ONS BLAD boekje open H Japan weet niet van toegeven J Lytton doet s z n Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS c N De wereldmalaise LYTTON-RAPPORT WORD! AFGEWEZEN DE BAROMETER JOH. LAOWERS DINSDAG 4 OCTOBER 1932 PATRONATENDAG TE 's-GRAVENHAGE Halfbevroren manschappen VROME WENSCHEN Japan trekt koude kleeren aan Irak in den Volkenbond Het Chacoconflict o o DIT N MMER BESTAAT UIT MacNeill afgetreden ACHT BLADZIJDEN Amerika’s schatkist LR er Goering beschoten Er wordt weer gevochten Weer een offensief der Rust in Zuid-Amerika Japanners T77) F A 4 IF J Scheepsrampen aan de Finsche kust Neurath niet voor de Rijksdagcommissie Tachtig Japanners gedood Nieuwe Engelsche vlootpiannen 27 lyken geborgen De aardverschuivingen in Californië Brand op scheepswerf nabij Toulon Autobus door een trein gegrepen I] ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie 4e rubriek - Telefoonnummer 433 n Intern. Conferentie te Berlijn? Mannen van „Georgios” gered Zondag werd te Den Haag een patronatendag gehouden, waarbij de verschillende patronaten met vlaggen en banieren en eenige muziekcorpsen in optocht marcheerden naar de Mient, waar een demonstratie werd gegeven China nog lang niet gerust V I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 3 Nieuwe Engelsche vlootpiannen. De zeemacht te zwak? (United Pressi vermindering I Millioenen francs schade (United Press) U» 1“ ring moet i een (United Press Lytton te Londen ur. iof- *48 (United Press.) X De economische wereldconferentie komt begin 1913 te Londen bijeen. GENÈVE, 3 Oct. (Reuter.) De Volkenbonds vergadering heeft hedenmorgen met algemeene stemmen Irak in den Volkenbond opgenomen. gedreven, waar de rotsen en scheren zeer ge vaarlijk zijn. LOS ANGKI.ES. 3 Oct. (Eigen telegram). Na de aardverschuivingen in het Tehagapl-gebied. welke het gevolg waren van een wolkbreuk, heb ben reddingsmanschappen 27 lijken geborgen. De arbeid der manschappen wordt ten zeerste be moeilijkt door de puinhoopen, die de wegen en spoorlijnen versperren. was men den brand nog doch was verdere ultbqgi- HELSINGFOR8, 3 Oct. (Eigen telegram) De bemanning van het by de Lappoeren-eilanden gestrande Grieksche schip „Georgios" schijnt voltallig te zijn gered; 15 op reddingsvlotten en 14 door de kustwacht. (United Press* er en 00- ter dat OOT GENEVE, 3 Oct. (Eigen telegram). De Chaco- commissie van den Volkenbond heeft de neu trale buurstaten van Bolivia en Paraguay ult- genoodlgd, een onderzoekingscommlssie te vor men tot bijlegglng van het conflict. WASHINGTON, 3 Oct. (Eigen telegram) Het ministerie van Financiën publiceert een rapport over het eerste kwartaal van het loopende be- grootlngsjaar. Volgens dit rapport is de open bare schuld sedert 30 September 1931 met 3 milliard dollar toegenomen. De orkaan In West-Indië heeft op Sata nog een .lachtoffer geëischt. Huis omgewaald In Zuid-Celebes; drie dooden» zeven gewonden. Door ontploffing van een benzinelamp stotten te 's Gravenhage twee hulsen in. Goering te Weenen beschoten, ernstige ongere- reldheden. Groote brand op scheepswerf nabij Toulon. Hoogste stand op Dinsdag uur van.: 785 Vooruit Irak in den Volkenbond opgenemen. Kei einde van den BrasiUaansehen burgeroorlog. Een Internationale gelQkgerechtlgdheldsconfe. rentte te Berlijn? Ante bij Wierden versplinterd. Een doode, twee gewonden- Belangrijke gift van H. M. de Koningin-Moeder voor het Nationaal Crisis-Comité. Het Lytten-rapport. De gouverneur-generaal in Ierland MacNeill af getreden. a*- uit eld ekt tel len ite- 71) M, llOs MS zich tus- Ln- rin >n- str. on. rh. er- 162 760 set als er- •pg. ad. het fc. BL >07 T8ITSIKAR 3 Oct. (Eigen telegram) Het al gemeene Japansche offensief tegen de troepen van Lihal-tsing is begonnen. De Japansche sol daten moesten vanmiddag om 3 uur den strijd tegen 3000 man vrljscharen opnemen. De Mandsjoekwo-minister van Buit. Zaken