien zin, dat ze zich niet tot onnoodige waagstuk ken laten verleiden. Lindbergh had steeds een kleine zilveren plaat bij zich met het inschrift „Voorzorg is beter dan nazorg.” De menscheljjke berekeningen gaan in deze veel verder dan de leek mischien denkt. Reeds vóór de bewerking van het ruwe materiaal wor den er proeven genomen. Het hout, de ver schillende soorten staal, het aluminium en het linnen worden aan snel wisselende Invloeden blootgesteld. Ieder onderdeel wordt voorts onderworpen aan proeven om het draagver mogen en de stevigheid na te gaan. Iedere vleugel wordt belast met een gewicht dat zes twaalf maal zoo groot is als de drukking, die er in de practijk op zal worden uitgeoefend. Intusschen worden de motoren geprobeerd. Men laat ze zoo snel draaien als mogelijk is en ook wordt nagegaan, of ze het lang genoeg achter een kunnen volhouden. Dit examen duurt soms 300 uur. waarbij men werkt met twee contrólee- rende ploegen, die elkaar aflossen. Natuurlijk wordt ook de bruikbaarheid van het hoogte roer en de andere stuurinrichtingen nauwkeu rig vastgesteld. De propeller wordt gewogen. De loeide helften van het vliegtuig worden tot op een schroefje met elkaar in evenwicht gebracht. Bijzonder veel aandacht besteedt men aan de kwestie, welk soort brandstof zal worden ge bruikt. Het brandgevaar is tegenwoordig zeer gering. Eerst nadat een aantal kleine proefvluchten is gemaakt, kan in Dultschland een vlieg machine ter keuring worden afgeleverd aan het Rijksinstituut voor de Luchtvaart, dat de machine nogmaals geheel demonteert, door in genieurs, technici en piloten laat onderzoeken, waarna, indien alles goed wordt bevonden, de aeroplaan eindelijk als verkeers- of oorlogs- vllegtuig mag dienst doen. Na tweehonderd „vlieguren” moet de machine opnieuw worden nagekeken en wanneer nog- maals tweehonderd vlieguren voorbij zijn, dient men het toestel wederom te controleeren. Op deze wijze constateert men tijdig slijtage van het materiaal, zoodat maatregelen kunnen worden genomen vóór het te laat is. Onze Oostelijke naburen hebben de „veilig heid in de lucht” in cijfers trachten weer te geven en zijn gekomen tot een gemiddelde van 97%. De meeste piloten vlogen 300.000 KM., voordat de traden. Maar de atmospheer heeft kuren en voorzorg ten spijt, maakt zij slachtoffers. Men is er nog altijd niet In geslaagd een afdoend middel te vinden tegen onweer, nevel en plot seling optredende luchtstroomingen. Volgens menschen van het vak is de eigenlijke cata strophe evenwel meestal het gevolg van het weigeren.... der zenuwen van den bestuurder. Hoe valt het anders te verklaren, dat ervaren piloten, wanneer de nood aan den man komt, soms vergeten te springen? De meening van vele leeken, die hierop neer komt, dat men alle vliegtuigpassagiers bene vens de piloten, mecaniciens etc. van valscher men zou moeten voorzien en in leder toestel gemakkelijk te openen „nooduitgangen” be hoorde aan te brengen, vindt in vakkringen geen bijval. Ten eerste verelscht het parachute springen groote lichamelijke behendigheid en ten tweede is veel tegenwoordigheid van een gast”, verbeterde de ander. „En i enkele reden hebben om u over de Hier te beklagen. Wees nu zoo goed, Jik daar op den divan te gaan zitten”. De man liep snel naar de deur en was een oogenbllk later verdwenen. Al de middelen, die Roger Vane in de eerst volgende drie dagen bedacht om te ontsnappen, draalden op niets uit. Den derden dag kwam de huisknecht weer, boog voor den „gast” en zei: „U bent vrij’’. „Wat? vrij?” „Ja. echter op één voorwaarde: dat u zich laat blinddoeken. Ik zou als ik u was. die voorw maar aannemen. Tegenstribbelen zoir niet Terwijl Vane naar Londen ging en zich voor stelde hoe hij op ’t kantoor ontvangen zou wor den. zat er opfien divan, waarop hjj eenige uren te voren nog gezeten had. een zekere mijnheer Campion, eigenaar van een bankinstelling. „Dat zaakje is goed van stapel geloopen”, lachte hij tegen mijnheer Latxner, z’n compag non. „Prachtig!” beaamde deze, vergenoegd in z’n handen wrijvend. „Dat we daar nooit eerder aan gedacht heb- heben", kwam mijnheer Campion. „Och, het molt noodlg geweest. Als ze een cheque op ons afgeven, kunnen we ze altijd direct uitbetalen. Deze hadden we ook binnen een paar dagen kunnen betalen, maar daar de oude Gommel niet wilde wachten, waren we wel genoodzaakt den toonder van de chéque een tijdje „op te houden", totdat we het geld had den. Wat zou die ov 1 - Gommel er «wel van zeggen als hij t wist?” „Ja. zeg dat wel! Ik zou niet graag willen, dat iemand het te weten kwam. Er staat nogal een zware straf op vrijneidsberoovlng, en dat is het toch eigenlijk geweest. Bovendjen zou het voor de reputatie van onze Bank ook niet goed zjjn. al zouden ingewijden w.l kunn b 'g ijo n dsj je maar niet tienduizend pond in je safe klaar hebt liggen voor het geval er eens iemand mocht kdhien „Enfin, de zaak is hu gezond. Gommel heeft z’n geld, het jonge mensch is er ook niet slecht bij gevaren; hij heeft dertig pond geilad en.... onze naam is niet in opspraak gebracht. vrees nu geheel overwonnen te hebben en ant woordde op alle vragen, die men haar stelde. Rustig en zonder aarzelen. Zij verklaarde Anna Müller te heeten, en tot vóór drie weken bij barones Elsberg gediend te hebben. De barones had geheel op zichzelf geleefd, in tamelijk be- krompén omstandigheden, in Stiermarken, en was nu drie weken geleden gestorven. Na haar dood wilde Anna Muller naar een kennis in Amerika, maar op het laatste oogenbllk had zij zich bedacht, en was zij naar Weenen ge komen. om daar een dienst te zoeken. Den vorigen dag was zij daar aangekomen, op de reis daarheen had ze kennis gemaakt met een zekere Juffrouw Huber of Gruber precies wist ze den naam niet en deze had haar gevraagd, bij haar te komen wonen, tot ze een nieuwen dienst had. Bij die vrouw had zij toen geslapen en vandaag had zij een wandeling met haar gemaakt naar den Kahlenberg; en tegen den avond waren ze samen in de her berg gekomen, waar zjj wilden uitrusten, om dan met den trein Baar uhis terug te gaan. Toen ze uit de herberg kwamen, had de on bekende man haar aangevallen en geld van haar gevraagd, en toen zjj dit weigerden, had hij haar met zjjn revolver bedreigd. Zij zelf had hem toen het wapen uit de hand willen slaan, waarbij het afging en den aanvaller zelf trof. Waarom hebt u niet liever dadelijk om hulp geroepen? vroeg de rechter. Dat hebben we gedaan, maar er kwam niemand WARSCHAU 1412 M. 5.20 Concert door het Omroeporkest o.l. v. J. Ozlmlnski. 8.20 Po pulair ceiwert. 9.50 Voortzetting concert. 10.25 Chopin-concert. 11.10 Dansmuziek. BEROMUNSTER 466 M. 8.20 Uit St. Gal len. Concert door het Stedelijk orkest. 10.00 Dansmuziek. Gramofoonplaten. HUIZEN 1875 M. KRO. 8.00 Morgen con cert 10 00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdiens tig halfuurtje door Pater J. Dito OF. 12.00 Tijdsein en politieberichten. 12.t5 Het K.R.O.- Sextet o.L v. Piet tfustenhouwer. 