Hsin-Klng, legde een verklaring af tegen nat Lyttonrapport. Hij betreurt, dat het rapport geen rekening houdt met Mandsjoekwo. De Volkenbond zou den wil van 30 millloen Mand- joes toch niet kunnen miskennen. (United Press) BERLIJN, 3 Oct. (W B.) Er heeft een brief wisseling plaats gehad tusschen den voorzit ter van de Rijksdagcommissie bultenlandsche zaken, dr. Frick, en rijksminister von Neurath Op Frick's uitnoodiglng aan den minister deel te nemen aan de zitting der commissie op 11 Oct. as. antwoordt deze, niet te kunnen deelnemen, zoolang de bekende kwesties over de deelname der rjjksregeering aan de zittingen der Rjjksdagcommissies niet geregeld zijn. Ook Rusland uitgenoodigd GENEVE. 3 Oct. (V.D.), De commissie voor de bljeenroeplng van de Economische Wereld conferentie heeft Maandag o.m. besloten be halve de reeds tot de economische wereldconfe rentie ultgenoodlgde staten-leden van den Vol kenbond en de Vereen gde Staten de volgende landen uit te noodlgen zich te doen vertegen woordigen: Afghanistan, Brazilië. Costa Rica Dantzlg, Egypte, Ecuador, Hedsjas, Ijsland en Sovjet Rusland. BOEKAREST. 3 Oct. (Reuter). Op een on- bewaakten spoorwegovergang is 71 autobus met arbeiders door een trein gegrepen. 5 arbeiders werden op slag gedood en 17 rnstlg gewond. De Chineesche premier niet gerustgesteld door het rapport GENEVE. 3 Oct. (Reuter). De Volkenbonds vergadering heeft heden de dr.e nieuwe raads leden gekozen, in de plaats van Joego-Slavlë werd gekozen Tsjecho-Slowakije, voor Peru Me xico en Polen werd herkozen. WEENEN, 1 Oct. (Reuter). Bij aankomst van den Rljksdagpresldent Goering, die Zondag ter gelegenheid eener demonstratie op de Heiden plats het woord zou voeren, kwam het tot vrij ernstige ongeregeldheden. Toen de auto's, waarmede Goering en zijn ge zelschap van het vliegveld naar hun hotel reden, een kapperswinkel passeerden werden van daar uit een paar schoten gelost, waardoor een der chauffeurs werd gewond. S.S.-lieden. die In vrachtauto’s achter den stoet volgden, drongen hierop den winkel binnen waar zij alles kort en klein sloegen. Hierop verschenen leden der republlkelnsche Schutzbunde ten tooneele, die de S.S.-lieden te lijf gingen, van welke er verscheidene werden gewond, enkelen hunner ernstig. Met groote moeite slaagde de politie erin de vechtenden te scheiden en de rust te herstellen. apan wil dus blijkbaar zijn geweldpoli tlek handhaven, tegen den Volken bond, het rapport der commissie en de Vereenlgde Staten in Had Lytton deze ge- weldpolltlek als bron van recht aanvaard dan zou de Volkenbond zijn moreele pres tige totaal hebben verloren Thans echter Biet hij zijn practlsch prestige bedreigd. PARIJS, 3 Oct. (V. D.) Gisterenavond laat ts op de scheepswerf van de Soclété des Forges et Chantlères te Seyne-sur-Mer, in de onm.d- deliyke nabijheid van de Mlddellandsche Zee haven Toulon, een reusachtige brand uitge broken. die zich met groote snelheid ultbreldue Op de werf liggen verschillende groote sche pen in aanbouw en hoewel de brandweer op volle sterkte uitrukte, bleek het haar al spoe dig, dat zij het vuur niet meester zou kunnen worden. Na twee uur werken bleek uitbreiding van den brand niet voorkomen te kunnen worden en werd de prefectuur van Toulon om versterking gevraagd. Terstond rukte een_ groo te brandweermacht sur-Mer uit. Vanmorgen vroeg niet geheel meester ding naar de nabij gelegen werf voorkomen. Gevaar voor de nog niet door het vuur aan getaste schepen bestond toen niet meer. Ech ter Is ook het maripe-reserve-depót bijna ge heel vernield. De aangerichte schade wordt ge schat op verscheidene millioenen francs. SANTIAGO. 3 Oct. (Eigen telegram.) Het aftreden van den Chlleenschen minister-presi dent Blanche beteekent een volledig succes van den opstand van Antofagasta in Noord-Chlli. Overal heerscht nu rust en men hoopt op een ongestoorden verkiezingsstrijd. (United Press) GENEVE. 3 Oct. De door den Volkenbonds raad samengestelde commissie van advies voor de bljeenroeplng van de Economische Wereld conferentie is Maandag onder voorzitterschap van den Britschen minister Sir John Simon bij eengekomen. Tot de commissie behooren ver- Als gouverneur-generaal van Ierland HELSINGFORS, 3 Oct. (V.D.). Van de drie In de Bottnische Golf gestrande stoomsche pen is thans ook het Zweedsche schip „Start" gezonken. Men verkeerde heden In groote be zorgdheid omtrent het lot van de dertig schip breukelingen van het Grieksche stoomschip ..Georgias’’, daar de reddingsbooten door de branding zijn weggespoeld en tegen den ochtend geen 8O8-selnen meer werden opgevangen. Te gen den middag Is het evenwel gelukt met een reddingsboot het wrak te' naderen en met zeer groote moeite 15 leden der bemanning te red den. Dezen waren evenwel half bevroren. De menschen zijn er zoo slecht aan toe. dat het ergste wordt gevreesd. Veertien personen be vinden zich nog aan boord van het schip. Het schip is bijna doormidden gebroken. Meer dan een halve eeuw geleden, n.l. den 5 October 1860. zijn eveneens drie schepen, twee Noorsche en een Zweedsch juist tezelfder plaatse vergaan. Besprekingen van de gebeurtenis op Rooden Dinsdag in den Haagschen Raad. Een abonnement*, en een algemeene tariefs verlaging bU de Spoorwegen. Geleidelijke af schaffing der eerste-kiauee-eonipartimenten. Wetsontwerp tot wijziging der Lager Onder k (jewel. Toeslag voor Industrlemelk door de crisis ral. veloentrale vastgesteld. Jomité voor Economisch Verweer ingesteld. Vergeefsche reddingspogingen frxLSINGFORS. 3 Oct. (V.D.). Aan de Fin sche zijde van de Botnlsche Golf hebben zich In den afgeloopen nacht drie ernstige scheeps rampen voorgedaan. Ten eerste strandde het Zweedsche stoom schip „Start" uit Gothenburg, en eenlge uren later In de nabijheid van de ..Start” het Griek sche stoomschip ..Georgios” en het Finsche stoomschip „Else”. Het Finsche stoomschip U Inmiddels reeds rezonken. De bemanning kon slechts met groo te moeite gered worden. De ..Start" had vijftien personen aan boord, w.o. twee vrouwen. Elf opvarenden konden ge red worden, terwijl de overige vier zich nog -■an boord van het met water gevulde en voort durend door de branding overspoelde schip be vinden. Het Grieksche stoomschip heeft een beman ning van 26 koppen aan boord. Tengevolge van den hevlgen storm, die at en toe de kracht van een orkaan heeft, kon nog toe geen redding boot het wrak naderen, dat een groot lek heeft gekregen. Verscheidene sleepbooten en berglngsvaartul- ren zijn naar de plaats van de ramp ver trokken Waarschijnlijk zijn alle drie schepen door den hevlgen storm naar dezelfde bocht aan de Finsche zijde van de Botnlsche Golf is. Volgens Japansche opvatting bestaat op het oogenblik zulk een regeering In China niet. Nlettemfti is men ir. Japansche kringen van meening, dat op de basis van het Lytton-rap port onderhandelingen over de regeling der Mandsjoerijsche kwestie mogelijk zijn, aange zien In het rapport zelf met nadruk wordt ge wezen op de beteekenis van het document, ook In geval dat Mandsjoekwo door Japan wordt erkend. Uit Moekden wordt gemeld, dat generaal Muto, de opperbevelhebber van de Japansche troepen In Mandsjoerlje, eveneens heeft ver klaard, dat Japan de huidige politiek in Mand- sjoerije zal volhouden, ongeacht het Lytton rapport. NANKING, 3 Oct. De Chineesche premiei Wangslnwel heelt verklaard, dat het rapport der commissie-Lytton de Chineesche openbare meening niet gerust kan stellen. De Chinee sche regeering heeft nog niet de hoop opge geven dat de Volkenbond ten gunste van de Chineesche belangen zal intervenieeren. De opstanden ih Mandsjoerlje bewijzen dat de wil van het Chineesche volk, zich te bevrijden, niet LONDEN. 