1.45 Verzor- gng zender. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Kin- deruurtje. H.I.R.O. 4.00 Uitzending voor de Spiritisten „Harmonla" DSM. rei gram platen 4.30 Ultz. v. d. Theosofische vereen. MeJ. C. W. Dijkgraaf. 5.00 Sluiting. K,R O. 5.00 Het *K.R.O-orkest O.L v. Johan Gerritsen. 5.45 Sportpraatje door 8. Bors ten. 6.00 Het K.R.O.-orkest. 6.25 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. 6 45 Hell- kez. Esperanto-eursus. 7 00 Gramofoonmuziek. 7.10 Ir. A. S. Franssen v. d. Putte: Van Vreemde landen en volken I. Rusland en Si berië. 7.30 Politieberichten. 7.45 „Het nationaal crisls-comité in de naaste toekomst” door Jhr S van Citters. 8.00 Het K RO.-orkest. 9.00 Mi crofoon vertelsels door Bernard Bekman: „Vijf tig jaar vrijgezel.” 9.1!T Persbureau Vaz Dias. 9.30 De K.R.O -Boys. 10.00 A. Baron de Voe van Steenwijk, kunstfluiter. 10.15 De K.R.O.-Boys. 11.00 A. Baron de Vos van Steenwijk. 11.15 De K.R.O.-Boys. 11.30 Gramofoonmuziek. viel zjjn oog op den blonden heer, en met een glimlach van herkennen trad hij hem toe. Wat voor toeval voert jou vandaag juist hierheen, waarde Helfrich? zeide hij, terwijl hij hem de hand reikte. De detective lachte. Mijn goed geluk, zal ik maar zeggen. Ik was vanavond voor een andere zaak in het dorp, hoorde daar het eerste bericht van -ien moord, en zonder er eigenlijk bij te denken, ging ik met den strQqm mee hiér naar toe. Nou. veel zaaks is Het niet. Die uffrouw ziet er uit als een landloopster, en die man daarbuiten maakt zeker den indruk, dat hij aan lager wal geraakt is. Zal wel weer een gewone tragedie van aloezie wezen. Mogelijk. Maar ik geloof het'niet. Zoover ik verstand heb van ^gezichten, zou ik niet zoo zeker durven zegen, dat zij daar een of andere liefdesbetrekking met dat verloopen sujet bul ten heeft onderhouden. Ze mag er nu als een landloopster uitzien, maar ze heeft het stel lig nog kort geleden beter gehad. Het binnentreden van de beide mannen, die de achtervolging van de andere vrouw op zich gnomen hadden, maakte een einde aan het gesprek. Zij hadden niets gevonden. De vrouw was spoorloos verdwenen zelfs de hond was het spoor kwijtgeraakt en zoo waren ze eindelijk teruggekeerd, daar het doelloos zou geweest zijn, nog langer in het donkere bos<:h rond te zoeken, zonder dat men eenig idee had. in welke richting de vrouw gevlucht was. De rechter van instructie begon alsnu het verboor van de gevangene. Deze scheen haar hlej- in de herberg beslist hebben moeten hoo- ren. Kom liever voor de waarheid uit u hadt met dien man eén afspraak, u kreeg twist met hem en schoot hem toe neer. Was het niet zoo? Neen. Ik kende dien man heelemaal niet. Wie stiet dien kreet uit? Ik. Dat was. toen hjj zijn revolver op mijn vriendin richtte. Ik ben werkelijk heele maal onschuldig aan zijn dood. Als u werkelijk zoo onschuldig waarom ging u dan op de vlucht? Dna 1 immers kalm de komst van die menschc. nen af wachten en de waarheid zeggen? We waren allebei zoo geschrokken, dat we niet wisten, wat we deden, prevelde zij. En hoe kwam u trouwens in het bosch? De eenige weg naar het station gaat immers door het dorp. Dat is mogelijk. Ik wete het nie.t Ik ben hier vreemd. Maar uw vriendin moest het toch weten. Het is heel opvallend, dat ze in den steek heeft gelaten, en tot nu toe nog niet zooveel hersens heeft gehad, om terug te komen, als u dan werkelijk onschuldig bent en door haar getuigenis uit de moeilijkheid zou raken. Ze heeft toch gezien, dat men u pakte, en