3 Oct. (Reuter) Volgens den marl ne-correspondent van de .Daily Telegrapji” ts de Britsche regeering voornemens de tndeeling van de Britsche vloot te wijzigen. In verband met de voortdurende vermindering van de sterkte van deze vloot. De slagschepen van de Mlddellandsche Zee- vloot. zullen naar de Atlantische- en N^ordzee- vloot worden overgeplaatst. De Britsche admiraliteit Is verder van mee ning. dat 'de tonnenmaat van de schepen in de toekomst moet worden verminderd, en meet relet zal worden op het aantal schepen dan op de strijdkracht van elk schip afzonderlijk. De oorzaken en overwegingen die tot concen tratie van de vloot zullen lelden zijn volgens den .Daily TeleTaph"-medewerker hierin te soeken. dat de Engelsche zeemacht vergeleken •net andere mogendheden In verhouding zwar ter is geworden. Tien jaar geleden moest En geland waarde hechten aan het handhaven van zijn positie In den Stillen Oceaan. Thans heeft het bovendien dringende verplichtingen In de Mlddellandsche Zee. In het Kanaal en In dë Noordzee, waarmee de huidige verdeeling van de vlbot'nlet voldoende rekening houdt Enge land bezit geen „vestzak-pantserkruisers” zwaar gepantserde kruisers en groote corpedo- iagers als andere mogendheden et, door de ver dragen is het verhinderd dergelljke schepen te bouwen. Zijn kruiser- en torpedoboot-vloot is niet voldoende voor het beschermen van con- vooien en van den handel ter zee. oplossing van de Mandsjoerijsche kwestie en ds practlsche voorstellen, worden eveneens door d« Japansche regeering afgewezen. Zjj beroept zich daarbij op punt IC van de In hoofdstuk IX gestelde voorwaarden volgens welk punt de beslissende voorwaarde voor een be. edlgende regeling ean sterke centrale regeering in China CHARBIN, 3 Oct. (V. D.) Bij een Chlneeschen nilitairen opstand In net MandsJoeriJscn-Russi sche grensgebied bij Mandsjoerla zijn volgens bij de directie van den Chlneeschen Spoorweg ont vangen berichten, tot nog toe tachtig Japan ners gedood. Er bestaat groote ongerustheid over het lot van den Japanschen consul te Mandsjoerla, aangezien het consulaat door de opstandelingen is omsingeld en sedert dagen ge heel van de buitenwereld te afgesneden. s I tegenwoordlgers van België. Duitschland Frankrijk, Italië, Japan. Noorwegen en de Vereenlgde Staten. Na onderhandelingen, wel k eenige uren duurden, besloot de commis sie de Economische Wereldconferentie tegen be gin 1933 te Londen bijeen ta. troepen. Overeen gekomen werd, dat tijdens de buitengewone Assemblée in November de commissie 'opnieuw zal bijeenkomen, ten einde den deflnitieven datum vast te stellen, welke In leder geval n Februari zou vallen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f f 2.— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnesjad - Haarlem LONDEN, 3 Oct. De gouverneur-generaal van Ierland, James MacNeill, te wegens meenings- verschlllen met den lerschen premier De Va lera. afgetreden. MacNeill kwam vanmorgen vroeg onver wachts te Londen aan. Op Buckingham voerde hij een lang gesprek met den Engelschen ko- ning. Officieel wordt medegedeeld, dat de koning overeenkomstig het verzoek van De Valera de ontslagaanvrage van MacNeill heeft aanvaard. Naar uit Dublin wordt gemeld, zou het per soneel In dienst van den gouverneur-generaal reeds zjjn ontslagen. De Valera wenscht de functie van gouverneur-generaal met zijn eigen ambt te vereenigen. Zooals bekend, heeft MacNeill zich eenige maanden geleden er over beklaagd, dat twee lersche Ministers bij een avondfeest op net Fransche consulaat te Dublin het gebouw osten tatief verlieten, toen hij. MacNeill. aankwam Deze en dergelljke voorvallen hebben aanlei ding gegeven tot een uitvoerige corresponden tie tusschen den gouverneur en De Valera In dertijd heeft MacNeill. tegen den uitdrukke- Hjken wensch van De Valera in, de correspon dentie gepubliceerd. GENEVE, 3 Oct. (Eigen telegram). Volgen.' inlichtingen uit Engelsche kringen zou Mac Donald „overwegen", een internationale confc “entle bijeen te roepen te Berlijn ter behande ling van de Fransch-Duitsche bewapenlngs- Xwestle. gebroken Is. In een schrijven aan den president van de Chineesche Republiek verklaart generaal Ma dat hjj zich verbonden acht met de Chinee sche centrale regeering en dat hij steeds zal strijden voor dë bevrljding van Mandsjoerlje De Chineesche minister van Bultenlandsche Zaken. Lo-Wan-Kan, legt vooral den nadruk op het feit, dat de volgende twee punten In het Lytton-rapport op de meest verrassende wijze naar voren zijn gebracht: le. dat de Japansche militaire operaties op en na 18 September 1932 ongerechtvaardigd waren en niet kunnen worden beschouwd als zelfverdediglngsmaatregelen. en 2e. dat het z.g Mandsjoekwo-regiem niet ontstaan Is door een spontane—beweging, doen zijn bestaan te danken heeft aan de aanwe zigheid van Japansche troepen en aan de actie van Japansche burgerlijke en militaire auto riteiten. woorden den Volkenbond bij te om Japan tot rede te brengen. want het is nog nauwelijks aan te nemen, dat Japan In den Volkenbond zal blijven, wanneer deze de conclusies van de naar verzoening en recht strevende commlssle- Lytton tot de zijne zal maken. Door de pu blicatie van den Inhoud van het bewuste rapport is het Mandsjoerijsch geschil in een uiterst critiek stadium getreden Indien de belanghebbende mogendheden en vooral de Vereenlgde Staten thans niet zouden be sluiten om met kracht van daden in plaats van met springen dan blijft er voor den Volkenbond niets an ders over dan met eere te sneven of met schande voort te leven. Naar verluidt, zou China nog steeds alle hoop op den Volken bond hebben gesteld. Het ligt echter niet in de macht van den Volkenbond maar van regeeringen, die achter hem staan, of dit welhaast vermetel schijnende vertrou wen niet deerlijk beschaamd zal worden door toegevendheid jegens de onbeschaam de rechtverkrachtende Mandsjoerjje-poU- tiek van Japan. GENèVE 3 Oct. (V. D.) Naar van welinge lichte zijde wordt vernomen zal de Japansche regeering bij de in November a.s. te houden be spreking var. den Volkenbondsraad over het rapport der Commissie-Lytton de in dit rapport gedane voorstellen als onaanvaardbaar afwij zen. ZU is slechts bereid de hoofstukken I en n van het rapport te aanvaarden waarin de in Mandsjoerlje heerschende anarchistische toe standen, waarop Japan zelf herhaaldelijk heeft gewezen, in details geschetst worden. Zjj zal echter in vollen omvang haar huidig standpunt ten aanzien van de nieuwe Mandsjoerijsche re publiek Mandsjoekwo handhaven en de opvat ting verdedigen, dat zij aan de tot stand ko- ming van dezen staat geen deel heeft gehad De •in hoofdstuk IX gestelde voorwaarden voor de m l w( L a LwfAotia art LONDEN, 3 Oct. (Reuter) Lord Lytton te hedenavond te Londen aangekomen. Hij ver klaarde dat het doel van zijn commissie is ge weest een basis te vinden voor den vrede in de toekomst en hU hoopt, dat de Volkenbond deze kwestie in denzelfden geest zal behan delen. Lytton verklaarde verder, dat hij niet ver wonderd is over de Japansche opvatting, dat de erkenning van Mandsjoekwo het aannemen van het rapport ohmogelljk heeft gemaakt, aengezien men hen^ dit in Tokio reeds heeft duidelijk gemaakt. Uit Washington wordt geseind, dat de bladen aldaar het rapport zeer gunstig bespreken. uit Toulon naar Seyne- •y yet Volkenbondssecretariaat heeft l—j eindelijk het lijvige rapport van de -*• commissie-Lytton gepubliceerd, zoo- dat Japan nu niet langer zijn politiek spel met den blinde kan voortzetten. Toen de inhoud van dit rapport der door den Vol kenbondsraad naar Mandsjoerlje uitgezon den commissie nog niet bekend was, heette het eerst, dat het zou neerkomen op een scherpe veroordeeling van de Japansche militairistisch Imperialistische politiek te- genover China, en te Tokio haastte men zich al bij