tóch ging ze er vandoor. De gevangene zweeg. U beweert, dat u den naam van die vrouw niet precies weet. Kunt u althans zeggen, waar ze woont? Neen. Ik ben hëëlemaal vreemd in Wee nen. Het is een kleine, drukke straat, meer weet ik niet. „Wat wenscht mijnheer?" vroe de man met de stem van een goed afgerichte bediende. „Dat beteekent dat allemaal? Waarom ben ik hier?” riep Vane opgewonden. „Ik weet niets, mijnheer”, klonk het kalm uit den mond van den man; „ik heb m’n instructies. Ik moet u in alles van dienst zijn en u alles brengen wat u wenscht. Wilt u misschien een glas whiskey?” t „Loop naar den drommel met Je whiskey", schreeuwde Vane; ,jk-moet er uit! Dat is een misdaad; ik ben bedwelmd! opgelicht, besto len!” De man glimlachte, toen hij zag dat Vane zich zoo kwaad maakte. „Wenscht u dan misschien een paar sand wiches en een glas wijn?” Het diner zal niet vóór zeven uur klaar zijn.” Vane keek naar de klok, die op den schoor steenmantel stond. Het was bij vieren. Dus moest het klaarlichten dag zijn. De blinden wa ren dus ovor de ramen gedaan om hem te belet ten naar buiten te zien.” „Ben ik dan een gevangene?" vroeg hij: „waaróm?”. „U JOei* u zult geep behandeling een oogenlui HILVERSUM, 296 M. V AR A. 8 00 Tijd sein en gramofoonmuziek; VPRO 10.00 Morgen wijding; VARA 10,15 Uitzending voor arbeiders in de continubedrijven, mm. v. het trio Loe Cohen, het VARA-toöneel 0.1. v. Willem van Capellen. 12.00 Tijdsein, Trio Willem Drukker 12.45 Voordracht door Hetty Beck. Burenruzie fragment uit „De Kleine Misdaad" van Johan Luger. 1.00 Trio Willem Drukker. 1.45 Verzor ging zender 2.00 Gramofoonmuziek. 2.40 Een praatje uit de circuswereld. I. door J. van Do- veren. 3.00 Voor de kinderen m.m. v. Het Vara Kinderkoortje „.De Krekeltjes”. 4.00 Opening van et nieuwe Volksgebouw „Voorwaarts” te Eindhoven. 5.10 VARA-Balalaika-orkest o.l. V. Ivan Powarjef. 5.20 Gas-oorlog door H. Peter sen. 5.40 VARA Balalaika-orkest. 6 00 gra mofoonmuziek. 6.15 Uitzending voor de Ver. V. Geheelonthouders onder Ned. Spoor- en tram wegpersoneel. 7.45 Het Nationaal Crisis-Comité In de naaste toekomst, rede door Jhr. 8. van Citters. voorzitter. 8.00 Bij de Pomp. wekel"ksch nieuws van Teun de Klepperman 8.15 VARA- orkest o.l. v. Hugo de Groot. 9.00 Optreden van Edwin Doorenbos* (Troubadour Chansonnier) 9.15 Uitzending voor den Alg. Ned. Bond van Arbelders'sters) in het Bakkers-, Choc.- en Suikerbewerklngsbedrijf. Opvoering van „Het Versche Broodje”, een bonte geschiedenis. 10.15 VARA-orkest. 10.30 Toespraak door A. de Vries en Vara-Varia. 1045 VARA-orkest. 11.00 Pers bureau Vaz Dias. 11.10 Vara-orkest. 11 4J^Gra- mofoonmuziek. 12.00 Tijdsein en sluiting. BRUSSEL. 509 M. 12.20 Concert door het Max Alexys-orkest. 1.30 Vervolg concert. 8.20 Concert door het Radio-orkest oJ. v. Karei Wal- jjot. 8.50 Vertolg-concert. 9.50 en 10.10 Vervolg concert. 11 30 Concert. KALUNDBORG 1153 M. 12.20 Het strijkor kest van restaurant „Vlvex ol v. A. éendix. 3.50 Het Omroeporkest. BERLIJN 419 M. 7.30 Prof. Heinz Jolles, piano speelt de symphonische etudes Op. 13 van Schumann. 10.20 Dansmuziek. BRESLAU 325 M. >7.35 Populair concert door de omroepkapel o.l. v. Franz Marszalek. 10.55 populair en dansmuziek oJ. van Fr. Marszalek. HAMBURG 372 M. 11.50 Concert 1.35 Gra mofoonmuziek. 2.30 idem. 10.40 (Zie Berlijn). KONIGSWUSTRRHAUSEN 1635 Gramofoonmuziek. 2.20 idem. 4.50 Hamburg. LANGENBERG-472 M. 12.20 Populair con- c^rt o.l. v. Wolf. 1.20 Concert van werklooze rnkkicl -van Düsseldorf. 