voorbaat te verklaren, dat men het eenvoudig naast zich neer zou leggen als een waardelooze kennisgeving. Later' acntte Japan het dienstig geruchten te jrer- spreiden, als zou dit rapport in groote lijnen de Japansche Mandsjoerije-politiek goed keuren, maar de overijlde wijze, waarmee het zooveel mogelijk voldongen feiten voor de publicatie van het rapport creëerde alsmede de pogingen, welke Japan aan wendde om deze publicatie zoo lang moge- UJk uit te stellen, wezen er wel op, dat men te Tokio niet zoo gerust was als men er zich wilde voordoen. Wanneer men de conclu sies en de voorstellen, neergelegd in hel rapport der commissie-Lytton. wier onder zoek ter plaatse door de Japansche autori teiten ernstig werd bemoeilijkt, leest, blijkt dan ook, dat een directe en vrijwel vol strekte afkeuring van de Japansche Mandsjoekwo-comedie eraan ten grondslag ligt, al moet men erkennen, dat de door Japan geprovoceerde feiten niet geheel zonder invloed op die conclusies en voor stellen zijn gebleven. Toen Lord Lytton en zijn medehelpers hun bevindingen reed.' definitief op schrift hadden gesteld, kwam eerst de sinds lang aangekondigde officieele' erkenning van Mandsjoekwo door Japan af zoodat het rapport zich over deze erkenning niet uitspreekt. Maar dit neemt niet weg dat het indirect wel degelijk heel de Poe Ttnellenheldenvertooning In Mandsjoerlje als een juridisch ontoelaatbare brutaliteit veroordeelt. ALKMAAR PAYGLOP 3 Barometers en Thermometers et gaat uit van de stelling, dat niet alleen de rechten van China en Japan bij een regeling van de ver houdingen in Mandsjoerlje moeten gewaar borgd worden, maar ook die van Sovjet- Rusland. Bovendien moet deze regeling in overeenstemming zijn met de bepalingen van het Volkenbondspact. het Kellogg-pact en het Negenmogendheden-verdrag. De commissie-Lytton stelt zich dus op het zelfde principieele standpunt als de Ver eenlgde Staten, welke**gelijkheid van rech ten voor alle belanghebbende mogendheden in Mandsjoerlje eischen en de territoriale integriteit en souvereinitelt van China on geschonden wenschen te handhaven. Ge zien echter de uiterst bezwaarlijk geheel ongedaan te maken gevolgen van de Japan sche maatregelen, pleit het voor een groote mate van autonomie, welke aan Mandsjoe- rije verleend zou moeten worden, me be houd echter van China's souvereinitelt en administratieve onschendbaarheid. Mand sjoekwo zou dus onder Chinas supervisie moeten gesteld worden, inplaats van onder die van Japan. Dit voorstel gaat lijnrecht in tegen het tusschen Japan en Mandsjoe kwo af gesleten erkenningsverdrag. waarin China volkomen als een vreemde mogend heid wordt beschouwd en Japan zich in werkelijkheid alle macht in de nieuwe re publiek ziet toegewezen. De erkenning, dat er in China een krachtiger centrale regee- komen. en dat de Japansche belangen en rechten in de toekomst beter geëerbiedigd dienen te worden, verandert niets hieraan. Tenslotte beveelt het rapport aan te trachten langs den weg van consultatieve conferentie de definitieve pacificatie van het Verre Oosten te berei ken, waarbij de Volkenbondsraad als arbi ter bij meeningsverschillen. welke tijdens de directe onderhandelingen schen China en Japan voor zouden doen, zou dienen op te treden. Ook deze aanbe veling strookt allerminst met de opvatting van Japan, hetwelk zich van het begin af aan .egen iedere inmenging van den Vol kenbond heeft verzet, omdat het het Ohi- neesch-Jt.pansch geschil ais een zuiver locale aangelegenheid wenschte te besenou- wen. In Tokio is men dan ook allerminst te spreken over den inhoud van het rap port. De minister van oorlog, Arakl, heeft onmiddellijk verklaard, dat Japan zich niet zal laten afbrengen van den eenmaal in- geslagen weg. zoodat het de vrome wen schen van Lytton ca. van zijn koude klee ren zal laten afglijden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1