2.55 Gramofoonmuziek 5 20\ Veqpeéconcert. 10.40 Concert o.l. v. Wolf. \12.M „Meister der Jazz’ (gr.pl.). D^VENTRY 1554 M. 12 20 Condert van North Regional. 1 50 Concert door het Commo- dora-Grand-orkest oJ. v. Joseph Muscknt. 3.50 Concert 5.05 Orgelconcert. 1105 Ambrose zijn orkest in het Mayfair Hotel. PARIJS (Eiffel) 1446 M. 8.50 Radiotooneel ,Jje Flibuster”. PARIJS (Radio) 1725 M. muziek 7.50 Idem. 9.05 Mr. Plateau zingt. 9.50 Gramofonomuziek. op dit blad Zijn Ingevolge de verzekerlngsvoorwaarden tegen f bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f bij een ongeval met f bjj verlies van een hand f 1 oy verlies van een Cfl bU een breuk van t AA ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeerlngen JvW," verlies van beide armen, beide beenen of belde oogen f doodeljjken afloop f een voet of een oog 1 duim of wijsvinger O (/«"been of arm J 7Vs" ’t Staat weer bij de Weerverwachting Van de nieuwtjes Van De Büt, Die met reuze Instrumenten Zon en kou en Wolken drilt. En je hoort het, Als je af stemt Op Vaz Dias, Dat vannacht Weer de eerste. Echte nachtvorst In ons landje Wordt verwacht. Nachtvorsten dit Simpel woordje Geeft ons weer Dat koud idee. Dat wij krijgen Nd den zom'er, Als het ijs na Een diner! Nachtvorst is geen Potentaatje, Want de winter Is ze niet. Maar wel is het Bij dit woordje Of je reeds den Winter ziet! Want zij is het Boodschapmeisje, Door natuur-lijk Overleg. En zoo effent Hier de nachtvorst Voor den winter Weer den weg! i MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) De dienstbode hier verklaart, dat u meer malen ongeduldig op de klok gekeken hebt, en klokslag vijf uur opgestaan bent om te gaan. Dat ziet er naar uit, of u een afspraak hadt? Neen, antwoordde de vrouw kalm. We moesten alleen voor den trein op onzen tijd passen. Mijn vriendin zei, dat onze trein om half zes ging. Als u dienstmeisje bennt, moet u ook een arbeidskaart hebben. Waar is die? Bij een dame, bij wie ik vanmorgen ge weest ben. om me voor te stellen. Hoe heet die dame en waar woont ze? Dat weet ik met. Myn vriendin heeft me daar gebracht en morgenochtend zou ik terug- Roger Vane stopte de chéque van tienduizend pond in den binnenzak van z’n jas en verliet het bankgebouw van OomineL Midden in ’t drukke verkeer der binnenstad zoclit hij z’n weg naar de Albemarlestraat. Hij zou er echter nooit ko men. Zonden dat hij ’t wist, werd hij gevolgd door een grooten. donker uitzlenden man. Deze bleef vlak achter hém, want de mist, die in de straten van Londen hing, maakte het niet gemakkelijk zijn prooi te volgen. De lichten in de étalages waren reeds aan en Vane bleef even staan voor de uitstalling van een juwellerszaak. De fraaie yingen en armban den. die daar lagen, trpkken steeds z’n aandacht als hij er langs kwan). sinds hij met het plan rond liep z’n meUje een kostbaar cadeau te ge ven. Vol belangstelling zag hij naar al dat moois, toen hij plotseling iets scherps in z’n pols voelde dringen. Hij keek, en zag een klein rood stipje, maar hoe het er gekomen was. zou hij met geen mogelijkheid hebben kunnen zeggen. In een .oog wenk had de prik, of wat het dan ook geweest was. z’n uitwerking gedaan en toen hij weer verder liep, voelde hij zich door een duizeling overvallen. Hij waggelde als een beschonkene en zou gevallen zijn als de groote. donker uitziende man hem niet had opgevangen. proeg deze; „Voelt n zich niet

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 9